Číslo 5 žije / Short Circuit (1986/95/USA/Komedie, Rodinný, Romantický, Sci-Fi) 77%

21.07.2018 08:05
JEDNOU VĚTOU
„Na co nestačí Terminátor nebo Robocop hravě zvládne robůtek Číslo 5. A na rozdíl od jeho konkurentů mu nechybí smysl pro humor a lidské city."

OBSAH
Na vojenském cvičení zasáhne nového válečného robota předváděného firmou Nova Robotics blesk, který způsobí zkrat a vzápětí se shodou okolností a náhod dostane ven z přísně střeženého objektu. Šéf bezpečnosti, kapitán Schroeder, okamžitě zahájí pátrání, neboť robot číslo pět nereaguje na signály a chová se velmi podivně. Nepozorovaně se dostane do vozu, jehož majitelkou je sympatická Stephany Specková. Když ho dívka objeví, považuje ho za mimozemšťana a pozve do svého domu. Ráno však zjistí, že jde o robota firmy Nova Robotics a oznámí to řediteli firmy. Robot však nechce být chycen a rozebrán, a tak nasedne do dívčina auta a snaží se ujet...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Podle mě jedna z nejlepších scifi komedií osmdesátých let. Se zajímavým příběhem a příjemnými herci. Taky spousta kultovních hlášek (tehdy ještě zábavné a ne jen trapné), hlavně od Bena Jahvriho příklad: Promiň, naposledy jsem řídil před pěti lety. Já bych řek deseti. Nebo: Víš co mají rádi řidiči obvykle večer? Ne, co? Světla! Nebo: Achój, co je k fečéři? Nebo: A odkud ty vlastně Bene pocházíš? Já? Z Pittsburgu. A tvoji rodiče? Z Philadelfie. Nebo i Ally Sheedy má pár dobrých trefů: Haló? Ráda bych mluvila s vaším hlavním válečným štváčem. Nebo: Tak si dál můžete leštit své nukleární hlavice. Prostě skvělá komedie, jaké se dnes už skoro netočí. Ale naštěstí se točily dřív, takže nemusíme být tak strašlivě smutní a těšit se, že semtam něco ještě objevíme, co jsme ještě neviděli. A upřímně, i kdyby to byla kopie ET (což si nemyslím, jen to tu všichni opakují), tak se vsadím, že tahle se líbí mnohem víc lidem, protože kdyby ET dávali tak často, jako tohle, už před deseti lety by ho vypakovali rychle domů. (monolog) 5*

Filmový rok 1986 byl "rokem roztomilých robotů" - nějaký se našel ve VESMÍRNÉM TÁBOŘE, MALÉM NAVIGÁTOROVI, ROCKYM IV, ale hlavně v ČISLO 5 ŽIJE, který představoval - podobně jako v 70. letech E.T. k VETŘELCI - úspěšnou protiváhu k tehdejším temným hi-tech thrillerům jako TERMINÁTOR, ÚTĚK ROBOTů či ROBOCOP (a to měl být původně jedním z nich!). Úvodní podtitulková sekvence se skládáním robotů také připomene úvodní podtitulkovou sekvenci ÚTĚKU ROBOTů (odkud si tvůrci vypůjčili i G.W.Baileyho), stejně jako první potitulkový záběr s tankem drtícím kytku evokuje terminátorovské rozdrcení lebky, o podobnosti s E.T. nemluvě. Asi málokdo z mé generace viděl film méně než dvacetkrát, ale s odstupem času je to jen nenáročná rodinná zábava s tradičním apelem proti zbrojení (viz. Badhamovy předchozí VÁLEČNÉ HRY), která sice trpí tím, že Badham nikdy neměl výraznější režijní rukopis, ale pořád se u pár hlášek uchechtnu. (choze) 3*

Kdoví po jak dlouhé době jsem se vrátil k snímku o pásovém E.T., co si místo prstu svítí laserovým dělem a touhu po mezigalaktických hovorech nahrazuje sběrem informací. Ano, je to neskonale naivní, robot s infantilní mluvou křičí po zásahu kulkou „Au!“ a Mahoney v roli nesmělého vědátora působí rozpačitě, nicméně jeho krišna asistent chrlící hlášky jak na běžícím špásu a takové to bezelstné vyznění typické pro rodinné filmy z 80.let mi nedovolí napsat, že to kouzlo jednosuše zmizelo.. (Gilmour93) 4*

OLDIES FILMU
Je to nejmodernější vojenská technologie, miliónový robot, který je schopný prakticky čehokoliv. Mozek mu nahrazuje superrychlý procesor, který vykonává příkazy svých lidských tvůrců. Co když se ale takový vojenský experiment utrhne ze řetězu? Soudný den? Ale kdepak, to se jen robot-zabiják (jeho sériové číslo je 5) po zásahu bleskem změní v robota-mazlíčka, miloučké stvoření, do kterého se nelze nezamilovat. Tohle plechové zvířátko s IQ převyšujícím jakékoliv kdy naměřené hodnoty se teď vydává do světa. Chce poznat spoustu věcí a jeho lidský spojenec s "pěkným softwarem" (neboli žena s pěkným poprsím) mu v tom rád(a) pomůže. Jenže armáda by svou předraženou hračku ráda dostala zpátky, posílá za ním tedy dvojici tvůrců (a následovně všechny dostupné jednotky, včetně dalších vražedných robotů), aby ho přivedli ke smyslům.

VELKÁ RECENZE
Na co nestačí Terminátor nebo Robocop hravě zvládne robůtek Číslo 5. A na rozdíl od jeho konkurentů mu nechybí smysl pro humor a lidské city.
Sci-fi komedie o vojenském robotovi, který po zásahu bleskem "ožije" a z vojenského výzkumného střediska uteče. S vydatnou pomocí mladé Stephanie objevuje půvaby života, vesmíru a vůbec. Vojáci ho ale pronásledují a chtějí ho přeprogramovat zpět na vojenské využití, a tak mu musí pomoci dobří lidé...
Jeden z řady snímků navazujících na popularitu Spielbergova snímku E.T. Pronásledovanou bytostí však tentokrát není mimozemšťan, ale sympatický robot. Poprvé se s ním můžete setkat na cvičných manévrech coby novým válečným robotem předváděným jako nový vynález firmou Nova Robotics. Jeden z těchto robotů je zasažen bleskem, který způsobí zkrat a vzápětí se shodou okolností a náhod dostane ven z přísně střeženého objektu. Šéf bezpečnosti, kapitán Schroeder, okamžitě zahájí pátrání, neboť robot číslo pět nereaguje na signály a chová se velmi podivně. Nepozorovaně se dostane do vozu, jehož majitelkou je sympatická Stephany Speck. Když ho dívka objeví, považuje ho za mimozemšťana a pozve do svého domu.
Ráno však zjistí, že jde o robota firmy Nova Robotics a oznámí to řediteli firmy. Robot však nechce být chycen a rozebrán, a tak nasedne do dívčina auta a snaží se ujet. Stephany naskočí v poslední chvíli. Robot se jí cestou snaží vysvětlit, že nechce být rozebrán čili mrtvý a když je vůz dostižen, tlumočí dívka jeho slova Newtonu Crosbymu, vynálezci, který robota sestrojil. Jejich debatu přeruší Schroeder, který na robota zaútočí a Číslo pět opětuje palbu laserem. Crosbymu se podaří robota vypnout, ten se však při převozu opět zapojí a zmocní se auta. Vrátí se ke Stephany a prosí ji o pomoc. Mezitím Crosby se svým pomocníkem Benem ukradnou v garážích společnosti servisní vůz a vydají se pohřešovaného robota hledat. Setkají se se Stephany, ale při rozhovoru je překvapí Schroeder. Jsou obklíčeni a Crosby se marně snaží vyjednávat.
Podle mě jedna z nejlepších scifi komedií osmdesátých let. Se zajímavým příběhem a příjemnými herci. Taky spousta kultovních hlášek (tehdy ještě zábavné a ne jen trapné), hlavně od Bena Jahvriho příklad: Promiň, naposledy jsem řídil před pěti lety. Já bych řek deseti. Nebo: Víš co mají rádi řidiči obvykle večer? Ne, co? Světla! Nebo: Achój, co je k fečéři? Nebo: A odkud ty vlastně Bene pocházíš? Já? Z Pittsburgu. A tvoji rodiče? Z Philadelfie. Nebo i Ally Sheedy má pár dobrých trefů: Haló? Ráda bych mluvila s vaším hlavním válečným štváčem. Nebo: Tak si dál můžete leštit své nukleární hlavice. Prostě skvělá komedie, jaké se dnes už skoro netočí. Ale naštěstí se točily dřív, takže nemusíme být tak strašlivě smutní a těšit se, že semtam něco ještě objevíme, co jsme ještě neviděli. A upřímně, i kdyby to byla kopie ET (což si nemyslím, jen to tu všichni opakují), tak se vsadím, že tahle se líbí mnohem víc lidem, protože kdyby ET dávali tak často, jako tohle, už před deseti lety by ho vypakovali rychle domů

Ocenění:
San Sebastián IFF
1986 - John Badham (Zlatá mušle pro nejlepší film) (nominace)

DABING
V českém znění: Ilona Svobodová - Ally Sheedy (Stephanie Specková), Jiří Štěpnička - Steve Guttenberg (Newton Crosby), Jiří Bartoška - Fisher Stevens (Ben Jabituya), Václav Postránecký - Austin Pendleton (Howard Marner), Jan Teplý - G.W. Bailey (Skroeder), Pavel Trávníček - Brian McNamara (Frank), Petr Pospíchal - Tim Blaney (Číslo 5), Jaroslav Kaňkovský - Marvin J. McIntyre (Duke), Marie Marešová - Penny Santon (paní Cepedová), Valentina Thielová - Barbara Tarbuck (senátorka Millsová), Dalimil Klapka - Vernon Weddle (generál Washburne), Václav Stýblo - Herb Smith (ochranka v laboratoři), Karel Pospíšil - Tom Lawrence (Howardův asistent), Jiří Prager (TV reklama na aerolinky), Jiří Havel - Fred Slyter (Norman), Billy Ray Sharkey (Zack)*, Jiří Zavřel - John Garber (Otis), Jan Novotný? (popelář), a další.
*Před zasažením Čísla 5 bleskem dabuje J. Havel Zacka (Billy Ray Sharkey), ale hned poté, při zjišťování škod, je z něj najednou Norman.
Zvuk: Tomáš Bělohradský
Střih: Jana Stejskalová
Vedoucí výroby: Vladimír Kubík
České dialogy: Oldřich Černý
Režie českého znění: Zdena Klimentová
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov dabing 1988

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 9.5.1986 TriStar Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 23.3.2016 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 4.5.2016 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 108 438
Tržby celkem - $ 40 700 000
Návštěvnost v ČR 17 690
Náklady (Rozpočet) - $ 15 000 000

BONUSY (Blu-ray)
• Rozhovory s herci a režisérem
• Výroba robota
• Záběry z natáčení
• Trailer

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Číslo 5 žije (Blu-ray) gastonrolinc.webnode.cz/news/a1216/
Komedie / Rodinný, USA, 1986
Režie: John Badham, Hrají: Ally Sheedy, Steve Guttenberg

Číslo 5 žije 2 gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/a1217/
Komedie / Rodinný, USA, 1988
Režie: KennethJohnson, Hrají: Fisher Stevens, Michael McKean
 
Tvůrci a herci
John Badham (Režie), David Foster (Produkce), Lawrence Turman (Produkce), David Shire (Hudba), Nick McLean (Kamera), Frank Morriss (Střih), Jane Feinberg (Casting), Mike Fenton (Casting), Judy Taylor (Casting), Dianne Wager (Scénografie), - (Kostýmy), Milton C. Burrow (Zvuk), Tom E. Dahl (Zvuk), William L. Manger (Zvuk), Tom Lucas (Masky), Brent Maddock (Scénář), S.S. Wilson (Scénář), Ally Sheedy (Herec), Steve Guttenberg (Herec), Fisher Stevens (Herec), Austin Pendleton (Herec), G. W. Bailey (Herec), Brian McNamara (Herec), Marvin J. McIntyre (Herec), Robert Krantz (Herec), Jack Thompson (Herec), Barbara Tarbuck (Herec)
 
1986/95/USA/Komedie, Rodinný, Romantický, Sci-Fi
 
Zajímavost k filmu
- Natáčelo se také v městečku Astoria na severozápadě státu Oregon. Most, ze kterého robot v úvodu filmu padá, zde překlenuje ústí řeky Columbia do Tichého oceánu.
- Celé označení čísla 5 je SAINT Number 5, přičemž SAINT znamená Strategic Artificially-Intelligent Nuclear Transport.
- Steve Guttenberg a G. W. Bailey ztvárnili ve filmu podobné role jako v komedii Policejní akademii (1984), kde se také střetli v pozicích ústřední postavy a filmového "záporáka".
- Stephanie s Číslem 5 tančí na scénu z filmu Horečka sobotní noci (1977), který také režíroval John Badham.
- Film byl původně koncipován jako high-tech thriller o po zuby ozbrojeném robotovi, který se dostane z laboratoře, která jej vyvinula. Po několika revizích scénáře se z filmu stala high-tech komedie.
- Gangsterka s Georgem Raftem, na kterou se Číslo 5 dívá a pak ji napodobuje s Raftovým slavným převracením mince, je Zjizvená tvář z roku 1932.
- Ve scéně, kdy Stephanie najde Čislo 5 ve své dodávce, můžete krátce vidět její adresu na schránce. Na ní je napsáno "S. Speck, 3901 Misty Pines Ave".
- Ben má jiné příjmení než v druhém díle.
 
Odkazy