Evilenko / Evilenko (2011/2004/Itália/Krimi, Drama, Horor, Thriller) 62% - -Originál DVD--

22.07.2018 12:46
JEDNOU VĚTOU
„Nazývali ho „Zrůdou z Rostova“, byl jedním z nejstrašnějších sériových vrahů.“

OBSAH
Založeno na pravdivém příběhu masového vraha a kanibala A. R. Čikatila. Andrej Romanovič Čikatilo z Rostova v letech 1978 - 1990 prokazatelně zavraždil celkem 53 lidí různého pohlaví a věku. Nejdříve je pohlavně zneužil a pak trýznivým způsobem usmrtil. Vyšetřováním bylo také prokázáno, že část svých obětí i pojídal. Popraven byl 14. února 1994 střelou do týla. Podle těchto událostí byl natočen film "EVILENKO" s Malcolmem McDowellem v hlavní roli.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Na jedné straně masový vrah pravděpodobně jako symbol stalinistického vraždění, na straně druhé skutečný Čikatilo, který vraždil především proto, že jinak nebyl schopen dosáhnout erekce. Nejsou to věru strany, které by kráčely bok po boku ke stejnému sdělení. Čikatilo nijak zvlášť zaníceným komunistou, pokud jsem četl správně, nebyl a i kdyby byl, jistě nevraždil, neznásilňoval a nepojídal své oběti právě z toho důvodu. SPOILERY. Motiv Evilenkův však je právě takový, byť trochu rozmlžený psychoanalytickými nebo dokonce možná až pseudopsychoanalytickými řečmi. Mně však příčina vražd nalezená ve ztrátě identity člověka jako komunisty zapříčiněná zmíráním komunismu samého, přijde nevěrohodná. Takový člověk by jistě svůj vztek nevybíjel na desetiletých holčičkách. V symbolickém významu lze samozřejmě Evilenkovu řádění přisoudit ledaccos. Já bych tady vypíchl především skutečnost, že komunismus při svém pomalém umírání nezmohl se na žádné orgie zkázy. Jenom řečnil a ve světlých momentech se snažil i pozitivní konat. Evilenko podle mého názoru svou dobu dobře nevystihuje. Nic tomu nepomůže ani fakt, že jeho profil sestavený filmovým psychoanalytikem jeví se vnitřně soudržně. Přesto však právě Evilenkova postava jeví se nejlépe propracovanou, neboť jeho patologicky zapálený komunismus sice nedokážu chápat jako silně významotvorný, ale ani s vražděním rozporný. O mnoho hůře dopadlo jednání psychoanalytika. Nejdříve odmítá pomoci vyšetřovatelům, ačkoliv i jemu musí být jasné, že tentokrát jde jen o dopadení šíleného masového vraha. Po něm pak pátrá na vlastní pěst a když jej dostihne, nechá se po sdělení: "Sem tvoje fotřisko, Lukáču," odkráglovat. Hádám, že symbolika spočívá v tom, že žid Marx(psychoanalytik) je otcem, uvnitř milého, komunismu, ale Stalin (Evilenko) to všecko zkazil. Škoda ovšem, že víc vypadá jako Freud než Marx. Vyšetřovatel Lesjev není nijak zajímavý a jeho motiv: "Chytám vraha malých holčiček, páč sám mám malou holčičku," působí velmi levně. Bezdětní by to jako flákali? Dokonce jsem se bál, že film bude vrcholit bojem s Evilenkem právě o život jeho holčičky, jiný důvod častých náhledů do života Lesjevovy rodiny jsem neviděl. Naštěstí ne. Teď mohu se tázat, zda-li Grieco pohrál si chytře s divákovým očekáváním, aby jej intelektuálsky zbořil, nebo to tam prcnul kvůli zdůraznění onoho motivu k vyšetřování. Sázím na to druhé. KONEC SPOILERŮ. Avšak díky Evilenkově odporně zachmuřenému výrazu a slušně socialisticko realistickým kulisám přesto silné *** dám. (Subjektiv) 3*

Každý člověk, obeznámen s případem, osobností i činy jednoho z nejsadističtějších sériových vrahů historie, Andreje Romanoviče Čikatila, by mohl být přinejmenším překvapen, jakým způsobem je v tomto filmu prezentován. Malcolm McDowell je výborný, ale něco mi na jeho vystupování vadilo. Nejspíš to bylo scénářem a celkovým přístupem tvůrců k jeho osobě. Prostoru, který je věnován jeho činům je zde docela hodně, ale neustále mi můj dojem kazilo, že se do všeho snažili nacpat komunismus a všechny ty kecy o něm. Ústřední postava lékaře udělala z Chikatila schizofrenika, který dle něj páchá své činy kvůli režimu. Udělali z něj člena KGB a člověka, který dokáže své oběti hypnotizovat. Také některé scény mi přišly nevěrohodné a nelogické. Kdyby u Evilenka trochu zmenšili ten velký prostor, který věnovali politice a komunistickým kecům, mohlo se jednat o výborný film. Takto pro mě trochu zklamání. Králem na svém "poli" je zde Angelo Badalamenti se svou úchvatnou hudbou, kterou mě ohromil již v Mullholland Drive. (Aluska88) 3*

Co tak koukám, tak hodně lidí tady na tohle zpracování Čikatilova příběhu nadává, ale já jsem celkem spokojen. Na rozdíl od Občana X který se celkem věrně drží historických skutečností si tvůrci Evilenka vypůjčili pravdivý základ a zbytek dotvořili dle svého. Jasně, že některý věci jsou přehnaný. Čikatilo sice byl komunista, ale určitě se dá z úspěchem pochybovat o tom, že byl agentem KGB nebo, že měl hypnotizérské schopnosti. Takže na nás vybafne pár konspiračních teorií které, ale úplně nezavrhuji. Ono by možná nebylo od věci se zamyslet co stálo za tou negativní zkouškou krevní skupiny která mu pomohla když byl poprvé zatčen. Obvzlášť když se všichni odborníci dušují, že je to nemožné. Tak, že by přeci jenom nějaký zásah shora? Těžko soudit. Já nepotřebuji aby byl podobný film úplně podle pravdy, to si tu pravdu můžu vygůglit. Každopádně Občan X se mi líbil o špetku víc proto ten nepatrný rozdíl v hodnocení. Každopádně tady to táhne hlavně démonický Mc Dowell navíc z neopakovatelně slizkým Přeučilovým dabingem. Zdatně mu sekunduje i Csokas v roli vyšetřovatele. Takže i přes těch pár zmíněných chybiček se jedná o solidní dílko co mě rozhodně nenudilo.65% (Wacoslav1) 3*

VELKÁ RECENZE
No já nevím, jsem z toho trochu na rozpacích.  Kdyby šlo o popcornovou zábavu na jedno  použití, tak prosím, docela v pohodě, ale to  není tento případ.
Od filmu, který je podle  skutečných událostí, zvlášť dost citlivých  či takových šokujících, očekávám taky  citlivý přístup, především k historickým  faktům a skutečnostem a osobám. Tady se  nemůžu zbavit pocitu, že tvůrci téma sebrali,  rozervali jako hadr a ještě pošlapali. A  nakonec z toho tedy udělali popcornovou zábavu,  jenže ne příliš zábavnou.
Hlavní problém  kromě samotného přístupu k tématu, mi  připadá způsob natočení. Film, který má  být z ruského prostředí není vůbec ruský.  Působí to jako tak trochu pro zhýčkané  americké publikum. Politické okolnosti  socialismu na mě působily odflákle a  vyšetřovací metody v druhé půlce filmu  nepochopitelně, fakta, jak jsem zmínila  překroucená (proč?) a kolikrát směšně  postavená na hlavu (co třeba ta zázračná  hypnóza?). Filmu kromě toho chybí náboj,  šťáva, to, čím by dostal. Jedná se o  brutálního vraha, který udělal  nepředstavitelně otřesné věci. A z filmu na  mě celou dobu dýchal pocit, že je to jenom  nějaký zlý pán. Mnohem větší mrazení jsem  měla z pouhého článku o Čikatilovi, než z  celého filmu.
Jediným kladem tak zůstává  Malcolm, teda, obdivuju ho, že takovou roli vzal,  a zhostil se jí opravdu na výbornou. Ostatní  postavy ale silně zaostávají. Dost nedotažená  mi přišla postava psychoanalytika, jehož konec  byl zrovna během neskutečně blbé scény.
A  tak bohužel, díky tomu všemu je přínos filmu  naprosto nulový. A že ten potenciál mohl být  sakra velký. Mohl, ale asi se nějak nechtělo.

SKUTEČNOST
Andrej Romanovič Čikatilo 16. října 1936, Jabločnoje, Sumská oblast – 14. února 1994, Novočerkassk) byl sovětský sériový vrah a kanibal, známý jako rostovský řezník, rudý nebo rostovský rozparovač. V letech 1978–1990 zavraždil nejméně 52 dětí a žen (2/3 z nich mladších 17 let), převážně v okolí Rostova. Části těl svých obětí jedl.
Několikrát se v průběhu své kariéry pokusil své studenty pohlavně zneužívat, a proto byl nucen odejít a začal pracovat jako úředník v továrně. V roce 1978 se přestěhoval do menšího města Šachty poblíž Rostova, kde se dopustil první vraždy. 22. prosince téhož roku vylákal devítiletou dívku Jelenu Zakotnovovou do starého domu. Chtěl ji znásilnit, ale nepodařilo se mu dosáhnout erekce. Dívku proto uškrtil a ubodal, přičemž ejakuloval. Za tuto vraždu byl omylem zatčen a popraven muž jménem Alexandr Kravčenko, který se přiznal pod vlivem mučení. Čikatilo byl jedním z podezřelých. Kvůli neshodám s manželkou si ve městě pořídil menší stavení, kam chodil trucovat. Právě tam se našly některé stopy, včetně krevních skvrn. Čikatilo byl však členem strany, měl rodinu, vysokoškolský titul a řádné zaměstnání. Kriminalistům se jako pachatel zdál málo pravděpodobný.
Další vraždu spáchal v roce 1981, kdy se pokusil o pohlavní styk s prostitutkou Larisou Tkačenkovou. Nepodařilo se mu ale dosáhnout erekce, prostitutka se mu začala posmívat a Čikatilo ji uškrtil. Několik vražd spáchal v roce 1982. Často čekal na autobusových či vlakových zastávkách, kde se pohybovalo velké množství prostitutek a tulaček, které chodily se zákazníky souložit do lesa nedaleko stanice. Čikatilo nebyl normálního styku schopen, ale chtěl se v tomto ohledu také nějak realizovat. Proto lákal děti nebo dospělé ženy také do lesa, kde je ve vhodný okamžik zabil. Orgasmu byl schopen dosáhnout pouze při vraždě.
V roce 1983 bylo po nálezu šesti mrtvých těl zahájeno intenzivní vyšetřování, kterého se účastnilo až 200 lidí. Nejvíce nálezů však pocházelo z roku 1984, kdy mohli díky konzervačním schopnostem sněhu a zmrzlé půdy vyšetřovatelé konečně prozkoumat několik těl, která ještě nebyla v rozkladu. Těla nesla stejné znaky poškození, mnohačetné bodné rány nožem s jednou čepelí vedené do hrudníku, břicha a pohlavních orgánů, odkousnuté bradavky u žen a amputovaný penis u chlapců, vypíchnuté oči a někdy odstraněné některé menší části těl, jako např. prst, oční víčka, rty či nos. Kvůli rozdílnosti obětí, toho, že se jednalo o chlapce i dívky, a možná i pro neochotu uvěřit, že by Sovětský svaz mohl mít sériového vraha s tak velkým počtem obětí, byla tendence vyšetřování pojmout jako pátrání po gangu více pachatelů, přičemž vrah byl profilován jako homosexuál.
Několik lidí bylo kvůli vraždám neprávem zatčeno, jeden dříve odsouzený sexuální delikvent spáchal v průběhu vyšetřování sebevraždu. Všichni zatčení museli být propuštěni, protože i přes jejich uvěznění vraždy pokračovaly. V roce 1984 byl pro jiné přestupky Čikatilo na krátkou dobu zatčen, odsouzen a na tři měsíce uvězněn. V té době mu také provedli krevní testy, které se však neshodovaly se stopami zachycenými na místě vražd. Krevní skupina pachatele (AB) se neshodovala s krevní skupinou Čikatila (A). Při soudním jednání byl rozpor zcela vážně vysvětlen tak, že Čikatilo má vzácnou odchylku od normy a jeho sperma nese jinou krevní skupinu. Soud vysvětlení akceptoval. Skutečnou příčinou byla pravděpodobně nedbalá práce laboratoře. Vyšetřovatel požadoval více lidí, počítače pro efektivní evidenci důkazů a konzultaci s FBI, což mu bylo striktně zakázáno jako zcela nepřípustné. Další komplikací vyšetřování bylo to, že osoby ve vedoucích pozicích sovětské policie zakazovaly zveřejnění informací o případu, neboť by tak přiznaly, že sérioví vrazi nejsou jen v kapitalistických zemích.
Po propuštění si našel práci ve městě Novočerkassk, kde pokračoval ve vraždách. Některé vraždy se odehrály na jeho obchodních cestách. Jeho motivem bylo to, že pouze při zabíjení byl schopen dosáhnout erekce. Policejní vyšetřování bylo čím dál masivnější. Svou poslední oběť, dvaadvacetiletou Světlanu Korostikovou, zavraždil 6. listopadu 1990. V té době již policie masivně hlídkovala po celé oblasti, a to jak v uniformách, tak v civilu. Po vraždě Korostikové byl Čikatilo právě policistou v civilu přistižen, jak vychází z lesa, kde se vražda odehrála. Vymlouval se prý na to, že sbíral houby, ale protože byl příliš formálně oblečen a nesl pouze nylonovou sportovní tašku, nevhodnou ke sběru hub, byl policistou legitimován. Policista později uvedl, že se mu zdál podezřelý jak svým formálním oděvem, tak faktem, že byl velice špinavý a měl na sobě i stopy krve. Kdyby jej tehdy policista také prohledal, zjistil by, že v tašce nesl uřezané prsy své oběti.
Poté, co bylo v lese objeveno tělo zavražděné Korostikové, policie zaměřila svoji pozornost právě na něj a začala jej prověřovat. Bylo zjištěno, že byl již nejméně jednou v minulosti nepřímo spojován s obdobnou vraždou (v roce 1978 byl krátce před činem spatřen ve společnosti své první oběti). K tomu, aby byl býval zatčen, však chyběly potřebné důkazy. Proto jej začala policie nepřetržitě sledovat. 20. listopadu 1990 opustil svůj byt a procházel se po městě. Cestou opakovaně oslovoval cizí osamělé děti. Policie se tedy rozhodla konat a zatkla jej.
Po zatčení byl objeven další nepřímý důkaz proti němu, jeho předposlední oběť byl silný šestnáctiletý chlapec, Viktor Tišenko, který se před smrtí zuřivě bránil – policie našla na místě činu známky prudkého zápasu. Při lékařském vyšetření bylo zjištěno, že zranění na jeho prstu pochází od lidských zubů – měl ukousnutý nehet, ránu do živého masa a zlomenou prstní kůstku. Přes tak relativně vážné poranění si nenechal Čikatilo v době před svým zatčením ruku ošetřit. Policie však přesto měla velmi málo důkazů. Proto se policisté rozhodli namluvit mu, že je velice nemocný člověk a potřebuje pomoc, chtěli tak v něm vzbudit dojem, že nebude za svoje činy souzen, protože je šílený. Pomohl psychologický profil (tehdy ještě ojedinělý postup) vypracovaný během let honu na maniaka. Byl natolik přesný, že se Čikatilo údajně po rozhovoru s psychologem rozplakal a přiznal k vraždě celkem 56 lidí.

DABING
V českém znění: Jan Přeučil - Malcolm McDowell (Andrej Romanovič Evilenko), Alexandr Rašilov - Marton Csokas (Vadim Timurovič Lesjev), Jiří Hromada - Ronald Pickup (Aron Richter), Marek Libert - Andrej Saraskin (Romaněnko), Tomáš Juřička, Libor Hruška, Pavel Rímský, Andrea Elsnerová, David Štěpán, Helena Brabcová, Dalimil Klapka, Irena Hrubá, Jiří Zavřel - Vernon Dobtcheff (Bagdasarov), Otto Rošetzký, Rozita Erbanová, Lenka Brabcová, Hana Krtičková, Milan Chadima, a další...
Překlad: Michaela Hudecová
Výroba: Andrea Sotáková
Zvuk: Vladimír Bodnár
Produkce: Milan Soták
Úprava dialogů a režie českého znění: Hana Krtičková
Vyrobila: Saga TV s.r.o. v roce 2007, pro Intersonic

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra Itálie: 16.4.2004
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 13.4.2007 (VHS) Intersonic
Popúrvé na VHS: 13.4.2007 Intersonic
Poprvé na DVD: 1.04.2007 Intersonic
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Náklady (Rozpočet) - $ 9 700 000

FILMY V SÉRII
Ted Bundy gastonrolinc.webnode.cz/news/a033/
Drama / Thriller, Velká Británie / USA, 2002
Režie: Matthew Bright, Hrají: Michael Reilly Burke, Boti Bliss

Evilenko gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a034/
Krimi / Drama / Horor / Thriller, Itálie, 2004
Režie: David Grieco, Hrají: Malcolm McDowell, Marton Csokas

Gacy gastonrolinc.webnode.cz/news/a035/
Krimi / Drama, USA, 2003
Režie: Clive Saunders, Hrají: Mark Holton, Matt Farnsworth

Dahmer gastonrolinc.webnode.cz/news/a038/
Drama / Thriller, USA, 2002
Režie: David Jacobson, Hrají: Jeremy Renner, Bruce Davison
 
Tvůrci a herci
David Grieco (Režie), Mario Cotone (Produkce), Angelo Badalamenti (Hudba), Fabio Zamarion (Kamera), Francesco Bilotti (Střih), Massimo Fiocchi (Střih), - (Casting), Nello Giorgetti (Scénografie), Agata Cannizzaro (Kostýmy), Claudio Chiossi (Zvuk),  (Masky), David Grieco (Scénář), Malcolm McDowell (Herec), Marton Csokas (Herec), Ronald Pickup (Herec), Frances Barber (Herec), Romana Pollak (Herec), Ruby Kammer (Herec), Vernon Dobtcheff (Herec)
 
2011/2004/Itália/Krimi, Drama, Horor, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Film se natáčel v ukrajinském Kyjevě.
- Název filmu je dobrou ukázkou toho, jak se při tvorbě filmů promýšlí detaily, jež mají vyvolat v divákovi správné asociace a emoce. V tomto případě jde o příjmení hlavní postavy, obsahující v sobě anglické slovo "evil" čili "zlo", které má v divákovi zesilovat dojem hrůzostrašné nehumánnosti vraha.
- Sexuálne preferencie Chikatila: brutálna algolagnia, nekrosadizmus, nekrofília, koprofília, pedofília, homosexuálna pedofília, orgánový fetišizmus a antropofágia.
- Modus operandi: kladivo, sekera, nôž, znásilnenie a torturizácia.
- Prediktory Chikatilových činov: izolacionizmus, psychicky týraný matkou, skúsenosť so smrťou a krvou, impotencia a obeť šikany.
- Svoju prvú vraždu spáchal vo veku 42 rokov.
- Andrei Romanovich Chikatilo si získal prezývky "The Mad Beast", "The Rostov Ripper" a "Citizen X".
- Film je volně natočen podle činů ruského sériového vraha Andreje Chikatila. Inspiraci čerpal rovněž z románu "Komunista, co jedl děti" Davida Grieca.
- Režisér David Grieco si z Fantafestivalu odnesl Velkou stříbrnou cenu.
- Film byl nominován na Zlatý globus v kategorii nejlepší debutní celovečerní snímek.
- Malcolm McDowell získal od Italského národního syndikátu novinářů Zlatou stuhu.
- Keď uteká jedna z Evilenkových obetí cez železničnú trať, na prechádzajúcom vlaku je zreteľne vidieť cifru 666 - číslo diabla.
- Film je věnován režiséru Lindsay Andersonovi.
 
Odkazy