Den patriotů / Patriots Day (2016/130/Hong Kong, USA/Krimi, Drama, Historický, Thriller) 73%

08.07.2018 12:28
JEDNOU VĚTOU
„Podle skutečných událostí."

OBSAH
Působivý akční thriller podle skutečných událostí, které následovaly po bombovém útoku na bostonském maratonu 2013. Policejní seržant Tommy Saunders (Mark Wahlberg) se spojuje s odvážnými přeživšími, záchranáři a vyšetřovateli v závodu o čas - musí vypátrat atentátníky dřív, než znovu udeří. Film v režii Petere Berga (Deepwater Horizon: Moře v plamenech) vzdává poctu všem, kteří v Bostonu projevili odvahu a sílu tváří v tvář tragédii a nepřízni osudu.(Magic Box)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Peter Berg konečně splnil na výbornou filmařskou maturitu, kterou mu tu kazil jedině Wahlberg, jemuž jsem policistu nevěřil. Hodně lidí tady opěvuje přestřelku, já bych vypíchl jiné momenty. Ze začátku Berg skvěle dávkuje napětí, kdy víte, že TO přijde a stejně jste v pozoru, zajímavý byl náhled do vyštetřování ze strany FBI (celá ta rekonstrukce s hi-tech udělátky) a vynikající byla i scéna výslechu manželky jednoho z teroristů. Patos mi nevadil, Amerika prostě taková je, hrdá a pyšná. Závěrečné vzletné proslovy tam byly jaksi navíc, bez těch bych se obešel. ___ PS: Body navíc za ujištění, že teroristi jsou idioti, kteří věří, že 11.září bylo komplotem vlády Spojených států. Pro ujištění, že takových debilů chodí po světě spousta, nemusíme chodit daleko. Stačí si pročíst čtenářské diskuze na Novinky.cz, že ano, to je přímo demonstrace „výkvětu intelektuální elity českého národa“. (lLima) 4*

Podle předpokladů. Po filmařské stránce Peter Berg nezklamal. Výbuchy na maratonu a následný zmatek zfilmoval tak, že se Vám bude tajit dech. Vysloveně, jak kdybyste na místě byli Vy spolu s kameramanem. Jenže tady veškerá pozitiva filmu končí. Tedy v případě, že nemáte rádi americkou hysterii a důraz pro patriotismus. Ono je to ale koneckonců patrné už z názvu filmu, takže počítejte s tím, že Amerika je jedinečná a ve filmu je řada postav, která ji jedinečnou samozřejmě vytváří. (Malarkey) 3*

Dobře uchopený styl vyprávění. Seznamovačka s hlavními hrdiny a zároveň vysvětlení koncepce dějového spletence, klíčová událost bombového útoku a postupně se utahující smyčka. Něco podobného velmi zdatně fungovalo například v Zero Dark Thirty s tím rozdílem. že byl lépe dramaturgicky vybalancovaný. V Patriots Day je spousta patetického balastu v podobě výpovědi skutečných svědků události a různá moudra hlavních hrdinů, která nejsou příliš na místě a když, tak jsou prostě nešikovně uchopené. Pomine-li divák tedy tento neduh a fakt, že si z celého filmu krade dobrých 10-20 minut, nelze se neudivovat nad tím, jak má Berg v malíčku akci a dynamiku akčích pasáží, protože jeho přestřelka v ulících je frenetická, těkavá a přitom neskutečně syrová a přehledná. Zároveň scéna, za kterou měly idealně naběhnout závěrečné titulky. Kdyby uměl pracovat s postavami a s gradací příběhu tak jako Michael Mann, tak si všichni pískáme, protože by to byl plný počet. (Kaka) 4*

VELKÁ RECENZE
Název tohoto filmu je v našich končinách trochu zavádějící. Jeden by čekal další národní hrdostí překypující snímek typicky hollywoodského typu, hrdinský epos s více či méně očividným poselstvím „Amerika je nejlepší“. Tento film je ale věnován tragickým událostem z roku 2013, kdy se dva přistěhovalečtí bratři rozhodli zaútočit výbušninami na nejstarší závod svého druhu na světě ? maratón v Bostonu. Je inspirovaný skutečnými událostmi a fikce je tam poskrovnu. Nebylo jí totiž moc třeba. A dobarvovat americký patriotismus nejspíš také ne.
Podle názvu určitě nepoznáte, že se jedná o „běžecký" film. Jméno je odvozeno od amerického svátku Patriots Day, který spadá na třetí dubnový pondělek a který připomíná první opravdovou bitvu války za nezávislost. V ten samý den se koná i bostonský maratón. A právě tento závod se před čtyřmi lety dostal do hledáčku islámských teroristů, dvou frustrovaných bratrů.
Příběh Dne patriotů se odvíjí po ose jiného nosného příběhu ? příběhu rebelského policejního seržanta Tommyho, který to má v práci (jak jinak) nahnuté. Tommy se snaží získat důvěru svých nadřízených zpět, v rámci čehož taky vyfasuje žlutou reflexní vestu a uvolí se stát na cílové čáře závodu a dohlížet na hladký průběh. Paralelně se seznamujeme s oběma bratry a ženou a dítětem staršího z nich. Tlakové hrnce se začínají plnit hřebíky... Do děje se prolíná pár dalších příběhů účastníků či pouhých diváků sportovního spektáklu. Hodiny do startu se zkracují a paralelní příběhy se zahušťují a koncentrují do jediného bodu ? epicentra výbuchu. Náhodný manželský pár, žena udatného policisty, otec s malým dítětem v kočárku, dosluhující policista ze sousedního okresku, muž ostrahy MIT, bohatý mladý Číňan... Všichni jsou zapleteni do jedné špinavé hry pokřivených ideálů. A osamělý policista postává nad zahalenou mrtvolkou malého dítěte.
Bomby vybuchují krátce po sobě a zanechávají po sobě v cílovém koridoru kaluže krve. Přichází chvíle hrdinného Tommyho v podání Marka Wahlberga (možná pamatujete z dalšího výborného filmu podle skutečné události Lone Survivor/Na život a na smrt - 2013), jehož příběh tvoří opěrnou kostru dalších příběhů a jehož příběh je jako jediný fiktivní, všechny ostatní hlavní postavy odpovídají realitě. Rozjíždí se obrovská mašinérie vyšetřování, pátrání, prohledávání veškerých dostupných obrazových záznamů. Až tady někde vám dochází, kolik práce a bezesných hodin stálo vypátrání pachatelů. Kamera skáče mezi dvěma bratry a vyšetřovací centrálou FBI a dalších bezpečnostních složek. Smyčka se zatahuje, bratři prchají, vraždí, loupí, policisté zasahují. V nastalém chaosu střílí i do vlastních řad, ale nakonec lokalizují to správné vozidlo. Starší z bratrů umírá, mladší prchá a je zadržen o pár dní později.
Také další paralelní příběhy spějí ke katarzi. Amerika se sbírá ze šoku a vstává ještě silnější než předtím. Vlastenecký patos na vás stříká z každého stříbrného zrna pomyslného filmového plátna. Ale jo, říkáte si, vždyť je to vlastně celé pravda. V uších vám ještě doznívá hromový hlas hvězdy místního baseballového týmu Davida Ortize: „This is our f*cking city. And nobody's going to dictate our freedom. Stay strong!" Ten samý hromotluk si ve filmu zahrál sám sebe ve stejné situaci.
Za mě dobrý! Film není přímo o běhání jako takovém, nicméně útok na praotce všech městských maratónů už teď tvoří významnou kapitolu dějin běhu. Oceňuji poměrně věrně zachycené skutečné události, mnoho z nich na autentických místech, mnohdy i s autentickými protagonisty. Myslím, že hodnocení 73 % na Československé filmové databázi a 7,4/10 na IMDb je zcela zasloužených.

DABING
V českém znění: Zdeněk Podhůrský - Mark Wahlberg (Tommy Saunders), Pavel Rímský - John Goodman (Ed Davis), Terezie Taberyová - Rachel Brosnahan (Jessica Kensky), Antonie Talacková - Michelle Monaghan (Carol Saundersová), Jiří Plachý - J.K. Simmons (Jeffrey), Pavel Vondra - Kevin Bacon (DesLauries), Petr Neskusil - Themo Melikidze (Tamerlan), Daniel Krejčík - Jimmy O. Yang (Dun Meng), Svatopluk Schuller - Rhet Kidd (Harrold), Vojtěch Hájek - Christopher O'Shea (Patrick Downes), Michal Holán - Jake Picking (Sean Collier), Radka Malá - Martine Assaf (Connie Pugliesová), Zuzana Slavíková - Khandi Alexander (Veronica), Veronika Veselá - Pamela Amicy (Tiesha), Oldřich Hajlich - Alex Wolff (Dzhokhar), Zbyšek Horák - John Fiore (Michael Thomas), Ladislav Cigánek - Dustin Tucker (Steve Woolfenden), Pavel Šrom - James Colby (Billy Evans), Libor Terš - Adam Trese (John Bradshaw), Petr Gelnar - Michael Beach (Davel Patrick), Robert Hájek, Robin Pařík, Bohuslav Kalva, Milada Vaňkátová, Michaela Tomešová, Natálie Mudrová, Jakub Saic, Ludvík Král, Martin Kubačák, Radovan Vaculík, Miroslava Součková, Jan Szymik, Ivo Hrbáč, Tereza Říhová, Jiří Ployhar, Otto Rošetzký, Jiří Köhler
Překlad: Iveta Kristek Pavlovičová
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Dialogy a režie: Veronika Veselá
České znění ve studiu Pro-Time vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska v roce 2017
 
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 13.1.2017 Lionsgate US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 19.7.2017 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 19.7.2017 Magic Box

Tržby celkem - $ 52 200 000
Náklady (Rozpočet) - $ 45 000 000

BONUSY (Blu-ray)
• Trailer

ROZLIŠENÍ Blu-ray
DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
16:9 / 1920x1080p (FULL HD) / 2.40:1
česky DTS-HD Master Audio 5.1, anglicky DTS-HD Master Audio 5.1
české
 
Tvůrci a herci
Peter Berg (Režie), Dorothy Aufiero (Produkce), Dylan Clark (Produkce), Stephen Levinson (Produkce), Hutch Parker (Produkce), Michael Radutzky (Produkce), Scott Stuber (Produkce), Mark Wahlberg (Produkce), Trent Reznor (Hudba), Atticus Ross (Hudba), Tobias A. Schliessler (Kamera), Gabriel Fleming (Střih), Colby Parker Jr. (Střih), Sheila Jaffei (Casting), Angela Peri (Casting), Tom Duffield (Scénografie), Virginia Johnson (Kostýmy), Michael B. Koff (Zvuk), Piero Mura (Zvuk), Tami Lane (Masky), Matt Charman (Scénář), Eric Johnson (Scénář), Paul Tamasy (Scénář), Mark Wahlberg (Herec), John Goodman (Herec), J.K. Simmons (Herec), Michelle Monaghan (Herec), Melissa Benoist (Herec), Kevin Bacon (Herec), Lana Condor (Herec), Erica McDermott (Herec), Rachel Brosnahan (Herec), Alex Wolff (Herec), Khandi Alexander (Herec), Michael Beach (Herec), Jimmy O. Yang (Herec), Adam Trese (Herec), Michael Chuah (Herec), Hampton Fluker (Herec), Anthony Molinari (Herec), Jake Picking (Herec), Joel Lambert (Herec), Cliff Moylan (Herec)
 
2016/130/Hong Kong, USA/Krimi, Drama, Historický, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Mark Wahlberg (Tommy Saunders) a J.K. Simmons (seržant Jeffrey Pugliese) spolupracovali už na filme Contraband (2012).
- Mark Wahlberg (Tommy Saunders) je skutočným rodákom z Bostonu. Narodil sa v okrese Boston v meste Dorchester.
- Patriots Day bol natáčaný v rovnaký čas ako iný film, spájaný s bombovým útokom na maratóne v Bostone, Stronger (2017).
- University of Massachusetts v Dartmouthu neumožnila štábu natáčet na její akademické půdě.
- Po filmech Na život a na smrt (2013) a Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016) se jedná o třetí spolupráci herce Marka Wahlberga s režisérem Peterem Bergem. Všechny tyto filmy byly natočeny podle skutečných událostí.
- Scéna dopadení a zatčení Dzhokhara Tsarnaeva (Alex Wolff) byla natočena v den druhého výročí jeho skutečného dopadení.
- Film se natáčel souběžně se snímkem Stronger (2017), který také pojednává o bombovém útoku na bostonský maraton.
- Kevin Bacon si již podruhé zahrál šéfa bostonské pobočky FBI. Poprvé tomu tak bylo ve filmu Black Mass: Špinavá hra (2015).
- Mark Wahlberg byl nejprve proti filmu a roli odmítal. Roli přijal až po přečtení scénáře.
- Ve Spojených státech amerických byl film nasazený v omezeném počtu kinosálů v prosinci, aby se mohl kvalifikovat do boje o Oscary, regulérní premiéru si pak odbyl v lednu.
 
Odkazy