13 hodin: Tajní vojáci z Benghází / 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (2016/144/USA/Akční, Drama, Thriller, Válečný) 77%

18.07.2018 12:38
JEDNOU VĚTOU
„Když bylo nejhůř, šest mužů našlo odvahu udělat správnou věc“

OBSAH
Jedenácté výročí útoku na newyorská Dvojčata se teroristická bojůvka operující na severu Afriky rozhodla „oslavit" útokem na americkou ambasádu v libyjském Benghází. Její zaměstnanci sice již předem tušili, že se něco chystá, tajné služby však jejich pocit ohrožení relativizovaly. I proto se pracovníci ambasády ocitli tváří v tvář obrovské přesile prakticky bez větší ochrany, kterou by si pobyt v „třaskavém" regionu jinak určitě zasluhoval. Neměli by sebemenší šanci, kdyby v oblasti nepůsobila skupinka „bezpečnostních analytiků", bývalých elitních mariňáků. Ti hodí za hlavu všechny psané i nepsané postupy, především nařízení, aby se do ničeho nevměšovali, a rozhodnou se bránit ambasádu do poslední kapky krve. Časový údaj ve filmu odkazuje k době, po kterou se nerovný boj o ambasádu sváděl.(CinemArt CZ)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
ak takhle nějak by vypadal Black Hawk Down, kdyby ho točil Michael Bay:) 13 Hours je vizuálně mocná akční jízda, která je v rámci možností realistická, a kupodivu faktograficky věrná nedávným událostem. Ačkoliv si nejsem jist, jestli hořící americká vlajka tak tklivě plavala v bazénu, ale co už, "umění si žádá svoje":) Málokdy byl chaos na bojišti - zvlášť na tom moderním - zachycen tak přehledně. Stopáž je poněkud nadsazená, ale díky ní aspoň nemáte pocit, že se díváte na akční film od Michaela Baye, ale na nějakého béčkového rutinéra, který chce vysvětlit, kdo je kdo, a proč se věci děly. Ve výsledku jsem byl velmi spokojený divák, i když jsem věděl, jak (a v jakém složení) to celé dopadne. (Gemini) 4*

Michael Bay skládá reparát a po všelijakých trailerech na začátku února servíruje první zásadní překvapení roku, byť nemám obavu o to, jak strašný hejt ten film schytá a za co. Nejde neočekávat Black Hawk Down ve verzi 2.0, ale to, že ho divák nakonec opravdu dostává, je vlastně dobře. Rozdíl je v tom, že zatímco Scott povýšil válečnou vřavu na filmařské umění, Bay ji servíruje po svém, v rámci subžánru vlastního tvůrčího ega. Berte, nebo nechte být. 15 let uplynulo jako voda a divácké vnímání se zásadně změnilo, takže pokud odrůstáte na Call of Duty (a dalších wannabe klonech), musí vás to zákonitě strhnout. Bay jde cestou nejmenšího odporu a vcelku sympaticky nalinkuje hrdiny z masa a kostí, přičemž po všech těch klišé a kýčovitých výjevech jde tak na sílu, až se na něj vlastně ani nezlobíte, protože takhle je umí jenom on. Paranoiu rozpadlého státu, kdy si nemůže cizinec být jistý ničím, nechává sálat z plátna v plné úderce a pak rozjede plnokrevnou válečnou palbu, která s malými přestávkami trvá až do konce, kdy přeživším tečou slzy a vám taky. Ta akční jízda je vlastně něco tak impozantního, v nepřehlednosti kamery a střihu zároveň vtahujícího, až zůstává rozum stát nad tím, proč to protentokrát nevadí. Je to válečná řež bez sebemenšího přesahu, ale taky bez filmařského kompromisu. V týdnu startujících prezidentských primárek si republikáni nemohli přát v kinech nic lepšího. PS: Chápu, že Michael musí hlavouny v Universalu něčím živit, ale nešla by vyjednat dohoda pěti osobních akčňáků ku jedněm Transformerům? (Isherwood) 4*

Tak takhle nějak by vypadal Black Hawk Down, kdyby ho točil Michael Bay:) 13 Hours je vizuálně mocná akční jízda, která je v rámci možností realistická, a kupodivu faktograficky věrná nedávným událostem. Ačkoliv si nejsem jist, jestli hořící americká vlajka tak tklivě plavala v bazénu, ale co už, "umění si žádá svoje":) Málokdy byl chaos na bojišti - zvlášť na tom moderním - zachycen tak přehledně. Stopáž je poněkud nadsazená, ale díky ní aspoň nemáte pocit, že se díváte na akční film od Michaela Baye, ale na nějakého béčkového rutinéra, který chce vysvětlit, kdo je kdo, a proč se věci děly. Ve výsledku jsem byl velmi spokojený divák, i když jsem věděl, jak (a v jakém složení) to celé dopadne. 80% (Gemini) 4*

VELKÁ RECENZE
Střílečky podle skutečných událostí jsou poslední dobou hodně žádaným artiklem. Stačí se podívat na úspěch Amerického snipera nebo Na život a na smrt (Lone Survivor) a musí vám být jasné, že Bayova režijní volba byla inspirována stejně tak náklonností k army pornu, jako finančním kalkulem. Studio si dost možná uvědomilo, že když z něj vymáčkne další Transformery, mohl by ten jeho srdcový projekt - na rozdíl od Potu a krve - alespoň něco vydělat. Padesátimilionový report z libyjské fronty zatím sice sbírá diváky opatrně, ale minimálně v USA jsou s ním ti méně nároční diváci spokojení. A vy možná budete taky, pokud máte rádi báječné muže s plnovousy, co drží v jedné ruce obří krochnu a v druhé zbytnělé ego.
13 hodin vychází ze skutečných událostí, kdy se pár bojůvek v Benghází sešlo a řeklo si, že by nebylo úplně od věci oslavit jedenácté září útokem na americkou ambasádu. Nepočítali ovšem s tím, že zhruba míli od ambasády leží tajná základna CIA, která tu dohlíží na obchod se zbraněmi, co zbyly ve skladech po Kaddáfím. Obsazení? Hrstka oficírů, jistěná šesti elitními vojáky posbíranými ze speciálních jednotek. Do tohohle bohem zapomenutého koutu pak přijíždí Jack Silva (k nepoznání zarostlý John Krasinski), aby tu dělal bodyguarda CIA operativcům, co z místních obchodníků tahají rozumy ohledně jejich operací a podmazávají stovkami tisíc dolarů kolečka tak, aby se točila jejich směrem. Prostě rutina operací, o kterých by průměrný daňový poplatník neměl pro jistotu nic vědět.
Od Baye byste možná čekali útok na první signální hned od úvodních minut, ale snímek nakračuje rozvážně. Nasraná země s nasraným obyvatelstvem tak trochu evokuje Černý jestřáb sestřelen, doposud odolávající etalon soudobého vojenského žánru, na který se v Ridleyho filmografii často zapomíná. Bay si evidentně přečetl někde v letadle knížku od Mitchella Zuckoffa o tom, jak se to v Benghází celé podělalo, a zavětřil stopu. Tohle by mohl být jeho Černý jestřáb. Po letech adorování armády v Transformerech nebo ve finále Mizerů 2, by konečně klukům v uniformách mohl postavit pomník. Musí na to jít od lesa, neunáhlit se a nezačít hned sypat zpomalovačky a mohutné tankové ofenzívy. Hlavně nepřepálit start.
Tahle opatrnost bohužel vedla k tomu, že snímek stráví skoro hodinu budováním oné atmosféry tikající bomby, co může kdykoliv vybuchnout. Divák je příliš dlouho napínaný a malé výrony násilí, které jsou rychle uhašeny, ho logicky příliš neuspokojí. Potíž je v tom, že Bay jaksi v první hodině nemá o čem vyprávět. Celé je to mariňácký small talk o manželkách trpících doma, přerušených opušťácích a napínání svalů za rozumbrady ze CIA, co mají sice tituly z nejlepších vysokých škol, ale bouchačku vždycky uchopí tím nesprávným směrem. Bay se úzkostlivě vyhýbá politizování, i když bude logicky za fanouška republikánů a každý demokrat mu na záda nakreslí terč. Ale ne, žádná postava tu moc neřeší, kde, proč a za koho bojuje. Snad jen Krasinski má ke konci trochu krizi svědomí, ale to hlavně proto, že na něj doma čeká manželka a kupa dětí.
Úmyslným vyprázdněním zápletky se tak ona pasivní hodinka nepříjemně táhne. Máme sice možnost poznat jednotlivé mariňáky (kvůli plnovousům si je možná budete trochu plést, ale nakonec to zmáknete), nicméně tihle chlapci skutečně nejsou moc komplikovaní. Krasinski i James Badge Dale jako hlavní opory týmu jsou herecky i fyzicky v pohodě, speciální úderníky jim věříte bez mrknutí oka, a tím je v podstatě mise splněna, protože všechno ostatní visí na režisérovi.
A Bay v zásadě dodá, co se od něj očekává, ačkoliv v trochu zdrženlivější formě. Jako by na jeho zádech neustále visela zodpovědnost z toho, že adaptuje něco podle skutečných událostí. V případě Pearl Harboru věšel neexistující romantický podtext na fiktivní postavy a neměl problém se zpomalenou pumou penetrující americký křižník, ale tady jako by se zdráhal dělat epické oblety kolem hrdinů ozářených explozí. V první půlce bojů, které s přestávkami vykrývají dvě třetiny filmu, sledujeme spíš Baye imitujícího vše, co funguje ve válečném žánru. Kdybyste zakryli jméno režiséra, dost možná budete mít pocit, že je 13 hodin jen z produkce Michaela Baye, který někde z pozadí instruuje mladého, schopného režiséra a dává mu rady do života. Možná je to tím, že musel Bay poprvé pracovat s novým štábem. Možná skutečně chtěl spíš vyprávět, čemuž odpovídá i čtyřhodinový pracovní sestřih, který se mu nakonec povedlo osekat na 140 minut. I to je však na tuhle látku příliš a malá redukční dieta by prospěla hlavně v úvodu. A to neříkám jako Bayův fanda, spíš jako amatérský dramaturg.
Jakmile padne první výstřel, samozřejmě dostanete army orgie prvotřídní kvality. Popálení, krví zbrocení obři s nabitými zásobníky odrážejí další a další vlny útočníků. Poměr killů je samozřejmě vysoko ve prospěch Američanů, asi jako když hrajete Call of Duty na nejnižší obtížnost, a některé ukončováky, kdy kulka proletí spánkem libyjce těsně před tím, než bezvládné tělo upustí panzerfaust a vyhodí do vzduchu svoje bezprostřední okolí, vás naplní takovou tou satisfakcí, za kterou se v následujícím okamžiku trochu stydíte. Ano, ty hořící koule z masa a kostí jsou taky lidi. A i když se Bay nevyžívá v rostřikování lidských ostatků do prostoru jako jiní, masakr je dobře patrný i v zeleném oparu noktovizorů.
Místo intenzity Černého jestřába to ale Míša hraje trochu víc do šířky. Snaží se o dvojí expozici, kdy na střechách sekají mariňáci hlavičky "zombíkům" přelézajícím zeď (nějak si holt hrdinové ty protivníky musí dehumanizovat), zatímco CIA ve sklepě zoufale škemrá o vojenskou podporu, nebo alespoň nějakého toho drona na vyplašení motivovaných vesničanů s ákáčky. Je to trochu neohrabané, ale musíme Bayovi přičíst snahu o vrstevnatější děj, jakkoliv se to opět zvrhne jen v chlapácké hlášky a ideový souboj lidí, co v boji používají olovo s těmi, co vládnou inkoustem. Nic překvapivého, ale když už máte pocit, že 13 hodin doklepne svou časomíru na volnoběh, Michael se konečně rozeběhne k penaltě.
Závěrečných dvacet minut jsou jatka, na která jste se možná "těšili". A taky ukázka, že proti těžké technice nemá ani sebelíp vycvičený pěšák žádnou šanci. Z hlediska stavby děje jde o křečovité zakončení, jako kdyby najednou Bay zjistil, že přetéká do hokeje, a snažil se všechno rychle vyřešit, ale absenci myšlenkového ocasu, který by vám vrtal hlavou po cestě z kina, zcela vynahradí vizuální masakr, co vám lebeční prostor dokonale vygumuje. Je to tak trochu léčba šokem, surově naservírovaná pointa, přesně jak byste od Baye čekali, ale zároveň to k těm potrhaným, popáleným a unaveným hrdinům téhle zatraceně dlouhé noci vlastně patří. Podobně jako film samotný nejsou moc sofistikovaní a vidíte jim po prvních pár minutách až do žaludku, ale to neznamená, že je nerespektujete za to, co symbolizují. 13 hodin je neotesaným a trochu rozvláčným pokusem o další vojenský pomník. Může vám být trochu lhostejný, budete ho považovat za až trestuhodně mělký, ale svoje ctitele si určitě najde. A nebude jich málo.

Ocenění:
Academy Awards
2017 - Mix zvuku (nominace)

DABING
V českém znění: Jan Šťastný - James Badge Dale (Rone), Jakub Saic - John Krasinski (Jack Silva), Marek Holý - Pablo Schreiber (Tanto), Tomáš Juřička - David Costabile (Bob), Pavel Vondra - Max Martini (Oz), Tomáš Borůvka - David Denman (Boon), Petr Burian - Dominic Fumusa (Tig), Filip Švarc - David Giuntoli (Scott Wickland), Petr Gelnar - Matt Letscher (Chris Stevens), Bohdan Tůma - Demetrius Grosse (Dave Ubben), Ivo Novák - Peyman Moaadi (Amahl), Rudolf Kubík - David Furr (Alec), Zdeněk Mahdal - Toby Stephens (Glen Doherty), Ludvík Král, Libor Terš, Klára Sochorová, Miroslava Součková, Radek Hoppe, Kristýna Skružná, Alexandra Horáková, Anna Češková, Martin Kubačák
Překlad: Petr Zenkl
Dialogy: Luděk Koutný
Odborná spolupráce: Lukáš Visingr
Zvuk: Michal Vašica
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Režie: Martin Těšitel
České znění ve studiu Pro-Time vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska v roce 2016

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 4.2.2016 CinemArt
Premiéra USA: 15.1.2016 Paramount Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 15.6.2016 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 15.6.2016 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 1 537 681
Tržby celkem - $ 69 400 000
Návštěvnost v ČR 11 409
Náklady (Rozpočet) - $ 50 000 000
 
Tvůrci a herci
Michael Bay (Režie), Erwin Stoff (Produkce), Michael Bay (Produkce), Lorne Balfe (Hudba), Dion Beebe (Kamera), Michael McCusker (Střih), Pietro Scalia (Střih), Calvin Wimmer (Střih), Denise Chamian (Casting), Edward Said (Casting), Jeffrey Beecroft (Scénografie), Deborah Lynn Scott (Kostýmy), Erik Aadahl (Zvuk), Ethan Van der Ryn (Zvuk), Nezha Aouis (Masky), Chuck Hogan (Scénář), Mitchell Zuckoff (kniha) (Předloha), John Krasinski (Herec), James Badge Dale (Herec), Pablo Schreiber (Herec), David Denman (Herec), Dominic Fumusa (Herec), Max Martini (Herec), Alexia Barlier (Herec), David Costabile (Herec), Peyman Moaadi (Herec), Matt Letscher (Herec), Toby Stephens (Herec), Demetrius Grosse (Herec), David Giuntoli (Herec), Freddie Stroma (Herec), Liisa Evastina (Herec), Andrei Claude (Herec), Nikovich Sammut (Herec), Alan Paris (Herec), Ben Youcef (Herec), Ahmed Hammoud (Herec)
 
2016/144/USA/Akční, Drama, Thriller, Válečný
 
Zajímavost k filmu
- První volbou do role Tyrona "Rone" Woodse byl Mark Wahlberg, ale odmítnul kvůli důležitějším povinnostem. Nakonec roli dostal James Badge Dale.
- Režisér Michael Bay chtěl natáčet na kinofilm, zatímco kameraman Dion Beebe chtěl točit digitálně. Bay nakonec souhlasil s natáčením na digitální techniku vzhledem k počtu nočních scén a nabitému rozvrhu natáčení.
- Na žádost Michaela Baye se zvyšovala hlasitost filmu, aby se divák vžil více do děje a vychutnal atmosféru.
- Zbraně, které má Rone (James Badge Dale), jsou puška AR-15 upravená od firmy Salient Arms International (Salient Arms International Tier One AR-15) a pistole Glock 19, taktéž upravená od Salient Arms International (Glock 19 Tier 1). Zbraně od této firmy z Las Vegass se také objevily ve filmech jako Transformers: Zánik (2014), John Wick (2014) a Práskač (2013).
- O kaskadérské kousky se postarali čeští kaskadéři.
- Velká část filmu se natáčela v Ta' Qali na Maltě v březnu 2015. Film se natáčel i v Maroku.
 
Odkazy