Nejhorší obavy / The Sum of All Fears (2002/124/USA, Německo/Akční, Drama, Thriller) 73%

20.09.2018 11:09
JEDNOU VĚTOU
„Špionážní thriller s atomovou bombou, teroristickým útokem na Spojené státy a prvním nasazením schopného analytika CIA Jacka Ryana."

OBSAH
V roce 1973 došlo k překvapivému útoku Egypta a Sýrie na Izrael. A právě tehdy, při jednom z hlídkových letů havarovalo izraelské vojenské letadlo, ozbrojené nuklearní bombou. Ta byla, bezmála po čtvrt století, náhodně nalezena kdesi v poušti a předána do nepravých rukou. Svět se sice změnil a "studená válka" se stala archaickým pojmem, jenže o to častější jsou regionální konflikty a terorismus nabyl téměř hrůzné podoby. Za této situace nastupuje do CIA mladý analytik Jack Ryan, specialista na bývalý Sovětský svaz, který dostává zdánlivě rutinní úkol. Při jeho řešení ovšem narazí na stopu, signalizující, že bomba je aktivována a má být dopravena do Spojených států a její výbuch bude tím nejdůraznějším varováním "zpupné" velmoci.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
600set stran knihy vměstnat do jednoho filmu opravdu nešlo i když se s tím tvůrci snažili hrdinně poprat a nakonec nechali vzniknout napínavý politický thriller s originální zápletkou A LA Tom Clancy, kterému tato kniha vyšla již v roce 1991 a která se stala nadčasovou v tehdejší době, jenomže jisté napětí mezi Západem a Východem roste a bude růst neustále. Některé scény jsou výborně natočené a nádherně mi ve příběhu splívali, ale u filmu jsem se chvílemi i nesnesitelně nudil a nakonec čekal, až se samotný DEFCON vyšplhá na nejhorší možnou hladinu, tedy 1, aby nakonec začlo to pravé peklo, což se podařilo a druhá půlku vcelku svižně odsejpá. K Nejhorším obavám se hodí tento citát řekl bych oprávněně. "Mír je, když se střílí jinde" - G. Laub. (Malarkey) 3*

Příběhem velmi kvalitní (Tom Clancy je prostě někdo:)) a Ben Affleck jako Jack Ryan nového tisíciletí? Pravděpodobně potěší lidi očekávajícího jeho obvyklí výkon, ale zklame všechny kteří milovali Harrisona Forda. Herecké obsazení je kvalitní, Liev Schreiber potěší, Morgan Freeman dvojnásob a pro fanoušky seriálu Alias je tu Ron Rifkin(vzhledem k postavě kterou hraje v Aliasu mě rozesmálo, že právě on je druhý ministr, který musí dát souhlas k použití atomových zbraní :)). Každý komu se líbí filmy o agentu Bournovi a pamatují starého Jacka Ryana si film oblíbí. (Djkoma) 4*

Ben "Keflek" (jak se v naší partičce napůl hanlivě říká od doby kdy se začaly veřejně propírat jeho celonoční tahy s kolegou Damonem, které mu nakonec JLo zatrhla, ke kterým se zase s chutí vrátil potom co si JLo zatrhla nehet a odtrhla se a skončil u přesvědčení, že jeho tělo je chrám a on už není nejmladší:)) mě pomalu ale jistě přesvědčuje, že není jenom floutek se skvělou vizáží. Clancyho romány se mi líbí, John Clark hraný Lievem Schreiberem byl příjemným překvapením, o to příjemnějším, že Affleckův Jack Ryan byl rozhodně lepší než Alec Baldwin v Honu Na Ponorku. O Morganu Freemanovi je škoda se rozepisovat, svoji roli Ryanova mentora ztvárnil klasicky skvěle, stejně jako starý agent KGB Anatolij Gruškov (Michael Byrne), oba prezidenti (James Cromwell a Ciarán Hinds) nebo záporák numero uno Alan Bates alias Herr Dressler. Tihle chlapi vypadají ve svých rolích přirozeně, čímž získává prožitek z filmu na síle. Je totiž dost lehko uvěřitelný. Takřka ke všemu hraje výborný soundtrack z dílny Jerryho Goldsmithe, i když vrcholná scéna je podkreslena jinou hudbou - možná nejhezčí operní árií jaká kdy byla napsána - Nessun Dorma z Pucciniho Turandot. (Gemini) 4*

VELKÁ RECENZE
V roce 1973 zemře ruský prezident Zorkin a jeho nástupcem se stane Alexandr Nemerov. Ve Spojených státech má o něm nejvíc informací analytik CIA Jack Ryan. Proto je také uprostřed noci povolán před senátní výbor, kde má se šéfem CIA Cabotem o něm referovat a pak odletět na jednání do Moskvy. Americká delegace se v doprovodu prezidentova poradce Gruškova dostane i na sibiřskou základnu, kde probíhá likvidace jaderných zbraní. Ryan si všimne, že scházejí tři atomoví vědci, ale Cabot už o tom ví a po návratu do USA pověří agenta Clarka, aby je našel. Politická situace se přiostřuje. Rusové zaútočili v Čečensku novou chemickou zbraní a Ryanovy názory ztratí na věrohodnosti, protože Nemerov vezme útok na sebe, aby se ubránil intrikám uvnitř vlády. Současně však nařídí Gruškovovi zlikvidovat generály, kteří jednali na vlastní pěst. Aby toho nebylo málo, koná se schůzka neonacistů, vedených fanatikem Dresslerem, kteří chystají útok, jenž by vehnal lidstvo do nové světové války. Clark zjistí, že zmizelí vědci pracují na Ukrajině, a s Ryanem se vloupe do střeženého objektu. Tady už najde pouze mrtvá těla. Bomba je na cestě do Baltimoru a je umístěna do automatu na cigarety na stadionu, kde se má konat finálový zápas amerického fotbalu za účasti amerického prezidenta. Ryan v poslední chvíli přesvědčí Cabota, aby prezidenta evakuoval. Bomba však vybuchne a Cabot je smrtelně zraněn. Všichni jsou přesvědčeni, že za útokem jsou Rusové. Hrozba jaderného konfliktu se nebezpečně blíži.
Mohou teroristé opravdu udeřit výbuchem jaderné bomby na americké půdě? Podle CIA nejméně 20 států - z nichž skoro polovina leží ve střední nebo jižní části asijského kontinentu - má nebo pracuje na vývoji zbraní masové destrukce. A co víc, je veřejně známo, že desítky tisíc z nich byly v průběhu studené války zkonstruovány a umístěny na odpalovací rampy. Podle publikovaných záznamů se dodnes, neznámo kde, nalézá 164 přenosných hlavic.
Film Nejhorší obavy je podle Bena Afflecka (který ztělesňuje analytika z CIA Jacka Ryana), a Morgana Freemana, (představitele ředitele sekce CIA Williama Cabota), chladnou realistickou vizí toho, co by se mohlo stát, kdyby některá z těchto zbraní padla do špatných rukou. Film je v dnešní politické situaci zvláštním způsobem aktuální a je hrozivou vizí, jak snadno může eskalovat strach a obavy do paranoidní hrůzy, která ochromí lidský smysl pro rozumné uvažování.
Román Toma Clancyho The Sum Of All Fears, který vyšel v srpnu 1991, se udržel na seznamu bestsellerů, publikovaném v The New York Times, po šest měsíců a dodnes se ho prodalo na šest milionů výtisků. Je to již čtvrtý populární Clancyho román, který se dočkal zfilmování v produkci Mace Neufelda. Ten také produkoval snímky Honba Na Ponorku který získal Cenu Americké filmové Akademie a vydělal na celém světě 188 milionů dolarů; dále Vysokou hru patriotů (výdělek 173 milionů dolarů) a film Jasné nebezpečí (vydělal celosvětově 212 milionů dolarů a byl nominován na dva Oscary).

O FILMU
»Žijeme v nebezpečné době,« říká producent Mace Neufeld. »Předpoklad, že na světě se nachází množství výbušnin, podobných bombám, je velmi realistický. Jak se denně dozvídáme z novinových titulků, možnost, že někde udeří teroristické skupiny je stále aktuálnější. Toto nebezpečí se stále víc přibližuje a my můžeme jen doufat, že nás nedostihne.« »Když jsem si přečetl scénář, byl jsem překvapen, jak je působivý, ale to je předností všech filmů podle Toma Clancyho,« říká režisér Phil Alden Robinson. »Jsou to výborné akční snímky. Vycházejí ze skutečností reálného světa a jsou zpracovány velmi inteligentně. Ve světě po studené válce, kde jsou stále častější regionální konflikty a současně se zdokonaluje technologie a možnost informací, hrozivě vzrůstá nebezpečí, že někdo použije zbraně masové destrukce v zalidněném území. Tento film ukazuje, jak strach a pocit ohrožení může ovlivnit naše reakce a snadno nás přivést k nesprávným závěrům, vedoucím ke katastrofě.«
Ben Affleck hodnotí film jako »inteligentní, detailní a realistický. Vždycky jsem fandil filmům podle románů Toma Clancyho.« V nich se Jack Ryan postupně vypracovává z pozice mladého analytika CIA až k postavení zástupce ředitele agentury a konečně jako ředitel. Nakonec postoupí až do prezidentské funkce. Výzva, které čelil Neufeld a jeho tým při adaptaci NEJHORŠÍCH OBAV byla, jak zaangažovat Ryana znova do akce, když už v románech dostihl vrcholu své kariéry. Aby se tento úkol zdařil, bylo třeba děj filmu transponovat do doby, kdy Ryanovi bylo 28 let a právě se stal zaměstnancem CIA. Obsazení této role, kterou už s úspěchem vytvořil Harrison Ford, nebylo snadné. Konečně padla volba na mladého talentovaného herce Bena Afflecka, který už ve své kariéře získal Oscara.
»Když Ben vyslovil přání vytvořit tuto postavu, už jsme dále nehledali,« vzpomíná Neufeld. »Je jedním z nejzajímavějších herců své generace a byl to perfektní výběr. Vypadá atraktivně a má také fyzické vlastnosti, které ho předurčují, aby byl schopen jít do akce. Nechybí mu ani smysl pro humor, což hraje podstatnou roli.« Autor předlohy Tom Clancy také souhlasí: »Těší mě, že Ben představuje Jacka Ryana. Je talentovaný, chytrý a výmluvný. A sám je také autorem. Získal přece Oscara za scénář (DOBRÝ WILL HUNTING). Proto dokáže vnést do své postavy ještě další dimenzi.« Režisér Phil Alden Robinson souhlasí: »Ben Affleck není jen dobrým hercem, ale je také velmi přitažlivý s velkou přirozenou inteligencí. Má výbornou schopnost získat si diváky. Je jako Jack Ryan opravdu přesvědčivý. Dokáže pro diváka vytvořit vizi světa CIA se všemi tajemnostmi a důvěrnými informacemi. Je stále jakoby o krok vpředu v porozumění tomuto záhadnému prostředí, v němž se Ryan pohybuje.«
Když Affleck sděluje, co ho na postavě Jacka Ryana přitahovalo, říká: »Je to velmi realistický hrdina. Má morálku, velký smysl pro etiku a miluje svou zemi. Další věc, která mě zaujala byl přístup režiséra Robinsona k tématu.« Affleck zdůrazňuje: »Je to politicky hluboce informovaný člověk, který se nesnažil jen natočit akční film, ale chtěl vytvořit inteligentní, napínavé drama, které ukáže nebezpečí současné politické atmosféry. To mě na tomto příběhu neuvěřitelně přitahovalo.« Affleckův přístup ke ztvárnění populární postavy z románů Toma Clancyho byl velmi odpovědný. »Obdivuji oba herce, kteří představovali Jacka Ryana přede mnou, Alec Baldwin (ve filmu HON NA PONORKU) i Harrison Ford (VYSOKÁ HRA PATRIOTŮ a JASNÉ NEBEZPEČÍ),« říká Affleck. Líbily se mi filmy, které natočili a kdyby jeden z nich dostal roli v tomto filmu, určitě bych se na něj šel podívat. Když jsem dostal nabídku zahrát si Jacka Ryana, pracoval jsem s Alekem Baldwinem na PEARL HARBORU. Radil jsem se s ním, zdali mám roli přijmout a on mě k tomu velmi povzbuzoval. Pak jsem zatelefonoval Harrisonovi Fordovi, abych takříkajíc dostal i jeho požehnání a také on mi doporučil, abych roli Ryana přijal.«
Po rozhovorech s Baldwinem i Fordem navštívil Affleck ještě autora Toma Clancyho v Marylandu. »Bylo pro mne velmi důležité, zdali budu odpovídat i představě autora, který zná Ryanův charakter ze všech nejlépe,« vysvětluje Affleck. »Opravdu mě setkání s ním potěšilo. je to velmi inteligentní a zajímavý člověk. Strávili jsme spoustu času v rozhovorech a on mi zevrubně zasvětil do tohoto charakteru.« Podle Toma Clancyho to bylo právě setkání a rozhovory s Affleckem, které ho utvrdily o správnosti jeho výběru pro hlavní roli filmu. »Během toho setkání jsem si vzpomněl na to, co řekl jeden můj přítel, který pracuje v oboru produkce: Charakter herce není důležitý, ale důležité je, aby ho dovedl zahrát. U Bena to platí obráceně. Není jen dobrým hercem, ale také má skutečný charakter.«
Morgan Freeman, třikrát nominovaný na Oscara představuje ve filmu roli rádce Jacka Ryana, Williama Cabota, ředitele CIA. Režisér Robinson o něm říká: »Je to herec, který v každé další roli ukazuje svou novou tvář a vždycky to udělá s virtuozitou a největším možným soustředěním.« Producent Neufeld souhlasí. »Freeman má vzácnou schopnost vtisknout všem svým postavám opravdovou autentičnost. Charakter Williama Cabota je pro tento příběh životně důležitý a Freeman to dokázal vyjádřit. Byl také první osobou, na kterou jsme mysleli, když jsme uvažovali o obsazení této role - a na štěstí to vyšlo, strefili jsme se i do jeho časového plánu.« Freeman byl též potěšen, že se může podílet na tomto projektu a pochvaluje si i spolupráci s tvůrci. Velmi si váží autora předlohy, Toma Clancyho, zejména pro jeho politickou zkušenost. O své roli říká: »Cabot se dokonale vyzná v mocenských záležitostech. Také on začínal jako Ryan, v oddělení zabývajícím se Ruskem, a odtud se vypracoval do vyšších funkcí. Když akceptuje Ryana jako spolupracovníka v otázkách, spojených s Ruskem, zjišťuje, že je to schopný mladý muž a vezme si ho pod křídlo.«
Affleck byl též vděčný za spoluprací s Freemanem, »Byl to už po léta můj obdivovaný hrdina,« řekl o něm. James Cromwell už s producentem Neufeldem spolupracoval na filmu GENERÁLOVA DCERA. V tomto filmu hraje prezidenta Spojených států Roberta Fowlera. V tomto speciálním příběhu nese na svých bedrech osud světa. »Neumím si představit člověka v osamělejším postavení, než je prezident Spojených států,« říká Cromwell. »Myslím, že noční můrou každého člověka v takové pozici asi je ta, které Fowler čelí: že totiž má rozhodnout o masové destrukci. Je to neudržitelná situace. Člověka to nutí zamyslet se nad tím: co bych asi dělal, kdybych měl vydat rozkaz ke zničení nějakého místa a přivést svět na pokraj zkázy? Nač bych asi v té chvíli myslel? Tíha takové odpovědnosti je děsivá. Zatímco představitelé hlavních rolí, jako Affleck a Freeman, byli od začátku jasně vytipováni, hledání představitelky Ryanovy partnerky - Cathy Mullerové - bylo mnohem složitější. Nakonec padla volba na dosud málo známou Bridget Moynahanovou.
Režisér Robinson si vzpomíná: »Bridget nás přesvědčila. Pro roli Cathy, která je lékařkou, jsme hledali představitelku inteligentní, přizpůsobivou a důvěryhodnou. Také jsme potřebovali někoho, kdo dokáže zůstat sám sebou a udrží si svůj charakter i mezi proslulými herci. Navíc se k sobě s Benem výborně hodili. Cathy v jejím podání není jen silná žena, ale dokáže být Ryanovi skutečně rovnocennou partnerkou.« Bridget Moynahanová o své roli říká:» Cathy je mimořádně schopná a samostatná žena, které záleží na vlastní kariéře. Není ochotna hrát druhé housle ve vztahu s Ryanem. I tím se oba vzájemně výborně doplňují.« »Myslím, že se podařilo dát dohromady mimořádné obsazení,« libuje si režisér Phil Alden Robinson. »Klíčem k vytvoření filmu podle Toma Clancyho je obsadit role tak, aby se všichni cítili jako v reálném světě. Z mé strany to znamená nejen najít výborné herce, ale dát jim inspirativní podklady, z nichž mohou čerpat, role, do nichž se mohou zakousnout - a nechat jim přitom naprostou volnost. To je cesta nejen k vytvoření akčního filmu, ale k thrilleru, který dokáže každého zaujmout.« Producent Neufeld souhlasí: »Dali jsme dohromady výborné obsazení. Jsou to všechno prvotřídní herci, a díky tomu se podařilo natočit napínavý thriller.«
»Žijeme v nebezpečné době,« říká producent Mace Neufeld. »Předpoklad, že na světě se nachází množství výbušnin, podobných bombám, je velmi realistický. Jak se denně dozvídáme z novinových titulků, možnost, že někde udeří teroristické skupiny je stále aktuálnější. Toto nebezpečí se stále víc přibližuje a my můžeme jen doufat, že nás nedostihne.« »Když jsem si přečetl scénář, byl jsem překvapen, jak je působivý, ale to je předností všech filmů podle Toma Clancyho,« říká režisér Phil Alden Robinson. »Jsou to výborné akční snímky. Vycházejí ze skutečností reálného světa a jsou zpracovány velmi inteligentně. Ve světě po studené válce, kde jsou stále častější regionální konflikty a současně se zdokonaluje technologie a možnost informací, hrozivě vzrůstá nebezpečí, že někdo použije zbraně masové destrukce v zalidněném území. Tento film ukazuje, jak strach a pocit ohrožení může ovlivnit naše reakce a snadno nás přivést k nesprávným závěrům, vedoucím ke katastrofě.«
Ben Affleck hodnotí film jako »inteligentní, detailní a realistický. Vždycky jsem fandil filmům podle románů Toma Clancyho.« V nich se Jack Ryan postupně vypracovává z pozice mladého analytika CIA až k postavení zástupce ředitele agentury a konečně jako ředitel. Nakonec postoupí až do prezidentské funkce. Výzva, které čelil Neufeld a jeho tým při adaptaci NEJHORŠÍCH OBAV byla, jak zaangažovat Ryana znova do akce, když už v románech dostihl vrcholu své kariéry. Aby se tento úkol zdařil, bylo třeba děj filmu transponovat do doby, kdy Ryanovi bylo 28 let a právě se stal zaměstnancem CIA. Obsazení této role, kterou už s úspěchem vytvořil Harrison Ford, nebylo snadné. Konečně padla volba na mladého talentovaného herce Bena Afflecka, který už ve své kariéře získal
»Když Ben vyslovil přání vytvořit tuto postavu, už jsme dále nehledali,« vzpomíná Neufeld. »Je jedním z nejzajímavějších herců své generace a byl to perfektní výběr. Vypadá atraktivně a má také fyzické vlastnosti, které ho předurčují, aby byl schopen jít do akce. Nechybí mu ani smysl pro humor, což hraje podstatnou roli.« Autor předlohy Tom Clancy také souhlasí: »Těší mě, že Ben představuje Jacka Ryana. Je talentovaný, chytrý a výmluvný. A sám je také autorem. Získal přece Oscara za scénář (DOBRÝ WILL HUNTING). Proto dokáže vnést do své postavy ještě další dimenzi.« Režisér Phil Alden Robinson souhlasí: »Ben Affleck není jen dobrým hercem, ale je také velmi přitažlivý s velkou přirozenou inteligencí. Má výbornou schopnost získat si diváky. Je jako Jack Ryan opravdu přesvědčivý. Dokáže pro diváka vytvořit vizi světa CIA se všemi tajemnostmi a důvěrnými informacemi. Je stále jakoby o krok vpředu v porozumění tomuto záhadnému prostředí, v němž se Ryan pohybuje.«
Když Affleck sděluje, co ho na postavě Jacka Ryana přitahovalo, říká: »Je to velmi realistický hrdina. Má morálku, velký smysl pro etiku a miluje svou zemi. Další věc, která mě zaujala byl přístup režiséra Robinsona k tématu.« Affleck zdůrazňuje: »Je to politicky hluboce informovaný člověk, který se nesnažil jen natočit akční film, ale chtěl vytvořit inteligentní, napínavé drama, které ukáže nebezpečí současné politické atmosféry. To mě na tomto příběhu neuvěřitelně přitahovalo.« Affleckův přístup ke ztvárnění populární postavy z románů Toma Clancyho byl velmi odpovědný. »Obdivuji oba herce, kteří představovali Jacka Ryana přede mnou, Alec Baldwin (ve filmu HON NA PONORKU) i Harrison Ford (VYSOKÁ HRA PATRIOTŮ a JASNÉ NEBEZPEČÍ),« říká Affleck. Líbily se mi filmy, které natočili a kdyby jeden z nich dostal roli v tomto filmu, určitě bych se na něj šel podívat. Když jsem dostal nabídku zahrát si Jacka Ryana, pracoval jsem s Alekem Baldwinem na PEARL HARBORU. Radil jsem se s ním, zdali mám roli přijmout a on mě k tomu velmi povzbuzoval. Pak jsem zatelefonoval Harrisonovi Fordovi, abych takříkajíc dostal i jeho požehnání a také on mi doporučil, abych roli Ryana přijal.«
Po rozhovorech s Baldwinem i Fordem navštívil Affleck ještě autora Toma Clancyho v Marylandu. »Bylo pro mne velmi důležité, zdali budu odpovídat i představě autora, který zná Ryanův charakter ze všech nejlépe,« vysvětluje Affleck. »Opravdu mě setkání s ním potěšilo. je to velmi inteligentní a zajímavý člověk. Strávili jsme spoustu času v rozhovorech a on mi zevrubně zasvětil do tohoto charakteru.« Podle Toma Clancyho to bylo právě setkání a rozhovory s Affleckem, které ho utvrdily o správnosti jeho výběru pro hlavní roli filmu. »Během toho setkání jsem si vzpomněl na to, co řekl jeden můj přítel, který pracuje v oboru produkce: Charakter herce není důležitý, ale důležité je, aby ho dovedl zahrát. U Bena to platí obráceně. Není jen dobrým hercem, ale také má skutečný charakter.« Morgan Freeman, třikrát nominovaný na Oscara představuje ve filmu roli rádce Jacka Ryana, Williama Cabota, ředitele CIA. Režisér Robinson o něm říká: »Je to herec, který v každé další roli ukazuje svou novou tvář a vždycky to udělá s virtuozitou a největším možným soustředěním.«
Producent Neufeld souhlasí. »Freeman má vzácnou schopnost vtisknout všem svým postavám opravdovou autentičnost. Charakter Williama Cabota je pro tento příběh životně důležitý a Freeman to dokázal vyjádřit. Byl také první osobou, na kterou jsme mysleli, když jsme uvažovali o obsazení této role - a na štěstí to vyšlo, strefili jsme se i do jeho časového plánu.« Freeman byl též potěšen, že se může podílet na tomto projektu a pochvaluje si i spolupráci s tvůrci. Velmi si váží autora předlohy, Toma Clancyho, zejména pro jeho politickou zkušenost. O své roli říká: »Cabot se dokonale vyzná v mocenských záležitostech. Také on začínal jako Ryan, v oddělení zabývajícím se Ruskem, a odtud se vypracoval do vyšších funkcí. Když akceptuje Ryana jako spolupracovníka v otázkách, spojených s Ruskem, zjišťuje, že je to schopný mladý muž a vezme si ho pod křídlo.« Affleck byl též vděčný za spoluprací s Freemanem, »Byl to už po léta můj obdivovaný hrdina,« řekl o něm. James Cromwell už s producentem Neufeldem spolupracoval na filmu GENERÁLOVA DCERA. V tomto filmu hraje prezidenta Spojených států Roberta Fowlera. V tomto speciálním příběhu nese na svých bedrech osud světa.
»Neumím si představit člověka v osamělejším postavení, než je prezident Spojených států,« říká Cromwell. »Myslím, že noční můrou každého člověka v takové pozici asi je ta, které Fowler čelí: že totiž má rozhodnout o masové destrukci. Je to neudržitelná situace. Člověka to nutí zamyslet se nad tím: co bych asi dělal, kdybych měl vydat rozkaz ke zničení nějakého místa a přivést svět na pokraj zkázy? Nač bych asi v té chvíli myslel? Tíha takové odpovědnosti je děsivá. Zatímco představitelé hlavních rolí, jako Affleck a Freeman, byli od začátku jasně vytipováni, hledání představitelky Ryanovy partnerky - Cathy Mullerové - bylo mnohem složitější. Nakonec padla volba na dosud málo známou Bridget Moynahanovou. Režisér Robinson si vzpomíná: »Bridget nás přesvědčila. Pro roli Cathy, která je lékařkou, jsme hledali představitelku inteligentní, přizpůsobivou a důvěryhodnou. Také jsme potřebovali někoho, kdo dokáže zůstat sám sebou a udrží si svůj charakter i mezi proslulými herci. Navíc se k sobě s Benem výborně hodili. Cathy v jejím podání není jen silná žena, ale dokáže být Ryanovi skutečně rovnocennou partnerkou.«
Bridget Moynahanová o své roli říká:» Cathy je mimořádně schopná a samostatná žena, které záleží na vlastní kariéře. Není ochotna hrát druhé housle ve vztahu s Ryanem. I tím se oba vzájemně výborně doplňují.« »Myslím, že se podařilo dát dohromady mimořádné obsazení,« libuje si režisér Phil Alden Robinson. »Klíčem k vytvoření filmu podle Toma Clancyho je obsadit role tak, aby se všichni cítili jako v reálném světě. Z mé strany to znamená nejen najít výborné herce, ale dát jim inspirativní podklady, z nichž mohou čerpat, role, do nichž se mohou zakousnout - a nechat jim přitom naprostou volnost. To je cesta nejen k vytvoření akčního filmu, ale k thrilleru, který dokáže každého zaujmout.« Producent Neufeld souhlasí: »Dali jsme dohromady výborné obsazení. Jsou to všechno prvotřídní herci, a díky tomu se podařilo natočit napínavý thriller.«

O PRODUKCI
Pro tento druh filmu je podstatné, aby zobrazený děj přesně odpovídal realitě. Proto na filmu působil jako vojenský poradce Charles A. Davis, který prohlásil: »Byli jsme potěšeni, že nás produkce vyzvala ke spolupráci. Nejprve jsme si ujasnili, co od nás filmaři budou potřebovat a pak jsme jim vypracovali podklady. NEJHORŠÍ OBAVY jsou asi jedním z dokumentárně nejpřesnějších filmů, jaké byly v poslední době natočeny.« Ministerstvo obrany také zapůjčilo letadla a vrtulníky - ty operovaly zejména ve scéně, kdy je americký prezident zachráněn námořnictvem. Affleck se na svou roli připravoval i tím, že strávil určitou dobu v sídle CIA v Langley ve Virginii, kde se ho ujal Chase Brandon, bývalý operační důstojník, který se nyní stará o veřejné záležitosti
Ten mu umožnil rozhovory s analytiky, kteří pracují na odboru pro Rusko. Podle Brandona Affleckovi pro pochopení role Jacka Ryana velmi prospělo, že mohl nasát atmosféru tohoto místa a poznat práci zdejších specialistů. Affleck naopak tvrdí, že z této zkušenosti sice nenačerpal inspiraci pro samotnou roli, ale bylo pro něj užitečné poznání, že i zde jde o normální práci, jako je každá jiná. »Většina pracovníků CIA nejsou žádní špioni, ale lidé, kteří sepisují dokumenty a vypracovávají návrhy a pracovní postupy. Jsou jako studenti, kteří pro svou absolventskou práci shromažďují informace a tím se stávají experty pro určité skupiny lidí, zemí a situací, a pak všechny tyto informace synteticky shrnou,« charakterizoval svou zkušenost Ben Affleck.
Ve snaze o co největší autentičnost, se tvůrci rozhodli, že scény v Kremlu budou mluveny rusky. Pro herce (Ciarán Hinds - prezident Nemerov a Michael Byrne - Gruškov), to znamenalo zvládnout za pomoci jazykového odborníka (jímž byla Nataša Rybina) příslušné dialogy v ruštině, což nebylo právě snadné. K dokreslení atmosféry ruského prostředí byli angažování i ruští herci Lev Prygounov (gen. Saratkin) a Alexander Beljavsky (admirál Ivanov), i herci, původem Rusové, kteří žijí v Americe. Ve filmu, zejména při vojenských a bojových scénách, sehrály důležitou roli zvláštní efekty, na nichž se podílel koordinátor Al Di Saro a supervizor Glen Neufeld. S natáčením se začínalo v kanadském Montrealu v únoru 2001, dalšími lokalitami byl Washington D.C. Baltimore, Rusko a kalifornská poušť. A ovšem, interiéry CIA, Pentagonu, Bílého domu aj. byly postaveny ve dvou montrealských studiích. Natáčení trvalo čtyři měsíce.

DABING
1.DABING (VHS, DVD, ČT, Filmbox)
V českém znění: Zbyšek Pantůček - Ben Affleck (Jack Ryan), Dalimil Klapka - James Cromwell (prezident Robert Fowler), Jiří Hromada - Morgan Freeman (William Cabot), Miroslav Študent - Alan Bates (Richard Dressler) + Ciarán Hinds (prezident Nemerov), Antonín Navrátil - Liev Schreiber (John Clark) + Joel Bissonnette (Jared Mason), Jaroslav Kaňkovský - Colm Feore (Olson) + Ron Rifkin (státní tajemník Owens), Jiří Kvasnička - John Beasley (generál Lasseter), Bohdan Tůma - Conrad Pla (bezpečnostní stráž Pentagonu), Vladimír Fišer - Ken Jenkins (admirál Pollack) + Josef Sommer (senátor Jessup + titulky), Radka Stupková - Lee Garlington (Mary Pat Foleyová), Martin Kolár - Lev Prygunov (generál Saratkin), Lucie Svobodová - Pragna Desai (Dr. Rita Russellová) + LisaGay Hamilton (kapitánka Lorna Shirová), Ladislav Novák - Jamie Harrold (Dillon), Jiří Zavřel - Bruce McGill (poradce pro národní bezpečnost Revell), René Slováčková - Bridget Moynahan (Dr. Cathy Mullerová), Michal Michálek - Dale Godboldo (Rudy), Jan Hanžlík - Philip Baker Hall (ministr obrany Becker) + Michael Byrne (Anatoli Grushkov)
Překlad: Petr Finkous
Dialogy a produkce: Radka Stupková
Odborný poradce: Martin Minář
Režie českého znění: Pavel Beneš
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska, Studio Budíkov 2002

2.DABING (Nova)
V českém znění: Michal Dlouhý - Ben Affleck (Jack Ryan), Jiří Plachý - James Cromwell (prezident Robert Fowler), Antonín Molčík - Morgan Freeman (William Cabot), Dalimil Klapka - Philip Baker Hall (David Becker), Ladislav Županič - Bruce McGill (Revell), Kateřina Lojdová - Bridget Moynahan (dr. Cathy Mullerová), Pavel Rímský - Ron Rifkin (Sidney Owens), Apolena Veldová - Lee Garlington (Mary Pat Foleyová), Václav Mareš - Ken Jenkins (admirál Pollack), Oldřich Vlach - Alan Bates (Dressler), Bedřich Šetena - Michael Byrne (Anatolij Gruškov) + Josef Sommer (senátor Jessup), Jiří Hromada - Marcel Sabourin (Monceau), Tereza Chudobová - Pragna Desai (Dr. Rita Russellová) + LisaGay Hamilton (kapitán Lorna Shirová), Daniela Bartáková, Rudolf Kubík - Dale Godboldo (Rudy), Martin Stránský - Liev Schreiber (John Clark), Bohdan Tůma - Jamie Harrold (Dillon), Šárka Brázdová, Roman Hájek - Ciarán Hinds (prezident Nemerov), Otto Rošetzký - Colm Feore (Olson), Ivo Hrbáč - Joel Bissonnette (Jared Mason), a další...
Překlad: Barbora Knobová
Zvuk: Petr Kočík
Produkce: Veronika Dvořáková
Dialogy a režie: Karolína Průšová
Vyrobilo: Studio Audiotech pro Cet 21 s.r.o. 2006

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 29.8.2002
Premiéra USA: 29.8.2002
Premiéra Německo: 2.8.2002
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.2.2003 (VHS) H.C.E.
Poprvé na DVD: 3.3.2003 H.C.E.
Poprvé na Blu-ray: 13.11.2013 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 1 884 458
Tržby celkem - $ 193 921 372
Návštěvnost v ČR 17 893
Náklady (Rozpočet) - $ 68 000 000

FILMY V SÉRII
Hon na ponorku gastonrolinc.webnode.cz/news/a95/
Akční / Dobrodružný, USA, 1990
Režie: John McTiernan, Hrají: Sean Connery, Alec Baldwin

Vysoká hra patriotů gastonrolinc.webnode.cz/news/a96/
Akční / Thriller, USA, 1992
Režie: Phillip Noyce, Hrají: Harrison Ford, Anne Archer

Jasné nebezpečí gastonrolinc.webnode.cz/news/a99/
Akční / Thriller, USA, 1994
Režie: Phillip Noyce, Hrají: Harrison Ford, Willem Dafoe

Nejhorší obavy gastonrolinc.webnode.cz/news/a100/
Akční / Drama, USA / Německo, 2002
Režie: Phil Alden Robinson, Hrají: Ben Affleck, Morgan Freeman

Jack Ryan: V utajení gastonrolinc.webnode.cz/news/a101/
Mysteriózní / Akční, USA / Rusko, 2014
Režie: Kenneth Branagh, Hrají: Chris Pine, Keira Knightley

Tom Clancy: Bez výčitek gastonrolinc.webnode.cz/news/tom-clancy-bez-vycitek-without-remorse-2021-109-usa-akcni-krimi-drama-thriller-valecny-53/
Akční / Krimi, USA 2021
Režie: Stefano Sollima, Hrají: Michael B. Jordan, Jodie Turner-Smith
 
Tvůrci a herci
Phil Alden Robinson (Režie), Mace Neufeld (Produkce), Jerry Goldsmith (Hudba), John Lindley (Kamera), Nicolas De Toth (Střih), Neil Travis (Střih), Mindy Marin (Casting), Jeannine Oppewall (Scénografie), Marie-Sylvie Deveau (Kostýmy), Anthony Milch (Zvuk), Edouard F. Henriques (Masky), Paul Attanasio (Scénář), Daniel Pyne (Scénář), Tom Clancy (kniha) (Předloha), Ben Affleck (Herec), Morgan Freeman (Herec), James Cromwell (Herec), Ken Jenkins (Herec), Liev Schreiber (Herec), Bruce McGill (Herec), Philip Baker Hall (Herec), Richard Marner (Herec), Alan Bates (Herec), Bridget Moynahan (Herec), Josef Sommer (Herec), Colm Feore (Herec), Jamie Harrold (Herec), Ciarán Hinds (Herec), Michael Byrne (Herec), Ron Rifkin (Herec), Sven-Ole Thorsen (Herec), Marie Matiko (Herec), Conrad Pla (Herec), Isabelle Champeau (Herec), Lisa Gay Hamilton (Herec), Jason Winer (Herec), Lee Garlington (Herec), Jason Antoon (Herec), Gregory Hlady (Herec), Marcel Sabourin (Herec), Maxim Osadčij-Korytkovskij (Herec), Constantine Gregory (Herec), Antonio David Lyons (Herec), John Maclaren (Herec), Dale Godboldo (Herec), Roger Tonry (Herec), Mace Neufeld (Herec), Jennifer Séguin (Herec)
 
2002/124/USA, Německo/Akční, Drama, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Tom Clancy se v úvodu DVD komentáře představuje jako autor knihy, kterou režisér ignoroval. Naráží na to, že si tvůrci z jeho rozsáhlé předlohy vybrali vlastně jen kostru, řadu věcí a postav změnili či úplně vypustili.
- Izrael nikdy oficiálně nepotvrdil vlastnictví jaderných zbraní a vytrvale odmítá komentovat i svůj jaderný program. Dle analytiků první jaderné zbraně Izraelci vyrobili krátce před šestidenní válkou a v současné době disponují několika stovkami hlavic.
- Morgan Freeman hraje vysoce postaveného člena prezidentovy (James Cromwell) administrativy. Ve filmu Drtivý dopad (1998) je to přesně naopak.
- Režisér Phil Robinson změnil kvůli událostem z 11. září 2001 záporné postavy z islámských radikálů na neonacisty.
- Režie byla nabídnuta Wolfgangu Petersenovi, ten ji však odmítnul.
- Ciarán Hinds, představitel prezidenta Nemerova, který rusky neuměl ani slovo, se naučil všechny své ruské repliky během dvou týdnů.
- Věta "Meet the new boss, same as the old boss," pochází z písně "Won't Get Fooled Again," kterou proslavila kapela The Who.
- Projev prezidenta Nemerova (Ciarán Hinds) z konce filmu je převzat od prezidenta J. F. Kennedyho.
- Film byl točen v létě, takže veškerý sníh je umělý.
- Postava Johna Clarka (Liev Schreiber) se objevila už ve filmu Jasné nebezpečí (1994), kde ji ztvárnil Willem Dafoe. Ryan se právě s Clarkem znal už z dřívějška a v knižní předloze Nejhorší obavy dělal Ryanovi osobního strážce.
- Postava Jacka Ryana se objevila dříve už v jiných filmech. Hon na ponorku (1990), kde jej hrál Alec Baldwin, a ve filmech Vysoká hra patriotů (1992) a Jasné nebezpečí (1994), kde jej hrál Harrison Ford.
 
Odkazy