Fotři jsou lotři / Little Fockers (2010/94/USA/Komedie) 56%

05.08.2018 09:17
JEDNOU VĚTOU
„Že by se konečně sblížili? Aspoň kvůli dětem?“

OBSAH
Že by se konečně sblížili? Aspoň kvůli dětem? Nejhorší věcí v životě Grega Jebala (Ben Stiller) je jeho tchán Jack Byrnes (Robert De Niro). Na to si už za tu dobu, co žije s dcerou bývalého elitního agenta tajných služeb, stačil zvyknout. Vztah vzájemně trpěné tolerance přežil fázi seznamování, svatebních příprav, dokonce i vzájemného setkání rodičů Grega a jeho ženy Pam (Teri Polo). Ve třetím díle Jebalovic komediální rodinné kroniky se ovšem schyluje k Velkému třesku. Greg se chce konečně stát neformální hlavou rodinného klanu, čemuž se Jack pochopitelně zuby nehty brání. U Jebalů právě zaťukala na dveře krize středního věku. Greg už přišel na to, že povolání zdravotní bratr není to, co by z něj v očích jeho pětiletých dvojčat dělalo hvězdu, a hlavně nesype tolik, kolik by rodinný rozpočet potřeboval. Začne proto po práci melouchařit v jedné farmaceutické firmě, což probudí radary podezíravého tchána, zvlášť když zjistí, že tamní Gregova nadřízená (Jessica Alba) je víc než rozkošná. Nejen podezření z nevěry zjitří klima gigantické rodinné sešlosti, která se uskuteční na počest oslavy pátých narozenin malých Jebalů. Pozvání na oslavu přijme i Pamin bývalý přítel Kevin (Owen Wilson), Jackův velký favorit, který se rozhodne probudit bývalé vášně, snubnímu prstýnku na Pamině prstu navzdory. V dusné atmosféře se Greg definitivně rozhodne ukázat celému světu a především tchánovi, že je pravou hlavou rodiny, nicméně prostředky, které pro to zvolí, vytvoří řetězec katastrofálně komických situací, jež jeho autoritu rozhodně neposílí.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Třetí fotří díl doplácí na příliš vysokou kvalitu svých starších brášků. Zejména první díl by v kategorii "filmy u kterých se smějeme jako hovada" byl žhavým kandidátem na přední pozice. I když se srovnávím filmů zcela vyhýbám u filmových serií je situace trošku jiná. Ve třetích fotrech totiž všechno humorné už bylo servírováno dříve, z čeho tedy uvařit závěrečný dezert. Všechny postavy už známe, Mr. Gings už umí splachovat prkýnko a Jebal se projebal ke šťastnému rodinému životu. Takže jediný co zbejvalo, zavolat všechny Jebaly i nejebaly před kamery a pokusit se o zázrak, ale ten se prostě zcela zákonitě nemohl konat. Ano, jistě film nepostrádá na vtipu, ale už jen pouze při společných scénách Roberta a Bena. Zbytek scén naházet do hajzlu a poprosit Mr.Gingse o spláchnutí. Tohle už bohužel není ta fotří dálnice s fórama na každým kilometru. (Enšpígl) 3*

Těšil jsem se, proč by ne. Mně je jedno, když komedie mají pokračování. To je na samotných autorech a jejich úsudku a když mají nápady, tak jen ať je zrealizují. A proto taky nemůžu říct, že by tenhle film byl tak špatnej, jak sám DeNiro kdekoliv tvrdil. Naopak se mně to docela líbilo, jen mě tam štvala jedna věc. A to vlastně fakt, že se střídali naprosto příšerný a debilní scény s těma zase neuvěřitelně vtipnejma a to tak šíleným způsobem, že si toho nešlo nevšimnout. Ale pobavil jsem se, nemůžu říct že ne. Sice to neobsahuje kvality prvního dílu, ale vlastně to svůj účel splnilo a to je podstatný. (Malarkey) 3*

Zásadní problém je hned u žánru. Nekecám, ale já se prvních pětačtyřicet minut prakticky vůbec (vlastně vůbec) nezasmál. Tvůrci jednoduše vaří z vody, sází na výrazně tupější styl zábavy, chybí jim kvalitně napsané, natož pak vypointované dialogy. Přitom ani třetí díl o tom, jak Greg Jebal odráží útoky svého pedantského tchána, nemusel být komediálním omylem, zvlášť když byla jednička dle mého pohříchu nedoceněná. Nepomůže ani hvězdné herecké obsazení vedlejších postav (Jessica Alba coby stíhačka ještě ujde, postava Harvey Keitela je už dost mimo, u Barbry Streisand a Dustina Hoffmana platí, že čím méně, tím lépe), naštěstí trio Stiller, DeNiro a Wilson je stále velmi slušné. Omyly a podezřívání nicméně trpí nulovým napětím, chybí pevnější děj, hodně trapné momenty (klystýr, injekce do penisu) naštěstí brzy vylepší přítomnost expřítele Owena Wilsona, druhá lepší polovina nebo několik solidních scén (schovávaná v bazénku s míčky, porcování krocana). Ty tři hvězdy mi sem ale nakonec sedí líp.. (castor) 3*

VELKÁ RECENZE
Fotři jsou fajn. Nebo alespoň byli. Nestydím se na úvod přiznat, že sérii o škádlení Grega Jebala a Jacka Byrnse mám velmi rád. Není moc úspěšných amerických komedií, které bych považoval vlastně za nedoceněné - právě první dva Fotry bych ale do téhle kategorie určitě zařadil. Hodnocení jako poklidný komediální nadprůměr mi totiž připadá nedostatečné, spíš bych se nebál první dva snímky prohlásit za kinohity trvalé kvality, které si po zásluze vydobývají status televizních stálic. Trojka je jiná.
Očividná nástraha spočívá už v samotné zápletce. Zatímco první sequel efektivně obrátil půdorys jedničky a vtáhl do hry rozjívenou Jebalovic famílii, díky čemuž jsme mohli sledovat zábavnou válku dvou protikladných světů, trojka je už klasickou nastavovanou kaší, a to v rozbředlém a zcela zbytečném slova smyslu. Potřebu studia Universal udělat velký vánoční hit se tentokrát nepodařilo obhájit nějakou nosnější story. Film se sice v originále jmenuje „Little Fockers“, ale o malých Jebalech vlastně vůbec není - ratolesti jsou tu jen do počtu, tak aby měl tatíka Jebala ve finále kdo obejmout. A kdo ho humorně pozvracet… Greg se tak akorát znovu ocitne pod dohledem přísného tchána, znovu čelí jeho agentským metodám a znovu musí chránit svou vyvolenou před svody kamaráda Kevina (Owen Wilson). Důvod? Vesměs z prstu vycucaný.
Prapodivná kombinace tchánovy nejistoty, podezírání a omylů (že by Greg opravdu podváděl manželku?) nemůže třetí díl vůbec utáhnout. Výsledkem je nulové napětí, nezáživné posuny v příběhu a fakt, že na alespoň trochu náročnější diváky se začne valit smrádek ze zatuchlého opakování téhož. Zkrácená stopáž a svižné režijní vedení sice brání vítězství nudy, ale veselo taky dvakrát není.
Fotři jsou lotři přitom disponují jednoznačně nejhvězdnějším hereckým obsazením posledního roku. Na herce šla, hádám, víc jak polovina rozpočtu, protože všechny ověřené postavy z jedničky a dvojky doplnili v epizodních roličkách ještě Jessica Alba, Laura Dern a Harvey Keitel. Člověk filmu milovný může o to víc slzet nad nevyužitým potenciálem, protože jindy by jej setkání Keitela s De Nirem, ale i Wilsona se Stillerem, dojalo jako reunion starých hereckých parťáků. Třetí Fotři svým hvězdám ovšem nedopřávají adekvátní příležitosti k nějaké humorné kanonádě se stopou nostalgie, někteří dokonce nemají vůbec co hrát: Harvey Keitel si střihl úplně prázdnou řemeslnickou etudu, Barbra Streisand a Dustin Hoffman jsou do filmu opravdu nastrčení jen kvůli fotce jejich obličeje na plakátě (možná byste sami poznali, že Hoffman na nabídku vrátit se kývl až po konci natáčení a jeho scény byly dopsány).
Pozitivní je alespoň to, že se při vší scenáristické bídě herci netváří znuděně a trpělivě investují své nadání i do scén, v nichž se píchá injekce do penisu nebo provádí klystýr. Sledovat i rutinní dialog Stillera, De Nira a Wilsona, v rámci jejich osvědčených figur, je výrazně příjemnější záležitost než třeba koukat na digitálně ztučnělého Eddieho Murphyho nebo sledovat Brendana Frasera, jak mu vesele ubližují zvířátka. Neoddiskutovatelná herecká kvalita drží třetí Fotry nad laťkou totálního průšvihu (i Jessica Alba je fajn v roli afektované stíhačky s líbivým spodním prádlem), kam snímek jinak tlačí výrazně primitivnější a komunálnější humoru.
Více erekce, více infarktů, více sexuálních dvojsmyslů, více šílených gagů. Zatímco předchozí dva filmy se vkusně držely v mezích dialogového humoru a jen občas vygradovaly k výraznější akci, tady uvidíte i divoké skoky polonahé Jessicy, krvavá jatka nad krocanem nebo přepálený souboj v bazénku s balónky. Je to koneckonců průkazný rozdíl – zatímco minule Dustin Hoffman jednou máchl nohou a už kolem toho bylo hodně pozdvižení, tentokrát dojde rovnou na brutální full-contact bitku, v níž se série definitivně odklání k úplně jinému, přepálenějšímu, leč tupějšímu stylu zábavy.
Nejděsivější moment filmu ovšem přichází v samotném závěru, kdy se herecký all-star tým usadí u stromečku, zalaškuje s prdícím pytlíkem, a pak si začne koledovat o čtvrtý díl. Už ne, prosím.

O FILMU
Už více než deset let baví diváky tato komedie odhalující humor ve všech chybách a třenicích, které všichni tak důvěrně známe z vlastní zkušenosti. Filmy, které dohromady vydělaly přes 800 milionů US dolarů, Fotr je lotr a Jeho fotr, to je lotr!, nás seznámily s oblíbenými postavami moderní komedie. Nyní přichází třetí pokračování této veleúspěšné komedie, které se zaměřuje na další životní milník a na jeho vliv na sňatek a rodinu: na výchovu dětí.
Vítejte zpět a dopřejte si to potěšení sledovat Jacka Byrnese a Grega Jebala kráčející bok po boku v komedii Fotři jsou lotři. Spolu s nimi se do této komedie vrací celá hvězdná sestava - Owen Wilson, Teri Polo, Blythe Danner a držitelé ceny Academy Award Dustin Hoffman a Barbra Streisand, které v posledním díle světoznámého filmového hitu doplňují Jessica Alba, Laura Dern a Harvey Keitel.
Všechno to začalo v roce 2000, když se vystresovaný zdravotní „bratr“ Greg Jebal snažil zapůsobit na rodiče své vyvolené, ale místo skvělého dojmu se dostal do problémů a střetů s nesmlouvavým rodinným patriarchou Jackem Byrnesem. Na působivé scény odrážející každodenní rodinné problémy okamžitě reagovalo publikum na celém světě.
V roce 2004 představil Greg nóbl rodičům své vyvolené své poněkud nekonvenční rodiče a snažil se zvládnout ožehavé situace, aniž by byl zbaven Jackovy důvěry. O pokračování bylo rozhodnuto hned, jakmile bylo zřejmé, že diváci stále nemají dost Jacka, Grega ani jejich praštěných rodin. Komedie Jeho fotr, to je lotr! se stala nejlépe vydělávající komedií v historii Universal Pictures a stojí na druhém místě za Sám doma, která je nejúspěšnější hranou komedií všech dob.
A teď je ten pravý čas představit si malé Jebaly - Samanthu a Henryho. Film líčí všechny strasti rostoucí rodiny a je tak pokračováním série zachovávající časovou posloupnost rituálů namlouvání, svatby a dětí.
Gregovi trvalo 10 let, dvě děti s manželkou Pam a překonání bezpočtu překážek, než se vztahy s tchánem Jackem nějak urovnaly. Gregovi, který je věčně bez peněz, se podaří sehnat načerno práci pro farmaceutickou firmu, ovšem skutečnost, že jeho kolegyní je vitální je sexy kočka, opět vzbudí Jackovo podezření.
Hůř už být asi nemůže. Greg kličkuje mezi požadavky ředitelky prestižní soukromé školy, kam chodí jeho dvojčata a obratnými lstmi svého nespolehlivého hlavního stavitele, jehož neustálé zpožďování oprav jejich vysněného domu ohrožuje konání narozeninové oslavy Jebalových dvojčat - a během toho všeho ještě odráží pokusy o sblížení ze strany své zatraceně nádherné kolegyně.
Zatímco se Jebalovsko-Byrnesovský klan - čili Gregovi rodiče Bernie a Roz, Pamelini rodiče Jack a Dina - a Pamelin bývalý zhrzený milenec Kevin sjíždějí na narozeninový mejdan, musí Greg skeptickému Jackovi dokázat, že je skutečně schopnou hlavou rodiny a budoucím patriarchou klanu. Ale přes všechna nedorozumění, špehování a tajné mise nakonec Greg Jackův závěrečný test zvládne a stane se tak budoucím patriarchou rodiny … nebo se snad kruh důvěry uzavře?
Film Fotři jsou lotři režíroval Paul Weitz, produkovala ho Jane Rosenthal, Robert De Niro, Jay Roach a John Hamburg, který napsal scénář spolu s Larrym Stuckeym.
Vzhledem k tomu, že Jeho fotr, to je lotr! končí svatbou těhotné Pam a Grega, pěkně před zraky všech jejich milých a blízkých, další kapitola skvělé série se přímo nabízela. Pokud jádrem nového pokračování Fotrů lotrů má být výchova dětí, tato kapitola by měla vrátit naši pozornost ke vztahu mezi Byrnesovými a Jebalovými - a to jak ke vztahům romantickým, tak rodinným.
Producentka filmu Jane Rosenthal říká, že Jeho fotr, to je lotr! a Fotři jsou lotři nejsou klasickým pokračováním úspěšného filmu. „Každý z těchto filmů končí dosažením nějakého cíle hlavních postav - ať už jsou to váhavé kroky Pam a Grega, když se z nich stává pár, seznámení Grega s Pamelinými rodiči nebo setkání obou rodin. To, co dělá tuto sérii komedií tak úspěšnou, je dynamika mezi jednotlivými postavami a s každým dalším pokračování je publikum více vtaženo do těchto vztahů.“
Klíčem k úspěchu filmu jsou vždy uvěřitelné a zábavné postavy, s kterými se publikum ztotožní a které bude milovat. Z tohoto důvodu se filmaři obrátili na scénáristu, který zná Jebalovsko-Byrnesovskou historii nejlépe. John Hamburg, který se podílel na scénáři k filmu Fotr je lotr a Jeho fotr, to je lotr!, a který je zároveň producentem filmu Fotři jsou lotři, se vrací se svou kombinací původní dějové linky a silného citu pro komedii.
Podle Hamburga spočívá krása předchozích dvou filmů v jednoduchosti schématu: chlapec potká dívku, chlapec se setká s dívčinými rodiči, chlapcovi rodiče se setkají s dívčinými rodiči. Důležité bylo zachovat propojení postav, které pohánělo obě první komedie. Na další práci s postavami, které před 10 lety pomáhal vytvářet, se Hamburg těšil - zároveň bylo čím dál jasnější, že pracovní název, který štáb přijal, přináší spoustu nových výzev a příležitostí.
Hamburgovým pomocníkem ve vymýšlení nových příběhů Jebalů a Byrnesů byl Larry Stuckey. Vedoucí výroby Jeho fotr, to je lotr!, jinak režisér a producent Jay Roach pomohl oběma scénáristům s výběrem tématu díky své skutečné roli novomanžela a úzkostlivého čerstvého otce.
Roach, který režíroval a produkoval jak Fotr je lotr, tak Jeho fotr, to je lotr! přiznává, že výběr tématu nového filmu byl zdlouhavý a trvalo několik let, než bylo nalezeno téma, o kterém byl přesvědčen, že si zaslouží zpracování a návrat k původním dvěma komediím. „Chtěl jsem si být jistý, že máme téma, které přitáhne diváky na další zápas Grega Jebala a Jacka Byrnese. Jsem rád, že se nám to podařilo.“
Hamburg k tomu dodává: „Když pracujete na třetím pokračování filmu, neustále vás trápí otázka, jak zachovat svěžest a udržet to, co měli lidi rádi na prvních dvou filmech. Ben je perfekcionalista a jeden z nejchytřejších lidí, které jsem kdy poznal. Při práci má pořád na zřeteli pohled své postavy, nutí vás pracovat lépe, dělat vše reálné a originálnější. Ale můj pohled scénáristy ladil s pohledem Bena - herce. Byla to dobrá spolupráce.“
Stiller byl ochotný přijmout znovu roli Grega Jebala pouze v případě, že scénář jeho roli nabídne další zábavný příběh, který život hrdiny posune vpřed. „Pracovali jsme na scénáři tak, aby vše, co se tam děje, dávalo smysl v konkrétním okamžiku,“ říká Stiller. „Je to o věcech, které jsou důležité pro všechny postavy v určité etapě života.“
Koncept byl zredukován na univerzální problémy, s kterými se potýká každá rozrůstající se rodina. Snaha chtít pro děti to nejlepší, držet se finančně nad vodou, čelit vlastní smrtelnosti a udržovat manželství - bez ohledu na to, jestli vám je 5 nebo 35 - je důvěrně známá všem, kdo sérii Fotrů-lotrů sledují. Všechny tyto životní vzestupy a pády, snahy vyjít nějak s rodiči partnera, se ukázaly být vítanou příležitostí pro novou kapitolu této série.
Podle režiséra Paula Weitze, který prokázal svou zálibu v komediích s výrazným emocionálním nábojem, byla tato série dobrou volbou. Opět se zde setkal s dvěma z producentů filmu Jak na věc - Jane Rosenthal a Robertem de Niro. Ve filmu Fotři jsou lotři dostal režisér možnost zatnout znovu své komediální svaly a doprovodit Jebalovy a Byrnesovy do životní etapy, ve které chce Jack předat svou roli velkého otce rodiny Gregovi.
Všichni herci souhlasili, že si své role opět zopakují, což považuje režisér Weitz za velký úspěch, zejména vzhledem k hvězdnému obsazení komedie a době, která mezi jednotlivými „díly“ uplynula. Scénáristům se podle Weitze výborně podařilo podat divákům pohled na jednotlivá rozhodnutí, díky kterým se každá lidská bytost vyvíjí. „Benova postava vypadá jako jeden z těch archetypů, do kterých můžeme všichni projektovat své neurózy. Greg si připadá bezvýznamný a nedůležitý a teď se dostal do životního bodu, kdy jsou děti už dost velké na to, aby si připadal jako v nějakém divném snu, z kterého se brzy probudí. Teď je vlastně ve stádiu, kdy je trochu v šoku, něco jako ´Teda, já ty děti fakt mám´. Teď je na řadě on a přebírá odpovědnost za obě generace - tu před ním a tu, která je po něm.“
Jemné dolaďování materiálu pokračovalo. Klíčovým prvkem bylo udržovat rodinné vztahy a nastartovat další příběh. Režiséři toto splnili, když nám představili postavy v novém důležitém okamžiku jejich života a zaměřili se zejména na problematický vztah Jacka a Grega, který byl hnacím motorem celé série.
Nemožnost vybrat si rodinu, do které se narodíme a zátěž, kterou nám tato rodina naloží., je univerzálním tématem. Ve společné minulosti obou mužů se stala spousta věcí - Greg zapálil Jackův dvorek a byl Jackem podroben výslechu na detektoru lži. Nyní se zdá, že mezi nimi panuje harmonie a skutečná náklonnost. Ale jak se oba potýkají s dalšími překážkami, které jim život staví do cesty, jejich přirozenost se znovu dostává na povrch: Jackovy otázky ohledně důvěry a Gregova potřeba vyhovět jsou zpět, komicky bolestivější než kdy předtím. Všechno se spiklo a život poslal Jacka a Grega zase znovu na začátek. Nakonec jsou ale schopní vyložit karty na stůl a jemné napětí, které mezi nimi je, ustoupilo do pozadí. A teď to vše začíná vybublávat na povrch.
Schopnost Bena Stillera vytvořit po deseti letech postavu Grega Jebala důvěryhodně, nepřestává filmaře udivovat. Weitz k tomu říká: „Nejdůležitější pro dobrý komediální výkon je hrát tak, jako kdyby postava nevěděla, že je v komedii. Ben není typem komika za každou cenu. Nemyslím si, že by si někdy řekl, že teď udělá něco směšného. Myslím, že si naopak říká ´Moje postava se dostala do této situace a tohle je právě to, co by řekla´. Hrát komedii je jako hrát drama, musíte být zcela přítomni v každém okamžiku.“
O šest let později nacházíme Grega v jeho nemocnici jako vrchního zdravotního „bratra“ a Pam jako matku v domácnosti. Společně zdolávají jednu z největších životních výzev - výchovu svých dětí. Pomalu se zabydlují v každodenní rutině své rodiny a míří k zakoupení svého prvního domova … zatímco se snaží nezbláznit se z dobře míněných rad a skutků všech čtyř prarodičů.
Agent CIA ve výslužbě, Jack Byrnes, s těžkostí čelí frustracím pramenícím z odchodu do důchodu a z témat o své vlastní smrtelnosti, zatímco jeho žena Dina jen kvete pod vedením jedinečné Roz Jebalové. Pro Jacka ovšem zůstává prioritou rodinný odkaz a on ho teď chce předat dalším generacím. Jeho fotr, to je lotr! se tohoto tématu dotkl v komediálním duchu, když Jack hodnotil Jebalovský genetický potenciál při prvním setkání s bezstarostnými Roz a Berniem Jebalovými, ztvárněnými s komediální přesností Barbrou Streisand a Dustinem Hoffmanem.
Když Jackův další zeť, dr. Bob (v jehož roli se ve filmu Fotr je lotr představil Tom McCarthy, který si tuto roli zopakuje i v tomto pokračování) ukáže, že této cti není hoden, ztrácí svou vznešenou pozici dědice trůnu. Nyní se stává Greg tím, koho Jack zvolil jako příštího paterfamilias, čímž Jack znovu nabyl ztracenou sebedůvěru, ale zároveň se objeví nové obavy.
Postava Bena Stillera byla původcem většiny nehod a jiných komických situací jak ve Fotr je lotr, tak v Jeho fotr, to je lotr!, ale ve filmu Fotři jsou lotři se tím, kdo je terčem potupy a pokořování stává Jack Byrnes.
Pro Oskarem oceněného Roberta De Niro bylo natáčení komedie osvěžující prací. Vše, co se jeho postavě ve filmu děje, ať už je to pohřbení zaživa v písku nebo extrémně silná reakce na léky podporující erekci, si De Niro při natáčení užíval, a ocenil zejména opětovnou spolupráci se starými známými z předchozích dílů komedie.
Režisér oceňuje De Nirovu ochotu dělat vše, co se od něj vyžaduje. Weitz vzpomíná na scénu, kdy se Jack ponoří do plastových balónků v dětském hřišti těsně předtím, než propukne jeho boj s Gregem. V této scéně předvedl De Niro akrobatický kousek - vyskočil do vzduchu a skočil do balónků nosem napřed. „Tohle je něco, při čem herci bývají zastoupeni kaskadérem, ale Robert je ve skvělé kondici a scénu zvládl sám. Bylo úžasné sledovat starého Zuřícího býka v akci,“ dodává Weitz.
Z filmu je cítit skvělá spolupráce mezi De Nirem a Stillerem. Stiller k tomu poznamenává: „Po 10 letech jsem ho oslovoval ´Bobe´ a cítil jsem se přitom fajn. Pro mě je Fotři jsou lotři možnost znovu pracovat s Robertem De Niro.“
Zatímco napětí mezi Gregem a Jackem je samo o sobě zdrojem vtipných situací a pomalinku ustupuje, rivalita mezi Gregem a bývalým nápadníkem jeho ženy Pam, bohatým a citlivým Kevinem Rawleyem, zůstává. Kevinovy přetrvávající city k jeho bývalé lásce a nenápadné chlapské povyšování se nad Grega vyvolávají smích. „Na Kevinovi je zábavné to, že se na něm dá hodně pracovat,“ říká o své postavě Owen Wilson. „Od počátku to byl ten okázalý a domýšlivý, přesto však upřímný chlapík, který nemá dostatek sebeuvědomění.“
Od svatebního obřadu Grega a Pam, který se odehrál ve filmu Jeho fotr, to je lotr!, se zdá, že Kevinovo připoutání k Pam slábne. Překvapivě se však spřátelí s Gregem a udržují spolu pravidelný kontakt. Jedna jistota tu však přetrvává - k Gregově lítosti zůstává Jack Kevinovým oddaným příznivcem. Podle Weitze je to proto, že Kevin je typem člověka, který umí chodit po vodě. Je pravým opakem Grega; Kevina byste nejraději zaškrtili, ale nemůžete, protože je to takový fajn člověk.
„Líbí se mi ten napjatý vztah mezi Kevinem a Gregem, který mezi nimi je už od dob Fotr je lotr,“ říká Stiller. „Představa bezchybného a skvělého bývalého partnera vaší přítelkyně je příšerná, hlavně když jde o někoho, kdo je do vaší přítelkyně pořád blázen Bylo fajn pohrát si s tím znovu ve Fotři jsou lotři. Je to skoro 8 let, ale on jí je pořád posedlý - to byl jeden z důvodů, proč jsem byl rád, že se Kevin znovu objeví na scéně.“
Představitelky ženských rolí našly během let svou vlastní cestu ke svým postavám. Pam Jebalová se už úplně zbavila role tatínkovy malé holčičky a zabydlela se v roli manželky a matky. Uhlazená Dina ztvárněná oblíbenou herečkou Blythe Danner ztratila něco ze své nafoukané rezervovanosti a díky přátelství s přímočarou Roz Jebalovou celá rozkvetla.
Pro Pam je usmíření mezi jejím otcem a Gregem vítanou změnou, která jí umožní odhodit tatínkovu holčičku v sobě a stát se Gregovou manželkou a matkou jejich dětí. S tím ale přicházejí další problémy. „Vždycky se najde něco, co vás vytrhne z klidu,“ vysvětluje Teri Polo, představitelka Pam. „Stává se to denně a ve všech vztazích - ať už s tchánem, manželem nebo dětmi. V jednu chvíli je chcete uškrtit, v další vteřině je šíleně milujete. Ale vydržíte a jdete dál.“
Co se týká velkého Jacka Byrnese, jedinou konstantou jeho manželství je jeho velká láska k Dině, která snáší tu spoustu Jackových chyb. Danner se na zopakování role Diny velmi těšila a podle svých slov doufá, že se o životě hlavních postav budou točit další a další filmy, i kdyby se v nich měla objevit s holemi nebo na kolečkovém křesle.
Jeho fotr, to je lotr! dal divákům nahlédnout do Gregovy liberální výchovy a seznámil je s jeho nepříliš uctivými rodiči, Roz a Berniem. Jedinečná držitelka dvou Oscarů Barbra Streisand se vrátila v roli Gregovy přímočaré matky, jejíž kariéra sexuální terapeutky pro seniory - spolu s její televizní show a knižními bestsellery - ji proslavila.
Její filmový syn shrnuje názory produkce takto: „Barbra Streisand je kulturní ikonou v každém ohledu. Je spokojená s tím, kým je a tuto auru klidu a spokojenosti přináší s sebou na natáčení. Pracuji s ní velmi rád a jsem také rád, že jí mohu říkat mami.“
Streisand se velmi těšila na to, až se znovu vtělí do šílené Roz Jebalové, ale ještě více ji potěšilo setkání se starými známými. „Ráda trochu experimentuji a Dustin je pro tohle skvělým parťákem, stejně jako ostatní kolegové,“ říká Barbra. „Paul nás povzbuzoval k improvizaci, takže jsme to rozjeli. Nejlepší na návratu do Fotři jsou lotři je znovusetkání s herci. Užívám si to.“
Herecké obsazení by nebylo kompletní bez dvojnásobného Oscarového vítěze Dustina Hoffmana, který se vrací v roli Gregova otce, liberálního vychovatele Bernieho. Bernie je přesným opakem Jacka Byrnese, kterému je trnem v oku. Legendárního herce, kterého Weitz popisuje jako „herce se srdcem na dlani“ tak opět diváci uvidí jako neortodoxního tátu Bernieho.
S výborným scénářem v ruce byli tvůrci filmu schopni přesvědčit klíčové aktéry k návratu do jejich rolí, které oživili přítomností nových tváří. Těmi jsou Jessica Alba, Laura Dern a Harvey Keitel, kteří přibyli mezi hlavní postavy filmu.
Zatímco se Greg a Pam prokousávají každodenními nástrahami, které jim život v manželství přináší - koupě prvního společného domova, výchova dvojčat a finanční problémy, které s tím vším jdou ruku v ruce - je jejich manželství podrobeno zatěžkávací zkoušce. Greg dostává nečekaně příležitost vydělat si nějaké peníze navíc - a tuto možnost mu na stříbrném tácu přímo před nos přinese temperamentní farmaceutická reprezentantka Andi Garcia (ne, není to ten Andy Garcia), která je Gregem okouzlená. Andi je v podstatě jediná, vedle koho se Greg cítí jako superstar.
Vytvoření postavy, kterou ztvárnila Jessica Alba, mělo filmu dodat živou komediální zápletku. Andi je Gregovým pokušením, které mu umožňuje cítit se jako vítěz - tedy jak, jak mu ještě nikdo nikdy nedovolil.
Pro Albu bylo toto obsazení možností, jak se na hony vzdálit své současné skutečné roli manželky a matky. „Jsem docela stydlivá a dost konzervativní. Jsem máma,“ směje se Alba. „ Bylo zábavné hrát postavu, která se mnou má tak málo společného. Andi nemá naprosto žádné hranice. Je hlasitá, vitální, zábavná … možná trochu drsná, ale přesto milá.“
Všichni rodiče, kteří chtějí pro své dítě tu „nej“ školu, rozumí tomu iracionálnímu strachu z přijímacího pohovoru, natož hrůze z toho, jaký dojem udělají oni a jejich dítě na ředitele vybraného zařízení, který má moc rozhodnout o dalším osudu dítěte v oblasti vzdělávání. Filmaři pro tuto roli vybrali Lauru Dern, nadšenou fanynku celé série.
Dern ve své roli ředitelky Early Human School, speciální mateřské školy pro nadané děti, o kterou tolik stojí Jebalovi, nezklamala. Hlavním cílem Dern bylo vyhnout se ztvárnění své role jako typicky strohé ředitelky: „Prudence je rozhodnutá udělat maximum pro to, aby vše bylo politicky korektní a vhodné pro děti. To je to, co ji dělá zábavnou, protože právě tohle vytváří značný prostor pro neurózy. Je skutečně volnomyšlenkářka a proto je radost ji hrát.“
Harvey Keitel, známý svými rolemi drsných chlapíků, byl nečekanou, ale vítanou volbou pro roli Randyho Weira, generálního dodavatele, jehož neustálé nedodržování dohodnutých termínů dokončení Jebalovic nového domova jen přispívá ke Gregově stresu. Komedie opět spojila De Nira a Keitela, kteří spolu poprvé pracovali před 37 lety ve filmu Martina Scorseseho Špinavé ulice, aby se posléze sešli ještě v Taxikáři. Keitelovy improvizované dialogy daly vzniknout několika hláškám, které nechal natisknout na trička, kterými po skončení natáčení podaroval štáb.
Třetí díl populární série dává velký prostor mladým hercům a filmaři velmi intenzivně hledali herce, kteří by dokázali improvizovat a pro které by nebyl tento styl natáčení stresující. Navíc bylo potřeba najít herce, kteří se nezaleknou práce boku takových osobností, jakými jsou např. De Niro a Stiller.
Jebalova dvojčata nemohla být rozdílnější. Milý, nemotorný Henry je Jebal skrz naskrz, byrnesovská DNA se uvelebila v Samantě, která tíhne daleko víc k dědovi Jackovi než k vlastnímu otci. Roli Henryho ztvárnil Colin Baiocchi, roztomilý sedmiletý klučina, který se poprvé objevil v celovečerním filmu Trable v ráji jako syn Vince Vaughna a Malin Akerman. Osmiletá Daisy Tahan, filmová a televizní veteránka, která v současnosti účinkuje v televizním seriálu Nurse Jackie, si zde střihla roli nadějné špiónky Samanthy.
Teri Polo, která má vlastní děti a která se svými filmovými dvojčaty tráví ve filmu spoustu času, těžila při práci s nimi z vlastních rodičovských zkušeností. Sama k tomu dodává, že mezi nejpříjemnější chvíle natáčení patřil právě čas strávený s Daisy a Colinem, ať už před kamerou nebo mimo ni.
Zatímco se Fotři jsou lotři odehrává v domě Grega a Pam v Chicagu, natáčení probíhalo na různých místech jižní Kalifornie, stejně jako tomu bylo v předchozím filmu. Fotr je lotr byl snímán na Long Islandu a Jeho fotr, to je lotr! byl celý natáčen v Los Angeles, přestože se odehrává v Miami.
Herci a štáb strávili první natáčecí týden ve Windy City, kde zachytili unikátní městský terén pro několik klíčových scén v exteriérech, včetně scén mezi Jackem a Gregem, které byly natáčeny na nadzemních stanicích metra E1. Po návratu do Los Angeles se točily scény v Century City, Encinu, San Marinu, Jižní Pasadeně a v centru Los Angeles.
Studia Univesal Pictures sloužila jako interiéry domova Grega a Pam, stejně jako se v nich točila Show Roz Jebalové a špionážní koutek Jacka Byrnese, který se původně objevil v Jeho fotr, to je lotr! a nyní byl vytažen ze skladů.
Přesto, že se komedie odehrává v novém prostředí, fanoušci této série najdou společný znak v každém díle - rodinná večeře, obrázek perfektního domácího štěstí. Tentokrát se tato událost odehrává v bytě Grega a Pam. Samozřejmě, že ve světě Jebalovsko-Byrnesovského klanu, kde nic nefunguje, jak má, platí zásada „co se může pokazit, zaručeně se pokazí“.
Pro domov Jebalů bylo nalezeno místo v Jižní Pasadeně, jejíž stromy lemované ulice nabízejí příměstskou idylku a poskytují přesně to, co filmaři hledali, ať už z estetického nebo z praktického hlediska.
Rozlehlá pětiakrová subtropická Australská zahrada v areálu botanické zahrady v Huntingtonu posloužila jako kulisa pro jeden z větších filmových záběrů: pečlivě promyšlenou oslavu pátých narozenin, kterou Kevin připravil pro Jebalova dvojčata. Pochopitelně, že pokud je zainteresován Kevin, jedná se o vyšperkovanou událost bez jediné chybičky.
Všechny děti by byly unešené z party připravené ve stylu Cirque du Solei, plné bezpočtu exotických atrakcí, lidí na chůdách a kouzelníků - tedy z přesně takové party, na jaké Kevin trval. Ale moře marockých a praporů a obrovská vstupní brána, kterou zdobí podobizny dvojčat, vzaly dětem dech. Překvapený Baiocchi později přiznal, že nebyl připraven na tuto zvláštní výzdobu a na to „vidět svou tvář úplně všude“.
Skákací hrad a hřiště s plastovými balónky se objevily v několika záběrech natočených během 10 dní. Mezi tyto záběry patří i bitka, ke které se schylovalo celou dekádu. Deset let potlačovaného zklamání, nedůvěry a zlosti vytryskne na povrch a projeví se skutečnou bitkou mezi Jackem a Gregem přímo před očima celé rodiny a narozeninových hostů.
Přestože v řadě scén byli herci zastoupeni kaskadéry, objevily se i scény hrané samotnými herci. „Zuřící býk točil devět týdnů všechny bojové scény a potom dalších devět týdnů všechno ostatní,“ vzpomíná De Niro. „Bylo to hodně časově náročné, ale ve filmu je toho mnohem víc, než jen boj. Ale v této scéně byl Ben skvělý. Praštil jsem ho přímo do tváře a on se rozesmál.“
Při natáčení této scény se velmi bavil celý štáb, který sledoval vzájemné rány De Nira a Stillera, jejich běh skákacím hradem a zastrašování jednoho druhým v průběhu celé party. Hamburg k tomu říká: „Myslím, že Bob i Ben si tu scénu vychutnali. Když jsme se na to dívali na monitoru, vtipkovali jsme, že se Bob stále směje. Hraje všechny ty emočně vypjaté, často psychotické postavy a teď tady vyskakuje z nafukovacího hradu jako Zuřící býk. Radost pohledět.“
Třetí díl série je dotočen a filmový štáb už jen věří, že publikum po celém světě přijme novou kapitolu v životě Grega Jebala a Jacka Byrnese a bude sledovat, jak v zájmu svých malých Jebalů oba muži zakopou válečnickou sekeru.

Ocenění:
Razzies
2010 - Jessica Alba (Nejhorší herečka ve vedlejší roli)
2010 - Barbra Streisand (Nejhorší herečka ve vedlejší roli) (nominace)
2010 - John Hamburg, Larry Stuckey (Nejhorší scénář) (nominace)

DABING
V českém znění: Jaromír Meduna - Robert De Niro (Jack Byrnes), Zdeněk Mahdal - Ben Stiller (Greg Jebal), Bohdan Tůma - Owen Wilson (Kevin Rawley + titulky), Kateřina Petrová - Jessica Alba (Andi Garciová), Jiří Prager - Dustin Hoffman (Bernie Jebal), Simona Stašová - Barbra Streisand (Rozalin Jebalová), Dana Černá - Teri Polo (Pamela Byrnesová-Jebalová), Jaroslava Brousková - Blythe Danner (Dina Byrnesová), Anna Nemčoková - Daisy Tahan (Samantha Jebalová), Jindřich Žampa - Colin Baiocchi (Henry Jebal), Zdeněk Maryška - Harvey Keitel (Randy Weir), Radana Herrmannová - Laura Dern (Prudence), Pavel Vondra - Thomas McCarthy (Dr. Bob), Michal Jagelka - Kevin Hart (Louis), Stanislav Lehký, Svatopluk Schuller, Kateřina Halešová
Překlad: Petr Putna
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Filip Mošner, Martin Jílek
Mix zvuku: Deluxe Media
Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák
pro Bontonfilm Vyrobila: LS Productions dabing 2010

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 23.12.2010 Bontonfilm
Premiéra USA: 22.12.2010 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 7.4.2011 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 7.4.2011 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 11 348 978
Tržby celkem - $ 310 650 585
Návštěvnost v ČR 100 188
Náklady (Rozpočet) - $ 100 000 000
 
FILMY V SÉRII
Fotr je lotr gastonrolinc.webnode.cz/news/a0163/
Komedie / Romantický, USA, 2000
Režie: Jay Roach, Hrají: Robert De Niro, Ben Stiller

Jeho fotr, to je lotr! gastonrolinc.webnode.cz/news/a0138/
Komedie / Romantický, USA, 2004
Režie: Jay Roach, Hrají: Robert De Niro, Ben Stiller

Fotři jsou lotři gastonrolinc.webnode.cz/news/a0145/
Komedie, USA, 2010
Režie: Paul Weitz, Hrají: Robert De Niro, Ben Stiller
 
Tvůrci a herci
Paul Weitz (Režie), Robert De Niro (Produkce), Jay Roach (Produkce), John Hamburg (Produkce), Jane Rosenthal (Produkce), Stephen Trask (Hudba), Remi Adefarasin (Kamera), Greg Hayden (Střih), Leslie Jones (Střih), Myron I. Kerstein (Střih), Joseph Middleton (Casting), William Arnold (Scénografie), Molly Maginnis (Kostýmy), Eric Lindemann (Zvuk), Bob Beemer (Zvuk), Jon Taylor (Zvuk), Vivian Maxwell (Masky), John Hamburg (Scénář), Larry Stuckey (Scénář), Robert De Niro (Herec), Ben Stiller (Herec), Owen Wilson (Herec), Dustin Hoffman (Herec), Barbra Streisand (Herec), Blythe Danner (Herec), Teri Polo (Herec), Jessica Alba (Herec), Laura Dern (Herec), Kevin Hart (Herec), Daisy Tahan (Herec), Colin Baiocchi (Herec), Thomas McCarthy (Herec), Harvey Keitel (Herec), Yul Vazquez (Herec), John DiMaggio (Herec), Robert Miano (Herec), Olga Fonda (Herec), Rob Huebel (Herec), Paul Herman (Herec), Nick Kroll (Herec), Jordan Peele (Herec), Sergio Calderón (Herec), Jacob Bertrand (Herec)
 
2010/94/USA/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Keď sa Greg (Ben Stiller) v metre stretáva s Jackom (Robert de Niro), ten mu hovorí, že ide kúpiť mlieko. V reálnom živote má Robert de Niro prezývku "Bobby Milk".
- Dustin Hoffman spočiatku odmietol účinkovanie vo filme ako Bernie Focker. Bol nespokojný so scenárom a s výmenou režisérov. Nakoniec sa však dohodol s produkčnou spoločnosťou Universal na natočení šiestich scén.
- Ide o desiaty spoločný film hereckej dvojice Ben Stiller - Owen Wilson.
- V trilogii se v roli bývalého snoubence Gaylordovy manželky objevuje také Stillerův častý herecký partner Owen Wilson, se kterým natočili výrazné kousky jako Zoolander, Starsky a Hutch nebo průměrnou, ale zato velice úspěšnou dvojici snímků Noc v Muzeu.
- Zlaté maliny 2011: Nejhorší herečka ve vedlejší roli - Jessica Alba.
- Ben Stiller se nechal slyšet, že po deseti letech, které uběhly od Fotr je lotr, mu konečně přestalo připadat divné oslovovat De Nira "Bobe".
- Režisér předchozích dvou dílů Jay Roach neopustil rodinu úplně, stále se na trojce podílel alespoň jako producent.
- Barbra Streisand, která opět ztvárnila Gregovu matku, je de facto v hereckém důchodu a v posledních čtrnácti letech nehrála v jiných filmech než ve dvojici „Fotrů“.
 
Odkazy