Dárek / The Gift (2015/107/Argentina/Drama, Mysteriózní, Thriller) 72%

17.07.2018 11:40
JEDNOU VĚTOU
„To, co jste si nepřáli."

OBSAH
Simon (Jason Bateman) a Robyn (Rebecca Hall) jsou mladý manželský pár, jehož život se odehrává přesně podle představ a plánů. A to až do dne, kdy náhodně potkají Gorda (Joel Edgerton), Simonova dávného známého ze střední školy. Od té chvíle se jejich budoucnost začíná pomalu ale jistě rozjíždět po děsivém a šíleném tobogánu. Po několika dalších náhodných setkáních a nečekaných návštěvách Simon a Robin začínají být z Gordova chování a slov znepokojení. A navíc se začnou objevovat záhadné dary, díky nimž se odkrývají podivná tajemství z minulosti. A Robyn se tak nejen dozvídá znepokojující pravdu o tom, co se odehrálo před dvaceti lety mezi Simonem a Gordem, ale především stojí před nečekanými otázkami. Jak dobře opravdu známe nám nejbližší lidi? Je dávná minulost navždy už jen minulostí? (CinemArt CZ)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Musím říct, že Joel Edgerton se mi začíná líbit čím dál tím víc. A zachází už tak daleko, že kromě herectví to zkouší i na poli režisérském, kde právě filmem Dárek si mě vysloveně získal. Thriller, který je napínavý od začátku až do konce, zároveň odkazuje na nejlepší filmy z oboru a ještě k tomu je naprosto uvěřitelný a realistický. Nic, co by bylo nutně přehnané, jak filmy umí být. A ještě k tomu závěr rozjede s takovou fazónou, že divák si nedovolí ani mrknout, aby nepřišel o další minutu napětí. Dobrá práce Joeli! (Malarkey) 4*

Najdete ho ve skříni, neúnavně hryže a neplatí na něj naftalín. Ano, je to kostlivec.. Nad průměr podobně laděných thrillerů vyzdvihuje Edgertonovu prvotinu práce s postavami a jejich nejednoznačností, na druhou stranu některé momenty působily zbytečně lacině a místy až parodicky (viz. úplně poslední záběr ala „pouliční uzdravení“ Verbala Kinta). Překvapil Jason Bateman, který aniž by nějak výrazně měnil herecký rejstřík, zvládá polohu sympatického kamaráda i bezpáteřního hajzla. (Gilmour93) 4*

Slušně zabalený dáreček, nicméně v ´Líbánkách´ se velmi podobného tématu chopil Hřebejk s mnohem větší působivostí a grácií. Tomu filmu se po řemeslné stránce nedá vytknout nic, navíc za tu jednu brilantní lekačku dávám palec nahoru, ale ze závěrečné pointy jsem si na zadek nesedl a tak nějak to ze mě vyšumělo. Ale jako debut dobré, Joele Edgertone. (Lima) 3*

VELKÁ RECENZE
Vždycky, když se nějaký herec postaví za kameru, jsem malinko nervózní. Většina z nich totiž tuhle příležitost bere jako možnost ukázat světu, že se v nich skrývá velký umělec, jemuž by Spielberg, Scott a Tarantino měli čistit boty a chodit do sámošky pro turisťák. Obvykle neskrývá, ale pár výjimek by se našlo. A dnes mezi ně můžeme zařadit i Joela Edgertona.
Australský herec má na kontě už pár scénářů k větším filmům a režíroval i několik kraťasů, takže u Dárku asi tušil, co ho čeká a jak se na to připravil. A neodflákl to. Předem by bylo dobré říct, že tohle není ten debut, který by mířil na Oscary nebo chtěl změnit svět tím, že půjde o srdceryvné drama z Bosny. Dárek je psychologický thriller, nic víc, nic míň. Ale zatraceně dobrý ve všech směrech. Manželé Simon a Robyn se stěhují do L.A., kde Simon vyrůstal a teď tu dostal parádní práci. Koupili dům, začínají plánovat rodinu a nejspíš se můžou těšit na krásnou budoucnost. A pak se objeví Gordo. Simonův spolužák ze školy je možná trošku divný, ale vypadá neškodně a i když by s ním pár asi na dovolenou na Mácháč nejel, nemají to srdce poslat ho do háje, když je nečekaně čas od času navštíví. Alespoň zpočátku. Pak se ovšem ukáže, že Simonova a Gordova minulost skrývá dost nepěkné tajemství. A začne to být ošklivé pro všechny tři.
Možná, že zápletka Dárku vám může připomenout hromadu béčkových thrillerů o magorovi, jenž vleze do soukromí sympatických hrdinů. Dárek tak na první pohled skutečně vypadá, Edgerton jde však ve svém celovečerním debutu o dost dál. Záměrně se vyhýbá lacině děsivým scénám a lekačkám (což neznamená, že u některých scén nebudete svinsky napjatí) a místo toho se zaměřuje na postavy. Postupně odhaluje minulost obou mužů a ukazuje, že i vaši nejbližší, můžou mít tajemství, jakými si se slušní lidé raději nechlubí. Edgerton se umí svým hrdinům dostat do hlavy a v některých momentech si sami nebudete jisti, jestli Robyn, na niž toho začne být malinko moc, blázní, nebo jí jde skutečně o život. V jistých momentech připomíná Dárek Scorseseho Mys hrůzy nebo Rosemary má děťátko. Hranice mezi šílenstvím a realitou je čím dál tím tenčí.
Dárek je velmi chytře napsaný a zrežírovaný, obejde se bez okoukaného strašení a spíš pomalu buduje velmi nepříjemnou atmosféru. Navíc se časem ukáže, že každý má nějakého kostlivce ve skříni, takže lze jen těžko rozhodnout, kdo tu vlastně má být za padoucha a kdo za oběť. Všechno navíc šlape skvěle i díky výtečným hereckým výkonům. Edgertonův Gordo je polítování hodná postava, ale zároveň z něj budete v každé scéně malinko nervózní a křehká Rebecca Hall do role ženy, které z toho všeho začíná malinko hrabat, sedí naprosto ideálně. Nejvíc však překvapil Jason Bateman. Nehodlám zastírat fakt, že v komediální poloze mi připadá zábavný asi jako čtyřhodinová přednáška o výrobě papírových utěrek, ale dramatická poloha mu sedí. Jeho hrdina je navíc nejvděčnější postava a v Batemanově podání odhalování temnějších odstínů jeho charakteru působí realisticky a především skutečně mrazivě.
Dárek by přeci jen mohl být kratší nebo svižnější a v první polovině by to mohlo šlapat o něco lépe, ale jako debut jde o vynikající práci a i díky komerčnímu úspěchu věřím, že Edgertonovi přihraje pár dalších zajímavých nabídek. Rozhodně rád uvidím něco nového od něj než třeba od Angeliny Jolie.

DABING
1. DABING (DVD jako Dárek)
V českém znění: Ladislav Cigánek - Jason Bateman (Simon), Anna Brousková - Rebecca Hall (Robyn), Jakub Saic - Joel Edgerton (Gordo), Jana Mařasová - Allison Tolman (Lucy), Petr Burian - Tim Griffin (Kevin 'KK' Keelor), Klára Sochorová - Katie Aselton (Joan), Zbyšek Pantůček - David Denman (Greg), titulky, Jitka Moučková - Busy Philipps (Duffy), Ivo Novák - Adam Lazarre-White (Ron), Tomáš Juřička - Wendell Pierce (detektiv Mills), P.J. Byrne (Danny), Helena Němcová, Jiří Böhm a další
Překlad: Helena Čížková
Zvuk: Antonín Němec
Dialogy a režie: Jiří Brouzdal
Pro CinemArt připravila Tvůrčí skupina Josefa Petráska.
2016

2. DABING (Prima jako Křivdy z minulosti)
V českém znění: Ladislav Cigánek - Jason Bateman (Simon), Tereza Chudobová - Rebecca Hall (Robyn), Jakub Saic - Joel Edgerton (Gordo), Jiří Krejčí, Lukáš Jurek, Milada Vaňkátová - Allison Tolman (Lucy), Hana Igonda Ševčíková, Petra Hobzová, Gustav Bubník - Wendell Pierce (detektiv Mills), Terezie Taberyová, Daniel Krejčík, Svatopluk Schuller, Robert Hájek, Vojtěch Hájek - P.J. Byrne (Danny), titulky a další
Překlad: Magda Bělková
Zvuk: Petr Kočík
Produkce: Libuše Witzová
Vedoucí výroby: Kristýna Pavlíková
Vedoucí dramaturg: Olga Potužáková
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Dialogy a režie: Vojtěch Hájek
Ve studiu AudioTech vyrobila FTV Prima, spol. s r. o. 2017.

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 20.8.2015 CinemArt
Premiéra USA: 31.7.2015 STX Entertainment
Premiéra Austrálie: 27.8.2015 Village Roadshow AU
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 27.1.2016 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 2 152 098
Tržby celkem - $ 44 600 000
Návštěvnost v ČR 15 827
Náklady (Rozpočet) - $ 10 000 000

Tvůrci a herci
Joel Edgerton (Režie), Joel Edgerton (Produkce), Jason Blum (Produkce), Rebecca Yeldham (Produkce), Saunder Jurriaans, Danny Bensi (Hudba), Eduard Grau (Kamera), Luke Doolan (Střih), Terri Taylor (Casting), Richard Sherman (Scénografie), Terry Anderson (Kostýmy), Julian Slater (Zvuk), Debbie Zoller (Masky), Joel Edgerton (Scénář), Jason Bateman (Herec), Rebecca Hall (Herec), Joel Edgerton (Herec), Beau Knapp (Herec), Busy Philipps (Herec), Allison Tolman (Herec), Katie Aselton (Herec), Susan May Pratt (Herec), Wendell Pierce (Herec), Nash Edgerton (Herec), David Denman (Herec), Tim Griffin (Herec), P.J. Byrne (Herec), Mirrah Foulkes (Herec)
 
2015/107/Argentina/Drama, Mysteriózní, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Režisér Joel Edgerton sa pri nakrúcaní inšpiroval majstrom Alfredom Hitchcockom a filmami Osudová príťažlivosť (1987) a Utajený (2005).
- Když Robyn (Rebecca Hall) leží v pokoji číslo 237, jedná se o připomínku snímku Osvícení (1980) Stanley Kubricka.
 
Odkazy