Austin Powers - Goldmember / Austin Powers in Goldmember (2002/94/USA/Komedie, Akční, Dobrodružný) 47%

06.08.2018 10:46
JEDNOU VĚTOU
„Austin Powers je zpátky. S půvabnou dívkou po boku. Neodolatelnější než kdykoliv dřív…“

OBSAH
Neodolatelný lamač ženských srdcí Austin Powers (Mike Myers) se vrací už potřetí. Tentokrát však bude jeho poslání ještě těžší, než v předchozích dvou dílech. Doktor Evil si totiž pro své zákeřné světovládné plány našel silného společníka, arcilotra a ničeho se neštítícího gaunera Goldmembera. Jejich společná akce na sebe nenechá dlouho čekat. Podniknou cestu časem a unesou Austinova otce Nigela Powerse, jednoho z nejrafinovanějších špiónů, jakého měla kdy Anglie k dispozici. Austin neváhá ani minutu a vrhá se do roku 1975, aby společně s lovkyní gaunerů Foxy Kleopatrou (Beyoncé Knowles) osvobodil svého otce. A otázkou zůstává, zda se podaří i tentokrát supersvůdnému superšpiónovi nepadnout do sítí lásky a naopak chytit své protivníky do sítí zákona...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
„Jen dvě věci v životě nemůžu vystát: lidi, kteří jsou netolerantní k ostatním národům a Holanďany“. Parodie bondovek i filmu jako takového. Michael Myers se pitvoří coby Austin Powers, Dr. Zloun, Zlatý úd i Velký hnusný špekoun a jen ti nejtolerantnější diváci nebudou mít po deseti minutách nutkání všechny jeho kreace na věčné časy pohřbít šest stop pod zem (někam doprostřed oceánu). Humor je stejně nelimitovaně debilní jako v předchozích dílech, mnohé vtipy vykrádají Špiona, který mě vojel, což jim však neubírá na praštěnosti. Poměrně nečekaná je (mini)účast Michaela Cainea, Toma Cruise, Gwyneth Paltrow, Kevina Spaceyho nebo Stevena Spielberga, inteligentní film z třetího Powerse nicméně nedělá. Opravdu se stydím, jak dobře jsem se na několika místech bavil, ale nemůžu si pomoct, na čtyři hvězdičky bylo toho smíchu dost. (Matty) 4*

Nemůžu si pomoci, ale chvílemi jsem se nemohl přestat tlemit. Forky jako třeba dvojčata jsou opravdu málo k vidění. Bohužel je hodně odpůrců Mike Myerse a jeho humoru, ale já mezi ně jistě nepatřím spíše naopak. Scéna z věznice je geniální!!! Ponorka ve tvaru oblíbeného gesta doc. Zlouna a flasbacky z mládí na škole, kde se setkali Zloun a číslo 2 to je opravdu síla!!! Ať žije Austin. (Djkoma) 4*

Jedině Michael Caine disponoval nějakým „mojo“, jinak jsem byl svědkem zastydlé trapnosti, laciných frků, Myersova přiblblého pitvoření a barvičkových kulis. Tak to dopadne, když japonská dvojčata Fook Me a Fook Yu odmítnou upozornit diváka a nevezmou sebou bráchu jménem Fook This.. Ani nevím, za co vlastně dávám dvě hvězdy. Snad za to, že série Austina Powerse má svou tvář. Sice kreténskou, ale má.. (Gilmour93) 3*

VELKÁ RECENZE
Už potřetí se na plátna kin vrací neodolatelný lamač ženských srdcí Austin Powers v podání Mika Myerse. Tentokrát však bude jeho poslání ještě těžší než v předchozích dvou dílech. Doktor Evil si totiž pro své zákeřné světovládné plány našel silného společníka, arcilotra a ničeho se neštítícího gaunera Goldmembera.
Jejich společná akce na sebe nenechá dlouho čekat. Podniknou cestu časem a unesou Austinova otce Nigela Powerse, jednoho z nejrafinovanějších špiónů, jakého měla kdy Anglie k dispozici. Austin neváhá ani minutu a vrhá se do roku 1975, aby společně s lovkyní gaunerů Foxy Kleopatrou (Beyoncé Knowlesová) svého otce osvobodil.
Otázkou zůstává, zda se podaří i tentokrát supersvůdnému superšpiónovi nepadnout do sítí lásky, a naopak chytit své protivníky do sítí zákona...
Představitel hlavního hrdiny Mike Myers se narodil v kanadském Torontu. Se svou kariérou komika začal okamžitě po skončení střední školy. V devět hodin ráno udělal poslední zkoušku, v poledne se zúčastnil konkursu do známé komediální skupiny Second City a ve tři odpoledne byl přijat.
Zde byl také později objeven pro známý televizní komediální pořad Saturday Night Live. Pracoval v něm od roku 1989 a získal za něj cenu Emmy. Nejznámějšími postavami, které zde přivedl k životu, byli Dieter, spíkr avantgardní německé show nazvané Sprockets, šestiletý hyperaktivní hypoglykemik Phillip, muž z lidu kopců Lothar či Ron Wood a Mick Jagger. Další svou známou postavu ze SNL Wayneho Campbella přivedl na stříbrné plátno ve dvou úspěšných komediích Wayneův svět, ke kterým si sám napsal scénář.
S rokem 1997 přišel první díl Austina Powerse (u nás uváděn jako Špionátor). Kritika i diváci byli nadšeni. Mezi cenami, které Myers získal, byly MTV Movie Award, People's Choice Awards, Grammy Awards a Blockbuster Entertainment Awards. Úspěch filmu si vynutil další pokračování, které bylo rovněž přijato s nadšením, a tak nyní přichází díl třetí.
Všechny tři díly filmu režíroval Jay Roach. Ještě na univerzitě natočil krátký film Asleep at the Wheel, který byl nominován na studentského Oscara. Režijně debutoval filmem právě prvním dílem Austina Powerse (Špionátor) a pokračoval jeho druhou částí. Poté se ujal režie další komedie Fotr je lotr, ve které hráli Robert De Niro, Ben Stiller, Blythe Dannerová a Teri Polová. Napsal a produkoval snímek Mystery, Aljaška, napsal a koprodukoval thriller Zděšení.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Doktor Zloun se i se svým malým němým klonem Méminim vrátil z vesmíru a hned se pouští do nového ďábelského plánu. Chce k zemi přitáhnout obrovský meteorit Midas 22, který je z ryzího zlata. Nejenže se stane nejbohatším člověkem na Zemi, ale navíc meteorit svým nárazem roztaví ledovce a způsobí celosvětovou potopu. K tomu však potřebuje vlečný paprsek a přístroj zásobující ho energií. Ten v sedmdesátých letech vynalezl holandský meteorolog Johan van der Oplz, který byl posedlý zlatem a když při nehodě v laboratoři přišel o genitálie, udělal si je ze zlata. Od té doby se mu přezdívalo Goldmember (Goldúd). Aby ho Zloun pro svůj plán získal, musí se ve stroji času vypravit do roku 1975 a přivézt ho sebou do současnosti. Než však stačí od slov přejít k činům, je zatčen Austinem Powersem. Britský agent je za odvážnou akci povýšen do šlechtického stavu a Zloun se svým klonem je odsouzen na 400 let do vězení.
Vzápětí Austin dostane zprávu, že jeho otec, svou mazaností pověstný agent Nigel Powers, byl unesen. Podle nepřehlédnutelného znamení je za únosem Goldúd. Aby otce zachránil, musí se vydat strojem času do minulosti. Setká se tu se svou bývalou přítelkyní, agentkou Foxxy Cleopatrou, která se právě snaží dopadnout vraha svého parťáka. Od ní se dozví, kde únosci drží jeho otce. Než ho však stačí zachránit, zmocní se ho Goldúd a odvleče ho strojem času do roku 2002. Austin se za ním okamžitě vypraví a vezme sebou také Foxxxy. Mezitím Zloun i Mémini uprchnou s pomocí Frau Farbissiny z vězení. Od ní se také Zloun dozví, že jeho syn Scotty se chce stát stejně zlým jako je on a převzít rodinný podnik. V tokijském zálivu se setká Zloun s Goldúdem a společně začnou pracovat na svém plánu. Austin Powers společně s Foxxy je jim však v patách. Zjistí, že vlečný paprsek vyvíjí pro Zlouna japonský podnikatel Roboto.
Austin věří, že by ho Japonec mohl dovést ke Goldúdovi, a přestože ten tvrdí, že o ničem nic neví, Austin uposlechne svůj instinkt a při pátrání v továrně Roboto se mu podaří najít otce, kterého se právě Goldúd chystá zlikvidovat. Zachrání ho, ale Goldúdovi se podaří uprchnout na palubu Zlounovy ponorky. Tady se také nakonec všichni setkají. Zloun, Mémini, Goldúd, Scotty, otec i syn Powersové a také Foxxy Cloepatra. V dramatické konfrontaci vychází najevo nejedno šokující tajemství.
Mě osobně teda přišel tenhle díl nejlepší ze všech Powersů - Myers je pořád stejně potrhlý (někdy až moc), víc jak půlka vtipů sice není vůbec vtipná, ale musím ocenit fantastický úvod filmu (s účastí Toma Cruise, Stevena Spielberga, Britney Spears,...). A ještě jedna věc - Beyoncé Knowles vůbec neumí hrát. Výsledek je asi takovýhle - pokud máte rádi ztřeštěné komedie nebo pitvoření Mike Myerse, budete v sedmém nebi. Pokud ne, odečtěte si od mého hodnocení tak 2 hvězdičky a ruce pryč (jenom se kdyžtak mrkněte na ten skvělej začátek filmu)

Ocenění:
The Saturn Awards
2003 - Deena Appel (Nejlepší kostýmy) (nominace)

DABING
V českém znění: Tomáš Juřička - Mike Myers (Austin Powers / Dr. Zloun / Tlustý Parchant / Zlatý Úd), Lucie Zedníčková - Beyoncé Knowles (Foxxy Cleopatra) & Nathan Lane (agentka promlouvající za Foxxy), Petr Oliva - Michael Caine (Nigel Powers), Gustav Bubník - Tom Cruise (Austin Powers v "Austinopičkách"), Martin Kolár - Michael York (Basil Exposition), Jiří Plachý - Danny DeVito (Mémini v "Austinopičkách") & Ozzy Osbourne (sám sebe), Jaroslava Obermaierová - Mindy Sterling (Frau Farbissina) & Jeannette Charles (anglická královna Alžběta II.), Jitka Moučková - Diane Mizota (Fuk Mi) & Donna D'Errico (prodavačka melounů) & Britney Spears (ženbot Britney Spears), Antonín Navrátil - Aaron Himelstein (pan Roboto), Jiří Kvasnička - Steven Spielberg (sám sebe), Lucie Svobodová - Gwyneth Paltrow (Dixie Vzorná v "Austinopičkách") & Carrie Ann Inaba (Fuk Yu), Miroslav Saic - Robert Wagner (Číslo 2) & Kevin Cooney (generál Clark), Daniel Tůma - Fred Savage (Číslo 3), Martin Velda - Kevin Spacey (Dr. Zloun v "Austinopičkách"), Filip Švarc - Seth Green (Scott Zloun), Michal Michálek - Aaron Himelstein (mladý Austin Powers), Ladislav Novák - Josh Zuckerman (mladý Zloun) & Fred Stoller (zákazník u stánku s melouny) & Jack Osbourne (sám sebe) Radka Stupková - Sharon Osbourne (sama sebe), Zbyšek Pantůček a další...
Dialogy: Veronika Kernová
Zvuk: Tomáš Bělohradský
Vedoucí výroby: Jaroslav Richtr
Produkce: Stanislav Wszolek
Režie: Bohdan Tůma
Vyrobilo: AW Studio Praha pro Warner Home Video 2003

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 12.09.2002
Premiéra USA: 26.7.2002 New Line Cinema
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.4.2003 (VHS) Warner Home Video
Poprvé na VHS: 1.6.2003 Warner Home Video
Poprvé na DVD: 16.3.2003 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 1 382 746
Tržby celkem - $ 296 655 431
Návštěvnost v ČR 13 956
Náklady (Rozpočet) - $ 63 000 000

FILMY V SÉRII
Austin Powers: Špionátor gastonrolinc.webnode.cz/news/a0197/
Komedie / Akční, USA / Německo, 1997
Režie: Jay Roach, Hrají: Mike Myers, Elizabeth Hurley

Austin Powers: Špion, který mě vojel gastonrolinc.webnode.cz/news/a0198/
Komedie / Akční, USA, 1999
Režie: Jay Roach, Hrají: Mike Myers, Heather Graham

Austin Powers - Goldmember gastonrolinc.webnode.cz/news/a0199/
Komedie / Akční, USA, 2002
Režie: Jay Roach, Hrají: Mike Myers, Beyoncé
 
Tvůrci a herci
Jay Roach (Režie), Demi Moore (Produkce), Mike Myers (Produkce), Jennifer Todd (Produkce), Suzanne Todd (Produkce), Eric McLeod (Produkce), George S. Clinton (Hudba), Peter Deming (Kamera), Jon Poll (Střih), Greg Hayden (Střih), Juel Bestrop (Casting), Jeanne McCarthy (Casting), Rusty Smith (Scénografie), Deena Appel (Kostýmy), Bill Burns (Zvuk), George H. Anderson (Zvuk), Edouard F. Henriques (Masky), Ve Neill (Masky), Camille Calvet (Masky), Howard Berger (Masky), Greg Nicotero (Masky), Greg Nicotero (Masky), Robert Kurtzman (Masky), Robert Kurtzman (Masky), Mike Myers (Scénář), Michael McCullers (Scénář), Mike Myers (Herec), Beyoncé Knowles (Herec), Seth Green (Herec), Michael York (Herec), Robert Wagner (Herec), Mindy Sterling (Herec), Rob Lowe (Herec), Michael Caine (Herec), Fred Savage (Herec), Verne Troyer (Herec), Aaron Himelstein (Herec), Josh Zuckerman (Herec), Tom Cruise (Herec), Gwyneth Paltrow (Herec), Kevin Spacey (Herec), Danny DeVito (Herec), Nichole Hiltz (Herec), Steven Spielberg (Herec), Tommy 'Tiny' Lister (Herec), Britney Spears (Herec), Kevin Cooney (Herec), Clint Howard (Herec), John Travolta (Herec), Michael McDonald (Herec), Greg Grunberg (Herec), Debbie Lee Carrington (Herec), Kristen Johnston (Herec), Patrice Fisher (Herec), Nathan Lane (Herec), Brian Tee (Herec), Masi Oka (Herec), Faune A. Chambers (Herec), Martin Klebba (Herec), Gene Anthony Ray (Herec), Donna D'Errico (Herec), Nikki Schieler Ziering (Herec), Kelly Osbourne (Herec)
 
2002/94/USA/Komedie, Akční, Dobrodružný
 
Zajímavost k filmu
- Záběry na mladého Nigela Powerse (Michael Caine) "ve vzpomínkách" pocházejí z filmu Hurry Sundown (1967).
- Inspirací pro Goldmemberovo (Mike Myers) oblečení byl šatník Eltona Johna.
- Austinovo auto SWNGR 3 je upravený Cadillac Eldorado Fleetwood.
- Do role Nigela Powerse se uvažovalo o Seanu Connerym.
- Ústřední melodii nazpívala Britney Spears. Písnička se jmenuje "Boys" a ve videoklipu, který se natáčel v Los Angeles, se objevuje i Mike Myers jako Austin.
- Společnost Metro-Goldwyn-Mayer Inc., která vlastní práva na celou sérii filmů o Jamesi Bondovi, podala žalobu na tento film. Nelíbilo se jim totiž, že Goldmember nápadně připomíná slavnou bondovku Goldfinger. Stejný problém měli už s názvem druhého dílu Austin Powers: Špion, který mě vojel. Tento titulek si spojovali s bondovkou Špion, který mě miloval. Ani s jednou ze svých žalob ale neuspěli.
- Počet mrtvých ve filmu je 6.
 
Odkazy
 

Hrají:

Mike Myers, Beyoncé, Seth Green, Michael York, Robert Wagner, Mindy Sterling, Rob Lowe, Michael Caine, Fred Savage, Verne Troyer, Aaron Himelstein, Josh Zuckerman, Tom Cruise, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey, Danny DeVito, Nichole Hiltz, Steven Spielberg, Tommy 'Tiny' Lister, Britney Spears, Kevin Cooney, Clint Howard, John Travolta, Michael McDonald, Greg Grunberg, Debbie Lee Carrington, Kristen Johnston, Patrice Fisher, Nathan Lane, Brian Tee, Masi Oka, Faune Chambers Watkins, Martin Klebba, Gene Anthony Ray, Donna D'Errico, Nikki Schieler Ziering, Kelly Osbourne, Fred Stoller, Jim Piddock, Ryan McGonagle, Esther Scott, Scott Aukerman, Brad Grunberg, Kinga Philipps, Peter Navy Tuiasosopo, Susanna Hoffs, Nina Kaczorowski, Nicole Sciacca, Linda Kim, Michael Sun Lee, Jack Osbourne, Mandy Moore, Leyna Nguyen, Michael Chaturantabut, Tara Rice, Diane Mizota