Operace Entebbe / Entebbe (2018/107/Velká Británie, USA/Drama, Krimi, Thriller) 60%

05.09.2018 18:05
JEDNOU VĚTOU
„248 pasažérů, 12 členů posádky, 4 teroristé“

OBSAH
Operace Entebbe je politický thriller inspirovaný skutečnými událostmi z roku 1976 o únosu letu Air France na cestě z Tel Avivu do Paříže. 248 pasažérů, 12 členů posádky, 4 teroristé. Němečtí radikálové Brigitte Kuhlman (Rosamund Pike) a Wilfred Bose (Daniel Brühl) společně se dvěma členy lidové fronty pro osvobození Palestiny přinutí letoun přistát v Entebbe v Ugandě. Požadují výkupné ve výši 5 milionů dolarů a propuštění palestinských vězňů v Izraeli, jinak začnou zabíjet rukojmí. Operace Entebbe byla jedna z největších a nejnákladnějších záchranných akcí v historii.(Bioscop)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Operaci Entebbe škodí žánrová neukotvenost. Chvíli to vypadá na politiku, to především v dialozích, chvíli na socální drama, chvíli na akční thrller, většinu pozornosti strhávají unesený na letišti, ale tam se i přes dramatičnost situace de facto děj nějak dál neposunuje, daleko zajímavější je souběžné dění v Izraeli, které si přímo říkalo o strhující dialogy i scény, ale bohužel po každé to byly jen takové ochutnávky, co by divák mohl mít, kdyby tvůrci byli co k čemu. Pokud jde o herce, tak i přes hvězdy Rosamund s Danielem mně přišli nejvýraznější izraelští politici, škoda toho malýho prostoru, fakt škoda. Zajímavě byl pojatý i závěr, kdy do akční scény byla prostřihána tanečně-hudební scéna. Neodpustím si na závěr pochválit Izrael za jejich chování ke všem teroristickým šmejdům a snahu bránit své občany kdekoli na světě i za cenu použití síly a sraní na zkurveně nečiné OSN. Pořád věřím, že Evropa se probudí a nebude se zde dít to, že člověk, který postříli nebo naplánuje v pařížském hudebním klubu desítky mladých lidí má v base posilku, kabelovku, dobrou stravu a nemusí vypovídat, jestli si takhle evropští politici představují boj s terorismem, měli by buď jít na stáž do Izraele a nebo rovnou na bojiště někam do islamákova a nést následky toho na čem mají svůj velký díl. (Enšpígl) 3*

Letoun mířil do Paříže, ovšem během mezipřistání v Athénách po přistoupení dvou Palestinců a manželského páru změnil trasu a přistál v ugandském Entebbe. Radikální čtveřice totiž nechtěla poznávat krásy Eiffelovy věže, ale cestující držela v opuštěném hangáru a požadovala propuštění odsouzených palestinských teroristů. Izraelská vláda měla ale toho času jiný názor. Známá to událost.. Zapáchá to možná lehce agitkou, tvůrci se nicméně snaží postavy polidštit a hledat důvody k jejich krokům. Výsledek ale nestrhne. Únosci Daniel Brühl nebo Rosamund Pike přitom hrají skvěle, jsou plní pochybností, chybují, dumají, skvělé momenty má i mistr vedlejších rolí Eddie Marsan. Strhne i metaforický závěr, sestříhaný mezi útok elitní jednotky a živelný tanec za energetického bubnování na židovskou skladbu Echad Mi Yodea, ač je mi jasné, že zdaleka nesedl každému. Zbytek je ovšem utahaný, bez nápadu a bez šťávy, takže na čtyři hvězdy jít prostě nechci. (castor) 3*

Mohl to být solidní politický military thriller o svobodných bojovnících, rozvědkách, politických špičkách i kvalitní rekonstrukci významné události historie. Jen těžko z toho mohlo vzniknout melodrama, či nějaký milostní trojúhelník, ačkoliv asi i to by mohlo být hratelné. Finále je ale mišmaš - řezničina bez ladu a skladu. Hvězdné osazenstvo nemá moc prostor hrát, spousta vedlejších charakterů s potenciálem je zbytečně upozaděných a to zdaleka nejzajímavější na celém filmu se odehrává někde úplně jinde, než v Entebbe (v Izraeli). Jednoznačné selhání tvůrce, protože využít takhle zajímavou látku, specielně v dnešní velmi aktuálně době, takto průměrně, bez šťávy, to dá skutečně kumšt. Závěrečný vojenský zátah prostříhávaný s wtf tancem je ryzí ukázka demence. (Kaka) 3*

VELKÁ RECENZE
Operace Kulový blesk, případně Entebbe, se odehrála na počátku července 1976. Izraelská speciální jednotka pod vedením tamního národního hrdiny Joniho Netanjahua vpadla na letiště Entebbe v Ugandě, kde po dobu sedmi dní pobývali únosci letadla s 239 pasažéry, které drželi jako rukojmí. Akce byla několikrát zfilmována, představuje unikátní protiteroristickou operaci v dějinách. Nejnovější zpracování dorazí do našich kin již ve čtvrtek.
Dosud asi nejznámější zpodobnění této události, jež jsme mohli vidět i v televizi, byl televizní film s názvem Operace Blesk. Vznikl ještě týž rok, kdy k samotnému únosu a následné osvobozovací akci došlo, a hrála v něm elita tehdejších akčních filmů: Horst Buchholz, Yaphet Kotto, James Woods - a v čele stál Charles Bronson. Snímek to vůbec není špatný, byť mu kritici vyčítají, že se na celou událost dívá jako silně proizraelskou agitku a nerespektuje pohnutky ostatních. Operace Entebbe jde trochu v jiných šlépějích, snaží se všechny postavy zlidštit a hledat důvody jejich konání. Dost smířlivě se proto dívá i třeba na německé marxistické teroristické radikály.
Dne 23. června 1976 do dopravního letadla na pravidelné lince z Tel Avivu do Paříže během mezipřistání v Athénách přistoupí několik dalších postav, které nemají v plánu nechat se jen tak někam dopravit. Jednak jsou to členové německé Revoluční buňky Brigitte Kuhlmannová (Rosamund Pikeová) a Wilfried Bösse (Daniel Brühl), také to jsou dva palestinští teroristé. Všichni čtyři se několik minut po startu ujmou vlády nad letadlem a po natankování v teroristům přátelské Libyi zamíří na letiště Entebbe do Ugandy, kde vládne blázen a krvavý diktátor Idi Amin (Nonso Anozie). Amin s palestinskými teroristy spolupracuje a poskytne jim útočiště. Teroristé chtějí propuštění všech svých zatčených souvěrců, nebo začnou zabíjet rukojmí.
Přestože se jedná o problém mezinárodně politický, vzhledem k tomu, že na palubě letadla se nachází přes osmdesát izraelských občanů, Izrael ho vezme za svůj. Proti sobě stojí dvě síly: smířlivý premiér Jicchak Rabin (Lior Ashkenazi), který by situaci rád řešil dohodou, a nekompromisní ministr zahraničí Šimon Peres (Eddie Marsan). Právě Peres je zastáncem řešení problému "po izraelsku" - s teroristy nevyjednávat, klidně narušit území cizího státu a vyřešit problém silou. Čas se krátí, na rozhodnutí nezbývá moc času...
Režie výborného thrilleru se ujal brazilský režisér José Padilha, autor vynikajících filmů o Elitní jednotce a mimo jiné také seriálu Narcos. Pověst zářivého talentu si trochu pokazil svou první hollywoodskou prací Robocop (2014), ale skvěle natočená Operace Entebbe ho vrací na výsluní. Tento snímek natočil právě tak, jak se od něj čekalo - nekompromisně, strhujícím způsobem a zároveň umělecky dost invenčně.
Padilha totiž nejen citlivě dávkuje scény z uneseného letadla a následně "nudy v Entebbe", kdy se zajímá i o motivaci německých a palestinských teroristů nebo bláznivého diktátora Amina, a zároveň vypjaté scény izraelských politických špiček. V nich je mimochodem film nejsilnější. A strhující závěr, kdy sestříhal scénu útoku elitního vojenského útvaru na terminál letiště a tance s židlemi na skladbu Echad mi Yodea, bere dech. Jasně si říká o druhý název "izraelského tance smrti". O to víc fascinující pasáž, když si divák uvědomí, že je natočená relativně věrně podle skutečné události...
Režisér Padilha měl také dost šťastnou ruku při výběru herců. Z "temné strany" pozornost zaslouží představitelé obou německých radikálů, jak Daniel Brühl plný pochybností, co tam vlastně dělá, když chtěl jen "spravedlnost", a teď se k Židům únosci chovají stejně jako nacisté, a ještě víc Rosamund Pikeová. Její teroristka má taky slabé chvilky, kdy pochybuje a váhá, ale jako fanatická obdivovatelka Ulrike Meinhofové zůstává tvrdá až do hořkého konce.
Ovšem kdo si krade všechny scény pro sebe, je Eddie Marsan jako Šimon Peres. Divák si ho může pamatovat jako inspektora Lestrada z filmového zpracování Sherlocka Holmese v režii Guye Ritchieho nebo naposledy z loňského snímku Atomic Blonde. Marsan se v legendárního izraelského politika ale doslova převtělil, vizáží nebo dikcí mluvy mu je nesmírně blízký. K tomu přičtěte jeho nekompromisní postoj vůči teroristům všeho druhu v duchu tvrzení "Izrael nevyjednává, Izrael jedná" a jeho figura bere dech. Pevně doufám, že si na něj napřesrok akademici vzpomenou.
Naopak oproti historii je trochu upozaděn do role "pouhého" vykonavatele podplukovník Joni Netanjahu. Starší bratr současného izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se stal legendou již za Jomkipurské války (říjen 1973), jeho role v osvobození rukojmích z Entebbe byla klíčová. Jako jediný za to zaplatil životem, když byl ostřelovačem trefen přímo do srdce ve věku 30 let. Nedávno se dokonce umístil v anketě "o největšího Izraelce všech dob" na třináctém místě. Přesto je jeho role v tomto filmu maximálně upozaděná, podobně jako další efekt reálné operace: aby je ugandská letadla nemohla cestou zpět pronásledovat, Izraelci většinu letectva Uganďanům prostě zničili.
Operace Entebbe je tak výborný politický thriller, který těží z jedné z nejdramatičtějších protiteroristických akcí vůbec. Vůbec mu není třeba něco přidávat, aby byl dostatečně dramatický, skvělá režie ale film pozvedla ještě o úroveň výše. Zároveň se nezvrhává ve fandění žádné straně (i když je evidentní, kdo jsou padouši a kdo hrdinové) a snaží se dívat na tehdejší události střízlivě a bez nějakého patosu. To je trošku rozdíl oproti třeba obdobně zaměřenému snímku Argo, který se navzdory vynikající kvalitě v patosu doslova koupe.

SKUTEČNOST
Operace Entebbe známá také jako operace Blesk (Operation Thunderbolt) byla záchranná protiteroristická akce na osvobození rukojmí unesených palestinskými teroristy, kterou provedla speciální jednotka izraelské armády Sajeret Matkal v noci ze 3. na 4. července 1976 (6. tamuz 5736) na letišti Entebbe v Ugandě. Rukojmí byli pasažéři letu společnosti Air France z Tel Avivu do Paříže.
Původní kódové označení izraelské armády bylo operace Blesk (nebo operace Kulový blesk). Mise však byla zpětně přejmenována na operaci Jonatan, k uctění památky padlého velitele zásahové jednotky Sajeret Matkal, podplukovníka Jonatana „Joniho“ Netanjahu, který byl během mise zabit. Ze 104 rukojmích byli čtyři zabiti a pět členů izraelského komanda bylo zraněno.
Únos letounu naplánoval vůdce radikální palestinské teroristické organizace Lidová fronta pro osvobození Palestiny (LFOP) dr. Wadía Haddád. Za cíl zvolil dopravní letoun společnosti Air France na lince Tel Aviv – Paříž. Při mezipřistání tohoto letu 23. června v Athénách na palubu nastoupil německý „manželský pár“ (členové organizace Revoluční buňky) a dva Palestinci. Osm minut po startu letadla jej ovládli a zajali všech 254 cestujících a posádku. Následně pak odklonili směr letu do libyjského Benghází, kde doplnili palivo. Poté odletěli na letiště Entebbe do Ugandy, kde vládl sympatizující diktátor Idi Amin. Ten se následně stal prostředníkem mezi teroristy a izraelskou vládou. 29. června oznámil Amin izraelské vládě, že teroristé požadují propuštění 53 odsouzených palestinských teroristů a jejich odlet do Entebbe, jinak budou rukojmí zabiti. Na výzvu reagovali tehdejší premiér Jicchak Rabin a ministr obrany Šimon Peres tak, že jsou ochotni vyjednávat.
Mezitím izraelské komando Sajeret Matkal začalo připravovat vyhodnocování možné záchranné akce. Ta se ukázala být reálnou poté, co bylo ultimátum teroristů posunuto o 72 hodin a bylo propuštěno přibližně 150 neizraelských cestujících. Propuštění bylo nabídnuto i posádce letadla, ta se však rozhodla dobrovolně zůstat s izraelskými zajatci. Během získaných tří dnů mohlo izraelské komando naplánovat akci. Výhodou pro ně bylo také to, že agenti Mosadu podrobili navrátivší rukojmí v Paříži výslechu a vyzvěděli od nich přesné informace o rozmístění rukojmích, únosců a ugandských vojáků. Další výhodou bylo, že Izrael vlastnil plány budovy, v níž teroristé drželi rukojmí, jelikož budovu postavila izraelská stavební společnost. Vojáci pak 3. července seznámili Rabina a Perese se svým plánem, který byl přijat.

DABING
V českém znění: Libor Bouček - Daniel Brühl (Wilfried Böse), René Slováčková - Rosamund Pike (Brigitte Kuhlmann), Zbyšek Horák - Lior Ashkenazi (předseda vlády Yitzhak Rabin + titulky), Ivo Hrbáč - Pierre Boulanger (Maurice Elbaz), Jiří Krejčí - Angel Bonanni (Yoni Netanyahu), Daniel Krejčík - Ben Schnetzer (Zeev Hirsch), Zdeněk Mahdal - Brontis Jodorowsky (kapitán Michel Bacos), Bohdan Tůma - Nonso Anozie (prezident Idi Amin), Petra Hanžlíková - Michal Shtamler (Hanna Cohenová), Otakar Brousek - Eddie Marsan (Shimon Peres), Jiří Ployhar - Gal Pertsiger (Pasco Cohen) + Ehab Bahous (Wadie Haddad), Jan Szymik - Peter Sullivan (Amos Eiran), Libor Terš - Nathan Ravitz (velitel letectva Benny Peled), Jakub Saic - Omar Berdouni (Faiz Jaber), Jana Páleníčková - Andrea Deck (Patricia Martelová), Petra Hobzová - Laurence Bouvard (sestra Cecile Jabonová), Antonín Navrátil - Vincent Riotta (Dan Shomron), Jan Škvor - Samy Seghir (Jean-Jacques Mimouni), Pavel Vondra - Denis Ménochet (Jacque Lemoine), Pavel Rímský - Mark Ivanir (generál Motta Gur), Josef Pejchal - Yiftach Klein (Ehud Barak), Terezie Taberyová - Zina Zinchenko (Sarah), Radek Kuchař
Překlad: Petr Zenkl
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Dialogy a režie: Veronika Veselá
České znění ve studiu Pro-Time vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska v roce 2018

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 29.3.2018 Bioscop
Premiéra USA: 16.3.2018 Focus Features
Premiéra Francie: 2.5.2018 UGC Distribution
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 15.8.2018 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 924 820
Tržby celkem - $ 9 600 000
Návštěvnost v ČR 5 822
 
Tvůrci a herci
José Padilha (Režie), Tim Bevan (Produkce), Eric Fellner (Produkce), Ron Halpern (Produkce), Kate Solomon (Produkce), Michelle Wright (Produkce), Rodrigo Amarante (Hudba), Lula Carvalho (Kamera), Daniel Rezende (Střih), Fiona Weir (Casting), Kave Quinn (Scénografie), Bina Daigeler (Kostýmy), Glenn Freemantle (Zvuk), Lesley Smith (Masky), Gregory Burke (Scénář), Rosamund Pike (Herec), Daniel Brühl (Herec), Eddie Marsan (Herec), Ben Schnetzer (Herec), Denis Ménochet (Herec), Mark Ivanir (Herec), Andrea Deck (Herec), Omar Berdouni (Herec), Nonso Anozie (Herec), Lior Ashkenazi (Herec), Yiftach Klein (Herec), Natalie Stone (Herec), Flynn Allen (Herec), Brontis Jodorowsky (Herec), Gabriel Constantin (Herec), Angel Bonanni (Herec), Daniel Ben Zenou (Herec), Peter Sullivan (Herec), Kamil Lemieszewski (Herec)
 
2018/107/Velká Británie, USA/Drama, Krimi, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Postavu Idi Amina, který byl v 70. letech diktátorem Ugandy, můžeme vidět i ve filmu Poslední skotský král (2006), kterou ztvárnil Forest Whitaker.
- Filmovalo sa predovšetkým na ostrove Malta a vo Veľkej Británii.
- Únos letadla vedle Wilfrieda Böseho a Brigitte Kuhlmanna realizovali členové Lidové fronty pro osvobození Palestiny Andul-Rahim Jaber a Jayel Naji al-Arjam. Brigitte se na palubu dostala s ekvádorským pasem. Böse byl identifikován až po skončení akce v Entebbe.
- Teroristé unesli stroj Air France Airbus A-300 pilotovaný kapitánem Michelem Bacosem. Na rozdíl od filmu zůstala celá posádka s rukojmím spontánně, aniž by kapitán musel někoho přesvědčovat.
- Cestující Dora Bloch, která je ve filmu pouze jmenována, měla mnohem krutější osud. Kvůli zdravotním potížím byla hospitalizována v nemocnici Mulago v Kampale, takže v době útoku v Entebbe vůbec nebyla. Po skončení akce vpadli do nemocnice vojáci, zabili strážného, který měl čtyřiasedmdesátiletou Doru hlídat a ženu odvlekli neznámo kam. Její tělo bylo nalezeno až za tři roky. Mladší syn Dory cestoval s ní a události přežil.
- Představení, které provází celý film, nese název „Echa Mi Odea“ a choreografii k němu vytvořil známý Izraelec Ohad Narahin. Pro film ho ztvárnil soubor The Batsheva Dance Company.
- V roce 2016 došlo v Libyi k únosu letadla. Na letišti, kde únosci přistáli, se zrovna natáčela scéna k tomuto filmu. Štáb některé záběry z reálného únosu později použil ve filmu.
- Již čtvrté filmové zpracování riskantní protiteroristické mise.
- Spoiler: Jediným padlým na straně izraelského komanda byl jeho velitel podplukovník Jonathan Netanjahu, starší bratr premiéra Benjamina Netanjahua.
 
Odkazy