Rampage Ničitelé / Rampage (2018/107/USA/Akční, Dobrodružný, Sci-Fi) 60%

23.08.2018 08:45
JEDNOU VĚTOU
„Když se tři různá zvířata nakazí nebezpečným patogenem, který je promění v obrovská zuřící monstra, primatolog a genetická inženýrka spojí své síly, aby jim zabránili zničit Chicago."

OBSAH
Mezi samotářským primatologem Davisem Okoyem (Dwayne Johnson) a výjimečně inteligentním gorilím samcem Georgem, o kterého se Davis stará od jeho narození, vzniklo velmi pevné pouto. Nezdařený nebezpečný genetický experiment však změní toho mírného lidoopa v obrovské zuřící monstrum. A jako by to nestačilo, brzy se zjistí, že podobně jsou zmutována i další zvířata. Když se tito uměle vytvoření alfa predátoři nekontrolovatelně řítí Severní Amerikou a ničí vše, co jim přijde do cesty, Okoye začne ve spolupráci se zdiskreditovaným genetickým inženýrem vyvíjet protilátku a probíjí se nevyzpytatelným bojištěm, nejen aby zastavil hrozící celosvětovou katastrofu, ale také aby zachránil strašlivého netvora, který býval jeho přítelem.(Vertical Ent.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Pane Peytone, koupili jsme práva na osmdesátkovou videohru, kde hodná zmutovaná gorila bojuje v centru Chicaga se zmutovaným létajícím vlkodikobrazem a zmutovaným prasoaligátorem. Tady máte Dwaynea Johnsona a 120 míčů. Musí to vydělat alespoň trojnásobek, tak ať je to dostatečně stupidní. No a pan Peyton je poslechl.. Schopnost nezávazně pobavit tomu v některých momentech nelze upřít, ale jinak je to Kaiju výplach, na kterém je nejvíc sexy primatologův stříbrný 2004 Ford Bronco Concept SUV a vše ostatní působí genericky a přihlouple, což pánové od Warner Bros. vlastně chtěli. Zaujala mě jen jediná věc. Kontroverzní moment, kdy opičí albín George (mimochodem rasismus) dost oplzle znakově haraší za zády afroamerické ženy. Divíte se, že film nebyl zakázán? Me too.. Za směšný paradox pak lze označit vyhrožování režiséra Bolla žalobou kvůli použití názvu Rampage, kdy sám německý umělec film označil za „one of those typical feelgood, popcorn bullshit movies that the studios use to brainwash America even more”. Ano, Uwe, máš pravdu. A teď si vezmi, prosím tě, smeták a běž se podívat před práh.. (Gilmour93) 3*

Podobné výplachy nepotřebují oscarové scénáře, ale aspoň trochu zajímavý scénář, aby to udrželo pozornost, to chce vždycky. A ten tu absentuje. Že je zápletka blbá jako tágo je samozřejmě plus, ale děj snad nemůže být přímočařejší a postavy plošší, režie je rutinní a i destrukce generická a naprosto nevzrušivá. Dokonale zbytečný film. (choze) 2*

Spin-off Godzilly, který se od začátku tváří jako její usměvavý vzdálený příbuzný z matčiny strany. Atmosféra na veselé vlně, máslová záporačka Malin Akerman, správňácký polda Morgan a charizmatický ex-marine Johnson, v souboji s digitální havětí. K tomu věrná kulisa Chicaga, které bylo zničeno už asi po devadesáté. Sexy vizuál bez debat, ale godzillí poetika tu není, promakaná atmosféra, ani jakákoliv inovace žánru jakbysmet. V podstatě rodinný destruction movie na sobotní odpoledne. A teoreticky na kino, pokud se přimhouří oči. (Kaka) 3*

VELKÁ RECENZE
Dwayne Johnson si pozici jedné z největších hvězd současnosti vydřel. Málokdo asi tušil, že z wrestlingové superstar vyroste sympaťák, který může vedle bicepsů nabídnout i trochu toho herectví, smysl pro humor a dokonalou schopnost využívat sociální média k propagaci sebe a svých filmů. To, že se mu ne vždycky povede natočit dobrý kousek, je jiná věc. Vloni jsme s ním viděli povedenou dvojku Jumanji i mizernou Pobřežní hlídku a i na letošek má přichystané dva velké projekty. Mrakodrap dorazí v červenci, teď se však bude blbnout v Rampage Ničitelé.
Už od začátku kampaně bylo jasné, že tahle věc se chce zařadit do škatulky „blbé, ale zábavné.“ Proč ne, podobných filmů není nikdy dost a popravdě příběh o tom, jak obří gorila, gigantický vlk a přerostlý krokodýlosaurosohumusák ničí Chicago a mezi tím běhá Johnson s granátometem, sliboval minimálně solidní výplach. No a dopadlo to všelijak. Blbé to je stoprocentně, s tou zábavou už to tak jednoduché není.
Od tvůrců je jednoznačně fajn, že s diváky hrají od začátku fér hru. Máme tu tři monstra, pár malých bitek a charismatického hrdinu a všechno se to po hodině sejde v americkém velkoměstě, které skončí v troskách po tom, co se tři zvířecí giganti začnou rvát mezi sebou. Škoda, že právě krom toho vcelku velkolepého a efektního finále nemá Rampage Ničitelé co nabídnout. Brad Peyton, jenž s Johnsonem natočil už solidní San Andreas, tentokrát absolutně nezvládá humor a práci s postavami a vzhledem k tomu, že v první půlce filmu se to moc neřeže, je to trochu problém. Samotný Rock hraje dost nezajímavého hrdinu, horší však je, že je na to sám. Naomie Harris má za úkol tvářit se jako vědkyně a všichni ostatní se objevují a mizí naprosto bez důvodu, aniž by zanechali jakýkoliv dojem. To neplatí jen pro dvojici záporáků, která zaujmout dokáže, bohužel ale tím, jak mizerní, nudní a otravní jsou.
Takže čekáme. Občas sice dostaneme nějakou menší bitku nebo destrukci, první dvě třetiny Rampage jsou však vlastně docela otrava, kterou nezachrání ani jindy fungující Johnsonovo charisma. A pak přijde Chicago a všechno se to zlepší. I když naneštěstí ne o moc. Peyton se sice snaží machrovat dlouhými záběry bez střihu a zvířecí souboje jsou přehledné a docela epické, ale celou dobu je to všechno takové šedivé a obyčejné. Těžko říct, proč se tvůrci rozhodli tenhle akčňák ladit do tak nudných barev. Díky nim i ty potenciálně kulervoucí záběry trochu smrdí televizí a faktem, že rozpočet nepatřil mezi ty největší. A dřív nebo později nejspíš začnete přemýšlet o tom, o kolik by to celé bylo lepší, kdyby to točil Peter Berg, Michael Bay nebo prostě někdo, kdo si umí s vizuální stránkou pohrát víc než mdlý Peyton. Finále je slušná řežba. Ale přijde pozdě a nakonec toho nepředvede tolik, aby to výrazněji zlepšilo dojem po matné šedesátiminutovce před tím.
S Rampage Ničitelé je to složité. Ten film je přesně tím, čím být měl a čím být chtěl a v ničem vyloženě nezklamává. Ničím však zároveň moc nevyniká. Normálně bych to tady ukončil variací na větu „je to pitomé, ale je to fajn a je tam dost akce a výbuchů, tak to zkuste, pokud vás něco takového láká.“ Hned vedle ale budou nejspíš hrát dvojku Pacific Rim a ta je možná hloupější, ovšem těch výbuchů a zajímavé akce je tam přeci jen trochu víc…

Ocenění:
Golden Trailer Awards
2018 - Nejlepší trailer: akční film (nominace)
2018 - Nejlepší sci-fi film  (nominace)

Teen Choice Awards
2018 - Nejlepší sci-fi film (nominace)
2018 - Dwayne Johnson (Nejlepší herec: sci-fi ) (nominace)
2018 - Naomie Harris (Nejlepší herečka: sci-fi ) (nominace)

DABING
V českém znění: Martin Zahálka - Dwayne Johnson (David Okoye), Jitka Moučková - Naomie Harris (Dr. Kate Caldwellová), Pavel Vondra - Jeffrey Dean Morgan (Harvey Russell), Jolana Smyčková - Malin Akerman (Claire Wydenová), Martin Sobotka - P.J. Byrne (Nelson), Tomáš Juřička - Demetrius Grosse (plukovník Blake), Petr Neskusil - Jack Quaid (Conor), Radek Hoppe - Jason Liles (George), Zdeněk Mahdal - Joe Manganiello (Burke), Nina Horáková - Bre Hill (Amy), Ludvík Král - DJames Jones (kapitán Evans), Petr Gelnar - Will Yun Lee (agent Park), Ivo Novák - Jake Lacy (Brett Wyden), Tomáš Karger - David An (Kaplan), Rudolf Kubík - Bruce Blackshear (Taylor), Vojtěch Hájek - Urijah Faber (Garrick), Klára Sochorová - Marley Shelton (Dr. Kerry Atkinsová), Svatopluk Schuller, Petr Burian, Jakub Saic, Miroslava Součková, Zbyšek Horák
Překlad: Milan Stejskal
Dialogy: Monika Macků
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Režie: Martin Těšitel
České znění ve studiu Pro-Time vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska v roce 2018

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 12.4.2018 Vertical Ent.
Premiéra USA: 13.4.2018 Warner Bros. US
Premiéra Velká Británie: 11.4.2018     
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 1.8.2018 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 1.8.2018 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 4 622 290
Tržby celkem - $ 428 000 000
Návštěvnost v ČR 29 316
Náklady (Rozpočet) - $ 140 000 000
 
Tvůrci a herci
Brad Peyton (Režie), Beau Flynn (Produkce), Hiram Garcia (Produkce), Brad Peyton (Produkce), John Rickard (Produkce), Andrew Lockington (Hudba), Jaron Presant (Kamera), Bob Ducsay (Střih), Jim May (Střih), Denise Chamian (Casting), Tara Feldstein (Casting), Barry Chusid (Scénografie), Melissa Bruning (Kostýmy),  Per Hallberg (Zvuk), Michael B. Koff (Zvuk), Erin Keith (Masky), Ryan Engle (Scénář), Carlton Cuse (Scénář), Ryan J. Condal (Scénář), Adam Sztykiel (Scénář), Dwayne Johnson (Herec), Jeffrey Dean Morgan (Herec), Malin Akerman (Herec), Joe Manganiello (Herec), Jack Quaid (Herec), Naomie Harris (Herec), Jake Lacy (Herec), Marley Shelton (Herec), Breanne Hill (Herec), Jason Liles (Herec), P.J. Byrne (Herec), Demetrius Grosse (Herec), Matt Gerald (Herec), Will Yun Lee (Herec), Stephen Dunlevy (Herec), Adam Sztykiel (Herec), DJames Jones (Herec), Gary Weeks (Herec), Emalie Noel (Herec), Ross Philips (Herec)
 
2018/107/USA/Akční, Dobrodružný, Sci-Fi
 
Zajímavost k filmu
- Jedná se o druhý film Dwayne Johnsona, který je založen na videohře. Tím prvním byl Doom (2005).
- George je gorilí albín. Ve skutečnosti je znám také jediný případ gorilího albína. Tato gorila se jmenovala Sněhová vločka a žila v Barcelonské zoo do roku 2003, kdy zemřela na rakovinu kůže.
- V jednom ze záběru z kanceláří společnosti, která vyvíjí látky pro mutaci zvířat, je možné vidět původní herní automat se hrou „Rampage“.
- Scéna, ve které George (Jason Liles) sní Claire Wyden (Malin Åkerman), je odkaz na hru, ve které si snědením ženy v červených šatech zvýšíte životy.
- Ve filmu byl trochu pozměněn původ obřích zvířat. Zatímco ve hře jsou to původně lidé, kteří zmutovali, ve filmu zmutují přímo zvířata.
- Ve filmu se objeví stíhačky A-10 Warthog, stejně jako v některých Rampage hrách.
- Ve filmu zazní ze tří zvířat pouze jména gorily a vlka – George a Ralph. Jméno krokodýla ve filmu neuslyšíme, avšak jeho jméno zní Lizzie.
- Název filmu Rampage se se objeví až na konci filmu.
- Natáčelo se od 17. dubna do července 2017. Točilo se ve státech USA – Illinois a Georgie.
- Když Dwayne "The Rock" Johnson ve filmu znakuje gorilám: „To jsem já, Davis“, tak gesto, které ve znakové řeči využívá, lze doslovně přeložit jako: „Já, kámen“ (anglicky „I am rock“).
- Snímek je „adaptací" arkádové videohry „Rampage“ z roku 1986 společnosti Midway Games - Warneři roku 2009 zaplatili této krachující společnosti 33 miliónů dolarů za práva na adaptaci, přičemž ta se týkají i známe videoherní série „Mortal Kombat“.
- K životu přivedla obří zvířata novozélandská společnost Weta Digital, kterou založil Petr Jackson. Společnost Weta Digital získala 5 Oscarů za nejlepší vizuální efekty. A to za filmy Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001), Pán prstenů: Dvě věže (2002), Pán prstenů: Návrat krále (2003), King Kong (2005) a Avatar (2009).
 
Odkazy