Freddyho smrt - Poslední noční můra / Freddy's Dead: The Final Nightmare (1991/96/USA/Horor, Komedie, Mysteriózní) 44%

24.07.2018 16:10
JEDNOU VĚTOU
„Zkoušeli ho pohřbít, chtěli ho spálit, pokoušeli se ho zahnat svěcenou vodou. Takové hlouposti na Freddyho neplatí! Dál si libuje ve svých krvavých orgiích, jenže ve svém městě už nemá koho zabíjet…"

OBSAH
Hned v první minutě se ocitnete uprostřed zlé můry nesoucí Freddyho zřetelný rukopis, a pak už se řítíte takovým množstvím děsivých snů, jako v Elm Street nikdy dřív. Navíc snů připomínajících vaše skutečné noční můry. Nekonečné pády, smyčky neustále opakující tutéž situaci, nesmyslné návraty na totéž místo bez možnosti úniku, všední úkony dosahující stále absurdnějších rozměrů. Jejich prostřednictvím vstupuje divák do dalšího děsivého příběhu o Freddy Kruegrovi, přízraku, který má zvláštní zálibu v rukavici opatřené ostrými břity a bizarními vraždami vyhlédnutých obětí. Tentokrát se prostřednictvím děsivých snů snaží přilákat do Springwoodu mladou vychovatelku dětského domova Maggie, která se s pomocí svého kolegy Doca a několika postižených teenagerů pokouší vypátrat význam svých snů. Maggie v doprovodu mladíka Johna a trojice černých pasažérů, kteří se pokouší z ústavu uprchnout, odjede do Springwoodu, protože se domnívá, že tu najde klíč k chlapcovým nočním můrám. V městečku je pouť, jsou na ní však samí dospělí, žádné děti. Také škola je prázdná, v jedné z tříd Maggie objeví pomateného učitele s knihou plnou výstřižků o Freddyho zločinech, zatímco Freddy svými krutými hrátkami vraždí jednoho z mladých lidí po druhém. Vyjde najevo, že svou sílu dostal Freddy od démonů snů, kteří si vždy vyberou toho nejzkaženějšího člověka a dají mu schopnost měnit sny v realitu. Maggie navíc zjistí, že ona sama je Freddyho dcerou, kterou mu ještě jako malou odebrali a dali na vychování do sirotčince. Ona je také jediná, kdo ho může dostat z města, které již porazil. Maggie, Doc a dívka Tracy, která jediná přežila výlet do Springwoodu, se dohodnou, že Freddyho vylákají ze snu do reality, aby ho mohli zabít.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
"Welcome to Prime time, Bitch!" Po všem tom upalování, pohřbívání a svěcené vodě se Freddyho přízrak znovu vrací, aby shodil všechnu svou zbývající čest, vážnost, a pořádně se ztrapnil. Krueger už nemá koho vraždit, ve Springwoodu zůstali jen mentální dospělí, a tak si krátí čas trýzněním jak posledních dětí, tak hlavně samotného diváka. Jedna z nejslavnějších hororových ikon totiž schytala na postu režiséra nemožnou ženskou, která se rozhodla sérii ukončit a znásilnit. Freddy tu už vystupuje coby pouhá komická figurka s pochmurnou minulostí, jež neměla být nikdy odhalena... alespoň ne takhle. Kruegerova maska je zase o něco jednodušší (rozuměj ošklivější) a "speciální efekty" stojí tentokrát za hovno. Paradoxně nejlepší na snímku jsou tak závěrečné titulky, ve kterých se promítají nejlepší momenty z celé série. Člověk si při nich vzpomene na všechny ty krásné chvíle, u nichž nás Fred královsky bavil. R.I.P. (Bloody13) 3*

Režisérka Rachel Talalay se v pozdější době věnovala jen televizní tvorbě, ale než na ni přesedlala, stačila zprznit šestý díl Freddyho Kruegera. Není to tak úplně její vina, protože scénář už mlel z posledního, nápady docházely, a tak přišlo za vděk přiblížit hlavní zohavenou postavu také z "lidského" hlediska. V této fázi film popírá všechna předešlá pokračování, protože v podstatě demytizuje Freddyho a dělá z něj šaška bez respektu, ocitajícího se na hranici sebe parodie. Se sny se oproti tomu pracuje přece jen v reálnější podobě, a proto už nemusí přijít někomu tak nápadité, ale právě až v šestém dílu mně připadaly jako ty, které se klidně smrtelníkovi mohou zdát, bez obsahu fantasmagorických výjevů. Díl je to hodně nevyrovnaný a není se co divit. Přijít totiž v šestém dílu s něčím opravdu neotřelým v této sérii, by byl zázrak, a je div, že to ještě drželo pohromadě. 60% (kingik) 3*

Šestá a pravděpodobně nejzatracovanější Noční můra bývá často kritizována za chybějící atmosféru, nesympatické postavy, hloupý scénář a případně nulové přínosy v rámci celé série. Nebudu tyto body vyvracet, ale v žádném případě je nepodpořím. Zůstat věrný původní myšlence a přitom přijít s novým přístupem k tématu je těžké, zvláště pokud se jedná o tak pokročilé pokračování. Freddyho smrti se to ale podařilo. Jistým způsobem zde napomohl feeling raných let devadesátých, ale o to hlavní se postarali tvůrci již při psaní scénáře. Rozhodli se znovu zapátrat ve Freddyho osobním životě, což sice může být otravné, ale pokud je to podpořeno povedenou dějovou linií tak proč ne. Děj pátého pokračování je dobře zvládnut po rytmické stránce. Jedním z důvodů může být slušná rozmanitost lokací, ale tím důležitějším je vrstvení děje. Tentokráte se totiž krom klasické snové a reálné pasáže dočkáme i retrospektivní roviny odkrývající život hlavního antihrdiny. Přestože jednotlivá zabití trvají delší dobu (zvláště v porovnání s vraždící mašinerií ve čtyřce), mají slušný drajv; prostě to šlape. Proč tomu tak je lze velice dobře vidět například ve scéně, kdy se Fred pustí do chlapce s naslouchátkem. Ta je poměrně různorodá, co se prostředí týče, dokresluje postavu, navíc je v ní dobře dávkován humor. A právě ten může být další rozporuplně přijímanou věcí v této Noční můře. Bez přílišného přehánění se totiž dá označit za přehnaný, až šaškovský, což některým fanouškům může připadat jako troufalost. Největším průšvihem je pak trojice duchů, díky nimž získal Freddy své schopnosti. Páté pokračování Noční můry bych tedy neviděl nijak černě, spíše naopak. Díky výše uvedené scéně, videoherní vraždě a poměrně slušnému finále rozhodně je na co vzpomínat. (Dudek) 3*

VELKÁ RECENZE
 Máme tu šestý díl nezapomenutelné série, opět poměrně imaginativní, ale zároveň neskutečně nevtipný. A máme i obrovskou novinku, pokud se týká režiséra. Lépe řečeno režisérky, protože poprvé se k sérii dostala žena, Rachel Talalay, která se proslavila jako režisérka filmů „Pancéřová žena“ nebo „Vražedný computer“ – proslavila spíš negativně – ale potom se dala na seriálovou tvorbu, a zde se dostala ke skutečně zajímavým kouskům jako „Supernatural“, „Mrtvá zóna“ nebo „Odložené případy“.
„Freddyho smrt – Poslední noční můra“ se stala prvotinou této režisérky, ale na to, že se jedná o její první celovečerní kousek, tak se ho ujala docela dobře. Neříkám, že je to nejlepší díl celé série, ale oproti takové čtyřce je mnohem více obrazotvorný. Bohužel to zachází až tak daleko, že je to celé trochu kýčovité. Na tomhle film umírá nejvíce. I když má zajímavé momenty, v místech, kde se snaží být vtipný, je bohužel jen neskutečně trapný.
Ženský prvek je ale na filmu patrný. Už se nezabýváme tím, co Freddy provádí teď ale hlavně tím, co provedl v minulosti. Freddy totiž nebyl šílený samotář, ale měl svou vlastní rodinu. A jak zjišťujeme, nikoli pouze manželku. Zde je vidět ženský prvek v režii nejvíce. Na hrdinku je zaměřeno, a to nikoli na hrdinku slabou, ale silnou. V sérii to není nic neobvyklého, ale propojení s Freddyho minulostí je tu vlastně poprvé. Nedovádíme se toho moc, vlastně jen takové zkazky, krátké flashbacky, ale stačí to, abychom si udělali představu o tom, jaký měl Freddy život.
V čem je film skutečně příjemný, to je skutečnost, že se zde objeví pár známých herců. Tak kromě Robeta Englunda, samozřejmě, je to třeba takový Johhny Depp, který zde má příjemné kameo, jímž se vrátil k sérii, kde začínal svou kariéru. Role ve filmu „Noční můra v Elm Street“ byla skutečně jeho první filmovou. Podobné příjemné kameo tu má i rocker Alice Cooper, u kterého přece jen budete chvíli přemýšlet, jestli je to on. Přemýšlejte ale rychle, protože mnoho času vám film nedá.
„Freddyho smrt – Poslední noční můra“ je příjemné zakončení série, samozřejmě pouze za předpokladu, že nebudou další díly. Na sedmý díl si ale budeme přece jen muset počkat do příště. Je to díl speciální. Pokud do série zařadíme i film Freddy vs. Jason, ještě opravdu nekončíme. Freddy Krueger je postavou, která bude stále fascinovat, a myslím, že se ještě můžeme těšit na nové filmy. Snad ne ale takové, jako remake.

Ocenění:
Razzies
1991 - Nejhorší filmová píseň (nominace)

DABING
1. DABING (VHS, DVD)
V českém znění: Jan Pohan - Robert Englund (Freddy Krueger), Monika Žáková - Lisa Zane (Maggie Burroughsová), Marek Pavlovský - Shon Greenblatt (John Doe) / Ricky Dean Logan (Carlos) / Chason Schirmer (mladý Freddy), Jiří Zavřel - Yaphet Kotto (Doc), Robert Shaye (prodavač lístků) / Tom Arnold (muž ve Springwoodu, více rolí), Petra Tišnovská - Lezlie Deane (Tracy) / Lindsey Fields (Loretta Kruegerová), Filip Čáp - Ricky Dean Logan (Carlos) / Johnny Depp (teenager v TV), Miriam Kantorková - Marilyn Rockafellow (matka Maggie) / Carlease Burke (policistka) / Angelina Estrada (matka Carlose) / Roseanne Barr (žena ve Springwoodu, více rolí), Jaroslav Kaňkovský - Alice Cooper (Freddyho otec) / Michael McNab (otec Spencera) / Matthew Faison (Springwoodský učitel) / Vic Watterson (policista, více rolí), Monika Ticháčková - Cassandra Rachel Friel (malá Maggie).
Překlad: Hana Lhotáková
Zvuk: Antonín Kravka
Produkce: Evelyna Vrbová
Dialogy a režie českého znění: Jiří Ptáček
Vyrobilo: pro Falcon home video LS production v AK studiu, 1994

2. DABING (Prima)
V českém znění: Pavel Rímský - Robert Englund (Freddy Krueger), Regina Řandová - Lisa Zane (Maggie Burroughsová), Filip Švarc - Shon Greenblatt (John Doe), Jana Mařasová - Lezlie Deane (Tracy), Radek Hoppe - Breckin Meyer (Spencer), Jan Maxián - Ricky Dean Logan (Carlos), Jakub Saic - Johnny Depp (teenager v TV a více rolí), Marek Libert, Dana Černá, Zbyšek Pantůček, Petr Burian, Tereza Taberyová, Jan Rimbala, Ivana Měřičková, Zuzana Schulzová, Martin Velda, Aleš Jarý (titulky).
Překlad: Zuzana Coufalová
Zvuk: Jaroslav Kosán
Produkce: Radmil Buriánek, Jaroslav Richtr
Dialogy a režie: Martin Velda
Vyrobila: pro FTV Prima spol. s.r.o. Agentura Erasmus, 2006

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 13.9.1991 New Line Cinema
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.11.1994 (VHS) Falcon Home Video
Poprvé na DVD: 13.7.2009 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 19.10.2011 Magic Box

Tržby celkem - $ 34 900 000
Náklady (Rozpočet) - $ 11 000 000
 
FILMY V SÉRII
Noční můra v Elm Street gastonrolinc.webnode.cz/news/a052/
Horor / Thriller, USA, 1984
Režie: Wes Craven, Hrají: John Saxon, Ronee Blakley

Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta gastonrolinc.webnode.cz/news/a047/
Horor / Thriller, USA, 1985
Režie: Jack Sholder, Hrají: Mark Patton, Kim Myers

Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna gastonrolinc.webnode.cz/news/a048/
Horor / Fantasy, USA, 1987
Režie: Chuck Russell, Hrají: Heather Langenkamp, Patricia Arquette

Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu gastonrolinc.webnode.cz/news/a049/
Horor / Thriller, USA, 1988
Režie: Renny Harlin, Hrají: Robert Englund, Rodney Eastman

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu gastonrolinc.webnode.cz/news/a050/
Horor / Thriller, USA, 1989
Režie: Stephen Hopkins, Hrají: Lisa Wilcox, Robert Englund

Freddyho smrt - Poslední noční můra gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a051/
Horor / Komedie, USA, 1991
Režie: Rachel Talalay, Hrají: Robert Englund, Lisa Zane

Nová noční můra gastonrolinc.webnode.cz/news/a052/
Drama / Horor, USA, 1994
Režie: Wes Craven, Hrají: Heather Langenkamp, Robert Englund

Freddy vs. Jason gastonrolinc.webnode.cz/news/freddy-versus-jason-freddy-vs-jason-2003-97-usa-kanada-horor-thriller-62/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2003
Režie: Ronny Yu, Hrají: Robert Englund, Ken Kirzinger

Noční můra v Elm Street gastonrolinc.webnode.cz/news/a053/
Horor / Mysteriózní, USA, 2010
Režie: Samuel Bayer, Hrají: Jackie Earle Haley, Kyle Gallner
 
Tvůrci a herci
Rachel Talalay (Režie), Robert Shaye (Produkce), Arnon Warner (Produkce), Brian May (Hudba), Declan Quinn (Kamera), Janice Hampton (Střih), Janet Hirshenson (Casting), Jane Jenkins (Casting), Roger Mussenden (Casting), C.J. Strawn (Scénografie), Nanrose Buchman (Kostýmy), Hari Ryatt (Zvuk), Suzanne Parker Sanders (Masky), Michael De Luca (Scénář), Robert Englund (Herec), Lisa Zane (Herec), Shon Greenblatt (Herec), Lezlie Deane (Herec), Breckin Meyer (Herec), Yaphet Kotto (Herec), Roseanne Barr (Herec), Tom Arnold (Herec), Johnny Depp (Herec), Alice Cooper (Herec), Robert Shaye (Herec), Elinor Donahue (Herec), Ricky Dean Logan (Herec)
 
1991/96/USA/Horor, Komedie, Mysteriózní
 
Zajímavost k filmu
- Závěrečné titulky obsahují sestřih nejlepšíh scén z celé série Noční můry z Elm Street.
- Zpěvák Alice Cooper je první a zároveň poslední, kdo ztvárnil postavu otce Freddyho Kruegera. V žádném jiném díle se tato postava neobjevila.
- Ve filmu si střihli cameo Tom Arnold a Roseanne, hrají zde bezdětný pár.
- Producent Robert Shaye si střihl roli prodavače lístků na autobus.
- V televizní reklamě se objeví i Johnny Depp, který hrál v i prvním dílu.
- První celovečerní film Breckina Meyera.
- První (a jediný) film v sérii, který režíruje žena (Rachel Talalay).
- 12. září 1991, kdy měl film premiéru, jmenovali tento den v Los Angeles "dnem Freddyho Kruegera".
- Peter Jackson napsal pro film scénář, který nakonec nebyl využit.
 
Odkazy