Zmeškaný hovor / One Missed Call (2008/83/USA, Japonsko, Německo/Horor, Mysteriózní, Thriller) 47%

06.08.2018 14:27
JEDNOU VĚTOU
„Co uslyšíš, když budeš umírat?"

OBSAH
V nadpřirozeném thrilleru One Missed Call obdrží skupina náhodných lidí děsivou sms, která se týká posledních okamžiků jejich života. Ačkoliv jde zprávy vymazat, danému nešťastníkovi jich postupně přichází stále víc a víc. Beth Raymond (Shannyn Sossamon) má hluboké trauma. Zcela nedávno totiž byla svědkem úmrtí svých dvou přátel, kteří zemřeli bezprostředně po sobě. Na celé věci je nejděsivější ta skutečnost, že oběma byla před smrtí doručena děsivá sms s obrazovým záznamem jejich skonu. Jakkoli se to příčí chladnému rozumu, oba následně zesnuli přesně takovým způsobem, jaký sms několik dní předtím předpověděly.Policie se domnívá, že Beth není při smyslech - až na detektiva Jacka Andrewse (Edward Burns), jehož sestra zemřela při podivné shodě náhod, ne nepodobné okolnostem úmrtí přátel vyděšené Beth. Beth a Jack se rozhodnou, že spolu tajemství znepokojivých sms odhalí...Čím blíže jsou pravdě, tím častěji se v mobilu Beth rozezní neznámá melodie a na displayi září slova Zmeškaný hovor...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Tohle měl být spíše zmeškaný horor.. Zřejmě na objednávku provozovatelů pevných sítí natočená (notně atmosféricky vyschlá) fúze Kruhu a Nezvratného osudu, po celou dobu sterilní jak ruce Hawkeyho Pierce těsně před operací. Režisér Valette údajně požádal před natáčením herce, aby se na původní Miikeho film nedívali a předpokládám, že po finálním sestřihu jim to samé doporučil i u vlastního díla.. No nic, počkám si na připravovanou variaci námětu s pracovním názvem Nevyzvednutá listovní zásilka. Jen si zkuste vydělat baterku z dopisu a ty fronty před přepážkou - tady půjde do tuhého.. (Gilmour93) 2*

Měli jsme tu už leccos. Vraždící videokazety, vyšinuté dětičky. Horory ze země vycházejícího slunce u nás zdaleka nejsou neznámé, navíc s nimi tentokráte přichází i věhlasný kult Takashi Miike, respektive americký remake jeho duchařiny z roku 2003. No, a ano, jde o další prašivý příklad komerční vypočítavosti. Ostatně za poslední tři, čtyři roky tvůrci populárního žánru jakoby nevnímali naléhání publika a neustále si jedou na stejné notě. Originalita je ta tam, máme tu jen stále ty stejné kvílivé pazvuky, stále ty stejné rádoby „děsivé“ postavičky, které musejí mít enormní radost z toho, jak stále ty stejné postavy nelogicky jednají. Tentokrát padla volba na vskutku sympatickou Shannyn Sossamon, která se ocitá mezi bandou dementních přátel (aaah, dokonce vysokoškoláků) a tu a tam se od někoho z nich ozve zlověstné vyzvánění, které předznamenává, že ten, kdo hovor přijme, si to pěkně odskáče. A tak docela frekventovaně vybafne nějaký ten bubák, brzy to celé omrzí, přičemž tvůrci netuší, jak má to i tamto na diváka zafungovat. Prakticky neznámý režisér Eric Valette jakoby si talent i smysl pro napětí nechal doma ve Francii. Hřebíčkem do rakve jsou pak primitivní dialogy a dosti unylé tempo, takže i těch pětaosmdesát minut jsou místy utrpením!! OK, uznávám, že tak hrozné to zase nebylo, ale já si vždycky myslel, že film má především bavit.. (castor) 1*

Velkým problémem tohoto hororového remaku je, že je velmi stupidní. Stupidita skrz naskrz prostupuje celým dějem, zasahuje do chování postav a nakonec zasáhne i celý film. Už samotný fakt, že se duch mrtvé holky tentokrát usídlil v mobilním telefonu, volá svým obětem jejich vlastním hlasem a oznamuje jim prostřednictvím času zmeškaného hovoru jejich smrt, moc inteligence nepobral, ale při troše dobré vůle se z toho mohlo vymáčknout něco ve stylu Nezvratného osudu. První dvě úmrtí tomu skutečně nasvědčují, ale film se asi po čtvrt hodině zvrtne v takovou stupidní až směšnou slátaninu, že nad tím rozum zůstává stát. A nic na tom nemění ani stupidní pointa, která vůbec ničím nepřekvapila. Ostatně jako celý film. Je mně však záhadou, že se do tohoto filmu nechali naverbovat Shannyn Sossamon a především Edward Burns, který se v roli detektiva celou dobu tváří nezúčastněně a naprosto znuděně. Neviděl jsem japonský originál, ale tady se divákovi zvedání mobilu s podezřele divným vyzváněcím tonem vůbec nevyplatilo. Slabý horor. 40% (kingik) 2*

VELKÁ REVENZE
Narovinu a upřímně přiznávám, že horor „Kruh“ patří k těm filmům, na něž nikdy nezapomenu. A přitom jsem si tehdy před kinem říkala, jak lacině to zní. Duch na videokazetě. Prostě trapný. Jakoby lidem došly nápady. Při odchodu z kina už mi to trapné nepřipadalo. Naopak, spojení tradičního děsu s moderní technologií dvacátého století byl geniální tah. Jakoby se tím klasická strašidla omladila, dostala nový dech. Když jsem tedy viděla upoutávku na film „Zmeškaný hovor“, věděla jsem, odkud vítr vane. Inspirace z Japonska (doslovná, jde o americký remake). Strašidla v telefonu. Hororová klasika strašící technice. Otázka byla, jestli tahle rovnice bude fungovat i tentokrát. A odpověď?
V úvodní scéně se dozvíte, jak teror bude vypadat (stejně jako v Kruhu). Na telefonu se vám objeví zmeškaný hovor. Zavoláte si do hlasové schránky a hádejte co! Uslyšíte sami sebe. Jenže těsně před smrtí. Dokonce vám telefon i prozradí datum a čas. Takže je to vlastně zpráva z budoucnosti. Poté si vraždící přízrak vybere náhodné číslo z mobilu své oběti a jede se nanovo.
Hlavní hrdinka příběhu v podání Shannyn Sossamon kolem sebe nese příjemnou vysokoškolskou atmosféru a oproti svým spolužačkám působí jako undergroundový zářez. Pochopitelně, že první z obětí je známá její známé. Ale opravdu se o případ začne starat ve chvíli, kdy se nepřijatý hovor objeví na telefonu její kamarádky. V tom je film sympatický. Docela rychle postavám dojde, že se něco děje, a začnou se bránit. Nebo spíš se začnou telefonům vyhýbat. Jenže jak už asi osmdesátkrát naznačili v „Nezvratném osudu“, jakmile jste označeni, smrt si pro vás přijde. A když ne smrt, tak někdo jiný. Po tom „někom jiném“ se tu také začne pátrat, neboť, jak je zcela zřejmé, nepřijatý hovor se objeví i na telefonu naší hrdinky. Naštěstí jí v pátrání pomáhá sympatický policista (Edward Burns). Těch není nikdy dost. Bohužel, tihle sympaťáci dopadají podle šablony (no, jen si vzpomeňte na „Kruh“).
Může se vám zdát, že si ze „Zmeškaného hovoru“ dělám tak trochu legraci. A možná na tom tak trochu něco bude, neboť i když mě film bavil takovým tím nenáročným způsobem, nemohla jsem se zbavit dojmu, že se jen mladší sourozenec („Zmeškaný hovor“) snaží vyrovnat tomu staršímu („Kruh“), aby na něj rodiče byli také pyšní. Vyzdvihla bych závěr a pointu, protože v těchto dvou aspektech najdete lehký závan překvapení. Na druhou stranu, až se dozvíte, kdo se vlastně schovává v zakletém telefonu, všechno vám do sebe zapadne. Aha, vždyť je to původem z Japonska. No jo, ty děti jsou v asijských hororech pěkná potvůřata. Ty vado, nepřipomíná mi to něco?
Takže odpověď? „Zmeškaný hovor“ je svým způsobem zábavný film. Pokud do toho od začátku jdete jako do prosté oddechovky, u které vám nebude vadit, že si průběh děje odtušíte v průběhu filmu sami. Herci jsou sympatičtí, konec příjemně mrazivý. Ale jinak jde o lehce tuctový průměr.
Jen si, čistě pro jistotu, zruším hlasovou schránku. Taky byste měli.

DABING
V českém znění: Jitka Moučková - Shannyn Sossamon (Beth Raymond), Zdeněk Hruška - Edward Burns (detektiv Jack Andrews), Zdeněk Maryška - Ray Wise (Ted Summers), Zdeněk Mahdal - Jason Beghe (Ray Purvis), Martin Sobotka - Johnny Lewis (Brian Sousa), Zdeněk Podhůrský - Roy McCrerey (dr. Painter + závěrečné titulky), René Slováčková - Laura Harring, Meagan Good (Bethyina matka, Shelley Baum), Lucie Juřičková - Azura Skye (Leann Cole), Lucie Svobodová - Margaret Cho (detektiv Mickey Lee), Kateřina Březinová, Marcela Nohýnková, Bohdan Tůma, Kateřina Březinová ml., Jan Maxián
Překlad: Dana Kazdová
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy a režie českého znění: Zdeněk Podhůrský
Výroba: tvůrčí skupina Josefa Petráska
Distribuce: MAGIC BOX (DVD) - 14. červenec 2008

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 4.1.2008 Warner Bros. US
Premiéra Německo: 20.3.2008
Premiéra Japonsko: 19.7.2008
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 14.07.2008 (DVD) Magicbox
Poprvé na DVD: 14.7.2008 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

FILMY V SÉRII
Zmeškaný hovor gastonrolinc.webnode.cz/news/a0225/
Horor / Mysteriózní, Japonsko, 2004
Režie: Takaši Miike, Hrají: Kó Šibasaki, Šin'iči Cucumi

Zmeškaný hovor II gastonrolinc.webnode.cz/news/a0226/
Horor / Mysteriózní, Japonsko, 2005
Režie: Renpei Cukamoto, Hrají: Rie Mimura, Peter Ho

Zmeškaný hovor gastonrolinc.webnode.cz/news/a0228/
Horor / Mysteriózní, USA / Japonsko, 2008
Režie: Eric Valette, Hrají: Edward Burns, Shannyn Sossamon
 
Tvůrci a herci
Eric Valette (Režie), Broderick Johnson (Produkce), Andrew A. Kosove (Produkce), Scott Kroopf (Produkce), Jennie Lew Tugend (Produkce), Lauren Weissman (Produkce), Reinhold Heil (Hudba), Johnny Klimek (Hudba), Glen MacPherson (Kamera), Steve Mirkovich (Střih), Shay Griffin (Casting), Nancy Nayor (Casting), Kelly Wagner (Casting), Laurence Bennett (Scénografie), Sandra Hernandez (Kostýmy), Mike Elizalde (Masky), Tateum Kohut (Zvuk), Dorian Cheah (Zvuk), Beau Borders (Zvuk), Andrew Klavan (Scénář), Shannyn Sossamon (Herec), Edward Burns (Herec), Ana Claudia Talancón (Herec), Ray Wise (Herec), Azura Skye (Herec), Johnny Lewis (Herec), Jason Beghe (Herec), Margaret Cho (Herec), Meagan Good (Herec), Rhoda Griffis (Herec), Ariel Winter (Herec), Randy McDowell (Herec), Laura Harring (Herec)
 
2008/83/USA, Japonsko, Německo/Horor, Mysteriózní, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Film se natáčel v Atlantě v Georgii v USA.
- Jack Andrews (Ed Burns) nosí hodinky značky Hamilton Jazzmaster.
- Jedná se o remake japonského filmu Chakushin ari (2003).
- Režisér Eric Valette nikdy před natáčením původní film neviděl a požádal herce, aby se nedívali taky.
- Film se nepromítal pro kritiky.
- Guillermo del Toro byl požádán o režírování filmu, avšak již pracoval na Hellboy II: The Golden Army (2008).
- Jason Horgan měl původně hrát Raye Purvise, avšak producentům se zdál moc mladý.
- 508 je předčíslí Brocktonu v Massachusetts.
- Laura Harring, která hrála matku Beth (Shannyn Sossamon), byla ve skutečnosti jen o 14 let starší.
 
Odkazy