Drsný Harry / Drsný Harry (1971/102/USA/Akční, Krimi, Thriller, Drama) 81%
22.07.2018 12:44
1971/102/USA/Akční, Krimi, Thriller, Drama
Zajímavost k filmu
- Harry Callahan (Clint Eastwood) používá revolver Smith & Wesson Model 29 v ráži 44. magnum a to se šestipalcovou a v některých scénách s osmipalcovou hlavní. Také o své zbrani prohlásí, že je to nejsilnější pistole na světe. Pravdou je, že v roce 1970 byl silnější náboj pouze 454. casull, nicméně první zbraň této ráže se začala komerčně prodávat, až o deset let později, takže Harryho tvrzení je pravdivé.
- Umělou krev, kterou filmaři použili u první vrahovi oběti v bazénu, vytvořili specialisté ze studia SFX. Základem této směsi byl speciální olej, který bylo možné lehce odstranit, podobně jako vodní řasy.
- Film zůstává věrný faktům ze Zodiacova případu a ve Škorpionových (Andy Robinson) dopisech do Chroniclu můžeme vidět přesnou kopii Zodiacova rukopisu.
- V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu.
- Film vyvolal v období módneho študentského radikalizmu v USA isté napätie, pričom niektoré média ho chápali ako chválospev na policajný “svinčík“. Až prenikavá kritika, u radikálov veľmi obľúbeného, časopisu Rolling Stones Callahana, ako citlivého policajta uväzneného v súkolí systému, napätie zmiernila.
- Filmový štáb najviac zdržiaval senzáciechtivý dav “čumilov“. Jedna zo žien otravovala Clinta Eastwooda s autogramom dovtedy, až kým jej nevypálil zo svojho Magnumu jednu ranu nad hlavu.
- Ve scéně, kdy Harry (Clint Eastwood) běží přes celé město, aby se setkal se Škorpionem (Andrew Robinson), proběhne kolem zdi, na níž je graffiti "Kyle", což je jméno Eastwoodova syna.
- Výsledek filmu byl senzační. Jen v samotných USA vytěžil 50 milionů dolarů a z Eastwooda udělal poprvé hvězdu roku.
- Clint Eastwood poté pro časopis Playboy prohlásil, že: „Harry není fašista. Je to jen frustrovaný policajt v zoufalé situaci jednoho konkrétního případu."
- Postava Harryho Callahana vzbudila obrovský ohlas a kritička Pauline Kaelová ji dokonce nazvala "fašistickým prasetem".
- Na dvě scény, které měl režírovat Clint Eastwood, bylo vyhrazeno šest natáčecích dní. Eastwood řekl, že to zvládne za dva dny a nakonec mu stačil pouze den. Dosáhl toho tím, že změnil denní scény na noční, tím minimalizoval davy přihlížejících a problémy s dopravou.
- Don Siegel byl rychlý a rozhodný režisér a byl známý tím, že nenatáčel více materiálu, než bylo potřeba a s natáčením byl vždy v předstihu. Když zavítal na natáčení manažer studia, tak se divil, proč režisér natočil pouze jednu verzi Scorpiova útěku po střechách. "Když se na to podívá, okamžitě ví, jestli se mu natočená scéna líbí nebo ne" - vysvětlil tehdy manažerovi Clint Eastwood.
- Andy Robinson, dříve divadelní herec - neměl žádné zkušenosti se zbraněmi a pokaždé, když měl vystřelit, tak zamrkal. Režisér Siegel tak musel natáčení scén uspořádat jinak, než měl původně v plánu a Robinsonovi najal trenéra, který z něho měl udělat skutečného ostřelovače.
- Město se filmem natolik nadchlo, že pro natočení scén se starostou dokonce dovolilo štábu používat skutečnou kancelář tehdejšího starosty Aliota.
- Stadion Kezar, kde hrával Sanfranciský tým "49" se měl v době natáčení likvidovat. Jak režisér Siegel, tak Clint Eastwood usoudili, že tak veliké místo by byla škoda nevyužít a aréna tak posloužila jako první krvavé setkání Harryho se Scorpiem.
- Když v roce 1974 začal v San Francisku působit další šílenec, který si přezdíval "Zabiják Zebra", objevily se na zdech ozdobně vyvedené nápisy: "Drsný Harry, kde jsi, když tě potřebujeme?"
- Andy Robinson byl zarytý pacifista, a proto se zdráhal zahrát scénu, kde přivazuje děti k sedadlům. Don Siegel proto začal na dětských hercích až zuřivě předvádět, jak si to představuje. Robinson okamžitě změnil názor a zahrál roli dle požadavků, jen aby toho Siegel už nechal.
- Clint Eastwood přijal roli Harryho jen pod podmínkou, že režírovat bude Don Siegel.
- V době uvedení do kin byl snímek označen kritiky jako fašistický.
JEDNOU VĚTOU
„Neznámý střelec ohrožuje San Francisco."
OBSAH
Obyvatele San Franciska ohrožuje neznámý střelec. Nejnovější obětí je půvabná mladá žena, kterou zastřelí v bazénu na střeše jednoho z mrakodrapů. Starosta San Franciska dostane dopis, ve kterém střelec žádá 100 000 dolarů, jinak zastřelí každý den jednoho člověka. Ukáže se, že svou hrozbu myslí vážně. Pátráním je pověřen inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood), známý tím, že chce zneškodnit protivníka za každou cenu. Harrymu je přidělen nový parťák, Mexikánec Chico Gonzáles. Harry nastraží na střelce léčku, jemu se ale podaří uprchnout. Následuje dopis, ve kterém oznamuje, že unesl dívku Annu, zakopal ji na tajném místě, a pokud nedostane 200 000 dolarů, dívka zahyne. Harry a Chico vyrážejí do akce, jsou ale oba zraněni. Harry přesto pokračuje v honbě za střelcem dál. Podaří se mu jej zatknout a zachránit nevinnou oběť?(oficiální text distributora)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Poctivá detektivka z omlazené staré školy. Clint Eastwood jako ten nejnekompromisnější policejní důstojník pod sluncem se zarputilostí sobě vlastní loví nebezpečného psychopata, který si z obyvatel San Francisca udělal živé terče. Drsný Harry stojí někde mezi akčním Bullitovým případem a realistickou Francouzskou spojkou, ve výsledku je však ještě lepší než oba jmenované. Je přímý jak rána z Harryho Magnumu 44, neřeší osobní život hlavního hrdiny (-vaši ženu to neničí? -ne -to znamená, že si zvykla? -nikdy si nezvykla -a co tedy? -zemřela) a má vynikající soundtrack. A ještě jedna věc mi na filmu byla sympatická – upřímně a zcela nelítostně pohřbívá veškeré ideály o práci amerických poldů. Jenom poslední třetina působí příliš roubovaně a násilně, to, co nám chce sdělit nemuselo být tolik rozmělňováno. Méně doslovnosti má obvykle větší údernost. Ideologicky se mi reaganovsky reakcionářské pravičáctví Drsného Harryho příčí, ale jeho styl je zkrátka cool. (Matty) 4*
Než Harry Callahan dožvýká své sousto hot dogu, stane se žalobcem, porotou i soudcem a prostřednictvím stříkačky Magnum .44 (o pěti až šesti ránách, dle potřeby), vynese rozsudek. Toliko úvodní likvidace afroamerických bankovních lupičů, která stála u zrodu legendy (a snad i žánru) o xenofóbním poldovi na špinavou práci, jenž pohrdá autoritami, trousí hlášky a obsluhuje kanón, co by skrz tři za sebou stojící slony sestřelil pohublého moskyta. Naprosto chápu, že neliberální potírání zločinu, kdy jediné právo padoucha je zemřít, najde svou popularitu ve filmu, protože skutečnost takovému počínání nepřeje, ale pokud je příběh nepříliš sofistikovaný, ba místy až stupidní, nemohu Death Wish s policejním odznakem ohodnotit jinak i kdyby byl sebekultovnější. (Gilmour93) 3*
Málokterý film dokázal v roce 1971 vzbudit takový tvrdě kritický ohlas. Tehdy ještě hvězda velmi malé svítivosti (navzdory úspěchu "leonovek") Clint Eastwood představil nový typ policisty - nekompromisního drsňáka, který problém zločinnosti, místo zdlouhavých soudních průtahů, mnohdy s nejistým výsledkem, řeší radějí s pistolí v ruce. Právě tento postoj, do jisté míry návrat k systému pěstního práva, k metodě "oko za oko", byl trnem v oku kritické obce (a některých politiků), která se předháněla v ostřejších přívlastcích typu "fašistické fantasy" apod. Avšak divácká obec byla jiného názoru a svými nadšenými reakcemi dávali najevo, co si myslí o liberálních zákonech a složitých právních kličkách, které mnohdy zločince chrání. Zrodila se předobraz dnešních akčních drsňáků, zrodila se herecká star 1.kategorie a film, který dnes již patří do klasiky 70.let a i do učebnic historie kinematografie. A když Clint na konci filmu hodí svůj policajtský odznak do řeky, jakoby s ním odhodil i filmová idealistická 60.léta a přivítal ta následující, drsnější a četnější co do bodycountu. (Lima) 4*
V.I.M. FILMU
Dovolte na úvod citaci kultovního monologu, který ve filmu zazní dokonce dvakrát: „Vím, na co teď myslíš. Vystřelil pětkrát nebo šestkrát? Upřímně řečeno, v tom rozrušení mi to úplně vypadlo. Jenže tohle je Magnum 44, nejsilnější pistole na světě, která by ti rozstřílela hlavu na cucky. Tak se radši sám sebe zeptej:´Je dneska můj šťastný den?´Je nebo ne, hajzle?“Jako diváci už více než třicet let víme, že správná odpověď je ne. Jakkoli bodycount Drsného Harryho dosahuje na dnešní poměry jen slabého čísla sedm, patří postava sanfranciského policajta Harryho Calahana spolu s newyorským Frankem Serpicem (Serpico, rež. Sidney Lumet, 1973) a Jimmym Doylem (Francouzská spojka, rež. William Friedkin, 1971) k nejzavilejším ohařům nixonovské Ameriky, kteří nedají zločincům vydechnout, dokud nestojí s želízkami na rukou před váhami zákona a nebo před nimi v tratolišti krve neprosí o milost. A přitom tento film nikdy nemusel vzniknout v podobě, jaký je známe dnes: producentům se Eastwood moc nezamlouval, protože byl prakticky neznámý (dolarová trilogie se zřejmě nepočítala, stejně tak Eastwoodův režijní debut Zahrajte mi Misty;) a prý pro velké projekty neprověřený a raději chtěli Franka Sinatru, Paula Newmana, Johna Waynea či Steve McQueena, kteří v té době byli typickými plakátovými jmény. Než se na režijní sesli uhnízdil Don Siegel, počítalo se s Irvinem Kershnerem či Sydney Pollackem. V případě scenáristů to bylo také poměrně barvité - jistým dílem přispěli (budoucí režiéři) Walter Hill, Terrence Malick, John Milius, aby jej nakonec k finální podobě dotáhli Dean Riesner a Rita a Harry Finkovi.
I přes tyto čachry se nakonec podařilo natočit maximálně úspěšný film, který patří základním kamenům klasické kriminálky a je dobrou ukázkou úspornosti a režijního mistrovství. Siegel prý točil každý záběr na první pokus a natáčení skončilo mnohem dříve, než studio Warner předpokládalo. Jeho režie je přímá, bez kudrlinek a zbytečně efektních záběrů (dnešní draci by z honičky se školním busem vytěžili mnohem více), mnohy nasnímán objektivy s dlouhým ohniskem, takže nevidíme detaily. A přesně takový je sám Harry. Ten nám v celém filmu umožní jen jediné nahlédnutí pod svou slupku (dialog s ženou jeho zraněného parťáka). Možná bychom dnes řekli, že Drsný Harry má má jednoduchý a schematický děj, přesto však zprostředkovává jedinečný divácký zážitek svou nekompromisní přímostí. Takže malá korekce: Siegel možná nepoužívá zbytečně efektních záběrů, ale přesto kýženého efektu dosáhne a film vám nedá mnoho příležitostí, abyste se začali nudit. Velmi atraktivně také působí zachycení atmosféry amerického velkoměsta počátku 70. let, kde se mísilo nespočet kulturních proudů, jevů a tendencí. Mimo jiné i sexuálních. Tolik nahých těl jako v Harrym se už dnes v žádném thrilleru neobjeví. Ne nadarmo už v dnešní hantýrce obraz „muže s velkou zbraní“ nepotřebuje dalšího komentáře ;)
První díl Harry patří dodnes ke klasice, u těch následujících klesala úroveň tak rapidně, že díl poslední, Sázka na smrt (1988), jímž se s námi Harry rozloučil, již vzbuzuje spíše smích. Sedmdesátá léta měla v žánrech thrilleru a kriminálky sakra něco do sebe. Dnes bychom řekli, že byla „oldschoolová.“ Jenže to, co je dnes nálepkou pro tvůrčí prostředky, které se obejdou bez CGI a všech možných technických vymožeností, tenkrát nikdo nedělal kvůli tomu, aby vypadal retro a „oldschoolově.“ Tenkrát to bylo to nejautentičtější, co bylo po ruce. A možná právě proto tyto filmy dodnes tak působí. Divácká cesta proti proudu času ke kořenům žánru se tedy rozhodně vyplatí. Uvidíme, jak si s příběhem o řádění masového vraha Zodiaka, jímž je Drsný Harry lehce inspirován, poradí David Fincher. „Vím, na co teď myslíš...“
VELKÁ RECENZE
Obyvatele San Franciska ohrožuje neznámý střelec. Nejnovější obětí je půvabná mladá žena, kterou zastřelí v bazénu na střeše jednoho z mrakodrapů. Starosta San Franciska dostane dopis, ve kterém střelec žádá 100 000 dolarů, jinak zastřelí každý den jednoho člověka. Ukáže se, že svou hrozbu myslí vážně. Pátráním je pověřen inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood), známý tím, že chce zneškodnit protivníka za každou cenu.
Harrymu je přidělen nový parťák, Mexikánec Chico Gonzáles. Harry nastraží na střelce léčku, jemu se ale podaří uprchnout. Následuje dopis, ve kterém oznamuje, že unesl dívku Annu, zakopal ji na tajném místě, a pokud nedostane 200 000 dolarů, dívka zahyne. Harry a Chico vyrážejí do akce, jsou ale oba zraněni. Harry přesto pokračuje v honbě za střelcem dál. Podaří se mu jej zatknout a zachránit nevinnou oběť?
70. léta byla bohatá na akční thrillery s drsným a nekompromisním policistou nemající se zločinci žádné slitování i za cenu porušení předpisů, ale žádný neutkvěl v paměti jako tento. Záměrně vynechávám velmi ceněný snímek ´Francouzská spojka´ natočený ve stejném roce, který je dramaticky mnohem kvalitnější, avšak přeci jen svým zaměřením zůstává kapitolou sama za sebe. Když se řekne ´inspektor Harry Callahan´, každému se ihned vybaví jeho představitel Clint Eastwood, který mu propůjčil tvář. Snímek je velmi kritický na právní systém, který se vlastně do dnes vůbec nezměnil, takže se ve své podstatě stává stále aktuálním. A nejen v Americe. Na svou dobu skutečně odvážný počin, ale jak víme z historických pramenů, nezůstalo to politicky bez odezvy. Idea je tedy jasná, ale co film jako takový?
Po technické stránce není co vytknout. Scénář je napsán dokonale a natočen jak jen to nejlépe šlo. Dějství je plynulé a i dnes zcela bez hluchých míst. V akčních scénách se to zase až tak nepřehání, ale na druhou stranu to má svůj patřičný efekt. Drsný Harry se se svojí magnum 44 a hláškou obracející se ke zločinci kolik nábojů že to vlastně vystřílel stal ve filmovém světě doslova legendou. Vše v tomto filmu je brilantní, legendární a čistá klasika.
Postavy a obsazení
• Clint Eastwood - inspektor Harry Callahan
• Reni Santoni - Chico
• Harry Guardino - Bressler
• John Vernon - starosta
• Andrew Robinson - zabiják
• John Larch - šéf
• John Mitchum - De Giorgio
• Josef Sommer - Rothko
• James Nolan - majitel krámku
• Woodrow Parfrey - Jaffe
• Maurice Argent - Sid Kleinman
• Mae Mercer - Mr. Russell
• Lyn Edgington - Norma
• Ruth Kobart - řidička
• Debralee Scott - Ann Mary Deacon
• William Paterson - Bannerman
The Saturn Awards
2011 - Nejlepší filmová DVD kolekce (nominace)
2009 - Nejlepší filmová DVD kolekce (nominace)
DABING
1. DABING (VHS, MGM)
V českém znění: Ladislav Županič - Clint Eastwood (inspektor Harry Callahan), Jiří Prager - Andrew Robinson (zabiják Štír), Michal Pavlata - Reni Santoni (Chico Gonzalez) + Josef Sommer (Rothko), Jan Pohan - John Larch (náčelník policie) + John Mitchum (De Georgio) + James Nolan (prodejce lihovin), Bohumil Švarc - Harry Guardino (poručík Al Bressler) + William Paterson (soudce Bannerman), Pavel Pípal - John Vernon (starosta), Jiří Zavřel - Woodrow Parfrey (Jaffe) + Maurice Argent (Sid Kleinman) + Marc Hertsens (doktor), Miriam Kantorková - Ruth Kobart (řidička autobusu), Helena Friedrichová - Lyn Edgington (Norma), Zuzana Schulzová - Mae Mercer (paní Russellová) + Diane Darnell (sekretářka)
Zvuk: Ing. Jaromír Svoboda
Produkce: Hana Hanušová
Překlad: Ivan Hanuš
Režie: Tomáš Tintěra
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov dabing pro Warner Home Video 1991
2. DABING (ČT, Prima)
V českém znění: Ladislav Županič - Clint Eastwood (Harry Callahan), Rostislav Kuba - Harry Guardino (Bressler), Ivan Trojan - Reni Santoni (Chico Gonzales), Libor Hruška - Andy Robinson (vrah Scorpio), Radan Rusev - John Larch (policejní náčelník), Stanislav Šárský - John Vernon (starosta), Jan Vlasák - Josef Sommer (Rothko), Jaroslav Pešice - John Mitchum (De Georgio), William Paterson (Bannerman), Marie Marešová - Mae Mercer (paní Russellová), Diane Darnell (sekretářka starosty), Ruth Kobart (řidička autobusu), Martin Velda - Marc Hertsens (Steve - doktor) + (černý doktor ošetřující Harrymu nohu), Miroslava Součková - Lyn Edgington (Norma), Jan Szymik - Woodrow Parfrey (pan Jaffe), Ota Jirák - (policista mlátící Scorpia), Luděk Nešleha - Stu Klitsner (policista), James Nolan (majitel obchodu s alkoholem), Bohumila Dolejšová - Lois Foraker (Mary), Jan Hanžlík - Christopher Pray (Doug), Scott Hale (reportér), Vladimír Kudla - Maurice S. Argent (Sid Kleinman) + (přítel Mary), Luboš Bíža - John W. Peebles (policista u vysílačky), Richard Honzovič (titulky)
Na pořadu spolupracovali: Bambini di Praga
Překlad: Jiří Turek
Dialogy: Josef Eismann
Dramaturgie: Ladislav Kadlec
Zvuk: Leoš Martínek
Hudební spolupráce: Václav Vaněček
Střihová spolupráce: Jiří Šesták
Asistenka režie: Eva Maxová
Výroba: Otakar Svoboda
Režie českého znění: Zdeněk Hruška
České znění připravila: Tvůrčí skupina Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišnovského, Česká televize 1994
3. DABING (Nova, DVD, Blu-ray)
V českém znění: Ladislav Županič - Clint Eastwood (inspektor Harry Callahan), David Prachař - Andrew Robinson (zabiják Škorpión), Antonín Navrátil - Reni Santoni (Chico Gonzalez), Petr Haničinec - John Larch (náčelník policie), Jiří Plachý - Harry Guardino (poručík Al Bressler), Jiří Klem - John Vernon (starosta), Antonín Molčík - John Mitchum (De Georgio), Václav Knop - Josef Sommer (Rothko), Miriam Kantorková - Ruth Kobart (řidička autobusu), Jan Hanžlík, Oskar Gottlieb, Karel Richter, Petra Jindrová, Stanislav Lehký, Martina Menšíková - Lyn Edgington (Norma), Bohdan Tůma - Bill Couch (sebevrah), Martin Sobotka, Jiří Kvasnička, Zdeněk Podhůrský - Albert Popwell (bankovní lupič), Petr Svoboda, Martin Velda - Marc Hertsens (Steve)
Překlad: Václav Trojan
Zvuk: Martin Václavík
Produkce: Petr Jan Svoboda a Marcela Bártová
Dialogy a režie českého znění: Jiří Kvasnička
Připravil: Erasmus - divize Erasmus dabing
Vyrobila: ČNTS Nova 1997
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 23.12.1971 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.2.1992 (VHS) Warner Home Video, 3.11.1999 (DVD)
Poprvé na DVD: 1.3.2002 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: 6.12.2017 Magic Box
Tržby celkem - $ 36 000 000
Náklady (Rozpočet) - $ 4 000 000
FILMY V SÉRII
Drsný Harry gastonrolinc.webnode.cz/news/a022/
Akční / Krimi, USA, 1971
Režie: Don Siegel, Hrají: Clint Eastwood, Harry Guardino
Magnum Force gastonrolinc.webnode.cz/news/a023/
Akční / Krimi, USA, 1973
Režie: Ted Post, Hrají: Clint Eastwood, Hal Holbrook
Násilník gastonrolinc.webnode.cz/news/a024/
Akční / Krimi, USA, 1976
Režie: James Fargo, Hrají: Clint Eastwood, Tyne Daly
Náhlý úder gastonrolinc.webnode.cz/news/a025/
Akční / Krimi, USA, 1983
Režie: Clint Eastwood, Hrají: Clint Eastwood, Sondra Locke
Sázka na smrt gastonrolinc.webnode.cz/news/a026/
Krimi / Thriller, USA, 1988
Režie: Buddy Van Horn, Hrají: Clint Eastwood, Patricia Clarkson
„Neznámý střelec ohrožuje San Francisco."
OBSAH
Obyvatele San Franciska ohrožuje neznámý střelec. Nejnovější obětí je půvabná mladá žena, kterou zastřelí v bazénu na střeše jednoho z mrakodrapů. Starosta San Franciska dostane dopis, ve kterém střelec žádá 100 000 dolarů, jinak zastřelí každý den jednoho člověka. Ukáže se, že svou hrozbu myslí vážně. Pátráním je pověřen inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood), známý tím, že chce zneškodnit protivníka za každou cenu. Harrymu je přidělen nový parťák, Mexikánec Chico Gonzáles. Harry nastraží na střelce léčku, jemu se ale podaří uprchnout. Následuje dopis, ve kterém oznamuje, že unesl dívku Annu, zakopal ji na tajném místě, a pokud nedostane 200 000 dolarů, dívka zahyne. Harry a Chico vyrážejí do akce, jsou ale oba zraněni. Harry přesto pokračuje v honbě za střelcem dál. Podaří se mu jej zatknout a zachránit nevinnou oběť?(oficiální text distributora)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Poctivá detektivka z omlazené staré školy. Clint Eastwood jako ten nejnekompromisnější policejní důstojník pod sluncem se zarputilostí sobě vlastní loví nebezpečného psychopata, který si z obyvatel San Francisca udělal živé terče. Drsný Harry stojí někde mezi akčním Bullitovým případem a realistickou Francouzskou spojkou, ve výsledku je však ještě lepší než oba jmenované. Je přímý jak rána z Harryho Magnumu 44, neřeší osobní život hlavního hrdiny (-vaši ženu to neničí? -ne -to znamená, že si zvykla? -nikdy si nezvykla -a co tedy? -zemřela) a má vynikající soundtrack. A ještě jedna věc mi na filmu byla sympatická – upřímně a zcela nelítostně pohřbívá veškeré ideály o práci amerických poldů. Jenom poslední třetina působí příliš roubovaně a násilně, to, co nám chce sdělit nemuselo být tolik rozmělňováno. Méně doslovnosti má obvykle větší údernost. Ideologicky se mi reaganovsky reakcionářské pravičáctví Drsného Harryho příčí, ale jeho styl je zkrátka cool. (Matty) 4*
Než Harry Callahan dožvýká své sousto hot dogu, stane se žalobcem, porotou i soudcem a prostřednictvím stříkačky Magnum .44 (o pěti až šesti ránách, dle potřeby), vynese rozsudek. Toliko úvodní likvidace afroamerických bankovních lupičů, která stála u zrodu legendy (a snad i žánru) o xenofóbním poldovi na špinavou práci, jenž pohrdá autoritami, trousí hlášky a obsluhuje kanón, co by skrz tři za sebou stojící slony sestřelil pohublého moskyta. Naprosto chápu, že neliberální potírání zločinu, kdy jediné právo padoucha je zemřít, najde svou popularitu ve filmu, protože skutečnost takovému počínání nepřeje, ale pokud je příběh nepříliš sofistikovaný, ba místy až stupidní, nemohu Death Wish s policejním odznakem ohodnotit jinak i kdyby byl sebekultovnější. (Gilmour93) 3*
Málokterý film dokázal v roce 1971 vzbudit takový tvrdě kritický ohlas. Tehdy ještě hvězda velmi malé svítivosti (navzdory úspěchu "leonovek") Clint Eastwood představil nový typ policisty - nekompromisního drsňáka, který problém zločinnosti, místo zdlouhavých soudních průtahů, mnohdy s nejistým výsledkem, řeší radějí s pistolí v ruce. Právě tento postoj, do jisté míry návrat k systému pěstního práva, k metodě "oko za oko", byl trnem v oku kritické obce (a některých politiků), která se předháněla v ostřejších přívlastcích typu "fašistické fantasy" apod. Avšak divácká obec byla jiného názoru a svými nadšenými reakcemi dávali najevo, co si myslí o liberálních zákonech a složitých právních kličkách, které mnohdy zločince chrání. Zrodila se předobraz dnešních akčních drsňáků, zrodila se herecká star 1.kategorie a film, který dnes již patří do klasiky 70.let a i do učebnic historie kinematografie. A když Clint na konci filmu hodí svůj policajtský odznak do řeky, jakoby s ním odhodil i filmová idealistická 60.léta a přivítal ta následující, drsnější a četnější co do bodycountu. (Lima) 4*
V.I.M. FILMU
Dovolte na úvod citaci kultovního monologu, který ve filmu zazní dokonce dvakrát: „Vím, na co teď myslíš. Vystřelil pětkrát nebo šestkrát? Upřímně řečeno, v tom rozrušení mi to úplně vypadlo. Jenže tohle je Magnum 44, nejsilnější pistole na světě, která by ti rozstřílela hlavu na cucky. Tak se radši sám sebe zeptej:´Je dneska můj šťastný den?´Je nebo ne, hajzle?“Jako diváci už více než třicet let víme, že správná odpověď je ne. Jakkoli bodycount Drsného Harryho dosahuje na dnešní poměry jen slabého čísla sedm, patří postava sanfranciského policajta Harryho Calahana spolu s newyorským Frankem Serpicem (Serpico, rež. Sidney Lumet, 1973) a Jimmym Doylem (Francouzská spojka, rež. William Friedkin, 1971) k nejzavilejším ohařům nixonovské Ameriky, kteří nedají zločincům vydechnout, dokud nestojí s želízkami na rukou před váhami zákona a nebo před nimi v tratolišti krve neprosí o milost. A přitom tento film nikdy nemusel vzniknout v podobě, jaký je známe dnes: producentům se Eastwood moc nezamlouval, protože byl prakticky neznámý (dolarová trilogie se zřejmě nepočítala, stejně tak Eastwoodův režijní debut Zahrajte mi Misty;) a prý pro velké projekty neprověřený a raději chtěli Franka Sinatru, Paula Newmana, Johna Waynea či Steve McQueena, kteří v té době byli typickými plakátovými jmény. Než se na režijní sesli uhnízdil Don Siegel, počítalo se s Irvinem Kershnerem či Sydney Pollackem. V případě scenáristů to bylo také poměrně barvité - jistým dílem přispěli (budoucí režiéři) Walter Hill, Terrence Malick, John Milius, aby jej nakonec k finální podobě dotáhli Dean Riesner a Rita a Harry Finkovi.
I přes tyto čachry se nakonec podařilo natočit maximálně úspěšný film, který patří základním kamenům klasické kriminálky a je dobrou ukázkou úspornosti a režijního mistrovství. Siegel prý točil každý záběr na první pokus a natáčení skončilo mnohem dříve, než studio Warner předpokládalo. Jeho režie je přímá, bez kudrlinek a zbytečně efektních záběrů (dnešní draci by z honičky se školním busem vytěžili mnohem více), mnohy nasnímán objektivy s dlouhým ohniskem, takže nevidíme detaily. A přesně takový je sám Harry. Ten nám v celém filmu umožní jen jediné nahlédnutí pod svou slupku (dialog s ženou jeho zraněného parťáka). Možná bychom dnes řekli, že Drsný Harry má má jednoduchý a schematický děj, přesto však zprostředkovává jedinečný divácký zážitek svou nekompromisní přímostí. Takže malá korekce: Siegel možná nepoužívá zbytečně efektních záběrů, ale přesto kýženého efektu dosáhne a film vám nedá mnoho příležitostí, abyste se začali nudit. Velmi atraktivně také působí zachycení atmosféry amerického velkoměsta počátku 70. let, kde se mísilo nespočet kulturních proudů, jevů a tendencí. Mimo jiné i sexuálních. Tolik nahých těl jako v Harrym se už dnes v žádném thrilleru neobjeví. Ne nadarmo už v dnešní hantýrce obraz „muže s velkou zbraní“ nepotřebuje dalšího komentáře ;)
První díl Harry patří dodnes ke klasice, u těch následujících klesala úroveň tak rapidně, že díl poslední, Sázka na smrt (1988), jímž se s námi Harry rozloučil, již vzbuzuje spíše smích. Sedmdesátá léta měla v žánrech thrilleru a kriminálky sakra něco do sebe. Dnes bychom řekli, že byla „oldschoolová.“ Jenže to, co je dnes nálepkou pro tvůrčí prostředky, které se obejdou bez CGI a všech možných technických vymožeností, tenkrát nikdo nedělal kvůli tomu, aby vypadal retro a „oldschoolově.“ Tenkrát to bylo to nejautentičtější, co bylo po ruce. A možná právě proto tyto filmy dodnes tak působí. Divácká cesta proti proudu času ke kořenům žánru se tedy rozhodně vyplatí. Uvidíme, jak si s příběhem o řádění masového vraha Zodiaka, jímž je Drsný Harry lehce inspirován, poradí David Fincher. „Vím, na co teď myslíš...“
VELKÁ RECENZE
Obyvatele San Franciska ohrožuje neznámý střelec. Nejnovější obětí je půvabná mladá žena, kterou zastřelí v bazénu na střeše jednoho z mrakodrapů. Starosta San Franciska dostane dopis, ve kterém střelec žádá 100 000 dolarů, jinak zastřelí každý den jednoho člověka. Ukáže se, že svou hrozbu myslí vážně. Pátráním je pověřen inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood), známý tím, že chce zneškodnit protivníka za každou cenu.
Harrymu je přidělen nový parťák, Mexikánec Chico Gonzáles. Harry nastraží na střelce léčku, jemu se ale podaří uprchnout. Následuje dopis, ve kterém oznamuje, že unesl dívku Annu, zakopal ji na tajném místě, a pokud nedostane 200 000 dolarů, dívka zahyne. Harry a Chico vyrážejí do akce, jsou ale oba zraněni. Harry přesto pokračuje v honbě za střelcem dál. Podaří se mu jej zatknout a zachránit nevinnou oběť?
70. léta byla bohatá na akční thrillery s drsným a nekompromisním policistou nemající se zločinci žádné slitování i za cenu porušení předpisů, ale žádný neutkvěl v paměti jako tento. Záměrně vynechávám velmi ceněný snímek ´Francouzská spojka´ natočený ve stejném roce, který je dramaticky mnohem kvalitnější, avšak přeci jen svým zaměřením zůstává kapitolou sama za sebe. Když se řekne ´inspektor Harry Callahan´, každému se ihned vybaví jeho představitel Clint Eastwood, který mu propůjčil tvář. Snímek je velmi kritický na právní systém, který se vlastně do dnes vůbec nezměnil, takže se ve své podstatě stává stále aktuálním. A nejen v Americe. Na svou dobu skutečně odvážný počin, ale jak víme z historických pramenů, nezůstalo to politicky bez odezvy. Idea je tedy jasná, ale co film jako takový?
Po technické stránce není co vytknout. Scénář je napsán dokonale a natočen jak jen to nejlépe šlo. Dějství je plynulé a i dnes zcela bez hluchých míst. V akčních scénách se to zase až tak nepřehání, ale na druhou stranu to má svůj patřičný efekt. Drsný Harry se se svojí magnum 44 a hláškou obracející se ke zločinci kolik nábojů že to vlastně vystřílel stal ve filmovém světě doslova legendou. Vše v tomto filmu je brilantní, legendární a čistá klasika.
Postavy a obsazení
• Clint Eastwood - inspektor Harry Callahan
• Reni Santoni - Chico
• Harry Guardino - Bressler
• John Vernon - starosta
• Andrew Robinson - zabiják
• John Larch - šéf
• John Mitchum - De Giorgio
• Josef Sommer - Rothko
• James Nolan - majitel krámku
• Woodrow Parfrey - Jaffe
• Maurice Argent - Sid Kleinman
• Mae Mercer - Mr. Russell
• Lyn Edgington - Norma
• Ruth Kobart - řidička
• Debralee Scott - Ann Mary Deacon
• William Paterson - Bannerman
The Saturn Awards
2011 - Nejlepší filmová DVD kolekce (nominace)
2009 - Nejlepší filmová DVD kolekce (nominace)
DABING
1. DABING (VHS, MGM)
V českém znění: Ladislav Županič - Clint Eastwood (inspektor Harry Callahan), Jiří Prager - Andrew Robinson (zabiják Štír), Michal Pavlata - Reni Santoni (Chico Gonzalez) + Josef Sommer (Rothko), Jan Pohan - John Larch (náčelník policie) + John Mitchum (De Georgio) + James Nolan (prodejce lihovin), Bohumil Švarc - Harry Guardino (poručík Al Bressler) + William Paterson (soudce Bannerman), Pavel Pípal - John Vernon (starosta), Jiří Zavřel - Woodrow Parfrey (Jaffe) + Maurice Argent (Sid Kleinman) + Marc Hertsens (doktor), Miriam Kantorková - Ruth Kobart (řidička autobusu), Helena Friedrichová - Lyn Edgington (Norma), Zuzana Schulzová - Mae Mercer (paní Russellová) + Diane Darnell (sekretářka)
Zvuk: Ing. Jaromír Svoboda
Produkce: Hana Hanušová
Překlad: Ivan Hanuš
Režie: Tomáš Tintěra
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov dabing pro Warner Home Video 1991
2. DABING (ČT, Prima)
V českém znění: Ladislav Županič - Clint Eastwood (Harry Callahan), Rostislav Kuba - Harry Guardino (Bressler), Ivan Trojan - Reni Santoni (Chico Gonzales), Libor Hruška - Andy Robinson (vrah Scorpio), Radan Rusev - John Larch (policejní náčelník), Stanislav Šárský - John Vernon (starosta), Jan Vlasák - Josef Sommer (Rothko), Jaroslav Pešice - John Mitchum (De Georgio), William Paterson (Bannerman), Marie Marešová - Mae Mercer (paní Russellová), Diane Darnell (sekretářka starosty), Ruth Kobart (řidička autobusu), Martin Velda - Marc Hertsens (Steve - doktor) + (černý doktor ošetřující Harrymu nohu), Miroslava Součková - Lyn Edgington (Norma), Jan Szymik - Woodrow Parfrey (pan Jaffe), Ota Jirák - (policista mlátící Scorpia), Luděk Nešleha - Stu Klitsner (policista), James Nolan (majitel obchodu s alkoholem), Bohumila Dolejšová - Lois Foraker (Mary), Jan Hanžlík - Christopher Pray (Doug), Scott Hale (reportér), Vladimír Kudla - Maurice S. Argent (Sid Kleinman) + (přítel Mary), Luboš Bíža - John W. Peebles (policista u vysílačky), Richard Honzovič (titulky)
Na pořadu spolupracovali: Bambini di Praga
Překlad: Jiří Turek
Dialogy: Josef Eismann
Dramaturgie: Ladislav Kadlec
Zvuk: Leoš Martínek
Hudební spolupráce: Václav Vaněček
Střihová spolupráce: Jiří Šesták
Asistenka režie: Eva Maxová
Výroba: Otakar Svoboda
Režie českého znění: Zdeněk Hruška
České znění připravila: Tvůrčí skupina Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišnovského, Česká televize 1994
3. DABING (Nova, DVD, Blu-ray)
V českém znění: Ladislav Županič - Clint Eastwood (inspektor Harry Callahan), David Prachař - Andrew Robinson (zabiják Škorpión), Antonín Navrátil - Reni Santoni (Chico Gonzalez), Petr Haničinec - John Larch (náčelník policie), Jiří Plachý - Harry Guardino (poručík Al Bressler), Jiří Klem - John Vernon (starosta), Antonín Molčík - John Mitchum (De Georgio), Václav Knop - Josef Sommer (Rothko), Miriam Kantorková - Ruth Kobart (řidička autobusu), Jan Hanžlík, Oskar Gottlieb, Karel Richter, Petra Jindrová, Stanislav Lehký, Martina Menšíková - Lyn Edgington (Norma), Bohdan Tůma - Bill Couch (sebevrah), Martin Sobotka, Jiří Kvasnička, Zdeněk Podhůrský - Albert Popwell (bankovní lupič), Petr Svoboda, Martin Velda - Marc Hertsens (Steve)
Překlad: Václav Trojan
Zvuk: Martin Václavík
Produkce: Petr Jan Svoboda a Marcela Bártová
Dialogy a režie českého znění: Jiří Kvasnička
Připravil: Erasmus - divize Erasmus dabing
Vyrobila: ČNTS Nova 1997
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 23.12.1971 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.2.1992 (VHS) Warner Home Video, 3.11.1999 (DVD)
Poprvé na DVD: 1.3.2002 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: 6.12.2017 Magic Box
Tržby celkem - $ 36 000 000
Náklady (Rozpočet) - $ 4 000 000
FILMY V SÉRII
Drsný Harry gastonrolinc.webnode.cz/news/a022/
Akční / Krimi, USA, 1971
Režie: Don Siegel, Hrají: Clint Eastwood, Harry Guardino
Magnum Force gastonrolinc.webnode.cz/news/a023/
Akční / Krimi, USA, 1973
Režie: Ted Post, Hrají: Clint Eastwood, Hal Holbrook
Násilník gastonrolinc.webnode.cz/news/a024/
Akční / Krimi, USA, 1976
Režie: James Fargo, Hrají: Clint Eastwood, Tyne Daly
Náhlý úder gastonrolinc.webnode.cz/news/a025/
Akční / Krimi, USA, 1983
Režie: Clint Eastwood, Hrají: Clint Eastwood, Sondra Locke
Sázka na smrt gastonrolinc.webnode.cz/news/a026/
Krimi / Thriller, USA, 1988
Režie: Buddy Van Horn, Hrají: Clint Eastwood, Patricia Clarkson
Tvůrci a herci
Don Siegel (Režie), Don Siegel (Produkce), Lalo Schifrin (Hudba), Bruce Surtees (Kamera), Carl Pingitore (Střih), - (Casting), Robert De Vestel (Scénografie), Glenn Wright (Kostýmy), William Randall (Zvuk), Gordon Bau (Masky), John Milius (Scénář), Dean Riesner (Scénář), Clint Eastwood (Herec), Harry Guardino (Herec), Reni Santoni (Herec), John Vernon (Herec), Andrew Robinson (Herec), John Mitchum (Herec), Woodrow Parfrey (Herec), Josef Sommer (Herec), Don Siegel (Herec), Raymond Johnson (Herec), Kristoffer Tabori (Herec), Angela Paton (Herec), Max Gail (Herec)
- Harry Callahan (Clint Eastwood) používá revolver Smith & Wesson Model 29 v ráži 44. magnum a to se šestipalcovou a v některých scénách s osmipalcovou hlavní. Také o své zbrani prohlásí, že je to nejsilnější pistole na světe. Pravdou je, že v roce 1970 byl silnější náboj pouze 454. casull, nicméně první zbraň této ráže se začala komerčně prodávat, až o deset let později, takže Harryho tvrzení je pravdivé.
- Umělou krev, kterou filmaři použili u první vrahovi oběti v bazénu, vytvořili specialisté ze studia SFX. Základem této směsi byl speciální olej, který bylo možné lehce odstranit, podobně jako vodní řasy.
- Film zůstává věrný faktům ze Zodiacova případu a ve Škorpionových (Andy Robinson) dopisech do Chroniclu můžeme vidět přesnou kopii Zodiacova rukopisu.
- V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu.
- Film vyvolal v období módneho študentského radikalizmu v USA isté napätie, pričom niektoré média ho chápali ako chválospev na policajný “svinčík“. Až prenikavá kritika, u radikálov veľmi obľúbeného, časopisu Rolling Stones Callahana, ako citlivého policajta uväzneného v súkolí systému, napätie zmiernila.
- Filmový štáb najviac zdržiaval senzáciechtivý dav “čumilov“. Jedna zo žien otravovala Clinta Eastwooda s autogramom dovtedy, až kým jej nevypálil zo svojho Magnumu jednu ranu nad hlavu.
- Ve scéně, kdy Harry (Clint Eastwood) běží přes celé město, aby se setkal se Škorpionem (Andrew Robinson), proběhne kolem zdi, na níž je graffiti "Kyle", což je jméno Eastwoodova syna.
- Výsledek filmu byl senzační. Jen v samotných USA vytěžil 50 milionů dolarů a z Eastwooda udělal poprvé hvězdu roku.
- Clint Eastwood poté pro časopis Playboy prohlásil, že: „Harry není fašista. Je to jen frustrovaný policajt v zoufalé situaci jednoho konkrétního případu."
- Postava Harryho Callahana vzbudila obrovský ohlas a kritička Pauline Kaelová ji dokonce nazvala "fašistickým prasetem".
- Na dvě scény, které měl režírovat Clint Eastwood, bylo vyhrazeno šest natáčecích dní. Eastwood řekl, že to zvládne za dva dny a nakonec mu stačil pouze den. Dosáhl toho tím, že změnil denní scény na noční, tím minimalizoval davy přihlížejících a problémy s dopravou.
- Don Siegel byl rychlý a rozhodný režisér a byl známý tím, že nenatáčel více materiálu, než bylo potřeba a s natáčením byl vždy v předstihu. Když zavítal na natáčení manažer studia, tak se divil, proč režisér natočil pouze jednu verzi Scorpiova útěku po střechách. "Když se na to podívá, okamžitě ví, jestli se mu natočená scéna líbí nebo ne" - vysvětlil tehdy manažerovi Clint Eastwood.
- Andy Robinson, dříve divadelní herec - neměl žádné zkušenosti se zbraněmi a pokaždé, když měl vystřelit, tak zamrkal. Režisér Siegel tak musel natáčení scén uspořádat jinak, než měl původně v plánu a Robinsonovi najal trenéra, který z něho měl udělat skutečného ostřelovače.
- Město se filmem natolik nadchlo, že pro natočení scén se starostou dokonce dovolilo štábu používat skutečnou kancelář tehdejšího starosty Aliota.
- Stadion Kezar, kde hrával Sanfranciský tým "49" se měl v době natáčení likvidovat. Jak režisér Siegel, tak Clint Eastwood usoudili, že tak veliké místo by byla škoda nevyužít a aréna tak posloužila jako první krvavé setkání Harryho se Scorpiem.
- Když v roce 1974 začal v San Francisku působit další šílenec, který si přezdíval "Zabiják Zebra", objevily se na zdech ozdobně vyvedené nápisy: "Drsný Harry, kde jsi, když tě potřebujeme?"
- Andy Robinson byl zarytý pacifista, a proto se zdráhal zahrát scénu, kde přivazuje děti k sedadlům. Don Siegel proto začal na dětských hercích až zuřivě předvádět, jak si to představuje. Robinson okamžitě změnil názor a zahrál roli dle požadavků, jen aby toho Siegel už nechal.
- Clint Eastwood přijal roli Harryho jen pod podmínkou, že režírovat bude Don Siegel.
- V době uvedení do kin byl snímek označen kritiky jako fašistický.
Odkazy
Hrají:
Clint Eastwood, Harry Guardino, Reni Santoni, John Vernon, Andrew Robinson, John Larch, John Mitchum, Mae Mercer, Lyn Edgington, Ruth Kobart, Woodrow Parfrey, Josef Sommer, James Nolan, Jo de Winter, Craig Kelly, Bill Couch, Al Dunlap, Larry Duran, Max Gail, Don Haggerty, Scott Hale, Chuck Hicks, Raymond Johnson, Richard Lawson, Boyd 'Red' Morgan, Kathleen O'Malley, Angela Paton, Albert Popwell, Debralee Scott, Don Siegel, Kristoffer Tabori, Ann Noland, Stu Klitsner, George Fargo