Šílený Max 2 - Bojovník silnic / Mad Max 2: The Road Warrior (1981/91/Austrálie/Sci-Fi, Akční, Dobrodružný, Thriller) 79%

29.07.2018 13:11
JEDNOU VĚTOU
„Benzín a nafta nad zlato v australském sci-fi thrilleru, který je pokračováním mimořádně úspěšného nízkorozpočtového filmu."

OBSAH
Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze.(Magic Box)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Na rozdíl od prvního dílu se už režisér „obtěžoval“ i s tím, aby alespoň trochu načrtnul vizi postapokalyptického světa. Přesto se nejedná o nic světoborného a hrubý sestřih válečných scén z dokumentů je tou nejjednodušší cestou. Ani ve scénáři se rozhodně nedočkáme ničeho světoborného, takže hromada kupících se klišé nemusí být současnému divákovi po chuti a i těm tolerantnějším dá námahu skousnout přílišnou teatrálnost pronášených dialogů. To vše je naštěstí vyváženo naprosto unikátními akčními sekvenci, jejichž natočení je v dnešní době nemyslitelné, protože při některých kaskadérských číslech by hollywoodští pojišťováci vyletěli z kůže. Kameraman Dean Semler bravurně nasnímal rozlehlou pouštní pustinu a takové prachové trajektorie zůstávající za auty se z obrazovky doslova sypou i na samotného diváka. Mel Gibson v hlavní roli přitvrdil, soundtrack už není tak otravný a laciná béčkovost se posunula na šílený úlet (kostýmy tvůrci ukradli v sado-maso salonu!), který je však od první do poslední minuty bez hluchého místa a jeho sledování je svým způsobem trochu zvrhlá zábava. (Isherwood) 4*

„Jeho lidé stříleli po všem z kuše, myslel si že je to známka punku, ropnou touhou připomínal G.W.Bushe, myslel si že je to známka punku, do nádrží cpát ji chtěl a taky do sudů, myslel si že je to známka punku, oblíkal se přitom jak kluci z gay klubů, myslel si že je to známka punku...“ Humungusi, Max ti rychle vysvětlí, že punk je jinde.. Dramaturgicky a vůbec technicky mnohem sebejistější než jednička, několik originálních nápadů (brána z autobusu, pes na spoušti), kostyméři, co se moc nepředřeli a kaskadérsky náročný závěr s cisternou jedoucí na turnaj plážového volejbalu. Zkrátka solidní mustr pro další tvůrce béčkových explicitních postapokalyptických kousků, v nichž pod nánosy bláta či písku krev zasychá rychleji. „And the Road Warrior? That was the last we ever saw of him. He lives now... only in my memories.“ (Gilmour93) 4*

Sádra-malta a k tomu ropa, to nemůže neklapnout, řekl si zřejmě George Miller (v traileru k Fury Road drze titulovaný jako "Mastermind"... WTF?). A dá se říct, že to tak v podstatě je, ale opět to není zásluha režiséra a scénáristy v jedné osobě, ale jen a pouze kameramana Deana Semlera (který se poté podílel na mnoha a mnoha filmech, z nichž nejde nezmínit Tanec S Vlky, za který sám dostal Oscara). No dobře, možná svoji roli sehrává i charakterní australský honácký pes:) Anebo možná taky Gibson, který předvádí svůj part westernového osamělého pistolníka slušně. Vlastně celou zápletku jde popsat jako ryze westernovou, takovou tu "gang zlých pistolníků obléhá hodné osadníky, a náhle přijíždí On". Čili opět vykrádačka, jejíž jediné originální prvky se týkají rekvizit. Nicméně na rozdíl od jedničky druhému Mad Maxovi jeho legendární statut rád přiznám, protože byť je to slepenec klišé, jakž takž to má hlavu a patu, a hlavně výborně natočené akční scény, v nichž tentokrát opravdu je (díky zmíněnému Semlerovi) na co se dívat. Mad Max 2 je po zásluze částí popkulturního dědictví, a zpodobnění nájezdníků z pustiny se stalo vzorem pro téměř každý další film (a nejen film, viz třeba Fallouty) z postapokalyptického prostředí - nebo alespoň pro ty, které chtěly být tak či onak "zábavné". Navíc je nutné říct, že třeba finále Doomsdaye (2008) kopíruje styl Mad Maxe, ale působí neskutečně dementně - tady ty honičky a kolize fungují výborně, a taky jich tam je výrazně víc než v prvním dílu. Není to umění, a vzpírám se dát čtyři hvězdy, ale červených sedmdesát rád přiznám. (Gemini) 3*

V.I.M. FILMU
Trilogie o Šíleném Maxovi se nesmazatelně zapsala do filmové historie. Nikdy před tím se totiž nikomu nepodařilo ukázat post-apokalyptický svět tak, jak to dokázal George Miller. V prvním díle stará společnost umírala, ve třetím se začala nová tvořit, ale právě ve druhém je pocit deprese, marnosti a všudypřítomného zoufalství nejintenzivnější. Tenká slupka jménem civilizace, která odlišovala lidstvo od zvířat, je pryč a vraždící tlupy šílenců oděných v kůžích brázdí pustinu a zabíjejí každého, na koho narazí. A při sledování filmu nebude mít člověk ani chvilku pocit, že by se to mělo v budoucnu zlepšit. Australské exteriéry byly pro podobný film ideální, navíc tvůrci věděli, že netočí Vodní svět, takže veškeré kulisy a auta vypadají, jakoby se měla každou chvíli rozpadnout (Miller pro film hledal věci i na smetištích). Šílený Max ale není pouze depresivní pohled do kruté budoucnosti, klasikou se stal především kvůli akci, konkrétně kvůli automobilovým honičkám. V budoucnosti se lidé nebudou přejíždět v normálních autech, ale v podomácku sestavených strojích, což ale na adrenalinu neubírá a závěrečná honička s kamionem patří i po pětadvaceti letech k tomu nejlepšímu, co kdy na tomto poli vzniklo. Šílený Max byl mnohokrát kopírovaný, ale nikdy nepřekonaný. Mel Gibson se díky němu stal mezinárodní hvězdou, George Miller se zapsal do zlaté kroniky akčního žánru a kritici byli pohoršeni mírou násilí a beznadějné atmosféry, která na své působivosti dodnes nic neztratila. Šílený Max se málokdy objevuje v žebříčcích nejlepších filmů. Pravděpodobně kvůli své osobitosti, syrovosti nepříjemnému pocitu, který ve vás bude rezonovat i několik dní po skončení filmu. Přesto by tuto kombinaci scifi, akce a westernu neměl minout nikdo. Film se určitě nezalíbí každému (což ani nechce), ale málokdo na něj jen tak zapomene.
P.S.: Milovníci herní série Fallout si budou muset nejspíš přeorganizovat desítku nejoblíbenějších filmů.

VELKÁ RECENZE
Příběh se odehrává v nejmenované blízké budoucnosti několik let po prvním díle v australské poušti, kde svět zachvátila ničivá jaderná válka o zbývající zdroje jako je ropa a voda, která zničila civilizaci a způsobila vyprahnutí světa, jak informuje diváka v úvodu vypravěč. Hlavní hrdina Max Rockatansky je desperát z před-apokalyptických dob potulující se australskou pustinou v upraveném stíhacím speciálu V-8 Pursuit (který řídil i v závěru prvního dílu) a snaží se přežít z toho, co najde. Ozbrojen zkrácenou brokovnicí, jejíž náboje jsou vzácné, jej na této bezcílné cestě doprovází pouze malý australský honácký pes.
Poté, co na silnici odrazí útok několika ozbrojenců vedených motorkářem Wezem, Max si přečerpá palivo z jednoho z jejich havarovaných automobilů. Později narazí poblíž na osamocený vírník. Ten hlídá ukrytý Gyro-kapitán. Max jej s pomocí svého psa přemůže. Výměnou za svůj život ho Gyro-kapitán vezme na místo, kde se nachází malá rafinérie ropy. Z blízkého pahorku oba vidí rafinérii obléhanou gangem motorizovaných banditů vedených Humungem, mužem se svalnatým tělem a hokejovou maskou na obličeji, ale přesto s poměrně inteligentním vystupováním. Humungus se prohlásil za krále pustiny, jeho požadavkem je vydání rafinérie do jeho rukou, za to slibuje osadníkům možnost odejít přes jeho území pryč. Ropa je nejcennější surovina postapokalyptického světa.
Osadníci se předtím pokusili prorazit s několika vozy blokádu, aby našli tahač. Posádky jsou chyceny a povražděny. Maxovi se podaří dopravit zraněného muže z jednoho automobilu do osady výměnou za benzín. Muž však umírá dříve než stačí před ostatními jejich dohodu potvrdit. Jediná možnost, jak od osadníků získat cennou surovinu, je uzavřít jinou dohodu: Max má přivést tahač Mack, který viděl nedaleko na silnici a který osadníci potřebují na odtažení cisterny s benzínem. Komunita se chce totiž přestěhovat na pobřeží a založit tam novou osadu. Benzínu už má dost, chce ho vzít sebou a k tomu potřebuje tahač. Max tedy neochotně souhlasí.
Maxovi se podaří tahač dopravit do rafinerie a dostane slíbený benzín a také další nabídku: má řídit cisternu při útěku před gangem Humunguse potažmo zůstat s ostatními jako člen komunity. Max ale nechce zůstat a tak odmítá a odjíždí svým vozem pryč, je ale dostižen a vytlačen Humungusovými lidmi ze silnice. Jeho auto vybuchne (Maxův bezpečnostní systém proti odcizení benzínu), motorkáři ho považují za mrtvého a odjíždějí zpátky k rafinérii. Max pomalu umírá v poušti, dokud ho nezachrání Gyro-kapitán (který se přidal ke komunitě) se svým vírníkem.
Bez vlastního auta přijímá Max nabídku (ačkoli je vážně zraněn) a souhlasí, že s cisternou projede přes obležení banditů. Brzy ráno vyráží Max s opevněnou cisternou s několika obránci pryč z osady, zatímco osadníci ujíždějí opačným směrem v autobusu a dalších vozech. Krátce potom je osada zničena výbuchem. Po divoké honičce, při které zemře vůdce banditů i Pappagallo se cisterna převrhne a vysype se z ní bezcenný písek. Byla to léčka na odlákání pozornosti. Vůdce osadníků Pappagallo správně předpokládal, že veškerá pozornost útočníků se soustředí na zastavení cisterny. Díky tomu mohli ostatní nepozorovaně odjet i s benzínem v sudech v autobusu pryč.
V závěrečném epilogu vzpomíná vypravěč na Maxe, kterého přezdívá Bojovník silnic a odhalí, že byl jedním z osadníků (zvlčilý chlapec), kteří mu vděčí za svůj život.
Šílený Max 2 – Bojovník silnic (anglicky Mad Max 2, The Road Warrior, nebo Mad Max 2: The Road Warrior) je australský postapokalyptický akční sci-fi film George Millera z roku 1981, v hlavní roli s Melem Gibsonem. Představuje druhý díl série a navazuje na film Šílený Max (1979), se kterým má společného hlavního hrdinu Maxe Rockatanského, bývalého policistu, jehož žena a dítě byli v prvním díle zabiti gangem motorkářů. Film si získal pozornost hlavně tíživou atmosférou, extravagantními kostýmy hlavních hrdinů i motorkářů a zajímavě upravenými dopravními prostředky.

Ocenění:
Los Angeles Film Critics Association
1982 - George Miller (Nejlepší cizojazyčný film)

DABING
1. DABING (VHS, DVD, Blu-ray, TV)
V českém znění: Josef Nedorost - Mel Gibson (Max), Jiří Holý - Harold Baigent (vypravěč), Jiří Zavřel - Kjell Nilsson (Humungus), Jiří Štěpnička - Michael Preston (Pappagallo) + Vernon Wells (Wez), Petr Oliva - Bruce Spence (Gyro), Ladislav Županič, Milan Livora, Miriam Kantorková - Moira Claux (Velká Rebecca), Alena Procházková - Virginia Hey (válečnice), Dagmar Čárová - Arkie Whiteley (kapitánova dívka)
Zvuk: Václav Hálek
Produkce: Jaromír Šindelář
Překlad: Ivan Boukal
Úprava a režie: Tomáš Tintěra
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov dabing pro Warner Home Video 1991

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 6.5.1982
Premiéra Austrálie: 24.12.1981 Warner Bros. AU
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.11.1991 (VHS) Warner Home Video, 10.5.1999 (DVD)
Poprvé na DVD: 10.5.1999 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: 11.3.2015 Magic Box

Tržby celkem - $ 36 000 000
Náklady (Rozpočet) - A$ 4 500 000
 
FILMY V SÉRII
Šílený Max gastonrolinc.webnode.cz/news/a088/
Sci-Fi / Akční, Austrálie, 1979
Režie: George Miller, Hrají: Mel Gibson, Joanne Samuel

Šílený Max 2 - Bojovník silnic gastonrolinc.webnode.cz/news/a089/
Sci-Fi / Akční, Austrálie, 1981
Režie: George Miller, Hrají: Mel Gibson, Bruce Spence

Šílený Max a Dóm hromu gastonrolinc.webnode.cz/news/a090/
Sci-Fi / Akční, Austrálie, 1985
Režie: George Miller, George Ogilvie, Hrají: Mel Gibson, Tina Turner

Šílený Max: Zběsilá cesta gastonrolinc.webnode.cz/news/a091/
Sci-Fi / Akční, Austrálie / USA, 2015
Režie: George Miller, Hrají: Tom Hardy, Charlize Theron
 
Tvůrci a herci
George Miller (Režie), Byron Kennedy (Produkce), Brian May (Hudba), Dean Semler (Kamera), Michael Balson (Střih), David Stiven (Střih), Tim Wellburn (Střih), - (Casting), - (Scénografie), Norma Moriceau (Kostýmy), Bruce Lamshed (Zvuk), Bob McCarron (Masky), Lesley Vandervalt (Masky), George Miller (Scénář), Mel Gibson (Herec), Bruce Spence (Herec), Max Phipps (Herec), Vernon Wells (Herec), Virginia Hey (Herec), Guy Norris (Herec)
 
1981/91/Austrálie/Sci-Fi, Akční, Dobrodružný, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Scéna s havárií cisterny byla tak nebezpečná, že kaskadérovi, který měl cisternu řídit, nebylo celých 12 hodin před natáčením záběru dovoleno jíst žádné jídlo. Produkce chtěla vyloučit, aby si kaskadér nemohl způsobit žaludeční obtíže. Pak by totiž natáčení muselo být přerušeno kvůli jeho hospitalizaci.
- Pes, který se objeví po boku Maxe (Mel Gibson) v tomto filmu, je australský honácký pes, v době natáčení filmu ne tolik známé plemeno vyšlechtěné z dinga, šelmy vévodící australské buši. Toto plemeno se dnes těší veliké oblibě i u některých filmových hvězd. ACD má například Matthew McConaughey, Owen Wilson a Luke Wilson.
- Mel Gibson (Max) ve filmu nepromluví až do jedenácté minuty. V celém filmu má celkem 16 řádek dialogů.
- Ačkoliv to tak možná nevypadá, během natáčení bylo ve skutečnosti extrémně chladné počasí. Mel Gibson trávil čas mezi záběry zabalený v dekách, a to i přesto, že jeho postava měla poměrně masivní kožený kostým. Představitelé záporáků trpěli mnohem víc, protože mnoho z nich bylo díky kostýmům velmi odhalených, včetně zadnic a dalších citlivých míst.
- Jedním z faktorů při vybírání lokací pro natáčení byla mapa srážek, podle které na zvolených místech nemělo po dobu produkce filmu vůbec pršet. Naneštěstí pro filmaře během natáčení samozřejmě pršet začalo - na daném místě to bylo poprvé za čtyři roky. Natáčení kvůli tomu bylo zastaveno na víc než týden.
- Napriek tomu, že je Max (Mel Gibson) hlavná postava a objavuje sa v každom zábere, prehovorí v celom filme len pár viet.
- Humungus (Kjell Nilsson) má ve filmu zbraň Smith & Wesson Model 29 ráže .44 Magnum. Max (Mel Gibson) používá upilovanou verzi brokovnice VG Bentley.
- Miller kladl tvůrcům kostýmů i prapodivných automobilů na srdce, aby veškeré předměty, které se ve filmu objeví, byly vyrobeny ze zbytků a starých součástek, nic nesmělo zářit novotou, protože v tomto světě již tovární výroba přestala existovat.
- Mel Gibson má nejraději právě tuto epizodu série.
- Při výrobě kostýmů tvůrci objížděli všemožná vetešnictví, second handy i prodejny se sado-masochistickými pomůckami.
- Když malý vrtulník (autogyra) nese dva lidi, jeden z nich byl figurína. Stroj dvě osoby neunesl.
- Pes, který se ve filmu vyskytuje, pocházel z útulku, a byl pro film cvičen. Z řevu motorů byl však stále nervózní, proto se mu dostalo speciálních špuntů do uší. Po natáčení si ho ponechal jeden z členů štábu.
- Tvůrci popisují typický kožený oděv Maxe: Rukáv chybí, protože v prvním filmu Maxovi přejeli ruku. V nemocnici museli ošetřující lékaři rukáv ustřihnout. Co se týká nohy, v prvním díle byl Max postřelen do kolena.
- Stejně jako tomu bylo u předchozího dílu, není ani v americkém traileru tohoto dílu zmíněn Mel Gibson, protože ho v Americe znal jen málokdo.
- Po dokončení Šíleného Maxe měla být všechna použitá auta zničena. U všech, krom hlavního Maxova vozu, se tak i stalo. Maxovo auto se ale shodou náhod zachovalo, tak bylo použito i v tomto dílu.
 
Odkazy