Fanfán Tulipán / Fanfan la Tulipe (1952/96/Itálie, Francie/Dobrodružný, Komedie, Romantický) 81%

22.07.2018 12:47
JEDNOU VĚTOU
„Gérard Philipe a Gina Lollobrigida ve francouzské komedii tentokrát poprvé v kolorované verzi!"

OBSAH
Francouzský  film  vypráví vtipnou satirickou formou o dobrodružstvích odvážného Fanfána Tulipána, který dá přednost nedobrovolnému vstupu do vojska před sňatkem s venkovskou dívkou a ochotně uvěří žertovné předpovědi verbířovy dcery Adeliny, že se ožení s dcerou krále. Ve snaze po splnění této předpovědi se však dostane do konfliktu nejen s vojenskými zákony, ale i se samým králem Ludvíkem XV. ... Řekne-li se Fanfán Tulipán, vybaví se okamžitě i jméno Gérard Philipe. A naopak. Protože  i přes mimořádné úspěchy v jiných filmech - stal se Fanfán pro Philipa tím nejslavnějším. Stal se triumfem romantického hrdiny, jaký snad nebyl dodnes překonán, neboť Philipe jej ztělesnil s typicky francouzskou duchaplností a šarmem jen sobě vlastním.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Ne zcela doceňovaný francouzský režisér Christian Jaque reprezentuje z toho mála, co o něm vím, ve francouzském hraném filmu XX. století nápaditou komediální linku, která vzdor lehkému žánru, do nějž se při povrchním pohledu zdá hlásit, nerezignuje na myšlenku a satiru (MADAME SANS GENE). Gigant herecké Francie, tragicky předčasně zesnulý Gérard Philipe spolu s divokou, krásnou a hladivě mladou Ginou Lolobrigidou rozpoutávají gejzír gagů, bláznivých nápadů, ale také vážných chvil a nezastírané ironie v pohledu na stavitele Versailles a vůbec rádobyelitu francouzského předrevolučního "starého režimu". Levicový poválečný radikalismus, stále živený doznívající hrůzou z nedávné války, která zůstávala živou vzpomínkou, i přetrvávajíci poválečnou hospodářskou krizí, se projevuje v až parodickém pojetí klíčových válečných scén, karikaturním zpodobením velících generálů obou válčících stran i nezastíranou sympatií tvůrců filmu pro lidové hrdiny-francouzské vlastence. Zdá-li se někomu patos slavné Vávrovy husitské trilogie nepatřičný, zde nalézá důkaz, že se nejednalo o deviaci, ale o všeobecný stav duše tehdejšího evropského člověka. Dobrodružno sloučené s nezpochybnitelnou uměleckou kvalitou již dávno tomuto proslulému skvostu francouzské kinematografie propůjčily nadčasovou, klasickou hodnotu. Hodnotu stále živou a podnětnou. (sportovec) 5*

Další z filmů mýho dětství. Jde sice prvotní dějovou linií jenom o pseudohistorický dobrodružně romantický "škvár", přesto je to mnohem hodnotnější, než různé jiné áčkové produkce. Humoru i nadsázky je dost a Gerard je ve vrcholné formě. A hlas Petra Kostky mu opravdu sedí. Gina je krásná a padouši zlotřilí, dobrodružství sice trošku za těch padesát let znaivnělo, ale i tak je na co koukat. Hrdina je hrdina a nakonec opravdu dostane, co mu patří. A je už jen na nás, jestli chomout budeme brát jako trest, nebo jako odměnu. (monolog) 5*

"Ohnivé srdce, nezkrotná povaha, stvořený k milování. Nechci si lichotit, ale poznat mě mohla." Mě taky, ale asi ji tam spletla ta zmínka o kníru. Takže přestože si mě Adélka nevybrala, tak já jsem byl nadšený z jejích očí, vlasů, kopců i soutěsky. Ale s Fanfánem o ni soutěžit nebudu, protože mi to s šavlí moc nejde, z koně padám hned při rozjezdu, střechy se pode mnou propadají a taky mě trochu bolí záda. Já si snad radši s madam de Pompadour lehnu k televizi a zase se pobavím u této skvělé taškařice, ve které je král Ludvík XV. fackován, maršál Braniborský předvádí fantastickou bojovou strategii, diskrétně se unáší a ženy mluví pravdu jen tehdy, když chtějí zatajit nějakou lež. (Jara.Cimrman.jr) 4*

VELKÁ RECENZE
Kdepak je mladý bouřlivák Fanfán? Hledá ho celá vesnice v čele s otcem mladičké Marion: Jejich předtucha je správná, v jedné z kupek sena je určitě najdou. Marně se Fanfán snaží o útěk, rozezlený otec jej dostihne a trest by měl být na doživotí. Čeká ho cesta k oltáři s krásnou Marion. Ale přesto, že má tato mladá venkovská dívka všechno, co má mít, Fanfánovi se ještě nechce do venkovského chomoutu. Když mu krásná cikánka předpoví z ruky šlechtickou budoucnost, má hned o důvod víc, proč ze svatby utéct, byť k verbířům. Fanfán udělá všechno pro to, aby se věštba naplnila a on se oženil s královskou dcerou.
Vznik filmu byl inspirován lidovou písničkou o chrabrém zbojníkovi, který podlehl lehkomyslné předpovědi cikánské dívky, že se jeho ženou stane dcera francouzského krále. Fanfán se tak stal hrdinou z lidového těsta a autoři navíc vtipně stihli i lehce satirickou formou odsoudit nesmyslnost válek vedených mocnými tohoto světa. Fanfán Tulipán se stal i vrcholem tvůrčí aktivity velice produktivního režiséra Christiana-Jacquea.
Nezapomenutelně krásná Gina Lollobrigida dělá tomuhle filmu jasnou ozdobu, zářící z plátna jak vánoční stromeček. Gérard ji samozřejmě doplňuje ve všech ohledech a není divu, že je tento film skvělou smrští vtipu, ale i dramatu, lásky i nenávisti. Krásná klasika francouzské kinematografie.

DABING
1. DABING (ČST)
V českém znění: Petr Kostka - Gérard Philipe (Fanfán Tulipán), Libuše Švormová - Gina Lollobrigida (Adélka), Otakar Brousek st. - Marcel Herrand (Ludvík XV. - Francouzský král), Karel Vlček - Olivier Hussenot ("Lamželezo"), Josef Větrovec - Noël Roquevert (maršálek "Pevná ruka"), František Hanus - Nerio Bernardi (Franchise), Alena Vránová - Genevieve Page (markýza de Pompadour), Hana Horová - Sylvie Pelay (Henriette de France), Zdeněk Dítě - Jean Parédes (kapitán Houlette), Dalimil Klapka - Jean-Marc Tennberg (Lébel), Oldřich Musil - Hennery (Guillot), Vladimír Šmeral - Henri Rollan (maršál d´Estrée), Eva Klepáčová - Lolita de Silva (dvorní dáma), Jaromír Spal (vypravěč), Marie Kohoutová (kartářka), Oldřich Janovský (markýz) a další...
Zvuk: Milan Bor
Střih: Josef Barták
Dialogy a režie českého znění: Blanka Nováková
Vyrobilo: Studio pro úpravu zahraničních filmů pro ČST Praha 1968

2. DABING (DVD)
V českém znění: Saša Rašilov - Gérard Philipe (Fanfán Tulipán) ...
Vyrobilo: Studio Soundwave pro HCE 2009

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra Francie: 20.3.1952 Filmsonor Marceau
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 24.4.2009 Blesk
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

FILMY V SÉRII
Fanfán Tulipán gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a042/
Dobrodružný / Komedie, Itálie / Francie, 1952
Režie: Christian-Jaque, Hrají: Gérard Philipe, Gina Lollobrigida

Černý Tulipán gastonrolinc.webnode.cz/news/a046/
Historický / Dobrodružný, Francie / Itálie, 1964
Režie: Christian-Jaque, Hrají: Alain Delon, Dawn Addams

Fanfán Tulipán gastonrolinc.webnode.cz/news/a043/
Dobrodružný, Francie, 2003
Režie: Gérard Krawczyk, Hrají: Vincent Perez, Penélope Cruz
 
Tvůrci a herci
Christian-Jaque (Režie), Alexandre Mnouchkine (Produkce), Maurice Thiriet (Hudba), Georges Van Parys (Hudba), Christian Matras (Kamera), Jacques Desagneaux (Střih), - (Casting), Robert Gys (Scénografie), Marcel Escoffier (Kostýmy), Jacques Carrere (Zvuk), Carmen Brel (Masky), Henri Jeanson (Scénář), René Fallet (původní scénář), René Wheeler (původní scénář), Gérard Philipe (Herec), Gina Lollobrigida (Herec), Marcel Herrand (Herec), Olivier Hussenot (Herec), Henri Rollan (Herec), Genevieve Page (Herec), Nerio Bernardi (Herec), Jean-Marc Tennberg (Herec), Lucien Callamand (Herec), Noël Roquevert (Herec), Jean Debucourt (Herec), Gil Delamare (Herec), Sylvie Pelayo (Herec), Jean Parédes (Herec), Françoise Spira (Herec), Gérard Buhr (Herec), Georgette Anys (Herec)
 
1952/96/Itálie, Francie/Dobrodružný, Komedie, Romantický
 
Zajímavost k filmu
- Při šermířském souboji se Gerard Philipe zranil, ale vykroutil se z toho zcela po svém způsobu: "To nestojí za řeč! A nakonec to je stejně moje chyba, špatně jsem se mu postavil."  Odnesl si rozseklé čelo a propíchnutou ruku.
- Scénářem Reného Wheelera a Reného Falleta byl Philipe nadšen. Konečně měl příležitost, kterou okomentoval slovy:
"... Vytvořil jsem postavu živou, přirozenou, překypující zdravím. Fanfánovy činy určovala jeho vůle, je to člověk, který je sám tvůrcem svého osudu a není hříčkou událostí, ale sám na ně působí. Díky takovému solidnímu základu mohl jsem k úloze přistoupit a zahrát zdravou a veselou postavu."  Philipe v tomto filmu skutečně takovou postavu vytvořil. Navíc se stal legendu v očích miliónů diváku po celém světě.
 
Odkazy