Santa je pořád úchyl / Bad Santa 2 (2016/92/USA/Komedie) 51%

21.07.2018 10:32
JEDNOU VĚTOU
„Odpudivě neodolatelný kasař Willie je stále alkoholik, pořád děvkař a už zase na dně."

OBSAH
Jednoho dne Willieho vyhledá jeho bývalý parťák Markus (Tony Cox), kterého předčasně propustili z vězení. Fakt, že se vzteklý trpaslík Markus kdysi pokusil Willieho zabít, dokáže jinak velmi zásadový Willie přehlédnout. Motivací je Marcusova nabídka na „prácičku", která vynese 2 milionů dolarů. A tak se osvědčená zlodějská dvojka vydává na svou velkou akci do Chichaga. Jenže nic není tak snadné, jak se zdá. V Chicagu Willie potkává svou kudrnatou, zlatovlasou noční můru v podobě buclatého a stále veselého Thurmana Mermana (Brett Kelly). Aby pohrom nebylo dost, na scéně se objevuje Willieho matka Sunny (Kathy Bates), kterou Willie 15 let neviděl. A protože jablko nikdy nepadá daleko od stromu, Sunny vykazuje silné kriminální sklony a zlodějský talent. Plán je však pro nyní již čtyřčlenný gang jasný. Obléci santovské obleky a na Štědrý den vybrat napěchovaný sejf chicagské charity. Jenže ředitelkou této charity je okouzlující a ostýchavá Diane (Christina Hendricks), která ve Williem probudí jeho romantickou duši a chlípné libido...(Bioscop)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Původní Santa je úchyl mě bavil pro svojí nekorektnost. A já nevím proč, ale mně se tenhle díl taky docela líbil. Přitom jsem si snažil pročítat různé názory v komentářích, abych pochopil, proč tu dvojka upadla v takovou nelibost. Popravdě jsem ale pořádně nepochopil, proč by tomu tak mělo být. Jediný argument, který mi přišel relativně v pořádku, byl ten, že je dvojka daleko míň vtipná. Jenže to si úplně nemyslím. Já se totiž docela nasmál. Billy Bob Thornton byl opět skvělej a stejně tak se kolem něj točily super herečky. Takže ve výsledku jsem se nasmál a ještě bylo na co koukat. Jasně…film není pro každýho, ale to první díl taky nebyl. (Malarkey) 4*

Štěědrej večer naasral.. Umění Zwigoffa dostat do svých filmů o ztroskotancích porci lidskosti a obhroublou, ale přitom vkusnou vtipnost tady rozhodně nehledejte. Jedna hvězda navíc nad zkurveným betlémem, ve kterém mudrc Baltazar určitě przní ovci a frnda Panny Marie má podobu japonského jídla, je za Billyho Boba, který toho zpustlého losera i přes sračky, které musí vypouštět z úst, dává s noblesou.. (Gilmour93) 3*

Prakticky žádný děj nepřinesl ani první díl, dvojka ztratila lesk a víceméně sází hlavně na to, že Santa je pořád na sračky, vtípky směřují takřka výhradně na sex nebo na vzrůst jeho „obchodního partnera“. To, že děcka z duše nenávidí, jde trochu stranou, chybí nahořklost i inteligentnější humor (zůstal jen ten nekorektní – ovšem naneštěstí ohraný a často nevtipný). V charitě je sejf plný prachů, takže se naše známé duo nechá ještě s oscarovou Kathy Bates (má to tahle dáma zapotřebí?) v dobročinné organizaci zaměstnat a vyčkat na svoji příležitost. A samozřejmě dojde na podrazy. Stejně jako posledně se sice párkrát ušklíbneme (tehdy pochopitelně víc), ale nic navíc se nestane. Mark Waters je přeci jenom spíš specialistou na rodinné komedie, takže na poli skrz naskrz sprosté grotesky působí tak trochu bezzubě a hlavně nepřichází s žádnými nápady/oživením. Arogantní hovádko Billy Bob Thornton, které se střízlivé i ožralé snaží ojet všechno, co má víc než dvě díry, už nepůsobí tak uvolněně jako před lety, výběr hercových rolí bohužel silně povadl. Znuděně působí nakonec tak trochu všichni, což odnese nejvíc divák, který očekával drzou a vtipnou podívanou. Přesto ty dietní tři hvězdy tak nějak vykouzlím. (castor) 3*

VELKÁ RECENZE
Asi tak před dvanácti lety se někdo rozhodl udělat komediální hvězdu z Billyho Boba Thorntona. A moc to nevyšlo. Filmy jako Pan tělocvikář nebo Špatné zprávy pro Medvědy byly přinejlepším průměrné a rozhodně ne úspěšné. Jediné, co přežilo do dnešních dní, je Santa je úchyl! Osobně jsem však toho názoru, že komedie o permanentně ožralém hňupovi, co v santovském kostýmu mluví jako kanál, chlastá první ligu a snaží se ojet všechno, co má trochu větší zadek, nepatří k filmům, které by si nějak zvlášť potřebovaly sequel. V Hollywoodu měli jiný názor.
O pokračování se mluví prakticky od premiéry v roce 2003, mezi tím se však stalo hodně věcí. Ze Santa je úchyl! se stala trochu vychtěná vánoční klasika, Thorntonova filmová kariéra šla pomalu ale jistě ke dnu a nakonec na ten sequel došlo. A já rovnou napíšu, že je to jeden z nejzbytečnějších a nejnudnějších filmů, které můžete letos v kině vidět.
Nepatřím sice mezi fanoušky jedničky, nemám ale s její existencí zásadnější problém a vlastně chápu, proč je v jistých kruzích populární. Tentokrát to však nefunguje ani zdaleka tak dobře jako minule. Willie je pořád arogantní a vulgární hovado, nepolepšil se a nejspíš se o to ani nesnažil, a zůstává stejný jako minule. A to v tomhle filmu platí téměř o všem. Opět dojde na loupež, opět dojde na podrazy, opět dojde na politicky nekorektní humor a legraci ve stylu „jé, ten pán vypadá jako Santa a čůrá na stromeček.“ Jenže ona to není moc legrace. Mark Waters, který bude nejspíš do konce života stavět na tom, že natočil Mezi námi děvčaty a Protivný sprostý holky, nevymýšlí žádné nové vtipy a jen dělá to, co fungovalo minule. Zápletka zůstává prakticky stejná – Willie je vůl, chystá se vloupačka, on se chová jako prase, ale možná, že se na konci polepší. A do toho chlastá a nadává. Spíš než k sequelu to má blíž k remaku.
To by samozřejmě nemusel být zásadní problém, potíž Santa je pořád úchyl ovšem tkví v tom, že ten film jednoduše není vtipný. Popravdě bylo docela bolestivé sledovat, jak se Thornton a ostatní herci pokouší sypat ze sebe přisprostlé hlášky, vulgární fóry a rádoby vypointované gagy a vůbec to nefunguje. Ty vtipy jsou okoukané, předvídatelné a především dokonale blbě podané. Na Thorntonovi je vidět, že by byl nejradši někde úplně jinde a Tony Cox s Brettem Kellym hrát zkrátka neumí. Chápu, že sehnat v Hollywoodu metr vysokého černocha, jenž by skutečně své řemeslo zvládal, není sranda a že přeobsadit toho otravného klučinu z jedničky by asi úplně nešlo, ale když je hlavní hvězda znuděná a obklopená lidmi, kteří svou práci neumí, tak výsledek nebude fungovat, i kdyby se scenáristé s režisérem snažili sebevíc. No a tady se nesnažili.
Santa je pořád úchyl by strašně moc chtěl být tou nekorektní a drzou podívanou, jakou byla jednička. Chybí ji ovšem nejen moment překvapení a šoku, jaký vyvolal první díl, ale – a to je horší – i skutečně vtipné vtipy, zábavní herci, zajímavý příběh nebo nějaké nové nápady a jakákoliv snaha vytvořit víc než sequel, na nějž by mohli přijít lidi, jimž se před lety líbil první díl. Není tu nic, pouze ubohé pokusy zopakovat to, co šlapalo před lety. Jen s režisérem, jenž nemá nápady a hereckou hvězdou, na níž je evidentní, že se spíš než hraním zabývá přemýšlením o tom, kde v životě udělala chybu, že musela skončit zrovna v tomhle.
p.s.: Beze srandy jsem si v kině párkrát řekl, že kdyby to bylo vážně pojaté drama o agresivním alkoholikovi-zlodějovi, který hledá důvod, proč si nehodit mašli, bylo by to o dost lepší.

O FILMU
Santa je úchyl měl v roce 2003 premiéru v kinech jako malá, nezávislá, černá komedie. Překvapivě se z filmu stal během několika týdnů divácký hit a během několika let kultovní film. Příběh cynického zloděje, který převlečený za Santu, se svým partnerem malého vzrůstu Marcusem, každou zimu vykrádají obchodní centra, se divákům na celém světě zalíbil pro svou nekorektnost a kousavý humor.
„První film se stal kultovním,“ říká Billy Bob Thornton, který za ztvárnění Willieho Sokea obdržel nominaci na Zlatý Glóbus. „Když natočíte takový film, v případě pokračování vás čeká těžký úkol, protože jste určitým způsobem infiltrovali kulturu a musíte naplnit očekávání.“
Režisér Mark Waters si oblíbil „bizarní chemii“ prvního filmu, což přitáhlo jeho zájem k režírování pokračování. „Když jsem první film dokončil, zamiloval jsem si ho. Všechny své přátele jsem nutil, aby se na něj podívali,“ vzpomíná.
Waters dodává: „Skutečnost, že Billy Bob byl ochoten natočit pokračování pro mě byla zajímavá. Jsem velkým obdivovatelem talentu, kterým ten chlapík disponuje. Tou nejatraktivnější věcí však bylo, že jsem mohl opět točit opravdu „nadržený“ vánoční film.“
Billy Bob Thornton svou účast na pokračování hodně zvažoval. „Některé filmy by neměly mít pokračování a některé ano,“ říká Thornton. „Santa je úchyl byl film, který lidé milovali, někteří až fanaticky, takže jsme si řekli, že si pokračování zaslouží.“
Všichni cítili, že klíčem k úspěchu Santa je pořád úchyl je Thorntonovo ztvárnění cynického, krutého a smolařského Willieho Sokea v odstupu 13 let.
„Willie Soke není špatný člověk. Je jedním z těch lidí, kteří jsou, čím jsou,“ říká producent Andrew Gunn. „Nehodlá se kvůli nikomu změnit. Billy Bob byl schopen vdechnout Williemu komediální charakter a zároveň ukázat frustraci a tragično jeho charakteru.“
Jedním z velkých fanoušků filmu Santa je úchyl byla Kathy Batesová, která v pokračování Santa je pořád úchyl přijala roli Sunny, matky Willieho Sokea. „Santa je úchyl je jeden z mých oblíbených filmů. Prostě ho miluju, znovu jsem ho viděla loni v létě, než mi byla role Willieho mámy nabídnuta. Říkala jsem si - Sakra jo! Budu u toho! - Všichni mí přátelé mi řekli, ať neváhám, ať tu roli vezmu,“ říká Kathy Batesová.
„Pro roli Sunny jsem okamžitě myslel na Kathy Batesovou,“ říká režisér Walters. „Co se týkalo obsazení nových rolí, ona pro mě byla naprosto jasnou volbou. Má impozantní herecký talent. Je velmi inteligentní člověk, který dokáže být opravdu hloupý, když je to potřeba. Ona, Billy Bob a Tony Cox jsou z jihu a do svých postav dokázali vnést kromě krutosti a cynismu i citlivost, která funguje.“
„Doufám, že si to lidé užijí,“ říká Batesová. „Přidání ženského elementu do filmu byl skvělý nápad, a to nejen proto, že jsem si ve filmu mohla zahrát, ale je to jiný druh energie, kterou to výsledku přináší.“
„Kathy je krásná ženská, miluju jí,“ říká Thornton. V roce 1998 jsem s ní pracoval na filmu Barvy moci a ona je prostě dokonalá herečka. Zahraje cokoliv, a to dokonale.“
„Sunny a Willie mají velmi roztříštěnou minulost. Když bylo Williemu jedenáct let, jeho máma Sunny skončila ve vězení a on v polepšovně. Takže získáte pocit, že Willie je borec, že se přes to dostal,“ říká producent Andrew Gunn. „Ale hluboko uvnitř je Willie pořád jedenáctiletý kluk, který chce jen vědět, jestli ho matka miluje. To je opravdu silný stimul pro děj filmu.“
„Na konci dne, celá ta bandička jsou zloději,“ říká producent Geyer Kosinski. „Většina vztahů Willieho, zejména ty s mámou a Marcusem, se točí kolem krádeží. Willie je dobrý v jedné konkrétní věci, a to je dobývání trezorů. A jeho matka ho i po třiatřiceti letech využívá stejně, jako když byl dítě.“
Režisér Waters vzpomíná: „Nastal okamžik, kdy jsme zvažovali, že by v pokračování příběhu měl být Willieho otec. Ale s matkou má příběh větší smysl, jiný rozměr. S mámou, která je tu vždy, je stálá touha po emocionálním spojení. Willie je neskutečně cynický, ale Sunny se dokáže i po letech jako správná máma vplížit do jeho mysli a přimět ho, aby mu na ní opět záleželo. Což nemyslím, že by fungovalo, kdyby byl místo toho v příběhu otec.“
Kathy Bates oceňuje Thorntonův způsob práce: „Pracovat s Billy Bobem je jako pracovat s dítětem. Při své práci je upřímný a pravdivý, až je to děsivé. S Billy Bobem jsme měli o uchopení našich postav shodnou představu. Chtěli jsme, aby působili jako kočovníci. Drsní lidé, pořád na cestách, v pohybu, ale s tím, že v jejich vztahu je Willie elf a Sunny paní Santová.“
Kostýmní výtvarník Mario Davignon si při vytváření vzhledu Sunny užil spoustu zábavy. „Matka Willieho musela být drsná a divoká, s jejím vzhledem jsme si mohli dost pohrát,“ říká Davignon. „Spolupráce s Kathy byla úžasná. Nadšeně vítala mé extrémní návrhy, takže jsem ohledně její špatné i dobré stránky mohl zajít velmi daleko.“
„Chtěli jsme Sunny vytvořit divokou minulost,“ pokračuje Davignon. „Kathy a já jsme se rozhodli, že bude starý biker z motorkářského gangu. Je legrační vidět Kathy Batesová v kožené bundě, s šíleným účesem, hodně šperky, velkými ozdobnými přezkami a velkou peněženkou v zadní kapse. Lidé uvidí jinou tvář, jiný obraz Kathy Batesové, než jaký znají.“
„Sledovat Billyho a Kathy pracovat společně bylo naprosto úžasné,“ říká producent Gunn. „Přistihnete se, že v němém úžasu sledujete, jak se dokážou společně na place odvázat dva lidi, kteří mají Oscara. Jeden z mých celoživotních zážitků. Oba dokážou hrát naprosto srozumitelně, aniž by cokoliv řekli. Jejich scény plynule přecházejí mezi komedií, dramatem, srdcervoucí scénou a znovu komedií.“
Tony Cox, který se vrací do hry jako Willieho vzrůstem malý a výstřední parťák ve zločinu, byl nadšený, že si tuhle postavu může zopakovat. I když byl před lety překvapený, že Santa je úchyl vyšplhal na první místo v návštěvnosti. „Když jsem četl scénář prvního filmu, vzhledem k vulgaritám a dalším věcem, jsem si nemyslel, že tohle někdo někdy natočí,“ říká Cox. „Byl to film, který budou diváci milovat nebo nenávidět. Nic mezi tím. Naštěstí si ho zamilovali.“
„Marcus je skvělá postava,“ říká Cox. „Marcus a Willie se opravdu nemají v lásce, ale navzájem se potřebují. Willie je schopen vloupat se do jakéhokoliv trezoru a mě potřebuje, protože jsem díky svému vzrůstu schopen dostat se do malých prostor, větracích šachet. Takže mě potřebuje. Samozřejmě mám nad ním navrch, ale ve skutečnosti bez něj nemůžu dělat nic. Takže se prostě potřebujeme.“
Cox pokračuje: „Já jsem ten, kdo vymyslí prácičku, jsem mozek. Říkám Williemu, co je třeba udělat, a očekávám, že to splní. Občas nesouhlasí, ale to je tím chlastem. Nemá rád, když mu kdokoliv říká, co má dělat, hlavně já. Takže mu ze mě občas pochodují nervy.“
Režisér Waters vysvětluje dynamiku mezi Williem a Marcusem: „Je to přehnané myslet si, že Willie by přijal Marcuse zpět poté, co mu provedl v prvním filmu. Ale Willie dosáhl svého dna, a to ho dělá zranitelnějším. Dostává se do bodu, kdy udělá cokoliv, prostě proto, že mu už na ničem nezáleží.“
„Willie a Marcus jsou bizarní pár, který se zdánlivě nenávidí,“ vysvětluje producent Gunn, „ale zároveň se potřebují pro práci, kterou dělají. V době mezi prvním a druhým filmem byl Marcus ve vězení. Willie za tu dobu nedokázal nic. Marcus je mozek a Willie je technická výkonná polovina toho dua. Jako komediální pár jsou geniální. Není nic zábavnějšího, než když Tony Cox řve na Billy Bob Thorntona a naopak. Jsou jako neustále se hašteřící dvojice sourozenců.“
Kathy Batesová práci s Coxem milovala. „On je hysterik. Někdy jsem ve scénách s ním nedokázala udržet vážnou tvář. On byl ten, který mě v prvním filmu vždy rozesmál.“
Ve skutečnosti je Tony Cox od postavy, kterou hraje, velmi odlišný. „Tony je velmi zajímavý chlapík,“ říká producent Kosinski. „Pochází z velmi křesťanské oblasti. Když ho znáte jako člověka soukromě, tak jste z jeho hraní ve filmu v šoku. Ve skutečnosti je zádumčivý, důležitá je pro něj vždy duchovní stránka věcí. Je neskutečně zábavný, ale ve skutečnosti je to velmi oduševnělý člověk. Je silně věřící.“
Brett Kelly byl v době natáčení Santa je úchyl ještě malý chlapec. Ve filmu Santa je pořád úchyl nabyl na mužnosti a dospěl, ale stále dětsky zbožňuje Willieho, bez ohledu na to, jak tvrdě se ho Willie zkouší odehnat. Brett Kelly se po 13 letech vrací hrát stejnou postavu jako dospělý.
„Bylo to zvláštní, výstřel do tmy,“ říká producent Gunn o angažování Bretta Kellyho. „Když hrajete ve filmu a je vám 10 let, nemáte zkušenosti. Jste prostě zavalité, roztomilé dítě. Ale jiná věc je jít za dospělým mužem, kterému je 22 nebo 23 let a říct: Hele, já vím, že jsi s hraním skončil, když jsi šel na univerzitu a právě jsi absolvoval s titulem v podnikání. Ale nechtěl by ses vrátit k filmu?“
„Když diváci sledují, jak Brett hraje Thurmana, je snadné si myslet, že hraje sám sebe. Ale nic není vzdálenější od pravdy,“ říká režisér Waters. „Brett má s Thurmanem ve skutečnosti jen velmi málo společného. Když jsme ho oslovili, právě dokončil studia a byl štíhlý, ve skvělé fyzické kondici. Pro svou roli musel přibrat téměř 23 kg. I jako dospělý dokázal zahrát tu sladkou naivitu chlapce z prvního filmu.“
„Thurman se s Williem neviděl velmi dlouho,“ vysvětluje Kelly svou roli. „Thurman se najednou objeví. Nechce strávit další Vánoce sám a následuje Willieho do Chicaga, na nejchladnější místo, na jakém kdy byl. A na to rozhodně není připravený.“
„Když jsem dostal první návrh scénáře, pomyslel jsem si: Jak to bude fungovat, teď, když je Thurman dospělý,“ říká Kelly. „Snažil jsem se myslet na to, co se s Thurmanem dělo celé ty roky mezi oběma filmy. A poprvé, když jsem přišel na plac a uviděl Billiho Boba, všechno hned dávalo smysl. Thurman nikdy úplně nevyrostl. Psychicky nikdy nedospěl, ale stal se mužem s duší dítěte. Je pořád tím klukem, co býval, ale jiným způsobem.“
„Thurman je stále izolovaný,“ pokračuje Kelly. „Jeho táta s ním nechce nebo nemůže mít nic společného. Babička zemřela, ale ani když byla naživu, tak ve výchově neexcelovala, i když se Thurmana snažila vychovávat tím nejlepším způsobem. Proto Thurman vidí ve Williem ten nejlepší vzor, který kdy měl. A to vypovídá o všem, co potřebujete vědět.“
Thurman má na rozdíl od Willieho jednu lásku, a to jsou sendviče. „Sendviče jsou ve filmu pořád,“ říká Kelly. „Sendviče jsou Thurmanova první láska. Willie svým způsobem také. Jako dospělý Thurman následoval svou lásku - pracuje v prodejně sendvičů.“
Christina Hendricksová hraje postavu Diane Hastingsové, ženské rozptýlení Willieho Sokea. „Než jsme odstartovali casting, hodně jsme přemýšleli o roli Diane,“ vzpomíná producent Gunn. „Mysleli jsme si, že je to pravděpodobně dívka, která vyrůstala s velkým množstvím peněz, chodila do elitních škol a pak začala řešit otázku: Co chci dělat se svým životem? A tak se ponořila do filantropie. Potřebovali jsme někoho, kdo by mohl být opravdu sexy, ale ne otevřeně. Někoho, kdo by byl opravdu chytrý, ale zároveň opravdu sladký.“
Filmaři přemýšleli pro tuto roli nad hodně jmény. „Pak jsem viděl Christinu na nahrávce,“ říká Gunn. A Waters dodává: „Sakra, to je Diane. Byla zábavná, sladká, okouzlující a přesto měla v oku tu rozpustilou jiskru, kterou jsme potřebovali. Je neuvěřitelně krásná a zároveň má v sobě prvek rafinovanosti. Jakmile jsme ji viděli, věděli jsme, že ona je Diane.“
Thornton dodává: „Christina byla přesně ten typ ženy, kterou jsme potřebovali. Viděl jsem ji v pár epizodách seriálu Šílenci z Manhattanu a byla skvělá.“
V době, kdy Christina Hendricksová dostala nabídku na roli Diane, první film neviděla. „Byla jsem jedna z mála, kdo Santa je úchyl ještě neviděl, ale pak jsem si ho pustila a slzela jsem smíchy,“ říká Hendricksová. „Billy Bob je ve svém hraní velmi smělý, to jak v černé komedii dokáže zachovávat kamenný vzhled. To, jakým způsobem ve filmu mluví s dětmi a přitom drží svou hrůzostrašnou tvář, je neuvěřitelně komické.“
Hendricksová si práci s Thorntonem užila. „Billy Bob je úžasný,“ říká. „Přátelský, laskavý a na place je v pohodě. První den jsme natáčeli sexuální scénu. Byl otevřený, zábavný a gentleman. Je velmi snadné být hravá a prostopášná, protože s ním jsem se cítila v bezpečí.“
„Diane se rozhodne, že jedním z jejích dobrých skutků, bude pomoc Williemu,“ vysvětluje Hendricksová. „Willie má očividně problém s alkoholem a v průběhu filmu zjistíte, že to ona měla taky. Vezme ho k anonymním alkoholikům a to, co zamýšlela, jako užitečnou pomoc se zvrhne ve vášnivý a špinavý sex v temné uličce. A tak to má být…“
Některé intimní scény musela Hendricksová absolvovat veřejně. „Mám ve filmu spoustu venkovního sexu, ale stačilo mi myslet na to, jak je to směšné a prostě to neřešit,“ říká Hendricksová. „Všechno, co se tohohle filmu týká, je špinavé a dvousmyslné. A je jedno, jak je to ve skutečnosti. Tohle jsme zjistili.“
Ve filmu Chicago a Arizonu zastupuje Montreal. A Montreal byla jedna z výzev, se kterou se štáb potýkal.
„Protože se jedná o vánoční film, rozhodli jsme se natáčet v Montrealu, který má být nejchladnějším městem v Kanadě,“ říká producent Gunn.
„Thurman se vydá z Arizony do Chicaga autobusem, aby následoval Willieho. Ale na sobě má jen šortky a tričko. Takže rovnou máte recept na katastrofu, protože žádáte Bretta, aby se takhle promenádoval ulicemi v mínus 38 stupních. Ale Brett si nikdy nestěžoval.“
Další výzvou bylo simulovat v půlce zimy v Montrealu teplejší počasí. Vedoucí výroby Isabelle Guay k tomu dodává: „Pro Willieho byt v Arizoně jsme vlastně oproti Montrealu potřebovali teplo. Pro scénu byl vybrán motel, který měl malý dvorek, takže jsme jen z tohoto prostoru potřebovali odstranit sníh.“
Vrcholem filmu je scéna, která se odehrává během tzv. SantaCon, každoroční událost, která spočívá v tom, že se lidé převléknou za Santu, procházejí bary a popíjejí. To, co začalo jako malá akce, se rozrostlo na stovky opilých lidí v kostýmech Santy. Santa je pořád úchyl je oproti téhle akci čajíček. Všechny „SantaCon“ scény se natáčely v průběhu 3 nocí, kdy byly stovky Santů a elfů zapojeni do velmi precizně zorganizované honičky.
Kostýmní výtvarník Davignon k tomu říká: „Bylo to zábavné. Přes 400 lidí v obleku Santy a přes 100 elfů v jedné scéně.“
Santa je úchyl zanechal svou stopu v srdcích a myslích publika po celém světě. „Billy Bob je filmová hvězda a ani Tony Cox nemůže přijít do supermarketu, aniž by k němu lidé nepřišli a nechtěli se fotit, protože viděli tenhle film,“ říká producent Gunn.
„Velká komedie není jen pytel vtipů odříkaných ve správném pořadí,“ říká producent Gunn. Santa je pořád úchyl může být hrubá komedie, ale jeho úspěch je založen na něčem hlubším. „Všichni ve filmu mají na pozadí své složité příběhy,“ říká Gunn. „Ať už to jsou příběhy, které znáte prostřednictvím scén, které jste viděli, nebo jsou to doplněné příběhy, které jste si dopracovali v hlavě, na základě toho, co jste viděli. A to je hlavní deviza filmu.“
Thornton je přesvědčen, že u Santa je pořád úchyl funguje mix sladkého a slaného. „V dnešní době musí film mít jasně definovaný žánr,“ říká Thornton. „Máte-li drama, musí to být vážné. Máte-li komedii, musí být šílená. Velké filmy, na kterých jsem vyrůstal, dokázaly tyhle věci dokonale namíchat.“
Producent Gunn byl překvapen, když zjistil, jak moc Billy Bob postavu Willieho miluje. „Hodně jsme mluvili o tom, že lidi, co přijdou na film, řeknou: Jo, mám rád Santa je úchyl, protože nesnáším Vánoce. Naopak Billy Bob tenhle film nepovažuje za anti-vánoční, ale velmi vánoční. Je to o skutečném významu Vánoc.“
Poselství filmu je pro producenta Gunna jasné: „Téma obou filmů je naprosto přímočaré. Vaše rodina nemusí být nutně lidé, se kterými sdílíte DNA. Vaše rodina je taková, jakou si vytvoříte a jak řekl Willie, rodina jsou ti, které máte ve svém srdci.“

DABING
V českém znění: Zdeněk Mahdal - Billy Bob Thornton (Willie Soke), Jaroslava Obermaierová - Kathy Bates (Sunny Sokeová), Tomáš Sagher - Tony Cox (Marcus Skidmore), Jindřich Žampa - Brett Kelly (Thurman Merman), René Slováčková - Christina Hendricks (Diane Hastingsová), Klára Jandová - Jenny Zigrino (Gina De Luca), Radek Hoppe, Ivo Hrbáč, Zdeněk Maryška, Kateřina Petrová, Patricie Soukupová, Dana Pešková, Jaroslav Horák, Zbyšek Horák, Jan Kačer, Michaela Hubačová
Překlad: Jan Feldstein
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Zdeněk Mahdal ml.
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Dialogy: Ivan Kotmel
Režie: Jiří Balcárek
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time 2017

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 1.12.2016 Bioscop
Premiéra USA: 23.11.2016 Broad Green Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 19.4.2017 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 702 529
Tržby celkem - $ 24 100 000
Návštěvnost v ČR 5 464
Náklady (Rozpočet) - $ 26 000 000

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Santa je úchyl! gastonrolinc.webnode.cz/news/a1258/
Komedie, USA / Německo, 2003
Režie: Terry Zwigoff, Hrají: Billy Bob Thornton, Tony Cox

Santa je pořád úchyl gastonrolinc.webnode.cz/news/a1259/
Krimi / Komedie, USA, 2016
Režie: Mark Waters, Hrají: Billy Bob Thornton, Tony Cox
 
Tvůrci a herci
Mark Waters (Režie), Andrew Gunn (Produkce), Geyer Kosinski (Produkce), Lyle Workman (Hudba), Lyle Workman (Kamera), Travis Sittard (Střih), Lisa Beach (Casting), Sarah Katzman (Casting), Andrea Kenyon (Casting), Randi Wells (Casting), Isabelle Guay (Scénografie), Mario Davignon (Kostýmy), Anna Behlmer (Zvuk), Terry Porter (Zvuk), - (Masky), Johnny Rosenthal (Scénář), Shauna Cross (Scénář), Billy Bob Thornton (Herec), Tony Cox (Herec), Kathy Bates (Herec), Christina Hendricks (Herec), Brett Kelly (Herec), Ryan Hansen (Herec), Jenny Zigrino (Herec), Cristina Rosato (Herec), Mike Starr (Herec), Valérie Wiseman (Herec), Nathaly Thibault (Herec), Mark Falvo (Herec), Peter Andrianopoulos (Herec)
 
2016/92/USA/Komedie
 
Zajímavost k filmu
-  Brett Kelly (Thurman Merman) musel kvůli natáčení filmu přibrat přibližně 19 kg. Při natáčení jedl především sendviče s uzeninou a hlavně díky nim se dostal na požadovanou hmotnost.
- Lauren Graham nemohla znovu přijmout roli Sue kvůli natáčení Gilmorových děvčat (od r. 2000).
- Ve filmu hraje Billy Bob Thornton (Willie Soke) syna Kathy Bates (Sunny Soke). Ve skutečnosti je jen o sedm let mladší.
 
Odkazy