Hotel Mumbai / Hotel Mumbai (2018/125/Austrálie, USA, Velká Británie, Indie, Singapur/Krimi, Drama, Historický, Thriller) 84%

03.03.2020 10:58
JEDNOU VĚTOU
„Děsivé události spojí hosty i personál luxusního hotelu v jejich zoufalém boji o přežití."

OBSAH
Hotel Mumbai, poutavý příběh o lidskosti a hrdinství, živě líčí události v ikonickém luxusním hotelu Tádž Mahal v indické Bombaji, na který v roce 2008 zaútočila skupina pákistánských teroristů. Mezi oddanými zaměstnanci hotelu jsou proslulý šéfkuchař Hemant Oberoi (Anupam Kher) a číšník (Dev Patel, "Milionář z chatrče"), kteří se v zájmu ochrany hostů rozhodnou nasadit své životy. Před zraky celého světa je zoufalá dvojice (Armie Hammer, "Dej mi své jméno" a Nazanin Boniadiová, "Ve jménu vlasti") nucena učinit nepředstavitelné oběti, aby zachránila své novorozené dítě.(Cinemax)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Zemřelo bezmála 170 lidí. Série útoků naprosto paralyzovala západoindickou Bombaj. Po třech dnech indické bezpečnostní složky dobily zpět všech 12 napadených míst. První útoky měly za úkol odvrátit pozornost. Pákistánští (velmi mladí) teroristé pak využili situace a obsadili důležitá místa, včetně luxusního hotelu Taj Mahal, v jehož prostorách se odehraje většina děje. Seznámíme se s několika postavami a jdeme rovnou na věc. Snímek rekonstruuje dané události, zároveň zdůrazňuje, že polovinu obětí z hotelu tvořil personál, který zůstal, aby chránil své hosty. Samotný hotel plní spíš úlohu jakési kulisy, v níž „bojuje“ jedna hrstka lidí proti druhé. Tvůrci pochopitelně muslimský útok neschvalují, ale spíš na sebe nechávají narážet protikladné postoje a různé pohledy na svět dvou skupin. Na jedné i druhé straně ukazuje zoufalé a zdrcené jedince, oddané své věci: jedni chtějí přežít, druzí chtějí pro „cosi“ popravovat. Atmosférou je to velmi hutné, několik „ústředních“ (v případě Rusa s tváří Jasona Isaacsa nebo šéfkuchaře hotelu solidně charismatických) postav dokáže strhnout a v závěru tvůrci ženou slzy dojetí (i bezmoci) až na pověstný krajíček. (castor) 4*

Letos platí pravidlo "čím menší očekávání, tím větší pecka". a Hotel Mumbai je krásným příkladem. Film se zaměřuje na teroristický útok v Bombai, který se stal v roce 2008, kde skupina mladých teroristů vlítne do hotelu vykonat Džihád ve jménu Allaha. Na filmu se mi velmi líbí, že jde na věc hned od začátku, takže sledujeme doslova dvou hodinový terror a masakr, kde jsou hosté i zaměstnanci hotelu chladnokrevně a nemilosrdně popraveni a že jich nebylo málo. Autentické, mrazivé, nepříjemné a atmosféricky velmi hutné. Největší horror je kolikrát realita sama. Doporučuji!! 85% (EvilPhoEniX) 4*

„Rozhlédněte se, bratři. Podívejte se na to všechno, co ukradli vašim otcům, vašim dědům. Vzpomeňte si na váš trénink. Nepoutejte na sebe pozornost. Nemějte zpoždění. Načasování je klíčové. Nejdřív začněte s nádražím. Všechny ostatní cíle do 30 minut. Nezapomeňte, bude vás sledovat celý svět.“ A všichni se opravdu dívali a prakticky nemohli nic dělat. A tak se museli najít neznámí hrdinové, ti beze zbraně...Hotel Mumbai je více než intenzivní emocionální masáž, která sází i na autenticitu a syrovost. Žádný člen personálu či host nepopadne samopal a teroristy nevyřídí. Mít alespoň nějakou šanci na přežití znamená nebýt viděn ani slyšen, protože i malá nepozornost může být osudná. Díky tomu film nabízí atmosféru strachu, opravdu spoustu napínavých scén (namátkou třeba šatník, výtah, vyvolávání hostů atd.) a divák může přemýšlet nad tím, co by asi dělal v kůži přepadených on (jen jsem nepochopil, proč nikoho nenapadlo si kvůli hluku sundat boty hned). Australané se opravdu ukázali, výborná podívaná za silné 4*. (Sarkastic) 4*

VELKÁ RECENZE
Hotel Mumbai vypráví o skutečné události z roku 2008 kdy přišlo v indickém Bombaji k sérii teroristických útoků. Ty byly namířeny na jednotlivé body po celém městě a indické policii trvalo neuvěřitelné čtyři dny, než dostala situaci pod kontrolu. Film se zaměřuje převážně na situaci, kdy čtyři teroristé zaútočili na luxusní Taj Mahal Palace Hotel a umínili si kompletně zlikvidovat jeho hosty i personál. Film nám sice tvrdí, že šlo o jakýsi "boj" v prostorách hotelu, ale vzhledem k okolnostem, které film zachycuje, šlo spíše o masakr. I z tohoto důvodu je sporné, zda si tato tragédie vůbec ptala být zfilmována.
Australský režisér Anthony Maras nám to dokazuje každým jedním záběrem. Jeho práce s napětím funguje výborně. Pocit hrozby a nebezpečí se neustále vznáší nad každým jedním obrazem, což si samozřejmě vynucuje divákovu pozornost. Přítomné napětí samozřejmě podporuje i divákovo očekávání. Zejména první polovina filmu pak šlape jako hodinky, i přesto, že krvavé útoky jsou natočeny možná až příliš otevřeně s nepříjemným důrazem na autenticitu.
Problém filmu nastává v momentě, když si člověk uvědomí, kudy budou věci směřovat. Osobně jsem sice dopředu nevěděl, jaké katastrofické dopady měly dané útoky, přesto jsem čekal něco mnohem podstatnější. Silnější příběh, který by se odehrál na pozadí krvavého útoku. Místo toho dostane divák jen velmi povrchně vykreslené postavy, které sice mohou více ladit s reálnou událostí, ale filmu tohoto formátu nic nepřinášejí. Tato skutečnost se dá omluvit záměrem soustředit se spíše na boj o přežití daných postav, v čem se dá najít jisté východisko z této krvavé mašinérie.
Tónem je film blízký Spielbergově Mnichovu (2005), ale jediné pojivo je násilí a hudba. Nic hlouběji nečekejte. Je to sice dobře natočené, je to napínavé, člověka to drží v pozoru, ale ve finále to vyznívá prázdno a zejména mělce. Pokud bychom však brali v úvahu čistě jen znázornění teroristického útoku mladých muslimů, pak jde film na plné koule po skutečně autentickém provedení. A sice se dá tvrdit, že právě toto je hlavním záměrem filmu, nejsem si úplně jistý, jestli je to správně zvolený záměr.
Stejně tak nedostaneme ani žádné odpovědi na tajemný hlas, který mladých teroristů vybízí k vraždění. Žádný background , žádná výrazná kritika jejich náboženského radikalismu. Je to jen o zabíjení, což samozřejmě normální člověk automaticky odsoudí. Nicméně vím si představit, že Hotel Mumbai dokáže být pro dalších náboženských fanatiků kolem světa povinným sledováním. A to je nejhorší aspekt celého filmu - šílený závěr, který dělá z partie radikálů opravdu oběti mučednické smrti.
Film tímto způsobem doplácí na snahu Neříkám, že bych potřeboval, aby se do filmu obul Hollywood a dokázal nějak vyvážit hladinu ve vyprávění, aby se divák dočkal i něčeho pozitivního. Událost byla tragická a následně je i tragicky reprezentovaná. Bohužel, potopení Titanicu by bez Jacka a Rose a jejich společného příběhu nebyl tak zajímavý film. A v tomto případě to platí podobně. Tento masivní útok si už jen kvůli vystupujícím vrahem tento styl podání nezaslouží. Zabíjení hostů se totiž stává nepříjemnou záležitostí. Tento druh násilí by mohl být odůvodněn, pouze jako jedna část něčeho mnohem komplexnějšího. Bohužel, střílení do nevinných lidí je od začátku do konce hlavním předmětem. A postupně se to stává jistým způsobem až zvrácené.

DABING
V českém znění: Petr Neskusil - Dev Patel (Arjun), Bohdan Tůma - Anupam Kher (Oberoi), Martina Kechnerová - Nazanin Boniadi (Zahra), Marek Libert - Armie Hammer (David), René Slováčková - Tilda Cobham-Hervey (Sally), Zdeněk Mahdal - Jason Isaacs (Vasili), Ludvík Král - Alex Pinder (Jamon), Martin Zahálka - Vipin Sharma (Dilip), Daniela Bartáková - Carmen Duncan (lady Wynnová), Radka Stupková - Ansuya Nathan (Layla), Michal Michálek - Angus McLaren (Eddie + titulky), Ivo Novák, Petra Hobzová, Bohuslav Kalva, Pavel Vondrák, Tereza Chudobová, Oldřich Hajlich, Zdeněk Maryška, Pavel Šrom, Jiří Valšuba, Pavel Vondra, Petr Burian, Lucie Benešová, Karolína Křišťálová, Mateo Klimek, Petra Tišnovská
Překlad: Iveta Pavlovičová
Dialogy: Zlata Částková
Zvuk: Milan Blažek
Produkce: Tereza Houžvicová
Režie: Michal Michálek
Pro HBO vyrobila Společnost SDI Media - 2020

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 22.3.2019 Bleecker Street Media
Premiéra Austrálie: 14.3.2019 Icon Film Distribution
Premiéra VB: 27.9.2019 Sky Cinema
Premiéra Singapur: 2.5.2019
Premiéra Indie: 29.11.2019     
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD:
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 21 100 000
Náklady (Rozpočet) - $ 17 300 000
 
Tvůrci a herci
Anthony Maras (Režie), Gary Hamilton (Produkce), Basil Iwanyk (Produkce), Andrew Ogilvie (Produkce), Julie Ryan (Produkce), Jomon Thomas (Produkce), Mike Gabrawy (Produkce), Volker Bertelmann (Hudba), Nick Remy Matthews  (Kamera), Anthony Maras (Střih), Peter McNulty (Střih), Ann Fay (Casting), Leigh Pickford (Casting), Trishaan (Casting), Steven Jones-Evans (Scénografie), Anna Borghesi (Kostýmy), Sam Petty (Zvuk), Gail Kane (Masky), John Collee (Scénář), Anthony Maras (Scénář), Armie Hammer (Herec), Dev Patel (Herec), Jason Isaacs (Herec), Nazanin Boniadi (Herec), Tilda Cobham-Hervey (Herec), Anupam Kher (Herec), Natasha Liu Bordizzo (Herec), Angus McLaren (Herec), Vipin Sharma (Herec), Carmen Duncan (Herec), Rodney Afif (Herec), Nagesh Bhonsle (Herec)
 
2018/125/Austrálie, USA, Velká Británie, Indie, Singapur/Krimi, Drama, Historický, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Teroristické útoky uskutečnilo deset členů islámské militantní organizace Laškare tajjaba (tzv. Armády čistých) sídlící v Pákistánu za pomocí automatických zbraní a granátů. Započaly 26. listopadu a skončily v sobotu 29. listopadu 2008. Při útocích bylo zabito nejméně 174 lidí, včetně devíti teroristů. Dalších nejméně 300 lidí bylo zraněno.
- Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu.
- Film byl zčásti natáčen v ateliéru Adelaide Studios, který byl přeměněn, aby se stal interiérem hotelu Taj Mahal v Mumbai, který je exkluzivním hotelem vysoké třídy v Bombaji. Po monzunovém období se natáčení přesunulo do Indie.
- Premiéra filmu byla naplánovaná na konec listopadu 2018, aby se shodovala s 10. výročí teroristických útoků Taj Palace Hotel z listopadu 2018. Premiéra se nakonec posunula.
- Film představuje skutečné televizní záběry obléhání, stejně jako předchozí celovečerní film Mumbai Massacre (2009).
- Jedná se o 501. film Anupama Khera.
- Tento film je „založen na stovkách hodin rozhovorů s pozůstalými a svědky“ podle „The Conversation“.
- V roku 2010 bola priamo v lobby hotela Taj Palace odhalená socha ako memoriál na pamiatku všetkých obetí a zranených z roku 2008.
- Veľké množstvo dialógov vo filme pochádza z prepisu reálnych dialógov zaznamenaných mobilnými operátormi počas obliehania Hotela Taj a rovnako aj celého Mombaia v roku 2008.
- Vo filme si mala zahrať aj herečka Teresa Palmer, no kvôli tehotenstvu sa nakoniec vo filme neobjavila.
 
Odkazy