Godzilla / Godzilla (1998/139/USA, Japonsko/Akční, Sci-Fi, Thriller) 60%

23.09.2018 14:33
JEDNOU VĚTOU
„Americká verze legendárního fantastického příběhu o střetnutí lidí s gigantickým netvorem pustošícím New York."

OBSAH
Jaderné zkoušky v Tichomoří  přinesly své ovoce. Godzilla, zmutované monstrum gigantických rozměrů, se vynořila z hlubin oceánu, aby změnila New York a  další světová velkoměsta v hromady sutin. Armáda Spojených států je bezmocná a záchrana lidstva nakonec spočine na bedrech mladého vědce Nicka Tatopoulose (Matthew Broderick), který před vznikem podobného příšery dávno varoval a charismatického vyšetřovatele jménem Philippe Roaché (Jean Reno). Času věru není nazbyt, protože Godzilla nejenže ničí co jí přijde pod tlapu, ale možná se chystá přivést na svět malá godzillata. To se nesmí stát, protože potom by nastal konec lidské civilizace...(oficiální text distributora)


FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Když jsem byl malý pamatuju si, jak se v půjčovně na kazetu Godzilly čekalo třeba měsíc dopředu. Ta očekávání byla neskutečná a nutno dodat, že celkový výsledek zas tak špatný nebyl. Sice je to neskutečně pitomé, což se nedá upřít, ale na druhou stranu efekty jsou tak skvělé a herecké výkony představitelů natolik věrohodné, že takové hodnocení zde si Godzilla snad ani nezaslouží, i když tahle je Americká až hanba. Musím říct, že mám tenhle film vcelku rád jako řadu jiných filmů, do kterých se Roland Emmerich s vervou pustí viz. například Hvězdná brána. (Malarkey) 4*

Ještě před pár lety jsem to dokázal sjíždět na VHSce minimálně třikrát do roka. Teď už to tak žhavé není a chybičky jsou už patrnější, ale přesto zůstává Godzilla dobrou zábavou, při které německý režisér nechá japonskou příšeru poupravit panorama Manhattenu... Kdo by se nebavil? Akčních scén tu není tolik, kolik bych chtěl, ale celkově i na svou dobu je to oddechová zábava se vším všudy. (Djkoma) 4*

Zmutovaná tlapa si usmyslela, že New York vypadá moc vymazleně, singl Puff Daddyho burácí, takže nic nestojí v cestě tomu, aby se zřítilo pár mrakodrapů. Kultovní japonské monstrum, francouzské atomové pokusy, doktor zkoumající dešťovky na Ukrajině, americké velkoměsto jako ideální půda pro demolici a jeden Němec, který kdesi v pozadí pořádá veselé katastrofické orgie. Roland Emmerich, jak je dobře známo, se řídí heslem „čím větší, tím lepší“. Jeho destruktivní představivost nezná mezí, takže když se Godzilla na čas vytratí, nahradí ji právě vylíhlá mláďata, která musejí teprve dorůst, ale k tomu je potřeba čerstvá potrava. Prostě Emmerich tady nepřináší žádné umění, moc dobře ví, že tvoří jednoduchou, ale efektivní zábavu. Dejme stranou, že obrovská příšera najednou zmizí a vojenská technika ji nemůže vypátrat, horší je to s dynamikou příběhu. První nálet ničitele je impozantní, triky působí moc fajn, ale v dalších výletech do civilizace to vypadá, jako by se na nich podílel snad i jiný tým trikařů. Působí těžkopádně, místy i lacině a průhledně. Děj se mimo destruktivní akci vleče, je řídký a bez gradace. Hlavní postavy jsou nezajímavé, jejich trable diváka nudí a jak to asi bylo s několik let starou žádostí o ruku, je opravdu všem šumák. Pokud by si dala Godzilla mdlého Matthewa Brodericka ke svačině, nikomu by to nevadilo, pokud by zblajzla Jeana Rena, to už by někteří i slzu zamáčkli. (castor) 3*

OLDIES FILMU
Hádejte, kdo jde do města? Speciálně natočené teasery dovedou udělat radost kdekomu (Spider-man, Rocky, nejnovější 1-18-08...), zvlášť, když svojí kvalitou trumfnou celý film. Tenhle není ani zdaleka tak megalomanský, jako byla celá Emmerichova eskapáda, narozdíl od ní ale sálá atmosférou na míle daleko. Nápadité zpracování docela zajímavé myšlenky a důkaz toho, že abychom si uvědomili monstróznost obludy, se kterou máme co dočinění, nepotřebujeme ji vidět jak požírá mrakodrapy a honí vrtulníky. V tomhle případě stačí malá ukázka toho, jak velikého předka dokáže zašlápnout taková zbloudilá noha a jak moc to dovede vystrašit malé caparty, kteří jsou na podobná zvěrstva zvyklí leda z televize a videoher. Není nad jednoduchost. Kdyby si něco takového Roland uvědomil před deseti lety, možná bychom dneska na Godzillu koukali jako na novou klasiku, která měla nápad. Ale on neposlechl a, světe div se, dnes je mnohem zajímavější podívat se na teaser, z něhož ve filmu neuvidíte vůbec nic, než sledovat přerostlého ještěra v ulicích New Yorku, jak hraje kopanou s nepřátelsky vypadajícími taxíky.

VELKÁ RECENZE
Ve Francouzské Polynésii došlo vinou pokusných jaderných explozí k silnému ozáření. Z jednoho zdánlivě nepoškozeného vejce leguánů se narodí mutant. Po nějaké době je japonský tanker napaden neznámým obrovským netvorem. Zatímco mladý americký biolog, expert v oboru vlivu radioaktivního záření na živé organismy Niko Tatopoulos je povolán ministerstvem vnitra k naléhavému úkolu, v Panamě byly objeveny obrovské stopy neznámého veleještěra. Ve stejnou dobu se o případ napadené japonské lodi začne zajímat záhadný Francouz Philipp Roaché, který tvrdí, že zastupuje pojišťovnu La Rochelle.
Niko soudí, že jde o zcela nový druh živočicha, který vznikl mutací a jeho vyjádření se dostane také na televizní obrazovky, kde ho zahlédne jeho bývalá snoubenka, snaživá reportérka Audrey Timmomdsová, která marně čeká na tu pravou příležitost. Vzápětí však vypukne panika, když obrovský, téměř stometrový netvor, vstoupí do ulic New Yorku a po ničivé cestě se ukryje v metru. Na návrh Nika je na blízké náměstí navezena obrovská hromada ryb, která netvora skutečně přiláká, zbrklý starosta však dá pokyn střílet. Bitva vrtulníků Apache s rozlíceným netvorem však pro lidi nedopadne dobře.
Palba vrtulníků napáchá v ulicích víc škody než užitku a nakonec jsou nebezpečným tvorem všechny zlikvidovány. Niko zjistí, že situace je mnohem vážnější, než se zdálo, bezpohlavní tvor je totiž březí a chystá se naklást vejce. Audrey, která Nika vyhledá, se zmocní tajných záznamů a sestříhá z nich reportáž, kterou se pokusí proslavit. To sice stojí Nika místo v projektu, ale na scéně se opět objeví Roaché. Ve skutečnosti je agentem francouzské tajné služby, který má za úkol Godzillu zabít a zmírnit tak následky francouzských jaderných pokusů v Polynésii. Niko se k němu přidá a společně s jeho muži pronikne na Manhattan, kde se netvor ukrývá.
Uvnitř slavné Madison Square Garden však čeká výpravu děsivé překvapení v podobě téměř dvou set vajec, ze kterých se právě začínají líhnout malé Godzilly. Niko se pokusí upozornit na nebezpečí, které hrozí lidstvu a společně s francouzským agentem, Audrey, která se vydala po jejich stopách a kameramanem Victorem se pokusí uniknout hladovým mláďatům.
Jaké jméno se vám vybaví při slově megaloman? (Samozřejmě když napřed vyloučíte podpis pod touto recenzí). Jestli podle vás to jméno zní Roland Emmerich, potom to znamená, že jste se trefili. Tak fajn.  
Emmerichův start byl pozvolný. Nejprve na sebe upozornil německo-americkým SF béčkem Měsíc 44, potom přifoukl kola bavoráku svého talentu Hvězdnou bránou, přesedlal na traktor přehlížeje svět fantastického filmu z výšku bombastického Dne nezávislosti, načež si udělal řidičák na několikatunový monstruck Godzillou. Díky jejímu vlažnému přijetí to s ním teď sice vypadá, že se pokorně vrátí ke svému rodnému tráboši, ale nepředjíždějme. Godzilla není vůbec tak špatná, jak by to mohlo vypadat podle odezvy amerických diváků. Ti zřejmě stiženi mořskou nemocí z opakovaných návštěv jiného velkofilmu - Titanicu, zůstali zalezlí na svých amerických pecích a ani velkoryse pojatá reklamní kampaň je nedokázala nahnat do kin. Možná zvolili pohodlný styl hloupý Honza, a vyčkávají, až jim draka přinesou kabelovky až pod okno. Dokonce není ani tak špatná, jak by to mohlo vypadat podle odezvy naší filmové kritiky, která na ni určitě vyrukuje jako Bruncvík na Soptíka. Například akční sekvence, která se rozpoutá po druhé polovině filmu, bere dech nejen art kiny rozmazlenému diváku astmatikovi, ale i zkušenému šlukerovi těch největších cine-cigars, jako jsou Terminátor 2 : Den zúčtování, Nebezpečná rychlost nebo Twister. Například slalom automobilu s hlavními hrdiny mezi paradentózou a zubem moudrosti (to přeháním) netvorovy tlamy a následný skok z jeho otevřených úst zpátky na silnici (to tam vážně je) působí se stejnou razancí jako kdysi únik Millennia Falcon z červovy držky ve SF klasice Impérium vrací úder. A když už jsem u téhle ságy, musím žalobníčkovským prstem upozornit (to je ten, který jsem si na základce při hodině vždycky nejvíc namohl) na nepěknou vlastnost Emmerichový filmů - kleptománii. tak otevřenou krádež, jakou je pocajcnutá větší část slavného gagu ze čtvrtého dílu Hvězdných válek (hrdinové zaběhnou za roh, aby se vzápětí vyřítili pronásledováni přesilou nepřítele), by si snad neovolila ani Eržika Lakatošová, i kdyby ji při tom podporovala celá Kally family. Tak touhle kritickou výtkou končí tvá pozitivní Máňa a začíná negativní Archa. Dokud si Emmerich lebedil s pokřikem na velikosti nezáleží , bylo to sice trochu perverzní, ale celkem zábavné. Jakmile ovšem zabloudil do klišé vztahových (stupidní milostný motiv hlavního hrdiny), začalo to připomínat revizi sbírky po útoku molů. Pocity, jako pozvracet se do vlastní čepice a pak ji Emmerichovi půjčit, aby do ní vyžebral pár lepších nápadů, dostatečně výstižně popisují divákovy pocity.  
Takže Godzilla ano, ale v nevydýchatelných milostných momentech doporučuji odskočit si na dámskou toaletu a ověřit si, že co je velký, to je hezký. Tolik moje doporučení pánům. A pro ženy, mám otázku, proč myslíte, že jsem je posílal na dámy?

Ocenění:
European Film Awards
1998 - Roland Emmerich (Nejlepší režisér podle diváků)

Razzies
1998 - Maria Pitillo (Nejhorší herečka ve vedlejší roli)
1998 - Nejhorší Remake nebo Sequel
1998 - Nejhorší film (nominace)
1998 - Roland Emmerich (Nejhorší režisér) (nominace)
1998 - Dean Devlin, Roland Emmerich (Nejhorší scénář) (nominace)

DABING
1.DABING (VHS, DVD, Blu-ray, TV)
V českém znění: Vladimír Dlouhý - Matthew Broderick (Dr. Niko Tatopoulos), Eva Spoustová - Maria Pitillo (Audrey Timmondsová), Jan Kanyza - Jean Reno (Philippe Roaché), Jiří Štěpnička - Kevin Dunn (Plukovník Hicks), Jan Šťastný - Hank Azaria (Victor 'Bivoj' Palotti), Soběslav Sejk - Michael Lerner (Starosta Ebert), Lucie Juřičková - Arabella Field (Lucy Palottiová), Miriam Chytilová - Vicki Lewis (Dr. Elsie Chapmanová), Libor Terš - Doug Savant (Seržant O'Neal), Jiří Knot - Malcolm Danare, Nicholas J. Giangiulio (Dr. Mendel Craven, Ed), Bedřich Šetena - Harry Shearer (Charles Caiman), Jaroslav Kaňkovský - Greg Callahan (guvernér) + Ralph Manza (starý rybář), Jan Hanžlík - Lorry Goldman (Gene - starostův pomocník), Daniel Rous (radista, televizní hlasatel, francouzský agent), Jaromír Meduna - Robert Lesser (Murray) + Chris Ellis (generál Anderson) + Glenn Morshower (Kyle Terrington), Zdeněk Hruška (pilot Apache), Radka Stupková - Nancy Cartwright (Caimanova sekretářka), Vladimír Fišer - Lee Weaver (bezdomovec, titulky), Zdeněk Hess - Joseph Badalucco Jr. (řidič vysokozdvižného vozíku, titulky), Dalimil Klapka (bluray závěrečné titulky s rokem 2009), Josef Nedorost a další
Překlad: Ivan Němeček
Dialogy: Janka Tintěrová
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Alexandr Vrbata
Mix zvuku: Pinewood Studios
Zvukový remix: Filip Mošner (2009)
Režie: Tomáš Tintěra
Vyrobila: LS Productions dabing 1998

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 24.9.1998 Falcon
Premiéra USA: 20.5.1998 TriStar Pictures
Premiéra Japonsko: ¨11.7.1998
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.3.1999 (VHS) Bonton Home Video
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 2.11.2009 Bontonfilm
Poprvé na VHS: 1.9.1999 Bonton Home Video
Poprvé na DVD: 11.6.2010 dvdcom
Poprvé na Blu-ray: 2.11.2009 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 20 419 141
Tržby celkem - $ 379 014 294
Návštěvnost v ČR 331 781
Náklady (Rozpočet) - $ 150 000 000

FILMY V SÉRII
Godzilla gastonrolinc.webnode.cz/news/a236/
Akční / Sci-Fi, USA / Japonsko, 1998
Režie: Roland Emmerich, Hrají: Matthew Broderick, Jean Reno

Godzilla gastonrolinc.webnode.cz/news/a237/
Akční / Dobrodružný, USA / Japonsko, 2014
Režie: Gareth Edwards, Hrají: Aaron Taylor-Johnson, Bryan Cranston

Kong: Ostrov lebek gastonrolinc.webnode.cz/news/a223/
Akční / Dobrodružný, USA / Čína, 2017
Režie: Jordan Vogt-Roberts, Hrají: Tom Hiddleston, Brie Larson

Godzilla II Král monster gastonrolinc.webnode.cz/news/godzilla-ii-kral-monster-godzilla-king-of-the-monsters-2019-132-usa-akcni-dobrodruzny-thriller-sci-fi-54/
Akční / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: Michael Dougherty, Hrají: Millie Bobby Brown, Vera Farmiga

Godzilla vs. Kong (2021) gastonrolinc.webnode.cz/news/godzilla-vs-kong-godzilla-vs-kong-2021-113-usa-akcni-drama-sci-fi-thriller-56/
USA, Akční / Drama
Režie: Adam Wingard, Hrají: Alexander Skarsgard, Millie Bobby Brown KKL,
 
Tvůrci a herci
Roland Emmerich (Režie), Dean Devlin (Produkce), David Arnold (Hudba), Michael Lloyd (Hudba), Ueli Steiger (Kamera), Peter Amundson (Střih), David Siegel (Střih), David Bloch (Casting), April Webster (Casting), Oliver Scholl (Scénografie), Joseph A. Porro (Kostýmy), José Antonio García (Zvuk), Per Hallberg (Zvuk), Zoltan Elek (Masky), Dean Devlin (Scénář), Roland Emmerich (Scénář), Matthew Broderick (Herec), Jean Reno (Herec), Maria Pitillo (Herec), Hank Azaria (Herec), Kevin Dunn (Herec), Michael Lerner (Herec), Harry Shearer (Herec), Arabella Field (Herec), Doug Savant (Herec), Malcolm Danare (Herec), Philippe Bergeron (Herec), Nancy Cartwright (Herec), Clyde Kusatsu (Herec), Masaja Kató (Herec), Glenn Morshower (Herec), Derek Webster (Herec), Robert Floyd (Herec), Seth Peterson (Herec), Nathan Anderson (Herec), Montae Russell (Herec), Leonard Termo (Herec), Al Sapienza (Herec), Frank Welker (Herec), Lance Reddick (Herec), Judy Reyes (Herec), Chris Ellis (Herec), Bodhi Elfman (Herec), Richard Gant (Herec), Toši Toda (Herec), Al Leong (Herec), James Black (Herec), Ken Lerner (Herec), Bill Hoag (Herec), Lee Weaver (Herec)
 
1998/139/USA, Japonsko/Akční, Sci-Fi, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Studio Toho oficiálně přejmenovalo americkou Godzillu na Zillu, protože „ta hollywoodská je jenom normálním monstrem. Není Bohem.“ A navíc se svým vzhledem a schopnostmi značně liší od původní Gojiry, jež v průběhu pouhých 10 sekund filmu s podtitulem Fainaru uôzu (2004) ukáže, která (God)Zilla je lepší.
- Ve 28. minutě filmu si můžeme všimnout, že TV vysílá seriál Barney a jeho přátelé (od r. 1992). A 51. minuta nám ukazuje scénu ze – 62. minuty – snímku Přišlo to z hlubin moře (1955).
- Tento film je spíše remakem snímku Obluda z hloubi 20 000 sáhů (1953).
- Teaser nazvaný „Muzeum", jenž promítali před filmem Muži v černém (1997), stál 600 000 $, což je v přepočtu něco málo přes 20 000 000 Kč. V této krátké upoutávce vidíme obrovské chodidlo Zilly, která prošlápne střechu a zašlápne kostru T-Rexe.
- Pilot bitevního vrtulníku AH-64 Apache oznamuje: „Je těsně za mnou, pane. Nemůžu ho setřást!“ Skoro stejnou větu pronesl Biggs Darklighter (Garrick Hagon) ve 108. minutě filmu Hvězdné války: Epizoda IV - Nová naděje (1977).
- Ve 105. minutě filmu si můžeme všimnout, že na PC monitoru stojí figurka mimozemšťana z Dne nezávislosti (1996). A ve 118. minutě jasně vidíme, že identifikační číslo taxíku je „MN 44“, což je upomínka na snímek Moon 44 (1990).
- Natáčení filmu v New Jersey přerušilo tornádu, které se prohnalo městem 6. května 1997. Hank Azaria, jenž ztvárňuje Victora Palottiho, podal řečnickou otázku: „Kde byla moje přítelkyně,“ herečka Helen Hunt ze snímku Twister (1996), „když jsme ji potřebovali?“
- Scénáristé Dean Devlin a Roland Emmerich dostali anticenu Zlatá malina v kategorii Nejhorší remake nebo pokračování. A herečka Maria Pitillo získala svou malinu za nejhorší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.
- Diváci – v anketě People's Choice Awards – zvolili Rolanda Emmericha jako nejlepšího režiséra roku 1998. Designéři Clay Pinney, Karen Goulekas, Patrick Tatopoulos a Volker Engel si odnesli cenu Saturn za nejlepší speciální efekty.
- Tento film obsadil 3. místo mezi celosvětově nejvýdělečnější snímky roku 1998. Druhé uzmul Zachraňte vojína Ryana a první téměř nevyhnutelný Armageddon.
- Na vrtulníku Piasecki H-21B, který přiletí do Černobylu pro Dr. Nika Tatopoulose (Matthew Broderick), je hvězda s bílým a červeným lemem – označení sovětského bojového letectva.
 
Odkazy