Sousedi 2 / Neighbors 2: Sorority Rising (2015/104/USA/Komedie) 53%

21.07.2018 10:33
JEDNOU VĚTOU
„Za plotem vypukla válka."

OBSAH
Mac (Seth Rogen) a Kelly (Rose Byrne) své dcerce Stelle brzy pořídí sourozence, a proto se rozhodnou vyměnit svůj dům za větší. Jenže zbavte se stávajícího obydlí za rozumnou cenu, když se vedle právě nastěhovala banda holek, které si pletou život s permanentní párty, a v duchu hesla „Spaní je jen pro sraby!" neberou na nic a nikoho ohledy? Mac a Kelly záhy zjistí, že zopakování osvědčených triků, které vyzkoušeli na kluky (včetně populárního schovávání airbagů do gauče v obýváku), na tyhle ostré vysokoškolačky v čele s Chloë Grace Moretz (drsná holčička z Kick-Ass) neplatí. A protože je tlačí čas, pozvou si posilu, Teddyho Sanderse (Zac Efron), bývalého nepřítele číslo jedna, z něhož se vyklubal kámoš do nepohody. S jeho pomocí se vytasí s novým arzenálem zbraní, které mají sousedky zaručeně vypudit. Jenže dívčí impérium je připravené vrátit každý úder.(CinemArt CZ)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Co umí rodiče nejlíp? Zabránit mladým, aby se bavili.. Stoller vyluhoval, co se dalo, včetně patálií kolem airbagové trampolíny a vzniknuvší situace sousedské guerillové války usadil na sinusoidu humoru. Krádež trávy při Beastie Boys, razie černých poldů či Garage Break drží křivku nahoře, dildo logranda a tampónový útok ji zase tlačí dolů, kolem nuly se pohybuje Rogen. I když je to nesmyslná hovadina, nutno ocenit, že oproti jedničce přinesl ten emancipační tón jistou dávku vyspělosti. P.S.: V poslední době mi připadá, že se Efron svléká ve svých filmech víc než Will Ferrell. Sice se snaží absenci kočkodaní srsti na trupu nahradit vyrýsovaným svalstvem, ale v tomhle kalokagathia duelu to má marné. (Gilmour93) 3*

Trapný, nevtipný, ubohý, nelogický a fekální, leckterý divák by se mohl pohoršit, já ne! Je to zkrátka ten nejvíc ambiciózní film, ve kterém může hrát Seth Rogen. Pokud to porovnám například s Centrální demencí ze stejného roku, to házení krvavých tampónů na barák sousedů a následné rozebírání situace s "kolemjdoucím", že ta krev nebyla umělá, ale origoš přímo z kundy, to mě bavilo o krapánek víc. Víc krvavých tampónů pro všechny, víc hoven v obýváku sousedů, víc blití do huby partnera při šukání v poloze "na koníčka", víc vtipů o černých pérech. Retard mého ražení občas potřebuje podobnou intelektuální nálož, aby se odreagoval. 60% (Zeck) 3*

Dlouho očekávané pokračování komediální pecky rozhodně nezklamalo, ale jak už se dalo tušit podle trailerů, tak se jedná do velké míry o recyklování úspěšného prvního filmu, takže si opět zopákneme například vtípek z airbagem. Naštěstí můj oblíbenec Seth to svými kreacemi táhne víc než dostatečně, takže jsem se pořád bavil celkem obstojně a Chloe jako správně zkažená holka rozhodně nezklamala a vytvořuje k Rogenovi dobrý protipól. Takže jednička zůstává nepřekonaná a téma už je vycucnuté dostatečně, takže tohle je celkem fajnová dvojka, ale Sousedy 3 už prosím radši ne. To už by bylo vaření z vody.65% (Wacoslav1) 3*

VELKÁ RECENZE
Jednička Sousedů byla před dvěma lety trochu nečekaným hitem. Nekorektní humor a tah na branku zapříčinily obrovský komerční úspěch a scenárista a režisér Nicholas Stoller si mohl mnout ruce. O dva roky později přichází stejný tým s pokračováním, které bohužel není ničím víc než standardní dvojkou. Proč?
Manželé Seth Rogen a Rose Byrne si prožili spoustu patálií se studentským bratrstvem pod vedením Zaca Efrona. Nakonec však dosáhli svého a hlučných sousedů se zbavili, aby se ve sladkém konci všichni usmířili. Dvojka se ubírá v téměř totožných kolejích, protože co taky se sousedskou tematikou vymýšlet jiného? Takže místo bratrstva tentokrát Rogen bojuje s, chvilka napětí, sesterstvem. Ano, nic víc. Přibyla feministická a sexistická témata, utahující si z neustálé potřeby zúčastněných dam zdůrazňovat svou ženskost a rovná práva, ale jinak sousedské kanadské žertíky probíhají téměř stejně.
Jediným zásahem do očekávaného scénáře je tak postava Efrona, který si svého natvrdlého hezounka užívá a vnáší prvky překvapení do jinak jasně vyhraněných stran konfliktu. Druzí Sousedi tudíž od začátku jedou kombinaci scenáristické nudy a vulgárních vtípků, které naštěstí docela fungují. Po vzoru dalších dílek z apatowské stáje, i tady se balancuje dost na hraně a občasné zvracení při sexu nebo nechutné detaily z porodu vás nesmí rozhodit.
Klasicky sequelovsky dojde i na nějaká ta camea (Selena Gomez, Kelsey Grammer) a popkulturní narážky (fanoušci mimoňů si užijí, zdravím Hlada), které se snaží zakrýt zbytečnost tohoto pokračování. Oproti jedničce se místy víc tlačí na pilu a řeší se i dospělejší témata jako rodičovství a životní směřování, nic z toho ovšem není vyloženě překvapivé či zábavné. Dvojka tak může zaujmout hlavně jako nejnechutnější a nejsprostší film v aktuální kinonabídce, což je bohužel trochu málo.
Na to, že je pod scénářem podepsána pětice odvážlivců, kteří měli k dispozici dvojnásobný rozpočet oproti prvnímu dílu, je tedy výsledek zklamáním. Pár povedených frků celkově poněkud mdlý dojem nezachrání.

DABING
V českém znění: Libor Bouček - Seth Rogen (Mac Radner), Jana Stryková - Rose Byrne (Kelly Radnerová), Vojtěch Kotek - Zac Efron (Teddy Sanders), Johana Krtičková - Chloë Grace Moretz (Shelby), Marianka Jurková - Kiersey Clemons (Beth), Terezie Taberyová - Beanie Feldstein (Nora), Michal Michálek - Ike Barinholtz (Jimmy), Daniel Krejčík - Dave Franco (Pete), Zuzana Slavíková - Liz Cackowski (Wendy), Jindřich Nováček - Sam Richardson (Eric Baiers), Barbora Šedivá - Selena Gomez (prezidentka sesterstva), Robert Hájek - Jerrod Carmichael (Garf), Oldřich Hajlich - Christopher Mintz-Plasse (Scoonie), Jan Rimbala - John Early (Darren), Zbyšek Horák - Billy Eichner (Oliver Studebaker), Jitka Jirsová - Awkwafina (Christine), Zdeněk Mahdal - Kelsey Grammer (táta), Miriam Chytilová - Carla Gallo (Paula), Stanislava Jachnická - Lisa Kudrow (děkanka Carol Gladstoneová), Jana Páleníčková - Abbi Jacobson (Jessica Baiersová), Sophie Páleníčková - Elise Vargas a Zoey Vargas (Stella) a další
Překlad: Iveta Kristek Pavlovičová
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Dialogy a režie: Miriam Chytilová
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time 2016

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 12.5.2016 CinemArt
Premiéra USA: 20.5.2016 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 14.9.2016 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 14.9.2016 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 2 400 323
Tržby celkem - $ 108 007 109
Návštěvnost v ČR 17 455
Náklady (Rozpočet) - $ 35 000 000

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Sousedi gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a1263/
Komedie, USA, 2014
Režie: Nicholas Stoller, Hrají: Seth Rogen, Rose Byrne

Sousedi 2 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a1265/
Komedie, USA, 2016
Režie: Nicholas Stoller, Hrají: Seth Rogen, Chloë Grace Moretz
 
Tvůrci a herciNicholas Stoller (Režie), Evan Goldberg (Produkce), Seth Rogen (Produkce), James Weaver (Produkce), Michael Andrews (Hudba), Brandon Trost (Kamera), Zene Baker (Střih), Peck Prior (Střih), Michael A. Webber (Střih), Francine Maisler (Casting), Theresa Guleserian (Scénografie), Leesa Evans (Kostýmy), Emily Gunshor (Kostýmy), Michael Babcock (Zvuk), Ellen Arden (Masky), Nicholas Stoller (Scénář), Andrew J. Cohen, Evan Goldberg (Scénář), Brendan O'Brien (Scénář), Seth Rogen (Scénář), Seth Rogen (Herec), Chloë Grace Moretz (Herec), Zac Efron (Herec), Rose Byrne (Herec), Dave Franco (Herec), Carla Gallo (Herec), Selena Gomez (Herec), Kiersey Clemons (Herec), Ike Barinholtz (Herec), Lisa Kudrow (Herec), Billy Eichner (Herec), Ian Gregg (Herec), Hannibal Buress (Herec), Beanie Feldstein (Herec), Christopher Mintz-Plasse (Herec), Awkwafina (Herec), Ciara Bravo (Herec)2015/104/USA/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Ve filmu byla zmíněná Hillary Clinton. Chloë Grace Moretz ji ve skutečnosti podporuje.
- V čase 26:58 sesterstvo sleduje film Hvězdy nám nepřály (2014).
- Rose Byrne (Kelly), jejíž postava ve filmu čeká druhé dítě, byla těhotná i ve skutečnosti.
- Kelly (Rose Byrne) se v jedné scéně ptá své dcery Stelly: "Do you see things that I don't?" ("Vidíš věci, které já nevidím?"), čímž odkazuje na roli, kterou Rose Byrne hrála v hororu Insidious (2010) a jeho pokračování Insidious 2 (2013).
- Jeden z plakátů k filmu je parodií na plakát ke Captain America: Občanská válka (2016), který šel do kin téměř ve stejnou dobu, a ve kterém jsou rovněž dva týmy bojující navzájem proti sobě.
- Ide už o tretí film, v ktorom spolu účinkujú Rose Byrne a Seth Rogen. Ďalšie dva sú Susedia na odstrel (2014) a The Something (2017).
- Chloë Grace Moretz oznámila svoje účinkovanie vo filme prostredníctvom Twitteru.
 
Odkazy