Karate Kid 2 / The Karate Kid, Part II (1986/109/USA/Akční, Romantický, Rodinný, Sportovní) 49%

05.08.2018 09:20
JEDNOU VĚTOU
„Pokračování úspěšnéhp amerického filmu s Ralphem Macchiem v hlavní roli.“

OBSAH
Šest měsíců po svém překvapivém vítězství v turnaji karate se Danny La Russo dozvídá, že jeho japonský učitel Mijagi odlétá na Okinawu za umírajícím otcem. Daniel se rozhodne odcestovat s ním. V letadle zjistí, že Mijagi opustil před lety rodný ostrov kvůli svému nejlepšímu příteli Satovi, který se zamiloval do stejné ženy, jako Mijagi. Starý Japonec zjišťuje, že Sato se s Jukio neoženil. Jeho přítel chce celou záležitost ukončit čestným soubojem. Mijagi se zdráhá řešit věci násilím, ale Sato, který prakticky vlastní celou vesnici, mu nedává jinou možnost, když souhlasí s Mijagiho podmínkou, že půda se navrátí do rukou vesničanů bez ohledu na výsledek souboje. Danny se dostává do konfliktu se Satovým agresivním synovcem Čozenem kvůli dívce Kumiko, ale dokáže se ubránit. Před ohlášeným soubojem vypukne hurikán, během něhož Mijagi zachrání Satovi život. Sato uznává svou chybu a vrací půdu vesničanům. Při oslavách se však nenapravitelný Čozen zmocní Kumiko a ohrožuje ji nožem. Danny znovu musí bojovat, tentokrát na život a na smrt...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Na to, že se jedná od dvojku, tak je to koukatelné, ale samozřejmně je to o něco málo horší, než jednička! Zatímco jednička se točila kolem teenagera Daniela LaRussa, tak dvojka se točí kolem starýho borce pana Miagiho, který i ve svých letech ovládá bojové umění, jako když jí řýži čínskými hůlkami. A to je právě to, v čem je dvojka horší, než jednička! Určitě by každý radši koukal na osud teenagera, než na osud starého pana Miagiho. Takže je to docela i nuda. Trénování není celkem žádné. Jen ty bubínky. Uhybání před rybářským hákem a soutěž v rozsekávání několik vrstev ledu. Poslední souboj mezi Danielem a tím parchantem je určitě lepší, než souboje na turnaji v jedniččce. A rozdávání pěstí podle bubínku je docela dobré. Taky se mi nelíbílo místo děje. Slunou Kalifornii tentokrát tvůrci vyměnili za Okinawu a to nebyl zrovna nejlepší nápad. Celkem povedené. Uvidím, co přinese třetí dl! (Bauer)

Důstojné pokračování legendární jedničky. Přesun na Okinawu tomu prospěl, krásné nové prostředí. Hudební doprovod od B.Contiho, ten jako kdyby brnkal muziku G.Zamfira. Dva noví protivníci, ale už tam nebylo tolik tréninku jako v předešlém díle. Každopádně svoji kvalitu snímek má. (sheen) 3*

Je velmi zajímavé koukat na film z nostalgie, povětšinou mám k tomu filmu určitý vztah. Po mnohaleté pauze a shlédnutí jsem se zásmal mnoha věcem, ve smyslu nelogičnosti, béčkovitosti nebo typickým snímáním kamery 80.let. Druhý díl v sobě má méně trénování, jelikož chlapec již skoro všechno umí. Hodně příběh zachraňují záběry na přírodu Okinawy. Konečné zúčtování na konci filmu zde samozřejmě nechybí. (codeas) 2*

VELKÁ RECENZE
Daniel odjíždí se svým učitelem karate  Mijagim na ostrov Okinawa. Tam se po letech  setkává se svým protivníkem Satem, který  ostrov ovládá. Zatímco Mijagi se Satem i přes  všechno se boji vyhne, musí Daniel svést boj se  Satoovým synovcem Čozenem na život a na smrt.  Bojové umění a o to tu jde především, prvky  japonského způsobu života.
Volné pokračování začíná tam, kde předchozí snímek skončil. Tedy v atmosféře po vítězném zápase. A je přehnaně ukázáno, jak se Kreese až fanaticky nedokázal smířit s prohrou svého družstva. A pak už vše dál pokračuje v zavedené rovině. Daniel dál trénuje netypickým způsobem dle svého učitele Mijagiho. Ten dostává zprávu o vážném zdravotním stavu svého otce a tak se děj přesouvá do Okinawy, kde se ukáže pro změnu dávný soupeř Mijagiho, který ho chce přinutit k zápasu. Tady už nejde o sport. Tady jde o čest, záchranu vesnice a dokonce i o život. Ale místo se našlo i pro nějakou tu romantiku.
Snímek se snažil od podobných, se kterými se ve své době takřka roztrhl pytel, odlišit, ale bohužel, naivita a zoufalost scénáře převyšuje veškerá očekávání. Snímek vyznívá jako neškodný rodinný film, kde jsou zápasy, násilí a vůbec brutalita drženy hodně přísně na uzdě. A tak je to celé nepřesvědčivé, zoufalé a žánrově spíše ponižující. Vidět například značně vyhublého kluka, jak na jeden úder rukou rozsekne několik vrstev ledu, skutečně spíše vyvolá úsměv než obdiv. Snímek tedy určen pro mladší diváky, nebo-li pro starší děti, které by to snad oslovit mohlo. Jinak, bohužel.

Ocenění:
Academy Awards
1987 - Píseň (nominace)

Golden Globes
1987 - David Foster (Nejlepší originální píseň) (nominace)

DABING
1.DABING (Kino)
V českém znění: Martin Šotola - Ralph Macchio (Daniel), Jiří Holý - Pat Morita (Mijagi) a další
Dialogy a režie: Marie Fronková
Vyrobil: Golemfilm 1992

2.DABING (VHS, Markiza)
V českém znění: Filip Jančík - Ralph Macchio (Daniel LaRusso), Jiří Zavřel - Noriyuki 'Pat' Morita (Miyagi), Bruce Malmuth (hlasatel), Wes Chong (Satov podomek), Karel Urbánek - Danny Kamekona (Sato), Arsenio 'Sonny' Trinidad (Ichiro), Charlie Tanimoto (Miyagiho otec), Will Hunt (poštovní doručovatel), Pat E. Johnson (rozhodčí), Robert Fernandez (hlídač), Miriam Chytilová - Tamlyn Tomita (Kumiko), Natalie N. Hashimoto (přítelkyně Kumiko), Traci Toguchi (zvonářka), Garth Johnson / Brett Johnson (kluci žádající o autogram), Radka Malá - Nobu McCarthy (Yukie), Lee Arnone (letuška), Zdeněk Mahdal - Yuji Okumoto (Chozen), Martin Kove (Kreese), Evan Malmuth (taxikář), Jakub Saic - George O'Hanlon Jr. (voják), Clarence Gilyard Jr. (americký voják č. 1), William Zabka (Johnny), Bradd Wong (kluk na ulici), Joey Miyashima (Toshio)
Zvuk: Jan Morávek
Překlad: Olena Cikánková
Dialogy: Karolína Průšová
Režie: Vladimíra Wildová
Vyrobil: Bonton, divize Bonton Films 1993

3.DABING (Blu-ray)
V českém znění: Vojtěch Hájek - Ralph Macchio (Daniel LaRusso), Bohuslav Kalva - Noriyuki 'Pat' Morita (Miyagi), Nikola Votočková, Anna Suchánková, Petr Burian, Radek Hoppe, Jan Škvor, Jan Kalous, Pavel Vondra, Vojtěch Rohlíček, Radana Herrmannová, Stanislav Lehký, Ludvík Král, Eliška Nezvalová, Zdena Petrová, Jan Rimbala, Adam Mišík a další
Překlad: Ivan Hanuš
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Martin Ženíšek
Dialogy a režie: Luděk Koutný
Výroba: LS Productions Dabing v roce 2010

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 20.6.1986 Columbia Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 25.1.2002 (DVD)
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 31.5.2010 (Bontonfilm)
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: 31.5.2010 Bontonfilm

Tržby celkem - $ 130 000 000
Náklady (Rozpočet) - $ 13 000 000
 
FILMY V SÉRII
Karate Kid gastonrolinc.webnode.cz/news/a0167/
Rodinný / Drama, USA, 1984
Režie: John G. Avildsen, Hrají: Ralph Macchio, Pat Morita

Karate Kid 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0168/
Akční / Romantický, USA, 1986
Režie: John G. Avildsen, Hrají: Pat Morita, Ralph Macchio

Karate Kid 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0170/
Akční / Drama, USA, 1989
Režie: John G. Avildsen, Hrají: Ralph Macchio, Pat Morita

Nový Karate Kid gastonrolinc.webnode.cz/news/novy-karate-kid-the-next-karate-kid/
Akční / Sportovní, USA, 1994
Režie: Christopher Cain, Hrají: Pat Morita, Hilary Swank

Karate Kid gastonrolinc.webnode.cz/news/karate-kid-karate-kid-2010/
Akční / Drama, USA / Čína, 2010
Režie: Harald Zwart, Hrají: Jackie Chan, Jaden Smith
 
Tvůrci a herci
John G. Avildsen (Režie), Jerry Weintraub (Produkce), Bill Conti (Hudba), James Crabe (Kamera), David Garfield (Střih), John G. Avildsen (Střih), Jane Kurson (Střih), Caro Jones (Casting), William J. Cassidy (Scénografie), Mary Malin (Kostýmy), Tom C. McCarthy (Zvuk), Don Digirolamo (Zvuk), Robert Knudson (Zvuk), John M. Elliott Jr. (Masky), Robert Mark Kamen (Scénář), Pat Morita (Herec), Ralph Macchio (Herec), Bruce Malmuth (Herec), Martin Kove (Herec), Sarah Kendall (Herec), Tamlyn Tomita (Herec), B.D. Wong (Herec), William Zabka (Herec), Chad McQueen (Herec), Clarence Gilyard Jr. (Herec), Jeffrey Rogers (Herec), Ron Thomas (Herec), Raymond Ma (Herec)
 
1986/109/USA/Akční, Romantický, Rodinný, Sportovní
 
Zajímavost k filmu
- Elisabeth Shue se po natáčení prvního filmu rozhodla sérii opustit a pokračovat ve studiu na Harvardu. Měla mít ještě malou roli i ve druhém díle, kde se měla rozejít s Danielem (Ralph Macchio), nakonec však byla ze scénáře vyškrtnuta.
- Úvodní scény, kdy je Daniel (Ralph Macchio) ve sprše a kdy se s panem Miyagim (Pat Morita) dostanou do konfliktu s trenérem Kreesem (Martin Kove), byly původně natočeny pro první díl série.
- Práce na natáčení filmu začali 10 dní po premiéře prvního dílu.
 
Odkazy