S.W.A.T.: Pod palbou (video film) / S.W.A.T.: Firefight (2011/85/USA/Akční) 48% -Originál DVD-

08.07.2018 12:29
JEDNOU VĚTOU
„Má vyškolit speciální jednotku, ale nejtěžší zkoušku musí splnit sám!“

OBSAH
Expert protiteroristické jednotky, špičkový důstojník losangeleské policie Paul Cutler (Gabriel Macht – Za nepřátelskou linií) je povolán do Detroitu, aby se tu ujal výcviku členů týmu S.W.A.T. a seznámil je s nejmodernějšími technikami záchrany rukojmích. Plánovaný průběh ale zásadně nar uší nepovedený zákrok u vyhroceného rodinného sporu, během kterého umírá rukojmí. Na scéně se objevuje posedlý vládní zabiják (Robert Patrick – Terminátor 2: Den zúčtování), který má za úkol Cutlera a ostatní členy týmu odstranit.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Detroitská jednotka rychlého nasazení S.W.A.T. má zase jednou plné ruce práce. Jejich certifikací byl pověřen elitní seržant Cutler z Los Angeles, který sloužil v Iráku, je nejlepší z nejlepších a hlavně při akci nikdy neztratil rukojmí. Jenže všechno je jednou poprvé a po zmrvené akci v novém působišti přijde o život žena. Smůla, že patřila k psychopatovi, který má zkušenosti z tajných teroristických misí, má dokonalý výcvik a přehled a Cutlerovi se od té doby pověsí na paty a nedá mu pokoj, dokud jeden z nich naposledy nevydechne. Tenhle film dohromady obsahuje všechny důležité složky, které naplňují akční žánr. Co se zpočátku jeví jako náborová instruktáž pro potenciální zájemce o vstup do jednotek, se rázem překlopí v napínavou a akcí prokládanou hru ve stylu elitní seržant versus elitní terorista psychopat. Ani tak nevadí, že seržant si do týmu přibere ostřílenou kamarádku, se kterou se zúčastnil několika misí, nebo že zpočátku si s některými členy v novém působišti nesedne, ale vadilo mně standardní vyřešení nastalé situace hrdiny v bezprostředním ohrožení života. Tak nějak se dá vytušit jak to celé dopadne. Gabriel Macht se ukázal jako velmi chrabrý a sympatický hrdina, který není otravně nafoukaný a v akčních polohách nepůsobí trapně. Robert Patrick má všechny druhy psychopatů tak nějak v krvi a opět perlil. Tohle duo funguje zajímavě a film hodně táhne. Ostatní jsou tady jen do počtu. Kristanna Loken se zdrží sotva minutu, Carly Pope v roli policejní psycholožky jen na okrasu a Giancarlo Esposito se ukázal, že se neztratí ani v menší roli velitele. Režisér tmavé pleti Benny Boom film ozvláštnil několika P.O.V. záběry a režíroval poměrně dynamicky. Chtělo to trochu přidat, někde naopak ubrat, ale i tak je to akční film, který si své příznivce spolehlivě najde. (kingik) 3*

Jednička byla docela svižná, ale vesměs taková chladná a nijak zvlášť zapamatovatelná. Jenže nabídla navíc aspoň poměrně charismatické herce, o kterých si může dvojka tak akorát zdát. Tohle je takové levné téměř televizní pokračování, u kterého se divák nedokáže vžít do hlavních hrdinů ani si užít akční sekvence. A to je dvakrát špatně. (castor) 2*

První "SWAT" (s druhým dílem nemá prakticky nic společného) byl akčňákem, který po dlouhé době přinesl staré dobré akční řemeslo zaměřující se převážně na realističtější vyznění akce. Druhý díl na to jde z jiné strany a za minimální rozpočet se snaží předvést neskutečně cool akční podívanou, která ukazuje, že práce u zásahové jednotky je tou nejlepší na celém světě. Bohužel je však režisér amatér, kterému nebylo svěřeno moc peněz (možná se vědělo proč) a s filmem si neví rady a neumí vést herce ani točit slušné akční scény. Veliká slabota. (Chrustyn) 2*

VELKÁ RECENZE
V roce 2003 jsme dostali velmi příjemný akčně-policejní thriller S.W.A.T.: Jednotka rychlého nasazení a teď po osmi letech tu máme dvojku. Respektive "dvojku". Spousta běžných diváků už nejspíš zapomněla na to, že první S.W.A.T. byla hodně efektně natočená jízda a že se v ní sešli Samuel L. Jackson, Colin Farrell nebo Michelle Rodriguez. Lidé si pravděpodobně pamatují jen to, že vyprávěla o bandě policajtů, kteří nosí uniformy, co jsou víc cool než obyčejné policejní stejnokroje.
A na to S.W.A.T. - Pod palbou spoléhá. Nikdo z původní party se nevrací, místo toho tu máme Paula Cutlera, jenž se na pár týdnů stěhuje do Detroitu, kde má za úkol vytrénovat místní speciální jednotku a připravit ji na boj s tím nejhorším zločineckým odpadem. Při první ostré akci je sice zatčen nebezpečný Walter Hatch, avšak zemře rukojmí. Problémy nastanou v okamžiku, kdy Cutler a jeho tým zjistí, že Walter nejenže si smrt civilistky bere osobně, ale především že pracuje jako vládní zabiják. A teď touží po pomstě.
Film S.W.A.T. - Pod palbou se prezentoval překvapivě efektní upoutávkou, všichni ale víme, že upoutávky obyčejně kecají. A v tomhle případě docela dost. Film má sice jen necelých devadesát minut, bohužel i tak začne dost brzy nudit. Nic moc se v něm totiž neděje. Akce je celkem přehledná a docela i svižná, je jí však zatraceně málo. Většinu času se hlavní hrdina pokouší přesvědčit nadřízené a své svěřence o tom, že je strašný drsňák a že pokud ho ostatní nebudou poslouchat, tak skončí jako měkoty. Občas se sice podíváme, jak jednotka trénuje a pár výstřelů padne, na akci však dojde v první hodině jen párkrát a závěr už to nezachrání.
Gabriel Macht a Robert Patrick sice nejsou úplně špatní, hodinu keců v akčním béčku ale utáhnout nezvládnou, zvlášť, když jim nikdo nekryje záda. Krom téhle dvojice jsou všichni naprosto nezajímaví a nejspíš vám bude fuk, kdo se dožije konce a kdo skončí roztrhaný na kusy semtexem nebo s pěti kulkami v břiše. Na druhou stranu film se do konce dokoukat dá celkem bez problémů, což o jiných DVD sequelech tvrdit nelze. Takže je to na vás: Pokud nečekáte zázraky, dostanete rutinní akční béčko, jímž se dá zabít hodina a půl nudy. Dokážu si představit spoustu horších způsobů, jakými se dá trávit večer.

DABING
V českém znění: David Švehlík - Gabriel Macht (Paul Cutler), Zdeněk Mahdal - Robert Patrick (Walter Hatch), Kateřina Lojdová - Carly Pope (Kim Byersová), Pavel Šrom - Giancarlo Esposito (Inspektor Hollander), Kateřina Seidlová - Kristanna Loken (Rose Walkerová), Irena Máchová - Shannon Kane (Lori Bartonová), Jakub Saic - Nicholas Gonzalez (Justin Kellogg), Martin Stránský - Matt Bushell (Danny Stockton), Michal Holán - Micah A. Hauptman (Richard Mundy), Antonín Navrátil - Kevin Phillips (Kyle Watters), Filip Švarc, Jan Szymik, Kateřina Velebová, Libor Terš, Zbyšek Horák (titulky) a další
Překlad: Jiří Kobělka
Zvuk: Dušan Matuška, Jiří Peřina
Produkce: Petr Skarke
Dialogy a režie: Jiří Balcárek
Vyrobila: Společnost SDI Media v roce 2011

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOS
Premiéra ČR: (video film)
Premiéra USA: 1.3.2011
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 21.3.2011 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Náklady (Rozpočet) - $ 8 000 000
 
Tvůrci a herci
Benny Boom (Režie), Amanda Lewis (Produkce), Neal H. Moritz (Produkce), John Paesano (Hudba), Don Davis (Kamera), - (Casting), Bruton Jones (Scénografie), Francine Jamison-Tanchuck (Kostýmy), Benjamin L. Cook (Zvuk), Joe Dzuban (Zvuk), Jayne Laube (Masky), Reed Steiner (Scénář), Gabriel Macht (Herec), Robert Patrick (Herec), Carly Pope (Herec), Giancarlo Esposito (Herec), Kristanna Loken (Herec), Nicholas Gonzalez (Herec), Micah Hauptman (Herec), Shannon Kane (Herec), Kevin Phillips (Herec), Ele Bardha (Herec), Tim Holmes (Herec), Lauren Mae Shafer (Herec), Yuri Sardarov (Herec)
 

2011/85/USA/Akční

Zajímavost k filmu
- Scenáristi Randy Walker, Michael Albanese a Ed Arneson kedysi slúžili vo SWAT tíme losagelského policajného zboru.
 
Odkazy