Automata / Automata (2014/109/Francie, Španělsko/Sci-Fi, Thriller) 60%

20.09.2018 11:11
JEDNOU VĚTOU
„Váš čas se blíží ke konci, náš nyní začíná."

OBSAH
Země, rok 2044. Sluneční erupce vyhubily téměř celé lidstvo a povrch zamořily radiací. Humanoidní roboti, které přeživší vytvořili, aby Zemi učinili alespoň trochu obyvatelnou, fungují na základě dvou protokolů: nesmí ublížit žádnému člověku a nesmí sebe nebo jiné roboty jakkoliv modifikovat. Pojišťovák Jacq Vaucan vyšetřuje na první pohled rutinní událost, při níž policista zastřelil robota, který prý sám sebe upravoval. Jacq se snaží vypátrat, kdo robota přeprogramoval, aby porušil základní pravidlo své existence. Jak se ale ponořuje víc a víc do případu, začíná zjišťovat, že viníkem možná nebude člověk…(Future Gate)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Původně jsem si říkal, co na tomhle filmu může být bulharského. Nakonec jsem ale po shlédnutí filmu zhodnotil, že takové kulisy postkomunistického betonového světa vhodné do postapokalyptického sci-fi, byste hledali v jiných zemích hodně marně. Natočeno zajímavě, odvážně a nápaditě. Onen svět roku 2044 je ztvárněn hodně věrohodně. Horší je to ale s příběhem, u kterého chvilkami nevíte, co se vlastně děje. Víte akorát to, že to má něco společného s roboty a vlastně se utápíte ve scénách, které místy nemají jasných souvislostí. Postupem času se ale nápad ustálí a i když je druhá půlka trošku nudnější, v závěru to vyrovná solidní přestřelkou. Sci-fi je obecně obtížný žánr na natočení a každý zajímavější a dobře natočený kousek by měl stát za respekt. Tento je jeden z nich. (Malarkey) 2*

Rok 2044. Zase jsme jednou pořádně v prdeli, ze Země se stává radioaktivní poušť, civilizační vývoj je tentam, populace se scvrkla na nějakých jedenadvacet milionů lidí. Robotická sci-fi s velmi slušným Antoniem bez vlasů nevypadá vůbec zle, sráží jí kostrbatý děj i pár scén, které se měly sestříhat. Má to však slušný vizuál i dobré triky, předpokládám totiž, že co se rozpočtu týče, tvůrci se museli s otřepaným „hodně muziky“ docela poprat. Myšlenku moc neřeším, prostě jsem se podíval, atmosféra mi sedla, i když nepopírám, že za pár dní nebudu tušit, že jsem něco podobného zhlédnul. Před patnácti lety by to byla pecka. (castor) 3*

Asimov(ie), jehož výprava se sice statečně pere s rozpočtem a nabízí zajímavé exteriéry, ale otázky stvoření života, svědomí a svobodné vůle pokládá v poněkud vlažném a sterilním obalu. Holohlavý pojišťovák Antonio podává spolehlivý výkon, co na tom, že jeho umělá ex-manželka Melanie působila dojmem, že už jí odchází akumulátor. Na druhou stranu takový zadek robotice Cleo…kvůli němu by Kryton snad i aktivoval tříselnou zásuvku.. (Gilmour93) 3*

VELKÁ RECENZE
Scházelo vám sci-fi podobné snímku Já, robot? V tom případě vás pravděpodobně zaujme Automata s Antoniem Banderasem. Film nás zavede do budoucnosti roku 2044. Svět prodělává politickou a ekonomickou krizi a roboti jsou součástí našeho každodenního života. Jsou jištěni dvěma základními zákony. Jacq Vaucan (Banderas) je obyčejným pojišťovacím agentem robotické společnosti, kterému je svěřen na první pohled rutinní případ robota, který se stal obětí manipulace. Během vyšetřování však začíná docházet k závěru, že se někteří roboti dokážou vyvíjet mimo svoje naprogramování. Tento objev může mít vážné důsledky pro budoucnost celého lidstva, jenomže Jacqův zaměstnavatel to nenechá jen tak. Před Jacqem tak stojí volba - postavit se na stranu vlastního druhu nebo dát přednost robotickým bytostem.
Scifko natočil za nějakých patnáct milionů dolarů Španěl Gabe Ibánez, jenž začínal jako animátor v sekci vizuálních efektů. V roce 2006 usedl za kameru u krátkometrážního filmu Máquina a o tři roky později si už troufl na celovečerní debut Hierro. Scénář k jeho novince Automata s ním dali společně dohromady Igor Legarreta a Javier Sanchéz Donate. Ve vedlejších rolí se budou v prostředí robotů pohybovat Melanie Griffith nebo Dylan McDermott (Pád Bílého domu). Snímek bude mít americkou premiéru 10.10. 2014.  
Plešatý Banderas se vrhnul do sci-fi žánru přímo po hlavě a v jeho případě je to vítaná změna. Z traileru dýchá přítomnost z Blade Runnera, Elysia (řada lidí tam vidí District 9, já v tom ale cítím víc to Elysium) a zmiňovaného Já, robot s lehkým feelingem sci-fi filmů z devadesátých let. To ale není na škodu. Navíc film dostal rating R, takže to nebude žádná uhlazená podívaná bez sprostých výrazů nebo krve. Celá upoutávka si drží slušné tempo a ve výsledném dojmu to nevypadá vůbec špatně. Ostatně, posuďte sami. V galerii je dostupná pětka plakátů.

Ocenění:
San Sebastián IFF
2014 - Gabe Ibánez (Zlatá mušle pro nejlepší film) (nominace)

DABING
V českém znění: Ladislav Běhůnek - Antonio Banderas (Jacq Vaucan), Ivana Milbachová - Melanie Griffith (Dr. Dupréová), Kateřina Horáčková - Birgitte Hjort Sorensen (Rachel Vaucanová), Jan Kolařík - Dylan McDermott (Sean Wallace), Zdeněk Junák - Robert Forster (Robert Bold + titulky), Daniel Dítě - Tim McInnerny (Vernon Conway), Martin Sláma - Danny Kirrane (Muniesa), Jaroslav Kuneš - David Ryall (Dominic Hawk), Tomáš Sagher - Andy Nyman (Tom Ellis), Sylva Talpová - Albena Stavreva (klientova žena), Aleš Zbořil - Bashar Rahal (doktor), Daria Hrubá, Jiří Valůšek, Theodor Dlugoš
Překlad: Michaela Šimonková Filipová
Zvuk: Michal Zatloukal
Produkce: Peter Čížek
Spolupracoval: Branislav Mitka
Dialogy a režie: Pavla Horňáková
Pro MAC TV spol. s.r.o. vyrobila Brněnská soukromá televize v roce 2015

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 10.10.2014 Alchemy
Premiéra Španělsko: 23.1.2015 A Contracorriente Films
Premiéra Bulharsko: 17.10.2014
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Náklady (Rozpočet) - $ 15 000 000
 
Tvůrci a herci
Gabe Ibánez (Režie), Sandra Hermida (Produkce), Antonio Banderas (Produkce), Danny Lerner (Produkce), Les Weldon (Produkce), Zacarías M. de la Riva (Hudba), Alejandro Martínez (Kamera), Sergio Rozas (Střih), Marianne Stanicheva (Casting), Kate Dowd (Casting), Patrick Salvador (Scénografie), Armaveni Stoyanova (Kostýmy), Gabriel Gutiérrez (Zvuk), Valentin Valov (Masky), Gabe Ibánez (Scénář), Antonio Banderas (Herec), Birgitte Hjort Sorensen (Herec), Melanie Griffith (Herec), Dylan McDermott (Herec), Robert Forster (Herec), Dan Cade (Herec), Tim McInnerny (Herec), Andy Nyman (Herec), Andrew Tiernan (Herec), Bashar Rahal (Herec), Christa Campbell (Herec), Javier Bardem (Herec), David Ryall (Herec)

2014/109/Francie, Španělsko/Sci-Fi, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Elena Anaya, která pracovala s režisérem Gabem Ibánezem na snímku Hierro (2009), dala přečíst scénář Antoniovi Banderasovi v době, kdy natáčel La piel que habito (2011).
- Antonio Banderas si ve filmu zahrál se svou manželkou Melanie Griffith, svoji jsou od roku 1996.
- Snímek se natáčel v Bulharsku, především ve filmových studiích New Boyana Film Studios v Sofii.
 
Odkazy