Machři 2 / Grown Ups 2 (2013/101/USA/Komedie) 56%

21.07.2018 10:31
JEDNOU VĚTOU
„Pro rodinu udělají všechno, ale nikdy nevyrostou."

OBSAH
Poté, co se Lenny (Adam Sandler) se svou rodinou přestěhoval zpátky do svého rodného města, aby byl ve společnosti svých kamarádů a jejich dětí, zjišťuje, že pokud se ve vaší blízkosti vyskytují bývalí školní rváči, noví rváči, schizofrenní řidiči autobusů, opilí policajti na lyžích a 400 lidí v kostýmech, schopných vám vtrhnout bez ohlášení na večírek, je úplně jedno, kde bydlíte, šílenství si vás vždycky nějak najde.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Přímá úměra mi našeptává, že čím bude větší hromada komiků, tím větší by měla být hromada vyprodukovaného humoru. Machři to v podstatě potvrzují, i když se zaměřili spíše na kvantitu, takže se mezi povedenou zábavu dostaly i vtipy stupidní, trapné a samozřejmě také ty prdící, smrdící a vyměšující. Škoda jich, protože u mne tahle osmdesátková párty měla rozhodně našlápnuto výše než první díl. Za skandální ovšem považuji skutečnost, že seznam herců účinkujících v tomto snímku k dnešnímu dni obsahuje úctyhodných 32 jmen, ale jméno April Rose v něm chybí, přestože její baletní kreace patří v tomto snímku k tomu nejpřínosnějšímu, neboť zcela nahrazují viagru. (Jara.Cimrman.jr) 3*

Druhý díl Machrů se snaží stejně jako v jedničce vidět věci pohledem stárnoucích chlapů, kteří se nehodlají smířit se svým věkem a rádi si ještě zablbnou jako za mlada. Jenž když vtípky pro puberťáky produkují tatíkovéje něco v nepořádku a působí to děsně uměle a trapně. Zasmál jsem se všeho všudy třirkát a pár minut po projekci už ani nevím čemu. (Enšpígl) 2*

Machři se vrátili a opět je to jízda. Abych se přiznal, příliš si první díl nevybavuji, viděl jsem ho jen jednou, a to před třemi lety, a v paměti mi z něj v zůstaly pouze drobné střípky. A ono je to možná i dobře, protože tenhle film jsem díky tomu mohl vnímat jako úplně nový film, a neporovnával jsem ho tak s prvním dílem, a i díky tomu jsem se nyní královsky bavil. Je to sranda od začátku do konce, každá z postav je vtipná a dokáže perfektně pobavit. Ať už se jedná o úvodní scénu se sobem, o scénu s pneumatikou, o ruční mytí auta, o zkoušku na získání řidičského průkazu nebo o závěrečnou bitvu starší versus mladší obyvatelé města, byla to prostě sranda a já jsem se královsky bavil. Ale samozřejmě ne vše bylo tak dokonalé, ne vše bylo povedené, ovšem ve výsledku jsem s touto komedií spokojen a začínám zjišťovat, že mi komedie se Sandlerem docela sedí. První film ode mne získal pět hvězd, a asi jsem tehdy věděl, proč mu je uděluji, toto pokračování ode mne nyní získává čtyři hvězdy, a pokud náhodou někdy vznikne i třetí díl, opět se na něj s chutí a radostí podívám. (freddy) 4*

VELKÁ RECENZE
Někdy si v recenzích vypomůžeme frází, že film nemá příběh. Nikdy to ale nebyla taková pravda jako v případě druhých Machrů. Viděl jsem je před několika hodinami a v podstatě bych je popsal jako průměrnou nudu, ve kterém Adam Sandler jezdí hodinu školním autobusem od obchoďáků ke skále a do cukrárny a pak se koná párty ve stylu osmdesátých let. Nic moc.
Ale dalo se to čekat. Už první Machři byli nudnou Sandlerovkou, kterou si uvadající komediální hitmaker natočil víceméně jen proto, aby se před kamerou mohl sejít se svými hollywoodskými kámoši. Kritici zvraceli a bojovali s průjmem zároveň, ale našlo se dost lidí, jimž to připadalo vtipné, takže dvojka byla nevyhnutelná a jede přesně ve vyjetých kolejích.
Adama Sandlera jsem měl vždycky docela rád, jeho buranský humor mi seděl a poslední dvě srágory jsem vynechal, takže ho pořád ještě můžu jakž takž respektovat jako komika. Problém druhých Machrů je ovšem v tom, že jako komedie moc nefungují. Fakt tu není nic, co by stálo za pozornost. Sandler, Rock, James a Spade zkrátka chodí po americkém maloměstě, vzpomínají na to, jaké to bylo zamlada a každý si musí vyřešit nějaké to osobní trauma (Sandler nechce další dítě, Spade se touží sblížit se svým dvoumetrovým synem a Rock musí opravit kabelovku otravné bábě). Ty chlapy to před kamerou evidentně baví, ale nedělají tam nic, co by mohlo bavit lidi v kině.
Přehrajte si trailer Díky faktu, že film je doslova narvaný Sandlerovými kamarády z druhé a třetí ligy, je tu spousta postaviček, které přichází, odchází, pronesou občas nějakou tu průměrnou hlášku nebo provedou nějakou koninu a celé to vlastně docela rychle uteče. Ale tím končíme K tomu si připočtěte vysoce nadprůměrný počet prdů, zvratků, pomočeného spodního prádla a Taylora Lautnera a máte výsledek. Sami si řekněte, jestli jím chcete ztrácet čas.
Existují horší filmy, to je pravda. Těch lepších ale přeci jenom bude podstatně víc a považovat za pozitivum, že „to není tak špatné“ by bylo asi trošku krátkozraké.

O FILMU
Sandlerova nejúspěšnější komedie v jeho kariéře, snímek Machři z roku 2010, zaútočil na žebříčky tržeb a diváci po celém světě filmu svým smíchem vydali více než 260 milionů dolarů. Ukázalo se, že Sandlera zbožňují naprosto stejně diváci v Americe i ve světě - mimo svou domovinu snímek vydělal přes 100 milionů dolarů.
Takže není překvapivé, že se po více než desetileté komediální kariéře Sandler rozhodl k něčemu, co dosud nikdy neudělal - k natočení pokračování. Režisér Dennis Dugan, pro kterého jsou Machři 2 osmým filmem ve spolupráci se Sandlerem, prohlašuje, že existuje hned několik důvodů, proč je na to ten správný čas. „Bylo zkrátka vzrušující dát všechny znovu dohromady,“ říká. „Všechny postavy a vztahy byly tak propracované a zábavné, že jsme věděli, že o nich můžeme vyprávět ještě spoustu dalších příběhů. Je to jako navštívit staré známé.“
Pro Chrise Rocka znamenala možnost znovushledání se svými komediálními kolegy šanci objevit se v opravdu legračním filmu. „Je to nevážně míněná soutěž,“ říká. „Chtěl jsem být vtipnější než Spade, Spade chce být vtipnější než Kevin a Kevin chce být vtipnější než Adam. Pokud jste komikem, nejde se tomu ubránit. Ale pozitivní je, že to alespoň podle mého názoru skutečně funguje.“
Adam Sandler se vrací v roli Lennyho Federa. Tato kdysi velká postava Hollywoodu si po návštěvě ve svém rodném městě uvědomila, co je v životě skutečně důležité - šance znovu se vidět se svými starými přáteli. Je to lekce, na kterou nezapomene. „Lenny skončil s prací hollywoodského agenta a přestěhoval se s rodinou zpátky do svého rodného města,“ vysvětluje Dugan. „Chtěl, aby jeho děti vyrůstaly na normálním místě, ne v šíleném světě Hollywoodu.“
Kevin James představuje Erica Lamonsoffa, který se v tomto filmu musí postavit své největší noční můře. „Jednou z věcí, o kterých tenhle film je, je i to, že se hrdinové tak trochu vrací do dětství a teď, když jsou dospělí, se ocitají tváří v tvář věcem, se kterými se v mládí nikdy nevyrovnali,“ říká James. „Moje postava je jedním z těch lidí, kteří v mládí nikdy neskočili z vysokého útesu do zatopeného lomu. Lenny a ostatní mi nedají pokoj...takže jsem před tuhle výzvu postavený, musím pokořit obavy z dětství...nebo jít na večeři, jedno z toho.“
Chris Rock se znovu objevuje coby Kurt McKenzie. V prvním filmu byl Kurt muž v domácnosti, ale v Machrech 2 se vrátil do práce - i když byste to nepoznali. „Měl by to být opravář kabelové televize, ale - jako všichni opraváři - přišel na způsob, jak udělat co nejméně práce,“ vysvětluje Rock. „Řekne vám časové rozmezí - budu tam mezi polednem a čtvrtou - a pak čeká na ten jediný okamžik, kdy nemůžete otevřít. Zaklepe, bez odezvy - a je v trapu, zůstane po něm jen vzkaz, že přijde jindy.“
Postava Davida Spadea, Marcus Higgins, se v Machrech 2 dočká tak trochu zaslouženého trestu. „V prvním filmu si uvědomil, že život, o kterém se domníval, že sní, tedy být svobodný a volný, není tak uspokojivý jako život jeho přátel, i když jsou vázáni manželkami a dětmi,“ říká Spade. „No, v pokračování zjišťuje, že jeho svobodný a snadný život není zase tak svobodný a snadný, jak si myslel - má syna, o kterém neměl tušení, a ten se chystá strávit nějaký čas u otce, kterého nikdy nepoznal. Jo a tomu klukovi je asi osmnáct a je obří a rozhodně si umí vychutnat odplatu.“
Nick Swardson diváky rozesměje coby Nick. „Byl jsem nadšený z možnosti spolupráce s tolika úžasnými lidmi,“ říká. „S lidmi, o kterých jsem se domníval, že s nimi nikdy nebudu mít šanci spolupracovat. Tenhle film je skutečně zábavný a šílený a jsem rád, že jsem se na něm mohl podílet.“
Salma Hayek představuje Lennyho manželku, Roxanne. Žena, která si velice zakládá na módě, opouští Los Angeles a stěhuje se do malého města na východním pobřeží. „Je tu zcela mimo svoje přirozené prostředí,“ říká Hayek. „Ostatní postavy spolu vyrostly. Takže jí dá trochu práce, než si najde v novém městě své místo.“
Pro Hayek byla šance znovu se vidět s týmem filmu Machři jediným důvodem, který potřebovala. „Byla jsem tak nadšená z možnosti znovu se s těmihle úžasnými herci a komiky vidět,“ popisuje. „Byli jsme v kontaktu a moc ráda s nimi spolupracuji - jsou tak úžasní. Obzvlášť mám moc ráda děvčata, Marii a Mayu - minule jsme se opravdu sblížily a tentokrát jsme byly uvolněnější. Maya je jednou z nejlepších komiček v Americe a dokonce se ještě rok od roku zlepšuje. A Maria je prostě profesionálka - byla odhodlaná.“
Hayek říká, že účast na natáčení je pro všechny zúčastněné inspirací k tomu, aby byli co nejlepšími komiky. „Opravdu na mě zapůsobilo, jak vtipní všichni byli - dokonce i herci, u kterých byste to nečekali. Velkým překvapením pro mě byl Shaquille O'Neal - je neuvěřitelný, a v tomhle filmu je ještě vtipnější než dřív.“
Maya Rudolph představuje Deanne McKenziovou, ženu postavy, kterou ztvárnil Chris Rock. „Chris je jednoznačně jedním z nejvtipnějších a nejchytřejších komiků současnosti, takže spolupráce s ním byla vždycky mým velkým snem. Můžete s ním mluvit skutečně naprosto o čemkoliv a ujišťuji vás, že to bude ten nejzasvěcenější, nejinteligentnější a nejlegračnější názor, jaký jste k dané věci kdy slyšeli. Mohl by mi předčítat jídelní lístek v restauraci a byla bych spokojená.
Maria Bello si zahrála Sally Lamonsoffovou. Prohlašuje, že podílet se na natáčení filmu Adama Sandlera se nedá k ničemu přirovnat. „Máte tolik svobody,“ říká. „Adam a ostatní očekávají, že budete v rámci své postavy improvizovat. Do filmu se nedostane úplně všechno, ale to nevadí - něco ano a budou to ty nejlepší vtipy, které se vám kdy podařily.“
„Když mi tentokrát zavolali, už jsem věděla, co očekávat - vracela jsem se na letní tábor,“ pokračuje. „Adam a Happy Madison pro nás pro všechny takovou atmosféru v Marblehead a Swampscottu vytvořili. Je to opravdu zábavné natáčení - byla jsem nadšená.“
Marcusova syna Bradena představuje Alexander Ludwig, který se nedávno objevil v Hunger Games. „Braden je synem, o kterém Marcus netušil, že ho má - ale to zase neví Braden,“ popisuje Ludwig. „Domnívá se, že o něm celou dobu věděl, jen ho zkrátka ignoroval. Takže jde od prvního setkání o velice problematický vztah, jelikož měl Braden spoustu let na to, aby se na svého otce pořádně naštval. Bylo zábavné hrát takovou šílenou, hrozivou postavu.“
Přesto tu ale nepadlo jablko daleko od stromu. „Je obří verzi Marcuse,“ míní Ludwig. „Má šílené dlouhé vlasy, bradku - ale svého otce zcela zastíní.“ Ludwig byl obzvláště potěšen možností připojit se k natáčení komedie. „Po Hunger Games mě těší, že jsem si mohl vyzkoušet něco naprosto jiného a udržovat diváky v očekávání. Kromě toho, když vám zavolá Adam Sandler a chce vás do svého dalšího filmu, tak se po tom prostě vrhnete.“
Film je také plný nejrůznějších cameo rolí a pozoruhodných vedlejších postav. Miláček dívčích srdcí Taylor Lautner se objevuje jako vůdce party, která našim hrdinům pořádně zatopí. „Moje postava a její kamarádi nejsou zrovna nejvzornější, ale to je součástí humoru celého filmu,“ říká. „Nenapadá mě lepší způsob, jak strávit léto, než s Adamem Sandlerem a jeho štábem. Vyrostl jsem na jeho filmech, jsem jeho velkým fanouškem.“
Legendární basketbalista Shaquille O'Neal se ujal role policisty Fluzooa, který chrání obyvatele Stantonu v Connecticutu. Poté, co prokázal, že je stejně skvělým komikem jako basketbalistou, jeho role z původního camea povýšila na plnohodnotnou vedlejší roli. „Je skvělé se s Adamem znát, spolupracovat s ním,“ říká sportovec. „Při své první scéně jsem byl celkem nervózní - musel jsem se přepnout do basketbalového režimu. Viděl jsem Adama, Chrise a Davida a říkal jsem si, že jsou to vlastně Jordan, Brid nebo Magic. A že prostě budu dělat to, na co jsem zvyklý. A udělal jsem to a doufám, že se divákům film bude líbit.“
Shaq má ve filmu partnera v podobě policisty Danteho, kterého příhodně ztvárnil veterán filmů společnosti Happy Madison Peter Dante. „Potkali jsme se a o pět minut později jsme byli nejlepšími kamarády,“ říká Dante. „Nemůžu uvěřit, že je mým partnerem Shaq. Je to ten nejpohodovější, nejskromnější a nejúžasnější člověk na světě - jeden z nejlepších, jací s nám kdy natáčeli. Od prvního záběru měl ve věci jasno.“
Dante soudí, že cameo role povyšují komediální hodnotu filmu. „Ráno jste v maskérně a rozhlédnete se a vidíte Colina Quinna, Cheri Oteri, Chrise Rocka, Davida Spadea, všechny ty, kterým jste se kdy smáli v Saturday Night Live - pořád to jsou kamarádi a jsou tam kvůli Adamovi. To jeho přátelství a loajalita k nim - a jejich k němu - jsou na tomhle filmu tím nejúžasnějším.“
Své role z prvního filmu si zopakovali také Colin Quinn, Tim Meadows, Steve Buscemi a Dan Patrick. „V prvním filmu představovali úhlavní nepřátele našich hrdinů,“ popisuje Dugan. „A samozřejmě v něm pořád žijí - budou v něm žít navěky - takže se vracejí v plné síle a stále stejně excentričtí.“
Vrací se také dětští herci: Jake Goldberg, Cameron Boyce a Alexys Nycole Sanchez coby děti Federových, Ada-Nicole Sanger a Frank a Morgan Gingerichovi coby děti Lamansoffových, a Nadji Jeter a China Anne McClain v roli dětí McKenzieových. „Je skvělé zase vidět všechny děti pohromadě - a tolik vyrostly,“ říká Dugan. „Z dětí, které minule mířily do puberty, jsou teď teenageři - a víte, jak je to s teenagery v poslední školní den. Co udělají? Seberou se a zmizí do lomu.“
V reálném životě se z pohledu herců také mnohé změnilo. „Když jsme před čtyřmi lety tyhle děti obsadili, byly to prostě děti, přicházely v doprovodu rodičů,“ vzpomíná Dugan. „Teď, když jsme plánovali natáčení Machrů 2, bylo snadné sehnat Salmu a Kevina...ale Cameron hraje v televizním seriálu Jessie a China je velkou hvězdou svého seriálu A.N.T. Farm! Je teď ohromně slavná. A ostatní děti k tomu mají úspěšně nakročeno. Jsou slavnější než naše slavné hvězdy!“
Při natáčení Machrů 2 se štáb vrátil na severní břeh Massachusetts, kde se natáčel i první film. Výtvarník Aaron Osborne prohlašuje, že se snažili držet stylu původního filmu. „První Machři působí velice autenticky americky,“ míní. „Chtěl jsem to zachovat, ale současně to posunout dál.“ Osborne soudí, že kulisy, lokace a výtvarné návrhy jsou tu především proto, aby komikům poskytly možnost dělat to, v čem jsou nejlepší. „Spolupráce s Adamem je ohromně uspokojující, protože je to týmový hráč a dokáže využít čehokoliv, co mu nabídnete. Ať už jde o výtvarný nápad nebo nějakou součást kulis, dokáže se toho chopit a pracovat s tím.“
Obdobným způsobem podle něj vše spojuje Dennis Dugan. „Dennis je fantastický režisér - je vstřícný vůči čemukoliv,“ říká Osborne. „Na Dennisovi je inspirující, že v jeho případě je vše otevřené a zcela nové a vzrušující. Je to nakažlivé - zmocní se to každého v jeho blízkosti a nikdo proti tomu není imunní.“
Tvůrcům filmu připadala tradiční města Marblehead a Swampscott jako ideální místa, kde vytvořit fiktivní město Stanton v Connecticutu. Historická čtvrť Marbleheadu a její přilehlé okolí, včetně staré radnice, obchodů na malebných ulicích Washington Street, Atlantic Ave a Ocean Ave a blízké školy, se proměnily v rodné město Lennyho Federa a jeho přátel. Z místního hračkářství se stala restaurace Red Arrow Diner (která sdílí jméno s oblíbenou restaurací v New Hampshire), zatímco galerie o kus dále se stala butikem Hermosa, který provozuje Roxanne. Rozsáhlý park Gatchell Playground s baseballovými, fotbalovými a basketbalovými hřišťmi posloužil jako místo, kde vyrostl obchod se zmrzlinou. „Když se tam lidé zastavovali, objednávali si zmrzlinu a nechápali, proč je nemůžeme obsloužit, bral jsem to jako poklonu,“ říká Osborne.
Ve Swampscottu tvůrci filmu využili nádraží, místní školu a různé rodinné domy a ulice, a místní vysoká škola Marian College se proměnila v součást Brunson University. Dost možná nejpozoruhodnějším počinem štábu bylo vybudování 4180 čtverečních metrů velkého ateliéru, v němž Osborne vybudoval dvorek domu Federových, včetně bunkru na stromě a bazénu. „Nebyli jsme schopni najít dům s tím pravým dvorem,“ popisuje Dugan. „A i kdybychom ho našli, uvědomili jsme si, že jsme tam chtěli natáčet večerní party - což by znamenalo šest týdnů nočního natáčení, od devíti večer do šesti do rána. Takže jsme si postavili ateliér. Nerušili jsme obyvatele a mohli jsme noční scény točit ve dne - a pro herce je mnohem snazší vtipkovat ve tři odpoledne než ve tři v noci.“
Vše začalo tím, že tvůrci filmu objevili dům s úžasným popředím. Následně začali vymýšlet dvorek, který by takovému domu odpovídal. „Skutečný dům byl přímo na pobřeží,“ popisuje Osborne. „Zepředu byl krásný, ale neměl žádný dvůr. Na základě tohoto domu jsme začali vytvářet modely toho, jak by mohl jeho dvůr asi vypadat. A pro velkou bojovou scénu z filmu jsme si hráli se stovkami malých figurek. Šli jsme s tím za Dennisem a Adamem a upravovali jsme to a upravovali, až jsme konečně měli hotový finální návrh. Mezitím jsme současně navrhovali modely ateliéru, aby jedno vhodně fungovalo s druhým.“
Jak postavíte na fotbalovém hřišti ateliér? Musíte být tvůrčí. „Postavili jsme ho z nákladních kontejnerů,“ vysvětluje Dugan. „Tři kontejnery vysoký, 53 metrů široký, 76 metrů dlouhý. Pak jsme na těch kontejnerech vztyčili obří stan a osvítili ho. Postavili jsme tam zadní část domu a přidali trávník, bazén a stromy. Šlo o větší prostory než největší ateliér v Hollywoodu, a fungovalo to znamenitě.“
„Dělám tuhle práci už dlouhou dobu a musím říct, že kulisy dvora pro Machry 2 jsou něčím, na co jsem ve své kariéře nejvíce hrdý,“ říká Osborne. Dalšími lokacemi v Massachusetts, které byly pro film využité, jsou ulice měst Saugus a Lexington a Kmart v Tewksbury. „Kulisy našeho Kmartu byly vytvořeny ve skutečném Kmartu,“ říká Osborne. „Spolupracovali jsme s jejich branding týmem a dokonce jsme od nich dostali na pomoc stylistu. Myslím, že byli šťastní - chtěli zachovat všechno, co jsme tam udělali!“
Dokonalý lom pro potřeby filmu pak štáb nalezl nedaleko měst Westford a Tyngsboro. Pro kostymérku Ellen Lutter jsou Machři 2 již dvanáctým Sandlerovým filmem. Stejně jako většina ostatních „recidivistů“ v Sandlerově štábu přirovnává tento zážitek k členství ve velké rodině - a jak říká, je to zkušenost, kterou vlastně vůbec neočekávala. „V poslední době je to ve filmovém průmyslu velice vzácné,“ prohlašuje, „aby spolu jistá skupina profesionálů takhle spolupracovala na dalších a dalších projektech. Z celého štábu se stává jakási bezpečnostní síť - záleží vám na projektu a záleží vám i na všech, kteří se na něm podílejí. A je to velice osvobozující - pokud máte riskantní nápad, nemusíte trnout hrůzou z toho, že pokud ho špatně vysvětlíte, dostanete padáka.“
Machři 2 představují jednu z jejích dosavadních největších výzev, protože vrcholem celého filmu je večírek ve stylu osmdesátých let, kterého se účastní všechny hlavní i vedlejší postavy a ještě statisté, to vše ve stylu celebrit z oné doby. Finále filmu je nabité humorem a v nemalé míře se na tom podílí právě kostýmy.
Jak si s takovou scénou poradit? Podle Lutter je ji třeba řešit jeden kostým po druhém. „Vždycky víte, kdy zodpovídáte za něco humorného - nemusí vám to nikdo říkat,“ míní. „Brala jsem postavy jednotlivě. Bylo zajímavější vytvářet jim kostýmy, které něco sdělují - snažit se o specifické celebrity, místo abychom prostě všem natupírovali vlasy. U statistů jsme v tom pokračovali - bylo pro nás zajímavější vytvářet okamžiky, kdy diváci poznají nějakou celebritu nebo nápad, a protože jsme jich vytvořili tolik, stojí za to se na film podívat vícekrát. Humor je posílený nostalgickými vzpomínkami - a kromě toho jsou ty kostýmy zábavné.“
Celá řada celebritních kostýmů byla daná scénářem, ale výsledkem rozhovorů se Sandlerem a Duganem byla řada dalších. „Udělali jsme si seznamy různých možností,“ popisuje Lutter. „Moc ráda studuji podklady - a protože je vše nejlepší doložit vizuálně, přiložili jsme k našim seznamům i ukázky. O všem nakonec rozhodují Adam a Dennis.“
Mezi kostýmy, které se na večírku objevují, uvidíme například Adama Sandlera coby Bruce Springsteena, Kevina Jamese jako Meat Loafa, Chrise Rocka v kostýmu Prince, Marii Bello jako Madonnu, Mayu Rudolph coby Tinu Turner nebo Nicka Swardsona jako Boy George.
Luttter prohlašuje, že většina herců se svých převleků ujala velice nadšeně. „Starosti mi dělal Jake Goldberg v roli Adamova syna Grega, který měl mít kostým podle filmu Riskantní podnik,“ popisuje. „Ten kostým sestává, jak asi tušíte, jenom z košile, ponožek, spodního prádla a slunečních brýlí, a neměla jsem tušení, jak na něco takového bude teenager reagovat. Takže jsem si říkala, že se pojistím. Colin Quinn měl představovat Top Gun, a říkala jsem si, že má pěkné nohy, takže bych je případně mohla prohodit. Tak jsem zašla za Colinem, abych to s ním probrala, a on odmítl s tím, že jsem se zbláznila. Ačkoliv mimochodem neměl nejmenší problém, že jeho následný záložní plán obnášel přiléhavé červené kalhoty, které ho ve výsledku zahalovaly asi tolik, jak by to dělalo spodní prádlo z Riskantního podniku. Ale měla jsem štěstí - Jake s tím neměl nejmenší problém a vypadal v tom skvěle.“
Její další výzvou byly pozoruhodné svítící boty, které na sobě měla Ada-Nicole Sanger coby Donna Lamonsoffová. „Ačkoliv vypadají legračně a jako nějaká hračka, byla to spousta práce a trvalo dlouho, než se mi je podařilo skutečně doladit,“ vysvětluje Lutter. „Začali jsme náčrtky a kolážemi, a pak jsme postavili pár prototypů - nevěděli jsme, co vlastně přesně chceme, dokud jsme to neviděli naživo a neudělali kamerové zkoušky. Když jsme konečně přišli s kombinací prvků, které se nám líbily, začali jsme pracovat na zapojení světel tak, aby blikala - pomohl nám s tím kameraman Theo Van de Sande a elektrikáři, abychom měli ta pravá světla, u kterých by se dal ovládat jas a bylo to možné dělat na dálku. Byla zábava vytvořit světla, která měla svou osobnost - mohla blikat, přejíždět jako světelný had nebo se mohla utlumit, pokud byla příliš zářivá. Byla ohromná zábava vytvářet takto funkční věc.“
Režisér pomocného štábu a vedoucí kaskadérů Scott Rogers říká, že se jeho role na vzniku filmu postupně proměňovala, jak natáčení postupovalo. „Když jsem si poprvé přečetl scénář, říkal jsem si, že v něm je pár zábavných vtipů. Když jsme natáčení dokončili, divil jsem se, co všechno jsme dokázali - vše začínalo jako prostá komedie, ve které jsou ale nakonec obrovské skoky z útesů, kutálející se pneumatika a také velkolepá bojová sekvence,“ říká.
Rogers prohlašuje, že skok z útesu je standardní záležitost, pokud jste kaskadér. „V podstatě jsme skočili do vody v nepříjemně velkém množství oblečení.“ „Skočil jsem do toho lomu zhruba stejně, jako Tom Cruise v Mission: Impossible vylezl na tu budovu,“ říká mazaně Chris Rock. „Udělal to, ne?“ Pro Alexandera Ludwiga se jednalo o vzácný okamžik radosti. „Byla to jedna z nejlepších scén, jaké jsem měl kdy možnost točit. Který jiný film vám umožní skočit z patnáctimetrového útesu mimo záběr?“
Další kaskadérská scéna zahrnovala Davida Spadea a kutálející se pneumatiku. „To byl poněkud oříšek - pokud si herec do pneumatiky lehne, neuvidíte ho,“ říká Rogers. „Takže jsme záměrně museli vyrobit takovou pneumatiku, do které David úplně nezmizí, ale přesto bude vypadat jako skutečná pneumatika. Navíc jsme do ní museli být schopni umístit kameru. No, vlastně jsme ho skutečně uvnitř té pneumatiky kutáleli ulicí. Jde o jednu z těch scén, které jsou mnohem zábavnější, pokud vidíte, že se skutečně jedná o toho herce - docela to celou scénu změní. Když v ní byl David, měli jsme nad pneumatikou úplnou kontrolu - táhli jsme ji za autem. A potom, s kaskadérem, jsme ji rozjeli na 30 kilometrů za hodinu. To bylo legrační.“
Dugan říká, že Spade se do této scény nejprve příliš nehrnul. „Musel jsem tam nejdřív vlézt já sám,“ vzpomíná. „Teprve když viděl staříka, který to zvládnul, styděl se natolik, že to musel udělat také. Jsem rád, že si to rozmyslel, protože je to opravdu legrační a navíc výtečné.“
Pro finální bojovou sekvenci na večírku byla na pomoc povolána řada kaskadérů a free runnerů, kteří měli vypracovat choreografii. „Herci se do toho vrhli po hlavě, bylo docela pozoruhodné to sledovat,“ vysvětluje Rogers. „Když započítáme herce, kaskadéry a statisty, museli jsme mít před kamerami kolem 300 lidí. Strávili jsme asi týden tím, že jsme připravovali jednotlivé drobné souboje v celé sekvenci.“
Podle Dugana scéna na večírku obsahovala další památný prvek. „Chtěli jsme, aby po střeše sjel lyžař a udělal placáka do bazénu. Peter Dante prohlásil, že se toho ujme,“ vzpomíná. „Samozřejmě, že to měl o něco snazší - byl připoutaný na laně. Přesto sebou plácl do vody vší silou, obličejem dolů. Bolí mě obličej a břicho, jen si na to vzpomenu. Vylezl z vody a asi tři dny s ním nebyla moc řeč - ale když s Peterem Dantem není moc řeč, pořád je mnohem zábavnější než my ostatní.“
Ale i když se ve filmu Machři 2 objevuje mnohem více akčních scén, než původně čekal, vidí Rogers šanci, jak to trumfnout: „Kdybychom natočili Machry 3D, bylo by to naprosto super.“

Ocenění:
Razzies
2013 - Nejhorší film (nominace)
2013 - Dennis Dugan (Nejhorší režisér) (nominace)
2013 - Adam Sandler (Nejhorší herec) (nominace)
2013 - Taylor Lautner (Nejhorší herec ve vedlejší roli) (nominace)
2013 - Nick Swardson (Nejhorší herec ve vedlejší roli) (nominace)
2013 - Salma Hayek (Nejhorší herečka ve vedlejší roli) (nominace)
2013 - Nejhorší Prequel, Remake, Rip-off nebo Sequel. (nominace)
2013 - Nejhorší kombinace k vidění (nominace)
2013 - Adam Sandler, Fred Wolf, Tim Herlihy (Nejhorší scénář) (nominace)

DABING
1. DABING (DVD)
V českém znění: Ernesto Čekan - Adam Sandler (Lenny Feder), Igor Bareš - Kevin James (Eric Lamonsoff), Luděk Čtvrtlík - Chris Rock (Kurt McKenzie), Jakub Saic - David Spade (Marcus Higgins), Stanislava Jachnická - Salma Hayek (Roxanne Chase-Federová), Miriam Chytilová - Cheri Oteri, Maya Rudolph (Penny, Deanne McKenzieová), Simona Vrbická - Maria Bello (Sally Lamonsoffová), Ivan Jurka - Nick Swardson (Nick), Milan Slepička - Steve Buscemi, Jon Lovitz (Wiley, uklízeč), Tomáš Juřička - Tim Meadows, Richie Minervini (Malcolm, školní ředitel Tardio), Libor Terš - Dennis Dugan, Jonathan Loughran, Shaquille O'Neal (Doktor Larry, Robideaux, strážník Fluzoo), Tomáš Racek - Peter Dante, Colin Quinn (strážník Dante, Dickie Bailey), Petr Vágner - Oliver Hudson, Milo Ventimiglia (Kyle, Milo), Jiří Schwarz - Steve Austin, Allen Covert (Tommy Cavanaugh, učitel), Daniel Krejčík - Taylor Lautner (Andy), René Slováčková - April Rose (krásná učitelka tance), Blanka Zdichyncová - Ebony Jo-Ann, Georgia Engel (Mama Ronzoni, paní Lamonsoff), Irena Hrubá - Kris Murrell (svalnatá Kitty), Petr Neskusil - Alex Poncio, Alexander Ludwig (Duffy, Braden) a další
Režie českého znění: Miriam Chytilová
Vyrobil: DW agentura s.r.o. pro Bontonfilm v roce 2013

2. DABING (Nova)
V českém znění: Filip Jančík - Adam Sandler (Lenny Feder), Bohdan Tůma - Kevin James (Eric Lamonsoff), Filip Švarc - Chris Rock (Kurt McKenzie), Jakub Saic - David Spade (Marcus Higgins), Kristina Jelínková - Salma Hayek (Roxanne Chase-Federová), Petra Tišnovská - Maya Rudolph (Deanne McKenzieová), Miroslava Součková - Maria Bello (Sally Lamonsoffová), Rudolf Kubík - Nick Swardson (Nick), Radovan Vaculík - Steve Buscemi (Wiley), Tomáš Juřička - Tim Meadows (Malcolm), Ludvík Král - Shaquille O'Neal (strážník Fluzoo), Jan Szymik - Allen Covert, Peter Dante (učitel, strážník Dante), Petr Lněnička - Oliver Hudson, Colin Quinn (Kyle, Dickie Bailey), Ivan Jiřík - Steve Austin (Tommy Cavanaugh), Petr Neskusil - Taylor Lautner (Andy), Kateřina Petrová - Cheri Oteri (Penny), Hana Ševčíková - Kris Murrell (svalnatá Kitty) , Jana Páleníčková - April Rose (krásná učitelka tance), Michal Holán, Pavel Šrom, Daniela Bartáková, Jiří Ployhar, Zuzana Schulzová, Jan Battěk, Jan Köhler, Terezie Taberyová
Překlad: Hedvika Humlíčková
Zvuk: Petr Kočík
Produkce: Martin Odehnal, Libuše Witzová
Dialogy a režie: Zuzana Taberyová
Vyrobilo: Studio Audiotech pro CET 21 spol. s r.o. v roce 2016

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 15.8.2013 Falcon
Premiéra USA: 12.7.2013 Sony Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 18.12.2013 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 18.12.2013 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 4 686 454
Tržby celkem - $ 246 984 278
Návštěvnost v ČR 34 460
Náklady (Rozpočet) - $ 80 000 000

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Machři gastonrolinc.webnode.cz/news/a1254/
Komedie, USA, 2010
Režie: Dennis Dugan, Hrají: Adam Sandler, Kevin James

Machři 2 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a1255/
Komedie, USA, 2013
Režie: Dennis Dugan, Hrají: Adam Sandler, Salma Hayek
 
Tvůrci a herci
Dennis Dugan (Režie), Jack Giarraputo (Produkce), Adam Sandler (Produkce), Rupert Gregson-Williams (Hudba), Theo van de Sande (Kamera), Tom Costain (Střih), Roger Mussenden (Casting), Aaron Osborne (Scénografie), Ellen Lutter (Kostýmy), Kami Asgar (Zvuk), Sean McCormack (Zvuk), Kathleen Freeman (Masky), Tim Herlihy (Scénář), Adam Sandler (Herec), Salma Hayek (Herec), Maya Rudolph (Herec), Chris Rock (Herec), Kevin James (Herec), Maria Bello (Herec), David Spade (Herec), Taylor Lautner (Herec), David Henrie (Herec), Nick Swardson (Herec), Cheri Oteri (Herec), Shaquille O'Neal (Herec), Steve Austin (Herec), Steve Buscemi (Herec), Andy Samberg (Herec), Jon Lovitz (Herec), China Anne McClain (Herec), Patrick Schwarzenegger (Herec), Halston Sage (Herec), Milo Ventimiglia (Herec), Tim Meadows (Herec), Alexander Ludwig (Herec), Peter Dante (Herec), Oliver Hudson (Herec), Allen Covert (Herec), Dennis Dugan (Herec), Akiva Schaffer (Herec), Jorma Taccone (Herec), Bobby Moynihan (Herec), Taran Killam (Herec), Will Forte (Herec), Georgia Engel (Herec), Jimmy Tatro (Herec), Alexys Nycole Sanchez (Herec), Vladimir Vinogradov (Herec), Jackie Sandler (Herec), Dan Patrick (Herec)
 
2013/101/USA/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Snímek byl nominován na Zlatou malinu a "bodoval" v osmi kategoriích. Nominaci neušel ani Adam Sandler (Lenny).
- Jedna z rolí byla nabídnuta i Oliveru Cooperovi, ale odmítl kvůli naplánovaným projektům.
- Jelikož studio nechtělo platit za Roba Schneidera, obsadilo místo něj Nicka Swardsona, který hraje bratra původní Robovy postavy.
- Pro Adama Sandlera je film i přes jeho letitou kariéru prvním pokračováním, na kterém se podílel.
- Pre Adama Sandlera, Chrisa Rocka a Steva Austina sa nejedná o prvú spoluprácu. Zahrali si spolu už vo filme Za mrežami (2005).
- Je to již po sedmé, co se ve filmu setkávají Nick Swardson a Adam Sandler. Současně jde o 9. spolupráci Adama Sandlera a Steva Buscemiho.
 
Odkazy