NON-STOP / Non-Stop (2014/106/USA, Francie, Velká Británie/Mysteriózní, Akční, Thriller) 72%

08.07.2018 12:27
JEDNOU VĚTOU
„Únos je teprve začátek.“

OBSAH
Většinu svých všedních pracovních dnů tráví Bill Marks tím, že prostě jen sedí v letadle a dává pozor. Jako „vzdušný šerif" je zodpovědný za bezpečnost cestujících v letadle, a už ho to dávno nebaví. Nesnáší létání a všechny s tím spojené otravné fronty a čekání. Jenže tentokrát je všechno jinak. Neviditelný terorista ho během letu začne bombardovat esemeskami, v nichž požaduje, aby vláda na jeho tajný účet zaslala 150 milionů dolarů. Jinak každý dvacet minut někoho v letadle zabije. A v tichosti svá slova doloží činem: vzápětí je v letadle nalezena první mrtvola. Stejně jako divák, i Liam Neeson alias agent Bill Marks se snaží přijít na to, jak neznámý terorista dokáže zabíjet lidi v letadle, aniž by si kdokoli čehokoli všiml. A zatímco agent rozjede mrazivý závod s časem, vyjde najevo, že padouchův účet je vedený právě na jeho vlastní jméno. Je snad on sám tím vyděračem a únoscem letadla? Anebo je znovu všechno jinak? A tím nejsou překvapivé dějové zvraty filmu zdaleka vyčerpány...(Bontonfilm CZ)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Dunivé echo devadesátek, jehož kardiogram vás rovnou vyžene do lékárny pro medikaci. Serra by s Neesonem evidentně rádi vytvořili novou stálici akčňáků říznutých paranoidním thrillerem, ale zatímco v Neznámém nevzali do Berlína scénáristu, vzdušná linka do Londýna pozapomněla rovnou na kapitána. Serra jede na nevýrazný setrvačník, který nechává Neesonovi schopnosti v úsporném módu, stejně jako celé tempo vyprávění. Má to jedinečný dar odsýpat bezhlavě kupředu, ale chybí tomu zásadnější vrcholy, pro které bych to chtěl vidět znovu. Jedno pánské rendez-vous na toaletě to vážně nevytrhne. Vlastně první film, v němž mi Liamova pozice akčního titána připadla jaksi nepatřičně. Tady se non-stop trvalka nekoná. (Isherwood) 3*

Koukám, že Liam Neeson se umí navézt do parádních příběhů. Po filmech 96 hodin a Neznámý završuje svojí osobitou thriller trilogii právě tímhle filmem. Já jenom doufám, že to pro něj nebude úplný konec s thrillerem, protože si myslím, že právě v těhlech filmech se on našel. A to vlastně vůbec nevadí, že tady hraje letitýho alkoholika, co se v první stresující situaci rozklepe jak ratlík. Každopádně nemůžu mluvit pořád jenom o něm. Obrovskou zásluhu na kvalitách tohoto filmu má i samotný režisér. Když bych tenhle thriller bral jako detektivku, tak bych řekl, že si myslím, že je vrah na palubě letadla každej, kdo do toho letadla sedl. Ty záběry na lidi, jejich pohledy a kolikrát i jednání je přesně to, co jsem potřeboval. Nebyl jsem si totiž jist vůbec ničeho. A i z toho důvodu jsem si tenhle dynamickej napínák naprosto perfektně užil. (Malarkey) 4*

Zdá se, že Liam nám rád vegetuje v akčních thrillerech, protože nám jde chlapec z jedný akce do druhý, ale jak se říká přej a bude ti přáno. Teda já doufám, že to co tady zažil mě dopřáno nikdy nebude, protože sex 0, údery hasičákem do držky 1 a já osobně dávám přednost spíše opačnému skóre. Jako ze začátku je tahle záležitost luxusní od první smsky jsem se vnořil do děje jak hovnivál do hovna. Sice mě občas sralo, že Liam tady byl chytrej jak kaddafího radio, jenže to vynahrazovala má milovaná hra na "kdopak to asi je" Postupně jsem obvinil půlku letadla a v jednu chvíli dokonce i lidi mimo letadlo, ale to všechhno jenom proto, že filmu se skvěle podařilo se mnou pracovat. Závěrečná akčnější část trošku pokazila celkový dojem, ale ten i po závěrečných titulích zůstal nad průměrem a víc po podobných filmech ani nežádám. (Enšpígl) 4*

VELKÁ RECENZE
Jen málokdo si mohl nevšimnout, že z Liam Neesona vyrostla akční hvězda. Po 96 hodinách, A-Teamu a Mezi vlky není pochyb o tom, že kdyby Expendables hledali nového vůdce, Neeson by jim zdvojnásobil charisma i tržby. A bezezbytku to dokazuje i v novém thrilleru Non-Stop, kde musí vypátrat vraha na palubě letadla.
Ona tajemná osoba totiž hrozí, že pokud nedostane 150 milionů dolarů, každých 20 minut někoho zabije. Čímž leteckého maršála Billa Markse, který tou dobou řeší velké osobní trauma a chlastá jako o závod, zatahuje do velice tísnivé hry o čas, peníze a kdo ví, co ještě. Že to zní jako za vlasy přitažená americká ptákovina? Samozřejmě. To ale v žádném případě neznamená, že se v kině budete hodinu a půl nudit.
Ba naopak. Non-Stop nemá problém dostát svému názvu a pokud se dokážete naladit na správnou neesonovskou frekvenci, jde o nadmíru intenzivní napínák, kterému nechybí překvapivé twisty ani cool momenty. To první zajišťuje především Jaume Collet-Serra, který z nikterak superlogického scénáře tahá maximum a celou dobu si vás vodí tak, že těžko uhodnete, kdo že to touží po obří výplatě. Španělský režisér si podobou žánrovku zkusil už před třemi lety právě s Neesonem. Jejich Neznámý ale nebyl zdaleka tak propletený a trpěl řadou hluchých míst, což jsou věci, které Non-Stop příliš netrápí.
Síla téhle novinky totiž spočívá v naspeedovaném tempu, které z uzavřeného prostoru dělá velikou přednost a žene hru na kočku a na myš stále kupředu. Vodítka se vrší, očekávání stupňují, podezřelí stále odpadávají nebo naopak přibývají... a mezi tím vším baletí tvrďák Neeson, kterému to v hlavě šrotuje stejně jako každému divákovi v sále. Je pochopitelně snadné si po filmu všechno přerovnat a pak křičet, že tvůrci nehráli stoprocentně férovou hru. Důležitější ale je, že vám to nemůže sebrat ten pocit, jak jste celou dobu seděli zařezaní do sedačky a hltali každé pronesené slovo a každou smsku, která vyskočila z maršálova mobilu.
Pročež se dostáváme ke druhé hvězdě Non-Stopu, jíž je samozřejmě Liam Neeson. Z toho se totiž definitivně stává jakási akční verze Caryho Granta, herecká persóna, která je pojmem sama o sobě. Veškeré dění filmu se v podstatě neděje Billu Marksovi. Po letadle prostě zběsile pobíhá Liam Neeson. Cool pohledy a hlášky generuje také Liam Neeson. A konečně je to Liam Neeson, který hlavně v poslední třetině filmu provádí věci, které nemají moc společného s realitou a trhají fyzikální zákony na kusy. Víte ale, proč je taková radost na ně koukat? Doufám, že to není potřeba znovu vysvětlovat.
Je to asi jako kdyby v Na sever severozápadní linkou honilo práškovací letadlo nějakého řadového hezouna: Bylo by to nesmyslné a moc lidí by to nebavilo. Jakmile se ale podobná zhůvěřilost děje Grantovi, je z toho památná sekvence, u níž vůbec nevadí, že je absolutně postavená na hlavu. Prakticky to samé tedy provádí režírující Collet-Serra, jenž se stejně jako v Neznámém snaží ctít ryze hitchcockovské podtóny. A nadšeně tudíž dělá z Neesona správného muže v nesprávné situaci, kterážto graduje do vítaně absurdních rozměrů.
Non-Stop tak vždycky půjde šmahem odsoudit jako vychtěný nesmysl, kde je tahle, tahle i tahle událost nereálná blbost. To je ale základní nepochopení celého konceptu, který chce člověku především nabídnout božího Neesona, jenž musí opět vzít do jedné ruky bouchačku, do druhé telefon, a zjednat někde pořádek. Ať už je tedy scénář jakkoliv nedokonalý a největší zakolísání jej tradičně čeká ve finále, zručná režie a dokonale pasující hlavní hrdina nikdy nedopustí, aby se nic nedělo a vy jste měli čas řešit důsledky x a y. Non-Stop zkrátka chytne a nepustí. A to je pro dnešní thrillerovou krmi největší kompliment hned vedle toho, že dává úplně ve všem smysl.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Každých dvacet minut jeden pasažér na palubě tohoto letadla zemře. Liam Neeson se po skvělých thrillerech 96 hodin a Neznámý vrací do akční role osamělého drsného hrdiny, která mu více než sluší. Tentokrát jako "vzdušný šerif" dostane 40 000 stop nad zemí na palubě letadla SMS zprávu, jíž nechybí síla rozpoutat napínavý akční thriller plný ďábelských zvratů. 150 milionů na účet, nebo každých 20 minut někdo zemře. To už je hodně zkažený pracovní den, ale až si všichni začnou myslet, že ten parchant je právě Liam Neeson, teprve pak se začnou dít věci. Většinu svých všedních pracovních dnů tráví Bill Marks tím, že prostě jen sedí v letadle a dává pozor. Jako "vzdušný šerif" je zodpovědný za bezpečnost cestujících v letadle, a už ho to dávno nebaví. Nesnáší létání a všechny s tím spojené otravné fronty a čekání. Jenže tentokrát je všechno jinak. Neviditelný terorista ho během letu začne bombardovat esemeskami, v nichž požaduje, aby vláda na jeho tajný účet zaslala 150 milionů dolarů. Jinak každý dvacet minut někoho v letadle zabije. A v tichosti svá slova doloží činem: vzápětí je v letadle nalezena první mrtvola. Stejně jako divák, i Liam Neeson alias agent Bill Marks se snaží přijít na to, jak neznámý terorista dokáže zabíjet lidi v letadle, aniž by si kdokoli čehokoli všiml. A zatímco agent rozjede mrazivý závod s časem, vyjde najevo, že padouchův účet je vedený právě na jeho vlastní jméno. Je snad on sám tím vyděračem a únoscem letadla? Anebo je znovu všechno jinak? A tím nejsou překvapivé dějové zvraty filmu zdaleka vyčerpány...

DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Pavel Soukup - Liam Neeson (Bill Marks), Ivana Milbachová - Julianne Moore (Jen Summersová), Petr Lněnička - Scoot McNairy (Tom Bowen), Klára Sochorová - Lupita Nyong'o (Gwen), Pavel Vondra - Nate Parker (Zack White), Ivo Novák - Omar Metwally (Dr. Fahim Nasir)/ Jason Butler Harner (Kyle Rice) / Jon Abrahams (David Norton), Jakub Saic - Linus Roache (David McMillan) / Corey Hawkins (Travis Mitchell), Filip Čáp - Anson Mount (Jack Hammond), Ladislav Županič - Shea Whigham (Agent Marenick), Marcel Vašinka - Frank Deal (Charles Wheeler), Libor Terš - Corey Stoll (Austin Reilly), Veronika Mudrová - Michelle Dockery (Nancy) / Bar Paly (Iris Marianneová), Terezie Taberyová - Quinn McColgan (Becca), Hana Talpová - Beth Dixon (stará žena), Petra Hanžlíková a další
Překlad: Jan Feldstein
Produkce: Markéta Kratochvílová
Zvuk: Michal Čiernik
Finální mix: Matěj Večeřa
Dialogy a režie: Veronika Veselá
Vyrobila: Tvůrčí skupina Markéty Kratochvílové ve studiu Budíkov pro Bontonfilm v roce 2014

2.DABING (Nova)
V českém znění: Pavel Soukup - Liam Neeson (Bill Marks), Ivana Milbachová - Julianne Moore (Jen Summersová), Petr Burian - Scoot McNairy (Tom Bowen), Filip Švarc - Nate Parker (Zack White), Zdeněk Mahdal - Jason Butler Harner (Kyle Rice), Josef Nedorost - Linus Roache (David McMillan), Petr Gelnar - Anson Mount (Jack Hammond), Pavel Vondra - Shea Whigham (Agent Marenick), Ladislav Cigánek - Frank Deal (Charles Wheeler), Svatopluk Schuller - Corey Stoll (Austin Reilly), Anna Brousková - Michelle Dockery (Nancy), Ivana Korolová - Bar Paly (Iris Marianneová), Luděk Čtvrtlík, Michal Holán, René Slováčková, Tomáš Karger, Oldřich Hajlich, Kateřina Březinová, Šárka Vondrová, Daniela Bartáková, Hana Talpová, Sabina Laurinová, Bohuslav Kalva, Lucie Štěpánková, Eva Miláčková, Václav Rašilov, Michaela Meisslová, Mikuláš Pánek (tiulky)
Překlad: Jan Feldstein
Zvuk: Petr Kočík
Produkce: Martin Odehnal, Libuše Witzová
Dialogy: Klára Sochorová
Režie: Mikuláš Pánek
Vyrobila: Cet 21 s.r.o. ve studiu Audiotech 2015

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 27.2.2014 Bontonfilm
Premiéra USA: 28.2.2014 Universal Pictures US
Premiéra Francie: 26.2.2014 StudioCanal
Premiéra VB:28.2.2014 StudioCanal UK
Premiéra Kanada: 28.2.2014
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 23.7.2014 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 23.7.2014 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 2 374 706
Tržby celkem - $ 222 800 000
Návštěvnost v ČR 16 987
Náklady (Rozpočet) - $ 50 000 000
 
Tvůrci a herci
Jaume Collet-Serra (Režie), Alex Heineman (Produkce), Joel Silver (Produkce), Andrew Rona (Produkce), John Ottman (Hudba), Flavio Martínez Labiano (Kamera), Jim May (Střih), Amanda Mackey (Casting), Cathy Sandrich (Casting), Alec Hammond (Scénografie), Catherine Marie Thomas (Kostýmy), Ron Bochar (Zvuk), Joseph A. Campayno (Masky), John W. Richardson (Scénář), Ryan Engle (Scénář), Christopher Roach (Scénář), Liam Neeson (Herec), Julianne Moore (Herec), Michelle Dockery (Herec), Anson Mount (Herec), Omar Metwally (Herec), Scoot McNairy (Herec), Nate Parker (Herec), Corey Stoll (Herec), Linus Roache (Herec), Bar Paly (Herec), Jason Butler Harner (Herec), Frank Deal (Herec), Lupita Nyong'o (Herec), Shea Whigham (Herec), Jon Abrahams (Herec), Corey Hawkins (Herec), Charlotte Kirk (Herec), O.T. Fagbenle (Herec), Edoardo Costa (Herec), Raquel Toro (Herec), Rakesh Shah (Herec)
 

2014/106/USA, Francie, Velká Británie/Mysteriózní, Akční, Thriller

 
Zajímavost k filmu
- Na začátku filmu na letišti Becca (Quinn McColgan) ztratí medvídka Paddington, který patří mezi jedny z nejznámějších britských ikon. Do města Paddington také směřuje letadlo, ve kterém se celý děj odehrává.
- Postava Liama Neesona se v tomto filmu jmenuje Bill Marks. Ve filmu 96 Hodin (2008) bylo jeho jméno Bryan Mills. V obou filmech tedy ztvárnil postavu se stejnými iniciály.
- Hoci sa dej filmu odohráva na palube Boeingu 767-300, kokpit je z novšieho Boeingu 787.
- Alternatívnym názvom snímky je označenie Flight Game.
- Letadlo, ve kterém se odehrává děj filmu, bylo během natáčení zaparkováno na letišti JFK v New Yorku.
- Stěhování štábu a vybavení na filmování na letiště trvalo tři hodiny. Všichni museli projít přes bezpečnostní opatření letiště.
- Liam Neeson absolvoval bojové scény všechny sám bez dabléra.
- Anson Mount cvičil scénu bitky na záchodě několik týdnů.
- Natáčení probíhalo 1. listopadu 2012 do 29. ledna 2013 v Yorku Studios v Maspeth, Queens, New York City na letišti JFK a na Long Island na letišti MacArthur Airport.
- Počas reportáže redaktor tvrdí, že Bill Marks sa narodil v Severnom Írsku. Liam Neeson, ktorý ho stvárnil, odtiaľ skutočne pochádza.
- Na natáčaní sa zúčastnilo zhruba 200 komparzistov.
- Bill Marks (Liam Neeson) nosí hodinky Casio WV58A-1AV Wave Ceptor.
- Po filme Neznámy (2011) sa jedná o druhú spoluprácu Liama Neesona s režisérom Jaumem Collet-Serrom.
- Režie se měl původně zhostit Jeff Wadlow, který dal však přednost režii snímku Kick-Ass 2 (2013).
 
Odkazy