Útěk z Planety opic / Escape from the Planet of the Apes (1971/98/USA/Rodinný, Sci-Fi, Drama) 50%

24.07.2018 16:14
JEDNOU VĚTOU
„Opice z roku 3955 s lidskou inteligencí se po příchodu na Zem stávají slavnými. Vědci ze strachu, že jednou ovládnou svět, se je snaží zlikvidovat."

OBSAH
Třetí část pětidílné řady o planetě opic vypráví o třech opičích vědcích, kteří uprchnou před nukleárním výbuchem tím, že s kosmickou lodí proletí časoprostorem na Zemi do 20. století. Nejprve se stanou senzací. Pak se ale stanou nepohodlnými, protože prorokují, že civilizace bude zničena atomovými zbraněmi a opanována inteligentními opicemi. Alegorická satira, za jejíž opičí kostýmy dostal John Chambers Oscara, poukazuje na nelidské jednání lidí.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Planeta opic je jen jedna a všechny ostatní snímky se jen snaží dotvářet pochopení jak se to všechno mohlo stát. Oproti knížní verzi nabízejí naprosto jiný přístup k času a vzniku opic. Tento díl, v kterém se poslední dvě opice vrací před atomovým výbuchem zpět v čase do doby po startu raketoplánu z prvního dílu. Opice jsou až moc vyspělé a chytré než, aby mohli být normálními občany... (Djkoma) 3*

Je to zvláštní, ale paradoxně až tento třetí díl je mnohem více podobný původní předloze Pierra Boullea. Zajímavé, že? Téměř přesně to, co se děje v tomto snímku dělaly opice s Ulyxeem Merouxem, předobrazem Taylora. Jejich civilizace byla téměř stejná, jako ta naše, akorát protože to jsou opice, tak jen opakovaly a nevyvíjely se. Tuto dějovou linii však tvůrci v roce 1968 opustili. Film není až tak špatný, ale stejně jako každé pokračování ztrácí hodně tím, že není první (nad touhle větou jsem se ještě jednou zamyslel a musím uznat, že je geniální). Navíc je tu pár opravdu hloupých momentů, kdy bytostem s příruční taškou a oblečením, která vystoupí z neautomatické vesmírné lodi, dávají testy jako pro debily. Kdyby nebyly žádné předešlé díly, byl by tento film mnohem lépe přijímán, než teď, ale přeci jen to je velký sesuv kvality a to jak v obsahu, tak v obsazení. (monolog) 3*

Navázat na původní díly Planety opic bylo obtížné a ačkoliv se zřejmě tvůrci chvástali, jak to dokázali, tak se mi zdá, že to je spíš naopak. Jak si můžou vysvětlit, že budoucnost je taková jaká je, když se obyvatelé vrátily a vyzradily ji až po výbuchu, který původně neměl nastat? V tom případě mělo vše vypadat odlišně. Režie je aspoň průměrná, dodejme že snímek působí béčkově. Jediné co film drží na vodou je charisma dvou hlavních hrdinů, bez nichž by to bylo ještě bezradnější. Zbytečná zbytečnost... (sinp) 3*

VELKÁ RECENZE
Jižně od pobřeží Kalifornie havaruje vesmírná loď, ze které záchranáři vysvobodí tři astronauty. Když si sundají helmy tak se ukáže, že to nejsou lidé, nýbrž opice, šimpanzi. Je to Zira, Cornnelius a dr. Milo, kteří utekli před militantními gorilami z Planety opic a zpětně se časoprostorem dostali na Zemi 2000 let před jejím zničením. Generál Brody rozhodne umístit je v ZOO, kde je dostanou na starost psychiatr Lewis Dixon a Stephanie Brandonová. Celý následující děj je vlastně variací na příběh Planety opic, jenomže tentokrát jsou objektem zkoumání opice ve světě, ve kterém vládnou lidé. Milo se stane obětí gorily, vězněné ve vedlejší kleci, takže další příběh se rozvíjí kolem Ziry a Corneliuse, kteří jsou už manželé. A tak jako v prvním díle, i zde mají ztroskotanci své dobrodince a svého protivníka, dokazují svou inteligenci, své schopnosti, zkoumá je speciálně ustanovená komise i CIA a nakonec musí bránit své životy i život svého ještě nenarozeného dítěte. Přes příkaz prezidenta Spojených států, který pochopil, že jsou hodní, vzdělaní a kultivovaní a rozhodl, že se jim nesmí ublížit, a přes sympatie veřejnosti dr. Hasslein je chce zabít, aby tím přerušil hrozící negativní vývojovou linii, jež směřuje ke zničení světa lidí a k nadvládě opic. Zdá se, že pomocí čestných a odvážných ochránců a Stephanie se je nakonec podaří zachránit, ale happyend není tak přímočarý a jednoznačný. Hasslein vypátrá, kde se Zira s Corneliusem skrývají a v přestřelce všichni tři zahynou. Ale čerstvě narozený syn šimpanzích hrdinů se díky lidské laskavosti zachrání.
Filmový svět dokáže i nemožné, zejména, když se práce chopí schopný scénárista. A Paula Dehna, kmenového autora pentalogie o Planetě opic není radno podceňovat. K otevření zcela nového prostoru pro vyprávění mu stačila malá cesta časem. Šimpanzí vědci Cornelius a Zira, které si fandové sci-fi oblíbili již z předchozích dílů, uniknou jaderné apokalypse i zkáze Země v opravené raketě a díky časovému posunu přistanou na Zemi naší současnosti (přesněji roku 1971). Třetí díl ságy o Planetě opic těží z Boulleho knihy více než by se na první pohled mohlo zdát. Je totiž postaven na obrácené situaci než kniha a první díl filmové ságy. Překvapení, nedůvěra i okouzlení lidí inteligentními opicemi, pomalu se měnící ve smrtelné ohrožení, když se lidé dovědí pravdu o původu opic a své budoucnosti. Těhotná Zira se náhle stává pro lidstvo hrozbou.

DABING
1. DABING: VHS, Markíza
V českém znění: Miluše Dreiseitlová - Kim Hunter (Zira), Bohuslav Kalva - James B. Sikking (důstojnív v operačním středisku), Roddy McDowall (Cornelius), James Bacon (generál Faulkner), Bill Bonds (televizní hlasatel), John Randolph (předseda prezidentské komise), Peter Forster (kardinál), Gene Whittington (námořní kapitán Osgood) + (komentář místa), Ladislav Županič - M. Emmet Walsh (Greg - vojenský pobočník generála Winthropa), Bradford Dillman (Dr. Lewis Dixon), Karel Urbánek - Harry Lauter (generál Winthrop), Sal Mineo (Milo), William Windom (prezident), Robert Nichols (reportér), John Randolph (předseda prezidentské komise), Donald Elson (správce muzea dejin přírody), Tony Regan (reportér v hotelu), Albert Salmi (E-1), Ricardo Montalban (Armando), Jana Gýrová - Natalie Trundy (Dr. Stephanie 'Stevie' Brantonová), Elizabeth Harrower (reportérka v hotelu), Libor Hruška - James W. Gavin (pilot helikoptéry), Marshall Stuart (Arthur - vojenská ordonance), William Beckley (britský televizní hlasatel), Eric Braeden (Dr. Otto Hasslein), Peter Forster (kardinál), Alan Baxter (vojenský důstojník), Karl Bruck (německý televizní hlasatel), Roy E. Glenn Sr. (právní zástupce), Norman Burton (vojenský důstojník), William Woodson (námořní důstojník), Jason Evers (E-2), Tom Lowell (zdravotník), Gene Whittington (námořní kapitán Osgood) + (titulky)
Překlad: Nikolaj Šatochin
Zvuk: Tomáš Hejlovský
Produkce: Petr Skarke
Režie českého znění: Václav Matějka

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 26.5.1971 20th Century Fox
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 12 300 000
Náklady (Rozpočet) - $ 2 60 000
 
FILMY V SÉRII
Planeta opic gastonrolinc.webnode.cz/news/a066/
Dobrodružný / Sci-Fi, USA, 1968
Režie: Franklin J. Schaffner, Hrají: Charlton Heston, Roddy McDowall

Do nitra Planety opic gastonrolinc.webnode.cz/news/a067/
Sci-Fi / Dobrodružný, USA, 1970
Režie: Ted Post, Hrají: James Franciscus, Kim Hunter

Útěk z Planety opic gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a068/
Akční / Dobrodružný, USA, 1971
Režie: Don Taylor, Hrají: Roddy McDowall, Kim Hunter

Dobytí Planety opic gastonrolinc.webnode.cz/news/a069/
Akční / Sci-Fi, USA, 1972
Režie: J. Lee Thompson, Hrají: Roddy McDowall, Don Murray

Bitva o Planetu opic gastonrolinc.webnode.cz/news/a070/
Akční / Dobrodružný, USA, 1973
Režie: J. Lee Thompson, Hrají: Roddy McDowall, Claude Akins

Planeta opic gastonrolinc.webnode.cz/news/a071/
Dobrodružný / Sci-Fi, USA, 2001
Režie: Tim Burton, Hrají: Mark Wahlberg, Tim Roth

Zrození Planety opic (Blu-ray) gastonrolinc.webnode.cz/news/a072/
Akční / Dobrodružný, USA, 2011
Režie: Rupert Wyatt, Hrají: James Franco, Andy Serkis

Úsvit planety opic (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a073/
Akční / Dobrodružný, USA, 2014
Režie: Matt Reeves, Hrají: Andy Serkis, Jason Clarke

Válka o planetu opic (Blu-ray) gastonrolinc.webnode.cz/news/a234/
Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller / Drama, USA / Kanada / Nový Zéland 2017
Režie: Matt Reeves, Hrají: Andy Serkis, Woody Harrelson
 
Tvůrci a herci
Don Taylor (Režie), Arthur P. Jacobs (Produkce), Jerry Goldsmith (Hudba), Joseph F. Biroc (Kamera), Marion Rothman (Střih), - (Casting), Jack Martin Smith, (Scénografie), Morton Haack (Kostýmy), Theodore Soderberg (Zvuk), Dean Vernon (Zvuk), John Chambers (Masky), Paul Dehn (Scénář), Roddy McDowall (Herec), Kim Hunter (Herec), Bradford Dillman (Herec), Eric Braeden (Herec), Ricardo Montalban (Herec), Sal Mineo (Herec), Albert Salmi (Herec), Jason Evers (Herec), John Randolph (Herec), M. Emmet Walsh (Herec), Norman Burton (Herec), William Windom (Herec), John Alderman (Herec), Natalie Trundy (Herec), Robert Gunner (Herec), James Sikking (Herec), Harry Lauter (Herec), Arthur Tovey (Herec), Stephen Roberts (Herec), Paul Bradley (Herec)
 
1971/98/USA/Rodinný, Sci-Fi, Drama
 
Zajímavost k filmu
- V prvním díle kosmonauti přepočítávali čas, kolik let uběhlo při návratu na Zemi podle "Hassleinovy křivky". Ve třetím díle se sám Otto Hasslein objevuje a vysvětluje příčinu příletu tří opic do minulosti.
- Ve filmu se oproti předchozích filmech objevují pouze tři lidé v opičích maskách a čtvrtý v gorilím kostýmu.
- Ve filmech Do nitra Planety opic (1970) a Útěk z Planety opic je shodně užíván jako zkázný rok 3955. V původní Planetě opic (1968) však v úvodní scéně, kdy je posádka po přistání ve vodě, odečítá Taylor z palubního počítače datum 25. listopad 3978.
- Pre Sala Mineoa (Milo) bol make-up tak nepríjemný, že tvorcovia museli prepísať scenár a jeho postavu nechať zomrieť skôr, ako plánovali. Zároveň to bol Mineov posledný film premietaný v kinách.
- Natáčalo sa od 30. novembra 1970 do 20. januára 1971, prevažne v Kalifornii.
- Spoiler: Corneilious a Zira měli být původně roztrhání několika dobrmany, ale scéna byla zavržena pro přílišnou brutálnost.
 
Odkazy