Konference ve Wannsee (TV film) / Conspiracy (2001/92/Velká Británie, USA/Drama, Válečný, Historický) 83%

01.07.2018 20:42
JEDNOU VĚTOU
„Tajná schůzka nacistických pohlavárů o konečném řešení židovské otázky.“

OBSAH
Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinhard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. V následujících devadesáti minutách právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Několik důležitějších nacistických funkcionářů devadesát minut mluví a mluví a mluví, až se domluví. Občas něco snědí, napijí se, pohádají se, začnou jako stádo dobytčat mlátit pěstmi do stolu, ale jakým způsobem „židovskou otázku“ nakonec vyřeší je pochopitelně známo již několik desítek let. Jediný dochovaný spis o této přísně tajné konferenci (oficiálně k ní nikdy nedošlo) nelze považovat za zdroj dostatečně věrohodný, nemá však valného významu zpochybňovat detaily, na děsivosti tématu by to nepřidalo ani neubralo. Sledovat konverzaci patnácti chladnokrevných Němců bylo znepokojivé, ještě více znepokojivé pro mě však bylo, že jsem se od filmu nedokázal odtrhnout. Výborní herci, nápaditá kamera, jeden dům, pár exteriérů – tak málo občas stačí ke kvalitnímu filmu, jde jen o to, mít dostatečně silný námět. (Matty)

Odpověď na otázku, kdy že to ten právní pozitivismus selhal, je v křišťálově průzračné podobě obsažena v postavě Colina Firtha - vůbec nikdy. Nahlíženo optikou pozitivismu, samozřejmě. Firthovo zaujetí pro praktické řešení otázky cestou práva je absolutní, absurdní, a bohužel zcela autentické, z pozice filmového fanouška hodnotitelné jen jako AAA. A až se před vámi bude tak deset minut promenádovat podobně nabitý Kenneth Branagh coby Herr Heydrich, bez sebemenší lítosti si řeknete: "Jen se vykecej, budeš chcípat pomalu," a zjistíte, že slovo sepse nikdy neznělo tak sladce. Potlesk patří rovněž Stanleymu Tucci, jenž je coby Adolf Eichmann své věci oddán podobným způsobem a navíc touží, aby naprosto vše, čeho se "dotkne", proběhlo zcela bez chyb. Myšlenka na to, že někdo takový má prakticky na povel obří továrnu na smrt, je příšerná. Výsledkem sešlosti této ústřední trojice s ostatními více či méně šílenými přicmrndávači se v roce 2001 naštěstí stal jen výtečný film, který by se měl promítat nejen v hodinách dějepisu, ale především základů společenských věd či jak se ten předmět teď jmenuje. Stoprocentně zasloužených, ale "jen" 90%. (Gemini) 5*

Dvanáct lidí, dvě hodiny, navždy pozměněný svět. Z toho nezávazného tlachání, kde největší půtky vznikají proto, že se odporuje některým dřívějším zákonům, mrazí. Branaghův usměvavý, věčně optimistický a přátelský Heydrich patří (minimálně) do top dvacítky největších filmových hajzlů všech dob. Ohrnovat nos nad tím, že se kamera víceméně nepohne od stolu, mi přijde u televizní rekonstrukce události takového charakteru dosti scestné. (Isherwood) 5*

V.I.M. FILMU
20. ledna 1942. Velká přepychová vila u Berlína s krásným výhledem na nedaleké zamrzlé jezero. Služebnictvo dokončuje velký úklid a připravuje se na příjezd patnácti významných mužů. Účastníci se začínají pomaličku sjíždět. Právníci a úředníci různých ministerstev nebo silových složek. Jako poslední přijíždí i samotný iniciátor schůzky, druhý muž nacistické perzekuční mašinerie, pravá ruka Heinricha Himmlera, Reinhard Heydrich. Probírat se bude jediné – co s několika miliony židy, kteří padli do rukou nacistům při tažení do Ruska. Führerův požadavek je všem známý, ať už dopadne válka pro Německo jakkoliv, nesmí ji přežít jediný evropský Žid. Přítomných patnáct mužů proto mělo najít „konečné řešení židovské otázky“…
Trochu netradičně do VIM tentokrát řadím i televizní film. Ale jak mi dá každý za pravdu, v dnešní době se už nad něčím takovým není nutné pozastavovat. Obzvláště, když se v hlavních rolích objevují prvotřídní áčkoví herci jako Colin Firth nebo Stanley Tucci a k tomu jim sekundují protřelí britští divadelní a televizní herci. A nad těmi všemi se tyčí Kenneth Brannagh jako říšský protektor Heydrich. Roli si evidentně užíval a předvedl jednu z nejpamětihodnějších záporáckých kreací vůbec. Pod jeho sympatickým úsměvem vidíte sebestředné vědomí skutečnosti, že by vás mohl kdykoliv beztrestně umučit, a kdyby mohl, udělal by to i se zbytkem Evropy. Pokud náhodou na okamžik zvážní, sevře se vám hrdlo.
Přestože v Konferenci ve Wannsee není ani jediný záběr z plynových komor, dobytčáků nebo vězeňských baráků, daří se mu představit zrůdnost holocaustu mnohem lépe než většina děl na toto téma. Režisérský veterán Frank Pierson pojal film velmi konzervativně a uměřeně. Barevná škála je omezená, převládají pouze chladné barvy, bílý je sníh v okolí domu, bledé jsou tváře účastníků, studený je celý dům. Vystačil si prakticky jenom s dlouhými statickými záběry na skupinu mužů hovořících v jedné místnosti a kromě jedné scény je celý snímek bez hudby. Divák je tak pasován do role nezaujatého pozorovatele, který z uctivé vzdálenosti naslouchá, jak se několik právníků dohaduje nad paragrafy, kterými by se dal podpořit největší zločin v historii lidstva, aby byl právně v pořádku.
Filozofka Hannah Arendtová při procesu s jedním z nejdůležitějších účastníků této schůzky, Adolfem Eichmannem, mluvila o banalitě zla, které není motivováno žádným politickým nebo náboženským přesvědčením. Jedná se jen o naplňování každodenní rutiny, nad níž ani nepřemýšlíme. Snad kromě Heydricha nebyl žádný z účastníků zavilým nacistou z přesvědčení, mnozí neviděli v židech ďábelské zlo ani ohrožení. Potlačili v sobě schopnost rozlišovat dobré a špatné, potlačili v sobě schopnost přemýšlet nad důsledky svých činů. Snímek z produkce HBO představuje tento pojem v plné nahotě. Klade nám spoustu nepříjemných otázek a málokterému filmu se to daří tak nenásilnou formou. Je nemožné, aby se něco podobného stalo i dneska, 75 let po válce? Nemožné to není, dokonce je vysoce pravděpodobné, že se to může zopakovat, protože jak ukazuje Konference ve Wannsee – je to až děsivě banální čin.

VELKÁ RECENZE
Dramatická rekonstrukce přípravy jednoho z největších zločinů v dějinách lidstva.
Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. Právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná.
Schůzka elitních pohlavárů nacistického Německa byla přísně tajná a neměla po ní zůstat ani stopa. Všechny dokumenty, se kterými se na ní pracovalo, byly zničeny. Jeden se však přece jen zachoval a právě na jeho základě byla natočena tato rekonstrukce. Drama představuje děsivě strhující podívanou, která stojí za zhlédnutí.
Televizní film byl nominován na 10 cen Emmy, z nichž ve vítězné proměnil ceny pro nejlepšího herce (Kenneth Branagh) a za nejlepší scénář. Získal též Zlatý Glóbus pro nejlepšího herce ve vedlejší roli v televizním filmu (Stanley Tucci).

SKUTEČNOST
Konference ve Wannsee je označení pro setkání vysokých představitelů nacistického Německa, které se konalo v úterý 20. ledna 1942 v zámečku na břehu jezera Wannsee poblíž Berlína. Jediným bodem jednání byla koordinace konečného řešení židovské otázky.
Schůze byla přísně tajná, ale po válce byla v roce 1947 americkými vyšetřovateli nalezena v jednom z říšských ministerstev jediná kopie zápisků pořízených na konferenci říšským sekretářem Martinem Lutherem. Tyto poznámky jsou jediným důkazem o konání, průběhu i závěrech konference.
Celá schůze trvala asi 90 minut a účastnilo se jí 15 osob:
SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich – šéf RSHA (Hlavní úřad říšské bezpečnosti) a zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava, z pověření vůdce Adolfa Hitlera konferenci předsedal
státní tajemník Dr. Wilhelm Stuckart – tajemník Říšského ministerstva vnitra
státní tajemník Dr. Erich Neumann – tajemník Úřadu zplnomocněnce za čtyřletý plán
státní tajemník Dr. Roland Freisler – tajemník Říšského ministerstva spravedlnosti
státní tajemník Dr. Josef Bühler – tajemník Úřadu Generálního gouvernementu v Krakově
státní podtajemník Martin Luther – podtajemník Ministerstva zahraničí
Oberführer Dr. Gerhard Klopfer – tajemník stranické kanceláře NSDAP
Ministerský ředitel Dr. Friedrich Wilhelm Kritzinger – tajemník Říšského kancléřství
SS-Gruppenführer Otto Hofmann – šéf Hlavního úřadu pro otázky rasy a osidlování (RuSHA)
SS-Gruppenführer Heinrich Müller – šéf gestapa, Hlavní úřad pro bezpečnost Říše
SS-Obersturmbannführer Adolf Eichmann – ředitel Hlavního úřadu pro bezpečnost Říše
SS-Oberführer Dr. Eberhard Schöngarth – velitel Bezpečnostní policie a Bezpečnostní služby (SD) v Krakově
SS-Sturmbannführer Dr. Rudolf Lange – velitel Bezpečnostní policie a Bezpečnostní služby (SD) pro Lotyšsko
Dr. Alfred Mayer – tajemník Říšského ministerstva pro okupovaná východní území
Dr. Georg Leibbrandt – tajemník Říšského ministerstva pro okupovaná východní území

Ocenění:
Golden Globes
2002 - Stanley Tucci (Nejlepší herec ve vedlejší roli v seriálu nebo TV filmu)
2002 - Nejlepší minisérie nebo TV film c
2002 - Kenneth Branagh (Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu) (nominace)

DABING
V českém znění: Vladimír Čech - Kenneth Branagh (Reinhard Heydrich), Pavel Soukup - Stanley Tucci (Adolf Eichmann), Jiří Plachý - David Threlfall (Dr. Wilhelm Kritzinger), Pavel Vondra - Barnaby Kay (plukovník Rudolf Lange), Libor Terš - Colin Firth (Dr. Wilhelm Stuckart), Petr Oliva - Ian McNeice (Dr. Gerhard Klopfer), Pavel Šrom - Nicholas Woodeson (generál Otto Hofmann), Jiří Prager - Jonathan Coy (Erich Neumann), Martin Zahálka - Brendan Coyle (generál Heinrich Müller), Pavel Rímský - Kevin McNally (náměstek Martin Luther), Miloš Hlavica - Peter Sullivan (plukovník Schöngarth), Otakar Brousek ml. - Ben Daniels (státní tajemník Bühler), Jiří Knot - Brian Pettifer (Dr. Alfred Meyer), Jaroslav Kaňkovský - Owen Teale (Dr. Roland Freisler), Jiří Čapka - Ewan Stewart (Dr. Georg Leibbrandt), Vladimír Fišer, Radana Herrmannová, Petr Gelnar a další
Překlad: Vladimír Fuksa
Zvuk: Alexandr Vrbata
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy a režie: Jitka Kučerová
Vyrobilo: HBO v produkci společnosti Dubtracks v roce 2003

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 19.5.2001
Premiéra VB: 25.1.2002
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
 
Tvůrci a herci
Frank Pierson (Režie), Nick Gillott (Produkce), - (Hudba), Stephen Goldblatt (Kamera), Peter Zinner (Střih), Suzanne Crowley (Casting), Gilly Poole (Casting), Peter Mullins (Scénografie), Rosalind Ebbutt (Kostýmy), Christopher Ackland (Zvuk), Tina Earnshaw (Masky), Loring Mandel (Scénář), Stanley Tucci (Herec), Kenneth Branagh (Herec), Colin Firth (Herec), Barnaby Kay (Herec), Ben Daniels (Herec), Brendan Coyle (Herec), Tom Hiddleston (Herec), Ewan Stewart (Herec), Dirk Martens (Herec), Peter Sullivan (Herec), Ian McNeice (Herec), David Threlfall (Herec), Kevin McNally (Herec), Nicholas Woodeson (Herec), Owen Teale (Herec), Hinnerk Schönemann (Herec), Andreas Günther (Herec), Florian Panzner (Herec), Brian Pettifer (Herec), Jonathan Coy (Herec), David Spinx (Herec), Martin Lüttge (Herec), David Glover (Herec)
 
2001/92/Velká Británie, USA/Drama, Válečný, Historický
 
Zajímavost k filmu
- Scenárista židovského původu Loring Mandel obdržel za scénář v roce 2001 cenu Emmy v kategorii nejlepší scénář k minisírii/filmu.
- Okrem Berlína a jeho časti, ktorej názov je Zehlendorf (práve na tomto predmestí sa nachádza vila na brehu jazera Wannsee) sa natáčalo aj v Londýne.
- Krom nahrávky, kterou v závěru pustí Eichmann, se v průběhu celého filmu neobjevuje žádný hudební podkres.
- Jelikož se nezachoval detailní popis konference, musely být některé detaily (podáváné jídlo, rozsazení účastníků kolem stolu, oblečení jednotlivých postav) vymyšleny natáčecím týmem a nezakládají se tedy na žádném historickém podkladu.
- Natáčení filmu probíhalo v téměř divadelním stylu. Herci zůstávali v kostýmech od začátku natáčecího dne po jeho konec, prostor sídla nebyl postaven ve studiu, nýbrž se jedná o budovu s pevnými zdmi i stropem, a samotné natáčení probíhalo v dlouhých sekvencích, kde se na jeden povel "akce" často natočilo i více než dvacet stránek scénáře.
 
Odkazy