Hacker / Blackhat (2015/132/USA/Akční, Krimi, Drama, Mysteriózní, Thriller 53% -Blu-ray-

18.07.2018 08:58
JEDNOU VĚTOU
„Svět už řídí někdo jiný.“

OBSAH
Jakmile jste online, tak vás mají. Hackeři, kterým stačí pár kliknutí k tomu, aby vám zničili život. Ještě horší jsou ti s ambicemi. Ti, kteří mají v plánu ochromit celý svět. Zatím neznámý počítačový machr si s námi rozhodl hrát a zdá se, že neexistuje nikdo, kdo by ho zastavil. Protože zoufalí lidé rádi dělají zoufalé věci, vytáhnou tajné služby z vězení hackera Hathawaye (Chris Hemsworth), který v něm kroutí patnáct let za podobné aktivity. Přestože se nechal chytit, je to absolutní špička v oboru, teď navíc se speciální motivací. Nabídka, kterou dostal, je lákavá. Když vystopuje hackera, který právě zlikvidoval jaderný reaktor v nejmenované elektrárně, bude volný. Hathaway se okamžitě pustí do pronásledování, brzy však zjistí, že proti němu stojí člověk se skutečně mimořádnými schopnostmi a že by pro jeho budoucnost bylo určitě lepší, kdyby zůstal sedět za mřížemi. Jeho soupeř mezitím chystá další úder. Kde? Kdekoliv.(CinemArt CZ)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Mann to má i po šesti letech pořád v ruce a sledovat, jak umně ovládá vypravěčský jazyk, kde se v důležitých momentech jde zkratkou a zároveň získává čas rozvíjet osobní roviny hrdinů, je prostě radost. Škoda, že scénář patří k těm, kde tvůrce buďto někdo přitlačil ke zdi, anebo sám proflákal vlastní potenciál. Překvapivá civilnost a uměřenost, kde se hackování neprovádí tak, že kolem hrdiny visí deset monitorů (zamávejme Swordfish), dojíždí na totálně rozbředlou druhou polovinu, v níž opadne zájem o cokoliv (a přitom ten náběh na tvrdé finále je). Nic na tom nespraví ani nekompromisní zlom (Mann se vždy uměl zachovat k vedlejším postavám dost nelidsky) a fakt, že i když jsme takové „chodící“ finále od Manna už viděli, pořád ho dovede natočit tak, aby mělo řádné grády. [Hemsworth je sympaťák, snaží se fest, ale typově je tohle zásadní castingový fail roku, nežral jsem mu to ani vteřinu.] (Isherwood) 3*

Tak pro začátek, Hacker není vůbec špatný. Ano, příběh je jednoduchý, IT je zjednodušeno na únosnou míru a někdo si při vizualizaci pohybu dat na úrovni tranzistorů v (mikro)procesoru. Přesto Michael Mann dokáže do filmu vložit dostatek svých starých známých zbraní. Mezi nimi je silný důraz na postavy, odcizení hlavních postav od okolního světa (přestože se v něm neustále pohybují, ale je to jako kdyby procházely měnícími se kulisami, které žijí svým životem) a v neposlední řadě důraz na kameru a zvuky potažmo hudbu. Tempo filmu chvílemi kolísá, ale režisér drží diváka i přes průhledné a až diskutabilní zvraty příběhu (auto), v napětí. Možným problém také je, že sledujeme hon za virtuálním nepřítelem, který v podstatě dlouho nemá tvář, ani hlas. Možná, že Mann zkusil svého záporáka vytáhnout z děje, aby působil stejně virtuálně jako dnešní hackeři a všechno okolo internetu... nebo možná stále nedokázal přes své kvality zvládat vykreslit a obohatit svůj film i o jiné postavy než ty hlavní, které sleduje od začátku až do konce... (Djkoma) 4*

Michael Mann zase potvrdil, že atmosféra je jeho milenka. Stačí mu "málo", obraz a hudba. Zase to tam bylo, dokonale nazvučený scény. Z hlediska zvuku jsem neslyšel reálnější bitku než tu v bufetu s čiňákama. Přestřelky super, samozřejmě ta kultovní z Heat zůstává nepřekonaná, ale to může překonat jedině, kdyby jsme stáli na chodníku a z něj koukali na přestřelku. Příjemný překvapení byl pro mě Chris. První postava, kterou se do mě fakt trefil. Mám dvě výtky, všechno čínský bych vyhodil, nebaví mě neustálý čínský prvky v ami filmech jen aby se to udalo v Asii no a pak výtka obsahová, kterou bohužel nemůžu prozradit, protože bych mohl potencionální diváky připravit o zážitek. První půlka byla parádní, obrazové, zvukové i dějové magnetično. Pravda, ke konci už to nebyl takovej mazlík, pár botiček nám tam šláplo, ale dobavilo mě to až do konce a to je hlavní. Jo a ještě, kdyby se někdo bál, že je film moc IT, tak věř, že když jsem se v tom vyznal já, tak to pochopí i poslední tele v kravíně. (Enšpígl) 4*

VELKÁ RECENZE
Hacker zatím dostává slušnou sodu od kritiků i od diváků. Moc dlouhý, moc hloupý, málo akční... prostě žádná natřískaná testosteronová pecka. Dá se předpokládat, že tyhle zklamané reakce do budoucna poleví? Kdepak. Bez debat tu totiž platí okřídlené "není to pro každýho", což ale logicky znamená, že někomu Hacker sedne. A do téhle nevelké divácké skupiny bych se teď rád přihlásil.
Na úvod je potřeba říct dvě věci. Zaprvé, Hacker je o zavřeném hackerském mágovi (Chris Hemsworth), kterého tajná služba vytáhne z basy ve chvíli, kdy vylítne do vzduchu kus jaderné továrny. On jediný prý může zastavit nebezpečného hackera, který dokáže udělat tak velkou paseku, čekejte tudíž klasicky přehrocenou zápletku, v níž jsou známosti víc než protokol. Všechno ale nakonec dává smysl o něco víc, než se zprvu zdá, takže ve startovním ohledu žádný extra velký průšvih.
Zadruhé, Hacker je především výstavní skříní trademarků Michaela Manna. Dost možná si pamatujete, jak moc tenhle režisér ujíždí na digitálních kamerách, sytých neonech a řízném zvuku, který v Hollywoodu prostě nemá obdoby. To všechno je i v Hackerovi a do 30 vteřin jde bezpečně poznat, že koukáte na bratříčka Nelítostného souboje, Collateralu a Miami Vice. "Menší" problém je tudíž jen v tom, že Hacker patří ty slabší Mannovy kousky, takže vymazlený audiovizuál nedoprovází geniální příběh a postavy, na které budete vzpomínat ještě za 10 let.
V tomhle ohledu se tedy o zklamání mluvit dá, rozhodně bych ho ale neviděl jako nějak zásadní. A to hlavně proto, že je Hemsworthův ostražitý hrdina dostatečně silným tahounem, kterému věříte řádění u klávesnice i to, že dokáže někoho přetáhnout stolem. Na budování filozofie, podle které si člověk musí posilovat tělo i mysl, měl totiž v báni dost dlouho. A jelikož jej Mann netlačí do všeho, ale při větších přestřelkách ho nechává skrčeného kdesi ve třetí linii, nikdy nemáte pocit, že se jedná o tradičního neporazitelného superhrdinu.
Tahle zranitelnost se přitom týká i ostatních postav, které sice nemají zase tolik prostoru, vždycky u nich ale hrozí, že můžou za dvě minuty chytit střepinu do hlavy. A že vás taková událost bude docela mrzet, což je v době, kdy se na nás v kinech sypou neškodné PG-13kové seriály, velmi vítaný pocit. Ať už tedy musejí Mannovi hrdinové řešit sebeblbější počítačové problémy (párkrát je to vážně na facepalm), pořád jim fandíte a napjatě očekáváte odhalení, kdo že to celou dobu sedí na druhé straně.
Že se k němu musí člověk prokousat přes spoustu Hemsworthova čučení do blba? Jasně. U Mannových hrdinů ale tohle rozjímaní není nic nového a u trestance na svobodě jsou zadumané pohledy na letištní dráhu nebo zářící velkoměsto přeci jen pochopitelné. Naopak by bylo trochu divné, kdyby přesun z malé cely k celosvětovému výletu přešel bez jediné zastávky nebo zasněného pohledu z okýnka.
No a to je možná kámen úrazu. Od Hackera se nejspíš čekala vyhrocená hra s časem, místo toho ale přichází pomalé drama s několika akčními záblesky, ve kterém se nikdy nic neodpočítává, nikde se nenahánějí lidé s obřími krochnami a nikdo neodchází bez šrámů na těle nebo na duši. Mann to chtěl prostě zkusit jinak a archetypální duel tentokrát nesehrávají dva charismatičtí akční gerojové, nýbrž deprimovaní chytrolíni od klávesnic, kteří na sebe prskají nadávky přes chatovací rozhraní. Střet ideologií a nutnost "chtít to víc než ten druhej" ale pořád zůstávají v samém jádru dění a o řádně drsné a osobní finále taky nepřijdete.
Hacker samozřejmě není stoprocentním zhmotněním všeho, co od něj Mann chtěl. Sem tam se vážně mohlo víc stříhat, pár dějových zkratek brutálně przní vítanou snahu o hackerskou autenticitu a (na Manna) střídmá stopáž 132 minut neuteče tak rychle, jak by možná bylo záhodno. I tak si ale z Hackera odnesete pár silných dojmů (akční intermezza jsou strašně super) a především si uvědomíte, jak moc tu podobné chlapácké kousky chybí. Snad se dalšího dočkáme dřív než za 6 let.

Ocenění:
Teen Choice Awards
2015 - Chris Hemsworth (Nejlepší herec ve filmovém dramatu) (nominace)

DABING
V českém znění: Jiří Krejčí - Chris Hemsworth (Nick Hathaway), Vojtěch Hájek - Leehom Wang (Chen Dawai), Klára Sochorová - Wei Tang (Chen Lien), Irena Hrubá - Viola Davis (Carol Barrettová), Jakub Saic - Holt McCallany (Mark Jessup), Jaroslav Horák - Ritchie Coster (Elias Kassar), Tomáš Juřička - John Ortiz (Henry Pollack), Pavel Vondra - Yorick van Wageningen (Sadak), Zdeněk Mahdal - Jason Butler Harner (George Reinker), Ivo Novák, Adéla Kubačáková, Otto Rošetzký, Svatopluk Schuller, Antonín Navrátil (titulky)
Překlad: Zuzana Vojířová
Zvuk: Jiří Götz
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Dialogy: Ivan Kotmel
Režie: Jiří Balcárek
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time 2015

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 15.1.2015 CinemArt
Premiéra USA: 16.1.2015 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 20.5.2015 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 20.5.2015 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 1 692 549
Tržby celkem - $ 19 700 000
Návštěvnost v ČR 11 870
Náklady (Rozpočet) - $ 70 000 000

BONUS (Blu-ray)
• Kybernetická hrozba
• Vytváření reality
• Film o filmu: Hacker

ROZLIŠENÍ Blu-ray
16:9 / 1920x1080p (FULL HD) / 2.40:1
Český 5.1, Anglický, DTS-HD Master Audio 5.1 Portugalský 5.1, Maďarský 5.1, Španělský 5.1, Polský 5.1 VO, Ruský 5.1, Thajský 5.1, Turecký 5.1
české, anglické, bulharské,čínské tradiční, čínské, estonské, hebrejské, chorvatské, indonéské, korejské, litevské, lotyšské, maďarské, polské, portugalské, rumunské, ruské, řecké, slovinské, španělské, thajské, turecké, ukrajinské
 
Tvůrci a herci
Michael Mann (Režie), Michael Mann (Režie), Jon Jashnil (Produkce), Michael Mannl (Produkce), Thomas Tull (Produkce), Harry Gregson-Williams (Hudba), Atticus Ross (Hudba), Leopold Ross (Hudba), Stuart Dryburgh (Kamera), Mako Kamitsuna (Střih), Jeremiah O'Driscoll (Střih), Stephen E. Rivkin (Střih), Joe Walker (Střih), Bonnie Timmermann (Casting), Guy Hendrix Dyas (Scénografie), Colleen Atwood (Kostýmy), Morgan Davis Foehl (Scénář), Chris Hemsworth (Herec), Leehom Wang (Herec), Wei Tang (Herec), Viola Davis (Herec), Holt McCallany (Herec), Andy On (Herec), Ritchie Coster (Herec), Christian Borle (Herec), John Ortiz (Herec), Yorick van Wageningen (Herec), Brandon Molale (Herec), Danny Burstein (Herec), Archie Kao (Herec), Jason Butler Harner (Herec), Manny Montana (Herec), Spencer Garrett (Herec), Shi Liang (Herec), Siu-fai Cheung (Herec), Kirt Kishita (Herec), William Mapother (Herec), Tania Gunadi (Herec), Michael Bentt (Herec), Thomas Longo (Herec), Dina Morrone (Herec), Fabiola Sicily (Herec), Andrew Hinkson (Herec), Abhi Sinha (Herec), Courtney Wu (Herec), Neil Sandilands (Herec), Alex Marquez (Herec), Morgan Davis Foehl (Scénář), Chris Hemsworth (Herec), Leehom Wang (Herec), Wei Tang (Herec), Viola Davis (Herec), Holt McCallany (Herec), Andy On (Herec), Ritchie Coster (Herec), Christian Borle (Herec), John Ortiz (Herec), Yorick van Wageningen (Herec), Brandon Molale (Herec), Danny Burstein (Herec), Archie Kao (Herec), Jason Butler Harner (Herec), Manny Montana (Herec), Spencer Garrett (Herec), Shi Liang (Herec), Siu-fai Cheung (Herec), Kirt Kishita (Herec), William Mapother (Herec), Tania Gunadi (Herec), Michael Bentt (Herec), Thomas Longo (Herec), Dina Morrone (Herec), Fabiola Sicily (Herec), Andrew Hinkson (Herec), Abhi Sinha (Herec), Courtney Wu (Herec), Neil Sandilands (Herec), Alex Marquez (Herec)
 
2015/132/USA/Akční, Krimi, Drama, Mysteriózní, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Od filmu Nelítostný souboj (1995) se jedná o první Mannův film natáčený anamorfními objektivy.
 Režisér Michael Mann daroval 300 000 hongkongských dolarů (asi 38,5 tisíce dolarů) hongkongské neziskové organizaci jako poděkování za to, že mohl natáčet v bance Hang Seng.
- Režisér Michael Mann přiznává, že neměl o Lee-Homově velkolepé hvězdné kariéře tušení, dokud s ním loni v Hongkongu nenatáčel na Nathan Road a nenarazil na neobvyklý problém. LeeHom Wang podepsal smlouvy s několika firmami, například na fotoaparáty Nikon a Coca Cola a jeho tvář byla vyobrazena na obřích billboardech všude v okolí. „Nemohl jsem při natáčení Blackhat namířit kameru žádným směrem, protože všude byly obrovské plakáty s Lee-Homem," říká Mann.
- Len druhý film Michaela Manna, ktorý bol natočený technikou Anamorphic, ktorá umožňuje nakrúcať širokouhlý obraz na štandardný 35 mm film. Prvý bol Neľútostný súboj (1995).
- Film sa natáčal v indonézskej Jakarte, Hongkongu, Los Angeles či malajzískych mestách Kuala Lumpur a Klang.
- Film se měl původně jmenovat Cyber.
 
Odkazy