Bojovník / Le Battant (1983/121/Francie/Krimi, Drama) 69%

22.07.2018 12:47
JEDNOU VĚTOU
„O propuštěného vězně Alaina Delona mají zájem policisté i gangsteři. Jedině on totiž ví, kde jsou ukryty diamanty za šest milionů franků..."

OBSAH
Roky ve vězení mu mohou vyvážit už jen ukradené diamanty, ale podsvětí nezapomíná... „V kapse mám 1000 franků, na sobě šaty starý deset let, ale něco mi říká, že mám vydržet..." říká hlavní hrdina filmu Bojovník Jacques Darnay, kterému soud vyměřil patnáct let za přepadení klenotnictví, při kterém byl majitel zabit a zmizely diamanty v hodnotě čtyř milionů franků. Darnay je propuštěn předčasně, protože policie doufá, že ji dovede k ukradeným diamantům. Jediný, kdo byl tehdy zatčen, byl Darnay a policie tuší, podsvětí to ví, že on nevraždil. Nicméně diamanty chtějí všichni.(Česká televize)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Z části je to dobrá Francie. To hlavně v průběhu a samotném závěru. Také je to ale neuvěřitelně natahovanej film. Celou dobu jsem měl pocit, že ta časomíra přes dvě hodiny je hrozně moc. A Alain Delon coby ne zrovna příjemná postava to všechno vůbec neusnadňovala. Všechno ostatní je ale jinak klasika a ty dvě hodiny čekání za ten závěr stojí. (Malarkey) 3*

S obličejem hezounka se může stát herec hravě idolem dam a dívek v romantických rolí, ale pan Delon te néééé. To je jinej mačos, takovej drsňák obecnej, nevím o kolik se díky tomu ošidil o srdcí slečen a paniček, ale zase získal to moje. V téhle kriminálce mě sednul dokonale a díky i v mládí krásné Anne Parillaud jsem ochoten tehle vydařené kriminálce odpustit jistou vláčnost ve druhé polovině filmu. Sice trošku žárlím, že se tam Delon vyspal s Anne Parillaud a kvůli tomu jsem chtěl ze žárliosti strhnout hvězdu z hodnocení, ale nebudu tady dělat žárlivé scény. Taky to vysvětluje tu délku filmu. On tam spal asi se třema holkama a za 90 minut to nezvládnu ani já, natož DELON, proto těch 120 minut a ta vláčnost v ději. (Enšpígl) 4*

Francouzský krimi film postavený na tváři a charismatu Alaina Delona, který se sice v první půli docela slibně rozjíždí, ale v půli druhé se zvrtne tak, že z Delonovi postavy se stane pařížský John Rambo, který sejme hravě všechny nepřátele, byť jsou v obrovské přesile, a dokonce se do něj, stejně jako do Johna, na první pohled zamiluje místní o několik generací mladší dívka... Nejvtipnější je ta smrt při automobilové nehodě...to by možná ani sám John nezvládl...(Delon z ní vyvázne bez jediného škrábnutí, všem crash testům navzdory...) Delon je zkrátka bojovník... (Radaek99) 2*

VELKÁ RECENZE
Jacques Darnay byl předčasně propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za vyloupení klenotnictví spojené s vraždou. Vzhledem k tomu, že ještě před zatčením stačil ukrýt na tajném místě diamanty v hodnotě šesti milionů franků, je pod dozorem policistů i nové, zcela nevybíravé generace gangsterů. Darnay se neohroženě pouští do nerovného souboje už jenom proto, aby uhájil "odškodné" za to, že kryl svého vraždícího komplice Mignota. Podsvětí ho chce pořádně zastrašit. Nejdříve zabije komplice, pak i Jaquesovu milenku. Přesto se Darnaymu daří vodit zločince i policii za nos. Když se blíží ke svému cíli, dozví se od přítelkyně Dolores, kterou přebral Ginovi Rugerimu, někdejšímu kumpánovi z podsvětí, že právě on stojí za rafinovanou hrou o diamanty.
Není to nutně blbý film. Delon vyleze z lochu v kvádru z roku 74 v Paříži roku 82. Kromě toho, že se nosí jiné střihy, nosí se i jiné móresy. On je, ku prospěchu věci, příkladně nadčasový. A hlavně, je to Delon. Delon!! Zvedne to svoje obočí - a je to doma! Nakonec vůbec nejde o ty kamínky, ale o pomstu. Jo, je to vcelku blbina, ale co všechny ty fóry na jiné Delonovy filmy? Ironická sebereflexe předchozího filmu?
Ten skvostný detail, kdy zlosynové v autě pustí radio a tam běží příšerná hudba z "Kdo nastaví kůži". Po vteřině to zabiják se slovy "ale do prdele" přepne na hudební klasiku. Mezitím Delon nakupuje v železářství rýč, kterým se zlosynové následně pohřbí. To je geniální!! No pak tu jsou ty francouzské kočičky s vyšpulenými bradavkami pod tričkem, vyvalenými kozami nebo, jako v případě Anne Parillaud, s minimalistickými půvaby v hrudní oblasti, prima prdelkou a huňatou cukrovou vatou v ohanbí explicitně odhalenou v psychologicky vypjaté scéně "necháš si mě?".
Delon je během krátké doby postupně oklátí všechny a ještě se přesune s Ankou a s policejní asistencí do Latinské Ameriky, kam poslal diamanty. Předtím postřílí všechny (vlastně jednomu jenom prostřelí koleno) ty syčáky, de facto kolegy z oboru, co mu chtějí zabránit v kriminálnickém poflakování. Mooc pěkný film!

DABING
1. DABING (VHS) /Rváč/
V českém znění: -
Vyrobilo: pro Lucernafilm Video 1991

2. DABING (ČT, DVD, Nova Cinema, TV Barrandov) /Bojovník/
V českém znění: Pavel Trávníček - Alain Delon (Jacques Darnay), Jiří Plachý - François Périer (Gino Ruggeri), Miloš Vávra - Pierre Mondy (Rouxel), Tereza Chudobová - Anne Parillaud (Nathalie Dumontová), Zuzana Geislerová - Andréa Ferréol (Sylvaina Chabryová), Martina Menšíková - Marie-Christine Descouard (Clarissa), František Švihlík - Michel Beaune (Pierre Mignot), Jiří Čapka - Gérard Hérold (Sauvat), Jaroslav Horák - Jean-François Garreaud (Pradler), Pavel Hluchý - Richard Anconina (Samatan), Ludvík Král, Josef Šebek - Jacques Pisias (Lebon) + (policista na letišti), Marian Roden, Ivo Novák, Jaroslav Vlach, Jan Sedliský, Oldřich Janovský, Karolína Frýdecká, Miloslav Študent, Zdeněk Hess, Zdeněk Dolanský, Roman Hájek a další
Překlad: Kateřina Vinšová
Dialogy: Ivan Žáček
Dramaturgie: Zuzana Kopečková
Zvuk: Zdeněk Zenger
Asistentka režie: Drahoslava Pešulová
Vedoucí výroby: Jiřina Finková
Režie českého znění: Marie Fronková
Vyrobila: Tvůrčí skupina Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišnovského, Česká televize 1996

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra Francie: 2.2.1983
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.7.1991 Lucernafilm Video (VHS), 4.6.2007 (DVD) H.C.E.
Poprvé na DVD: 1.6.2007 H.C.E.
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

FILMY V SÉRII
Tři muži na zabití gastonrolinc.webnode.cz/news/a037/
Thriller / Krimi, Francie, 1980
Režie: Jacques Deray, Hrají: Alain Delon, Dalila Di Lazzaro

Bojovník gastonrolinc.webnode.cz/news/a039/
Krimi / Drama, Francie, 1983
Režie: Robin Davis, Alain Delon, Hrají: Alain Delon, François Périer

Smrt darebáka gastonrolinc.webnode.cz/news/a040/
Krimi, Francie, 1977
Režie: Georges Lautner, Hrají: Alain Delon, Ornella Muti

Slovo policajta gastonrolinc.webnode.cz/news/a041/
Akční / Krimi, Francie, 1985
Režie: José Pinheiro, Hrají: Alain Delon, Jacques Perrin
 
Tvůrci a herci
Robin Davis (Režie), Alain Delon (Režie), Alain Delon (Produkce), Christian Dorisse (Hudba), Jean Tournier (Kamera), Michel Lewin (Střih), Anita Benoist (Casting), Théobald Meurisse (Scénografie), - (Kostýmy), Vincent Arnardi (Zvuk), Michel Desrois (Zvuk), Eric Muller (Masky), Alain Delon (Scénář), Alain Delon (Herec), François Périer (Herec), Pierre Mondy (Herec), Anne Parillaud (Herec), Andréa Ferréol (Herec), Marie-Christine Descouard (Herec), Michel Beaune (Herec), Richard Anconina (Herec), Philippe Castelli (Herec), Gérard Hérold (Herec), Marie Marczack (Herec), Jean-François Garreaud (Herec)
 
1983/121/Francie/Krimi, Drama
 
Zajímavost k filmu
- V úkrytu Pierra Mignota (Michel Beaune) je záběr na prázdnou klec, při němž je slyšet krátký úryvek hudby z filmu Samuraj (1967).
- Snímek byl natočen na motivy le stejnojmenného románu, který napsal André Caroff.
 
Odkazy