Pán prstenů: Dvě věže / The Lord of the Rings: The Two Towers (2002/172/USA, Nový Zéland, Německo/Fantasy, Dobrodružný, Akční) 90%

24.07.2018 16:17
JEDNOU VĚTOU
„Navzdory všem protivenstvím pokračuje skupina odvážných v cestě za záchranou světa. Pokračo-vání velkolepé fantasy ságy, ze které se světu zatajil dech."

OBSAH
Druhý díl filmové ságy o nebezpečném putování jehož cílem má být zničení prokletého prstenu moci začíná tam kde první skončil. Opět je hlavním hrdinou hobit Frodo. Ten se získal od svého příbuzného Bilba magický prsten po kterém touží temný Sauron a tak se dostal do samotného centra souboje mezi silami světla a temnot. Frodo jako vůdce společenství složeného z jeho přátel, kouzelníka, elfa, trpaslíka a dalších pomocníků pokračuje na cestě na vrchol sopky, aby zde prsten jednou provždy zničil. První díl byl nominován na Zlatý glóbus a získal cenu AFI. Díky zájmu diváků překročil zisk 350 milionů dolarů a především přesvědčil příznivce knihy, že tento dnes již klasický příběh lze úspěšně zfilmovat. V nezměněné sestavě vám teď tvůrci předkládají druhý díl fantaskního putování.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Dvě věže jsou takovou emoční a obrazovou kanonádou, že mozek napoprvé není schopen vstřebat vše co vidí a po skončení jsem si nemohl vzpomenout na to, co jsem viděl na začátku. Tohle není film na jedno shlédnutí. Vstřebá se až napodruhé, napotřetí. Zarytí fynoušci knihy budou asi prskat znechucením, jaktože si Jackson dovolil pozměnit děj a charakter Faramira. Mně to je jedno a naopak - myslím si, že ony změny filmu velice prospěly. Dokonce i tolik kritizovaná scéna s Arwen se mi moc líbí a patří ve filmu k tomu nejlepšímu. Film je prostě film a kniha je kniha. Dva rozdílné světy. Mně zajímá film a ten je natočen skvěle, je velkolepý a parádní. (Lima) 5*

Čím dál více zasahuje Jackson do původní konceptu knih, ale nelze mu za to nadávat, protože asi to lépe nejde... Začínám pociťovat menší nechuť ke stále stejným, ale přesto opěvovaným scénám a bojům. Nepatřím mezi horních 10 milionů obyvatel, které baví vidět stejné nálety kamery, pohyby, detaily a poslouchat pravděpodobně na tři části rozdělený soundtrack (i když velmi kvalitní, ale větší odlišnost by se hodila). Přesto všechno jde o neuvěřitelně dobře odvedou práci, která dokazuje, že Jackson je génius. Pán prstenů ožil díky němu ve formě, která nemůže a nebude překonána. S každým dalším shlédnutím vidím další menší drobečky na stole plném nádhery, ale jsou odfouknuty lehkým vánkem, díky kterému mě nespočetně krát za celý film zamrazí.... (Djkoma) 5*

Aleluja, chvalme našeho pána Petera Jacksona. Všichni se mě ptají, jestli je TTT lepší než Fellowship - na to můžu říct jenom, že to říct nejde. Rozjezd je pomalejší než v prvním díle, ale proboha, Helmův Žleb, entové, Éowyn, Gandalf The White, Gríma Wormtongue, Gimliho hlášky a hlavně Sméagol/Glum, to všechno ve stejně skvělé grafické podobě, možná s trochu slabší (rozuměj ponuřejší) muzikou než jakou jsme si naposlouchali ve Společenstvu, jsou perly bez kazu. Ale proč se tu objevuje Arwen, to je mi záhadou. I když za ty Vrrčí Jezdce to možná stálo. A co takhle Andy Serkis for Oscar? (Gemini) 5*

V.I.M. FILMU
Velkolepé filmové trilogie jsou kořením každé filmové dekády, a i když Pánu prstenů mnozí prorokovali jen zaprášené místo v poličce, vedle řady vysoko hodnocených, ale rychle zapadajících blockbusterů, je tahle knižní adaptace stále zářící hvězdou na poli fantasy, megahitů, adaptací... no vlastně na všech možných polích. Stala se symbolem toho lepšího Hollywoodu první dekády nového tisíciletí a také nedostižným etalonem adaptované fantasy literatury. Možná se teď divíte, že do V.I.M. tlačíme právě Dvě věže, ale osudem všech jednotlivých dílů Jacksonovy ságy je probojovat se do síně slávy, dříve či později. Ostatně Návrat Jediho tu taky je. Vedle dnes již sentimentálně rozjezdového Společenstva a triumfálního finiše v Návratu krále ovšem nemají Dvě věže na růžích ustláno, přestože po vzoru Impérium vrací úder stáčejí trilogii do temnějších vod a snaží se větvit osudy jednotlivých postav. To s sebou přináší jistou zkratkovitost, jež vymizí až při zhlédnutí prodloužené verze (téměř čtyři hodiny). Na druhou stranu jsou to právě Dvě věže, které představí nejpamátnější CGI charakter své doby - slizkého Gluma - a nabídnou hned několik strhujících bitev, včetně té o Helmův žleb.
Zatímco v Návratu krále jsou akční scény kvůli svému měřítku až příliš digitální (Civalem hojně citovaný efekt "anonymní masy pixelů"), Dvě věže přepínají ze statisícových armád do mnohem osobnějších duelů, ze kterých jsme si odnesli nejeden vskutku dechberoucí záběr. Jen si vzpomeňte, když za úsvitu najíždí Gandalf s posilami do zad skřetí armády. Nebo když Gimli s Legolasem soutěží, kdo dekapituje víc nepřátel. Tuhle syrovost a místy až hororové podtóny (Frodova procházka bažinami, souboj Éowyn, Gríma Červivec) už Návrat krále postrádá, i když se do něj podařilo přesunout souboj s Odulou.
Dvě věže jsou nejakčnější z kapitol, a jakkoliv se to nezdá, tak i nejrychleji pádící částí Pána prstenů. Změny tempa klamou tělem, protože až při opakovaném zhlédnutí si uvědomíte, že tady na oslavy či smutky není místo. Hrdinové si sotva stihnou vydechnout a musí se toho TOLIK stihnout (vůbec jsme nezmínili Enty, Faramira, Sarumana a další). Ten "guláš" začíná opravdu chutnat až když ho zasadíte do celkového obrazu, což je trochu nefér, protože ortel nad filmem většina fandů vyřkla deset, dvacet minut po odchodu ze sálu. Však sami uvidíte, až se vám začne stýskat a pustíte si ho znovu.

OLDIES FILMU
Trailer je jako obvykle zhuštěn v poměru 1:60 a ze tříhodinovky tak nabídne extrémně nabušenou tříminutovku, které nechybí nic. Málokdy plýtvám superlativy, ale trailer na Dvě věže je z těch, co vám rezonují lebkou ještě dlouhé týdny a kdykoliv se na něj díváte znovu, cítíte to jemné mrazení. Sledovat ho s odstupem několika měsíců či let pak navíc znamená poddat se jisté nostalgii, takže když uslyšíte Mansellův remix Requiemu za sen a uvidíte svoje oblíbené hrdiny odříkávat notoricky známé repliky, budete ve stavu absolutní spokojenosti. Takhle chutná pět hvězdiček, přátelé. Vydejte se tedy zpět do dob, kdy nápis "This Christmas" znamenal příjemný dáreček pro všechny filmové fanoušky, kdy se kinem proháněly statisícové armády a nikdo neřešil slabší triky (i proto, že ve fantasy žánru vám projde leccos). A můžete to brát i jako důkaz toho, že Peter Jackson umí, jestli jste na něj právě teď naštvaní za King Konga a nejraději byste ho upálili na grilu. Každý režisér má právo si jednou za čas vybrat oddechový čas... je docela smutné, když si to někdo vybere zrovna o Vánocích, ale holt není každý rok posvícení. A když už jsme u toho, už máte nějaký ten vykutálený filmový dárek pro svoje nejbližší?

GOLDIE FILMU
Společenstvo prstenu jsme v naší sekci poněkud netradičním způsobem připomněli ve stém příspěvku. Nyní, o rovných padesát klasik později, přichází na řadu tentokrát již standardní text o Dvou věžích, jakémsi černém koni série Pán prstenů. Jakožto prostřední části jim ostatně chybí začátek i konec, i proto na seznamu oblíbenosti vždy končí až na posledním místě. Velmi nezaslouženě. Zaměřím se tedy právě na to, abych ve vašich očích pozvedl Dvě věže o kousek výš.
Stále sice platí, že nejlépe vystavěným i vyprávěným dílem se stalo epicky komorní Společenstvo. Zpětně je to ale megalomansky předigitalizovaný a ke konci zbytečně časově natažený a emočně přetažený Návrat krále, kdo ustupuje do pozadí a o svých kvalitách dovoluje nejvíc pochybovat. Dvě věže naopak zrají jako víno, pokud tedy mluvíme o rozšířené edici, dnes ostatně jako u všech dílů série považované za standardní.
Nebudu zde popisovat děj, to by bylo jako nošení dříví do Fangornu, jen podotknu, jak složité muselo být pro Jacksona lineární Společenstvo najednou rozdělit na několik dějových linií, kdy kniha dávala minimální návod, jak má postupovat.
Dvě věže jsou adaptací necelých dvou dílů literárního Pána prstenů, třetí a většiny čtvrté knihy, kdy třetí kniha sleduje osudy rozbitého společenstva, čtvrtá pak Froda se Samem a nově Glumem. Jackson se musel od Tolkienova členění poprvé rázně odklonit a zašmikat nůžkami na těch správných místech. Což bylo riskantní, ale v rámci možností to dopadlo dobře. Jediné, co mu trochu podrazilo nohy, byla nutnost nechat závěr čtvrté knihy do Návratu krále, protože v něm by pak Frodo a Sam bez Oduly neměli prakticky co dělat (vzhledem k vyškrtnutí vymýcení Kraje).
Hnacím prvkem Dvou věží je spíš než Frodo s prstenem chystající se válka, která záměrně ukončila relativní komornost. Ne ale úplně. Jackson předvádí vynikající gradaci, kterou si vypůjčil z klasických filmů o obléhání za druhé světové války, kde čekání na konflikt vysilovalo víc než bitva samotná.
Právě tady Dvě věže jasně válcují Návrat krále. Zatímco zdejší špinaví a zubožení starci a mladíci čelící přesile chytnou za srdce a jediná bitva vydá všechny potřebné emoce, v Návratu krále postrádá válčení gradaci, taktiku a ke konci už ho je, ruku na srdce, zbytečně moc a až příliš digitální figurky spíš brání plynulému vyprávění. Epika začíná hraničit s kýčem, a to říkám jako někdo, kdo Návrat stále ještě uznává, ale připouští si jeho nedostatky.
Pointa tohoto srovnání je, že Dvě věže si zachovávají lidskost a postavy tu stále působí jako živoucí jednotlivci, což začalo sérii ke konci nebezpečně opouštět. Skloubení umělého mýtu a příběhu plného lidských emocí přitom bylo hlavní devizou Společenstva, již se podařilo zachovat ještě ve Dvou věžích. Jak jinak by mohly fungovat tragický příběh Gluma, beznadějné vyhlídky Faramira a vyčerpávající smysl pro povinnost Theódena. Návrat krále se už pozvolna mění na pouhou přehlídku epiky, což možná vypadá prvoplánově krásněji, ale zároveň jednodušeji a povrchněji. Ne za hranou dobrého vkusu, abych snad měl nutkání říct, že je nedůstojným zakončením, ale rozhodně si myslím, že oproti prvním dvěma dílům toto podlehnutí vlastní velkoleposti může leckomu oprávněně přijít nedostatečné.
Dvě věže si ve svojí špinavosti a neútulnosti (značná část se odehrává v noci/šeru) zachovávají nejen prvky Společenstva, ale i starší Jacksonovy tvorby. Ano, tím myslím ty nechutné amatérské horory. Když Helmův žleb napadnou skřeti a hrdinové se do nich pustí, popřípadě si Gimli s Legolasem vyměňují popudlivé hlášky, jako by zpoza rohu vykukoval hravý a nekorektní Jackson, jehož originalita táhne film kupředu. Jako by se dala dohromady kupa kamarádů, co po práci s láskou blbnou s kamerou... jen tentokrát se těch kamarádů sešlo o dost víc a mají relativně slušný rozpočet.
Vůbec to, že Dvě věže a celý Pán prstenů působí jako autorský projekt Petera Jacksona, je velmi obdivuhodné. Za prvé kvůli tomu, že měl Peter po ruce samozřejmě několik pomocných režisérů a rozhodně nebyl přítomen u natáčení všech scén, za druhé pak proto, že adaptuje velmi úzkostně chráněnou předlohu.
Nepíšu to poprvé, ale způsob, jakým manželé Jacksovovi uchopili Tolkienův kult, značně si ho přizpůsobili a nebáli se udělat i několik radikálních změn, aniž by ale myšlenky knihy utrpěly, si rozhodně zaslouží velkou pozornost a Pán prstenů si na rozdíl od tolika jiných adaptací fantasy sérií (Narnie, Potter, Eragon) zaslouží označení "vzor" pro všechny následovníky. Přístup ke knižní předloze nemohl být lepší.
Snad jediná výhoda Dvou věží jakožto prostředního dílu je možnost vypustit jakékoliv počáteční i závěrečné odlehčení. Začínají proto bezútěšně a končí ještě bezútěšněji, kdy jakákoliv vyhlídka lepších zítřků (polepšený Glum, vyhraná bitva) těsně před titulky vyprchává, když si uvědomíme, jak málo se hrdinové svému cíli přiblížili a kolik energie museli vydat.
Právě nekonečná deprese, špinavost a temnota způsobují ostudné pomíjení Dvou věží. Co naplat, mainstreamový divák dá většinou raději přednost barevnému, akčnějšímu a ve šťastném konci utopenému Návratu krále, zatímco ten považující se za náročného častěji ocení pozvolna se stupňující emoce putujícího Společenstva.
I já, pokud se mě někdo ptá, který díl Pána prstenů mám nejraději, řeknu raději vyhýbavě "tak to přece nejde brát, je to celistvý projekt". To ale skutečnost velmi zjednodušuje. Ano, jeden celek, nebál bych se říct komplexní v rámci fantasy žánru, ale jeho jednotlivé díly se i přes "kompatibilitu" značně liší. Asi jako různobarevné dílky stejné skládačky.
Společenstvo je nejosobnější a nejvíc se soustředí na jednotlivé hrdiny a jejich odhodlání zavázat se poslání. Dvě věže pak stejné hrdiny podrobují zkoušce, jestli zvládnou své poslání uvést do pohybu, a Návrat krále zase dokončit ho, i když už (hrdinům i filmařům) pomalu docházejí síly své velkolepé sliby plnit. Asi dává smysl, že si diváci oblíbí jeden z extrémů, čím víc o trilogii přemýšlím, tím víc ale oceňuji její prostřední článek, který se musí spolehnout na méně trumfů.

VELKÁ RECENZE
Napsat objektivní recenzi na Pána Prstenů je těžký úkol. A to obzvlášť pokud jste nečetli Tolkienův originál. Já se zkraje přiznávám, že jsem tak dosud neučinil. Další problém tkví v tom, že "Prstenofilové" se dělí na dvě skupinky. První jsou ti, jimž se Jacksonovo zpracování tuze líbí a nedají na něj dopustit, a ti druzí ho naopak zatracují a říkají o něm, že je to packal, který zkazil Tolkienovo poselství. Ať už mají pravdu jedni, nebo ti druzí, nám ostatním, tím chci říct těm neposedlým Tolkienem, se Pán Prstenů vesměs líbil.
Pokud jste viděli Společenstvo Prstenu, tak asi už tušíte, kde děj bude pokračovat. Překvapení: Tušíte naprosto špatně. Jackson nás totiž hned ze začátku přenese flashbackem zpět do chvíle, kdy si to Gandalf vyřizuje s pekelnou nestvůrou. Sice se to Frodovi jen zdá, ale to nic nemění na tom, že touto scénou jste zcela ohromeni. O Dvou věžích se před premiérou tvrdilo, že z celé série budou asi nejslabší, protože nemají možnost ohromit diváka atmosférou Nového Zélandu a tím prvním pocitem něčeho nového, protože jim tuto možnost "vyfouklo" Společenstvo Prstenu.
A že nebudou mít ani to kouzlo konce, tedy vyvrcholení, o které je má naopak připravit Návrat krále. Možná to bylo způsobeno dlouhou přestávkou mezi dvěma díly této ságy, ale já jsem byl ohromen. A to hned od začátku.
Poté, co se Frodo probudí ze svého snu, děj pokračuje dál. Zbytky družiny stopují skřety, kteří unesli Hobity, a mezitím Frodo Pytlík se svým společníkem Samvědem Křepelkou míří do Mordoru, aby zničili prsten. V této chvíli vstupuje do příběhu Glum, který byl celý vytvořen v počítači, a musím uznat, že v některých scénách hraje líp, než někteří herci. Vůbec celá jeho rozdvojená osobnost je dokonalá. Ale Glum není jedinou novou postavou. Jsou tu ještě Enti, neboli pastýři stromů, kteří také byli vytvořeni pomocí počítačové grafiky. Ale ve Dvou věžích nejde o Gluma ani o Enty, i když jejich role má svůj význam. Jde zde totiž o boj lidí a jejich spojenců proti zlu, které v Železném pásu vyzbrojil a vyburcoval k válce Saruman. Lidi se uchýlili do největší a nejbezpečnější pevnosti, jaká kdy byla postavena. Do Helmova žlebu. A tak se Sarumanovi hordy snaží najít cestu dovnitř. Touto scénou celý film vrcholí.
Dobývání Helmova žlabu trvá na plátně téměř půl hodiny a narozdíl od jiných filmů zde není tolik samoúčelné, ale funguje pouze jako prostředek k vykreslení charakterů postav. Narozdíl od Společenstva se ve Dvou věžích režisér pustil i do "citové" stránky filmu. To je ta část, na kterou nejčastěji Jacksonovi odpůrci ukazují. V podstatě mají pravdu. Toho citu je tu najednou snad až příliš, zvláště poté, co v jedničce po něm nebylo ani vidu ani slechu. Aragorn myslí stále na svou elfí lásku Arwen a mezitím po něm pokukuje Éowyn. Jediné co je na této stránce pozitivní, je vztah elfa Legolase a trpaslíka Gimliho. Ti si nedají ani chvilku pokoj, a tak se neustále špičkují. Musím přiznat, že jsem se při jejich společných scénách nasmál víc, než při nějakých komediích z poslední doby.
Ať už patříte mezi příznivce a nebo odpůrce Jacksonova opusu musíte uznat, že Dvě věže mají něco do sebe a že i přes jejich "nevýhodné" postavení uprostřed série dokážou ohromit.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Aragorn s Legolasem a Gimlim sledují skuruty, kteří unáší Smíška a Pipina na západ do Železného pasu, sídla zlého čaroděje Sarumana. Než se jim podaří je dostihnout, skuruti jsou pobiti jezdeckou družinou Rohirů, obyvateli Rohanu, království, přes jehož území skřeti putují. Zajatí hobiti během bitvy nepozorovaně uniknou a dostanou se do blízkého lesa Fangornu, který je domovem entů, stromům podobných bytostí, které les opatrují. Na jednoho enta jménem Stromovous Smíšek s Pipinem narazí. Svým příchodem přimějí enty se sejít a reagovat na situaci, která se jich dotýká nepřátelským jednáním Sarumana, jehož sídlo s Fangornem sousedí.
Aragorn s přáteli narazí na rohanskou družinu vedenou Éomerem, synovcem rohanského krále Théodena. Od nich se dozví o pobitých skurutech. Při prohledávání bojiště zjistí, že Smíšek s Pipinem prchli do Fangornu, a vydávají se za nimi. Zakrátko však narazí na Gandalfa, který v souboji s balrogem zemřel, ale nyní se vrací na svět ještě silnější, aby splnil svůj úkol – jako Gandalf Bílý. Ten jim oznámí, že jejich přátelé jsou v bezpečí a dalšího hledání není třeba. Společně se vydávají do rohanského hlavního města Edorasu. Rohanský král Théoden je v zajetí vlivu svého rádce Grímy Červivce, ve skutečnosti Sarumanova sluhy, který má Rohiry udržet v Sarumanově vlivu. Gandalf zlomí Sarumanovo kouzlo a Theodén je opět svým pánem. Mezitím přichází zpráva o útoku Sarumanovy skurutí armády postupující ze Železného pasu. Od Grímy a Sarumana osvobozený Théoden rozhodne, že Rohirové se před Sarumanovým vojskem ukryjí ve staré rohanské pevnosti Hláska v Helmově žlebu a v ní se budou bránit. Hláska je považována za nedobytnou.
Frodo se Samem nedlouho po rozpadu Společenstva narazí na Gluma, tvora, který vlastnil Jeden prsten před Bilbem (blíže o tom v Hobitovi). Glum sledoval Společenstvo od Morie, kde přebýval, neboť toužil prsten získat zpět. Sam jej chce zabít, ale Frodo v Glumovi vidí to, co by se stalo z něj samotného, pokud by Prsten nosil příliš dlouho. Podaří se mu Gluma zkrotit a přiměje ho, aby mu ukázal cestu do Mordoru, kde již podle vlastních slov jednou byl. Glum Froda se Samem vede k Černé bráně Mordoru, Sauronovy říše (obklopené horami), ta je však silně střežena. Glum pak nabídne další cestu dále na jihu. Při jejím hledání narazí hobiti s Glumem na družinu Faramira, Boromirova bratra, který v tamní končině hlídá východní hranici Gondoru před Sauronovými zlými služebníky. Faramir Froda se Samem objeví a zajme, neví však, o koho se jedná, a než to zjistí, rozhodne se je vzít s sebou. Glum, který v okamžiku zajetí s Frodem a Samem nebyl, družinu z povzdálí sleduje. Faramir na to ovšem přijde a pod hrozbou, že Gluma nechá zastřelit, přiměje Froda, aby jej zavolal k sobě a Faramirovi vojáci jej tak mohli snadno zajmout. Frodo Glumovi sice takto zachránil život, Glum si ovšem myslí, že ho Frodo zradil a rozhodne se pomstít. Po Glumově zajetí Faramir pochopí, že Frodo nese Jeden prsten, a přes Frodovy námitky se rozhodne hobity převézt do Minas Tirith, ke svému otci, správci Gondoru Denethorovi, v přesvědčení, že se mu do ruky dostala zbraň, která může vyhrát válku.
Rohirové se uchýlí do Hlásky. Spolu s nimi je tam i Aragorn, Gimli a Legolas. Gandalf se vydal na sever za Éomerem a jeho jezdci, nevrátí se však dříve než za úsvitu pátého dne. Na poslední chvíli do Hlásky dorazí také oddíl elfských lučištníků pod vedením kapitána Haldira. Krátce poté je Hláska obklíčena skuruty. Je čtvrtý den od odjezdu Gandalfa a pro obránce pevnosti začíná dlouhá noc. Ukáže se, že Saruman svou armádu na útok proti Hlásce dobře připravil. Pomocí nálože střelného prachu skuruti prorazí Žlebovou zeď a začnou útočit na samotnou Hlásku. Hodiny ubíhají a přes hrdinný odpor obránců je situace stále zoufalejší. Vstupní brána se pod náporem pomalu rozpadá a obránců na hradbách ubývá, včetně kapitána Haldira. Aragorn nakonec přesvědčí krále Theodéna k zoufalému výpadu. Ve chvíli, kdy obránci vyráží z brány pevnosti přichází úsvit a s ním i Gandalf, Éomer a jejich jezdci. Současný útok ze dvou směrů skuruty zaskočí a jejich armáda je rozprášena.
Entové se radí a nakonec do války jít odmítnou. Stromovous míní odnést Smíška s Pipinem na severozápadní okraj Fangornu, co nejblíže jejich domovu. Hobiti jej však lstí zavedou do blízkosti Železného pasu. Když Stromovous vidí spoušť způsobenou Sarumanem - dílny vyzbrojující jeho armádu spotřebovávají spoustu dřeva - přivolá další enty a jejich hněv nad Sarumanem konečně přeteče. I s oběma hobity se vydávají na pochod k Sarumanovu sídlu, věži Orthanku, stojící uprostřed kruhu skal v Železném pasu. Saruman vyslal svou armádu proti Rohirům, entové jej tedy zastihnou nepřipraveného. Protrhnou přehradu na říčce nad Orthankem a okolí věže je zaplaveno. Saruman je ve své věži uvězněn.
Když Faramir se svým oddílem dorazí do Osgiliathu, bývalého hlavního města Gondoru na řece Anduině, je město napadeno Sauronovou armádou v čele s Prstenovým přízrakem, který cítí přítomnost Prstenu. Faramir konečně prohlédne a nechá hobity pokračovat dál v cestě. Hobiti pod Glumovým vedením dojdou nakonec k průsmyku, kudy vede cesta do Mordoru. Glum ale chystá zradu. Stále touží získat zpět Jeden prsten a doufá, že se Froda zbaví s pomocí Oduly, obrovské pavoučice, která tunely obývá.

Ocenění:
Academy Awards
2003 - Střih zvuku
2003 - Vizuální efekty
2003 - Nejlepší film (nominace)
2003 - Střih (nominace)
2003 - Výprava (nominace)
2003 - Mix zvuku (nominace)

Golden Globes
2003 - Nejlepší film - drama (nominace)
2003 - Peter Jackson (Nejlepší režie) (nominace)

BAFTA
2003 - Kostýmy
2003 - Vizuální efekty
2003 - Cena diváků pro film roku
2003 - Nejlepší film (nominace)
2003 - Peter Jackson (Nejlepší režie) (nominace)
2003 - Andrew Lesnie (Nejlepší kamera) (nominace)
2003 - Nejlepší střih (nominace)
2003 - Zvuk (nominace)
2003 - Masky (nominace)
2003 - Výprava (nominace)

DABING
V českém znění: Jan Maxián - Elijah Wood (Frodo Pytlík), Petr Pelzer - Ian McKellen (Gandalf), Jitka Ježková - Liv Tyler (Arwen), Michal Dlouhý - Viggo Mortensen (Aragorn), Jiří Krejčí - Sean Astin (Samvěd Křepelka), Simona Postlerová - Cate Blanchett (Galadriel), Pavel Pípal - John Rhys-Davies (Gimli), Matěj Hádek - Billy Boyd (Peregrin Pipin Bral), Petr Burian - Dominic Monaghan (Smíšek Brandorád), Michal Jagelka - Orlando Bloom (Legolas), Boris Rösner - Christopher Lee (Saruman), Vladislav Beneš - Hugo Weaving (Elrond), Martin Zahálka - Andy Serkis (Glum), Sylva Sequensová - Miranda Otto (Éowyn), Saša Rašilov - David Wenham (Faramir), Aleš Procházka - Karl Urban (Éomer), Jiří Plachý - Bernard Hill (Théoden, král Rohanu), Tomáš Juřička - Brad Dourif (Gríma Červivec), Kamil Halbich - Craig Parker (Haldir), Jiří Zavřel - John Rhys-Davies (Stromovous), Bedřich Šetena - John Bach (Madril), Zdeněk Hess - Jed Brophy (Snaga), Jiří Prager, Markéta Čihařová, Radek Škvor
Překlad: Stanislava Pošustová
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Martin Jílek
Dialogy a režie: Petr Sitár
Vyrobilo studio LS Productions - 2003

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 16.1.2003 Warner Bros. CZ
Premiéra USA: 18.12.2002 New Line Cinema
Premiéra Nový Zéland: 18.12.2002
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 17.0.2003 (DVD) Warner Home Video
Poprvé na VHS: 1.9.2003 Warner Home Video
Poprvé na DVD: 17.9.2003 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: 12.4.2010 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 70 520 469
Tržby celkem - $ 926 047 111
Návštěvnost v ČR 729 482
Náklady (Rozpočet) - $ 79 000 000
 
FILMY V SÉRII
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu gastonrolinc.webnode.cz/news/a077/
Fantasy / Dobrodružný, USA / Nový Zéland, 2001
Režie: Peter Jackson, Hrají: Elijah Wood, Ian McKellen

Pán prstenů: Dvě věže gastonrolinc.webnode.cz/news/a076/
Fantasy / Dobrodružný, USA / Nový Zéland, 2002
Režie: Peter Jackson, Hrají: Elijah Wood, Ian McKellen

Pán prstenů: Návrat krále gastonrolinc.webnode.cz/news/a075/
Fantasy / Dobrodružný, USA / Nový Zéland, 2003
Režie: Peter Jackson, Hrají: Elijah Wood, Noel Appleby

Hobit: Neočekávaná cesta gastonrolinc.webnode.cz/news/a074/
Dobrodružný / Fantasy, USA / Nový Zéland, 2012
Režie: Peter Jackson, Hrají: Martin Freeman, Ian McKellen

Hobit: Šmakova dračí poušť gastonrolinc.webnode.cz/news/a078/
Dobrodružný / Fantasy, USA / Nový Zéland, 2013
Režie: Peter Jackson, Hrají: Martin Freeman, Ian McKellen

Hobit: Bitva pěti armád gastonrolinc.webnode.cz/news/a079/
Dobrodružný / Fantasy, USA / Nový Zéland, 2014
Režie: Peter Jackson, Hrají: Martin Freeman, Ian McKellen
 
Tvůrci a herci
Peter Jackson (Režie), Barrie M. Osborne (Produkce), Tim Sanders (Produkce), Peter Jackson (Produkce), Fran Walsh (Produkce), Howard Shore (Hudba), Andrew Lesnie (Kamera), John Gilbert (Střih), Victoria Burrows (Casting), Liz Mullane (Casting), Grant Major (Scénografie), Ngila Dickson (Kostýmy), Richard Taylor (Kostýmy), Mike Hopkins (Zvuk), Ethan Van der Ryn (Zvuk), Vivienne MacGillicuddy (Masky), Peter 'Swords' King (Masky), Fran Walsh (Scénář), Philippa Boyens (Scénář), Peter Jackson (Scénář), John Ronald Reuel Tolkien (kniha) (Předloha), Elijah Wood (Herec), Ian McKellen (Herec), Noel Appleby (Herec), Viggo Mortensen (Herec), Sean Astin (Herec), Cate Blanchett (Herec), Sean Bean (Herec), Liv Tyler (Herec), John Rhys-Davies (Herec), Billy Boyd (Herec), Dominic Monaghan (Herec), Orlando Bloom (Herec), Christopher Lee (Herec), Hugo Weaving (Herec), Ian Holm (Herec), Marton Csokas (Herec), Craig Parker (Herec), Andy Serkis (Herec), Ian Mune (Herec), Lawrence Makoare (Herec), Harry Sinclair (Herec), Elizabeth Moody (Herec), Peter Jackson (Herec), Bill Johnson (Herec), Billy Jackson (Herec), Bret McKenzie (Herec), Sala Baker (Herec), Alan Howard (Herec), Shane Rangi (Herec), Sabine Crossen (Herec)
 
2002/172/USA, Nový Zéland, Německo/Fantasy, Dobrodružný, Akční
 
Zajímavost k filmu
- Zatímco podle knižní předlohy jsou titulními „Dvěma věžmi“ Sarumanova (Christopher Lee) citadela Orthank a věž v Minas Morgul, ve filmové verzi jsou to Orthank a Sauronova pevnost Barad-dur. Minas Morgul se objevuje až v Návratu krále (2003).
- Rekvizity chlupatých hobitích nohou byly velmi náchylné k poškození a protržení. Pro film jich proto bylo vyrobeno na 1800.
- Vodní hráz Železného pasu byla postavena tak pevně, že se jí na první pokus nepovedlo vodou prolomit, a tak musela být ze strany, která není v záběru vidět, oslabena.
- Model Sauronovy temné věže Barad-dúr byl postaven v měřítku 1:166 a byl tak velký, že se nevešel do natáčecího ateliéru. Měřil 8 metrů.
- Při předvádění první verze Gluma byla předvedena scéna, kde Glum skočí na postavu Gandalfa (Ian McKellen), utrhne jí hlavu a následní po ní skáče.
- Větší model Helmova žlebu v měřítku 1:4 byl nakonec odpálen trhavinou, takže scéna, v níž zeď pevnosti vyletí do vzduchu, není pouze počítačová animace.
- Pro plánování Bitvy v Helmově žlebu bylo nakoupeni 40 000 plastových postaviček válečníků.
- Většinu Rohanských jezdců na koních hráli namaskované ženy s falešnými vousy. Komparzistky totiž uměli na koních jezdit mnohem lépe než většina mužů.
- Brad Dourif si musel pro svou roli Grima holit obočí. Během celé trilogie tak musel učinit celkem třikrát.
- Frázi „Znám tvou tvář“ je možné slyšet jak ve druhém, tak i ve třetím díle.
- Legolas (Orlando Bloom) vystřelí v celém filmu celkem 21 šípů, tedy o jeden méně oproti předchozímu filmu Pán prstenů: Společenstvu prstenu (2001), díky čemuž byl v roce 2012 mezi nejaktivnějšími filmovými kulostřelci na třetím místě.
- Představitelka Galadriel Cate Blanchett je jediná z hereckého obsazení, která má na svém kontě Oscara. Viggo Mortensen, Ian McKellen, Ian Holm a Brad Dourif byli na ocenění "pouze" nominováni.
- Verze filmu, která byla uvedena v kinech, měla před posledními úpravami ještě o 54 minut více.
- Tetování, které mají herci Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Sean Astin, Sean Bean, Billy Boyd, Dominic Monaghan a Orlando Bloom, si nechali udělat ve Welingtonu a řekli, že jej nikdy neukáží do kamery.
- Rohanské královsví má vikingské rysy a téměř skandinávský styl civilizace.
- Sarumanova (Christopher Lee) věž nese název Orthank.
- Christopher Lee řekl, že během 48 hodin věděl, že se tvoří dějiny filmu.
- Píseň v závěrečných titulcích (nesoucí oficiální název „Gollum's Song“ nebo „Long Ways To Go Yet“) nazpívala islandská zpěvačka Emiliana Torrini. Původně měl být tento úkol svěřen Björk, avšak ta od něj musela odstoupit kvůli svému těhotenství.
- Ve scéně, kdy přichází Aragorn, Gimli a Legolas ke spálené hromadě skřetů, nakopne Aragorn skřetí přilbu a bolestivě zakřičí nad domnělou ztrátou hobitů. Viggo Mortensen si při nakopnutí poranil prsty na noze, což mu způsobilo velikou bolest. Bolestný výkřik tak zněl velmi přesvědčivě. Scéna byla natočena na pátý pokus.
- Pro druhý díl trilogie byla kompletně naskenována tvář Andyho Serkise (předloha Golluma) a digitálně aplikována na Golluma. K doladění samotného Golluma bylo využito přes 100 maket soch a 1000 nákresů. Sám Andy Serkis popsal tvář Golluma jako kombinaci svého otce a novorozeněte.
 
Odkazy