Kingsman: Zlatý kruh / Kingsman: The Golden Circle (2017/141/USA, Velká Británie/Akční, Dobrodružný, Komedie) 74%

21.07.2018 08:07
JEDNOU VĚTOU
„Když je centrála Kingsmanů zničena a celý svět se stává rukojmím, přeživší agenti se spojí se spřátelenou americkou špionážní organizací Statesman."

OBSAH
Svět Kingsmanů se poprvé představil ve filmu Kingsman: Tajná služba jako nezávislá, mezinárodní, špionážní agentura pracující v hlibokém utajení a jejímž cílem je bezpečný svět. V dalším pokračování Kingsman: Zlatý kruh čelí naši hrdinové novým výzvám. Centrála Kingsmanů je zničena a celý svět se stává rukojmím. Kingsmany čekají nové úkoly i překážky. Spojí se se spřátelenou americkou špionážní organizací Statesman. Obě dvě agentury musí společnými silami porazit nebezpečného nepřítele a zachránit tak svět.(CinemArt)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Kdyby bylo trošku víc akce a trošku víc humoru, asi bych tomuto druhému dílu přišel na chuť. Takhle je to klasická ušmudlaná dvojka, která má akčně přepálený začátek, konec a to mezi tím je dlouhá takřka dvouhodinová výplň, bez které bych se dokázal obejít. Jediné velké plus tohoto filmu jsou herci, kteří si svoje role užívají do puntíku. Plus Elton John, který na podobnou zkušenost patrně do smrti nezapomene. Po shlédnutí jsem si říkal, že kdyby se film zkrátil tak o půl hodiny a některé scény by se vypilovaly, mohl to být vzorový nástupce originální jedničky. Třeba Marka Stronga, jak mám rád, tak určité momenty v závěru filmu byly na poblití. Nechci spoilerovat, ale ten jeden konkrétní moment mě doslova nasral a kdybych byl Spáčilová, pravděpodobně v tu chvíli odcházím ze sálu. Já ale Spáčilová nejsem a tak jsem film v poklidu duše dokoukal. Pokud očekáváte bláznivý příběh, budete potěšeni. Počítejte ale s tím, že akce je trošku méně, než byste očekávali. I tak ale dokáže potěšit. (Malarkey) 3*

První film byl hodně zábavný, divák musel přistoupit na přehnanou akci a humor na hraně, ale autoři se mu odvděčili třaskavě barevnou zábavou. Pár scén mi po letech zůstalo v paměti (kostel, mekáč, hlavy, princezna...), přesto jsem vývoj/trailery na druhý díl sledoval minimálně. Jako bych pokračování nepotřeboval. Po konci druhého dílu jsem v kině pochopil proč. Všeho je klasicky více (snad až na akci a dobrý humor) a Vaughn jako již mnoho režisérů před ním ztratil odstup od látky a chtěl do filmu dát všechno. Tento postup bohužel nefunguje, mnoho postav, podivný příběh (hitech špioni nemají detektor cizích předmětů v úkrytu ani jejich aktivitu?) a stejnou akci jako minule, jen v menším množství. Nepomáhá tomu ani délka 141 minut, z které by minimálně půl hodina dialogů měla jít do bonusů na BD. Přesto ta stylovost filmu má své kouzlo, přehnanost tomu jen dodává, vždyť v kterém jiném filmu bojuje záporák s robotickou rukou v mokasínách? Nebo kde je víc PP na whisky a skotskou? Stačí to někomu? Všiml si toho někdo vůbec? :) PS: Přes všechny po druhém shlédnutí je vidět kvalita materiálu a kromě délky (a těžkopádného konce) funguje vše perfektně. (Djkoma) 4*

Další Matoušova pohodová Bondáž, svěží, rozverná a příjemná na pohled jako prostituující flexibilní dvacítka, kterou nehyzdí žádný toporný prasečí xicht, ani kokotí ambice dělat z nulanulasedmičky psychologické drama. Čuník Tatům je půl filmu v mrazáku, tudíž se dá říct, že je to i plné skvělých a sympatických herců, včele s dokonale slizce vyšinutou Julkou Vřesovou v roli Pavlíny Eskobarové, co si u Medelínu otevřela řetězec McHuman. Prostě krásně natočená, zábavná a nápaditá akční taškařice, která yntelechtuálnímu výqětu místních bukanýrů zjevně přišla málo homosofistikovaná, protože v ní zase nikdo nedělal „VŽUUUUUM“ v upnutých pastelových pitkáčích, neejakuoval pavučinky, ani neházel hvězdotřpytným kanálovým poklopem. Doufám, že po tomhle už konečně stará Brokolice najde baterky do vibrátoru, vylije Danka hrát Ledrfejse (pro něhož byl stvořen a ani nepotřebuje masku), no a najme na scénář a režii někoho, kdo ještě nezapomněl, co dělalo Bonda Bondem. (Isherwood) 3*

VELKÁ RECENZE
Nešťastných přístupů k sequelům je celá řada – ale přesun na jiný kontinent je z mého pohledu jeden z těch úplně nejtrapnějších. Matthew Vaughn na něj ve dvojce, i pod vlivem comicsové předlohy, vsadil – a tak jako všechny ty Křižovatky smrti 3, Smrtonosné pasti 5 a Policejní akademie 7 neudělal dobře. Samozřejmě i jednička se do velké míry odehrávala v Americe a laborovala se zámořským záporákem, ale teď už se naplno přesouváme za Atlantský oceán, k záporačce zamilované do maloměstsky uhlazeného stylu padesátých let a k agentské buňce Statesmanů. A úplně to nefunguje.
Nedošlo totiž k osvěžení, ale rozředění. Nové postavy nejsou kdovíjak okouzlující, spousta věcí je nedotažených nebo nevytěžených, právě tak, jak píše KarelR o pár řádků níže. Jenže z něj mluví divák nadšený z jedničky, jenž chce napodruhé ještě větší nářez a trvá na něm. Což víme, že se nepovedlo… a můžeme se proto ještě jednou v klidu podívat, jestli Kingsmani opravdu tak selhávají.
Já si to nemyslím. Jde o řemeslně špičkovou popcornovou podívanou, kterou sice brzdí řada zbytečných sekvencí (vystřihnutím celého motýlího Firthova psychování nebo zimní epopeje bychom o nic nepřišli) i nevytěžených postav (konec naznačuje, že se Tatum s Bridgesem rozjedou až ve trojce), ale jednotlivé epizodky jsou fajn. Leckdy i víc než to.
Nejsou tu žádné velké prostoje, žádné trapné sekvence, žádné nesmyslné lapsy z hlediska vedení příběhu, kdy byste se museli chytat za hlavu, kam nás tvůrci napodruhé vedou. Každá scéna je poctivě a s evidentním gustem zrežírovaná, trpělivě se v ní hledají vtípky i vizuální atrakce. Herci si vyloženě užívají - koneckonců nedovolil bych si tvrdit, že Firth trumfuje i Marka Stronga nebo právě Julianne Moore.
Jasně, padoušská obsese padesátkami není zdaleka tak sexy a fotogenická, aby nadchla dnešní teenagery - ty ostatně nenadchne už samotná sedavá zrzavá záporačka v letech bez pořádného vykození. Styl a realizační hravost bych ale v každé z těchhle jednotlivých scén bez problémů našel. A i když mají často už fakt hodně postpubertální, skoro-buranský rozměr, jatka s mlýnkem na maso, svádění na Glastonbury, pěvecká etuda Marka Stronga nebo královská večeře fungují pořád velmi dobře, tedy minimálně v mezích hollywoodské zábavy pro chlapce různých věků i inteligenčních kvocientů.
Vaughn obstojí i ve spoustě velmi složitých disciplín. Třeba šílený running joke s Eltonem Johnem je podán parádně a málokdo by ho co do timingu i režijní nonšalance ustál líp. Baví i průběžné menší frky, frajerské i hrdinské momenty, nebo famózně zahraný i vyargumentovaný satirický štulec s americkým prezidentem.
Vaughn je ale i tak nejsilnější v akci. Její frenetičnost je pořád opojná, kinetika neskutečná, kamerové prostocviky za podpory digitálních efektů nedostižné. Akorát to není taková nečekaná šleha, taková bomba mezi oči, jako když se v jedničce plenil kostel.
První Kingsmani sice nebyli mistrovským dílem, ale šlo o přehlednou, čistou a stylovou blockbusterovou práci, která v tom druhém zahuštěném a přebujelém podání už ztratila svou lehkost a sexy eleganci. Už se to musí víc tahat na sílu. Což je možná škoda, ale apokalypsu a příjezd vyloženě špatné dvojky to z mého pohledu rozhodně neznamená. A to u toho ani nemusím myslet na Transformers 5 nebo letošního Vetřelce.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Uplynul celkem rok od doby, kdy Gary „Eggsy“ Unwin a tajná organizace Kingsman zachránily svět před zlomyslným plánem Richmonda Valentina. Právě Eggsy přijal titul Galahad po svém mrtvém učiteli, Harrymu Hartovi, a nyní žije se švédskou korunní princeznou Tildou v Londýně.
Na cestě domů je však Eggsy napaden Charliem Heskethem, bývalým kandidátem Kingsmana, který před rokem během bojů ve Valentinově horském krytu přišel o ruku a hlasivky. Souboj se nakonec přemění v automobilovou honičku v ulicích Londýna, kde se Eggsy pravidelně vyhýbá útokům Heskethe a jeho stoupenců. Nakonec Eggsy úspěšně prchne, přičemž Heskethovi oddělí jeho kybernetickou paži od zbytku těla a s automobilem dojede do malého záchranného střediska Kingsmanu v Hyde Parku. S vědomím, že vše úspěšně zvládl, s Tildou odlétá do Švédska k jejím rodičům. Nicméně kybernetická paže, stále oddělená v Eggsyho automobilu, se pomocí USB přípojky dostane k tajným datům Kingsmanu, kvůli čemuž Poppy Adamsová, vůdkyně tajného Zlatého kruhu, největšího drogového kartelu na světě, odpaluje rakety namířené na všechny budovy a velitelství Kingsmanu, čímž vyhlazuje téměř všechny agenty a zbavuje se tak její největší hrozby.
Jedinými přeživšími agenty jsou Eggsy a Merlin. Vzhledem k velmi krizové situaci jsou nuceni řídit se dle pokynů, které je přivedou do destilérky bourbonu v americkém státě Kentucky, kde naleznou tajnou organizaci Statesman, jakousi americkou verzi Kingsmanu, jejíž profit spočívá ve výrobě alkoholu. Nejprve jim agenti Statesmanu nevěří, ale nedůvěra se nakonec prolomí, jakmile je Eggsymu a Merlinovi představen žijící Harry „Galahad“ Hart. Ten přežil, jakmile mu před rokem Statesman pomohl velmi pokročilou léčivou technologií využívající nanity, nicméně trpí těžkou amnézií a na předchozí život coby agenta Kingsmanu si vůbec nepamatuje.
Eggsy a Merlin jsou informováni od lídra Statesmanu, agenta Champagne, o tajné teroristické organizaci zvané Zlatý kruh, jejíž vůdkyně, Poppy Adamsová, je zodpovědná za vyhlazení Kingsmanu. Proto zbývající Kingsmani ve spolupráci se Statesmany začínají svou misi sledováním Heskethovo bývalé přítelkyně Clary von Gluckfbergové. Avšak když se agentovi Statesmanu, Tequile, po celém těle vytvoří modrá vyrážka, je nahrazen agentem Whiskey coby parťák Eggsyho. Přesto nadále pokračují v misi, která je zavede na festival Glastonbury, kde Eggsy úspěšně implantuje sledovací zařízení Gluckfbergové. Avšak tento zákrok, pro nějž bylo nutné použití milostné praktiky, naráží na vztah Eggsyho a Tildy. I přes to se Eggsy nadále věnuje misi; po několika neúspěšných pokusech vyléčit Harryho amnézii Eggsy vyhrožuje tím, že zastřelí Harryho nového psa. Tím si Harry konečně vzpomene na svůj bývalý život agenta Kingsmanu.
Poppy Adamsová vysílá do celého světa televizní zprávu: do většiny drog po celém světě přimíchala speciální toxin, který způsobuje modrou vyrážku po těle a po několika hodinách smrt. Dále demonstruje lék na zajatém Eltonu Johnovi a nabízí jej světu, pokud prezident Spojených států ukončí boj proti drogám a zajistí Zlatému kruhu právní a trestní imunitu. Zcela lhostejný prezident proto rozhodne, že každý postižený uživatel drog bude zavřen v karanténě, včetně jeho náčelnice štábu, Foxové, kde je nechá pomřít a zbaví se tak drogově závislých, čímž posílí ekonomiku státu.
Eggsy, Harry a Whiskey zamíří do výrobny léků v Alpách na severu Itálie poté, co zachytí telefonát Gluckfbergové. Zde Eggsy dokáže ukrást vzorek léku, ale Whiskey jej omylem rozbíjí při útoku žoldáků Zlatého kruhu a výzkumné středisko je odpáleno trhavinami. Po zdlouhavém boji s žoldáky však Harry střelí Whiskeyho do hlavy, jelikož má podezření, že hraje na obě strany, ale Eggsy mu aplikuje alfa-gel: stejnou látku, která kdysi vyléčila Harryho. Následně Eggsy zjišťuje, že i Tildě vyrašily po těle modré skvrny a zanedlouho zemře (v návaznosti na deprese způsobené nestabilitou jejich vztahu se pustila do drog). Proto Eggsy, Harry a Merlin zjistí, kde se skrývá Poppy Adamsová: v jejím soukromém „Poppy Landu“ v pralese Kambodži, kam odletí, aby aktivovali tisícovky dronů coby roznašeče léku.
Po příletu do Poppy Landu, Eggsy omylem šlápne na obrannou minu, Merlin jej však vystřídá. Ten k sobě naláká strážné a zvedne nohu z miny, kvůli čemuž mina vybuchne a Merlin společně se strážnými umírá. Eggsy ani Harry neváhají a vstupují do Poppy Landu, kde začnou bojovat s žoldáky, přičemž Eggsy zabije Heskethe a Harry Poppyny robotické psy. Dostanou se až ke kufříku s ovládáním dronů, přičemž zdrogují Poppy, která jim těsně před svou smrtí způsobenou silnější verzí jejího toxinu prozradí heslo. Avšak než stihnou zadat heslo, napadne je agent Whiskey, jehož alfa-gel také úspěšně vyléčil. Odhalí, že chce nechat všechny drogově závislé lidi zemřít, jelikož před lety způsobili smrt jeho ženy při přestřelce. Whiskeyho svede dvojice zabít, načež vypustí drony s lékem, čímž zachrání miliony životů po celém světě.
Následkem toho Foxová obviňuje prezidenta Spojených států ze spiknutí v genocidě na obětech drog, načež je zavřen do vězení. Agent Champagne oznamuje, že Statesman otevřel ve Skotsku palírnu, aby pomohl obnovit organizaci Kingsman. Také Champagne nabízí Eggsymu a Harrymu možnost stát se novým agentem Whiskey, ale tím se stává technička Statesmanu Ginger. Eggsy s Tildou překonají předešlé vztahové potíže a vezmou se a agent Tequila se přestěhuje do Londýna, kde se stává novým agentem Kingsmanu.

DABING
V českém znění: Karel Heřmánek ml. - Taron Egerton (Eggsy), Jiří Dvořák - Colin Firth (Harry Hart), Zdeněk Mahdal - Mark Strong (Merlin), Zlata Adamovská - Julianne Moore (Poppy), Ondřej Kavan - Pedro Pascal (Whiskey), Ivo Hrbáč - Edward Holcroft (Charlie), Klára Sochorová - Hanna Alström (Tilde), Dana Černá - Halle Berry (Ginger), Martin Sobotka - Channing Tatum (Tequilla), Miroslava Součková - Poppy Delevingne (Clara), Jiří Štěpnička - Jeff Bridges (Champ), Veronika Gajerová - Lena Endre (Švédská královna), Jan Battěk, Gustav Bubník, Ladislav Cigánek, Zuzana Ďurdinová, Petr Gelnar, Irena Hrubá, Ivan Jiřík, Robin Pařík, Pavel Soukup, Jan Szymik, Libor Terš, Petra Tišnovská, Bohdan Tůma, Radovan Vaculík, Pavel Vondra, Pavel Vondrák
Překlad: Petr Miklica
Produkce: Pavla Draxlerová
Zvuk: Luděk Polifka
Dialogy a režie: Petr Pospíchal
Natočilo Barrandov Studio a.s. 2017

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 21.9.2017 CinemArt
Premiéra USA: 22.9.2017 20th Century Fox
Premiéra Velká Británie: 22.9.2017 20th Century Fox UK
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 24.1.2018 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 24.1.2018 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 16 080 635
Tržby celkem - $ 410 900 000
Návštěvnost v ČR 108 198
Náklady (Rozpočet) - $ 104 000 000

FILMY V SÉRII
Kingsman: Tajná služba (Blu-ray) gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/a1234/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2014
Režie: Matthew Vaughn, Hrají: Colin Firth, Taron Egerton

Kingsman: Zlatý kruh gastonrolinc.webnode.cz/news/a1235/
Akční / Dobrodružný, USA / Velká Británie, 2017
Režie: Matthew Vaughn, Hrají: Taron Egerton, Mark Strong

Kingsman: První mise gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/kingsman-prvni-mise-the-kings-man-2021-131-velka-britanie-usa-akcni-dobrodruzny-64/
Velká Británie / USA, Akční / Dobrodružný, 2021
Režie: Matthew Vaughn,M Hrají: Ralph Fiennes, Gemma Arterton
 
Tvůrci a herci
Matthew Vaughn (Režie), Adam Bohling (Produkce), David Reid (Produkce), Matthew Vaughn (Produkce), Henry Jackman (Hudba), Matthew Margeson (Hudba), George Richmond (Kamera), Eddie Hamilton (Střih), Reg Poerscout-Edgerton (Casting), Darren Gilford (Scénografie), Arianne Phillips (Kostýmy), Matthew Collinge (Zvuk), Deborah Taylor (Masky), Matthew Vaughn (Scénář), Jane Goldman (Scénář), Mark Millar (komiks) (Předloha), Dave Gibbons (komiks) (Předloha), Taron Egerton (Herec), Halle Berry (Herec), Julianne Moore (Herec), Channing Tatum (Herec), Colin Firth (Herec), Mark Strong (Herec), Sophie Cookson (Herec), Pedro Pascal (Herec), Jeff Bridges (Herec), Edward Holcroft (Herec), Poppy Delevingne (Herec), Hanna Alström (Herec), Elton John (Herec), Lena Endre (Herec), Juha Pihanen (Herec), Samantha Womack (Herec), Anthony Milton (Herec), Björn Granath (Herec), Tobi Bakare (Herec), Thomas Turgoose (Herec), Keith Allen (Herec), Michael Gambon (Herec), Bruce Greenwood (Herec), Emily Watson (Herec), Grant Crookes (Herec), Tobias James-Samuels (Herec), Lee Nicholas Harris (Herec), Grant Gillespie (Herec), Martyn Ford (Herec), Calvin Demba (Herec), Iain McKee (Herec), Mark Arnold (Herec), Tom Benedict Knight (Herec)
 
2017/141/USA, Velká Británie/Akční, Dobrodružný, Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Když Eggsy (Taron Egerton) vzpomíná na princeznu, můžeme slyšet píseň „Annie's song“ od Johna Denvera. V českém podání tuto píseň nazpíval Karel Gott jako „Když milenky pláčou“.
- Merlin (Mark Strong) ve filmu zmiňuje, že jeho oblíbeným zpěvákem je John Denver. Ke konci filmu pak předzpívá část písničky „Take Me Home, Country Roads“ právě od Johna Denvera. Tento nápad dostal sám Mark Strong, jelikož i v osobním životě je jeho velkým fanouškem.
- Pôvodný strih filmu bol o 80 minút dlhší.
- Vo filme niekoľkokrát zaznie skladba od amerického country/folkového speváka Johna Denvera "Take Me Home, Country Roads", ktorá hrala aj veľkú úlohu vo filme Logan Lucky (2017) Okrem tejto piesne majú oba filmy spoločné aj účasť Channinga Tatuma (Tequila). Druhý Kingsman je zároveň prvým filmom, ktorému sa podarilo získať práva na použitie piesne "'Let's Go Crazy'" od R&B hudobníka Princa.
Vo filme si zahralo 5 držiteľov Oscara: Julianne Moore (za hlavnú rolu vo filme Pořád jsem to já z roku 2015), Halle Berry (za hlavnú rolu vo filme Ples príšer z roku 2002), Jeff Bridges (za hlavnú rolu vo filme Crazy Heart z roku 2010), Colin Firth (za hlavnú rolu vo filme Kráľová reč z roku 2011) a Elton John (za najlepšiu pieseň k filmu Leví Kráľ z roku 1995).
- Členovia špionážnej organizácie Statesman majú mená podľa alkoholických nápojov.
- Jde o první pokračování, které Matthew Vaughn natočil.
 
Odkazy