Útes smrti / The Reef (2010/94/Austrálie/Thriller, Horor) 63%

17.07.2018 11:39
JEDNOU VĚTOU
„Lepší je se utopit.“

OBSAH
Skupina přátel se vydá na moře s jediným cílem. Doplout do Indonésie, odevzdat loď zákazníkům a užít si při tom trochu legrace. Zanedlouho ovšem zjistí, jaké nebezpečí skýtají útesy a mělká voda. Jak se bude tento výlet za dobrodružstvím vyvíjet, uvidíte ve snímku, inspirovaném skutečnými událostmi.(Jeremy.jk)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Australian Daily Telegraph, Sportovní rubrika, Výsledkový servis. Lední hokej: Adelaide - Perth 3:6, Canberra - HC Sydney 1:1 přerušeno pro oblevu; Sportovní lidolov: Výběr Oceánie - Výběr lidstva 4:1 (po jednoznačném průběhu).. Konečně někdo po letech zhmotnil vtip, kdy se malý žraloček ptá velkého žraloka: „A tatínku, proč kolem těch lidí nejdřív kroužíme, než zaútočíme?“ a táta mu odpoví: „Přece je nebudeme jíst s hovínkama, synku..“ Jsem rád, že řežisér Traucki vrátil Spielbergovu polívčičku na vařič a trošku ji přihřál. Přirozený, uvěřitelně podaný survival a v něm jednoduchými prostředky navozené napětí při hře zubaté kočky s ploutví se skupinkou vyděšených myší v neoprenu. Ti lidé nepotřebovali větší loď, stačila by jim jakákoliv.. (Gilmour93) 4*

Vzpomínáte na Black Water (Krvavá laguna), malý povedený australský napínák s hrstkou lidí ohrožovaných krokodýly? Tohle je úplně to samý, Andrew Traucki si nejspíš řekl, že když se minule shledal s pochvalou, nebude toho propříště moc měnit. Maximálně tak zvíře, kteé se hrdinům postará o krušné chvíle. Takže tu máme pět sympatických lidí, jednu ztroskotanou kocábku, širý oceán a hladového žraloka. Funguje to obstojně, není důvod si příliš stěžovat, jiný letošní survival mě ale bavil o trochu víc (Frozen). 6/10 (J*A*S*M*) 3*

Kdyby podobný survival vznikl v Americe, zabraly by plátno ňadra a odhalený penisy, teeangerská svoloč v ústředních rolích a exploatativní lascivnost, jenže tady jsme na australský půdě a vše je jakoby tlumené, přiměřeně, adekvátní a přirozené, včetně žraloka, jehož uměřeností dávají tvůrci patřičně najevo, že na rozdíl od Spielberga neztratili veškerý smysl pro proporcionalitu. Nejzajímavějším a málo viděným úkazem celého filmu je ovšem Luke, prototyp muže, se kterým se ženy cítí pokaždé v bezpečí, frajer, který nikdy nefrajeří, jsa si vědom toho, že wannabe leader nikdy doopravdovým leaderem není. Hrdina se zkrátka pozná podle toho, že o sobě nikdy netvrdí, že je hrdina. Jak říká Connery ve Skále: „Ubožáci vždycky tvrdí, že se budou snažit. Vítězové jdou domů a opíchají královnu krásy.“ Ještě lépe vystihuje podstatu hrdinství Conan, zastánce kréda, že nejlepší v životě je hnát nepřátele před sebou a slyšet nářek jeho žen, ale neříká to jenom tak, sám od sebe, nýbrž coby odpověď na požádání. Jakmile přejde hrdinství k vychloubačnosti, neřkuli k pochybovačné sebereflexi, je s ním fakticky amen, viz post-osmdesátkové traumatické nekrology hrdinství v Posledním akčním hrdinovi či Smrtonosné pasti 4. (-spoiler-) Nakonec ale i nezištně statečný Luke dojde symbolické porážky od žraloka, který sama sebe nikdy reflektovat z principu nemůže, a tak je tím nejstatečnějším a nejchrabřejším žralok sám - ušlechtilá prostota, tichá velikost. (Shadwell) 4*

VELKÁ RECENZE
Řekněme si to narovinu, film Útes smrti se sice chlubí tím, že je inspirován skutečnými událostmi, ale přesto nepřinese nic, co by už v pozměněných mutacích nebylo natočeno několikrát. Jmenujme například Otevřené moře. Pokud jste zmíněný titul viděli, asi vám je jasné, o co půjde – partička lidí ve vodě, v ní po krvi toužící žralok. I když to tu už několikrát bylo, pořád je tu velká šance, že něco takového může být úderné a atmosférické. Obojím na Útes smrti platí. Nejen proto, že samotná situace je prostě hrozivá (být na otevřeném moři a čekat, odkud se vynoří proslulý vodní predátor, prostě vyděsí), ale Útes smrti je navíc řemeslně hodně dobře zpracovaný.
Jde o kombinaci záběrů herců, scén s pravými žraloky a trošku počítačových kouzel. Je mi sice jasné, že kdybych si film zastavil a pozorně se na některé momenty koukl, bylo by zřejmé, že pomohli grafici, ale během standardního sledování mě někdy až mrazilo z toho, jak realisticky útoky žraloka působily. Žádní úsměvně animovaní dravci, ale praví žraloci. Sice jsem se dočetl, že (i když ve filmu má útočit jen jeden žralok) při podrobnějším zkoumání jsou zřetelné rozdíly ve velikosti a některých detailech žraloků, kteří byli pro Útes smrti nasnímáni, ale pokud se na to člověk vysloveně nesoustředí, pravděpodobně mu to unikne.
Námět není složitý – skupinka čtyř přátel (sestra a bratr, bratrova přítelkyně, sestřin bývalý přítel) a profesionální rybář vyrážejí do Indonésie odvézt loď a během cesty si chtějí užít příjemné chvilky na moři. Ale dojde k nehodě a loď se obrátí.
Štěstím v neštěstí je to, že jsou nějakých 12 mil od Želvího ostrova. Rozhodnou se, že se na něj pokusí dostat, protože plavidlo se může každou chvíli potopit úplně. Jen rybář se rozhodne zůstat a počkat, zda se neobjeví pomoc. Čtveřice vyrazí na cestu, ale ve vodě na ně číhá obrovský žralok, který jim nehodlá situaci zpříjemnit. A 12 mil není zrovna krátký úsek, takže je čeká hodně dlouhý boj o život.
Jelikož jde o projekt inspirovaný skutečnými událostmi, nemělo by být tak úplně snadné odhadnout, kdo skončí na jídelníčku žraloka první, druhý atd., ale v tom případě je pravá realita hodně podobná té filmové, takže vás pravděpodobně napadne, jaké by mohlo být pořadí. Ale o to tu vlastně až tak moc nejde, důležité je, že napětí funguje na výbornou. Přestože z počátku je film velmi pomalý a dlouho se nic neděje, když se ve vodě objeví hladová paryba, je nám čekání vynahrazeno a na řadu přichází hodně nepříjemné mrazení v zádech.
Nejsou používány žádné složité postupy – občas něco žbluňkne, objeví se ploutev, začne se přibližovat…, ale ono to stále funguje. Hodně tomu pomáhá chválené zpracování, které přidává filmu na autentičnosti. Kdyby šlo o originální scénář, asi bych nadával na chování postav, ale takhle můžu těžko vyčítat jednotlivým osobám to, že se chvilkami chovají dost zvláštně. Navíc, ono se to člověku u obrazovky nadává, když v podobné situaci není, ale ona se těžko zachovává chladná hlava, když vám za zadkem plave obrovské hladové monstrum. Ovšem nemohu se zbavit pocitu, že pro efekt byla zvýrazněna romantická linka, která působí poněkud nepatřičně a lehce naivně. Respektive to, jak se spolu dvě postavy baví, vypadá přece jen těžce uvěřitelně. Ale kdoví, třeba to tak skutečně bylo, i když já osobně si neumím představit, že bych pronášel něco jako „miluji tě“, když sedím na malém útesu a čekám, až se do mě zahryzne žralok.
I když jsem nebyl úplně spokojený, tak Útes smrti stojí za to. Je tu pár drobných neduhů, ale jako celek je film působí, atmosférický a splní přesně to, co je od něj očekáváno. Rozhodně ho doporučuji třeba jako součást pátečního hororového večeru s přáteli.

DABING
V českém znění: Jan Šťastný - Damian Walshe-Howling (Luke), Petra Hanžlíková - Tišnovská - Zoe Naylor (Kate), René Slováčková - Adrienne Pickering (Suzie), Zbyšek Pantůček - Gylon Grantley (Matt), Bohdan Tůma - Kieran Darcy-Smith (Warren), Martin Stránský - (titulky), Radovan Vaculík
Překlad: Lucie Mikšová
Zvuk: Matěj Večeřa
Produkce: Markéta Kratochvílová
Dialogy a režie českého znění: Soňa Bubníková
Výroba: tvůrčí skupina Markéty Kratochvílové, studio Budíkov 2011
Distribuce: BONTONFILM (DVD) - 7. březen 2011

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 19.7.2011 (DVD premiere)
Premiéra Austrálie: 17.3.2011 Pinnacle Films
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 7.03.2011 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Náklady (Rozpočet) - $ 3 800 000
 
Tvůrci a herci
Andrew Traucki (Režie), Michael Robertson (Produkce), Andrew Traucki (Produkce), Rafael May (Hudba), Daniel Ardilley (Kamera), Peter Crombie (Střih), Anousha Zarkesh (Casting), Adam Head (Scénografie), - (Kostýmy), - (Zvuk), Sheldon Wade (Masky), Andrew Traucki (Scénář), Damian Walshe-Howling (Herec), Adrienne Pickering (Herec), Zoe Naylor (Herec), Kieran Darcy-Smith (Herec), Gyton Grantley (Herec)
 
2010/94/Austrálie/Thriller, Horor
 
Zajímavost k filmu
- Zoe Naylor, která si zahrála Kate, si v rámci přípravy na svou roli přečetla mnoho příběhů o přežití.
- Damian Walshe-Howling, představitel Luka, během třetího dne natáčení šlápnul na tzv. "kamennou rybu" (rod Synanceia, česky odranec), jejíž jed může být smrtelný i pro člověka.
- Všichni žraloci ve filmu byli reální a scény s nimi byly natáčeny v Port Lincolnu v jižní Austrálii.
- Snímek byl natočen během pěti týdnů.
- Filmári pracovali aj na exotických miestach na severovýchode Austrálie. Príkladom môže byť Veľká korálová bariéra (od roku 1981 zaradená medzi biosférické rezervácie UNESCO) či Fraserov ostrov ležiaci v Korálovom mori.
- V celom filme, ktorý sa natáčal v austrálskom štáte Queensland, sa objaví iba 6 hercov, resp. postáv.
- Jeden podmořský záběr se ve filmu třikrát opakuje, a pokaždé je to v jiném místě nebo čase. Jedná se o záběr z potápění u ostrova, tam je hned dvakrát nesmyslně za sebou a tento záběr je i v 62. minutě. Jedná se o pohled ve vodě, kdy přes korálový útes přeplouvají ryby a mizí někde za kamerou.
 
Odkazy:
-