Fotr je lotr / Meet the Parents (2000/104/USA/Komedie, Romantický) 69%

05.08.2018 09:19
JEDNOU VĚTOU
„Konečně nalezl dívku svých snů, ale pro jejího otce se stal ošklivou noční můrou."

OBSAH
Konečně nalezl dívku svých snů, ale pro jejího otce se stal ošklivou noční můrou.Greg Focker je až po uši zamilován do Pamely a tak když přijde svatební oznámení od dívčiny mladší sestry, je připraven poznat celou rodinu své vyvolené a požádat rodiče o ruku. Zdánlivě banální situace, kdy se obě strany snaží za každou cenu vytvořit o sobě ten nejlepší dojem. Otec Bynres, někdejší agent CIA, od přírody nedůvěřivý a podezíravý, má ovšem mnohem lepší výchozí pozici. Je na domácí půdě a zásadně mu pro jeho prvorozenou nikdo není dost dobrý. Natož hoch, který nemá kladný vztah ke kočkám, ztratil mu čtyřnohého miláčka a chtěl ho trapně nahradit jiným z útulku, je zaměstnán v nemocnici jako zdravotní "bratr", detektor lži na něj prozradil, že dobře ví, co jsou to pornofilmy a ještě ke všemu má tak směšné a nemožné příjmení. Gregovi se navíc daří skutečně mistrovsky šlapat v porcelánu a nechávat za sebou spoušť a poušť. V jednu chvíli už to vypadá, že Pam si s ním své ano nikdy neřekne.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Mám rád komedie s Benem Stillerem. A nestydím se za to. Fotr je lotr sice nepatří k těm nejvtipnějším, ale rozhodně je jednou z těch normálnějších. Většina fórů je založena na neuvěřitelném smolařství hlavního hrdiny. Prostě takové Kopyto nového tisíciletí. Stiller se na rozdíl od Richarda nechová jako absolutní kretén, tudíž jsem neměl chuť ho zabít. Navíc mu zdatně sekunduje převážně nevážný Robert De Niro a v menší roličce i skvělý Owen Wilson. 75% Zajímavé komentáře: Oskar, salahadin (Matty) 4*

Obrovský potenciál bohužel nebyl využit v plné míře. Film nezachrání ani pár skvělých vtípků. Ben se snaží a Robert by měl dostat nějakou pořádnou hlášku. Hlavní problém však je v tom, že scénář využívá herce jen částečně a na druhé třetí podívání nenajdete v komedii nic navíc... Sympatické vtípky a pohledy prostě nefungují donekonečna. Snad bude dvojka o něco lepší. (Djkoma) 3*

Celkem příjemná oddychovka o těžkém seznamování mládence s poněkud svéraznou rodinou své nastávající. Popravdě, takové tele jako Gaylord Jebal to snad ani lehké mít nemůže... obzvlášť, když má proti sobě tak náročné stvoření, jakým je otec a agent CIA v jedné osobě. Pár slušných (byť nikterak závratně inteligentních) gagů poněkud zabíjí typický afekt a "láskyplný" patos. A nad typickým afektem a patosem vítězí slušný komik Stiller a opravdu velkoformátový otec-neruda Robert DeNiro. Žádné ohrožení bránice, ale konec konců ani vkusu... (Marigold) 3*

VELKÁ RECENZE
Poněkud nesmělý Greg Focker, který pracuje v nemocnici jako ošetřovatel, letí se svou přítelkyní Pam, učitelkou v mateřské škole, na svatbu její mladší sestry Debbie, aby se při té příležitosti představil jejím rodičům a požádal je ruku jejich dcery. Tréma a nešťastná shoda náhod však způsobí, že se neuvede zrovna nejšťastněji. Zejména Pamin otec Jack Byrnes není s mladíkem příliš spokojen. Nelíbí se mu ani jeho jméno, ani jeho pro muže prý nedůstojné povolání a také mu vadí, že si Greg nepadl do oka s jeho milovaným kocourem Jinxem. Navíc se zmatený Greg neustále zaplétá do drobných lží, kterými se snaží vylepšit tak, aby se rodičům své nastávající zalíbil, a jeho smůla vyvrcholí u večeře, kdy zátkou od šampaňského rozbije urnu s popelem Jackovy uctívané matky.
Po zákroku konzervativních rodičů také sejde ze společné noci s Pam a když Greg v noci bloudí domem, objeví v podzemí Jackovu tajnou velmi neobvykle vybavenou pracovnu. Jack ho tu však přistihne a donutí ho, aby se podrobil testu na detektoru lži, který je součástí vybavení. Pam se pak musí Gregovi přiznat, že její otec není penzionovaným zahradníkem, jak mu tvrdila, ale bývalým specialistou CIA na psychologické profily a vyšetřování. A jako by to nestačilo, přistihne další den ráno Jack svého syna s dýmkou na marihuanu a ten tvrdí, že patří Gregovi. Jack poté nic netušícího Grega varuje, že si na něj dá hodně dobrý pozor a nedovolí, aby mu zkazil dceru. To však zdaleka není konec katastrofám, které se na Grega a jeho prostřednictvím na celou rodinu Byrnesových hrnou.
Při vodním volejbalu v bazénu Pamina bývalého nápadníka, milionáře Kevina Rawleyho, se Gregovi podaří zasmečovat tak, že trefí Debbie přímo do nosu a ta musí být ošetřena v nemocnici. Vzápětí se mu podaří rozbít záchod a celý septik vyteče na trávník, kde mělo dojít k obřadu. A ještě než se rodina z pohromy vzpamatuje, dorazí z letiště Gregův kufr. Bohužel nesprávný, ve kterém šokovaný Jack objeví sadomasochistické potřeby. Zdá se, že situace už nemůže být horší. Zatímco Jack volá svým přátelům z CIA, aby Grega pořádně prověřili, Greg najde na střeše své cigarety, které sem hodila Pam dřív než zazvonili, protože otec kuřáky nesnáší.
Zapálí si, aby alespoň trochu uklidnil pocuchané nervy, způsobí však požár, jehož obětí se mimo jiné stane svatební oltář, který pro dvojici osobně vyřezal Kevin. Ve zmatku kolem požáru se navíc ztratí Jinx a Greg, aby napravil svou pošramocenou pověst, přiveze z blízkého útulku kočku, která je po nabarvení ocasu Jinxovi k nerozeznání podobná. Jenže falešný Jinx způsobí v domě pohromu a mimo jiné zničí Debbie její drahé svatební šaty. Greg musí přiznat pravdu a to je zřejmě poslední kapka. Jack ho vyhodí z domu a zklamaná Pam se s ním rozejde. Krátce poté, co odjede na letiště, dorazí fax, dokazující nejen to, že Greg má lékařský diplom, ale také mnohé další informace, ze kterých Pam pochopí, že milovanému muži křivdila. Společně s matkou pak otci vyčtou, že jeho žárlivost na nápadníky přesahuje meze zdravého rozumu a ten se rozhodne vše napravit.

O NATÁČENÍ
Fotr je lotr začal původně jako krátký film od mladého komika/režiséra Grega Glienna. Nízkorozpočtový velmi legrační příběh o strašlivém uvedení do rodiny se dotknul tématu, které vyvolává třas v srdci každého mladého nápadníka.
Nancy Tenenbaumová, jejíž filmy čítají The Daytrippers a Sex, lži a video, byla tím krátkometrážním filmem okamžitě okouzlena a viděla v něm obrovský potenciál pro větší, celovečerní film. "To nejlepší na filmu byl ten jeho univerzální námět," vysvětluje Tenebaumová. "Je to ta nejvíce nervy drásající zkušenost, když jdete do domu rodičů své přítelkyně nebo přítele úplně poprvé a snažíte se udělat dobrý dojem a Greg byl schopný na to všechno ukázat."
Ve snaze převést původní námět do většího rozměru, přivedla Tenenbaumová k film scénáristu Jima Herzfelda, který předtím pro Disneyho napsal Meet the Deedles. Akorát v době, kdy Herzfeld dopsal první koncept, byla vypuštěna prvotina mladého režiséra Jaye Roache Austin Powers a on byl přímo bombardován dalšími scénáři.
"Přečetl jsem padesát scénářů, možná víc," říká Roach. "A Fotr je lotr byla ta nejlegračnější věc, kterou jsem kdy četl." Roach se rozhodl natočit ten film. "Cítil jsem, že jde o nesnáze v trochu universální situaci, kde prostě musíte jít a získat souhlas své vyvolené."
Jedna z nejlegračnějších scén filmu spočívá v odhalení, kdy se Greg dozvídá o minulosti Jacky Byrnese, coby agenta CIA. "Bylo důležité, abych zdůraznil ten fakt, že Jack byl nejen v CIA, ale jeho specializace byla v psychologické profilaci," vysvětluje Roach: "Přesně řečeno, s výjimečným talentem poznat, zda lžete či nikoliv."
Při výběru pro roli impozantního Jacka Byrnese učinili filmaři neočekávaný krok, když zaslali scénář legendárnímu nositeli ceny Akademie Robertu DeNirovi a jeho partnerce v Tribeca Productions, Jane Rosenthalové, jež byli okamžitě nadšeni možností natáčet tento film. "Mysleli jsme si, jaký je to výborný nápad," vzpomíná Rosenthalová: "A také to byla pro Boba další komediální role po Wag The Dog a Přeber si to."
"Bob nebyl až do teď známý jako komediální herec," prohlašuje Roachová: "Ale myslím, že lidé poznají, že je jedním z největších komiků v branži."
"Fotr je lotr mi byl představen jako obraz - kdy přijdete do domu otce své dívky, otevřete dveře a tam je Bob DeNiro," řekla Rosenthalová: "A já se začala smát. Když pomyslíte na DeNirovu osobnost z filmů jako Taxikář nebo Mys hrůzy. Bylo skvělé představit si, jak otevřete dveře a tam stojí vaše nejhorší noční můra."
"Bobova postava je trochu zvláštní," dodává Rosenthalová. "Miluje svou dceru a velmi ji chrání. Ale ta ochrana je až příliš těsná a trošku bláznivá, skvělá pro všechny druhy komedie." Podle DeNira: "Na postavě se mi líbilo to, že ze začátku si nejste moc jistí tím, co dělá, potom se stává trošku excentrickým a najednou zjistíte, že je to ex-CIA zaměstnanec."
V době, kdy DeNiro vyjádřil svůj zájem o projekt, přidal se k týmu Ben Stiller jako Greg. "Na seznamu herců bylo tak málo jmen, že jsem se domníval, že budu muset zredukovat postavu Grega," řekl Roach. "Ale Ben byl pro mě vždy na vrcholu toho seznamu."
"Pamatuji si, jak jsem ten scénář četl poprvé a zamiloval si ten nápad," popisuje Stiller, hvězda kasovního trháku Něco na té Mary je. Stiller sám je rovněž scénárista a režisér a měl několik nápadů k postavě Grega. Jeho myšlenkou bylo například to, aby jeho postava pracovala jako ošetřovatel v nemocnici, stejně jako uvést Grega se vztahem k velkoměstu, tak aby více vynikly jeho pocity outsidera v domě Byrnesových.
"Necítí se dobře na předměstí nebo ve WASP - středoamerické perfektní komunitě," osvětluje tu myšlenku herec, "Moje postava je měšťák, je to intelektuál... je obřezaný."
DeNiro dodává: "Byrnesovi jsou vlastně normální rodina, ale jakmile se soustředíte na jakoukoliv rodinu a podíváte se trošku hlouběji pod povrch, vždycky tam najdete nějaké výstřednosti či blázniviny. Na tohle konto jde většina humorných scén filmu."
Zatímco Roach připravoval dobrý tým, Stiller byl zpočátku trochu nervózní z hraní vedle DeNira. "Myslím, že každý herec reaguje stejně, když se mluví o spolupráci s ním," vysvětluje Stiller. "Během prvních pár týdnů jste v takovém surrealistickém stavu - Nemůžu uvěřit tomu, že pracuji s Robertem DeNirem".
"Myslím, že se to poté trochu obrátilo, když na mě DeNiro začal zírat - Něvěřím tomu, že pracuji s Benem Stillerem," žertuje herec. "A nebylo to zrovna v té samé úrovni, jako jsem já nemohl uvěřit, že pracuji s Robertem DeNirem..."
Ve skutečnosti se při natáčení oba herci často rozesmávali. "Bylo to obvykle jenom v tom, jakým způsobem se na sebe koukli," říká k tomu režisér. "Najednou prostě vybuchnou. Mám spoustu metrů na nichž se DeNiro šíleně směje, jenom kvůli tomu, jak se na něj Ben podíval."
"Oba máme různé styly, které v tomto případě pracovaly dobře," řekl DeNiro. "Ben je velmi zábavný, ale co ho činí ještě zábavnějším je to, že on sám si o sobě nemyslí, že legrační. Dokonce si ani nemyslím, že by se považoval za komika."
Jakmile byly v týmu DeNiro a Stiller, byl zaměstnán i spisovatel John Hamburg, aby pomohl ušít přesné dialogy pro rozdílné osobnosti DeNira a Stillera.
Hledání herečky pro roli Pam Byrnesové, Gregovy přítelkyně a Jackovy věrné dcery, která ale vyjádřila svou touhu po svobodě přestěhováním do Chicaga, bylo dlouhé a pracné. "Hledali jsme tu pravou osobu, do které by se mohl Ben zamilovat a bylo to těžké," vzpomíná Rosenthalová. "Naše vedoucí castingu Ellen Chenowethová viděla každou ženu mezi New Yorkem a Los Angeles."
Hledání skončilo s nalezením herečky Teri Poloové, která v té době byla asi nejznámější ze své hostující role v televizní show Felicity. "Teri mě zasáhla tím, jak je hrozně chytrá," říka Roach. "A má v sobě kus sarkasmu, což bylo přesně to, co jsem potřeboval."
Fotr je lotr se natáčel v jednom soukromém domě v Old Brooksville ve státě New York. Exteriéry se natáčely dva týdny před domem Colonial revival, který pasoval pro Byrnesovu rezidenci v zámožné oblasti severního pobřeží Long Island.
Vedoucí výpravy Rusty Smith, který se rovněž podílel na Austinu Powersovi: Špiónovi, který mě vojel i na Mystery, Alaska, prohledal celý New York kvůli perfektnímu Byrnesovic domu. "Při mém prvním rozhovoru s Jayem, jsme se bavili o DeNirově postavě coby bývalého člena CIA a všechny ty obrázky sami přišli do mé hlavy - tak jako Harrison Ford jako Jack Ryan," vzpomíná Smith. "Zaměřili jsme se na trochu patriotický vzhled - z koloniálních dob, klasický architektonický typ."
Ve skutečnosti, dům který Smith našel na Long Islandu blízko zátoky Oyster (=ústřice), kde byl podle scénáře situován, byl takřka identický s kresbou, kterou si Smith udělal v představě ideálního domu. Dům Old Brookville navíc nabídl správné šířku pozemku pro některé klíčové scény, jako například Debbiina svatba pod širým nebem, a další bonus byl v tom, že majitel v domě nesídlil.
Záběry Kevino velkého domu, toho typu, který Greg se svým sesterským platem nikdy nebude vlastnit, byly natáčeny v Harrisonu v New Yorku, zatímco se produkce přesunula do dalšího soukromého domu na Long Islandu, kde natáčela scény z Kevinova domácího bazénu. Ostatní lokace z Long Islandu zahrnují obchodní dům Trunz v přístavu Washington, zvířecí útulek ze zátoky Oyster a Victor Talbots Formals v Greenvaleu. Natáčelo se rovněž i v Louie Seafood restauraci v přístavu Washington, kvůli scénám Debiiny a Bobovy zkušební večeře.
Rovněž oblečení herců reflektoval konzervativní nicméně vkusný vzhled. Návrhář kostýmů Daniel Orlandi, který navrhoval oblečení pro Flawless společnosti Tribecca a televizní seriál Witness to the Mob, oblékl Byrnesovu rodinu do látek jako jsou kašmír a manšestr v teplých, podzimních barvách.
Zatímco ženy byly oblečeny v šatech od Burberryho, Chanel, Hermes a Caroline Herrerové, šatník Roberta DeNiro byl ve stylu gentlemana z předměstí, většinou věci od Ralpha Laurena. "Učinili jsme Jacka velmi WASPovitého (WASP - zkratka pro čtvrti plné stejných dokonalých domečků), ve všech těch manšestrových a kašmírových svetrech s výstřihem do V," popisuje to Orlandi. "Nikdy jsem neviděl Roberta DeNiro takto oblečeného ve filmu."
Jedna z postav, která nenosí žádné oblečení po celou dobu natáčení je kočka Jinx. Od té doby, co Pam opustila domov, našel Jack neobyčejné zalíbení v její kočce. Naučil jí jíst slaninu přímo z jeho pusy, skákat mu do náručí a dokonce i používat záchod. Všechny tyto zvyky si musela filmová kočka nacvičit, tedy kromě toho posledního. Ve skutečnosti musí lidští herci vydržet více než kočky. Na prvním pracovním dni Phyllis Georgeové byla, spolu s částí štábu, celá postříkána bahnem. Naštěstí režisér Jay Roach zvládl vše na jeden záběr.
"Přála bych si, aby každý režisér pracoval jako Jay," říká Rosenthalová. "Má neuvěřitelný smysl pro načasování, skvělé cítění pro vtip, úžasný smysl pro dramatické situace a je prostě fantastické s ním pracovat. A Jay je také jeden z nejpříjemnějších lidí v Hollywoodu."

Ocenění:
Academy Awards
2001 - Píseň (nominace)

Golden Globes
2001 - Robert De Niro (Nejlepší herec - komedie nebo muzikál) (nominace)

DABING
V českém znění: Zdeněk Mahdal - Ben Stiller (Greg Jebal), Jaromír Meduna - Robert De Niro (Jack Byrnes), Dana Černá - Teri Polo (Pam Byrnesová), Jaroslava Brousková - Blythe Danner (Dina Byrnesová), Ladislav Novák - Owen Wilson (Kevin Rawley), Bohdan Tůma - Thomas McCarthy (Bob Banks), René Slováčková - Phyllis George (Linda Banksová), Libor Terš - James Rebhorn (Larry Banks), Tereza Duchková - Nicole DeHuff (Debbie Byrnesová), Jakub Saic - Jon Abrahams (Denny Byrnes), Pavel Vondra - Judah Friedlander (prodavač), Tomáš Juřička, Antonín Navrátil, Miroslav Středa, Bohumila Dolejšová, Filip Jančík, Natálie Topinková, Bedřich Šetena, Martin Kolár (titulky) a další
Překlad: Natálie Nádassy
Zvuk: Antonín Němec
Produkce: Ivana Koudelková
Dialogy a režie: Martin Kolár
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska, studio Budíkov pro Bonton Home Entertainment 2001

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 28.12.2000 Bontonfilm
Premiéra USA: 6.10.2000 DreamWorks
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.7.2001 (VHS) Bonton Home Video, 1.07.2001 (DVD) Bonton Home Video
Poprvé na VHS: 1.9,2001 Bonton Home Video
Poprvé na DVD: 14.6.2004 Universal
Poprvé na Blu-ray: 6.7.2011 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 7 086 091
Tržby celkem - $ 275 444 045
Návštěvnost v ČR 76 747
Náklady (Rozpočet) - $ 55 000 000

FILMY V SÉRII
Fotr je lotr gastonrolinc.webnode.cz/news/a0163/
Komedie / Romantický, USA, 2000
Režie: Jay Roach, Hrají: Robert De Niro, Ben Stiller

Jeho fotr, to je lotr! gastonrolinc.webnode.cz/news/a0138/
Komedie / Romantický, USA, 2004
Režie: Jay Roach, Hrají: Robert De Niro, Ben Stiller

Fotři jsou lotři gastonrolinc.webnode.cz/news/a0145/
Komedie, USA, 2010
Režie: Paul Weitz, Hrají: Robert De Niro, Ben Stiller
 
Tvůrci a herci
Jay Roach (Režie), Robert De Niro (Produkce), Jay Roach (Produkce), Jane Rosenthal (Produkce), Nancy Tenenbaum (Produkce), Randy Newman (Hudba), Peter James (Kamera), Greg Haydenl (Střih), Jon Poll (Střih), Ellen Chenoweth (Casting), Rusty Smith (Scénografie), Daniel Orlandi (Kostýmy), George H. Anderson (Zvuk), Charlie Essers (Zvuk), Andy Koyama (Zvuk), Jonathan Wales (Zvuk), Michal Bigger (Masky), Jim Herzfeld (Scénář), John Hamburg (Scénář), Mary Ruth Clarke (původní scénář), Greg Glienna (původní scénář), Robert De Niro (Herec), Ben Stiller (Herec), Teri Polo (Herec), Blythe Danner (Herec), Nicole DeHuff (Herec), Jon Abrahams (Herec), Owen Wilson (Herec), James Rebhorn (Herec), Thomas McCarthy (Herec), John Fiore (Herec), Spencer Breslin (Herec), Judah Friedlander (Herec), Russell Hornsby (Herec), Frank Santorelli (Herec), Kali Rocha (Herec)
 
2000/104/USA/Komedie, Romantický
 
Zajímavost k filmu
- Greg Focker (Ben Stiller) nosí hodinky značky Swiss Army Original 24220.
- Kevinův (Owen Wilson) bazén má odrazové prkno. Když však hrají vodní pólo, mají vodu do pasu. Nikdo by se do takto mělkého bazénu zajisté neodvážil skočit.
- Julia Stiles se účastnila konkurzu na roli Pam, ale nakonec se rozhodla pro jiný film.
- Filmový institut nechtěl povolit ve filmu jméno "Focker", pokud tvůrci nenajdou alespoň jednu skutečnou osobu s tímto dvojsmyslným příjmením.
- Kocour Mr. Jinks byl pojmenován podle komiksového seriálu z padesátých let.
- Příjmení Focker vymyslel Jim Carrey, který se zajímal o hlavní roli a přispěl svým dílem i do scénáře.
- Ben Stiler řekne před motlitbou, že není žádný rabín. Postavu rabína přitom hrál v předešlém filmu.
- Domácí video Teri Polo, které je umístěno na začátku filmu, natočil její manžel Tony Moore a pochází z rodinného archívu.
- Původně měla být honička v autech parodií na film Ronin, ale když filmaři viděli, jak rychle se mění světla na semaforech, tak scénu přepsali. Semafory se skutečně mění tak rychle, jak vidíme ve filmu.
- Postavu Jacka Byrnese mohl hrát také Christopher Walken, který byl druhou volbou.
 
Odkazy