Černé moře / Black Sea (2014/115/Velká Británie, USA, Rusko/Dobrodružný, Thriller) 60%

10.07.2018 15:28
JEDNOU VĚTOU
„Jediná věc je nebezpečnější než samotná plavba, posádka."

OBSAH
Jednoho dne dostane kapitán Robinson (Jude Law) nečekanou nabídku. Má sehnat ponorku a posádku a plavit se na Černé moře vyzvednout z potopené nacistické ponorky zlaté cihly. Avšak pod hladinou moře ve stísněném prostředí ponorky začíná mezi posádkou obcházet nedůvěra, pochyby a smrt. Dostane se kapitán Robinson k vytouženému pokladu, nebo bude muset obětovat úplně vše?(Bontonfilm)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Ono to bude znít hrozně trapně, ale mně je fakt hrozně líto, že tenhle film necejtím na víc, než na tři hvězdy. Kevin Macdonald je totiž jako režisér super a často se mi stává, že tady jsou jeho filmy, k mému nepochopení, dost podhodnocené. I proto jsem se na Černé moře vysloveně těšil. A po technické stránce film nemá sebemenší chybu. Chyba je ale v příběhu. A ani ne v příběhu, jako spíš v samotném průběhu toho příběhu. Postava Jude Lawa evidentně na vodě a pod vodou nikdy nebyla žádným amatérem, ale pro tuhle akci si sežene posádku, se kterou byste nešli ani na rybník pouštět kačenky. A ta ponorka? Ta byla vysloveně k smíchu. Vše nakonec zachraňuje závěr, který má hodně slušný grády, ale poslední tři vteřiny to hodně rychle utnou. Opravdu těžký takový film hodnotit. Nicméně nutno dodat, že celé ty skoro dvě hodiny jsem se ani chvíli nenudil. Ta naprosto dementní posádka mě totiž nenechala v klidu. (Malarkey) 3*

Řemeslná žánrovka, která by si zasloužila lepší scenáristickou péči, obzvlášť konec je zoufale předvídatelný. Ale zrezivělá ponorka luxusní, dobré typy v posádce a celé je to patřičně atmosférické i napínavé. A v jednu chvíli jsem se přistihl, že se chovám jako by šlo o moje zlato. (choze) 3*

S Kevinem Macdonaldem je to trochu nahoru dolů. Solidní kousky střídá s průšvihy, mezi které se Černé moře naneštěstí rovněž řadí. I když jak se to vezme. Jude Law po vyhazovu z práce sežene retro ponorku, protože ví o jiné, která leží na dně Černého moře a údajně je plná zlata. Plácne si s investorem, poskládá posádku a věří v lepší příští. Pochopitelně banda vidláků začne vykazovat jisté známky nervozity a kalkulu, takže ten chce ukrojit víc koláče, ten se nesnese s tím, což nakonec vede k tomu, že se počet členů posádky sužuje. Šance na úspěch se snižuje, až doklopýtáme do finále, které je zoufale předvídatelné. Atmosféra uzavřeného prostoru je nicméně fajn, herci rovněž, ovšem výsledek nepřináší nic nového, nic zapamatovatelného, prostě jen solidní rutinu. (castor) 3*

VELKÁ RECENZE
Kevin MacDonald má sice Oscara a nejspíš se bude ještě dlouho chlubit tím, že natočil Posledního skotského krále, osobně si ale myslím, že patří spíš k průměrnějším režisérům. Jeho Orel deváté legie nebo detektivka Na odstřel nejsou špatné filmy, osobně jsem však od obou čekal o dost víc. A to platí i o jeho novince.
Ani Black Sea není žádný průšvih, v podstatě jde o fajn nadprůměrný thriller, ovšem celou dobu jsem měl pocit, že by to celé mohlo být o dost lepší. Bývalý kapitán ponorky Jude Law přišel o práci a potřebuje prachy, když tedy náhodou zjistí, že na dně Černého moře leží nacistická ponorka plná zlata, dá dohromady posádku ze starých známých z Británie a Ruska, sežene investora a hodlá si pořádně nahrabat. Co by se taky mohlo stát? Vypůjčená ponorka je sice stará, ale posádka patří mezi zkušené veterány a ruská flotila o nich neví, takže by to měla být pohoda. Bohužel není.
Dál se samozřejmě začne všechno kazit, potíž tkví v tom, že se děje víceméně to, co očekáváte. Lámají charaktery, jeden námořník chce z koláče víc než druhý, dojde k pár chybám a najednou má ponorka o několik lidí méně, leží na dně moře a šance na to, že se všichni dostanou se zlatem nahoru, jsou minimální. To všechno je patřičně napínavé, ale zoufale předvídatelné.
Černé moře nemá nic, co bychom v ponorkovém žánru neviděli dřív. MacDonald sice s klišé pracuje dobře a samozřejmě i tady dojde na napínavé proplouvání mezi skalami nebo boj s vodním živlem, ale to, že vybírá scény, které fungují u starších filmů a nepřidává k nim nic navíc, z jeho novinky pecku neudělá. Jude Law hraje velmi slušně a zbytek obsazení se taky snaží. Atmosféra uzavřeného prostoru plného drsných chlapů, kteří nemají problém vrazit někomu do břicha nůž jen proto, že mu zasedl místo u stolu, je hodně mrazivá a nepříjemná.
Dobře se na to kouká, je to napínavé a solidně zahrané, ale celou dobu nejspíš budete čekat, až se stane NĚCO. Na scénu, která by z Black Sea udělala víc než jen poctivě odvedenou ponorkovou rutinu. Něco, co by vám dalo důvod zařadit si ji vedle Honu na ponorku Johna McTiernena nebo Ponorky Wolfganga Petersona. Čekat však budete marně. Black Sea jen kopíruje. Dělá to dobře a bez zbytečných lapsů, pokud ovšem někdo z tvůrců čekal, že to stačí na to, aby vznikla nová klasika, tak byl hodně naivní.
Prověřená konkurence je mnohem dál a i když tahle zručně natočená vykrádačka všeho možného potěší, není důvod dělat z ní zásadní dílo. Na druhou stranu existuje mnoho horších způsobů, jak zabít dvě hodiny života a pokud do Black Sea půjdete s tím, že dostanete koukatelný vcelku šlapající thriller z mořských hlubin, tak ho dostanete. Víc ale raději nechtějte.

DABING
V českém znění: Marek Libert - Jude Law (Robinson), Tomáš Juřička - Ben Mendelsohn (Fraser), Bohdan Tůma - Scoot McNairy (Daniels), Petr Neskusil - Bobby Schofield (Tobin), Otto Rošetzký - Michael Smiley (Reynolds), Radek Hoppe - Grigoriy Dobrygin (Morozov), Filip Švarc - Konstantin Khabenskiy (Blackie), Petr Pospíchal - David Threlfall (Peters), Ladislav Cigánek, Pavel Vondra - Tobias Menzies (Lewis), Petr Burian - Branwell Donaghey (Gittens), Jana Páleníčková - Jodie Whittaker (Chrissy), Zbyšek Horák - Daniel Ryan (Kurston), titulky
Překlad: Šárka Bartesová
Zvuk: Luděk Polifka
Technická spolupráce: Milan Fauser, Jan Klenovec
Produkce: Petra Stuchlá
Vedoucí výroby: Jan Morávek
Dialogy a režie: Zbyšek Horák
Vyrobilo Studio Grant v roce 2015.

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 23.1.2015 Focus Features
Premiéra Rusko: 29.01.2015 Top Film Distribution
Premiéra Velká Brfitánie: 5.12.2014 Universal Pictures UK
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 26.8.2015 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 25.11.2015 Bontonfilm

Tržby celkem - $ 1 600 000
Náklady (Rozpočet) - $ GBP 8 000 000
 
Tvůrci a herci
Kevin Macdonald (Režie), Kevin Macdonald (Produkce), Charles Steel (Produkce), Ilan Eshkeri (Hudba), Christopher Ross (Kamera), Justine Wright (Střih), Nina Gold (Casting), Nick Palmer (Scénografie), Natalie Ward (Kostýmy), Glenn Freemantle (Zvuk), Marese Langan (Masky), Dennis Kelly (Scénář), Jude Law (Herec), Jodie Whittaker (Herec), Ben Mendelsohn (Herec), Scoot McNairy (Herec), Tobias Menzies (Herec), Grigorij Dobrygin (Herec), David Threlfall (Herec), Michael Smiley (Herec), Karl Davies (Herec), Konstantin Chabenskij (Herec), Bobby Schofield (Herec), Branwell Donaghey (Herec), Sergej Puskepalis (Herec)
 
2014/115/Velká Británie, USA, Rusko/Dobrodružný, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Ponorka požitá ve filmu je vyřazená sovětská ponorka B-39 (Projekt 641). Během střídání majitelů získala jména jako "Black widow" a "Cobra",  ale ani jeden z nich nepoužívala během své služby u sovětského námořnictva. Dnes B-39 najdete v Námořním muzeu v San Diegu v Kalifornii v USA.
- Jude Law (Robinson) sice není Skot, ale filmu mluví přízvukem, jaký se používá ve městě Aberdeen, třetím největším skotském městě.
- Nakrúcanie snímky prebiehalo v Anglicku.
- Vojenská ponorka Submarine, ktorá bola použitá na vo filme, sa nazýva Black Widow a je to stará sovietska ponorka.
 
Odkazy