Ztracený poklad templářských rytířů / Lost Treasure of the Knights Templar, The (2006/85/Dánsko/Rodinný, Dobrodružný) 47% -Originál DVD-

09.09.2018 16:36
JEDNOU VĚTOU
„Dobrodružná cesta za ztraceným pokladem."

OBSAH
Ztracený poklad templářských rytířů je dobrodružný detektivní příběh odehrávající se na Dánském ostrově Bornholm. Čtyři děti se zapletou do záhady kolem kostelů, tajného bratrstva, templářských rytířů a legendárního pokladu. Každé prázdniny jezdí dvanáctiletá Katrine a její dědeček na ostrov Bornholm. Během let zde Katrine našla dobrého přítele v knězi Johannesovi a seznámila se také s městským klukem Mathiasem, s místním chlapcem Nisem a s jeho malou sestrou, osmiletou Fie. Letošní rok se však od těch předešlých liší. Nis se v jedné knize dočetl, že kostely na Bornholmu nebyly postaveny jako obranné štíty, jak se vždy myslelo, ale že je postavili templářští rytíři kolem roku 1100. A pokud se člověk správně podívá, může ve spojení jejich půdorysů odhalit mapu pokladu. Mapu, která by mohla odhalit, kde byl ukryt tajemný poklad templářských rytířů, který není k nalezení už 700 let.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Další mysteriozní film pro děti školního věku a proto,že jsem k filmu přišel pozdě,už mě nedokázal nadchnout do plna.Když se však zamyslím,jako vrchol stupidity,bych snímek nepovažoval,dobrá půl hodinka filmu dokázala dobře upoutat,co se začátku a konce týče,trapná slabota.Jednodušše proměnlivý film,kde nevíte co a jak s tímto dílem provést a mezi jakou skupinu to zařadit,já řadím mezi lehce nad průměrné,zkrátka ji nemůžu pomoci,já mysteriozní filmy zbožnuju,toto v sobě malou jiskřičku tohoto žánru mělo,na některých věcech by ve dvojce zapracovat měly,když však vidím hodcení,asi to ve dvojce nezlepšily.+žánr,prostředí,chvíly naplno bavilo -obsazení,konečná zápletka s rytíři,asi těžko by našly dvanáctileté děti to co nenašly nikdo ostatní během těch sedmiset let ++-=60% obyčejný film,který shlédnete jednou a dost... (Holusacek) 3*

Snad touha zpřístupnit dobrodružství Indiana Jonese z Dobyvatelů ztracené archy mladšímu publiku vedla dánské filmaře ke svéráznému "remaku" tohoto snímku. Ten nápad mi přijde absurdní, vždyť právě jako malé škvrně jsem Dobyvatele miloval snad nejvíce ze všech filmů. Parta věkem mi blízkých by mi tedy bližší nebyla - ani tehdy, ani teď, a to jsem se Jonesovi značně vzdálil. Indiana Jones měl totiž klobouk a bič a byla s ním sranda, prostě hrdina každým coulem. Sice mi tenkrát nebylo jasné, proč s sebou tahá tu ženskou, nicméně jsem to překousl... Ale budiž, kladní výrostci se tedy týmovou prací přeci jen vyšplhají někam ke kolenům pána s kloboukem a na ostrově Bornholm, zjevně pod vlivem nízkého rozpočtu, objeví, co je jim souzeno. Budiž to všechno posouzeno a poněkud odsouzeno. Slabé **. (Subjektiv) 1*

Příběh docela povedený, ale hodně přitažený za vlasy. Samozřejmě nebudu zde film hanit, protože dívat se na to dalo. Pokud by se obměnilo herecké složení, tak by mohl dostat možná i 4*, ale když záhadu, co dospělí a staří oběvují 700 let vyřeší malé děti. To už je moc. Když se řekne Templář, všichni si vybaví rytíře a poklad. Proto každý poklad hledá. Hledají ho i děti, ale aby záhadu odhalili za tak krátkou chvilku a tak jednoduše, jako by měli vše již několik let zažité. Pro mě to byla spíš pohádka, na kterou jsem se rád podíval, ale víckrát ji vidět nemusím. Radši se podívám na dokument o Templářích, kde vše budou bádat dospělí lidé a bádat budou stejně marně. Asi by měli zajít a zeptat se svých malých dětí, ty jim to určitě vše vysvětlí. (Maxmilian) 2*

VELKÁ RECENZE
Zatím se promítal v pěti zemích, z festivalů přivezl ceny vesměs od malých diváků nebo dětských porot a jeho náctileté publikum jej vyznamenalo hrdou přezdívkou Šifra mistra Leonarda pro děti.
Dánský film Ztracený poklad templářských rytířů, který vstupuje do zdejších kin, totiž přesně dokládá, proč dnes tvorbě pro děti vévodí severské kinematografie s typem příběhů, jež kdysi slavná česká škola neprozřetelně opustila - a teď se pokouší vzkřísit třeba v dokončovaném snímku Maharal: Tajemství talismanu.
Ztracený poklad templářských rytířů představuje dobrodružnou detektivku, která se odehrává na dánském ostrově Bornholmu. Do záhady kolem kostelů, tajného bratrstva, templářských rytířů a legendy o pokladu se zapletou čtyři děti: dvanáctiletá Katrine, která sem jezdí na prázdniny, a její přátelé, k nimž patří kluk z města Mathias, místní chlapec Nis a jeho malá sestra Fie.
Toho léta se Nis v jedné knize dočte, že kostely na Bornholmu prý nebyly budovány coby obranné štíty, jak se dosud předpokládalo, nýbrž že je postavili templářští rytíři ve 12. století. A kdo se správně podívá, může ve spojení jejich půdorysů odhalit mapu vedoucí k tajemnému pokladu templářů, po němž se marně pátrá už dobrých sedm set let.
Ač jde o dětský příběh, nevyhýbá se ani tragickým okamžikům, jež malé hrdiny varují, ani rekvizitám thrillerového žánru. Takže se na scéně objeví starý prsten, rezavý klíč i nebezpečné bratrstvo mužů v černých kutnách, kteří pátrají po stejné stopě jako parta kamarádů.
Děti sice najdou tajnou knihovnu templářských rytířů a biblickou archu úmluvy, ale musí bojovat s dospělými, kteří si činí nárok na závěť mocného řádu -včetně dívčina otce.
A jak se na snímek dívají jeho adresáti? Soudě podle ohlasů na internetu, rozhodně jím nepohrdají. Například oceňují zdařilou zápletku, byť podle nich těží z popularity „(ne)slavné Šifry mistra Leonarda od Dana Browna“, a líbí se jim, že se smyšlenka odvíjí od potvrzených faktů.
„Templářští rytíři podle všeho na dánském prázdninovém ostrově Bornholmu opravdu působili a něco tu skutečně skrývali, přičemž film využívá bornholmské kostely podobně, jako Šifra mistra Leonarda použila jiné chrámy. Navíc většina předpokladů příběhu vychází z vědeckých výzkumů a dodává k nim tu zázračnou otázku - Co kdyby?“ píšou si děti o Ztraceném pokladu templářských rytířů takřka „dospělácky“ přesné postřehy.

Ocenění:
Robert Awards (Danish Film Awards)
2007 - Thomas Dyg (Nejlepší speciální efekty)
2007 - Charlotte Bech (Nejlepší výprava) (nominace)
2007 - Kasper Barfoed, Mie Andreasen, Tivi Magnusson (Nejlepší dětský/rodinný film) (nominace)

DABING
V českém znění: Terezie Taberyová - Julie Grundtvig Wester (Katrine), Jan Rimbala - Christian Heldbo Wienberg (Nis), Tomáš Materna, Viktorie Taberyová, Jiří Schwarz, Luděk Čtvrtlík, Jiří Plachý, Hana Talpová, Bohdan Tůma, Jan Vondráček, Tomáš Juřička, Jiří Hromada, Jitka Moučková a další.
Překlad: Ivona Černohausová
Zvuk: Oldřich Wajsar, Jiří Peřina
Produkce: Roman Čapek
Dialogy: Klára Sochorová
Režie: Filip Jančík
Vyrobilo: Studio Soundwave pro Atypfilm v roce 2007

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 1.2.2007 Atypfilm
Premiéra Dánsko: 3.2.2006
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 9.4.2007 (DVD) H.C.E.
Poprvé na DVD: 9.4.2007 H.C.E.
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

FILMY V SÉRII
Ztracený poklad templářských rytířů gastonrolinc.webnode.cz/news/a23/
Rodinný / Dobrodružný, Dánsko, 2006
Režie: Kasper Barfoed, Hrají: Christian Heldbo Wienberg, Julie Grundtvig Wester

Ztracený poklad templářských rytířů 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a24/
Dobrodružný / Rodinný, Dánsko, 2007
Režie: Giacomo Campeotto, Hrají: Julie Grundtvig Wester, Christian Heldbo Wienberg

Ztracený poklad templářských rytířů III gastonrolinc.webnode.cz/news/a25/
Dobrodružný / Rodinný, Dánsko, 2008
Režie: Giacomo Campeotto, Hrají: Julie Grundtvig Wester, Christian Heldbo Wienberg
 
Tvůrci a herci
Kasper Barfoed (Režie), Mie Andreasen (Produkce), Tivi Magnusson (Produkce), Jeppe Kaas (Hudba), Jan Richter-Friis (Kamera), Kasper Leick (Střih), Jette Termann (Casting), Charlotte Bech (Scénografie), Manon Rasmussen (Kostýmy), Niels Arild (Zvuk), Morten Degnbol (Zvuk), Kim Dalum (Zvuk), Louise Hauberg (Masky), Philip LaZebnik (Scénář), Christian Heldbo Wienberg (Herec), Julie Grundtvig Wester (Herec), Peter Gantzler (Herec), Nicklas Svale Andersen (Herec), Frederikke Thomassen (Herec), Ulf Pilgaard (Herec), Kurt Ravn (Herec)
 
2006/85/Dánsko/Rodinný, Dobrodružný
 
Zajímavost k filmu
- Natáčelo se na dánském ostrově Bornholm, ve městě Dragor jižně od Kodaně a ve filmových studiích v Kodani.
- Kasper Barfoed získal od nizozemského Cinekidu Cenu diváků.
- Představenstvo dánského filmového festivalu Robert udělilo Thomasu Dygovi cenu za nejlepší speciální efekty.
 
Odkazy