Insidious / Insidious (2010/103/USA, Kanada/Horor, Thriller) 74%

23.09.2018 19:30
JEDNOU VĚTOU
„Jsou místa kam nepatříme, ale bezděky se tam dostaneme."

OBSAH
Rodina Lambertových se nastěhuje do nového domu. Jejich syn Dalton na půdě spadne z žebříku. Nic se mu nestane, později jej však otec Josh nalézá nehybného. Lékaři netuší příčinu Daltonova stavu a ani ji neumí léčit. Jeho matka Renai o něj pečuje, ovšem také o další dvě děti. Přitom zažívá zvláštní věci, z elektronické "chůvy" slyší podivné zvuky, a když to vypráví svému muži, začne někdo bušit na dveře a poplachové zařízení se samo spouští. Pak Renai nalézá na prostěradle nemohoucího syna otisk krvavého pařátu. A protože má i jiné vidiny, stěhují se Lambertovi znovu. V novém domě si ovšem příliš klidu neužijí, Renai vidí malého kluka, který tam ovšem vůbec nemá být. Už je jasné, že něco není silně v pořádku, zvláště když to potvrdí Joshova matka svou vidinou. Proto je přivolána jistá Elise. Ta má na takovéto situace připravený tým. Podaří se jim jakási "diagnostika" Daltonova stavu. Je to způsobeno astrálním cestováním a Daltonův duch při tom zabloudil. Jeho bezduché tělo sev jiném světě snaží dostat zlé síly. Proto se Elise s týmem pokusí o "akci", po které vyzve otce, aby se pro Daltona vydal. Ten, když se navíc dozví, že to v dětství uměl, neváhá. Ocitá se tak mimo své tělo a ve světě podivných absurdit. Nalézá Daltona s okovy na nohou a v tom okamžiku zasáhne do boje nejsilnější nepřítel. I když se nakonec zdá být poražen, není jisté, že se do svého těla vrátil původní Josh..

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
James Wan je v současné době hororový bůh. Škoda, že zrovna, když jsem viděl Insidious, začal hrdě pronášet, že v jeho portfoliu bylo hororu dost a rád by se orientoval i na jiné žánry. Horor mu prostě jde. Umí lekačky, umí naprosto luxusní atmosféru a nejkrásnější je, jak se v těch svých filmech pořád na někoho v oboru odkazuje. Je vidět, že filmy jsou pro něj obrovským koníčkem. A i když tomuhle filmu dávám "jen" tři hvězdy, pořád je to film, který měl přesně to, co správný horor mít má. Jen mi trošku neseděl samotný příběh. Ten se ale druhým dílem parádně rozvinul... (Malerkey) 3*

Wan je učenlivým studentem všech žánrových učebnic a příruček, což je na jednu stranu fajn, protože si pak může dovolit zválcovat Paranormal activity během dvou, tří scén. Na straně druhé ale nepřinese nic nového, takže když jej (opět) sestřelí Whanell se svým scénářem, dojde mu dech. Sebeironická vsuvka s příchodem dvojky ‚ghostbusterů‘ ještě funguje, scéna vymítání to ale posílá do kopru. Druhá polovina evidentně neměla strašit, ale jako bizarní výlet do jiného světa je vlastně příliš krotká a pozitivní dojmy mizí stejně rychle, jako záblesk foťáku. Zvlášť, když pointu odhadnete v půlce filmu. 3 a 1. (Isherwood) 3*

„Minulou noc jsem viděl, jak spím. Pak jsem odletěl..“ To není úryvek z deníku mladého táborníka, co našel při stezce odvahy políčko s lysohlávkami - to se jen pan Wan rozhodl poškádlit diváckou hercnu svou astrální cestovkou.. V první půli neomylně tlačí svůj dvoukolák duchařského napětí po vyšlapané žánrové cestě, aby v té druhé odvážně vjel do groteskního kabaretu s krotiteli duchů (nebo spíše image?) a mimotělních zážitků zahalených v kouři bizarnosti. Od dob nechápavého psychiatra Willise jeden z mála "Haunted house“ hororů, kdy si mráz párkrát zasprintoval po mých zádech a nuda se nepokoušela přetáhnout víčka přes oči jak autoplachtu a co je zvláštní, dokonce jsem si přecitlivěle přál, aby otec na konci vytrhl svého "toulavého" synka ze spárů Čertíka Bertíka. Ano, na gauč k psychiatrovi jsem se už objednal - mám sezení hned po panu Vittim.. (Gilmour93) 4*

VELKÁ RECENZE
Americký filmový horor je v žumpě. Tímto tvrzením můžeme zahájit každou žánrovou recenzi, protože je to prostě tak. Samozřejmě, jsou tu výjimky z pravidla. I v nuzných časech totiž vznikají kvalitní kousky, malé klenoty, vedle nichž je ta hlušina kolem ještě šedivější a bezútěšnější. I uprostřed krize se ozývají tvůrci, kteří dělají z těch ostatních plagiátorů, remakerů a sequelerů naprosté zoufalce.
Můžete samozřejmě namítat, že Insidious si pověst jednoho z nejlepších letošních hororů vysloužilo právě díky absenci pořádné žánrové konkurence. Že vlastně není nijak světoborné a srdce fanouška potěšilo jen tím, že nebylo úplně stupidní a mělo alespoň základní řemeslné kvality (což dnes vůbec není samozřejmost). Budete mít částečně pravdu. Na první pohled opravdu nejde o nic mimořádného.
Máme tu rodinu, barák a bubáky. Tahle kombinace byla provařená už v době, kdy jsme horory sjížděli na VHSkách se simultánním překladem. Filmů, z nichž Insidious zcela nepokrytě čerpá inspiraci, jsou tucty (první na seznamu je starý dobrý Poltergeist). Synek během lezení na půdu spadne z žebříku a ocitne se v komatu. A tehdy se začnou dít Věci. S velkým V. Nečekejte překvapivé zvraty a originální rozuzlení. Film ani nemá nijak nadprůměrně budované charaktery a herecké výkony Patricka Wilsona či Rose Byrne (tentokrát bez podvazků) jsou pouze odpovídající. Rozpočet byl skromných 1,5 milionu dolarů, je to ryzí nezávislá produkce, takže zapomeňte i na vymazlené triky a gore efekty.
Na papíře je prostě Insidious tuctovka k pohledání. Ještě ke všemu se na něm podíleli lidi od Paranormal Activity a trailerová propagace se nám snažila namluvit, že jde o něco podobného. Velký omyl. Pokud přiznáme PA nálepku „moderního hororu“ (echm...), Insidious stojí na opačné straně spektra. A jsme u kořene věci. „Oldschool“ je slovo, které od začátku hledáte. Ale tápat jste mohli v případě, že jste se dosud nesetkali s tvorbou Jamese Wana.
Malý usměvavý „Číňan z Malajsie“ patří k nejzručnějších oldschoolerům v Hollywoodu. Díky úspěchu a kultovnímu statusu prvního SAW si může točit své variace na milované filmy z dětství. Ať už jde o tradičně pojaté horory (Zlověstné ticho) nebo akční revenge thrillery (Rozsudek smrti). Wan opisuje od „starých mistrů“ opravdu zručně a ještě zvládá přidat i moderní feeling.
Navíc se pro Insidious spojil se spolužákem a starým parťákem Leighem Whannellem, který pro něj napsal i SAW a Zlověstné ticho. Jednoho dne si sedli a řekli, že natočí klasiku se strašidelným barákem, ale ve stylu milovaného Daria Argenta. Whannell prý během psaní intenzivně sjížděl Argentovu tvorbu. Wan nemusel – už Zlověstné ticho ukázalo, že má Mistrovy finty pro budování atmosféry a napětí v malíku. Použití „řvavé“ rudé barvy v kontrastu s chladnou paletou je jedním z jasně identifikovatelných vizuálních odkazů.
A jsme doma: Insidious je poctivé řemeslo a především k pos*ání strašidelný film. Kašlat na (ne)originalitu a klopýtavou výstavbu zápletky. Pro Wana je to jen základ pro to, aby se předváděl v umění vyděsit diváka k smrti. Snímek může sloužit jako učebnice efektivního strašení. Wan ani nepotřebuje zdlouhavě budovat atmosféru a zesilovat hudbu, aby vyvolal nepříjemný pocit a přivedl diváka k místu, kde do něj může vpálit lekačku (ne že by to neuměl, umí, a parádně). Zabrnká vám na nervy třeba už prvním záběrem filmu, ve kterém kamera projíždí ztemnělým domem od postele malého chlapce (okamžitá identifikace s ohroženým subjektem) až ke dveřím, za kterými se pohybují zlověstné stíny (ohrožení sílí), a k zrcadlu, ze kterého se šklebí odporná stará ježibaba (hnus a odkaz na Argenta v jednom). A máte to, pěkně na talíři, už před úvodními titulky. A bude hůř.
To, co Wan předvádí v následujících 100 minutách, doopravdy není pro lidi se srdečními potížemi či méně pevným svěračem. Některé lekačky jsou jasně čitelné (pokud sami máte dítě, zjevení ducha nad kolébkou budete rozdýchávat ještě dlouho), jiné naprosto nečekané, téměř podpásové (nechci spoilerovat, takže jen jeden příklad za všechny – vrhnout démona doprostřed dialogu za denního světla, v tom je Wan asi průkopník). A všechny dokonale fungují, takže Wan vlastně ani nepotřebuje drahé efekty. Vystačí si s bubákem, co má make-up jako Darth Maul a budete vřískat hrůzou.
A o tom to je. Insidious je horor, u kterého si možná už po týdnu nevzpomenete, o čem přesně byl. Ale ještě rok budete známým vyprávět, že pokud se chtějí u nějakého filmu opravdu bát, tohle je jasná volba. Wan zkrátka opět zabodoval. Jeho výdělečnost (rozpočet 1,5 milionu, tržby 92 milionů celosvětově) mu může závidět kdejaký hitmaker a řemeslné kvality jej posouvají na pozici momentálního amerického žánrového krále.

Ocenění:
The Saturn Awards
2012 - Lin Shaye (Nejlepší herečka ve vedlejší roli) (nominace)

DABING
V českém znění: Tereza Chudobová - Rose Byrne (Renai Lambertová), Filip Jančík - Patrick Wilson (Josh Lambert), Dana Syslová - Lin Shaye (Elise Rainierová), Vojtěch Hájek - Leigh Whannell (Specs), Michal Holán - Angus Sampson (Tucker), Radana Herrmannová - Barbara Hershey (Lorraine Lambertová), Matěj Havelka - Ty Simpkins (Dalton Lambert), Bohdan Tůma, Pavel Vondra, Bohuslav Kalva, Anna Brousková, Irena Máchová, Karolína Křišťálová a další
Překlad: Šárka Bartesová
Dialogy: Eva Macková
Zvuk: Milan Blažek
Produkce: Tereza Houžvicová, Leoš Lanči
Vedoucí výroby: Marie Přívratská
Vedoucí dramaturg: Daniel Košťál
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Režie českého znění: Martin Kot
Ve studiu Médea Promotion Dabing, člen skupiny Médea Group vyrobila FTV Prima, spol. s r. o. 2016.

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 1.4.2011 FilmDistrict
Premiéra Kanada: 1.4.2011 Alliance Films
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 99 500 000
Náklady (Rozpočet) - $ 1 500 000

FILMY V SÉRII
Insidious gastonrolinc.webnode.cz/news/a262/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2010
Režie: James Wan,Hrají: Patrick Wilson, Rose Byrne

Insidious 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a263/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2013
Režie: James Wan, Hrají: Rose Byrne, Patrick Wilson

Insidious 3: Počátek gastonrolinc.webnode.cz/news/a264/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2015
Režie: Leigh Whannell, Hrají: Stefanie Scott, Dermot Mulroney

Insidious: Poslední klíč gastonrolinc.webnode.cz/news/a265/
Horor / Mysteriózní, USA / Kanada, 2018
Režie: Adam Robitel, Hrají: Lin Shaye, Javier Botet
 
Tvůrci a herci
James Wan (Režie), Jason Blum (Produkce), Oren Peli (Produkce), Steven Schneider (Produkce), Joseph Bishara (Hudba), John R. Leonetti (Kamera), David M. Brewer (Kamera), Kirk M. Morri (Střih), James Wan (Střih), Anne McCarthy (Casting), Kellie Roy (Casting), Kirk M. Morri (Scénografie), James Wan (Scénografie), Kristin M. Burke (Kostýmy), Joe Dzuban (Zvuk), Zsolt Magyar (Zvuk), Eleanor Sabaduquia (Masky), Leigh Whannell (Scénář), Patrick Wilson (Herec), Rose Byrne (Herec), Ty Simpkins (Herec), Johnny Yong Bosch (Herec), Lin Shaye (Herec), Leigh Whannell (Herec), Barbara Hershey (Herec), Joseph Bishara (Herec), Jeannette Sousa (Herec), Ruben Pla (Herec), Angus Sampson (Herec), Corbett Tuck (Herec), Heather Tocquigny (Herec), J. LaRose (Herec)
 
2010/103/USA, Kanada/Horor, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- V 43. minúte si možno všimnúť, že Rose Byrne má v okolí podpazušia na tričku mapku od potu.
- Po přestěhování do jiného domu si Renai (Rose Byrne) pouští gramofonovou desku se skladbou „Nuvole Bianche“ od italského pianisty Ludovica Einaudiho.
- Po titulkoch nasleduje ešte jedna krátka scénka.
- Strašidelná pesnička "Tip Toe Thru the Tulips", ktorá sa objavuje vo filme, je v skutočnosti song z roku 1968 pochádzajúci od interpreta menom Tiny Tim.
- Scenárista Leigh Whannell si rovnako ako v prvých troch častiach filmovej série Saw zahral jednu z vedľajších postáv. Tentokrát Specsa, jedného z dvoch vyšetrovateľov paranormálnych javov.
- V scénke, kde si Josh (Patrick Wilson) pozerá svoje staré fotografie z detstva, je na jednej so psom, ktorý v skutočnosti patril režisérovi Wanovi.
- Démona s rudou tváří si zahrál Joseph Bishara, který rovněž pro film skládal hudbu.
- Scéna, kde si Démon brousí své ocelové drápy na brusce v dílně, je odkazem na  film Noční můra v Elm Street (1984), kde si podobně brousí Freddy Krueger (Robert Englund) nože na své pověstné rukavici.
- Dívčí dvojčata, která se ve filmu objevují, jsou odkazem na horor Osvícení (1980).
- Ve scéně, odehrávající se ve třídě, je možné zahlédnout na tabuli nakreslenou hlavu loutky z hororu Saw (2004), kterou režisér Wan s oblibou ve svých filmech připomíná.
- Po filmu Jako malé děti (2006) je Insidious již druhým snímkem, kde Ty Simpkins ztvárnil syna Patricka Wilsona.
- V jedné ze scén, odehrávajících se ve třídě, je možné všimnout si na tabuli dvakrát podtrženého jména režiséra Jamese Wana a také jména Yesim Osman (odborník na make-up) a Leslie Borchard (kadeřnice).
- Spoiler: Ve scéně, kdy se Renai Lambert (Rose Byrne) chystá vynést koš, je vedle kabátů duch chlapce otočený hlavou ke zdi.
- Spoiler: Přestože se jedná o hororový žánr, ve filmu zemře pouze jedna osoba.
 
Odkazy