Pařba ve Vegas / The Hangover (2009/96/USA, Německo/Komedie, Road movie) 81%

06.08.2018 10:46
JEDNOU VĚTOU
„I muži mají své dny."

OBSAH
Od režiséra filmu ROAD TRIP přichází do kin nová komedie o loučení se svobodou, které se nepředstavitelným způsobem zvrhne. Dva dny před svou svatbou odjíždí Doug (Justin Bartha) a jeho tři kamarádi (Bradley Cooper, Ed Helms a Zach Galifianakis) do Las Vegas na nezapomenutelnou party. Jenže když se ráno probudí s třeštící hlavou a kocovinou, zjistí, že si vlastně vůbec nic nepamatují. Jejich luxusní hotelový pokoj vypadá jak po výbuchu a ženicha nemůže nikdo nikde najít. Bez sebemenšího zdání co se vlastně stalo a navíc v časové tísni se musí toto trio pokusit zjitsit, krok po kroku, co všechno v noci prováděli a snad se jim podaří najít Douga a včas ho dopravit do Los Angeles, aby stihl svou vlastní svatbu. Čím víc toho ale odhalují, tím víc si uvědomují, do jakých potíží se vlastně dostali.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
O pařbě ve Vegas se ze začátku vůbec nemluvilo, a najednou to začalo v Americe trhat rekordy až to překročilo výdělek 100 milionů dolarů. Tak se to nacpalo i k nám do kin a vydrželo to tady jenom týden. Dost možná taky proto, že o tom prakticky nikdo nevěděl a najednou se vynořilo něco o čem nikdo neslyšel, včetně mě. Jenže během promítání v českých kinech tenhle film tady měl přes 90 procent a mně přišlo divný, že právě komedie má tolik, že jsem se na to musel podívat a ono na tom něco fakt je. Ačkoliv herci zas tak profláklý nejsou, komedie je to parádní. Asi jako v každé klasické komedii, tak i zde se objevuje jeden vůl, na kterýho se snáší veškerá pozornost a který ze všech stran nejvíc hláškuje a že mu ty hlášky padají z huby jak na běžícím páse, tak i tak padá a roste film s ním. Po prvním shlédnutí jsem se den na to podíval na film znova a kupodivu se mi to nepřestalo líbit. Tohle je opravdu komedie, na kterou se nezapomene. Možná vypadá levně, ale má toho v sobě fakt hrozně moc...a to jsem ani nemluvil o muzice, která je do komedie zanesena naprosto dokonale. (Malarkey) 4*

Bavil jsem se. Přestože jsem se bavil bandou idiotů, kteří si hrají na ještě větší idioty a úchyly, ve všem vidí sex, chlast, drogy a jedou do Vegas si užít, ať to znamená cokoliv. Škoda, že pan dentista je dosti nereálně vykreslen a pár drobností (slepice?) nedořečena. Jen se bojím, že na podruhé už to bude výrazně sterilnější než napoprvé a budu se divit, proč jsem se tak smál (ne, scéně s rukou a děckem jsem se nesmál). Takže rychle zavřít oči, dát 4* a už se nevracet... PS: nejsem člověk, pro kterého by Pařba ve Vegas byl natočený mokrý sen:)) možná i proto se na těchto lidech se nejvíce bavím... (Djkoma) 4*

Ze všech stran jsem byl bomabrdován ať si pustím tu úžasně převtipnou Pařbu ve Vegas a i teď ze zdejšího hodnocení mám pocit jako kdyby byla Pařba matka všech vtipných filmů, ale já to tak nevidím. Jistě pár vtipných momentů ve filmu bylo a hlášek taky, ale že by se konal nějakej veletrh humoru, to teda fakt ne. A pokud jde o vymázlo v bedně po pařbě, tak vůbec nejlepší je, když se obsah vaši minulé noci postupně dovídate až na fízlarně, vřele doporučuju. "Pane chcete něco ke zmíněným skutečnostem dodat? " "Nemáte nurofen? "Karle dej mu sodovku, nebo spadne" "myslíš jako přes držku, Vojto? " "Ne, myslím jako sodovku, ještě nám musí vysvětlit proč spal v šatně známého pražského transvestity Jaroslava Novotného alias Jarušky Nový alias pražské Madonny." Tomu se říká střízlivění šokem. (Enšpígl) 3*

VELKÁ RECENZE
Hype kolem nových filmů, které vzbudí alespoň nadprůměrnou pozornost, je takřka neuvěřitelný. Stačilo několik totálně nadšených ohlasů a příjemně uvolněných amerických recenzí a nenápadná Pařba ve Vegas, přitom tolik podobná spoustě svých žánrových soukmenovců, byla najednou na nejlepší cestě stát se historickým kultovním milníkem. Pojistilo to 47 milionů dolarů v rámci otevíracího víkendu (připomeňme, že jde o film s ratingem R a rozpočtem 35 milionů, takže můžeme hovořit o úspěchu přímo enormním) a desítková hodnocení na IMDb, která k dnešnímu dni vystřelila Pařbu ve Vegas až na 126. místo žebříčku nejlepších filmů všech (!) dob. Pozoruhodné.
Přitom jde skutečně o malý film, jehož scénář už byl na stříbrné plátno zavanut nespočetněkrát (o to víc to platí o trhu se stříbrnými plackami): banda čtyř kamarádů jede popít a něco se ošklivým způsobem zvrtne. Obměna destinace do podoby Las Vegas samozřejmě situaci umocňuje – ve Vegas se VŽDYCKY něco zvrtne; a o to víc je právě zarážející, jakou má tenhle prvoplánový road trip diváckou odezvu. Protože, ruku na srdce, nic tak výjimečného a originálního nenabízí (to není výtka!). Mám podezření, že zkrátka přišel do kin ve správný čas a z přiblblého teenagerovského schématu odmontoval spoustu neduhů a hloupostí, které už diváckou masu unavovaly (výkaly, sperma a výkaly). Zábavu postavil na příběhu samotném a ne na situačních momentkách kolem něj, což je také mimochodem věc, kterou se spousta tvůrců v honbě za největší porcí výkalů a spermatu odnaučila. Na druhou stranu, Todd Phillips (Mládí v trapu, Starsky & Hutch) se v posledních letech propasíroval do filmových kuloárů jako člověk, který nabídne minimálně řemeslně dobrý film, takže obávat se předem něčeho vyloženě špatného bylo určitě zbytečné. Nutno dodat, že jeho pověst pro další léta asi rozhodně neutrpí :-).
Pařba ve Vegas totiž je opravdu příjemný a zručně natočený film, který působí jako spolehlivý stimulátor nálady pro svou diváckou skupinu. Tohle zaškatulkování je docela důležité, protože i když je Pařba o dost chytřejší než většina teenagerovských filmů, které kdy vznikly, stále je vyhraněna pro specifické diváctvo, které dokáže naladit tu správnou vlnu FM. Shrnul bych to tak na mužskou populaci mezi 20-35 scházející se ve skupinkách za účelem (nejen) předvíkendové intoxikace, protože ta má k zážitkům téhle party hic (=ožrat se do němoty, bloumat po prázdném bytě v doprovodu obří opice a pokoušet se vzpomenout co, proč, kde a jak) asi nejblíže. To nijak nevylučuje v kinech ženské doprovody, ale směrem myšlení se Pařba určitě vymezuje ke skupině první.
Tím se dostáváme k tomu, co je na Pařbě vůbec nejlepší: ve svých scenáristických pochodech je úžasně sofistikovaná a racionální. Jinak řečeno, pokud se chlapi dostanou do průseru, zvládnou ho i navzdory bizarnosti celé situace a nenadálým okolnostem řešit tím nejlepším možným způsobem, který skutečně dává smysl a je logický. Tím pádem je logický a smysluplný i celý příběh. Celé to zachází dokonce tak daleko, že příběh jako celek je daleko zajímavější než samotné gagy! Celým filmem se táhne jakýsi povědomý smysl soudržnosti a zodpovědnosti, nevyslovitelná a neuchopitelná chemie tria dutých hlav, které se rozhodnou řešit problém. A opravdu záleží na tom, jak se ten problém vyřeší a jak to celé dopadne. Mnohem víc než to, jestli to bude vtipné a legrační!
Co je na tom ještě lepší, ono to navíc skutečně JE legrační. Ani ne tak v tom smyslu, kdy se v kině popadáte za břicho, ale spíše ve smyslu spokojeného mručení si pod vousy s příslušným přitakávacím gestem „ano, to znám, to se může stát“. I tady se najdou fóry, které neznají meze a v rámci balancování na tenké hranici totální trapnosti a úsměvné geniálnosti naprosto nesmyslně přepálí (onanie malého děcka), na druhou stranu, čím viditelnější jsou, tím víc si člověk váží chvil, kde se nevyskytují. A těch chvil je o mnoho víc, aby se dalo na drobná klopýtnutí zapomenout.
Ústřední čtvero tvoří, s prominutím, opravdu správná hovada a je jen dobře, že to nejméně výrazné z nich se po úvodních patáliích z příběhu odpojí. Typově klasický zbytek „hodný blbec-vyděšený zmatkař-chladná, ale vychlastaná hlava“ pak tvoří neodolatelnou kombinaci pro všechny typové situace, které zdobí naprosto netypové pointy. A i ten tygr nakonec do příběhu zapadá mnohem ladněji než v traileru a má pro film zcela praktický přínos.
Zbytek pouze v heslovitých postřezích: Mike Tyson je víc fajn, když ho na plátně tušíte, než když s ním hrdinové mluví. Ale do celé zápletky zapadá moc pěkně. Hudební pecky jsou skvěle vybrané a jejich použití perfektně načasované (druhý nástup do kasina nemá chybu). Zach Galifianakis je sympaťák až na kost a ještě ho párkrát uvidíme, dejte na mě. Nechutní (zdánliví) neherci jsou teď definitivně v kurzu. A konečně… policisté v podobných filmech už NEjsou cool. Opravdu ne.
I po týdnu mi Pařba leží v hlavě jako film, který minimálně ještě jednou uvidím a spolehlivě tlumí i dojmy z „objektivně“ lepšího a ambicióznějšího Stáhni mě do pekla, které jsem viděl o dvě hodiny dřív (a hodnotím ho o dvě hvězdičky lépe). On se ten kult rodí možná právě takhle. Ne při samotném sledování filmu a aktuálních (pomíjivých) dojmech, ale při dlouhodobých vzpomínkách na něj, zůstanou-li nějaké. Tyhle jsou fajn a všichni čtyři výtečníci z Pařby ve Vegas vám na samotném konci potvrdí, že i jim se to zatraceně líbilo a pokud bude někdy dvojka, hupsnou do ní po hlavě.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Doug (Justin Bartha) si bere za dva dny Tracy (Sasha Barrese). Jeho přátelé - Phil (Bradley Cooper), Stu (Ed Helms) a jeho budoucí švagr Alan (Zach Galifianakis) - ho berou na rozlučkovou párty se svobodou do Las Vegas. Na cestu jim otec Tracy (Jeffrey Tambor) půjčuje svého oblíbeného automobilového veterána z dílny Mercedes. Ubytují se v hotelu a kasínu Caesars Palace. Večer pak jdou na střechu hotelu, aby zapili jejich noční jízdu. Druhý den ráno se tři přátelé probouzejí, z předešlé noci si nic nepamatují a brzo si uvědomí, že jim chybí Doug. Objevují se záchytné body: pokoj je v hrozném nepořádku, v koupelně mají tygra, najdou dítě v šatníku, Stuovi chybí zub, vzácný prstýnek a má účet za 800$, venku je jedna z jejich matrací napíchnutá na soše, Phil má na ruce nemocniční náramek a sluha jim přiváží kradené policejní auto, které získali předešlou noc.
Jejich záchytné body je zavedly do nemocnice, kde jim doktor vysvětlil, že mají v krvi stopy po "roháči" (rohypnol), který vysvětluje jejich výpadek paměti a dodal, že přišli z nějaké svatby. Když najdou kapli, dozví se, že si Stu, i přes plánovanou svatbu s jeho přítelkyní Melissou (Rachael Harris), vzal prostitutku Jade (Heater Graham), která je matkou nalezeného dítěte. Krátce poté, co vyjdou z kaple, je zastaví dva asijští gangsteři, začnou mlátit do policejního auta a křičí "Kde je?!". Zmatení přátelé jedou vrátit Jade její dítě, avšak krátce nato je zadrží policisté, praví majitelé jejich kradeného auta. Díky Philově dohodě je policisté propustí. Když znovu získají jejich zázrakem neponičený Mercedes, uprostřed Las Vegas nalézají v kufru nahatého asijského muže (Ken Jeong). Muž na ně zaútočí páčidlem a uteče. Alan se přiznává, že jim do alkoholu na střeše nasypal rohypnol v domnění, že to je extáze. Když se vrátí zpět do hotelu, nalézají v pokoji Mike Tysona, který hledá svého tygra. Tyson srazí Alana na zem a přikazuje jim, aby jeho mazlíčka dostali zpět do jeho sídla. Přátelé tak nadrogují tygra "roháčema" a uvnitř Mercedesu ho převážejí k sídlu Tysona. Během jízdy však nabourají a tygr roztrhá interiér auta. Když je tygr vrácen, Tyson jim ukazuje bezpečnostní záznam, který by jim pomohl najít Douga.
Při pokračování jejich hledání narážejí na gangstery, kteří jak se ukazuje, jsou vedeni nahým mužem, kterého našli v kufru jejich auta, asijským gangsterem jménem Leslie Chow. Podle Chowa mají mít u sebe 80 000$ , které minulou noc náhodně získali. Chow je požaduje zpět výměnou za Douga, kterého unesl. V bezmoci, že nemají dostatek peněz, využívá Alan schopnosti počítání karet ve hře blackjack. Peníze splatí Chowovi, ten však unesl jiného Douga, který se ukazuje jako dealer, který prodal Alanovi "roháče". Po rozhovoru s Dougem, překupníkem drog, si Stu uvědomí, že v Las Vegas nejdou otevřít hotelová okna a proto jejich matrace na soše musela být shozena ze střechy, kde nejspíše spícího Douga z legrace zamkli. Spěchají zpět a na střeše najdou Douga unaveného a hodně opáleného. Doug má čtyři hodiny do své svatby. Před odjezdem Stu vysvětluje Jade, že nemůžou spolu zůstat jako manželé, ale na příští týden ji Stu pozve na rande. Jade mu také vysvětluje, že si svůj zub vytáhl sám v sázce s Alanem, který řekl: "Vsadím se, že Stu není tak dobrý zubař, aby si vytáhl svůj vlastní zub". Po cestě zpět na svatbu Doug objevuje 80 000$, které původně patřili Chowovi. Doug si bere Trace, Phil se šťastně vrací k jeho manželce a synovi a Stu se hrdě rozchází s Mellisou. Když jejich svatební oslava končí, Alan nalezne na zadním sedadlu fotoaparát, který vysvětluje co se té noci událo. Společně se dohodnou, že se na fotky podívají jen jednou a poté je smažou.
Fotky jsou ukázané když běží na konci filmu titulky.

O FILMU
Rozlučka se svobodou je dlouho dodržovanou tradicí. Každý víkend se po celé zemi spousty mužů těsně před svatbou vydává společně se svými nejlepšími kamarády na symbolickou poslední pařbu. „Proste se sejde několik nejlepších kamarádů“, říká nezúčastněně režisér Todd Phillips, jako kdyby se na takové nevinné akci nemohlo přihodit něco šíleného, nebezpečného nebo nezákonného.
„Pro hrdiny našeho filmu je tahle akce něco tak běžného, že ji dokonce nechtějí ani nazývat rozlučkou se svobodou“, vysvětluje režisér. „Berou to spíš tak, že chlapi prostě vyrazí večer sami ven“, dodává. „Dobrá večere, nějaké ty vtípky, pár panáků na nastávajícího novomanžela. Prostě naprosto neškodná akce“, říká.
Jenže tahle akce je nebezpečně blízko samotnému svatebnímu dni. A tchán novomanželovi půjčí jeho luxusní Mercedes. A Stu samozřejmě musí zalhat své přítelkyni o tom, kam skutečně jedou. A taky s sebou berou Dougova nastávajícího švagra Alana, který je společensky nepoužitelnou neřízenou střelou silně nebezpečnou jejímu okolí.
Jenže kromě těch pár maličkostí se přeci není čeho bát. No a tak když všichni čtyři vejdou do kasina Caesars Palace, cítí se dobře a uvolněně. Vyrazí na jednu z jeho střech s vyhlídkou na Las Vegas, kde si připijí na Dougův nový život a na noc, na kterou „všichni čtyři nikdy nezapomenou“. A ten přípitek je to poslední, co si všichni budou pamatovat.
Phil, Stu a Alan se ráno proberou s hlavami na mramorové podlaze jejich hotelového pokoje. Do pokoje pronikají sluneční paprsky a osvěcují spoušť, která v jejich pokoji panuje.
Tohle samo o sobě by nebylo nic tak nezvyklého, říká režisér Tod Phillips. „Opít se a skončit na zemi vedle hromady prázdných flašek je celkem běžné“, vysvětluje režisér. „Jenže my jsme chtěli natočit film o kocovině všech kocovin, a tak jsme museli udělat krok dál. Přemýšleli jsme proto, co se může dít v té nejšílenější noci, jakou člověk může prožít a současně přežít tak, aby o ní ještě mohl vyprávět“, dodává režisér.
„Napadlo nás třeba neznámé dítě v pokoji a tygr v koupelně“, říká producent Dan Goldberg, pro kterého byla „Pařba ve Vegas“ po filmech „Road Trip“, „Mládí v trapu“ a „Škola svádění“ už čtvrtou spoluprací s režisérem Phillipsem.
Ve vířivce ještě plavou nafukovací panny, židle ještě doutná jako pozůstatek ohně a pohovka je u stropu. A pak ještě jedna věc… chybí nastávající novomanžel.
Jak se ti tři postupně pokoušejí lovit ve své paměti, každý z nich reaguje na nastalou situaci jinak. Lídr skupiny Phil odhaduje zkušeným byť ještě rozostřeným zrakem vzniklé škody a věří, že si všichni užili skvělou noc a že se Doug každou chvíli objeví. Bojácnější Stu, jehož kreditka leží na stole, propadne panice pokaždé, když v pokoji za 4 tisíce dolarů za noc objeví další škody. A Alan na to všechno jen s údivem zírá, tedy až poté co se vzpamatuje z toho, že stál polonahý malý kousek od živého obrovského tygra.
Bradley Cooper ztvárnil postavu Phila, „chlapíka, který mluví nejrychleji a vždy si ví rady“, říká producent Dan Goldberg. Phil je jediný, kdo už má za sebou zkušenost manželství a otcovství, a tak se kvůli svému rodinnému zázemí i povolání učitele angličtiny na střední škole cítí trošku omezený. O to více se těšil na vzácnou příležitost navázat na dávné tradice a rozhodně si nechce víkend nechat ničím zkazit.
„Nejlepší bude vzít si aspirin a pokračovat dál, není třeba hned panikařit“, popisuje Cooper myšlenkové pochody svého hrdiny. „I když se situace úplně vymkne kontrole, Phil si stejně myslí, že to všechno zvládne. A snaží se pořád dál až do chvíle, kdy už jde všechno úplně mimo veškerou kontrolu“, dodává.
„Bradley je skvělý komediální herec před i za kamerou, ale hlavně je to ztělesněný vůdce“, říká režisér Phillips. „A tuhle jeho roli mu náš příběh nabízí. Je jedním z těch, kdo se jako první ráno probere a snaží se ostatní dovést ke zjištění, co se vlastně stalo“, vysvětluje režisér.
Naopak sladký a lehce zraněný Stu, zubař se silným pocitem zodpovědnosti a přítelkyní, která ho doma drží hodně zkrátka, má k jakémukoli klidu hodně daleko. Jediné, co dokáže jeho mysl odvést od strachu, že by Melissa mohla najít účty od jeho v noci použité kreditní karty, je zjištění, že se mu nějakým záhadným způsobem podařilo přijít o zub, konkrétně o pravou horní čtyřku, místo které má teď v puse krvavou díru.
„Byl jsem samozřejmě nadšený, že mě tvůrci filmu chtěli do role Stua obsadit, ale současně jsem se cítil i trochu dotčený, protože Stu je protivná na nervy lezoucí postava“. směje se Ed Helms, který na natáčení do Law Vegas dojížděl z Log Angeles, kde točí TV seriál „Kancl“. „Pokud byste měli naše hrdiny jednoduše definovat, pak Phip je pohodář, Alan je podivín a Stu excentrik. Budu se zřejmě muset zamyslet nad tím, proč zrovna mě chtěli obsadit do role Stua“, baví se Ed Helms.
„Rozhodli jsme se pro něj i proto, že Ed je jako podpantoflák těsně před zhroucením naprosto odzbrojující“, říká režisér Phillips. Nastalé situaci asi nejvíce vyhovovala povaha Alana, což ovšem neznamená, že by Alan měl na všechny otázky lepší odpovědi než ostatní. Zatímco Stu se zabývá svým ztraceným zubem a hrozícím zhroucením jeho života a Phil se snaží naplánovat snídani a další akci, Alan zabalený v sharongu se pečlivě a s určitou hrdostí prohrabává vším tím šíleným nepořádkem a kousky pizzy na zemi.
A jako kdyby už toho nebylo dost, Alanova pátrací akce brzy vyústí v nečekaný výsledek, když v rohu pokoje najde evidentně spokojené, zdravé a naprosto neznámé dítě.
Režisér Philips jakožto příznivec Galifianakiesova inovativního hereckého stylu byl od začátku přesvědčen, že Zach v téhle roli ušité na míru jeho unikátnímu stylu a kreativitě vynikne. Právě z tohoto důvodu ho obsadil do role Alana, „chlápka s oběma rukama levými, který se za každé situace rozhodně špatně“.
„Alan je tak trochu mimo. Nemá žádné přátele ani ponětí o tom, že ho lidé považují za podivína, protože si myslí, že všechno co říká a dělá je naprosto v pohodě a namístě“, vysvětluje Galifianakis, který svého hrdinu popisuje jako týpka, který si zřejmě „vzal příliš mnoho tripů na příliš mnoha party. Výhodou mé postavy na druhou stranu je, že její chování díky tomu nemusí příliš dávat smysl. Herec si obvykle musí uvědomovat motivaci chování svého hrdiny a dodržovat určitou konzistentnost, jenže logika Alanova fungování je naprosto odlišná“, vysvětluje herec.
„Z pusy mu vycházejí slova, o kterých vůbec nebudete tušit, odkud se berou“, potvrzuje Goldberg. „Někdy jsou úplně mimo, ale také jsou vtipná. Alan je opravdický outsider, který chce být s ostatními kámoš, což se mu díky společné katastrofě tří hlavních hrdinů ve filmu do určité míry i podaří“, vysvětluje producent.
Co ale tihle tři hlavně potřebují, je sehnat Douga. Justin Bartha, který představuje záhadně zmizelého nastávajícího manžela, říká: „Doug ztělesňuje smysl existence celé skupiny. Chtěl jsem, aby on byl tou postavou, která všechny čtyři svede dohromady. On je jejich společným jmenovatelem, a tak s jeho zmizením vypukne hotové peklo“, vysvětluje herec.
I když pochopitelně ve značné části scén chybí, „Doug je pro příběh zcela zásadní“, říká jeden ze dvou autorů scénáře Jon Lucas. „On je lepidlem, který ty tři drží pohromadě. Když Doug zmizí, vidíme ty tři najednou spíše než jako přátele jako podivnou trojici. Doug se tak stává obdobou svatého Grálu, něčeho, co naši hrdinové tolik touží najít a my jim v jejich hledání fandíme“, popisuje roli Douga scénárista.
„Těm třem na Dougovi naštěstí natolik záleží, že jsou ochotni vydržet všechno možné a výt pohromadě ve snaze ho nalézt bez ohledu na to, jak moc si lezou na nervy“, konstatuje Moore.
„Ten nejlepší humor musí pocházet od srdce“, souhlasí režisér Phillips. „Musíte uvěřit tomu, že těm chlapíkům na sobě navzájem záleží a že mezi nimi existuje opravdové pouto, aby náš film nepůsobil jen jako řada poskládaných vtípků. Ten příběh se snaží využívat přirozený humor a podivnost mužského přátelství a věci, které skupinku mužů drží pohromadě“, vysvětluje Phillips.
„Úspěch komedie dělá ze 70 % casting“, pokračuje režisér. „Samozřejmě musíte mít i dobrý příběh, ale největší část úspěchu je stejně v tom dostat velké komediální talenty do vtipné situace, ve které budou na sebe navzájem reagovat. Scénář v tomto směru ponechával Bradleymu, Edovi a Zachovi hodně volného prostoru, který tito herci dokázali výborně využít. To samé platilo navíc i pro herce, které jsme obsadili do vedlejších rolí. Když se vám podaří film obsadit opravdu vtipnými lidmi, budou jednotlivé scény fungovat mnohem lépe“, dodává režisér.
Phil, Stu a Alan zůstanou sami a Doug je potřebuje. Musejí se tedy pokusit dát dohromady, co se vlastně minulé noci stalo. Musejí vyprázdnit své kapsy a hledat stopy: účty, lístky z bankomatů, parkovací lístky, plastové náramky z nemocnic…
Posuny v čase zaujaly zejména režiséra Phillipse coby vypravěče příběhu. „Počínaje následujícím ránem musejí naši tři hrdinové dát hlavy dohromady a sledovat každou stopu a náznak, který by je dovedl k dění minulé noci a hlavně k místu, kde naposledy viděli Douga. No a na téhle cestě budou naše hrdiny sledovat i diváci. Diváci budou společně s nimi skládat jednotlivé střípky dohromady jako v klasické detektivce“, vysvětluje režisér.
„Ale s jedinou výjimkou, a to že naše detektivy pořádně bolí hlava“, dodává producent Dan Goldberg. „Začátek příběhu diváky navede jedním směrem jen proto, aby se následně otočil a vydal směrem úplně opačným“, říká představitel jednoho z hlavních hrdinů Bradley Cooper.
„Na filmu je skvělé to, že v žádném okamžiku nemáte tušení, co bude následovat“, dodává Ed Helms. „Každá scéna vyvolává otázku, kam jí vlastně zařadit, a přitom všechno nakonec do sebe zapadne. Jednotlivé scény sice nejdřív vypadají jako řada nesouvisejících kusů, které jenom příběh posouvají někam dál, ale nakonec to všechno bude dávat smysl“, dodává. „A Zack Galifianakis může navíc využít šanci objevit se ve filmu s protektorem“, směje se Helms.
Jenže Galifianakis si ještě pořád není jistý, jestli to byla výhra. „Když se ve filmu objevíte s protektorem, tak máte pocit, že jste něco dokázali“, říká Galifianakis. „Řekl jsem Toddovi: ‘Už jsme ve filmech viděli oplácané kluky v upnutých spodkách, a tak by to chtělo posunout ještě o úroveň výš.’ A on samozřejmě souhlasil. Pořád nemůžu uvěřit, že jsem k tomu našel odvahu. A tak jsem ve filmu jen s projektorem a chudák moje máma… Promiň mami“.
Vzpomínání na děje minulé noci naše hrdiny provede některými méně populárními místy Las Vegas, jako je pohotovost, policejní stanice nebo svatební kaple hodně daleko od The Strip. Jde o místa, která lasvegaská agentura na podporu turismu určitě neměla na mysli, když vymýšlela slogan „Co se děje v Las Vegas…“.
Jednou z hlavních postav na cestě hanby našich hrdinů je Heather Graham v roli Jade. Jade svoji postavu popisuje jako „striptérku a společnici s přitažlivým zjevem a hodně uvolněným pohledem na lásku“. Jade se také před zhruba čtyřmi hodinami možná stala manželkou poblázněného zubaře, který teď postrádá jeden ze svých předních zubů.
„Jade pořád vtipkuje a je hodně v pohodě, něco jako hippie striptérka. Nic nemusí předstírat“, říká Heather Graham, která současně spokojeně konstatuje, že jí její role umožnila využít její nově nabyté taneční schopnosti osvojené během hodin fitness v Los Angeles. Vzpomíná taky na rozhovor, který měla během natáčení s jedním taxikářem v Las Vegas. „Ptal se mě na film a já mu vyprávěla, že je o třech klucích, kteří se tak opijí, že si z minulé noci vůbec nic nepamatují. Řekl mi na to, že takových nocí zažil už spoustu. A tak si říkám, že některým divákům bude náš film určitě blízký“, říká herečka. Bohužel ale ne všichni, s kým se naši hrdinové setkají, jsou tak milí jako Jade.
Rob Riggle představuje ve filmu poručíka Franklina, sice ne jednoho z nejlepších, ale každopádně talentovaného policistu. Ken Jeong hraje osudového a pomateného pana Chow, co se chce mstít za urážky, kterých se mu mělo dostat od Phila, Stua či Alana a které si ani jeden z nich nevybavuje. A konečně komediální hvězda Mike Epps (hudební komedie „Soul Man“ zaplete naše tři hrdiny do záměny identit, která je může stát celých 80 tisíc dolarů, které samozřejmě nemají).
Ale tím úplně nejzajímavějším člověkem, se kterým se naši tři hrdinové ve filmu setkají, je Mike Tyson. Mike Tyson ve filmu hraje sebe samotného, obdivuhodného a současně nebezpečeného chlapíka, který každému dává najevo, že i když už je v důchodu, má na každého, kdo se mu postaví do cesty.
Veterán komedií Ed Helms na boxerovi oceňuje, že byl autorem jedné z nejvtipnějších hlášek, které během natáčení zazněly. „Todd radil Tysonovi, jak má Zacha praštit, a říkal mu něco jako ‘Miku, potřebujeme, aby ses do toho trochu víc opřel a víc pohnul rukou’. A Tyson na to odpovědel: ‘Nemůžu uvěřit, že mi kapitán vysokoškolského debatního týmu radí, jak mám někoho praštit.’ Tahle hláška dostala úplně každého. Kdo z nás dřív věděl, že i Mike Tyson dokáže být vtipný? Já točím komedie 10 let, pak si přijde nějaký Mike Tyson a prostě najednou koukám - je vtipnější než já.“
„Ve filmu je i hodně akční komedie. Máme v něm kaskadéry, bouračky aut, bitky, škody, šílené nahé chlapy, tygry - byla to docela fuška“, říká producent Dan Goldberg. Produkční tým pro film zajistil respektovaného koordinátora kaskadérských scén Darrena Prescotta, ale i ten v některých chvílích nevěřil vlastním uším. „Ve filmu je skvěla scéna s teasery. Todd chtěl mít tuhle scénu co nejvíce realistickou, a tak nás až tak nepřekvapilo, když nám řekl, že by chtěl, abychom dostali opravdové elektrošoky. Tood nám říkal: ‘No tak, vždyť o nic nejde, je to jen padesát tisíc voltů.’ A mě skoro minutu trvalo, než mi došlo, že si z nás nejspíš dělá legraci“, říká Cooper.
Během celého tohohle děje Phil, Stu a Alan samozřejmě pořád hledají Douga. Douga? On je vlastně tou příčinou, proč jsou v takovém maléru. „Je to skoro jako komediální verze filmu ‘Zachraňte vojína Ryana’”, říká Phillips. „Douga máme místo hledaného vojáka, kvůli kterému naši tři hrdinové projdou hotovým peklem“, dodává.
Na druhém konci milosrdně dálkového telefonického rozhovoru je Stuova dominantní přítelkyně Melissa, ztělesněná Rachael Harris. Melissa je nešťastná z toho, že poprvé během svého vztahu se Stuem nad svým přítelem ztratila kontrolu. Dougova rozumná, byť teď zrovna poněkud příliš zaujatá snoubenka Tracy, je sice zcela zaměstnána svatebními přípravami v Los Angeles, ale i ona si najde čas a zkouší svému nastávajícímu zavolat. Tracy o svém nastávajícím neslyšela už 48 hodin. Pokaždé, když znovu zavolá, tak se dovolá buď do hlasové schránky nebo Philovi, který ji vždy narychlo přesvědčuje, že všechno je v pořádku.
Otec Tracy Sid představovaný Jeffrey Tamborfem je snad jediným hrdinou, který zůstane poměrně klidným, a to přesto, že je nejen otcem nevěsty, ale i vlastníkem luxusního Mercedesu, který půjčil svému budoucímu a zjevně nezvěstnému zeťovi.
„Pařba v Las Vegas byla natáčena na řadě různých lokací v Las Vegas i mimo něj v jižní Kalifornii. „Klíčem pro mě bylo udělat ten film co nejrealističtěji to jen šlo“, říká režisér Phillips. „Vtip byl ve vytvoření protikladu mezi neuvěřitelnými zážitky hlavních hrdinů a normálními místy, která jsou nám všem známá. Když už točit v Las Vegas, tak nejlépe v hale, na eskalátorech a na chodbách kasina a hotelu Caesars Palace“, vysvětluje svůj přístup režisér.
A tam se ve skutečnosti také natáčelo, když velká část scén byla natočena ve slavném hotelu, neustále se rozvíjejícím symbolu Las Vegas existujícím od počátku 60. let. V hotelu byly natočeny mj. i přípitek na střeše nebo scéna u bazénu po snídani.
V severní části Las Vegas posloužila natáčení další místní ikona, kasíno Riviera, jehož interiéry zaplněné tisíci falešných žetonů vytvořených filmaři a umístěných na 15 stolů na blackjack posloužily pro natáčení klíčové scény v herně.
Herci i tvůrci si brzy uvědomili, že jejich přítomnost nemá na hráče kasina téměř žádný vliv, a tak nakonec řadu hráčů využili jako statisty. „Bylo jim evidentně úplně jedno, že v kasinu natáčíme nějaký film“, vybavuje si Bradley Cooper. „Každého zajímala jen jeho vlastní hra a zábava. Museli jsme pracovat mezi lidmi, kteří u stolů opravdu hráli. Jeden hráč třeba vyhrál 5 tisíc dolarů a pak o ně zase přišel. Fandili mu dokonce i členové našeho tým“, vzpomíná herec.
Určitou nevýhodou natáčení ve městě hříchu podle režiséra Phillipse bylo, že bylo „velmi obtížné po natáčení úplně vypnout a jít spát“. Justin Bartha stejně jako řada jeho kolegů nejdřív vyzkoušel blackjack, craps, Baccarat, hrací automaty nebo čínské domino, aby se nakonec nadchl pro Texas Hold’Em. „Na zahajovací party k našemu natáčení Todd uspořádal pro herce a tým turnaj v pokeru, a všechny nás pro hru úplně získal“, říká Bartha.
„Po pěti týdnech pobytu v Las Vegas jsem si uvědomil, že v tomhle městě lidé dělají šílená rozhodnutí“, říká Ed Helms. „Jedno špatné rozhodnutí, další špatné rozhodnutí… a pak přijde rozhodnutí, které dokáže zničit celý váš život! Tohle město je nastavené právě tímhle směrem a náš film se to snaží zachytit“, dodává Helms.
Další natáčení v Nevadě se odehrávalo na Fremont Street v centru Las Vegas, na benzinové pumpě a ve vyschlém jezeře nedaleko města Jean, kde nárazy větru běžně dosahují 80 km/h, jako tomu bylo i během natáčení.
Fiktivní Nejlepší svatební kaple byla vytvořena na Las Vegas Boulevard jen několik bloků od The Strip. I když ve filmu vypadá, jako by byla na svém místě roky, ve skutečnosti byla postavena na volném pozemku tak, aby v okolí zůstalo co nejvíce místa pro natáčení exteriérů.
V Los Angeles tvůrčí tým využil mj. staré sídlo vedení detektivní agentury Rampart na Union Street a Třetí ulici, které posloužilo jako sídlo lasvegaské policie, využívaje palety klidných barev jako je modrá a šedá coby protiklad ztřeštěně barevné atmosféře zážitků Phila, Stua a Alana. Jako úplně největší protiklad pak působí na jedné straně chaos v Las Vegas a na druhé straně klidná atmosféra svatby v duchu country, která bude Douga a jeho přátele čekat po návratu domů.
„Chtěli jsme vytvořit co největší protiklady“, říká tvůrce scény Bill Brzeski. „Las Vegas je vizuální noční můra: hlučné, jasné, dráždivé, bez jakékoli jemnosti. Na druhé straně v Los Angeles, kde se Tracy připravuje na svatbu, máme krásu, klid, jemnou hudbu, atraktivně oblečené lidi a zahradu plnou růží a hortenzií“, dodává.
Filmoví nadšenci možná poznají, že zpěvákem na svatební hostině je Dan Finnerty a jeho Dan Band, známí mj. jejich vystupováním ve filmu „Mládí v trapu“ a „Starsky & Hutch”.
Některé scény vytvořili Brzeski a jeho tým na scéně 15 ve Warner Bros. Studios. Na tomto místě byly natáčeny například scény z obrovského a později obrovsky zničeného hotelového pokoje. Brzeskimu jako inspirace posloužily skutečné pokoje v hotelu a kasinu Caesars Palace i v dalších kasinech. Základem pro tyto scény byly „tóny červené a hnědé, masivní dřevo a krásné látky, které měly ztělesňovat senzační a luxusní jízdu skrz Las Vegas“, říká Brzeski.
„Nechtěli jsme zničit skutečný hotelový pokoj“, vysvětluje lakonicky své rozhodnutí hotelový pokoj vytvořit v ateliérech autor scény. „Navíc do opravdového hotelového pokoje nedostanete skutečného tygra“, dodává druhý důvod pro své rozhodnutí.
Nebo sice možná můžete, ale neměli byste. Pro různé úkoly do jednotlivých scén filmu byly vycvičeni celkem čtyři tygři. Herci i realizační tým pak museli absolvovat speciální instruktáž k tomu, jakým způsobem mohou s tygry během natáčení koexistovat. „Krotcí nebo ne, práce s divokými zvířaty není legrace. O tygrech, kteří nemají rádi jakákoli překvapení, to platí o to víc“, říká Brzeski. Místo natáčení bylo během natáčení s tygry vždy pečlivě uzavřeno a ostatní v danou chvíli nepotřební členové týmu dostali pokyn, aby se pohybovali jinde. Zbývající přítomní byli poučeni, že se mají vyvarovat nečekaných pohybů nebo snaze uhýbat před pohledy tygrů.
Pro natočení některých scén bylo nutné použít počítačovými triky vytvořeného tygra, jehož tvůrcem byla společnost Jim Henson Creature Shop. Ta pro natáčení těchto scén využívala dva vodiče loutek. Celkem třicet maličkých motorků ovládalo pohyby lícních svalů modelu, zatímco směs vytvořená z K-Y-Jelly vytvářela dojem slin tekoucích z tygrových impozantních zubů.
Brzeski se dokonce díky filmu dověděl o tygrech i nové věci, jako například to, že raději chodí po pevném povrchu. A tak třeba ve scénách, kdy tygr leží na zadním sedadle Mercedesu našich hrdinů, filmaři ze zadních sedadel odstranili klasické potahy a nahradili je tvrdým, pevným materiálem. „Chtěli jsme, aby se i tygři cítili co nejpohodlněji“, vtipkuje Brzeski.
Auto bylo umělecké dílo samo o sobě. Šlo o veterána - kabriolet z roku 1969, který Dougovi jen pro tenhle výlet velkoryse půjčil jeho budoucí tchán Sid. Filmaři použili celkem 5 identických modelů, aby bylo možné zachytit různé způsoby, jakým bylo auto poškozeno a ničeno. „Nemohli jsme použít jediné auto pro celé natáčení, protože jsme scény pochopitelně nenatáčeli tak, jak jdou ve filmu po sobě. Jedno auto jsme dokonce rozpůlili, což se ocitlo i v upoutávce na film. Jednou z hlavních hlášek filmu proto bylo, že kdykoli půjčíte auto svému dítěti, určitě se něco stane“, říká Brzeski.
Důvodem, proč Sid nastávajícímu zeťovi auto půjčil, je nasnadě - chtěl totiž v souladu se svojí životní filozofií, aby si Doug ještě před svatbou pořádně užil. Tenhle názor ovšem nesdílí herecký představitel Sida: „Já jsem naprostý opak mého hrdiny. On říká, že chlap se před svatbou musí pořádně odvázat a něco vyvést. Takový je Sid. To já bych si dal horkou koupel, jogurt, prášek na spaní a šel bych spát s tím, že zítra je můj velký den. To je podle mě o dost lepší“, navrhuje svoji verzi rozlučky se svobodou Jeffrey Tambor.
Todd Phillips přiznává, že „Pařba ve Vegas“ je hlavně komedií, byťve srovnání s některými skutečnými příběhy rozluček se svobodou může jeho příběh působit jako slabý odvar. A nastávajícím ženichům a nevěstám, kteří se chystají uspořádat vlastní rozlučky se svobodou, doporučuje: „Užívejte systém kamarádů a kamarádek. Každý člen skupiny bude zodpovídat za jiného jejího člena. Pokud to bude nutné, užívejte jmenovky“.

Ocenění:
Golden Globes
2010 - Nejlepší film - muzikál nebo komedie

BAFTA
2010 - Jon Lucas, Scott Moore (Původní scénář) (nominace)

DABING
V českém znění: Michal Jagelka - Bradley Cooper (Phil Wenneck), Jakub Saic - Justin Bartha (Doug Billings), Jitka Moučková - Heather Graham (Jade), Zbyšek Pantůček - Ed Helms (Stu Price), Tomáš Racek - Zach Galifianakis (Alan Garner), Kateřina Lojdová - Sasha Barrese (Tracy Garnerová), Zdeněk Mahdal - Jeffrey Tambor (Sid Garner + titulky), Zdeněk Podhůrský - Mike Tyson (sám sebe), Jana Mařasová - Rachael Harris (Melissa), Ivan Jurka - Ken Jeong (pan Chow), Otto Rošetzký - Ian Anthony Dale (ochránce), Ludvík Král, Miriam Chytilová - Nathalie Fay (Lisa), Radek Hoppe, Bedřich Šetena, Jan Szymik
Překlad: Robert Hájek
Zvuk: Miloš Vrána a Richard Tomíček
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy a režie: Miriam Chytilová
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska 2009

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 18.6.2009 Warner Bros. CZ
Premiéra USA: 5.6.2009 Warner Bros. US
Premiéra Německo: 23.7.2009 Warner Bros. DE
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 23.11.2009 (DVD) Magicbox
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 23.11.2009 Magic Box
Poprvé na DVD: 23.11.2009 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 23.11.2009 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 6 628 864
Tržby celkem - $ 467 483 912
Návštěvnost v ČR 62 833
Náklady (Rozpočet) - $ 35 000 000

FILMY V SÉRII
Pařba ve Vegas gastonrolinc.webnode.cz/news/a0200/
Komedie / Road movie, USA / Německo, 2009
Režie: Todd Phillips, Hrají: Bradley Cooper, Ed Helms

Pařba v Bangkoku gastonrolinc.webnode.cz/news/a0201/
Komedie, USA, 2011
Režie: Todd Phillips, Hrají: Zach Galifianakis, Ed Helms

Pařba na třetí gastonrolinc.webnode.cz/news/a0202/
Komedie, USA, 2013
Režie: Todd Phillips, Hrají: Bradley Cooper, Ed Helms
 
Tvůrci a herci
Todd Phillips (Režie)Daniel Goldberg (Produkce), Todd Phillips (Produkce), Christophe Beck (Hudba), Lawrence Sher (Kamera), Debra Neil-Fisher (Střih), Juel Bestrop (Casting), Seth Yanklewitz (Casting), Bill Brzeski (Scénografie), Louise Mingenbach (Kostýmy), Tim Chau (Zvuk), Lee Orloff (Zvuk), Tony Gardner (Masky), David Abbott (Masky), Jon Lucas (Scénář), Scott Moore (Scénář), Bradley Cooper (Herec), Ed Helms (Herec), Zach Galifianakis (Herec), Justin Bartha (Herec), Heather Graham (Herec), Sasha Barrese (Herec), Jeffrey Tambor (Herec), Ken Jeong (Herec), Rachael Harris (Herec), Mike Tyson (Herec), Mike Epps (Herec), Rob Riggle (Herec), Cleo King (Herec), Ian Anthony Dale (Herec), Sondra Currie (Herec), Gillian Vigman (Herec), Nathalie Fay (Herec), Todd Phillips (Herec), Mike Vallely (Herec), Mitch Holleman (Herec), Katerina Moutsatsou (Herec), Matt Walsh (Herec), David Hill (Herec), Richard Reid (Herec), Jessica Simons (Herec), Lanette Fugit (Herec), Matthew Corbett Davis (Herec), Murray Gershenz (Herec)
 
2009/96/USA, Německo/Komedie, Road movie
 
Zajímavost k filmu
- V kasínu Caesars Palace v Las Vegas byl natáčen krom tohoto i třetí díl této trilogie Pařba na třetí (2013). Kasíno jsme mohli vidět i ve snímku Výlet s mámou (2012).
- Na svatbě Douga (Justin Barth) hraje stejná kapela jako na svatbě Franka (Will Ferrell) ve filmu Mládí v trapu (2003), který také režíroval Todd Phillips.
- K pesničke, ktorú Stu (Ed Helms) spieva pri hraní na klavíri, napísal text sám herec spolu s režisérom Toddom Phillipsom.
- Dle výzkumu se divák průměrně zasměje 2,5 za minutu.
- Mike Tyson sa neskôr priznal, že bol počas natáčania závislý na kokaine, a svoje repliky prednášal len s veľkou ťažkosťou.
- Ráno při snídani Stu (Ed Helms) zjistí, že v casinu Bellagio zaplatil 800 amerických dolarů. Ve filmu Dannyho parťáci (2001) je stejné casino vykradeno.
- Slovenský název Vo štvorici po opici byl použit distributory filmu se souhlasem kapely Horkýže Slíže, která vydala stejnojmenné album v roce 1998. (Zilin)
- Film byl roku 2012 webem „LoveFilm“ určen druhou nejvtipnější komedií všech dob, a to s průměrně třemi "smíchy" za minutu.
- Film získal cenu Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu Zlatý glóbus za nejlepší film v kategorii muzikál a komedie, cenu Britské akademie filmového a televizního umění BAFTA, cenu Detroitské společnosti filmových kritiků a podle Amerického filmového institut byl jedním z nejlepších filmů roku.
- Justin Bartha (Doug) a Bradley Cooper (Phil) spolu již hráli ve filmech Lemra líná (2006) a New Yourku, miluji tě! (2009).
- Film se s výdělkem 44 979 319 amerických dolarů z tří tisíc dvou set šedesáti devíti kin po prvním víkendu dostal na první místo žebříčku tržeb filmů, a to před film Vzhůru do oblak (2009). Také měl téměř dvojnásobný výdělek než film Země ztracených (2009), který vydělal 18 800 000 amerických dolarů, přestože byl hlavním premiérovým filmem týdne. Překonal ho také v prvním dni premiéry, kdy výdělal 16 734 033 amerických dolarů z přibližně čtyř tisíců pěti set kin a třech tisíců dvou set šedesáti devíti dalších míst.
- Scény spjaté s fiktivní Nejlepší malou svatební kaplí byly natáčeny na 1236. ulici v Las Vegas. Několik dalších scén bylo filmováno podél silnice Interstate 210 poblíž měst San Bernardino a Rialto.
- V prezentaci fotografií na konci filmu se objevuje fotografie, na které je zachycen orální sex ve výtahu. Zach Galifianakis (Alan) k tomu uvedl: "Možná si myslíte, že jsem byl jediný, kdo nebyl v rozpacích. Byl jsem extrémně v rozpacích. Opravdu jsem to tam nechtěl. Nabídl jsem asistentovi Toda mnoho peněz, jen abych ho přesvědčil, aby to z filmu vystřihl. Udělal jsem to. Ale stejně to tam dal."
- Zvířata ve filmu byla ve většině scén trénována. Bezpečnostní vybavení a trenéři byli v konečné verzi digitálně odstraněni.
- Aby obraz v určitých situacích vypadal zmateněji, byla použita ruční kamera.
- Film držel v době uvedení rekord coby nejvýdělečnější komedie přístupná od 17 let.
- Ed Helms kvůli své roli zhubnul 8 liber (zhruba 3,6 kg).
- Lucinda Jerney hraje v kasínu stejnou postavu, jakou hrála ve filmu Rain Man (1988).
- Role striptérky Jade byla nejdříve nabídnuta Lindsay Lohan. Roli odmítla, protože si myslela, že komedie nebude mít úspěch. Po kladných reakcích na film Lohan řekla, že svého rozhodnutí lituje.
 
Odkazy