Geostorm: Globální nebezpečí / Geostorm (2007/109/USA/Akční, Sci-Fi, Thriller, Katastrofický) 54%

18.07.2018 12:36
JEDNOU VĚTOU
„Příroda se nedá ovládnout."

OBSAH
Po sérii bezprecedentních přírodních katastrof ohrožujících naši planetu se přední představitelé z celého světa dohodnou na vytvoření rozsáhlé sítě satelitů k řízení globálního klimatu, které mají zajistit bezpečnosti všech obyvatel planety. Ale nyní se něco pokazilo – systém vytvořený k ochraně Země začne na Zemi útočit a začíná závod s časem, kdy je nutné zjistit skutečnou hrozbu dříve, než geomagnetická bouře smete ze zemského povrchu všechno... a všechny.(Vertical Ent.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Emmerichovatější, než Emmerich samotný......a stejně tak pitomé. Vlastně ne, vůbec ne, tohle bylo zdaleka mnohem pitomější. Jenže zatímco Emmerich svoje pohádky bere s nadhledem, tady se samou vážností sere mramor. Devlin toho od kámoše moc dobrého neodkoukal. A že to má tři prdele triků? Ty už dneska nikoho neohromí. Dneska jsou CGI triky standartem, nikoliv výsadou dobrého filmu. Devlin zaspal dobu tak o 20 let a tahle nablblá splácanina zaslouženě v kinech propadla. (Lima) 1*

Nevěřil jsem, že v kině ještě někdy uvidím film jako GEOSTORM, jehož námět byl zřejme před dekádou zamítnutý Rolandem Emmerichem coby příliš tupý, dialogy pocházejí z druhé půlky devadesátých let a triky z éry někde mezi tím. Ale jako jo, ve své nehorázné blbosti je to až dětinsky upřímné. ;) Na rozdíl od své ženy jsem se nicméně provinile bavil, a to zejména díky analytické radosti z procesu znovuozvláštňování. Rozumíte, máte konkrétní vyprávěcí postupy a vzorce, které už před drahnou dobou začaly být natolik omšelé, že si je dovolily použít snad jen parodie... a tak zmizely ze zřetele, nepředpokládáte je, přestaly být preferovanou vypravěčskou volbou. Sledujete tedy film a uplatňujete současné povědomí o vyprávěcích postupech a vzorcích, což vede k tomu, že ačkoli velmi důvěrně znáte většinu z oněch dobou postupně opuštěných taktik, film vás nakonec vlastně neustále divácky překvapuje: kdo se podle současné logiky jeví jako padouch, nejenže není padouchem, ale rychle se přidává k táboru klaďasů. (SPOILER: Výjimkou je v tomto ohledu ten největší padouch, jehož plánovací logika je ovšem natolik mimózní, že svou hypotézu o jeho padoušství permanentně potlačujete: chce dosáhnout účinku X, přičemž na světě existuje pouze jedna osoba Y, která mu v tom může zabránit - a právě osobu Y přímo ponoukne na akci nasadit, cože?! PS: Ne, Verbale. Co píšeš, je jaksi zjevné, ovšem nedává to smysl.) Jinými slovy, GEOSTORM dokáže ozvláštňovat tím, že naprosto bez uzardění využívá nejprofláklejší vzorce vyprávění, gagy a tzv. hlášky, které působí překvapivým dojmem, protože nikdo nepředpokládá, že by se filmaři opravdu odvážili je použít. Dávám nakonec jednu hvězdičku - protože s diplomatickými třemi by zapadl do průměru a na dvě hvězdičky je to přece jen poněkud extrémní estetická zkušenost. GEOSTORM totiž není jen ledajaký špatný blockbuster, nýbrž nejen mimořádně, ale hlavně velmi osobitým způsobem špatný blockbuster! (Douglas) 1*

Satelit měnící počasí mi přijde cool a mám slabost pro filmy o únosech prezidentů i pro Butlera, který je synonymem dnešních tupých velkorozpočtových akčních béček. Takže jsem se ke GEOSTORMU stavěl víc než vstřícně. Leč (nepřekvapivě) je to při nejlepší vůli průměr, který jen patlá dohromady to, co už jsme viděli jinde a líp. Katastrofické scény zoufale okoukané, zápletka se spiknutím z dálky průhledná, skvělí herci Harris a Garcia absolutně nemají co hrát. Celkově nenápadité a málo vtipné, což je asi nejlíp vidět na scéně automobilové honičky, kdy hrdinové prchají s uneseným prezidentem před katastrofou i záporáky. Podobná scéna v Emmerichově 2012 byla superzábavná, předčasný vrchol filmu a člověk si ji pouštěl znovu a znovu a to si vystačila bez prezidenta a záporáků. Tady ji odzívete. Devlin nejen zaspal dobu, ale ani toho od Emmericha moc neokoukal. (choze) 2*

VELKÁ RECENZE
Dean Devlin dlouhé roky spolupracoval jako producent s Rolandem Emmerichem, asi největším režisérským esem na filmovou destrukci a katastrofy. Asi tedy nikoho nepřekvapí, že si jednoho dne řekl, že už toho stihl okoukat dost na to, aby si mohl dovolit zkusit něco natočit sám. A máme tu Geostorm, příběh o tom, co se stane, když se lidstvo rozhodne vybudovat síť satelitů, s nimiž se dá ovlivňovat počasí a někoho napadne využít je jako zbraň a rozpoutat na světě peklo. Ono to zní jako docela blbý nápad, ale pro tenhle žánr vlastně ideální a potenciálně i zajímavý, protože pustošit exotické Rio obřími sněhovými kroupami nebo likvidovat ledovou Antarktidu umělým sluncem může být celkem zajímavé. Není.
Devlin si totiž vzal celkem velké sousto a rozpadlo se mu to pod rukama. To jsme víceméně věděli už pár měsíců, když se několikrát přesouvalo datum premiéry, kašlalo se na kampaň (kašle se na ni pořád) a na poslední chvíli studio povolalo režiséra Dannyho Cannona, aby se pokusil zachránit, co půjde. Očekávat dobrý film bylo tedy naivní a dobrý film jsme nakonec ani nedostali, k totální katastrofě má však Geostorm taky docela daleko. Naneštěstí spíš než absolutní hovadina je to absolutní nuda a to ve výsledku naštve ještě víc.
Problém je, že Devlin se pokouší točit nejen katastrofický film, ale ještě do toho míchá sci-fi, detektivku a politický thriller. Nejmíň to drhne v tom prvním, protože i přes průměrné triky je docela sranda koukat se na to, jak gigantická tsunami ničí Dubaj nebo jak z nebe padají letadla, která zastihla uměle vyvolaná ledová bouře. Naneštěstí to není nikdy taková zábava, jako když tohle dělal právě Emmerich. Problém totiž tkví v tom, že nedostaneme jedinou zajímavou postavu. Jo, chápu, zní to absurdně, když si u podobného filmu stěžuju na nudné hrdiny, když ovšem není o koho se bát, nebo komu držet palce, tak je to jen přehlídka průměrné destrukce. Devlin by evidentně strašně moc chtěl být velkolepý a strašně neuměle se pokouší rozehrát epické dobrodružství na několika frontách. A vůbec mu to nejde.
Oteklý Gerard Butler srandovně běhající po vesmírné stanici obývané dementy, kteří musí počkat na jeho přílet, aby je napadlo podívat se na bezpečnostní kamery a zjistit, proč jim umřel kolega, se pokouší tvářit jak rebelský vědec, ale pořád je to Gerard Butler. I Steven Seagal jako kuchař byl svého času uvěřitelnější. A i když ve vesmíru na pár pokusů o akci (ve výsledku docela zmatenou, divoce sestříhanou a otravnou) dojde, největší hvězda filmu zůstává celou dobu tak trochu mimo dění. Na Zemi zase běhá jeho brácha Jim Sturgess, jehož ksicht doslova řve „Jake Gyllenhaal neměl zájem, tak jsem tady já“ a opět potvrzuje, že čím větší roli ve filmu má, tím slabší je výsledek. Nechci ho však zbytečně hanit, ono je dost unavující koukat se i na znuděného Garciu nebo Harrise, kteří jsou nuceni blábolit ty nejotřepanější dialogy a přehrávat pod dohledem režiséra, jenž evidentně neví, co si s herci počít. A nudí a nudí a nudí.
Geostorm se sice tváří jako velký katastrofický film, ale kvůli postavám, které většinu času prosedí daleko od míst, kde počasí ničí velkoměsta, nedovede vůbec strhnout. Obyčejně to celé vypadá tak, že se pět minut řeší naprosto nedůležité a nezajímavé věci a pak tvůrci střihnou na minutovou destrukci náhodně vybrané metropole a vám je úplně jedno, jestli to bude Rio de Janeiro, Hongkong nebo Lipník nad Bečvou. Nikde totiž není nikdo, o koho byste se měli bát a jehož osud by vás měl zajímat. A nepomůže ani fakt, že Geostorm absolutně chybí nadhled a patetické scény, které bývají u Baye nebo Emmericha úsměvné, ale funkční, tu působí vyloženě trapně.
Takže celkově z toho vylezl dost odfláknutý pokus o velkofilm s nefungujícími postavami, průměrným vizuálem, srandovně vážně se tvářícím příběhem a ne moc zajímavým ničením světa. Mohlo být hůř, ale když si znovu pustíte Armageddon, uděláte líp. Nebo 2012. Nebo Den poté. Nebo San Andreas. Nebo Drtivý dopad. Nebo Proroctví. Nebo asi cokoliv co vás v tomhle žánru napadne.

PODROBNÝ POPIS FILMU
V roce 2019, kdy je hodně přírodních katastrof, se všechny národy spojí na výrobu satelitů na řízení globálního počasí. Systém je nazýván „Holanďan”. Poté, co hlavní architekt Jake Lawson spustí Holanďana předčasně, aby neutralizoval vytvářející se tajfun, Jakea pokárá podvýbor Senátu. Jakea nahradí jeho bratrem Maxem a Jake od něj dostane padáka.
O tři roky později najde tým OSN v poušti Registán zamrzlou vesnici. Makmud Habib, pracující na Mezinárodní klimatické vesmírné stanici (ICSS), zkopíruje data z disku Afghánského satelitu. Potom si je uloží do prázdné skříňky. Makmud ale při východu z šaten zahyne při předpokládané nehodě.
Když to začne vláda vyšetřovat, pověří Maxe výběrem člověka, co to půjde vyšetřit. Dekkom přesvědčí Maxe, aby vybral Jakea. Max Jakea přemluví a ten o něco později odletí na ICSS.
Mezitím další satelit, tentokrát v Hongkongu, zvýší teplotu tak, aby vybuchlo plynové potrubí. Maxův přítel Cheng Long se ale z epicentra, kde se nachází, dostane.
Když Jake doletí na ICSS, seznámí se se svým týmem – Eni Adisy je inženýrka, Duncan Taylor je specialista na systémy, Al Hernandez je technik, Ray Dusset je bezpečnostní důstojník a celé stanici velí velitelka Ute Fassbinder. Jake se svým týmem začne prozkoumávat nefunkční satelity (Data z disků jsou chybou odstraněny.).
Jakeovi se podaří získat jeden nepoškozený disk, ale skryje ho před posádkou, protože jeden z nich je zrádce. Spolu s velitelkou na disku najdou virus, který všechny ty poruchy způsobil. Jake podezřívá prezidenta Andrewa Palmu, že Holanďana hacknul on. Při videohovoru řekl Jake Maxovi, že Palma využívá Holanďana jako zbraň. Max se zeptal, jak to zastavit, a Jake mu odpověděl, že restartováním. Ale na to potřebuje kódy.
Na Zemi Cheng zjistí, že on a Max ztratili přihlašovací přístup a varuje Maxe o „geostormu“. Cheng je pronásledován do Washingtonu DC týmem nepoctivých vládních agentů, kteří nakonec způsobí jeho smrt při dopravní nehodě, ale ne dříve, než řekne „Zeus“. Projekt Zeus simuluje extrémní povětrnostní vzorce a vytváří geostorm. Max požádá svou přítelkyni, agentku tajné služby Sarah Wilsonovou, aby od ní získal kód k projektu Zeus. Během této doby tým ICSS ztratí kontrolu nad všemi satelity, protože virus iniciuje samodestrukční program stanice.
Během Demokratické národní konvence (DNC) v Orlandské Moxley Aréně Max zjistí, že je Orlando dalším terčem v projektu Zeus po Tokiu a Riu de Janieru. V tu dobu totiž začne obrovské krupobití v Tokiu a v Riu de Janeiru extrémní mrazy.
Max žádá Dekkomovu pomoc, ale Dekkom se místo toho snaží neúspěšně zabít Maxe a odhalit sebe jako sabotéra; Max okamžitě informuje Sarah. Oba unesli Palmu, aby ho ochránili před Dekkomovými agenty a zajistili kódy na vypnutí Holanďana, což je Palmova biometrie. Když utíkají ze stadionu DNC, odhalí Max svou činnost a Dekkomovu zradu Palmovi. Poté, co překonali Dekkomovy žoldáky, tři zatkli a poslechli si Dekkomovy úmysly: zdecimovat ostatní volené funkcionáře v řadě amerických dědictví, čímž mu dal šanci ovládnout svět a zároveň eliminovat americké nepřátele. Max a Sarah doprovázejí Palmu do Kennedyho vesmírného centra, kde přenášejí kód, ale zjistí, že samodestrukční sekvenci nelze zastavit.
Mezitím, ve vesmíru, když další katastrofy zasáhnou celý svět (včetně tornád v Bombaji, tepelné vlny v Moskvě a megatsunami v Dubaji ), Jake si uvědomuje, že Taylor je zrádce a způsobil Habibovu smrt. V následující konfliktu se Taylor náhodně vysaje do vesmíru rozbitým oknem, zatímco Jake unikne. Jak se posádka evakuuje, Jake a Ute zůstávají pozadu, aby zajistili restart systému, eliminovali virus a přenesli satelitní ovládání do NASA, zabránili Geostormu na poslední vteřinu a unikli v náhradním satelitu.
Oba se ukrývají v náhradním satelitu, jakmile se samodestrukční sekvence dokončí a použijí své trysky jako maják. Vyzvedne je raketoplán s Hernandezem. O šest měsíců později Jake znovu pracuje jako hlavní inženýr pro Holanďana, který nyní spravuje mezinárodní výbor.

O PRODUKCI
Když Dean Devlin vysvětlil okolnosti současné klimatické změny své dceři Hannah, zeptala se, proč nemohl být postaven stroj, který by to opravil. Devlin si takovou věc představil a jak by ji šlo použít pro zlé účely. Když se snažil rozvinout svůj scénář, požádal o pomoc Paula Guyota, zejména aby napsal dynamiku bratra. V roce 2013 společnost Skydance Productions zakoupila filmová práva. Poté, co distribuční partner společnosti Skydance, společnost Paramount Pictures, uvedl projekt do obratu, byl film Geostorm natočen a byl přijat společností Warner Bros. Předběžná výroba byla zahájena 7. července 2014 s počátečním rozpočtem 82 milionů $. Natáčení začalo 20. října 2014 v New Orleans, Louisiana a trvalo až do 10. února 2015. Natáčení začalo na Loyola Avenue. Některé scény NASA byly natočeny v raketové továrně NASA v New Orleans v listopadu 2014 a lednu 2015.
Po špatných testovacích projekcích v prosinci 2015 bylo na začátku prosince 2016 v Louisianě provedeno 15 milionů dolarů, a to pod novým producentem Jerrym Bruckheimerem, spisovatelkou Laetou Kalogridis a režisérem Dannym Cannonem. Winnickova role byla přepracována s Julií Dentonovou během přestřelek, zatímco do skriptu byly přidány nové postavy.

DABING
V českém znění: Libor Bouček - Jim Sturgess (Max Lawson), Zdeněk Mahdal - Gerard Butler (Jake Lawson), Andrea Elsnerová - Alexandra Maria Lara (Ute Fassbinderová), Kristina Jelínková - Abbie Cornish (Sarah Wilsonová), Petr Pospíchal - Ed Harris (Leonard Dekkom), Vladislav Beneš - Andy Garcia (Prezident Andrew Palma), Klára Nováková - Talitha Eliana Bateman (Hannah Lawsonová), Bohdan Tůma - Gregory Alan Williams (Generál Montgraff + titulky), Zdeněk Maryška - Richard Schiff, Ritchie Montgomery, Randall Newsome (Senátor Cross, Mike, Miller), Ivo Novák - Derek Roberts, Amr Waked, David S. Lee (Major Collner, Ray Dussette, Rico), Rudolf Kubík - Eugenio Derbez (Al Hernandez), Svatopluk Schuller - David Jensen (Dr. Brackish Quigley), Petr Gelnar - Richard Regan Paul (Makmoud Habib), Vojtěch Hájek - Robert Sheehan (Duncan Taylor), Jiří Krejčí - Daniel Wu, Corey Mendell Parker, Sean Paul Braud (Cheng Long, Lammy, Dixon), Martina Šťastná - Zazie Beetz (Dana), Miroslava Součková - Mare Winningham (Dr. Cassandra Jenningsová), Martina Kechnerová - Daniella Garcia (Mickey), Milada Vaňkátová - Adepero Oduye (Eni Adisa), Zuzana Slavíková
Překlad: Ondřej Novák
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Dialogy a režie: Martin Kot
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time 2017

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOS
Premiéra ČR: 19.10.2017 Vertical Ent.
Premiéra USA: 20.10.2017 Warner Bros. US
Premiéra Velká Británie: 20.10.2017     
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 14.2.2018 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 14.2.2018 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 4 170 303
Tržby celkem - $ 221 600 000
Návštěvnost v ČR 25 903
Náklady (Rozpočet) - $ 130 000 000
 
Tvůrci a herci
Dean Devlin (Režie), Dean Devlin (Produkce), David Ellison (Produkce), Lorne Balfe (Hudba), Roberto Schaefer (Kamera), Chris Lebenzon (Střih), Ronna Kress (Casting), Kirk M. Petruccelli (Scénografie), Susan Matheson (Kostýmy), Cameron Frankley (Zvuk), Jon Michaels (Zvuk), Chrissy Morris (Masky), Dean Devlin (Scénář), Kieran Mulroney (Scénář), Michele Mulroney (Scénář), Gerard Butler (Herec), Jim Sturgess (Herec), Abbie Cornish (Herec), Ed Harris (Herec), Andy Garcia (Herec), Daniel Wu (Herec), Robert Sheehan (Herec), Amr Waked (Herec), Mare Winningham (Herec), Alexandra Maria Lara (Herec), Drew Powell (Herec), Eugenio Derbez (Herec), Sterling Jerins (Herec), Gregory Alan Williams (Herec), Adepero Oduye (Herec), David Jensen (Herec), David S. Lee (Herec), Ritchie Montgomery (Herec), John Ceallach (Herec), Randall Newsome (Herec), Dustan Costine (Herec), Boualem Hassaine (Herec), Billy Slaughter (Herec), Christopher Heskey (Herec), Scott Gulino (Herec), Nazeema Bartek (Herec), Andrea Vittoria Alvarado (Herec), Jon Arthur (Herec), Sadarias Harrell (Herec), Bob Walker (Herec), Douglas M. Griffin (Herec), John L. Armijo (Herec), Derek Roberts (Herec), Michael AvMen (Herec), Elton LeBlanc (Herec), Judd Lormand (Herec), Jeremy Ray Taylor (Herec), Talitha Eliana Bateman (Herec), Tom Choi (Herec), Zazie Beetz (Herec)
 
2007/109/USA/Akční, Sci-Fi, Thriller, Katastrofický
 
Zajímavost k filmu
- Geostorm: Globální nebezpečí byl hotový už několik let, ale kvůli nespokojenosti studia a následným vynuceným přetáčkám (a do etrému natažené postprodukci) se dočkal premiéry až v řijnu 2017.
Některé scény odehrávající se v NASA se točily v reálném zařízení NASA v New Orleans.
Nejdříve byl snímek pod záštitou Paramountu, ale nakonec se produkce ujalo studio Warner Bros.
Natáčelo se v Číně, USA a Spojených arabských emirátech.
 
Odkazy