Temný rytíř / The Dark Knight (2008/152/USA, Velká Británie/Akční, Thriller, Krimi, Drama) 90%
04.08.2018 11:41
2008/152/USA, Velká Británie/Akční, Thriller, Krimi, Drama
Zajímavost k filmu
- Sám Sir Michael Caine prohlásil, že Heath Ledger byl lepší Joker než jeho předchůdce Jack Nicholson. "Jack byl jako klaun mírně podlý, možná spíš jako strejda zabiják. Mohl být vtipný a dokonce vás i rozesmál. Kdežto Heath oproti Jackovi zahrál bláznivého psychopata. Heath je hrozně milý člověk, proto je jeho Joker ve filmu daleko větším a pekelnějším zjevením."
- Jedná se o první film o Batmanovi, kde se v celém snímku neobjevil ani jeden netopýr.
- Jokerova (Heath Ledger) minulost byla po celou dobu filmu zahalena tajemstvím. Jedna z teorií říká, že Joker byl bývalý voják trpící posttraumatickým syndromem. Vysvětlovalo by to jeho vztek a nechuť k vládě a řídícímu systému v Gotham City, která byla ve filmu mnohokrát zmíněná.
- Efektní scénu, kdy tahač udělá na ulici přemet, natočil režisér Christopher Nolan tak, že jeho štáb tvůrců efektů odpálil skutečný náklaďák uprostřed Chicaga pomocí pneumatické plošiny. (VVah)
- Christopher Nolan uvedl, že na podobu Jokerova (Heath Ledger) make-upu měly vliv malby Francise Bacona. Konkrétně série portrétů papeže ve výkřiku.
- Vynález, kterým je Batman (Christian Bale) "vyzvednut" z Hongkongu, se zakládá na skutečnosti. Nazývá se Fultonův záchranný systém a byl již k vidění například v bondovce Thunderball (1965).
- Z celkové 152minutové stopáže je na Imax kamery natočeno 27 minut.
- Ve scéně na policejním oddělení, když policista vytahuje ostré předměty a nože z Jokerovy (Heath Ledger) vesty, je možné si všimnout, že jako poslední vytáhne škrabku na brambory.
- Při příchodu Harveyho Denta (Aaron Eckhart) a Rachel Dawes (Maggie Gyllenhaal) do restaurace, ve které se setkají s Brucem Waynem (Christian Bale), je možné u vedlejšího stolu vidět Heatha Ledgera.
- Bruce Wayne (Christian Bale) v obleku Batmana mluví jiným hlasem, aby nebyl identifikován. Použije ho ale i ve scéně, kde je sám s Foxem (Morgan Freeman).
- Kim Ledger, otec zesnulého Heatha Ledgera, po smrti svého syna zveřejnil deník, který si Heath vedl před natáčením filmu. V zápisníku byly různé nápady a inspirace, které chtěl Heath Ledger využít, aby vypadal jako ďábelský Joker. K tomu dostal od režiséra Christophera Nolana v rámci možností volný prostor. Na posledním listě zápisníku napsal zesnulý herec přes celou stránku: "Bye, bye."
- V jednom z posledních interview Heath Ledger prohlásil, že kdyby film natáčel Tim Burton a nabídl mu roli Jokera, odmítl by. Podle jeho slov by byl hřích snažit se jen napodobit to, co před ním stvořil Jack Nicholson. Nolanova verze Jokera se mu zdála zcela odlišná, a proto roli přijal.
- Ve filmu se Bruce (Christian Bale) ptá Luciuse Foxe (Morgan Freeman), zdali mu může sestrojit oblek tak, aby mohl "lehčeji otočit hlavou". Toto je odkaz na veškerá minulá zpracování Batmana, kde byli všichni předchozí herci nuceni nosit jeden kus pevné přilby, která pokrývala celou hlavu a krk až po ramena. Nemohli tedy otočit hlavou, proto se museli otáčet celým trupem. Bruce k otázce následně dodá jako vtip: "Ulehčilo by mi to couvání." Celý Batmanův kostým se skládal zhruba z dvou stovek částí.
- Na začátku filmu, když se parkoviště hemží nepravými Batmany, má každý z nich zbraň. Už v prvním komiksovém čísle "Batmana" bylo vysvětleno, že pravý gothamský hrdina nikdy nebude viděn se zbraní v ruce, aby se lišil od už tak podobného dalšiho komiksového hrdiny "The Shadow."
- Podle režiséra Christophera Nolana byla scéna, kde Bruce Wayne (Christian Bale) požaduje nový kostým Batmana od Luciuse Foxe (Morgan Freeman), jen hercovou záminkou, protože sám chtěl kostým celý předělat.
- Během natáčení kolem Lake Street v Chicagu obdrželo místní policejní oddělení vystrašené telefonáty od občanů, kteří viděli policejní auta pronásledovat černé auto neznámé značky a neidentifikovatelného modelu. Šlo pochopitelně o Tumbler.
- S problémem se musela vypořádat PR agentura, která byla najata na kampaň pro uvedení filmu do kin. V jejím rámci rozeslala napodobeniny dortů od samotného Jokera (Heath Ledger) obsahující vibrující mobilní telefon s vystrčenými dráty tak, že to vypadalo jako nastražená bomba. Několik televizních stanic, které dort obdržely, věřily, že se opravdu jedná o teroristický útok a raději evakuovaly svá pracoviště.
- Heath Ledger sám režíroval obě dvě Jokerova (Heath Ledger) domácí videa, která následně poslal do GCN. První video s falešným Batmanem režíroval pod dohledem Christophera Nolana. Ten pak prohlásil, že Heath odvedl tak slušnou práci, že při dalším videu, kde Mike Engel (Anthony Michael Hall) čte Jokerovo prohlášení, nemusí už vůbec být, plně mu věří a vkládá do něj veškerou důvěru.
- Oskarová nominace Heatha Ledgera (Joker) za vedlejší mužskou roli byla oznámena přesně rok po jeho smrti.
- Hans Zimmer zkomponoval speciálně pro Jokera (Heath Ledger) výstižný zvuk chaosu, kde se střádají dvě noty na violoncello, za použití not D a C, které Zimmer vybral podle jména nakladatelství DC Comics vydávajícího komiks "Batman."
JEDNOU VĚTOU
„Vítejte ve světě bez pravidel..."
OBSAH
Christian Bale se pod režijní taktovkou Christophera Nolana vrací v roli Bruce Waynea, který v kostýmu netopýřího muže Batmana pokračuje v boji se zločinem ve městě Gotham. A jeho nejnebezpečnějším protivníkem je král zločinců Joker (Heath Ledger).Akční dobrodružná fantasy v režii Christophera Nolana navazuje na film Batman začíná a Christian Bale si v ní zopakoval roli Batmana/Bruce Waynea v nekončícím boji se zločinem. Wayne v kostýmu netopýřího muže jde spolu s poručíkem Jamesem Gordonem (Gary Oldman) z Gothamské policie po králi zločinců Jokerovi známého podle symbolu - hrací karty s žolíkem - kterou zanechává na místech činu. Vtipálek s prořízlou tváří (Heath Ledger) má tentokrát v plánu Batmanovi dokázat, že slova Gotham a mír nikdy nebudou stát v jedné větě vedle sebe. Na uvolněné místo po bývalém králi místní mafie usedá Sal Maroni (Eric Roberts) a přebírá vládu nad většinou gangů v Gothamu. Na scéně se rovněž objevuje nový státní návladní Harvey Dent (Aaron Eckhart), který by rozdanými kartami (i s žolíkem v balíčku) mohl pořádně zamíchat...(oficiální text distributora)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Nolan opět neselhal. No, i když...ale ne, neselhal. Jenom nenatočil comics. Snahou přiblížit se co nejvíce realitě (samozřejmě bráno relativně, přece jenom je třeba, aby měl divák co obdivovat v oblasti vizuálně-akční) byla comicsovost, reprezentovaná v jedničce typickými obřími neogotickými gothamskými stavbami, visutou dráhou, klášterem uprostřed hor a pár dalšími "drobnostmi", naprosto upozaděna a výsledkem je psychologická akční podívaná, která je sice patřičně kulervoucí, ale už to prostě není Batman:) Ó jistě, dalo by se mluvit o podrazu, mohl bych říct, že s Nolanovým druhým příspěvkem do vesmíru prohnilého korporátního království gothamského je to stejné jako s novými bondovkami (tedy moderní, akční, ale bez bondovského kouzla a atmosféry), ale to by výsledkem tohohle rejžova-scénáristova počínání nesměl být tak skvělý film. Nebudu se rozplývat nad "achbožerozbožetovámbyltakúžasnejmužskejaherec" Heathem Ledgerem - podotýkám jen, že to, co se mu povedlo, nebyl jenom ten super trik s tužkou:), ale to neznamená, že je to bůhvíjak legendární herecký výkon. Každopádně se ale sluší říct, že jeho Joker je opravdové vyšinutě střízlivé zlo a jeho scény s Batmanem těží z jádra comicsové legendy to nejlepší a velmi, velmi důstojně to předávají dál. Pletichy nepřítele nutí mne omezit hodnocení herecké sestavy na povšechné konstatování, že je silným zážitkem sledovat, kam která konverzační scéna posune děj či vyznění příběhu, a že tady otvírá Christopher Nolan naplno stavidla svého mistrovství. Sice za největší emocionální masakr považuju záběr na Jokerovu hlavu trčící z policejního auta bez jakéhokoliv zvuku, ale jak už jsem podotkl, na rozebírání jednotlivých scén či záběrů tady není místo. Mám proti takovémuto ztvárnění Batmana nezanedbatelné výhrady, ale nedejte filmovému zážitku roku pět hvězd, že jo:P 90% a ještě jednou říkám - TOHLE NENÍ COMICS. (Gemini) 5*
Když Vám v kině uteče téměř tří hodinový film tak rychle, že nestačíte říct ani STOP, asi je něco špatně, samozřejmě v tom nejlepším slově smyslu. Christopher Nolan dokázal ve světě filmů zázraky. Fakt je, že mu pomohlo mnoho aspektů, které i tak dobré nebyly, ale jméno filmu udělaly viz. smrt Heathe Ledgera. Kdo by od něj čekal, že Jokera udělá právě tak reálného, poplatného dnešní době, kdo by to kdy čekal, že právě on udělá zrůdu filmového plátna tak zevrubně a dokonale. Škoda, že ještě před premiérou tohoto filmu umřel, tím pádem z této postavy udělal asi největšího nepřítele superhrdinů, kteří kdy měli čest se utkat na filmovém plátně. Temný rytíř je film plný opravdu duchaplných dialogů, které dokázaly nečekaně vyrašit a detonovat divákovu mysl, hlavně tu moji. Ale že je to také film, který se před akcí nezastaví, ve kterém se stále něco děje i když se nic neděje, to už je hlavně umění právě Christophera Nolana. Každá scéna je dokonalá, každá do sebe zvláštně zapadá. Každý herec ve své roli předvádí to nejlepší. I ten obyčejný komparz ví, že je to čest být v takovém filmu a snaží se pro to udělat to nejlepší. Temný rytíř po premiéře na imdb skončil na prvním místě, v době kdy píšu tento komentář je na místě třetím. Fakt, že je to VELKÝ film je zřejmý a netřeba o tom dál rozepisovat. Temnému rytířovi se povedlo všecko a na jedničku, podpořen tím, že velké jméno z eskapády herců zemřelo, a tak ačkoliv nechtěně dostalo ještě větší reklamu než si vůbec kdo kdy mohl dovolit. Fakt že je to velký film to ještě umocnilo o nějakou tu úroveň víš, i když to vůbec nechtěl. Už teď je pro mě právě Temný rytíř legendou, tím nejlepším filmem o superhrdinovy, který jsem kdy viděl, a který se asi nikdy nezmění, ať se bude snažit kdokoliv. Dříve jsem v jeho filmech Batmana příliš v lásce neměl, ale sledovat reálnějšího, smysluplnějšího a života prostého Batmana je přece jen o něco lepší než koukat na neonovou bezduchou zábavu, která s realitou má opravdu pramálo společného. S upřímností můžu říct, že Temný rytíř je to nejlepší, co jsem kdy viděl. Nádherná hudba, fantastická atmosféra, skvělé výkony, fungující příběh, napínavá akce, co víc si můžu přát. Kdejaké názory, že akce je občas nepřehledná, že tomu někdo dá čtyři hvězdičky, to mi hlava prostě nebere. Tenhle film si to nezaslouží, těch pět je taky málo. A netvrdím to jenom proto, že Heath zemřel. To rozhodně ne. Ten film se prostě povedl. Kdo neuvidí, neuvěří. Jen jsem opravdu zvědavý jak to udělají s třetím závěrečným dílem... (Malarkey) 5*
Druhý díl Nolanovy epické kriminální ságy je pojat jako zničující střet přímého, logicky uvažujícího hrdiny s pevnými morálními zásadami a psychopata zosobňujícího chaos, který neuznává žádná pravidla ani schémata (dobrým prostředkem k jejich srovnání je rozdílné pojetí první bankovní loupeže, při které netušíme, oč zde komu jde, a pozdějšího vloupání v Hong Kongu, kdy jsme s plánem naopak předem důkladně obeznámeni). Christopher Nolan oproti tomu přehledná schémata miluje a tak je film navzdory Jokerově nevyzpytatelnosti a skutečnosti, že „gamemaster“ je on (viz např. přepsání úspěšného dopadení z vítězství Batmana na vítězství Jokera, který to takhle chtěl), velmi precizně zkonstruovaný a popostrkovaný vpřed schematickými situacemi (záchrana na poslední chvíli, záměny identit, bomba, která za chvíli exploduje), do nichž jsou postavy víc než čímkoliv jiným tlačeny potřebami vyprávění (takže dělají hloupá rozhodnutí: Batmanova havárie na motorce, policista čekající s Jokerem ve výslechové místnosti). Přestože z filmu občas trčí jeho konstrukce, jde o konstrukci natolik komplexní, že obdiv nakonec převáží nad roztrpčením. Příběhové linie jednotlivých postav jsou úzce propojené, neustále se ovlivňují a vytvářejí mnohovrstevnatou síť s rostoucím množstvím subsvětů (neboť cíle některých postav se mění a tak přecházejí na opačnou stranu, případně si zakládají „stranu“ vlastní), na jejíž upletení by jiní tvůrci, kteří neumějí vyprávět se stejnou úsporností jako bratři Nolanové, potřebovali desetidílný seriál. Upozadění Batmana bych nebral jako nedostatek. Ten film je víc o Gothamu než o temném rytíři. Dialogy jsou sice zbytečně doslovné a nenechávají divákovi prakticky žádný prostor, aby si sdělení filmu odvodil sám (dost otravný je ke konci zejména Alfred, polopaticky nám vysvětlující, co je smyslem Batmana), ale zase nám umožňují hned napoprvé pochopit, o co se tvůrci touhle nadčasovou dekonstrukcí superhrdinského mýtu snaží (jestli máte rádi politické paralely v umění, zkuste si za Jokera dosadit Donalda Trumpa). Temný rytíř má skutečně blíže ke starým (Joker jako zdegenerovaný potomek antihrdinů z Veřejného nepřítele nebo původní Zjizvené tváře) i revidovaným gangsterkám než k moderním superhrdinským filmům. Přestože ale není zběsilou akční jízdou, díky bravurní rytmizaci, navozující zhruba od čtyřicáté minuty, kdy se poprvé setkají všechny klíčové postavy vyprávění, dojem nepřetržité gradace, vám nedává moc šancí vydechnout. Hned úvodní bankovní loupež dává tušit, že Nolan zapracoval na své režii akčních scén (zřejmě pomohla i IMAX kamera, která ho nesvádí k tomu, aby tak zběsile stříhal), z nichž tentokrát většina zaslouží obdiv, ať už pro skýtaný estetický prožitek (Joker vyklánějící se z policejního auta) nebo využití paralelního střihu (byť rozjíždění několika akcí současně k navýšení výsledné intenzity je už v závěru trochu únavné). Jestliže je Temný rytíř zásluhou Nolanových konstrukčních schopností a řemeslné zručnosti výborný film, během scén s Ledgerovým Jokerem nám sledovat něco naprosto unikátního, co do žádných racionálních vzorců a schémat nenapasujete. Herce, který pochopil svou roli a sžil se s ní do té míry, až z toho mrazí. Záblesky geniality. 90% (Matty) 5*
VELKÁ RECENZE
První, obecný odstavec napověděl, na hvězdičky jste se už pravděpodobně podívali, takže nejspíš nemusím dodávat, že pověst nelže. Temný rytíř skutečně je nejlepší comicsovou adaptaci vůbec, bez ohledu na pionýrské zásluhy Supermana i kvality Spider-Mana 2 či Burtonova Batmana. Což, jak známo, neříkám z pozice zatvrzelého fanouška série, ale právě naopak jako člověk, který považuje Batman začíná za jeden z nejpřeceňovanějších filmů posledních let (po tolika flamech v diskuzích na to muselo dojít), za snímek, který opil diváky originálním konceptem, tedy „superseriózním“, realistickým a civilním pohledem na comicsovou mytologii, a ti mu pak blahosklonně odpustili unylou Katie Holmes, nepřehlednou akci, jalovou automobilovou honičku, nulové milostné jiskření mezi ústřední dvojkou, balast kolovrátkové a jednovrstvé psychologie i matné záporáky (znuděný Liam Neeson, šklebící se Ken Watanabe a chlápek s pytlem na hlavě... no kde to jsme?).
Fandové tyhle výtky neradi slyší, ale Christopher a Jonathan Nolanové jako by se podle nich opravdu zařídili: Už ve fázi preprodukce posílili herecký tým o Maggie Gyllenhaal, díky čemuž je i vyvrcholení milostné linie asi nejemocionálnějším momentem Temného rytíře. Padouši jsou elitní – nikdo není slavnější než Joker a nikdo nebyl odvážněji stylizovaný než Two-Face (a zjeví se i chlápek s pytlem na hlavě). Od sebetrýznivého psychologizování bratří Nolanové upustili úplně, takže Batman už nepůsobí jako zdeptaný chlapík, jehož nejoblíbenějším místem na Zemi je pohovka u cvokaře. Co souboje muže proti muži? Najednou to jde i přehledně! A automobilová honička? Ta je kolosálním zlomem v celém filmu, po němž pravděpodobně pochopíte, že se na plátně odehrává něco jedinečného.
Způsob, jakým se silnicemi Gothamu provalí Batmobil, několik dodávek, kamion, policejní auta a samozřejmě i Netopejrova motorka, přesně vystihuje komplexnost Temného rytíře. Zpozorujete v ní popcornovou efektnost, Christopher Nolan|Nolanův těžkotonážní přístup k akci, ale i nebývalý vnitřní náboj, kdy se Temný rytíř definitivně mění ve spletené drama čtyř mužů – Batmana, Harveyho Denta, Jokera a komisaře Gordona. Silniční inferno vás navíc katapultuje do trochu jiného Gothamu: do města zmítaného chaosem. Byl-li Nolanův první Batman pohledem pod kůži nejistého Bruce Waynea, je Temný rytíř právě pohledem pod kůži nejistého Gotham City. Jokerovy násilné akce do něj vnášejí čím dál tím větší nervozitu, čímž se film mění z poklidné kriminálky o mafiánech v mrazivý pohled na ochromenou metropoli.
Joker není středobodem filmu ani tak kvůli svým maniakálním výstupům (a Ledgerovu výkonu), ale právě díky Nolanově schopnosti zachytit tísnivou atmosféru, marnost, beznaděj a ubíjející vědomí, že Joker je vždycky o krok napřed. Tenhle magor své vyšinuté plány nerealizuje z nějakých silných vnitřních pohnutek, ale jen tak pro zábavu, což Batmana neuvádí do dvakrát dobrého rozmaru. Tím spíš, když Jokerovi jeho show stále a stále vychází. Pokud je zjizvenec s make-upem a rozmazanou rtěnkou na scéně, svým poblázněným šaškováním spíš baví, když ale ostatní postavy čelí jeho plánům, zatímco on se drží v ústraní, působí spíš jako nezastavitelné zlo, skličující celé město. Joker je Hitlerem comicsového světa, za nímž zůstává neskutečná a ve své podstatě iracionální spoušť.
Srovnávat původního a dnešního Jokera je proto ošemetné. Nejde totiž ani tak o to, nakolik jiné měl Jack Nicholson líčení, jak bezuzdně křepčil a tajtrlíkoval, ale o to, že Ledgerův Joker dokáže opravdu srazit na kolena celý Gotham. Změnit jej v místo, kde byste nechtěli bydlet, a sám sebe vykovat v záporáka, který by už neměl napříště kladným postavám lízt do cesty – jinak je totiž zcela vyčerpá. Nicholson takovou moc v Burtonově barvitějším, ale i povrchnějším Batmanovi získat logicky nemohl.
Krása Temného rytíře tkví v tom, že onen chaos a nervozitu Nolanové nevyjadřují doslovně, ale tahají je z tísnivé atmosféry, do které je zahalena dějová linka. Ta překvapí svým rozmachem, zvraty, plejádou odvážných řešení a dramatických vrcholů, které letos jen tak něco nepřebije. S každou další minutou navíc příběh nabírá na intenzitě, aby brilantně vygradoval ve dvojnásobném finále. Nolanové se přitom vyrovnali jak s nadstandardním počtem postav, tak s nutností podřizovat se comicsové mytologii, s nutností upravovat ji tak, aby zapadala do „reálného“ Gothamu (postupný přerod Harveyho Denta je napsán geniálně!), i takhle komplikovanou a nakonec i mohutnou konstrukci se jim ovšem podařilo nejen udržet, leč rovnou vypilovat ve strhující výsledek.
Právě kvůli Nolanům by mi přišlo, to přiznávám, trochu unfair, kdyby všechnu sladkou smetanu slízl nebožtík Heath Ledger. Jeho kreace samozřejmě utkví. Odvíjí se od ní celý snímek, vždyť její podstatou je zastiňovat všechny okolo. Ledger si pro Oscara opravdu kráčí, už proto, že tahle role je oscarová ze své povahy – tlačí herce do popředí, nutí jej měnit fyzický vzhled a stahovat si svou extravagancí veškerou pozornost na sebe. Prostě ten typ okázalé exhibice, za které se udělují zlaté sošky (vzpomeňte na Vůni ženy, Capoteho nebo Posledního skotského krále). Ale úplně stejně si zaslouží fanfáry Aaron Eckhart, přihrávači ve vedlejších rolích (znovu mezi nimi malinko zaniká jen Gary Oldman jako komisař Gordon) a, pochopitelně, i Christian Bale. Je dalším plusem pro Temného rytíře, že Batman pod řáděním padouchů nezanikl, naopak se znovu stane idolem malých kluků. Nerýpe se donekonečna ve svém podvědomí a neanalyzuje slovo „strach“, naopak má cool hračky, má sexy ženy a má i tvrdý pravý hák. Prostě takový Iron Man bez machistických průpovídek, zato s podmanivou životní story.
Temný rytíř je prostě perfektním blockbusterem a rozhodně nejlepším filmem prvních sedmi měsíců tohoto kalendářního roku. Na tváři mi vyvolal takový ten přiblble nadšený úsměv, který umí vykouzlit jen filmy lavírující na hraně absolutního mistrovství. A jsem si jistý, že slogan „Let's put a smile on that face!“ zabere v tom samém smyslu na 99% dalších diváků. Jasně, i oni uvidí pár chyb a chybiček (namátkou: Joker toho za film stihne narafičit víc než tucet běžných záporáků, postavy mafiánů jsou v podstatě zbytečné, na konci Nolan malinko vyměkne apod.), to ale vypovídá jen o nesmyslnosti jeho postavení na IMDb. Ne o hvězdičkovém hodnocení. A stejně tak ne o nadšení, které bude okolo Netopýřího muže vířit ještě pěkných pár týdnů. Po zásluze.
O NATÁČENÍ
Filmem Batman začíná napsal režisér/scenárista Christopher Nolan novou kapitolu batmanovské série, přivedl legendární postavu k jejím kořenům, vysvětlil jak a proč se z multimiliardáře Bruce Waynea stal maskovaný bojovník se zločinem, kterého svět zná jako Batmana. Ve filmu Temný rytíř se Nolan vrací k batmanovské sáze s tím, že postava maskovaného bojovníka se zločinem je „již pevně zformovaná“.
Nolan dále uvádí: „Domnívám se, že na konci minulého filmu jsme Batmanův svět opustili na velmi zajímavém místě. Konec naznačil neobyčejně záhadný směr, jakým by se příběh mohl do budoucna rozvinout.“ Nolan při psaní synopse nového příběhu spolupracoval s Davidem S. Goyerem, se kterým spolupracoval již na scénáři Batman začíná. Při psaní scénáře filmu Temný rytíř se Nolan spojil se svým bratrem Jonathanem.
Ve filmu Temný rytíř se podle Nolanových slov více soustředili na to, jak už samotná Batmanova existence proměnila atmosféru ve městě Gotham. Na konci filmu Batman začíná jsme naznačili možnost eskalace zla - snahou o vymýcení zločinných kartelů a útokem na jejich zájmy může Batman vyvolat nebývale silnou odezvu, a ta chvíle právě nastala. Jeho křížová výprava má velmi negativní důsledky.“
Producent Charles Roven uvádí, že celá záležitost se nedotýká jen gothajských kriminálních živlů, ale jde ještě dál. „Batman na jedné straně zbavil Gotham zločinu a korupce, které sužovaly město, ale vzniklé vakuum zároveň přilákalo ještě nebezpečnější kriminální živly, které danou situaci berou jako šanci na ovládnutí města.“
Producentka Emma Thomas dodává: „Ve filmu Batman začíná jsme se zaměřili na formování samotné postavy - jak se z traumatizovaného a ustrašeného Bruce Waynea stal Batman, který se učí zvládat svůj hněv a postupně objeví svůj životní smysl v boji se zločinem a korupcí. Ve filmu Temný rytíř je Batman pro obyvatele a policii Gothamu známou persónou. Jedni jej považují za hrdinu, druzí se tážou, zda nakonec nepůsobí víc zla než dobra. Příchod nového zločince rozvíří nepříjemné otázky.
„Na celé věci je pikantní,“ říká Thomas, že „miliardářský playboy Bruce Wayne, který si může dovolit silná auta, po boku vést houfy nádherných žen a nestarat se o okolní svět, je ve skutečnosti někým jiným, než za koho se vydává. Když si Bruce nasadí Batmanovu masku, aby ukryl svou pravou identitu, obrací se perspektiva: pravou identitu Bruce Waynea určuje maska. Veřejná osoba Bruce Wayne je jen maska, jíž si nasazuje kvůli tomu, aby mohl existovat v našem světě.“
Počátky však byly docela jiné. Christian Bale k otázce dvojznačné identity Bruce Waynea/Batmana uvádí: „Bruce si myslel, že jeho úkol brzy skončí, Batman se obyvatelům Gothamu stane vzorem odvahy, a on bude moct postavu tajemného bojovníka opustit. Čím dál hlouběji si však uvědomuje, že odejít ze scény není zdaleka tak snadné. V dané chvíli je to vlastně naprosto nemožné. Objevili se totiž noví nepřátelé, před kterými musí obyvatele města uchránit.“ Tím nejnebezpečnějším nepřítelem ze všech je Batmanův stín - maniakální, zákeřný a nelítostný Joker. „Joker je jedním z největších mizerů, jací se kdy ocitli na plátně,“ říká Nolan. „Joker je svým způsobem stejná ikona, jakou je Temný rytíř, což nám nabídlo nové možnosti vývoje postav. Zároveň jsme však chtěli vytvořit zápornou postavu, která bude navzdory svému výstřednímu zjevu a pobuřujícímu jednání zakotvena v realitě. Snažili jsme se udržet realistický směr nastavený filmem Batman začíná a proto jsme si řekli, že Joker by měl být v kontrastu ke svému jménu neobyčejně vážný. Nakonec jsme přišli s pojetím, že Joker zosobňuje nejextrémnější formu anarchie - je silou chaosu, kriminální živel, který neuznává žádný řád a vyšší smysl, a tudíž jeho činy nelze ani pochopit. Je neobyčejně ničivou silou a své zabijácké nátury si báječně užívá. Člověka při tom úplně mrazí.“
V průběhu psaní,“ říká Nolan, “jsme si začali uvědomovat dopad jednání jednotlivce na společnost - zarazilo nás, jak jednoduché je připravit svět o rovnováhu. Občas stačí vzít obecně platná pravidla, panující etické normy, přesvědčení a pojetí lidskosti a obrátit to proti lidem. Ozvuky něčeho podobného zažíváme dennodenně i v našem světě, to mě vedlo k přesvědčení, že anarchie a chaos - dokonce i pouhá jejich hrozba - patří mezi největší zla současnosti.“
„Joker je někdo, kdo neuznává žádná pravidla,“ říká Bale. “Jak chcete porazit někoho, koho vzrušuje destrukce, ačkoliv to zároveň znamená jeho sebedestrukci? Takový člověk je velmi nebezpečný protivník. Herec uvádí, že Jokerova absence morálních zásad je v boji s Batmanem jednou z nejúčinnějších zbraní, „protože Batman vyznává velmi striktní morální kodex, který jasně vymezuje, co smí a co ne. Joker to může využít ve svůj prospěch.“
V Batmanovi je stále spousta hněvu a bolesti. Ví o sobě, že by snadno mohl zajít ´přes čáru´, tomu se však chce vyhnout. Chce mít jistotu, že honem na zrůdu se sám nestane zrůdou. Chris Nolan svým filmem položil velmi palčivé etické otázky, které se týkají napětí mezi mít moc a toužit po moci.“
Bale, který s Nolanem spolupracuje již potřetí, dodává: „Myslím, že Chris ví, jak uspokojit naši touhu po jízdě na tobogánu, jinými slovy radost z krystalicky čisté zábavy okořeněné silným vnitřním konfliktem a dvojznačností postav. Zvládne obojí, aniž by jedno či druhé ošidil.“
Joker dává průchod chaosu a strachu. Batmanovým spojencem se stává nový státní návladní Harvey Dent, který v Gothamu představuje hlas řádu a zákona. „Harvey je tu pro ostatní. Je hrdinou, jaké má Amerika ráda, čímž se od Batmana velmi liší,“ říká Nolan. „Batman, Harvey Dent a poručík Gordon uzavřeli spojenectví v boji se zločinem, reprezentované představitelem oficiální spravedlnosti, policie a členem svého druhu civilní stráže. Díky Batmanovi mají před zločinci náskok, ale zatýkat je může stejně jen představitel státní moci. Dříve nebo později se však vynoří otázka, jak dlouho jde pravidla ohýbat bez toho, aby se zlomila. Právě tato otázka je ústředním tématem příběhu.“
Poměr sil mezi bojovníky se zlem se změní v okamžiku, kdy Denta poznamená nečekaný vývoj událostí, a dá v něm povstat nevypočitatelnému zločinci se dvěma tvářemi - Two Face. Nolan uvádí: „Představte si sílu naděje vyplývající z toho, že Gotham má dalšího odvážného bojovníka proti zlu… a pak to zděšení, když se onen hrdina změní v dalšího záporáka, Two Face. To je skutečně úžasný příběh!“
Režisér říká: „Joker je velmi okázalá záporná postava, takže přitahuje pozornost. Harvey Dent/Two-Face je však mnohem působivější, protože má propracovanější dějový oblouk. Náš Joker nemá prakticky žádný oblouk, je čistým zlem, které se utrhlo ze řetězu. Domnívám se, že Joker a Harvey jsou dvě z nejzajímavějších postavy batmanovského světa. Mají takřka mýtický rozměr, je úžasné, že jsme na ně mohli nahlížet prizmatem světa, který jsme vytvořili.“
Nolanovi se díky překvapivému tvůrčímu kroku podařilo zvětšit rámec zobrazovaného světa. Celkově šest akčních scén filmu totiž Nolan natočil kamerami systému IMAX, čímž se stal vůbec prvním režisérem, který kdy použil velkoformátové kamery k natáčení běžného hraného filmu. U Batmanových nových osudů bylo důležité, aby se zvětšil celkový úhel záběru. Druhým filmem jsme chtěli rozšířit možnosti světa, jenž jsme vybudovali minule. Tento ukazatel jsme aplikovali jak na příběh, tak na způsob, jakým jej prezentujeme,“ říká. „Záběry z kamery systému IMAX mě úplně ohromily. Dostanou vás přímo do středu dění, a to takovým způsobem, jakým by to žádný jiný filmový formát nezvládl. Připomíná mi to má dětská léta, kdy jsem se v kině nechal omračovat měřítek a nádherou obrazů na plátně. Každý filmař se v podstatě snaží vrátit do krajiny dětství, systém IMAX nám přišel jako skvělý způsob, jak zvětšit zarámování příběhu.“
Filmaři také ve světě Bruce Waynea/Batmana udělali několik změn - sídlo Wayneovy rodiny, Wayne Manor, v Batman začíná shořelo až do základů, Bruce se tedy přestěhoval do moderní prosklené budovy uprostřed města. Batman je rovněž vybaven novým typem kombinézy, která zlepšuje jeho motoriku a rozšiřuje zorné pole. „Konečně můžu otočit hlavou,“ směje se Bale. Nejvýraznější změnou je však jeho nový dopravní prostředek Bat-Pod se kterým se Temný rytíř pohybuje po městě, nebo honí své nepřátelé. O síle a dalších kvalitách Bat-Podu diváky přesvědčí dynamická akční sekvence, která se ve skutečnosti natáčela v ulicích Chicaga.
Batmanův smysl pro spravedlnost jej zavede až na druhý konec světa, konkrétně do Hong Kongu, což je zároveň první případ v dějinách filmové série Batman, kdy se maskovaný hrdina vydává za hranice Gothamu.
„Chris měl velmi jasnou představu o tom, co chce natočit. Svých plánů nejen dosáhl, ale nakonec je i překonal,“ říká Roven. „Je jedním z mála režisérů, u kterých se můžete spolehnout na to, že nakonec natočí lepší záběry, než ty co si vysnili. Bez ohledu na to, jak moc je to technicky náročné.“
“Buď zemřeš jako hrdina… Nebo žiješ dost dlouho na to, abys viděl, jak se z tebe stává mizera.”
Díky filmu Temný rytíř se opět sešlo několik představitelů důležitých rolí z předchozího snímku Batman začíná. V hlavní roli se k radosti všech fanoušků vrací Christian Bale. Bale uvádí, že příležitost podruhé ztvárnit postavu osamělého bojovníka se zločinem, který kvůli obecnému blahu tají svou pravou totožnost, si nemohl nechat ujít. „Bruce se obětuje, a to jak fyzicky tak psychicky. Jde o důsledek skutečnosti, že uvolnil příliš velký prostor identitě Batmana, který jej takřka ovládl. Nevytvořil si jen novou totožnost, ale zároveň symbol. Symboly však neznají hranic, a proto Batman nemůže projevit žádnou slabost. Divák se tak dostává doprostřed konfliktu, ve kterém se hraje o to, co je dobré pro Bruce Waynea a co správné pro Batmana. Tihle dva totiž nejsou vždy zcela kompatibilní.“
„Spolupráce s Christianem je neuvěřitelně pohodová a velmi zábavná. Zajímá se o všechno, co se na placu děje,“ říká Nolan. „Má v sobě hloubku, je až neuvěřitelně soustředěný na ponor do psychologie postavy, kterou právě ztvárňuje. Je velmi disciplinovaný, snaží se najít podstatu postavy a držet se jí. To mě jako tvůrce těší, protože vím, že je dobře připravený a má jasno v tom, jak se jeho postava bude během filmu vyvíjet. Po pravdě řečeno, má mnohé z vlastností, jež můžeme najít i u postavy Bruce Waynea. Ten je však používá k tomu, aby se z obyčejného muže změnil ve výjimečného bojovníka se zločinem.“
„Christian do svého hereckého výkonu vnesl vše, v co jen u herce můžete doufat: dobrou fyzičku, citovou odezvu, vnitřní hloubku,“ říká Roven. „Být na placu a sledovat jej při hraní, bylo něco úžasného. Oproti minulému filmu se herecky posunul mnohem dál.“
Bale sice v Batman začíná a Temný rytíř ztvárňuje stejnou postavu, Nolan však uvádí, že každý z filmů na herce kladl jiné nároky. „Film Batman začíná pro Christiana představoval i velké fyzické vypětí - během krátké doby se musel dostat do formy a naučit se bojovému umění, jež Batman používá, a naučit se správně pohybovat. Při tomto filmu od něj role vyžadovala vnitřní angažmá, protože Bruce si nyní mnohem více uvědomuje odvrácenou stranu dvojího života a zpochybňuje si svá životní rozhodnutí. Christian tato duševní pnutí zvládl velmi přesvědčivě, často bez jediného slova.“
Role Batmana má však i zcela konkrétní fyzický rozměr, Bale se proto znovu zapojil do kurzů Keysi Fighting Method (KFM), jíž Temný rytíř využívá v boji s nepřáteli. KFM je relativně mladé bojové umění, jde o intuitivní metodu boje se silným důrazem na soustředění. Dobré bojové výsledky zároveň vyžádují, aby byl Bale ve vrcholné fyzické kondici. Bale si na procvičování metody KFM vyhradil denně tři hodiny ve společnosti mistrů Andy Normana a Justo Diegueze. „S pomocí KFM se naučíte, jak každou jednotlivou část svého těla využít jako ničivou zbraň, a to není vůbec jednoduché,“ říká Norman. „S Christianem jsme šli tvrdě na věc, všimli jsme si, že si všechny dovednosti osvojil až neuvěřitelně rychle. Od natáčení prvního filmu se technicky posunul mnohem dál, zjevně má metodu KFM mnohem víc osvojenou.“
„Je to skutečně fascinující bojová technika,“ říká Bale, „protože využívá všechen adrenalin, jenž se nám v nepříjemné nebo ohrožující situaci vyplaví do krve. Tato bojová technika vychází z oblasti žaludku a střev, nepočítá ani tak se soustředěním, jako spíše se zvířecími instinkty. Pro Batmana se proto hodí naprosto dokonale.“
Film Temný rytíř vypráví o přímé konfrontaci s nevypočitatelným zločincem jménem Joker, který nepoužívá Keysi ani žádné jiné bojové umění. Ve férovém souboji by jej „Batman porazil, ale Joker nehraje fair. Vždycky má v rukávu nějaký zákeřný trumf, jde tedy mnohem víc o souboj dvou myslí než těl. Joker v Batmanovi nachází velmi nevypočitatelného protivníka a podle mého soudu si souboje užívá.“
Role Jokera, který vypadá jako zlovolný klaun a jeho zjev patří mezi fanoušky komiksu k těm nejznámějším, se ujal původem australský herec Heath Ledger. Nolan uvádí, že při obsazování této role pro něj byla rozhodujícím faktorem nebojácnost. Potřeboval jsem vynikajícího herce a zároveň někoho, kdo se nebojí ztvárnit tak ikonickou postavu, jakou Joker bezesporu je. Heath přišel s velmi originálním pojetím. Je naprosto úžasný, vyžaduje vaši pozornost... diváci z něj budou úplně paf.“
Režisér vzpomíná, že se s Ledgerem kvůli roli setkal poprvé dávno předtím, než byl vůbec dokončený scénář. „Povídali jsme si o tom, jak na nás ta postava působí. Oba jsme k ní měli velmi podobný přístup - Joker zosobňuje anarchii, vytváří obrovský chaos a šíří kolem sebe strach. Heath okamžitě instinktivně vycítil, jak tuto postavu odlišit od všeho, co známe z dřívějška.“
Roven uvádí: „Joker je jedním nevyhraněnějších mizerů komiksového světa - je to tajemný psychopat, protřelý ďábel a zároveň okouzlující a zábavná postava, od které se jen těžko odtrhnete. Do této role jsme potřebovali nějakého výjimečně nadaného herce - Heath Ledger se nám jevil jako ta nejlepší možná volba. Počínaje jednotlivými psychologickými nuancemi a konče nejjemnějšími záchvěvy hlasu šlo o nezapomenutelný herecký výkon.“
Ve filmu Temný rytíř se Joker objeví na scéně bez předchozího varování a záhy se stává nejdravější rybou gothamského potravního řetězce. „V Temném rytíři jsme nikdy neměli v plánu ukázat, jak vlastně Joker vznikl, zato jsme chtěli odhalit, jak se mohl tak rychle vyšvihnout,“ říká Nolan. „Joker je v jistém slova smyslu logickou odpovědí na existenci Batmana.“
Bale dodává: „Joker chce Batmana zlomit. Chce ukázat, že každý má svou cenu, a že i Batman dříve nebo později zradí své zásady. Je fascinující postavou a Heath jej ztvárnil skutečně neopakovatelným způsobem. Jokerova postava by zdaleka tak nefungovala, kdybychom nenašli herce Heathova formátu. Herce, který pro svou roli udělá opravdu cokoliv, přesně jako Joker v Gothamu.“
Chtěli jsme, aby Joker představoval čisté, nekompromisní zlo, jež pro své konání nemá žádné logické opodstatnění. Chtěli jsme, aby se v ulicích Gothamu rozpoutalo hotové peklo. Naše doufání se naštěstí naplnilo,“ dodává Nolan.
Emma Thomas dodává, „Je velmi zábavný. Uvědomuji si, že je to poněkud bizarní - jak by mohl být někdo tak odpudivý zároveň i neuvěřitelně zábavný? - ale je to tak. Heath ke své postavě přistupoval beze sebemenší nadsázky, ale přesto byl doslova k popukání. Své postavě dal velmi suchý, ironický humor až jakýsi fyzický humor. Pohled na Jokera vás bude z velké míry děsit, ale zároveň vás bude i bavit.“
Na druhé straně zákona nedávno povstala i postava státního návladního Harveyho Denta, který si vytkl za cíl srazit organizovaný zločin v gothamské megapoli na kolena. Role Harveyho Denta se ujal Aaron Eckhart. „Harvey se rozhodl, že vyčistí městské ulice od zločineckých organizací. Je novou zářivou nadějí města Gotham, spoluobčané jej dokonce nazývají Bílým králem. Na začátku příběhu je Dent plný optimizmu a nadšení... ale jeho konec je opravdu nečekaný,“ naznačuje herec. „Je to vynikající role a já jsem jedním z největších fanoušků Chrise Nolana. Když mě oslovil s nabídkou na film, nebylo o čem uvažovat.“
Nolan uvádí, že ačkoliv Eckhart svým zjevem do puntíku naplňuje představu o mužném a charismatickém státním návladním, jeho důvody pro obsazení herce jsou poněkud hlubší.
„Hledali jsme někoho, kdo ztělesňuje typicky americký šarm, protože právě takového - tj. prvoplánově přitažlivého, mužného a hrdinného - jej diváci musí na začátku vidět. Zároveň však v sobě musí mít těžko ovladatelnou prudkost, představitel Harveyho Denta musel vyvolávat dojem kotle hněvu těsně před explozí. Od začátku v sobě musel mít temnou stránku, abychom vůbec uvěřili tomu, kam jej nakonec příběh zavede. Jen těžko můžete ukázat hrdinnou postavu jeho formátu, která by zároveň neměla chyby a skrytou temnou stránku. Aaron zachytil všechny různorodé rysy své filmové postavy velmi zajímavým způsobem.“
Harvey Dent se jakožto nový státní návladní Gothamu musí pustit do boje se zločinem, ale také vyrovnat s existencí maskovaného bojovníka Batmana. „Daná situace má zajímavou dynamiku,“ říká Eckhart, “protože Harvey spatřuje, že Batman bojuje se zločinem způsobem, jaký by volil on sám. Harvey se musí chtě nechtě řídit zákony. Ze své pozice si nemůže dovolit dělat veřejně to, co Batman dělá v skrytu. Tajně obdivuje Batmanovy záměry, ačkoliv jeho metody nemůže veřejně podpořit. Jeho pohled na Bruce Waynea je však zcela odlišný. Bruce pro něj není ničím větším než bohatým playboyem bez špetky důvěryhodnosti.“
„Bruce pro Harveyho není nic jiného než bohatý panák,“ potvrzuje Nolan. „Zjištění, kdo se pod černou kápí opravdu skrývá, by jej velmi překvapilo.“ Bruce Wayne je rád, že novému státnímu návladnímu záleží na osudu města. Nolan říká: „Přišlo nám zcela logické, že Bruce původně předpokládal, že Batmanův boj s mafií co nevidět skončí. Batman se stane symbolem, který obyvatele Gothamu přiměje k osobní angažovanosti. V postavě Harveyho Denta konečně nachází to, co tak dlouho hledal. Harvey je hrdinou, na kterého Gotham čekal - hrdinou s obličejem, nikoliv s maskou.
Thomas říká: „Ve vzniklém systému má velkou roli osobní oportunismus. Batman si uvědomuje, že pokud Harvey Dent jednoho dne uspěje, může se opět stát obyčejným Brucem. Možná i pro něj stále existuje řešení, jak se vrátit k normálnímu životu. Velká část jeho osobnosti si přeje, aby mohl kápi pověsit na hřebík. Těžko říci, zda by byl Bruce v dané chvíli vůbec schopen Batmana sprovodit ze světa. Něco takového zřejmě neví ani on sám. Určitě však cítí, že jistá část jeho osobnosti se vymknula kontrole. Harvey Dent se jeví jako jeho jediná šance, jak to zarazit.“
Šance vést normální život je pro Bruce Waynea příslibem budoucnosti s jeho životní láskou Rachel Dawes, která je v současné době Dentovou asistentkou. V tomto smyslu není postava státního návladního Bruceovou nadějí do budoucna, jako spíše hrozbou. Rachel totiž není jen jeho asistentkou, ale i přítelkyní. „Pokud jde o Rachel, je Bruceův vztah k Dentovi rozporuplný. Ačkoliv si Denta váží, druhá část jeho osobnosti se jej chce zbavit,“ říká Bale s ironií. „Bruceova ´ideologická´ část osobnosti je s tou lidskou opět v rozporu.“
Představitelka Rachel, Maggie Gyllenhaal, říká: „Rachel udělala zásadní životní rozhodnutí - pokud bude Bruce zároveň Batmanem, nemůže s ním zůstat. Pak do jejího života vstoupil Harvey Dent a ona se do něj bláznivě zamilovala. Rachel na Harveym obdivuje, že jedná přímočaře a není žádným tajemným mstitelem jako Bruce Wayne alias Batman. Svým přesvědčením se nepovyšuje nad zákon, nemyslí si, že to co dělá je pro všechny obyvatele Gothamu to nejlepší. Harvey věří v systém - byť je z povahy věci vždycky nedokonalý - a z této pozice se bude snažit změnit okolní. To je také důvod, proč jej Rachel miluje a myslí si o něm, že je svým způsobem hrdina. V dané chvíli sice Bruce stále miluje - a zároveň ví, jaké jsou jeho city - ale zároveň toto dilema nemůže sama nijak zvrátit.
„Pro mě osobně to však znamenalo něco jiného. Christian Bale a Aaron Eckhart jsou dva krásní muži, takže jako herečka jsem se s tímto dilematem musela nějak vyrovnat,“ směje se Gyllenhaal. „Chris mě od začátku dokázal vtáhnout do příběhu a živě se zajímal o mé pojetí role. Měl jasno v tom, že postava Rachel musí být chytrá, vnímavá a sebevědomá, žádná typická dáma v nesnázích, jakkoli se do nesnází občas dostane. Dost nám to spolu klapalo, protože něco takového jsem potřebovala. Vájemně jsme se inspirovali a díky tomu je postava Rachel taková, jaká je.“
„Maggie je vynikající herečka,“ říká Nolan. „Vždycky jsem ji obdivoval a hledal jsem příležitost, jak s ní spolupracovat. Maggie je bystrá, je duševně velmi vyspělá a zároveň vřelá a příjemná. Její roli věříte. Myslím si, že skvěle ztvárnila konflikt ženy, která stojí mezi dvěma zásadními muži svého života. Není těžké odhadnout, co na ní každému z nich imponuje. Rachel pojí silné pouto s Brucem, v jejím srdci bude vždycky hrát důležitou roli, ale zároveň miluje Harveyho, se kterým si dokáže představit budoucnost.“
Během šokující nehody, kdy se Harvey Dent změní v děsivě zdeformovaného Two-Face, se celý jeho svět otřese v základech. Usiluje jen o jediné: pomstu. „Stane se mu něco hrozného, něco co poznamená celý jeho život a dá mu nový směr,“ říká Eckhart. „Ze svého zármutku a bolesti nabere novou sílu, za své znetvoření se chce pomstít. Všechny zloduchy chce pozabíjet... respektive ty, které za ně považuje. Stále mu jde o spravedlnost, ale teď jí chce dosáhnou prostředky, jež zákon jenž dříve uznával, zapovídá. Ani po transformaci jej nevnímám jako stejného záporáka, jakým je třeba Joker.
Na druhé straně platí, že Haveyho proměna v Two-Face s sebou nese i proměnu vnímání, kdy Jokera vnímá jako svého druhu spřízněnou duši. Joker zase ví, že má Harveyho kdykoliv v hrsti. Heath ve scénách setkání Jokera s Two-Facem odvedl skvělý herecký výkon. Byl vším, co si od kardinálního mizery jménem Joker můžete přát, a zároveň byl naprosto svůj.“
Nolan říká: „Joker děsí právě kvůli tomu, že pro své jednání nemá vůbec žádný motiv. Je jako nespoutaná přírodní síla. U Two-Face víte, jakou proměnou si během příběhu prošel, a chápete, odkud se bere jeho zlost a hluboký zármutek. Aaron nám úžasným způsobem předvedl tragický přerod Harveyho Denta v Two-Face. Přitom vás vezme na jízdu plnou emocí.“
Mimo jasný příklad dvojznačného vztahu Harveyho Denta ke svému temnému já v podobě znetvořeného Two-Face, „je ve filmu celá řada dalších dualit a vztahů, ve kterých jedna postava zajímavě odráží tu druhou. Dobrým příkladem je vztah mezi Batmanem a Jokerem, podobně výrazné je i napětí mezi Harvey Dentem/Two-Face a poručíkem Gordonem,“ říká Nolan.
Poručíka Jima Gordona a velitele gothamské jednotky pro boj se zločinem podruhé ztvárnil Gary Oldman. „Gary je vynikající herec,“ říká Roven. „Gordon mohl být relativně přímočarou černobílou postavou - zvláště když je obklopen natolik bizarními zjevy - ale Gary mu svým výkonem dodal mnoho odstínů šedi.“
Nolan uvádí: „V Batman začíná se Gordon držel stranou. Daná role vyžaduje herce, který je schopen zahrát důležitou roli způsobem, jenž na sebe příliš neupozorňuje. Jsem rád, že Gary ztvární Gordona i podruhé, tentokrát však ze sebe ukáže podstatně víc.“
Ve filmu Temný rytíř čelí poručík Gordon vzrůstajícímu tlaku okolí, jenž souvisí s nedávnou vlnou eskalace zločinu. Gordon je profesionál, který ví, že nejlepším řešením je věřit vlastním instinktům, jež radí s řešením důvěřovat Batmanovi. Chápe, že Batman je pro Gotham do určité míry hrozbou, ale zároveň věří, že může být i jeho záchranou. Zvláště, je-li nablízku nevypočitatelný Joker. „Policie se ještě nikdy nesetkala s někým, kdo by byl jako Joker,“ říká Oldman. „Nezajímají jej peníze ani moc v obvyklém slova smyslu. Jokerovi jde jen o chaos - a náramně se tím baví. Jak polapit někoho, kdo je tak nepolapitelný?“
Thomas říká: „Gordon Harveymu Dentovi tak úplně nevěří, protože v Gothamu nikdy nebylo politika, který by nějakým způsobem nebyl zkorumpovaný. Ví, že je třeba něco udělat a proto se rozhodne vsadit na Batmana. Zná Batmanovy záměry a věří tomu, že se věci v dlouhodobém ohledu přece jen zlepší.“
Bruce Wayne má další dva spojence: věrného komorníka Alfreda Pennywortha, který se o něj od násilné smrti jeho rodičů stará, a geniálního vědce Lucia Foxe, který je novým ředitelem firmy Wayne Enterprises a zároveň hlavním architektem Batmanova hi-tech arzenálu. Do rolí Alfreda a Lucia, kteří se objevili již v Batman začíná, se vracejí oscaroví herci Michael Caine a Morgan Freeman.
Alfred s Luciem jsou Bruceovi nejbližší spolupracovníci a proto znají i jeho odvrácenou stránku. S tímto poznáním však přichází i velká zodpovědnost. Každý z nich je mu zároveň rádcem, učitelem a v některých případech i hlasem svědomí. „Jejich vztahy jsou velmi průhledné, ale tentokrát je máte možnost vidět i z druhé strany,“ říká Nolan. „Lucius Fox velmi dobře ví, co Bruce po nocích dělá jako Batman - a do velké míry to i schvaluje. Během filmu zkoumáme hranice toho, co je pro Lucia ještě přijatelné a v čem už Bruce/Batmana nepodpoří.“
Freeman říká: „Lucius je pro mě praktik, dělá všechno proto, aby onomu mladému muži usnadnil jeho misi. Batman ze sebe udělal arbitra spravedlnosti. Jakmile se tato myšlenka ujala a svět na něj spoléhá, musí dostát své pověsti. Lucius se snaží přijít na to, zda má jeho pomoc Bruceovým záměrům nějaké hranice.
Nolan říká: „Alfred je stoprocentně přesvědčený o smysluplnosti Bruceova konání, dokonce jej povzbuzuje v tom smyslu, aby zašel ještě dál. Alfred totiž věří tomu, že bojuje za správnou věc. Samozřejmě se zajímá i o Bruceovu lidskou stránku, protože jej odmala vychovával, ale na druhou stranu nechce dát volný průchod svému strachu o jeho bezpečí.“
Bruce Wayne Alfredovi říká, že Batman představuje symbol, a ty neznají žádné omezení, „jenže pro Alfreda je Bruce úplně normálním člověkem, a ti zkrátka omezení mají,“ říká Caine. „Bruce je jako jeho dítě, ať jste staří jak jste staří, vždycky své potomky budete vnímat jako děti. Takže je jasné, že Alfred má kvůli jeho konání určité obavy. Alfred je Bruceův strážný anděl, a to nejen po stránce psychické, ale i psychologické a morální. Alfredův vztah k Bruceovi je velmi lidský a podle mého soudu i plný jemného humoru,“ usmívá se Caine.
Režisér uvádí, že Alfredův humor vytryskl z postavy zcela přirozeně. “S Michaelem je spousta legrace, ještě nikdy jsem nepracoval s hercem, který by byl tak přirozeně vtipný. Ví naprosto přesně, jak naložit s dialogem, aby vyvolal co největší smích.“
„Při natáčení s tak zkušenými herci jako jsou Michael Caine a Morgan Freeman, jsem z jejich blízkosti velmi těžil,“ říká Nolan. „Jsou na placu jaksi tiše přítomní, nikdo tak říkajíc nechce narušit jejich kruhy a všichni se ze sebe snaží vydat to nejlepší. Cítil jsem, že už minule se mi od nich dostalo velkého privilegia, můžu tedy mluvit o velké poctě, že jsou zpět a točí se mnou i Temného rytíře.
Ve filmu se dále objevuje Eric Roberts v roli jednoho z představitelů gothamského zločineckého kartelu, Maroniho, dále Chin Han jako asijský podnikatel Lau, který gothamskému zločineckému syndikátu učiní nabídku, která se neodmítá, Nestor Carbonell v roli starosty města Gotham a Anthony Michael Hall, který ztvárnil jednoho z televizních reportérů. V cameo roli Scarecrowa se opět objeví Cillian Murphy.
Nolan říká, “Máme tu úžasnou sešlost těch nejtalentovanějších herců současného filmu, každý si díky tomu náramně užíval. Na placu vznikla přátelská atmosféra, sledovat různorodé herce, kteří tvrdě pracují na stejném cíli, bylo naprosto kouzelné.
“Budete si přát Bat-Pod, pane?” “V poledne, Alfrede? To není zrovna prozíravé.”
Postava Lucia Foxe dodává Batmanovi nejmodernější technické vymoženosti pro boj s organizovaným zločinem - vylepšený model kombinézy Batsuit, nové zbraně a originální dopravní prostředky. Jejich skutečnými autory jsou však Christopher Nolan, Jonathan Nolan a široký okruh jejich spolupracovníků, dále výtvarník Nathan Crowley, návrhářka kostýmů Lindy Hemming, supervizor zvláštních efektů Chris Corbould, kteří pracují na tom, aby se z výtvarných návrhů staly funkční věci.
Nolan říká: „Ve filmu Batman začíná jsme museli ukázat, jak vznikly věci typu Batmobil či kostým Batsuit. Zároveň však nebylo dost času na to, abychom ukázali jak vznikly - a k čemu slouží - všechny jeho vynálezy. V pokračování tudíž musíme důvěryhodným způsobem ukázat všechny jeho nové technické vymoženosti. Na Batmanovi se mi líbí, že nedisponuje žádnými superschopnostmi, vyjma neuvěřitelného bohatství. Když se na celou věc podíváte z úhlu, že vlastníte neomezené finanční zdroje a tudíž máte velké materiální možnosti, jak toho využijete při výrobě technických aparátů a technik pro boj se zločinem?“
Nolan a Crowley přišli v minulém dílu Batman začíná s novou koncepcí legendárního Batmobilu - z jejich snažení vzniklo něco mezi sporťákem Lamborgini a obrněným Humvee. Batmobil se pohybuje na obrovských pneumatikách a nemá přední ojnici, což mu umožňuje, aby s ním šlo dělat ostřejší zatáčky. Jeho váha sice dosahuje 2,5 tuny, ale i tak může skákat až 1,5 metru do výšky a 10 metrů do dálky. Batmobil dosahuje zrychlení z nuly na 100km/h za 5 sekund.
Batmobil je sice i v Temném rytíři naprosto nepřehlédnutelný, ale tvůrci zároveň přišli s nejnovějším přírůstkem Batmanova vozového parku: Bat-Podem, tento tajemný název označuje rytířovo těžké a mohutně vyzbrojené dvoustopé vozidlo. „Ve filmu samozřejmě uvidíme i Batmobil,“ říká Nolan, „zároveň jsme však chtěli, aby Batman dostal nějakou technologickou novinku: nový dopravní prostředek s exotickými rysy, něco na první pohled mohutného. Jde o dvoustopé vozidlo, ale motorkou bych to rozhodně nenazýval. Bat-Pod se má k motorkám stejně vzdáleně jako Batmobil k autům.“
Bat-Pod se po ulicích Gothamu prohání rychle a neslyšně, ale zvládne i všechny typy povrchů vozovky. Používá stejný typ obřích pneumatik jako Batmobil a oproti motorkám se obejde bez stojanu. V případě nebezpečí může jeho řidič použít dva 40mm kanóny umístěné po stranách, 50mm kulomet a sadu mechanických háků.
Původní design Bat-Podu je dítětem Nathana Crowleyho a Christophera Nolana. Ti dva se s hrubým návrhem designu zavřeli do své oblíbené pracovny - rozuměj Nolanovy garáže - aby tam společně promysleli detaily. Crowley vzpomíná: „Říkali jsme si ´Když už jsme tady, postavme rovnou model 1:1´.“ A tak se taky stalo. Měli jsme s sebou nějaké nářadí a z dostupného materiálu jsme poskládali model ve skutečné velikosti.“
Nolan s Crowleym však museli i nadále myslet na to, že jejich vynález možná vůbec nepůjde zkonstruovat tak, aby opravdu jezdil. Právě v této chvíli se dostal na scénu tým odborníků z oddělení zvláštních efektů, vedený Chrisem Corbouldem. Corbould vzpomíná: „Hned jsem si vzpomněl na to, když mi Chris Nolan ukázal svůj první model Batmobilu. Neměl jsem nejmenší ponětí, jak tuhle mašinu uvést do chodu, nakonec se to ale docela podařilo. Takže když mi zavolal, abych se přijel podívat na věc zvanou Bat-Pod, napadlo mě: ´Co jste si na mě tentokrát zase vymysleli?´“
Corbould letěl do Los Angles, přijel k Nolanově garáži a prvně se podíval na model nového Bat-Podu, na kterém oba tvůrci usilovně pracovali. „Podle mého názoru měl téměř slzy na krajíčku,“ směje se Crowley. „Vypadal zděšeně, protože věděl, že tuhle mašinu bude muset co nevidět uvést do chodu. Nosili jsme mu jeden šálek čaje za druhým, a on tam seděl a seděl a zíral na model. Šlo o typický příklad střetu designéra s inženýrem.“
Jak se později ukázalo, Crowley se v popisu naladění Corbouldovy mysli příliš nemýlil. „Byl jsem naprosto ohromený,“ připouští Corbould. “Tiše jsme tam stál, předstíraje že dumám nad konstrukcí, ale hlavou se mi honilo jen to, že ti dva musí být pořádní blázni. Kam mám podle nich umístit pohonnou jednotku? Bude jezdec vůbec schopen řídit, když jsou kola tak obrovská? Hlavou se mi honilo tolik otázek.“
Navzdory svým obavám se Corbould vrátil zpět do Londýna, kde se svým týmem začali uvažovat o tom, jak Bat-Pod přivést k životu. Po sérii pokusů a omylů se jim podařilo vytvořit konečnou verzi Bat-Podu, který se po stránce designu blížil modelu, který sestrojili Nolan s Crowleym. Nolan se se smíchem vyznává: „Ve skutečnosti by něco takového vůbec nemělo jezdit, ale Chris a jeho tým nakonec našli způsob, jak toho dosáhnout.“
„Na celé věci je nejzábavnější,“ říká Corbould, „že Chris ani Nathan zřejmě nikdy v životě motorku neřídili, mechanická stránka věci a pohon jim byly cizí. Nakonec se to ukázalo jako výhoda, protože je to vědomě ani podvědomě netáhlo ke konvenčnímu pojetí, jak má taková ´správná motorka vlastně vypadat´. Díky nedostatečným znalostem z mechaniky vytvořili úplným omylem tenhle nádherný stroj.
Ovládání stroje je zcela samostatný problém. Nolan uvádí: „Výsledný stroj, na kterém Chris a jeho tým tak dlouho pracovali, je po vizuální stránce dech beroucí a na plátně rozhodně plní svůj účel. Bohužel jde jen velmi obtížně ovládat.“
Řidič Bat-Podu se musí na stroji natáhnout do takřka horizontální polohy a zatáčet lokty, nikoliv zápěstím. Jediným řidičem, který se Bat-Pod naučil ovládat, byl profesionální kaskadér Jean-Pierre Goy. Corbould uvádí: „Už jsem s Jean-Pierrem několikrát spolupracoval, patří k jedněm z nejlepších motocyklistů na světě, pokud není přímo tím nejlepším. Když mu stroj představili, nastavil na něj celou svou mysl. Dokonce řekl: „Dokud se s tímhle nenaučím jezdit, na jinou motorku nevlezu,“ protože si chtěl dokonale osvojit ovládání Bat-Podu. Kdybych tvrdil, že se mu stroj ovládal snadno, asi bych lhal. Když však na motorce seděl, byla to nádhera. Za to úsilí to rozhodně stálo.“
“Potřebuji novou kombinézu. Nejde mi o módu, pane Foxi, ale spíše o funkčnost.” “Chcete konečně otáčet hlavou, že ano…”
Batmanova silueta patří k nejznámějším obrazům popkultury, který rozezná většinou i ten, kdo jinak k fanouškům komiksů ani dosud natočených filmů nepatří. Chris Nolan a návrhářka kostýmů Lindy Hemming si uvědomili, že mají za povinnost tento obraz zachovat neporušený, zároveň se však u kombinézy Temného rytíře rozhodli pro jemný redesign.
Oba tvůrci se především soustředili na zvýšení pohodlí a zlepšení ohebnosti. Hemming a její tým podnikli rozsáhlý průzkum mezi motocrossovými závodníky a vojáky, kteří často nosí ochranné oděvy. „Chtěli jsme, aby byl nový Batsuit ohebnější, jednodušeji se s ním zacházelo a měl také více porézních součástí výbavy. U nového kostýmu měly neprodyšnou kůži nahradit moderní materiály, ze kterých se vyrábí např. soudobá vojenská výbava,“ říká Hemming a odkazuje na neoprén, který byl základem Batmanova kostýmu ve filmu Batman začíná.
Barmanův nový kostým se skládá ze 110 samostatných částí. Základní vrstva je vyrobena z polystyrenové síťoviny, která se díky své vlastnosti odpuzovat vodu používá v oblečení pro armádu a pro sport. Další vrstvu tvořily menší a větší díly vyroběné na zakázku z ohebného uretanu, jež tvůrci připevnili k síťovině a vytvořili tak vnitřní obložení kostýmu. Vnější ochranu tvořily lisované pláty z uhlíkového vlákna, jež jsou sice velmi lehké, ale zároveň jsou neuvěřitelně pevné a odolné. Některé pláty tvůrci neprodyšně spojili s uretanovými díly, zejména těmi na nohou, hrudníku a břichu.
Evoluci Batmanova kostýmu, k níž došlo mezi Batman začíná a Temným rytířem, popisuje supervizor speciálních efektů Graham Churchyard. „Ve filmu Batman začíná měl Batmanův kostým tři základní komponenty, tentokrát je jich víc než sto. Je to velmi náročný kostým. Mimo to jsme každou z jeho částí museli vymodelovat, odlít a opracovat. Každou z jednotlivých částí Batmanova kostýmu jsme také během natáčení museli několikrát vyměnit. Bylo s tím neuvěřitelně mnoho práce.“
Největší díl práce kostýmní návrhářky Lindy Hemming spočíval na Nolanovu a Baleovu žádost v modifikaci hlavy a krčních částí Batmanova kostýmu. „V minulém kostýmu musel Batman nejprve pohnout rameny a teprve potom mohl otočit hlavu, takže šlo o prioritu dne,“ směje se Bale. Nejsnadnějším řešením se ukázalo oddělit kápi od zbytku kostýmu, technické řešení však muselo být elegantní a hladké, aby nedošlo k narušení Batmanovy klasické siluety.
Nový design Batmanova kostýmu sedl Christianu Baleovi jako ulitý. „Je mnohem pohodlnější a méně klaustrofobický než minulý kostým. Zároveň se stal ohebnější, což hodně usnadnilo můj pohyb v akčních a bojových scénách. Batman v něm stále vyvolává pocit neporazitelnosti,“ říká herec. „Marná sláva, když si Batsuit oblečete, cítíte se chránění a jaksi silnější. Zkrátka to funguje.“
Nový a vylepšený Batmanův kostým však vyniká i jinými vlastnostmi, než že představiteli role dodal na ohebnosti. Tvůrci na něj připevnili celou řadu vynálezů, jež Batmanovi pomáhají v boji se zločinem. Jde například o ostré hroty, které vystřelují z rukavic či sklopné sonarové brýle umístěné přímo v kápi, jež mu umožňují vidět i pod vodou.
Jediný prvek Batmanova kostýmu, který se mezi Batman začíná a Temným rytířem prakticky vůbec nezměnil, je tvar kápě. Hemming k tomu říká: „Před natáčením prvního filmu jsme si s kápí dali spoustu práce, nechtěli jsme ji teď měnit.“ I u kápě je však jedna novinka: může se složit do malého batohu na zádech a na povel zase rozbalit. Tento nový prvek je však kompletně digitální.
Podoba Bruce Waynea sice zdaleka není tak ikonická jako u jeho alter ega, ale i on má svůj specifický styl odívání, jenž je dán jeho finančními možnostmi a společenským postavením. Hemming při navrhování kostýmu pro Bruce Waynea spolupracovala se světoznámým návrhářem Georgiem Armanim. „Chris i já jsme chtěli, aby měl Bruce Wayne elegantní vzezření,“ říká Hemming. „Cítili jsme, že značka Giorgia Armaniho splňuje požadavky na moderní klasiku, kterou jsme hledali. Vybrali jsme ty nejlepší látky a pak úzce spolupracovali přímo s Giorgiem Armanim a jeho týmem, kteří navrhli celý Wayneův šatník.“ Christian Bale alias Bruce Wayne nosí Armaniho nejnovější módní linii Giorgio Armani Hand Made-to-Measure. Každý oděv má všitou Armaniho tradiční vinětu, na které však tentokrát stojí Giorgio Armani for Bruce Wayne.
Harvey Dent nemá zdaleka takové finanční možnosti jako Bruce Wayne, ale Hemming uvádí, že i tak by měl vyzařovat autoritu a sebevědomí. „Jeho vzezření je prosté, ale rovněž bezchybné. Pro Harveyho Denta jsme vybrali obleky značky Ermenegildo Zegna.”
Při navrhování kostýmu pro Jokera se mohla návrhářka Lindy Hemming mnohem víc odvázat. Záměrně se rozhodla Jokerův klasický zjev poněkud obměnit, aby víc odrážel nároky Ledgerovy generace. „Jakmile jsem se dozvěděla, že se Jokera zhostí Heath Ledger, bylo mi jasné, že jeho kostým musí být víc trendy než u jeho předchůdců. Pro inspiraci jsem si sehnala obrázky modelů od návrhářky Vivienne Westwood, snímky Johnnyho Rottena, Iggyho Popa, Petea Dohertyho i Alexandera McQueena.“
Hemming nakonec pro Jokera navrhla velmi různorodou směs kostýmů, o kterých říká: „Joker je celkem marnivý tvor, libuje si v pokleslosti.“ Hemming u Jokera zachovala tradiční barevnou paletu (zelená, fialová), jeho odpudivé vzezření je tudíž vždy umocněno zelenou vestou či nachovým kabátem. Příležitostně také nosí sako, které ve své základní koncepci kopíruje look Carnaby Street Mod. Vzor na košili Hemming okopírovala z košile koupené z druhé ruky.
Jokerovy boty jsou z Milána, návrhářka si je vybrala kvůli specifické bouli na špiče, jež jí evokovaly typickou obuv klauna. Jeho kravata vznikla z látky, kterou si Hemming nechala utkat na zakázku v londýnské firmě Turnbull & Asser, která odívá členy královské rodiny a smetánku. „Heath si přál úzkou kravatu, takže má look ze 60. let, jen utkanou z kvalitního materiálu firmy Turnbull & Asser. Myslím si, že v Turnbull & Asser ještě nikdy nic tak divokého nevyráběli,“ směje se Hemming. „Když Heath přišel na zkoušku kostýmu a my mu každou část ukázali, byl nadšením bez sebe. A hned si ho oblékl.“
Jokerův make-up se tentokrát od předchozích ´vtělení´ také výrazně lišil. Jokerové se většinou na plátně objevovali s obličejem na bílo, jeho make-up v Temném rytíři se mu snaží dát poněkud šílenější vzezření, jež napomáhá zvýšit okamžitý šok. Kontury jeho očí jsou výrazně černé, přes rty a tvář se mu táhne jasně červený škleb, který však nedokáže zamaskovat hrozivé jizvy. Jeho vlasy jsou jemně, ale stále viditelně nazelenalé.
Maskér Peter Robb-King říká: „Publikum u Jokera předpokládá určitý zjev, my jsme se mu však pokusili dostat pod kůži a znázornit, jaké má tato postava v ději místo. Je to někdo, kdo je v každém významu tohoto slova poškozený, proto jsme mu chtěli vytvořit takový zjev, který nebude evokovat ´čtveráctví´.“
Další z Ledgerových maskérů, John Caglione, Jr., nazývá proces nanášení masky tancem. „Heath pokaždé zkřivil obličej do předem dohodnuté grimasy, pozvedl čelo a přivřel oči, a já mu přetřel obličej bílou. Tato technika mu na tváři vytvořila textury, které by natřením vypnutého obličeje nikdy nevznikly. Pak jsem Heathovi nanesl silnou vrstvu make-upu kolem silně přivřených očí, čímž se textury obličeje ještě zvýraznily. Jen co jsem nanesl černou, postříkal jsem mu oči vodou, musel zamrkat a pořádně zatřepat hlavou - a ten špinavý, mokvavý ksicht byl na světě.“
Postava Jokera představuje i revoluční posun v aplikaci protetiky. Na protetice filmu Temný rytíř se podíleli supervizor Conor O’Sullivan a odborník na masky Robert Trenton. “Používali jsme nový typ procesu na bázi silikonu, který umožňuje, aby se protetika pokládala přímo na kůži. A to takovým způsobem, že ani nejsou vidět švy,“ popisuje Robb-King. „Nová protetika je naprosto dokonalá, můžete postavit kameru těsně před obličej - dokonce i kameru systému IMAX - a přesto nevidíte žádné rušivé prvky.“
O’Sullivan říká: „Trvalo nám dva roky, než se nám podařilo technologii vyvinout, ale po několika drobných nezdarech to funguje přesně jak má. V současné době jsme schopni vyrábět silikonové pláty, jež lze aplikovat přímo na kůži. Silikon s kůží dokonale splyne, pokud byste nevěděli, že tam je, ani byste jej nenašli.“
Nový proces výrazně zkrátil i dobu nanášení, oproti minulosti jde doslova o zlomky. O’Sullivan uvádí: “Jokerova protetika by dříve zabrala dobré tři čtyři hodiny. Dnes aplikace trvá okolo 25 minut a výsledek je dokonce mnohem lepší, což je skvělé.“ Masky klaunů pro členy Jokerova gangu tvůrci vymodelovali, odlili do forem, opracovali a nakonec ručně natřeli.
Výrobně poněkud náročnější masky pro postavu Two-Face vznikly kombinací protetiky a počítačových efektů. Na poškození tváře Harveyho Denta úzce spolupracovali Robb King se svým týmem a supervizorem oddělení vizuálních efektů Nickem Davisem. Tvůrci totiž na Harveyho tváři měli vytvořit natolik závažné poranění, že by jeho výroba prostřednictvím protetiky a make-upu byla v podstatě nemožná. Eckhart vzpomíná: „Pro mě to bylo zajímavé hlavně kvůli tomu, že současné technologie vám umožňují zkrátit hodiny na minuty. Celý proces je podstatně jednodušší… přinejmenším pro mě,“ směje se herec.
“Systém IMAX, se kterým jsme natáčeli několik akčních scén, nám nabídl ten největší možný rámec příběhu. Právě díky této technologii vás výsledek dokonale pohltí.“
Produkce filmu Temný rytíř začala o několik měsíců před samotným začátkem natáčení. Herci a štáb se sešli v Chicagu, aby tam společně natočili prolog filmu: napínavou loupež v bance, která rozjede Jokerovu zločineckou dráhu. Tyto scény se rázem staly milníkem kinematografie, protože Christopher Nolan se stal vůbec prvním režisérem v dějinách, který u klasického studiového filmu použil kamery systému IMAX. „Vždycky jsem chtěl s kamerami IMAX natáčet,“ říká Nolan. „V muzeích a na různých přehlídkách jsem viděl celou řadu dokumentárních filmů natočených kamerami IMAX, a tento formát mi naprosto učaroval. Ostrost a jas jejích obrazů jsou s ostatními kamerami naprosto neporovnatelné. Uvažoval jsem o tom v tom smyslu, že kdyby se kamerami IMAX podařilo natočit hraný film - tj. ne jen natáhnout záběr z 35mm filmu na plátno kin systému IMAX, jak se to občas dělává - diváci by se okamžitě dostali do středu dění.“
Emma Thomas říká: “Když si vzpomenete na všechny ty filmy, které jste viděli v IMAXu, uvědomíte si, že se s nimi natáčelo za relativně nepříznivých podmínek. Tvůrci je s sebou vyvlekli až na Mt. Everest, potopili se s nimi do oceánu, vzali je do vesmíru… Jestliže něco takového zvládli, oč jednoduší s nimi musí být natáčení v ulicích Chicaga?“
Nolan a jeho dlouholetý kameraman Wally Pfister si uvědomili, že při natáčení kamerami IMAX v chicagských ulicích, je čeká celá řada problémů, počínaje už velikostí kamer. Ale tak už to u každého ´poprvé´chodí. „Tyhle kamery jsou skutečně obrovské a mnohem těžší než na klasický 35mm film,“ říká Pfister. „Natáčení vyžadovalo velmi odlišný přístup, ale v zásadě platí úplně stejné pravidlo jako u každé jiné tvůrčí výzvy: nesmíte se nechat zastrašit. Napřed si ukrojíte jen malý krajíc a pak stále větší a větší.“
Pro Nolana a jeho štáb byla oním příslovečným prvním krajícem úvodní filmová scéna. Pfister vzpomíná: „Během týdne, kdy jsme natáčeli scénu bankovní loupeže, jsme dostali pořádnou školu.“ Nakonec však uspěli na výbornou. Natáčení prologu kamerami IMAX naplnila, ba předčila všechna jejich očekávání. Tvůrci se nakonec rozhodli, že toho s novými kamerami natočí podstatně víc, včetně velkých akčních scén.
Pfisterův tým musel najít způsob, jak kamery ukotvit, aby mohly akci nejen zachytit, ale i aktivně sledovat. Proto se obrátili na odborníky z úspěšné a mnoha cenami ověnčené firmy Ultimate Arm, která pronajímá dálkově ovládané jeřáby. Technici z Ultimate Arm posílili hlavu jeřábu, čímž byl schopen unést i váhu kamer IMAX. Pfister uvádí: „Většinu scén s Bat-Podem jsme natočili s pomocí Ultimate Arm, jež nám umožnilo dostat kameru do vzduchu, pohybovat s ní nahoru, dolů a dokonce kolem Bat-Podu. Díky tomu vznikly opravdu úžasné záběry.“
Ačkoliv měli tvůrci na své straně mnohé moderní technologie, kameraman Wally Pfister se obával, že váha kamery mu bohužel neumožní dělat žádné ruční záběry. Nolan měl však jiný nápad. Pfister vzpomíná: „Někdy na začátku reprodukční fáze mi Chris řekl: ´Musíš se pokusit udělat alespoň pár ručních záběrů i s kamerou IMAX, čistě pro klid svědomí, že´s to zkusil.´ A já mu na to odpověděl: ´To ať tě ani nenapadne, tenhle krám si na rameno nedám.´ Jenže on do mě stále ryl a pokoušel mě, abych to zkusil. Nakonec mě zlomil a já dal věcem volný průchod. Nakonec jsem s kamerou IMAX udělal jeden ruční záběr - běžel jsem před týmem záchranné jednotky S.W.A.T. do budovy. Myslím si, že Chris nebyl ani tak hrdý na ten záběr, jako spíš sám na sebe, že mě k tomu nakonec dotlačil.“
„Použili jsme formát kamer IMAX bez toho, abychom museli slevit z nároků, které bychom jinak kladli na natáčení s malými kamerami. Ani trochu nás to nezpomalilo, bylo úžasné sledovat, co může vzniknout,“ říká Nolan.
Kromě velikosti a váhy kamer však bylo důležité myslet i na jiné faktory, jež úzce souvisí s velkým formátem filmového políčka. „Kompozice záběrů je naprosto jiná, protože filmové políčko je mnohem větší, musíte tudíž objekty umísťovat blíže ke středu a cíleně nutit diváka soustředit se na akci. Stejně důležité je řádné zaostření, protože kamery IMAX mají menší hloubku ostrosti,“ říká Pfister. Velký formát obrazu měl také přímý dopad na množství světla. „U kamer systému IMAX je největším problémem, kam ukrýt světla. S větším filmovým políčkem máte po stranách mnohem víc prostoru, tudíž světla nemůžete umístit tam co obvykle. Musíte je co nejvíce umisťovat za objekty a skrývat je kde se dá.“
Velikost a jas záběrů z kamer systému IMAX ovlivnila práci i jiných oddělení. Nathan Crowley uvádí: „Natáčení s kamerou IMAX je pro každého výtvarníka velkým bonusem navíc, protože diváci si pak všimnou i docela malých detailů. Perspektiva je ohromující.
Záměrně jsme k natáčení vybírali místa s nízkými stropy a nablýskanými podlahami, protože to ve výsledku vypadá moc pěkně. Velký důraz jsme pak museli klást i na postprodukci, protože v záběru uvidíte opravdu každé smítko prachu.“
Všichni zúčastnění se shodují v tom, že výsledek za tu námahu a komplikace stál. „Rozdíl je dobře patrný,“ říká Pfister. „Obraz je ostřejší, má větší rozlišení, zvýšil se kontrast i sytost barev. Ať už film uvidíte na plátně IMAXu nebo na obyčejném plátně, obraz bude určitě mnohem lepší. Myslím, že ať už budete v jakémkoliv sále, vyskočí na vás skvělá akce.“
“V pokračování Batmanova příběhu bylo důležité vyrazit i do ulic Gothamu a ukázat jej jako velkou světovou metropoli.“
Ve filmu Temný rytíř se režisér pokusil rozšířit Batmanův svět v doslovném i praktickém slova smyslu - z větší části přesunul natáčení z ateliérů do exteriérů. „Hledali jsme způsob, jak rozšířit celkové měřítko filmu, proto jsme tentokrát v exteriérech natáčeli víc než u Batman začíná,“ říká režisér. „Skutečný svět má místa, která byste v ateliéru nikdy nepostavili.“
Filmovým Gothamem se stejně jako v případě Batman začíná stalo Chicago. „V Chicagu jsem po nějakou dobu vyrůstal,“ říká Nolan. „Znám to město a mám je rád. Je plné překrásné architektury a pro filmaře je to učiněný ráj. Několik týdnů jsme tam natáčeli Batman začíná, tentokrát jsme tam strávili několik měsíců. Město nám poskytlo neobyčejnou dávku pomoci a podpory.“
„Předseda Chicago Film Office, pan Daley, nám byl neustále k dispozici, občané Chicaga snad nemohli být přívětivější a mít ještě větší míru nadšení. Velmi ochotně s námi spolupracovali a dovolili nám v jejich ulicích natáčet poměrně nebezpečné věci. Moc jsme si toho vážili a doufám, že jsme této přízně nikdy nezneužili,“ říká producent Chuck Roven.
Ten nejnáročnější kousek, jenž představitelé města tvůrcům povolili, nemá obdoby: šlo o smyk a následnou havárii 20m dlouhého nákladního vozu přímo v centru města, nedaleko bankovní čtvrti LaSalle Street. Když si Chris Corbould přečetl popis havárie ve scénáři, nevěřil vlastním očím. „Chtěl jsem Chrise přesvědčit, aby od svých záměrů ustoupil. Není přece nutné, aby se vůz převrátil vzhůru nohama… v nejhorším případě můžeme použít nějaký menší. Jenže Chris si to nenechal rozmluvit.“
Nolan reaguje: „Jednoho dne jsem se k němu přitočil a povídám: ´Opravdu to musí být velký kamion. Vím, že dokážeš najít způsob, jak to zvládnout, protože ty na to máš a mimo jiné je to tvá práce.“
Základními pravidly kaskadérské práce jsou bezpečnost a jistota, že se vůbec kousek dá provést. „Po šesti týdnech počítání a příprav jsme byli připraveni na test,“ vzpomíná Corbould. „Vyjeli jsme do otevřeného prostoru, rozjeli se, zrychlili na požadovanou rychlost, pak jsme zmáčkli tlačítko… a kamion se s naprostou samozřejmostí převrátil. Hned jsem musel za Chrisem a řekl mu, že měl pravdu.“
Filmaři si však byli vědomi toho, že chování nákladního vozu uprostřed pustiny bude jiné než na ulici města. Předtím než tvůrci provedli akci na živo, sešli se s odborníky, kteří měli vydat potvrzení, že jejím následkem na LaSalle Street nedojde k poruše infrastruktury. Jakmile byla vymezena pravidla bezpečnosti, dostali filmaři zelenou.
Když nastala noc „N“, kamion se otočil doslova jako hodinová ručička kolem ciferníku. Kaskadérský kousek vyvolal u štábu i herců obrovské veselí. „Tenhle trik opravdu vzbuzoval úctu, představte si nákladní vůz, který letí vzduchem a dopadne přesně na to místo, jež Chris určil,“ říká Nathan Crowley. „Na vrcholu otočky vypadal úplně jako mrakodrap, jeho pád byl velmi ladný. Nic takového jsem nikdy neviděl.“
Filmaři využili při natáčení celé řady známých městských lokací, včetně proslulých architektonických pamětihodností a ulic o několika úrovních. Nolan při závěrečné honičce mezi Jokerem, policií a Batmanem využil i spletitý systém dálnic a nájezdů okolo Chicaga. Nebezpečná honička vehnala do ulic jako jsou Upper and Lower Wacker Drive, Lower Lower Randolph, Lower Lower Columbus a LaSalle Street různorodá auta, obrněné transportéry, velký kamion (se kterým to špatně skončí). Během honičky to Bat-Pod vezme zkratkou přes rekonstruovanou železniční stanici kousek od Millennium Park.
Film Temný rytíř je čtvrtým snímkem, který Nathan Crowley ve ´Větrném městě´ kdy natáčel. Výtvarník k tomu říká: „Architektura Chicaga je naprosto fenomenální, všichni velcí architekti minulého století v něm nechali svou stopu. Je to úžasně filmové město.“
Crowley si vybral i dvě budovy od architekta Mies van der Rohe, které mu posloužily v celé řadě scén. V budově IBM sídlila Wayne Enterprises, kancelář Harveyho Denta, kancelář starosty města i kancelář hlavního vyšetřovatele. Vstup do budovy One Illinois Plaza se zase proměnil v nové apartmá Bruce Waynea. Vyrobit z přízemních prostor apartmá těsně pod střechou mrakodrapu a se spektakulárními výhledy na město od tvůrců vyžadovalo použití relativně velkého množství vizuálních efektů. Bruceova ložnice vznikla pro změnu na 39. patře budovy Hotel 71 na East Wacker Drive.
Bruce a Alfred nyní žijí v mrakodrapu, protože Wayne Manor je po požáru stále v rekonstrukci. Nolan k tomu říká: „Na konci filmu Batman začíná Bruce říká, že postaví Wayne Manor cihlu po cihle. Něco takového zabere spoustu času a bylo by dost nerealistické, kdyby už se nastěhoval zpět. V komiksové sérii je zaznamenáno jedno údobí, kdy Bruce Wayne žije v penthousu ve středu města, a právě tahle situace se nám k tomu zdála velmi vhodná. Chtěli jsme, aby žil ve městě, protože příběh je ve druhém plánu i příběhem města. Bylo důležité, aby Bruce byl uprostřed těch, které má chránit.“
Bruceův penthouse byl záměrně v modernějším stylu než Wayne Manor. Crowley říká: „Získali jsme přístup do celé řady moderních prostor, cítili jsme, že tato architektonická éra je nejvhodnější k tomu, co za emoce chceme vyvolat. Jsou to chladné a prázdné místnosti, chybí lidské teplo.“ Nolan dodává: „Bruce žije velmi osaměle, strohý design jeho nového bydliště odráží i jeho momentální stav mysli.“
Hudební skladatelé Hans Zimmer a James Newton Howard, kteří se podíleli na hudbě k filmu Batman začíná, se sešli i u komponování hudby pro Temného rytíře. Nolan říká: „Mám rád, když proces nahrávání hudby probíhá paralelně se stříháním filmu, Hans a James jsou skvělí v tom, že mi dají přesně to, co potřebuji. Bez toho aby viděli konečný sestřih mi dávají jednotlivé skladby, které pak s mým střihačem Lee Smithem zakomponujeme do celku. Jde o velmi organický proces, který na oba skladatele klade velké nároky. I tak však odvedli skvělou práci.“
Zimmer s Howardem si při komponování a nahrávání hudby pro Temného rytíře - stejně jako u filmu Batman začíná - rozdělili povinnosti. Zimmer složil Jokerův hudební motiv a Howard si vzal na starost hudební motiv, který bude odrážet dvojznačnost Harveyho Denta/Two-Face. V konečné verzi soundtracku k filmu pak potlačili jakékoliv hrdinské fanfáry. Zimmer říká: „Batman se mi nezdá jako úplně typický superhrdina, proto jsem v hudbě potlačil vše, co by bylo ´super´. Hodně jsem přemýšlel o symbolu netopýra, který má Batman ve znaku. Sice jde o ikonické zobrazení Batmana, ale zároveň je v něm až příliš mnoho temných tónů, které mi vítězství příliš neevokují.“
„Batman je velmi komplexní postava,“ říká Howard. „Postupně se s ním seznamujeme. Myslím si, že snaha přiřadit mu ´natvrdo´ hudební motiv, který jej bude nějakým způsobem definovat, se míjí cílem.“
Nolan uzavírá: „Batman je postava, která má stále svůj význam, je fascinující a diváci se s ním mohou jednoduše ztotožnit. Mluví se o něm jako o superhrdinovi, ale podle mě je spíš hrdinou, který tak říkajíc ´vymyslel sám sebe´. Příběh o hrdinovi, který se silou vlastní vůle a úžasnou disciplínou stal nadčlověkem, hrdinou par excellence… no, tomu už říkám pořádný mýtus.“
Ocenění:
Academy Awards
2009 - Heath Ledger (Vedlejší herec)
2009 - Střih zvuku
2009 - Wally Pfister (Kamera) (nominace)
2009 - Lee Smith (Střih) (nominace)
2009 - Nathan Crowley (Výprava) (nominace)
2009 - Makeup (nominace)
2009 - Mix zvuku (nominace)
2009 - Vizuální efekty (nominace)
Golden Globes
2009 - Heath Ledger (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
BAFTA
2009 - Heath Ledger (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
2009 - Wally Pfister (Nejlepší kamera) (nominace)
2009 - Nejlepší střih (nominace)
2009 - Hans Zimmer, James Newton Howard (Hudba) (nominace)
2009 - Zvuk (nominace)
2009 - Kostýmy (nominace)
2009 - Masky (nominace)
2009 - Výprava (nominace)
2009 - Vizuální efekty (nominace)
New York Film Critics Circle
2008 - Heath Ledger (Nejlepší herec ve vedlejší roli) (nominace)
2008 - Wally Pfister (Nejlepší kamera) (nominace)
Florida Film Critics Circle Awards
2008 - Heath Ledger (Nejlepší vedlejší herec)
2008 - Wally Pfister (Nejlepší kamera)
Los Angeles Film Critics Association
2008 - Heath Ledger (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
2008 - Nejlepší film (nominace)
2008 - Christopher Nolan (Nejlepší režisér) (nominace)
2008 - Nejlepší výprava (nominace)
DABING
V českém znění: David Novotný - Christian Bale (Bruce Wayne / Batman), Petr Oliva - Michael Caine (Alfred Pennyworth), Martin Sobotka - Heath Ledger (Joker), Kateřina Velebová - Maggie Gyllenhaal (Rachel Dawesová), Alexej Pyško - Gary Oldman (Jim Gordon), Libor Hruška - Aaron Eckhart (Harvey Dent), Pavel Rímský - Morgan Freeman (Lucius Fox), Filip Jančík - Cillian Murphy (Jonathan Crane / Scarecrow), Antonín Navrátil - Nestor Carbonell (Starosta Anthony Garcia), Zdeněk Mahdal - Eric Roberts (Salvatore Maroni), Milan Slepička - Ron Dean (detektiv Wuertz), Jitka Moučková - Monique Gabriela Curnen (detektiv Ramirezová), Marek Libert - Chin Han (Lau), Ivan Jiřík - Joshua Harto (Reese), Jiří Čapka - Keith Szarabajka (detektiv Stephens), Kateřina Petrová - Beatrice Rosen (Nataša), Petra Jindrová - Melinda McGraw (Barbara Gordonová), Vojtěch Hájek, Pavel Tesař - Anthony Michael Hall (Mike Engel), Stanislav Lehký, Jan Szymik, Pavel Vondra - Ritchie Coster (Čečenec), Svatopluk Schuller, Michal Mařík, Martin Kot, Daniel Košťál, Jiří Schwarz - Colin McFarlane (komisař Gillian B. Loeb) + Michael Jai White (Gamble, titulky)
Překlad: Silvie Šustrová
Zvuk: Pavel Špatný
Výsledný mix: David Pavlíček
Vedoucí výroby: Daniel Košťál
Produkce: Stanislav Wszolek
Dialogy a režie: Martin Kot
Vyrobilo: AW Studio Praha 2008
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 7.8.2008 Warner Bros. CZ
Premiéra USA: 18.7.2008 Warner Bros. US
Premiéra Velká Británie: 24.7.2008
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 8.12.2008 (DVD) Magic Box
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 8.12.2008 Magic Box
Poprvé na DVD: 8.12.2008 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 8.12.2008 Magic Box
Tržby v ČR - Kč 19 459 984
Tržby celkem - $ 1 003 045 358
Návštěvnost v ČR 184 465
Náklady (Rozpočet) - $ 185 000 000
„Vítejte ve světě bez pravidel..."
OBSAH
Christian Bale se pod režijní taktovkou Christophera Nolana vrací v roli Bruce Waynea, který v kostýmu netopýřího muže Batmana pokračuje v boji se zločinem ve městě Gotham. A jeho nejnebezpečnějším protivníkem je král zločinců Joker (Heath Ledger).Akční dobrodružná fantasy v režii Christophera Nolana navazuje na film Batman začíná a Christian Bale si v ní zopakoval roli Batmana/Bruce Waynea v nekončícím boji se zločinem. Wayne v kostýmu netopýřího muže jde spolu s poručíkem Jamesem Gordonem (Gary Oldman) z Gothamské policie po králi zločinců Jokerovi známého podle symbolu - hrací karty s žolíkem - kterou zanechává na místech činu. Vtipálek s prořízlou tváří (Heath Ledger) má tentokrát v plánu Batmanovi dokázat, že slova Gotham a mír nikdy nebudou stát v jedné větě vedle sebe. Na uvolněné místo po bývalém králi místní mafie usedá Sal Maroni (Eric Roberts) a přebírá vládu nad většinou gangů v Gothamu. Na scéně se rovněž objevuje nový státní návladní Harvey Dent (Aaron Eckhart), který by rozdanými kartami (i s žolíkem v balíčku) mohl pořádně zamíchat...(oficiální text distributora)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Nolan opět neselhal. No, i když...ale ne, neselhal. Jenom nenatočil comics. Snahou přiblížit se co nejvíce realitě (samozřejmě bráno relativně, přece jenom je třeba, aby měl divák co obdivovat v oblasti vizuálně-akční) byla comicsovost, reprezentovaná v jedničce typickými obřími neogotickými gothamskými stavbami, visutou dráhou, klášterem uprostřed hor a pár dalšími "drobnostmi", naprosto upozaděna a výsledkem je psychologická akční podívaná, která je sice patřičně kulervoucí, ale už to prostě není Batman:) Ó jistě, dalo by se mluvit o podrazu, mohl bych říct, že s Nolanovým druhým příspěvkem do vesmíru prohnilého korporátního království gothamského je to stejné jako s novými bondovkami (tedy moderní, akční, ale bez bondovského kouzla a atmosféry), ale to by výsledkem tohohle rejžova-scénáristova počínání nesměl být tak skvělý film. Nebudu se rozplývat nad "achbožerozbožetovámbyltakúžasnejmužskejaherec" Heathem Ledgerem - podotýkám jen, že to, co se mu povedlo, nebyl jenom ten super trik s tužkou:), ale to neznamená, že je to bůhvíjak legendární herecký výkon. Každopádně se ale sluší říct, že jeho Joker je opravdové vyšinutě střízlivé zlo a jeho scény s Batmanem těží z jádra comicsové legendy to nejlepší a velmi, velmi důstojně to předávají dál. Pletichy nepřítele nutí mne omezit hodnocení herecké sestavy na povšechné konstatování, že je silným zážitkem sledovat, kam která konverzační scéna posune děj či vyznění příběhu, a že tady otvírá Christopher Nolan naplno stavidla svého mistrovství. Sice za největší emocionální masakr považuju záběr na Jokerovu hlavu trčící z policejního auta bez jakéhokoliv zvuku, ale jak už jsem podotkl, na rozebírání jednotlivých scén či záběrů tady není místo. Mám proti takovémuto ztvárnění Batmana nezanedbatelné výhrady, ale nedejte filmovému zážitku roku pět hvězd, že jo:P 90% a ještě jednou říkám - TOHLE NENÍ COMICS. (Gemini) 5*
Když Vám v kině uteče téměř tří hodinový film tak rychle, že nestačíte říct ani STOP, asi je něco špatně, samozřejmě v tom nejlepším slově smyslu. Christopher Nolan dokázal ve světě filmů zázraky. Fakt je, že mu pomohlo mnoho aspektů, které i tak dobré nebyly, ale jméno filmu udělaly viz. smrt Heathe Ledgera. Kdo by od něj čekal, že Jokera udělá právě tak reálného, poplatného dnešní době, kdo by to kdy čekal, že právě on udělá zrůdu filmového plátna tak zevrubně a dokonale. Škoda, že ještě před premiérou tohoto filmu umřel, tím pádem z této postavy udělal asi největšího nepřítele superhrdinů, kteří kdy měli čest se utkat na filmovém plátně. Temný rytíř je film plný opravdu duchaplných dialogů, které dokázaly nečekaně vyrašit a detonovat divákovu mysl, hlavně tu moji. Ale že je to také film, který se před akcí nezastaví, ve kterém se stále něco děje i když se nic neděje, to už je hlavně umění právě Christophera Nolana. Každá scéna je dokonalá, každá do sebe zvláštně zapadá. Každý herec ve své roli předvádí to nejlepší. I ten obyčejný komparz ví, že je to čest být v takovém filmu a snaží se pro to udělat to nejlepší. Temný rytíř po premiéře na imdb skončil na prvním místě, v době kdy píšu tento komentář je na místě třetím. Fakt, že je to VELKÝ film je zřejmý a netřeba o tom dál rozepisovat. Temnému rytířovi se povedlo všecko a na jedničku, podpořen tím, že velké jméno z eskapády herců zemřelo, a tak ačkoliv nechtěně dostalo ještě větší reklamu než si vůbec kdo kdy mohl dovolit. Fakt že je to velký film to ještě umocnilo o nějakou tu úroveň víš, i když to vůbec nechtěl. Už teď je pro mě právě Temný rytíř legendou, tím nejlepším filmem o superhrdinovy, který jsem kdy viděl, a který se asi nikdy nezmění, ať se bude snažit kdokoliv. Dříve jsem v jeho filmech Batmana příliš v lásce neměl, ale sledovat reálnějšího, smysluplnějšího a života prostého Batmana je přece jen o něco lepší než koukat na neonovou bezduchou zábavu, která s realitou má opravdu pramálo společného. S upřímností můžu říct, že Temný rytíř je to nejlepší, co jsem kdy viděl. Nádherná hudba, fantastická atmosféra, skvělé výkony, fungující příběh, napínavá akce, co víc si můžu přát. Kdejaké názory, že akce je občas nepřehledná, že tomu někdo dá čtyři hvězdičky, to mi hlava prostě nebere. Tenhle film si to nezaslouží, těch pět je taky málo. A netvrdím to jenom proto, že Heath zemřel. To rozhodně ne. Ten film se prostě povedl. Kdo neuvidí, neuvěří. Jen jsem opravdu zvědavý jak to udělají s třetím závěrečným dílem... (Malarkey) 5*
Druhý díl Nolanovy epické kriminální ságy je pojat jako zničující střet přímého, logicky uvažujícího hrdiny s pevnými morálními zásadami a psychopata zosobňujícího chaos, který neuznává žádná pravidla ani schémata (dobrým prostředkem k jejich srovnání je rozdílné pojetí první bankovní loupeže, při které netušíme, oč zde komu jde, a pozdějšího vloupání v Hong Kongu, kdy jsme s plánem naopak předem důkladně obeznámeni). Christopher Nolan oproti tomu přehledná schémata miluje a tak je film navzdory Jokerově nevyzpytatelnosti a skutečnosti, že „gamemaster“ je on (viz např. přepsání úspěšného dopadení z vítězství Batmana na vítězství Jokera, který to takhle chtěl), velmi precizně zkonstruovaný a popostrkovaný vpřed schematickými situacemi (záchrana na poslední chvíli, záměny identit, bomba, která za chvíli exploduje), do nichž jsou postavy víc než čímkoliv jiným tlačeny potřebami vyprávění (takže dělají hloupá rozhodnutí: Batmanova havárie na motorce, policista čekající s Jokerem ve výslechové místnosti). Přestože z filmu občas trčí jeho konstrukce, jde o konstrukci natolik komplexní, že obdiv nakonec převáží nad roztrpčením. Příběhové linie jednotlivých postav jsou úzce propojené, neustále se ovlivňují a vytvářejí mnohovrstevnatou síť s rostoucím množstvím subsvětů (neboť cíle některých postav se mění a tak přecházejí na opačnou stranu, případně si zakládají „stranu“ vlastní), na jejíž upletení by jiní tvůrci, kteří neumějí vyprávět se stejnou úsporností jako bratři Nolanové, potřebovali desetidílný seriál. Upozadění Batmana bych nebral jako nedostatek. Ten film je víc o Gothamu než o temném rytíři. Dialogy jsou sice zbytečně doslovné a nenechávají divákovi prakticky žádný prostor, aby si sdělení filmu odvodil sám (dost otravný je ke konci zejména Alfred, polopaticky nám vysvětlující, co je smyslem Batmana), ale zase nám umožňují hned napoprvé pochopit, o co se tvůrci touhle nadčasovou dekonstrukcí superhrdinského mýtu snaží (jestli máte rádi politické paralely v umění, zkuste si za Jokera dosadit Donalda Trumpa). Temný rytíř má skutečně blíže ke starým (Joker jako zdegenerovaný potomek antihrdinů z Veřejného nepřítele nebo původní Zjizvené tváře) i revidovaným gangsterkám než k moderním superhrdinským filmům. Přestože ale není zběsilou akční jízdou, díky bravurní rytmizaci, navozující zhruba od čtyřicáté minuty, kdy se poprvé setkají všechny klíčové postavy vyprávění, dojem nepřetržité gradace, vám nedává moc šancí vydechnout. Hned úvodní bankovní loupež dává tušit, že Nolan zapracoval na své režii akčních scén (zřejmě pomohla i IMAX kamera, která ho nesvádí k tomu, aby tak zběsile stříhal), z nichž tentokrát většina zaslouží obdiv, ať už pro skýtaný estetický prožitek (Joker vyklánějící se z policejního auta) nebo využití paralelního střihu (byť rozjíždění několika akcí současně k navýšení výsledné intenzity je už v závěru trochu únavné). Jestliže je Temný rytíř zásluhou Nolanových konstrukčních schopností a řemeslné zručnosti výborný film, během scén s Ledgerovým Jokerem nám sledovat něco naprosto unikátního, co do žádných racionálních vzorců a schémat nenapasujete. Herce, který pochopil svou roli a sžil se s ní do té míry, až z toho mrazí. Záblesky geniality. 90% (Matty) 5*
VELKÁ RECENZE
První, obecný odstavec napověděl, na hvězdičky jste se už pravděpodobně podívali, takže nejspíš nemusím dodávat, že pověst nelže. Temný rytíř skutečně je nejlepší comicsovou adaptaci vůbec, bez ohledu na pionýrské zásluhy Supermana i kvality Spider-Mana 2 či Burtonova Batmana. Což, jak známo, neříkám z pozice zatvrzelého fanouška série, ale právě naopak jako člověk, který považuje Batman začíná za jeden z nejpřeceňovanějších filmů posledních let (po tolika flamech v diskuzích na to muselo dojít), za snímek, který opil diváky originálním konceptem, tedy „superseriózním“, realistickým a civilním pohledem na comicsovou mytologii, a ti mu pak blahosklonně odpustili unylou Katie Holmes, nepřehlednou akci, jalovou automobilovou honičku, nulové milostné jiskření mezi ústřední dvojkou, balast kolovrátkové a jednovrstvé psychologie i matné záporáky (znuděný Liam Neeson, šklebící se Ken Watanabe a chlápek s pytlem na hlavě... no kde to jsme?).
Fandové tyhle výtky neradi slyší, ale Christopher a Jonathan Nolanové jako by se podle nich opravdu zařídili: Už ve fázi preprodukce posílili herecký tým o Maggie Gyllenhaal, díky čemuž je i vyvrcholení milostné linie asi nejemocionálnějším momentem Temného rytíře. Padouši jsou elitní – nikdo není slavnější než Joker a nikdo nebyl odvážněji stylizovaný než Two-Face (a zjeví se i chlápek s pytlem na hlavě). Od sebetrýznivého psychologizování bratří Nolanové upustili úplně, takže Batman už nepůsobí jako zdeptaný chlapík, jehož nejoblíbenějším místem na Zemi je pohovka u cvokaře. Co souboje muže proti muži? Najednou to jde i přehledně! A automobilová honička? Ta je kolosálním zlomem v celém filmu, po němž pravděpodobně pochopíte, že se na plátně odehrává něco jedinečného.
Způsob, jakým se silnicemi Gothamu provalí Batmobil, několik dodávek, kamion, policejní auta a samozřejmě i Netopejrova motorka, přesně vystihuje komplexnost Temného rytíře. Zpozorujete v ní popcornovou efektnost, Christopher Nolan|Nolanův těžkotonážní přístup k akci, ale i nebývalý vnitřní náboj, kdy se Temný rytíř definitivně mění ve spletené drama čtyř mužů – Batmana, Harveyho Denta, Jokera a komisaře Gordona. Silniční inferno vás navíc katapultuje do trochu jiného Gothamu: do města zmítaného chaosem. Byl-li Nolanův první Batman pohledem pod kůži nejistého Bruce Waynea, je Temný rytíř právě pohledem pod kůži nejistého Gotham City. Jokerovy násilné akce do něj vnášejí čím dál tím větší nervozitu, čímž se film mění z poklidné kriminálky o mafiánech v mrazivý pohled na ochromenou metropoli.
Joker není středobodem filmu ani tak kvůli svým maniakálním výstupům (a Ledgerovu výkonu), ale právě díky Nolanově schopnosti zachytit tísnivou atmosféru, marnost, beznaděj a ubíjející vědomí, že Joker je vždycky o krok napřed. Tenhle magor své vyšinuté plány nerealizuje z nějakých silných vnitřních pohnutek, ale jen tak pro zábavu, což Batmana neuvádí do dvakrát dobrého rozmaru. Tím spíš, když Jokerovi jeho show stále a stále vychází. Pokud je zjizvenec s make-upem a rozmazanou rtěnkou na scéně, svým poblázněným šaškováním spíš baví, když ale ostatní postavy čelí jeho plánům, zatímco on se drží v ústraní, působí spíš jako nezastavitelné zlo, skličující celé město. Joker je Hitlerem comicsového světa, za nímž zůstává neskutečná a ve své podstatě iracionální spoušť.
Srovnávat původního a dnešního Jokera je proto ošemetné. Nejde totiž ani tak o to, nakolik jiné měl Jack Nicholson líčení, jak bezuzdně křepčil a tajtrlíkoval, ale o to, že Ledgerův Joker dokáže opravdu srazit na kolena celý Gotham. Změnit jej v místo, kde byste nechtěli bydlet, a sám sebe vykovat v záporáka, který by už neměl napříště kladným postavám lízt do cesty – jinak je totiž zcela vyčerpá. Nicholson takovou moc v Burtonově barvitějším, ale i povrchnějším Batmanovi získat logicky nemohl.
Krása Temného rytíře tkví v tom, že onen chaos a nervozitu Nolanové nevyjadřují doslovně, ale tahají je z tísnivé atmosféry, do které je zahalena dějová linka. Ta překvapí svým rozmachem, zvraty, plejádou odvážných řešení a dramatických vrcholů, které letos jen tak něco nepřebije. S každou další minutou navíc příběh nabírá na intenzitě, aby brilantně vygradoval ve dvojnásobném finále. Nolanové se přitom vyrovnali jak s nadstandardním počtem postav, tak s nutností podřizovat se comicsové mytologii, s nutností upravovat ji tak, aby zapadala do „reálného“ Gothamu (postupný přerod Harveyho Denta je napsán geniálně!), i takhle komplikovanou a nakonec i mohutnou konstrukci se jim ovšem podařilo nejen udržet, leč rovnou vypilovat ve strhující výsledek.
Právě kvůli Nolanům by mi přišlo, to přiznávám, trochu unfair, kdyby všechnu sladkou smetanu slízl nebožtík Heath Ledger. Jeho kreace samozřejmě utkví. Odvíjí se od ní celý snímek, vždyť její podstatou je zastiňovat všechny okolo. Ledger si pro Oscara opravdu kráčí, už proto, že tahle role je oscarová ze své povahy – tlačí herce do popředí, nutí jej měnit fyzický vzhled a stahovat si svou extravagancí veškerou pozornost na sebe. Prostě ten typ okázalé exhibice, za které se udělují zlaté sošky (vzpomeňte na Vůni ženy, Capoteho nebo Posledního skotského krále). Ale úplně stejně si zaslouží fanfáry Aaron Eckhart, přihrávači ve vedlejších rolích (znovu mezi nimi malinko zaniká jen Gary Oldman jako komisař Gordon) a, pochopitelně, i Christian Bale. Je dalším plusem pro Temného rytíře, že Batman pod řáděním padouchů nezanikl, naopak se znovu stane idolem malých kluků. Nerýpe se donekonečna ve svém podvědomí a neanalyzuje slovo „strach“, naopak má cool hračky, má sexy ženy a má i tvrdý pravý hák. Prostě takový Iron Man bez machistických průpovídek, zato s podmanivou životní story.
Temný rytíř je prostě perfektním blockbusterem a rozhodně nejlepším filmem prvních sedmi měsíců tohoto kalendářního roku. Na tváři mi vyvolal takový ten přiblble nadšený úsměv, který umí vykouzlit jen filmy lavírující na hraně absolutního mistrovství. A jsem si jistý, že slogan „Let's put a smile on that face!“ zabere v tom samém smyslu na 99% dalších diváků. Jasně, i oni uvidí pár chyb a chybiček (namátkou: Joker toho za film stihne narafičit víc než tucet běžných záporáků, postavy mafiánů jsou v podstatě zbytečné, na konci Nolan malinko vyměkne apod.), to ale vypovídá jen o nesmyslnosti jeho postavení na IMDb. Ne o hvězdičkovém hodnocení. A stejně tak ne o nadšení, které bude okolo Netopýřího muže vířit ještě pěkných pár týdnů. Po zásluze.
O NATÁČENÍ
Filmem Batman začíná napsal režisér/scenárista Christopher Nolan novou kapitolu batmanovské série, přivedl legendární postavu k jejím kořenům, vysvětlil jak a proč se z multimiliardáře Bruce Waynea stal maskovaný bojovník se zločinem, kterého svět zná jako Batmana. Ve filmu Temný rytíř se Nolan vrací k batmanovské sáze s tím, že postava maskovaného bojovníka se zločinem je „již pevně zformovaná“.
Nolan dále uvádí: „Domnívám se, že na konci minulého filmu jsme Batmanův svět opustili na velmi zajímavém místě. Konec naznačil neobyčejně záhadný směr, jakým by se příběh mohl do budoucna rozvinout.“ Nolan při psaní synopse nového příběhu spolupracoval s Davidem S. Goyerem, se kterým spolupracoval již na scénáři Batman začíná. Při psaní scénáře filmu Temný rytíř se Nolan spojil se svým bratrem Jonathanem.
Ve filmu Temný rytíř se podle Nolanových slov více soustředili na to, jak už samotná Batmanova existence proměnila atmosféru ve městě Gotham. Na konci filmu Batman začíná jsme naznačili možnost eskalace zla - snahou o vymýcení zločinných kartelů a útokem na jejich zájmy může Batman vyvolat nebývale silnou odezvu, a ta chvíle právě nastala. Jeho křížová výprava má velmi negativní důsledky.“
Producent Charles Roven uvádí, že celá záležitost se nedotýká jen gothajských kriminálních živlů, ale jde ještě dál. „Batman na jedné straně zbavil Gotham zločinu a korupce, které sužovaly město, ale vzniklé vakuum zároveň přilákalo ještě nebezpečnější kriminální živly, které danou situaci berou jako šanci na ovládnutí města.“
Producentka Emma Thomas dodává: „Ve filmu Batman začíná jsme se zaměřili na formování samotné postavy - jak se z traumatizovaného a ustrašeného Bruce Waynea stal Batman, který se učí zvládat svůj hněv a postupně objeví svůj životní smysl v boji se zločinem a korupcí. Ve filmu Temný rytíř je Batman pro obyvatele a policii Gothamu známou persónou. Jedni jej považují za hrdinu, druzí se tážou, zda nakonec nepůsobí víc zla než dobra. Příchod nového zločince rozvíří nepříjemné otázky.
„Na celé věci je pikantní,“ říká Thomas, že „miliardářský playboy Bruce Wayne, který si může dovolit silná auta, po boku vést houfy nádherných žen a nestarat se o okolní svět, je ve skutečnosti někým jiným, než za koho se vydává. Když si Bruce nasadí Batmanovu masku, aby ukryl svou pravou identitu, obrací se perspektiva: pravou identitu Bruce Waynea určuje maska. Veřejná osoba Bruce Wayne je jen maska, jíž si nasazuje kvůli tomu, aby mohl existovat v našem světě.“
Počátky však byly docela jiné. Christian Bale k otázce dvojznačné identity Bruce Waynea/Batmana uvádí: „Bruce si myslel, že jeho úkol brzy skončí, Batman se obyvatelům Gothamu stane vzorem odvahy, a on bude moct postavu tajemného bojovníka opustit. Čím dál hlouběji si však uvědomuje, že odejít ze scény není zdaleka tak snadné. V dané chvíli je to vlastně naprosto nemožné. Objevili se totiž noví nepřátelé, před kterými musí obyvatele města uchránit.“ Tím nejnebezpečnějším nepřítelem ze všech je Batmanův stín - maniakální, zákeřný a nelítostný Joker. „Joker je jedním z největších mizerů, jací se kdy ocitli na plátně,“ říká Nolan. „Joker je svým způsobem stejná ikona, jakou je Temný rytíř, což nám nabídlo nové možnosti vývoje postav. Zároveň jsme však chtěli vytvořit zápornou postavu, která bude navzdory svému výstřednímu zjevu a pobuřujícímu jednání zakotvena v realitě. Snažili jsme se udržet realistický směr nastavený filmem Batman začíná a proto jsme si řekli, že Joker by měl být v kontrastu ke svému jménu neobyčejně vážný. Nakonec jsme přišli s pojetím, že Joker zosobňuje nejextrémnější formu anarchie - je silou chaosu, kriminální živel, který neuznává žádný řád a vyšší smysl, a tudíž jeho činy nelze ani pochopit. Je neobyčejně ničivou silou a své zabijácké nátury si báječně užívá. Člověka při tom úplně mrazí.“
V průběhu psaní,“ říká Nolan, “jsme si začali uvědomovat dopad jednání jednotlivce na společnost - zarazilo nás, jak jednoduché je připravit svět o rovnováhu. Občas stačí vzít obecně platná pravidla, panující etické normy, přesvědčení a pojetí lidskosti a obrátit to proti lidem. Ozvuky něčeho podobného zažíváme dennodenně i v našem světě, to mě vedlo k přesvědčení, že anarchie a chaos - dokonce i pouhá jejich hrozba - patří mezi největší zla současnosti.“
„Joker je někdo, kdo neuznává žádná pravidla,“ říká Bale. “Jak chcete porazit někoho, koho vzrušuje destrukce, ačkoliv to zároveň znamená jeho sebedestrukci? Takový člověk je velmi nebezpečný protivník. Herec uvádí, že Jokerova absence morálních zásad je v boji s Batmanem jednou z nejúčinnějších zbraní, „protože Batman vyznává velmi striktní morální kodex, který jasně vymezuje, co smí a co ne. Joker to může využít ve svůj prospěch.“
V Batmanovi je stále spousta hněvu a bolesti. Ví o sobě, že by snadno mohl zajít ´přes čáru´, tomu se však chce vyhnout. Chce mít jistotu, že honem na zrůdu se sám nestane zrůdou. Chris Nolan svým filmem položil velmi palčivé etické otázky, které se týkají napětí mezi mít moc a toužit po moci.“
Bale, který s Nolanem spolupracuje již potřetí, dodává: „Myslím, že Chris ví, jak uspokojit naši touhu po jízdě na tobogánu, jinými slovy radost z krystalicky čisté zábavy okořeněné silným vnitřním konfliktem a dvojznačností postav. Zvládne obojí, aniž by jedno či druhé ošidil.“
Joker dává průchod chaosu a strachu. Batmanovým spojencem se stává nový státní návladní Harvey Dent, který v Gothamu představuje hlas řádu a zákona. „Harvey je tu pro ostatní. Je hrdinou, jaké má Amerika ráda, čímž se od Batmana velmi liší,“ říká Nolan. „Batman, Harvey Dent a poručík Gordon uzavřeli spojenectví v boji se zločinem, reprezentované představitelem oficiální spravedlnosti, policie a členem svého druhu civilní stráže. Díky Batmanovi mají před zločinci náskok, ale zatýkat je může stejně jen představitel státní moci. Dříve nebo později se však vynoří otázka, jak dlouho jde pravidla ohýbat bez toho, aby se zlomila. Právě tato otázka je ústředním tématem příběhu.“
Poměr sil mezi bojovníky se zlem se změní v okamžiku, kdy Denta poznamená nečekaný vývoj událostí, a dá v něm povstat nevypočitatelnému zločinci se dvěma tvářemi - Two Face. Nolan uvádí: „Představte si sílu naděje vyplývající z toho, že Gotham má dalšího odvážného bojovníka proti zlu… a pak to zděšení, když se onen hrdina změní v dalšího záporáka, Two Face. To je skutečně úžasný příběh!“
Režisér říká: „Joker je velmi okázalá záporná postava, takže přitahuje pozornost. Harvey Dent/Two-Face je však mnohem působivější, protože má propracovanější dějový oblouk. Náš Joker nemá prakticky žádný oblouk, je čistým zlem, které se utrhlo ze řetězu. Domnívám se, že Joker a Harvey jsou dvě z nejzajímavějších postavy batmanovského světa. Mají takřka mýtický rozměr, je úžasné, že jsme na ně mohli nahlížet prizmatem světa, který jsme vytvořili.“
Nolanovi se díky překvapivému tvůrčímu kroku podařilo zvětšit rámec zobrazovaného světa. Celkově šest akčních scén filmu totiž Nolan natočil kamerami systému IMAX, čímž se stal vůbec prvním režisérem, který kdy použil velkoformátové kamery k natáčení běžného hraného filmu. U Batmanových nových osudů bylo důležité, aby se zvětšil celkový úhel záběru. Druhým filmem jsme chtěli rozšířit možnosti světa, jenž jsme vybudovali minule. Tento ukazatel jsme aplikovali jak na příběh, tak na způsob, jakým jej prezentujeme,“ říká. „Záběry z kamery systému IMAX mě úplně ohromily. Dostanou vás přímo do středu dění, a to takovým způsobem, jakým by to žádný jiný filmový formát nezvládl. Připomíná mi to má dětská léta, kdy jsem se v kině nechal omračovat měřítek a nádherou obrazů na plátně. Každý filmař se v podstatě snaží vrátit do krajiny dětství, systém IMAX nám přišel jako skvělý způsob, jak zvětšit zarámování příběhu.“
Filmaři také ve světě Bruce Waynea/Batmana udělali několik změn - sídlo Wayneovy rodiny, Wayne Manor, v Batman začíná shořelo až do základů, Bruce se tedy přestěhoval do moderní prosklené budovy uprostřed města. Batman je rovněž vybaven novým typem kombinézy, která zlepšuje jeho motoriku a rozšiřuje zorné pole. „Konečně můžu otočit hlavou,“ směje se Bale. Nejvýraznější změnou je však jeho nový dopravní prostředek Bat-Pod se kterým se Temný rytíř pohybuje po městě, nebo honí své nepřátelé. O síle a dalších kvalitách Bat-Podu diváky přesvědčí dynamická akční sekvence, která se ve skutečnosti natáčela v ulicích Chicaga.
Batmanův smysl pro spravedlnost jej zavede až na druhý konec světa, konkrétně do Hong Kongu, což je zároveň první případ v dějinách filmové série Batman, kdy se maskovaný hrdina vydává za hranice Gothamu.
„Chris měl velmi jasnou představu o tom, co chce natočit. Svých plánů nejen dosáhl, ale nakonec je i překonal,“ říká Roven. „Je jedním z mála režisérů, u kterých se můžete spolehnout na to, že nakonec natočí lepší záběry, než ty co si vysnili. Bez ohledu na to, jak moc je to technicky náročné.“
“Buď zemřeš jako hrdina… Nebo žiješ dost dlouho na to, abys viděl, jak se z tebe stává mizera.”
Díky filmu Temný rytíř se opět sešlo několik představitelů důležitých rolí z předchozího snímku Batman začíná. V hlavní roli se k radosti všech fanoušků vrací Christian Bale. Bale uvádí, že příležitost podruhé ztvárnit postavu osamělého bojovníka se zločinem, který kvůli obecnému blahu tají svou pravou totožnost, si nemohl nechat ujít. „Bruce se obětuje, a to jak fyzicky tak psychicky. Jde o důsledek skutečnosti, že uvolnil příliš velký prostor identitě Batmana, který jej takřka ovládl. Nevytvořil si jen novou totožnost, ale zároveň symbol. Symboly však neznají hranic, a proto Batman nemůže projevit žádnou slabost. Divák se tak dostává doprostřed konfliktu, ve kterém se hraje o to, co je dobré pro Bruce Waynea a co správné pro Batmana. Tihle dva totiž nejsou vždy zcela kompatibilní.“
„Spolupráce s Christianem je neuvěřitelně pohodová a velmi zábavná. Zajímá se o všechno, co se na placu děje,“ říká Nolan. „Má v sobě hloubku, je až neuvěřitelně soustředěný na ponor do psychologie postavy, kterou právě ztvárňuje. Je velmi disciplinovaný, snaží se najít podstatu postavy a držet se jí. To mě jako tvůrce těší, protože vím, že je dobře připravený a má jasno v tom, jak se jeho postava bude během filmu vyvíjet. Po pravdě řečeno, má mnohé z vlastností, jež můžeme najít i u postavy Bruce Waynea. Ten je však používá k tomu, aby se z obyčejného muže změnil ve výjimečného bojovníka se zločinem.“
„Christian do svého hereckého výkonu vnesl vše, v co jen u herce můžete doufat: dobrou fyzičku, citovou odezvu, vnitřní hloubku,“ říká Roven. „Být na placu a sledovat jej při hraní, bylo něco úžasného. Oproti minulému filmu se herecky posunul mnohem dál.“
Bale sice v Batman začíná a Temný rytíř ztvárňuje stejnou postavu, Nolan však uvádí, že každý z filmů na herce kladl jiné nároky. „Film Batman začíná pro Christiana představoval i velké fyzické vypětí - během krátké doby se musel dostat do formy a naučit se bojovému umění, jež Batman používá, a naučit se správně pohybovat. Při tomto filmu od něj role vyžadovala vnitřní angažmá, protože Bruce si nyní mnohem více uvědomuje odvrácenou stranu dvojího života a zpochybňuje si svá životní rozhodnutí. Christian tato duševní pnutí zvládl velmi přesvědčivě, často bez jediného slova.“
Role Batmana má však i zcela konkrétní fyzický rozměr, Bale se proto znovu zapojil do kurzů Keysi Fighting Method (KFM), jíž Temný rytíř využívá v boji s nepřáteli. KFM je relativně mladé bojové umění, jde o intuitivní metodu boje se silným důrazem na soustředění. Dobré bojové výsledky zároveň vyžádují, aby byl Bale ve vrcholné fyzické kondici. Bale si na procvičování metody KFM vyhradil denně tři hodiny ve společnosti mistrů Andy Normana a Justo Diegueze. „S pomocí KFM se naučíte, jak každou jednotlivou část svého těla využít jako ničivou zbraň, a to není vůbec jednoduché,“ říká Norman. „S Christianem jsme šli tvrdě na věc, všimli jsme si, že si všechny dovednosti osvojil až neuvěřitelně rychle. Od natáčení prvního filmu se technicky posunul mnohem dál, zjevně má metodu KFM mnohem víc osvojenou.“
„Je to skutečně fascinující bojová technika,“ říká Bale, „protože využívá všechen adrenalin, jenž se nám v nepříjemné nebo ohrožující situaci vyplaví do krve. Tato bojová technika vychází z oblasti žaludku a střev, nepočítá ani tak se soustředěním, jako spíše se zvířecími instinkty. Pro Batmana se proto hodí naprosto dokonale.“
Film Temný rytíř vypráví o přímé konfrontaci s nevypočitatelným zločincem jménem Joker, který nepoužívá Keysi ani žádné jiné bojové umění. Ve férovém souboji by jej „Batman porazil, ale Joker nehraje fair. Vždycky má v rukávu nějaký zákeřný trumf, jde tedy mnohem víc o souboj dvou myslí než těl. Joker v Batmanovi nachází velmi nevypočitatelného protivníka a podle mého soudu si souboje užívá.“
Role Jokera, který vypadá jako zlovolný klaun a jeho zjev patří mezi fanoušky komiksu k těm nejznámějším, se ujal původem australský herec Heath Ledger. Nolan uvádí, že při obsazování této role pro něj byla rozhodujícím faktorem nebojácnost. Potřeboval jsem vynikajícího herce a zároveň někoho, kdo se nebojí ztvárnit tak ikonickou postavu, jakou Joker bezesporu je. Heath přišel s velmi originálním pojetím. Je naprosto úžasný, vyžaduje vaši pozornost... diváci z něj budou úplně paf.“
Režisér vzpomíná, že se s Ledgerem kvůli roli setkal poprvé dávno předtím, než byl vůbec dokončený scénář. „Povídali jsme si o tom, jak na nás ta postava působí. Oba jsme k ní měli velmi podobný přístup - Joker zosobňuje anarchii, vytváří obrovský chaos a šíří kolem sebe strach. Heath okamžitě instinktivně vycítil, jak tuto postavu odlišit od všeho, co známe z dřívějška.“
Roven uvádí: „Joker je jedním nevyhraněnějších mizerů komiksového světa - je to tajemný psychopat, protřelý ďábel a zároveň okouzlující a zábavná postava, od které se jen těžko odtrhnete. Do této role jsme potřebovali nějakého výjimečně nadaného herce - Heath Ledger se nám jevil jako ta nejlepší možná volba. Počínaje jednotlivými psychologickými nuancemi a konče nejjemnějšími záchvěvy hlasu šlo o nezapomenutelný herecký výkon.“
Ve filmu Temný rytíř se Joker objeví na scéně bez předchozího varování a záhy se stává nejdravější rybou gothamského potravního řetězce. „V Temném rytíři jsme nikdy neměli v plánu ukázat, jak vlastně Joker vznikl, zato jsme chtěli odhalit, jak se mohl tak rychle vyšvihnout,“ říká Nolan. „Joker je v jistém slova smyslu logickou odpovědí na existenci Batmana.“
Bale dodává: „Joker chce Batmana zlomit. Chce ukázat, že každý má svou cenu, a že i Batman dříve nebo později zradí své zásady. Je fascinující postavou a Heath jej ztvárnil skutečně neopakovatelným způsobem. Jokerova postava by zdaleka tak nefungovala, kdybychom nenašli herce Heathova formátu. Herce, který pro svou roli udělá opravdu cokoliv, přesně jako Joker v Gothamu.“
Chtěli jsme, aby Joker představoval čisté, nekompromisní zlo, jež pro své konání nemá žádné logické opodstatnění. Chtěli jsme, aby se v ulicích Gothamu rozpoutalo hotové peklo. Naše doufání se naštěstí naplnilo,“ dodává Nolan.
Emma Thomas dodává, „Je velmi zábavný. Uvědomuji si, že je to poněkud bizarní - jak by mohl být někdo tak odpudivý zároveň i neuvěřitelně zábavný? - ale je to tak. Heath ke své postavě přistupoval beze sebemenší nadsázky, ale přesto byl doslova k popukání. Své postavě dal velmi suchý, ironický humor až jakýsi fyzický humor. Pohled na Jokera vás bude z velké míry děsit, ale zároveň vás bude i bavit.“
Na druhé straně zákona nedávno povstala i postava státního návladního Harveyho Denta, který si vytkl za cíl srazit organizovaný zločin v gothamské megapoli na kolena. Role Harveyho Denta se ujal Aaron Eckhart. „Harvey se rozhodl, že vyčistí městské ulice od zločineckých organizací. Je novou zářivou nadějí města Gotham, spoluobčané jej dokonce nazývají Bílým králem. Na začátku příběhu je Dent plný optimizmu a nadšení... ale jeho konec je opravdu nečekaný,“ naznačuje herec. „Je to vynikající role a já jsem jedním z největších fanoušků Chrise Nolana. Když mě oslovil s nabídkou na film, nebylo o čem uvažovat.“
Nolan uvádí, že ačkoliv Eckhart svým zjevem do puntíku naplňuje představu o mužném a charismatickém státním návladním, jeho důvody pro obsazení herce jsou poněkud hlubší.
„Hledali jsme někoho, kdo ztělesňuje typicky americký šarm, protože právě takového - tj. prvoplánově přitažlivého, mužného a hrdinného - jej diváci musí na začátku vidět. Zároveň však v sobě musí mít těžko ovladatelnou prudkost, představitel Harveyho Denta musel vyvolávat dojem kotle hněvu těsně před explozí. Od začátku v sobě musel mít temnou stránku, abychom vůbec uvěřili tomu, kam jej nakonec příběh zavede. Jen těžko můžete ukázat hrdinnou postavu jeho formátu, která by zároveň neměla chyby a skrytou temnou stránku. Aaron zachytil všechny různorodé rysy své filmové postavy velmi zajímavým způsobem.“
Harvey Dent se jakožto nový státní návladní Gothamu musí pustit do boje se zločinem, ale také vyrovnat s existencí maskovaného bojovníka Batmana. „Daná situace má zajímavou dynamiku,“ říká Eckhart, “protože Harvey spatřuje, že Batman bojuje se zločinem způsobem, jaký by volil on sám. Harvey se musí chtě nechtě řídit zákony. Ze své pozice si nemůže dovolit dělat veřejně to, co Batman dělá v skrytu. Tajně obdivuje Batmanovy záměry, ačkoliv jeho metody nemůže veřejně podpořit. Jeho pohled na Bruce Waynea je však zcela odlišný. Bruce pro něj není ničím větším než bohatým playboyem bez špetky důvěryhodnosti.“
„Bruce pro Harveyho není nic jiného než bohatý panák,“ potvrzuje Nolan. „Zjištění, kdo se pod černou kápí opravdu skrývá, by jej velmi překvapilo.“ Bruce Wayne je rád, že novému státnímu návladnímu záleží na osudu města. Nolan říká: „Přišlo nám zcela logické, že Bruce původně předpokládal, že Batmanův boj s mafií co nevidět skončí. Batman se stane symbolem, který obyvatele Gothamu přiměje k osobní angažovanosti. V postavě Harveyho Denta konečně nachází to, co tak dlouho hledal. Harvey je hrdinou, na kterého Gotham čekal - hrdinou s obličejem, nikoliv s maskou.
Thomas říká: „Ve vzniklém systému má velkou roli osobní oportunismus. Batman si uvědomuje, že pokud Harvey Dent jednoho dne uspěje, může se opět stát obyčejným Brucem. Možná i pro něj stále existuje řešení, jak se vrátit k normálnímu životu. Velká část jeho osobnosti si přeje, aby mohl kápi pověsit na hřebík. Těžko říci, zda by byl Bruce v dané chvíli vůbec schopen Batmana sprovodit ze světa. Něco takového zřejmě neví ani on sám. Určitě však cítí, že jistá část jeho osobnosti se vymknula kontrole. Harvey Dent se jeví jako jeho jediná šance, jak to zarazit.“
Šance vést normální život je pro Bruce Waynea příslibem budoucnosti s jeho životní láskou Rachel Dawes, která je v současné době Dentovou asistentkou. V tomto smyslu není postava státního návladního Bruceovou nadějí do budoucna, jako spíše hrozbou. Rachel totiž není jen jeho asistentkou, ale i přítelkyní. „Pokud jde o Rachel, je Bruceův vztah k Dentovi rozporuplný. Ačkoliv si Denta váží, druhá část jeho osobnosti se jej chce zbavit,“ říká Bale s ironií. „Bruceova ´ideologická´ část osobnosti je s tou lidskou opět v rozporu.“
Představitelka Rachel, Maggie Gyllenhaal, říká: „Rachel udělala zásadní životní rozhodnutí - pokud bude Bruce zároveň Batmanem, nemůže s ním zůstat. Pak do jejího života vstoupil Harvey Dent a ona se do něj bláznivě zamilovala. Rachel na Harveym obdivuje, že jedná přímočaře a není žádným tajemným mstitelem jako Bruce Wayne alias Batman. Svým přesvědčením se nepovyšuje nad zákon, nemyslí si, že to co dělá je pro všechny obyvatele Gothamu to nejlepší. Harvey věří v systém - byť je z povahy věci vždycky nedokonalý - a z této pozice se bude snažit změnit okolní. To je také důvod, proč jej Rachel miluje a myslí si o něm, že je svým způsobem hrdina. V dané chvíli sice Bruce stále miluje - a zároveň ví, jaké jsou jeho city - ale zároveň toto dilema nemůže sama nijak zvrátit.
„Pro mě osobně to však znamenalo něco jiného. Christian Bale a Aaron Eckhart jsou dva krásní muži, takže jako herečka jsem se s tímto dilematem musela nějak vyrovnat,“ směje se Gyllenhaal. „Chris mě od začátku dokázal vtáhnout do příběhu a živě se zajímal o mé pojetí role. Měl jasno v tom, že postava Rachel musí být chytrá, vnímavá a sebevědomá, žádná typická dáma v nesnázích, jakkoli se do nesnází občas dostane. Dost nám to spolu klapalo, protože něco takového jsem potřebovala. Vájemně jsme se inspirovali a díky tomu je postava Rachel taková, jaká je.“
„Maggie je vynikající herečka,“ říká Nolan. „Vždycky jsem ji obdivoval a hledal jsem příležitost, jak s ní spolupracovat. Maggie je bystrá, je duševně velmi vyspělá a zároveň vřelá a příjemná. Její roli věříte. Myslím si, že skvěle ztvárnila konflikt ženy, která stojí mezi dvěma zásadními muži svého života. Není těžké odhadnout, co na ní každému z nich imponuje. Rachel pojí silné pouto s Brucem, v jejím srdci bude vždycky hrát důležitou roli, ale zároveň miluje Harveyho, se kterým si dokáže představit budoucnost.“
Během šokující nehody, kdy se Harvey Dent změní v děsivě zdeformovaného Two-Face, se celý jeho svět otřese v základech. Usiluje jen o jediné: pomstu. „Stane se mu něco hrozného, něco co poznamená celý jeho život a dá mu nový směr,“ říká Eckhart. „Ze svého zármutku a bolesti nabere novou sílu, za své znetvoření se chce pomstít. Všechny zloduchy chce pozabíjet... respektive ty, které za ně považuje. Stále mu jde o spravedlnost, ale teď jí chce dosáhnou prostředky, jež zákon jenž dříve uznával, zapovídá. Ani po transformaci jej nevnímám jako stejného záporáka, jakým je třeba Joker.
Na druhé straně platí, že Haveyho proměna v Two-Face s sebou nese i proměnu vnímání, kdy Jokera vnímá jako svého druhu spřízněnou duši. Joker zase ví, že má Harveyho kdykoliv v hrsti. Heath ve scénách setkání Jokera s Two-Facem odvedl skvělý herecký výkon. Byl vším, co si od kardinálního mizery jménem Joker můžete přát, a zároveň byl naprosto svůj.“
Nolan říká: „Joker děsí právě kvůli tomu, že pro své jednání nemá vůbec žádný motiv. Je jako nespoutaná přírodní síla. U Two-Face víte, jakou proměnou si během příběhu prošel, a chápete, odkud se bere jeho zlost a hluboký zármutek. Aaron nám úžasným způsobem předvedl tragický přerod Harveyho Denta v Two-Face. Přitom vás vezme na jízdu plnou emocí.“
Mimo jasný příklad dvojznačného vztahu Harveyho Denta ke svému temnému já v podobě znetvořeného Two-Face, „je ve filmu celá řada dalších dualit a vztahů, ve kterých jedna postava zajímavě odráží tu druhou. Dobrým příkladem je vztah mezi Batmanem a Jokerem, podobně výrazné je i napětí mezi Harvey Dentem/Two-Face a poručíkem Gordonem,“ říká Nolan.
Poručíka Jima Gordona a velitele gothamské jednotky pro boj se zločinem podruhé ztvárnil Gary Oldman. „Gary je vynikající herec,“ říká Roven. „Gordon mohl být relativně přímočarou černobílou postavou - zvláště když je obklopen natolik bizarními zjevy - ale Gary mu svým výkonem dodal mnoho odstínů šedi.“
Nolan uvádí: „V Batman začíná se Gordon držel stranou. Daná role vyžaduje herce, který je schopen zahrát důležitou roli způsobem, jenž na sebe příliš neupozorňuje. Jsem rád, že Gary ztvární Gordona i podruhé, tentokrát však ze sebe ukáže podstatně víc.“
Ve filmu Temný rytíř čelí poručík Gordon vzrůstajícímu tlaku okolí, jenž souvisí s nedávnou vlnou eskalace zločinu. Gordon je profesionál, který ví, že nejlepším řešením je věřit vlastním instinktům, jež radí s řešením důvěřovat Batmanovi. Chápe, že Batman je pro Gotham do určité míry hrozbou, ale zároveň věří, že může být i jeho záchranou. Zvláště, je-li nablízku nevypočitatelný Joker. „Policie se ještě nikdy nesetkala s někým, kdo by byl jako Joker,“ říká Oldman. „Nezajímají jej peníze ani moc v obvyklém slova smyslu. Jokerovi jde jen o chaos - a náramně se tím baví. Jak polapit někoho, kdo je tak nepolapitelný?“
Thomas říká: „Gordon Harveymu Dentovi tak úplně nevěří, protože v Gothamu nikdy nebylo politika, který by nějakým způsobem nebyl zkorumpovaný. Ví, že je třeba něco udělat a proto se rozhodne vsadit na Batmana. Zná Batmanovy záměry a věří tomu, že se věci v dlouhodobém ohledu přece jen zlepší.“
Bruce Wayne má další dva spojence: věrného komorníka Alfreda Pennywortha, který se o něj od násilné smrti jeho rodičů stará, a geniálního vědce Lucia Foxe, který je novým ředitelem firmy Wayne Enterprises a zároveň hlavním architektem Batmanova hi-tech arzenálu. Do rolí Alfreda a Lucia, kteří se objevili již v Batman začíná, se vracejí oscaroví herci Michael Caine a Morgan Freeman.
Alfred s Luciem jsou Bruceovi nejbližší spolupracovníci a proto znají i jeho odvrácenou stránku. S tímto poznáním však přichází i velká zodpovědnost. Každý z nich je mu zároveň rádcem, učitelem a v některých případech i hlasem svědomí. „Jejich vztahy jsou velmi průhledné, ale tentokrát je máte možnost vidět i z druhé strany,“ říká Nolan. „Lucius Fox velmi dobře ví, co Bruce po nocích dělá jako Batman - a do velké míry to i schvaluje. Během filmu zkoumáme hranice toho, co je pro Lucia ještě přijatelné a v čem už Bruce/Batmana nepodpoří.“
Freeman říká: „Lucius je pro mě praktik, dělá všechno proto, aby onomu mladému muži usnadnil jeho misi. Batman ze sebe udělal arbitra spravedlnosti. Jakmile se tato myšlenka ujala a svět na něj spoléhá, musí dostát své pověsti. Lucius se snaží přijít na to, zda má jeho pomoc Bruceovým záměrům nějaké hranice.
Nolan říká: „Alfred je stoprocentně přesvědčený o smysluplnosti Bruceova konání, dokonce jej povzbuzuje v tom smyslu, aby zašel ještě dál. Alfred totiž věří tomu, že bojuje za správnou věc. Samozřejmě se zajímá i o Bruceovu lidskou stránku, protože jej odmala vychovával, ale na druhou stranu nechce dát volný průchod svému strachu o jeho bezpečí.“
Bruce Wayne Alfredovi říká, že Batman představuje symbol, a ty neznají žádné omezení, „jenže pro Alfreda je Bruce úplně normálním člověkem, a ti zkrátka omezení mají,“ říká Caine. „Bruce je jako jeho dítě, ať jste staří jak jste staří, vždycky své potomky budete vnímat jako děti. Takže je jasné, že Alfred má kvůli jeho konání určité obavy. Alfred je Bruceův strážný anděl, a to nejen po stránce psychické, ale i psychologické a morální. Alfredův vztah k Bruceovi je velmi lidský a podle mého soudu i plný jemného humoru,“ usmívá se Caine.
Režisér uvádí, že Alfredův humor vytryskl z postavy zcela přirozeně. “S Michaelem je spousta legrace, ještě nikdy jsem nepracoval s hercem, který by byl tak přirozeně vtipný. Ví naprosto přesně, jak naložit s dialogem, aby vyvolal co největší smích.“
„Při natáčení s tak zkušenými herci jako jsou Michael Caine a Morgan Freeman, jsem z jejich blízkosti velmi těžil,“ říká Nolan. „Jsou na placu jaksi tiše přítomní, nikdo tak říkajíc nechce narušit jejich kruhy a všichni se ze sebe snaží vydat to nejlepší. Cítil jsem, že už minule se mi od nich dostalo velkého privilegia, můžu tedy mluvit o velké poctě, že jsou zpět a točí se mnou i Temného rytíře.
Ve filmu se dále objevuje Eric Roberts v roli jednoho z představitelů gothamského zločineckého kartelu, Maroniho, dále Chin Han jako asijský podnikatel Lau, který gothamskému zločineckému syndikátu učiní nabídku, která se neodmítá, Nestor Carbonell v roli starosty města Gotham a Anthony Michael Hall, který ztvárnil jednoho z televizních reportérů. V cameo roli Scarecrowa se opět objeví Cillian Murphy.
Nolan říká, “Máme tu úžasnou sešlost těch nejtalentovanějších herců současného filmu, každý si díky tomu náramně užíval. Na placu vznikla přátelská atmosféra, sledovat různorodé herce, kteří tvrdě pracují na stejném cíli, bylo naprosto kouzelné.
“Budete si přát Bat-Pod, pane?” “V poledne, Alfrede? To není zrovna prozíravé.”
Postava Lucia Foxe dodává Batmanovi nejmodernější technické vymoženosti pro boj s organizovaným zločinem - vylepšený model kombinézy Batsuit, nové zbraně a originální dopravní prostředky. Jejich skutečnými autory jsou však Christopher Nolan, Jonathan Nolan a široký okruh jejich spolupracovníků, dále výtvarník Nathan Crowley, návrhářka kostýmů Lindy Hemming, supervizor zvláštních efektů Chris Corbould, kteří pracují na tom, aby se z výtvarných návrhů staly funkční věci.
Nolan říká: „Ve filmu Batman začíná jsme museli ukázat, jak vznikly věci typu Batmobil či kostým Batsuit. Zároveň však nebylo dost času na to, abychom ukázali jak vznikly - a k čemu slouží - všechny jeho vynálezy. V pokračování tudíž musíme důvěryhodným způsobem ukázat všechny jeho nové technické vymoženosti. Na Batmanovi se mi líbí, že nedisponuje žádnými superschopnostmi, vyjma neuvěřitelného bohatství. Když se na celou věc podíváte z úhlu, že vlastníte neomezené finanční zdroje a tudíž máte velké materiální možnosti, jak toho využijete při výrobě technických aparátů a technik pro boj se zločinem?“
Nolan a Crowley přišli v minulém dílu Batman začíná s novou koncepcí legendárního Batmobilu - z jejich snažení vzniklo něco mezi sporťákem Lamborgini a obrněným Humvee. Batmobil se pohybuje na obrovských pneumatikách a nemá přední ojnici, což mu umožňuje, aby s ním šlo dělat ostřejší zatáčky. Jeho váha sice dosahuje 2,5 tuny, ale i tak může skákat až 1,5 metru do výšky a 10 metrů do dálky. Batmobil dosahuje zrychlení z nuly na 100km/h za 5 sekund.
Batmobil je sice i v Temném rytíři naprosto nepřehlédnutelný, ale tvůrci zároveň přišli s nejnovějším přírůstkem Batmanova vozového parku: Bat-Podem, tento tajemný název označuje rytířovo těžké a mohutně vyzbrojené dvoustopé vozidlo. „Ve filmu samozřejmě uvidíme i Batmobil,“ říká Nolan, „zároveň jsme však chtěli, aby Batman dostal nějakou technologickou novinku: nový dopravní prostředek s exotickými rysy, něco na první pohled mohutného. Jde o dvoustopé vozidlo, ale motorkou bych to rozhodně nenazýval. Bat-Pod se má k motorkám stejně vzdáleně jako Batmobil k autům.“
Bat-Pod se po ulicích Gothamu prohání rychle a neslyšně, ale zvládne i všechny typy povrchů vozovky. Používá stejný typ obřích pneumatik jako Batmobil a oproti motorkám se obejde bez stojanu. V případě nebezpečí může jeho řidič použít dva 40mm kanóny umístěné po stranách, 50mm kulomet a sadu mechanických háků.
Původní design Bat-Podu je dítětem Nathana Crowleyho a Christophera Nolana. Ti dva se s hrubým návrhem designu zavřeli do své oblíbené pracovny - rozuměj Nolanovy garáže - aby tam společně promysleli detaily. Crowley vzpomíná: „Říkali jsme si ´Když už jsme tady, postavme rovnou model 1:1´.“ A tak se taky stalo. Měli jsme s sebou nějaké nářadí a z dostupného materiálu jsme poskládali model ve skutečné velikosti.“
Nolan s Crowleym však museli i nadále myslet na to, že jejich vynález možná vůbec nepůjde zkonstruovat tak, aby opravdu jezdil. Právě v této chvíli se dostal na scénu tým odborníků z oddělení zvláštních efektů, vedený Chrisem Corbouldem. Corbould vzpomíná: „Hned jsem si vzpomněl na to, když mi Chris Nolan ukázal svůj první model Batmobilu. Neměl jsem nejmenší ponětí, jak tuhle mašinu uvést do chodu, nakonec se to ale docela podařilo. Takže když mi zavolal, abych se přijel podívat na věc zvanou Bat-Pod, napadlo mě: ´Co jste si na mě tentokrát zase vymysleli?´“
Corbould letěl do Los Angles, přijel k Nolanově garáži a prvně se podíval na model nového Bat-Podu, na kterém oba tvůrci usilovně pracovali. „Podle mého názoru měl téměř slzy na krajíčku,“ směje se Crowley. „Vypadal zděšeně, protože věděl, že tuhle mašinu bude muset co nevidět uvést do chodu. Nosili jsme mu jeden šálek čaje za druhým, a on tam seděl a seděl a zíral na model. Šlo o typický příklad střetu designéra s inženýrem.“
Jak se později ukázalo, Crowley se v popisu naladění Corbouldovy mysli příliš nemýlil. „Byl jsem naprosto ohromený,“ připouští Corbould. “Tiše jsme tam stál, předstíraje že dumám nad konstrukcí, ale hlavou se mi honilo jen to, že ti dva musí být pořádní blázni. Kam mám podle nich umístit pohonnou jednotku? Bude jezdec vůbec schopen řídit, když jsou kola tak obrovská? Hlavou se mi honilo tolik otázek.“
Navzdory svým obavám se Corbould vrátil zpět do Londýna, kde se svým týmem začali uvažovat o tom, jak Bat-Pod přivést k životu. Po sérii pokusů a omylů se jim podařilo vytvořit konečnou verzi Bat-Podu, který se po stránce designu blížil modelu, který sestrojili Nolan s Crowleym. Nolan se se smíchem vyznává: „Ve skutečnosti by něco takového vůbec nemělo jezdit, ale Chris a jeho tým nakonec našli způsob, jak toho dosáhnout.“
„Na celé věci je nejzábavnější,“ říká Corbould, „že Chris ani Nathan zřejmě nikdy v životě motorku neřídili, mechanická stránka věci a pohon jim byly cizí. Nakonec se to ukázalo jako výhoda, protože je to vědomě ani podvědomě netáhlo ke konvenčnímu pojetí, jak má taková ´správná motorka vlastně vypadat´. Díky nedostatečným znalostem z mechaniky vytvořili úplným omylem tenhle nádherný stroj.
Ovládání stroje je zcela samostatný problém. Nolan uvádí: „Výsledný stroj, na kterém Chris a jeho tým tak dlouho pracovali, je po vizuální stránce dech beroucí a na plátně rozhodně plní svůj účel. Bohužel jde jen velmi obtížně ovládat.“
Řidič Bat-Podu se musí na stroji natáhnout do takřka horizontální polohy a zatáčet lokty, nikoliv zápěstím. Jediným řidičem, který se Bat-Pod naučil ovládat, byl profesionální kaskadér Jean-Pierre Goy. Corbould uvádí: „Už jsem s Jean-Pierrem několikrát spolupracoval, patří k jedněm z nejlepších motocyklistů na světě, pokud není přímo tím nejlepším. Když mu stroj představili, nastavil na něj celou svou mysl. Dokonce řekl: „Dokud se s tímhle nenaučím jezdit, na jinou motorku nevlezu,“ protože si chtěl dokonale osvojit ovládání Bat-Podu. Kdybych tvrdil, že se mu stroj ovládal snadno, asi bych lhal. Když však na motorce seděl, byla to nádhera. Za to úsilí to rozhodně stálo.“
“Potřebuji novou kombinézu. Nejde mi o módu, pane Foxi, ale spíše o funkčnost.” “Chcete konečně otáčet hlavou, že ano…”
Batmanova silueta patří k nejznámějším obrazům popkultury, který rozezná většinou i ten, kdo jinak k fanouškům komiksů ani dosud natočených filmů nepatří. Chris Nolan a návrhářka kostýmů Lindy Hemming si uvědomili, že mají za povinnost tento obraz zachovat neporušený, zároveň se však u kombinézy Temného rytíře rozhodli pro jemný redesign.
Oba tvůrci se především soustředili na zvýšení pohodlí a zlepšení ohebnosti. Hemming a její tým podnikli rozsáhlý průzkum mezi motocrossovými závodníky a vojáky, kteří často nosí ochranné oděvy. „Chtěli jsme, aby byl nový Batsuit ohebnější, jednodušeji se s ním zacházelo a měl také více porézních součástí výbavy. U nového kostýmu měly neprodyšnou kůži nahradit moderní materiály, ze kterých se vyrábí např. soudobá vojenská výbava,“ říká Hemming a odkazuje na neoprén, který byl základem Batmanova kostýmu ve filmu Batman začíná.
Barmanův nový kostým se skládá ze 110 samostatných částí. Základní vrstva je vyrobena z polystyrenové síťoviny, která se díky své vlastnosti odpuzovat vodu používá v oblečení pro armádu a pro sport. Další vrstvu tvořily menší a větší díly vyroběné na zakázku z ohebného uretanu, jež tvůrci připevnili k síťovině a vytvořili tak vnitřní obložení kostýmu. Vnější ochranu tvořily lisované pláty z uhlíkového vlákna, jež jsou sice velmi lehké, ale zároveň jsou neuvěřitelně pevné a odolné. Některé pláty tvůrci neprodyšně spojili s uretanovými díly, zejména těmi na nohou, hrudníku a břichu.
Evoluci Batmanova kostýmu, k níž došlo mezi Batman začíná a Temným rytířem, popisuje supervizor speciálních efektů Graham Churchyard. „Ve filmu Batman začíná měl Batmanův kostým tři základní komponenty, tentokrát je jich víc než sto. Je to velmi náročný kostým. Mimo to jsme každou z jeho částí museli vymodelovat, odlít a opracovat. Každou z jednotlivých částí Batmanova kostýmu jsme také během natáčení museli několikrát vyměnit. Bylo s tím neuvěřitelně mnoho práce.“
Největší díl práce kostýmní návrhářky Lindy Hemming spočíval na Nolanovu a Baleovu žádost v modifikaci hlavy a krčních částí Batmanova kostýmu. „V minulém kostýmu musel Batman nejprve pohnout rameny a teprve potom mohl otočit hlavu, takže šlo o prioritu dne,“ směje se Bale. Nejsnadnějším řešením se ukázalo oddělit kápi od zbytku kostýmu, technické řešení však muselo být elegantní a hladké, aby nedošlo k narušení Batmanovy klasické siluety.
Nový design Batmanova kostýmu sedl Christianu Baleovi jako ulitý. „Je mnohem pohodlnější a méně klaustrofobický než minulý kostým. Zároveň se stal ohebnější, což hodně usnadnilo můj pohyb v akčních a bojových scénách. Batman v něm stále vyvolává pocit neporazitelnosti,“ říká herec. „Marná sláva, když si Batsuit oblečete, cítíte se chránění a jaksi silnější. Zkrátka to funguje.“
Nový a vylepšený Batmanův kostým však vyniká i jinými vlastnostmi, než že představiteli role dodal na ohebnosti. Tvůrci na něj připevnili celou řadu vynálezů, jež Batmanovi pomáhají v boji se zločinem. Jde například o ostré hroty, které vystřelují z rukavic či sklopné sonarové brýle umístěné přímo v kápi, jež mu umožňují vidět i pod vodou.
Jediný prvek Batmanova kostýmu, který se mezi Batman začíná a Temným rytířem prakticky vůbec nezměnil, je tvar kápě. Hemming k tomu říká: „Před natáčením prvního filmu jsme si s kápí dali spoustu práce, nechtěli jsme ji teď měnit.“ I u kápě je však jedna novinka: může se složit do malého batohu na zádech a na povel zase rozbalit. Tento nový prvek je však kompletně digitální.
Podoba Bruce Waynea sice zdaleka není tak ikonická jako u jeho alter ega, ale i on má svůj specifický styl odívání, jenž je dán jeho finančními možnostmi a společenským postavením. Hemming při navrhování kostýmu pro Bruce Waynea spolupracovala se světoznámým návrhářem Georgiem Armanim. „Chris i já jsme chtěli, aby měl Bruce Wayne elegantní vzezření,“ říká Hemming. „Cítili jsme, že značka Giorgia Armaniho splňuje požadavky na moderní klasiku, kterou jsme hledali. Vybrali jsme ty nejlepší látky a pak úzce spolupracovali přímo s Giorgiem Armanim a jeho týmem, kteří navrhli celý Wayneův šatník.“ Christian Bale alias Bruce Wayne nosí Armaniho nejnovější módní linii Giorgio Armani Hand Made-to-Measure. Každý oděv má všitou Armaniho tradiční vinětu, na které však tentokrát stojí Giorgio Armani for Bruce Wayne.
Harvey Dent nemá zdaleka takové finanční možnosti jako Bruce Wayne, ale Hemming uvádí, že i tak by měl vyzařovat autoritu a sebevědomí. „Jeho vzezření je prosté, ale rovněž bezchybné. Pro Harveyho Denta jsme vybrali obleky značky Ermenegildo Zegna.”
Při navrhování kostýmu pro Jokera se mohla návrhářka Lindy Hemming mnohem víc odvázat. Záměrně se rozhodla Jokerův klasický zjev poněkud obměnit, aby víc odrážel nároky Ledgerovy generace. „Jakmile jsem se dozvěděla, že se Jokera zhostí Heath Ledger, bylo mi jasné, že jeho kostým musí být víc trendy než u jeho předchůdců. Pro inspiraci jsem si sehnala obrázky modelů od návrhářky Vivienne Westwood, snímky Johnnyho Rottena, Iggyho Popa, Petea Dohertyho i Alexandera McQueena.“
Hemming nakonec pro Jokera navrhla velmi různorodou směs kostýmů, o kterých říká: „Joker je celkem marnivý tvor, libuje si v pokleslosti.“ Hemming u Jokera zachovala tradiční barevnou paletu (zelená, fialová), jeho odpudivé vzezření je tudíž vždy umocněno zelenou vestou či nachovým kabátem. Příležitostně také nosí sako, které ve své základní koncepci kopíruje look Carnaby Street Mod. Vzor na košili Hemming okopírovala z košile koupené z druhé ruky.
Jokerovy boty jsou z Milána, návrhářka si je vybrala kvůli specifické bouli na špiče, jež jí evokovaly typickou obuv klauna. Jeho kravata vznikla z látky, kterou si Hemming nechala utkat na zakázku v londýnské firmě Turnbull & Asser, která odívá členy královské rodiny a smetánku. „Heath si přál úzkou kravatu, takže má look ze 60. let, jen utkanou z kvalitního materiálu firmy Turnbull & Asser. Myslím si, že v Turnbull & Asser ještě nikdy nic tak divokého nevyráběli,“ směje se Hemming. „Když Heath přišel na zkoušku kostýmu a my mu každou část ukázali, byl nadšením bez sebe. A hned si ho oblékl.“
Jokerův make-up se tentokrát od předchozích ´vtělení´ také výrazně lišil. Jokerové se většinou na plátně objevovali s obličejem na bílo, jeho make-up v Temném rytíři se mu snaží dát poněkud šílenější vzezření, jež napomáhá zvýšit okamžitý šok. Kontury jeho očí jsou výrazně černé, přes rty a tvář se mu táhne jasně červený škleb, který však nedokáže zamaskovat hrozivé jizvy. Jeho vlasy jsou jemně, ale stále viditelně nazelenalé.
Maskér Peter Robb-King říká: „Publikum u Jokera předpokládá určitý zjev, my jsme se mu však pokusili dostat pod kůži a znázornit, jaké má tato postava v ději místo. Je to někdo, kdo je v každém významu tohoto slova poškozený, proto jsme mu chtěli vytvořit takový zjev, který nebude evokovat ´čtveráctví´.“
Další z Ledgerových maskérů, John Caglione, Jr., nazývá proces nanášení masky tancem. „Heath pokaždé zkřivil obličej do předem dohodnuté grimasy, pozvedl čelo a přivřel oči, a já mu přetřel obličej bílou. Tato technika mu na tváři vytvořila textury, které by natřením vypnutého obličeje nikdy nevznikly. Pak jsem Heathovi nanesl silnou vrstvu make-upu kolem silně přivřených očí, čímž se textury obličeje ještě zvýraznily. Jen co jsem nanesl černou, postříkal jsem mu oči vodou, musel zamrkat a pořádně zatřepat hlavou - a ten špinavý, mokvavý ksicht byl na světě.“
Postava Jokera představuje i revoluční posun v aplikaci protetiky. Na protetice filmu Temný rytíř se podíleli supervizor Conor O’Sullivan a odborník na masky Robert Trenton. “Používali jsme nový typ procesu na bázi silikonu, který umožňuje, aby se protetika pokládala přímo na kůži. A to takovým způsobem, že ani nejsou vidět švy,“ popisuje Robb-King. „Nová protetika je naprosto dokonalá, můžete postavit kameru těsně před obličej - dokonce i kameru systému IMAX - a přesto nevidíte žádné rušivé prvky.“
O’Sullivan říká: „Trvalo nám dva roky, než se nám podařilo technologii vyvinout, ale po několika drobných nezdarech to funguje přesně jak má. V současné době jsme schopni vyrábět silikonové pláty, jež lze aplikovat přímo na kůži. Silikon s kůží dokonale splyne, pokud byste nevěděli, že tam je, ani byste jej nenašli.“
Nový proces výrazně zkrátil i dobu nanášení, oproti minulosti jde doslova o zlomky. O’Sullivan uvádí: “Jokerova protetika by dříve zabrala dobré tři čtyři hodiny. Dnes aplikace trvá okolo 25 minut a výsledek je dokonce mnohem lepší, což je skvělé.“ Masky klaunů pro členy Jokerova gangu tvůrci vymodelovali, odlili do forem, opracovali a nakonec ručně natřeli.
Výrobně poněkud náročnější masky pro postavu Two-Face vznikly kombinací protetiky a počítačových efektů. Na poškození tváře Harveyho Denta úzce spolupracovali Robb King se svým týmem a supervizorem oddělení vizuálních efektů Nickem Davisem. Tvůrci totiž na Harveyho tváři měli vytvořit natolik závažné poranění, že by jeho výroba prostřednictvím protetiky a make-upu byla v podstatě nemožná. Eckhart vzpomíná: „Pro mě to bylo zajímavé hlavně kvůli tomu, že současné technologie vám umožňují zkrátit hodiny na minuty. Celý proces je podstatně jednodušší… přinejmenším pro mě,“ směje se herec.
“Systém IMAX, se kterým jsme natáčeli několik akčních scén, nám nabídl ten největší možný rámec příběhu. Právě díky této technologii vás výsledek dokonale pohltí.“
Produkce filmu Temný rytíř začala o několik měsíců před samotným začátkem natáčení. Herci a štáb se sešli v Chicagu, aby tam společně natočili prolog filmu: napínavou loupež v bance, která rozjede Jokerovu zločineckou dráhu. Tyto scény se rázem staly milníkem kinematografie, protože Christopher Nolan se stal vůbec prvním režisérem v dějinách, který u klasického studiového filmu použil kamery systému IMAX. „Vždycky jsem chtěl s kamerami IMAX natáčet,“ říká Nolan. „V muzeích a na různých přehlídkách jsem viděl celou řadu dokumentárních filmů natočených kamerami IMAX, a tento formát mi naprosto učaroval. Ostrost a jas jejích obrazů jsou s ostatními kamerami naprosto neporovnatelné. Uvažoval jsem o tom v tom smyslu, že kdyby se kamerami IMAX podařilo natočit hraný film - tj. ne jen natáhnout záběr z 35mm filmu na plátno kin systému IMAX, jak se to občas dělává - diváci by se okamžitě dostali do středu dění.“
Emma Thomas říká: “Když si vzpomenete na všechny ty filmy, které jste viděli v IMAXu, uvědomíte si, že se s nimi natáčelo za relativně nepříznivých podmínek. Tvůrci je s sebou vyvlekli až na Mt. Everest, potopili se s nimi do oceánu, vzali je do vesmíru… Jestliže něco takového zvládli, oč jednoduší s nimi musí být natáčení v ulicích Chicaga?“
Nolan a jeho dlouholetý kameraman Wally Pfister si uvědomili, že při natáčení kamerami IMAX v chicagských ulicích, je čeká celá řada problémů, počínaje už velikostí kamer. Ale tak už to u každého ´poprvé´chodí. „Tyhle kamery jsou skutečně obrovské a mnohem těžší než na klasický 35mm film,“ říká Pfister. „Natáčení vyžadovalo velmi odlišný přístup, ale v zásadě platí úplně stejné pravidlo jako u každé jiné tvůrčí výzvy: nesmíte se nechat zastrašit. Napřed si ukrojíte jen malý krajíc a pak stále větší a větší.“
Pro Nolana a jeho štáb byla oním příslovečným prvním krajícem úvodní filmová scéna. Pfister vzpomíná: „Během týdne, kdy jsme natáčeli scénu bankovní loupeže, jsme dostali pořádnou školu.“ Nakonec však uspěli na výbornou. Natáčení prologu kamerami IMAX naplnila, ba předčila všechna jejich očekávání. Tvůrci se nakonec rozhodli, že toho s novými kamerami natočí podstatně víc, včetně velkých akčních scén.
Pfisterův tým musel najít způsob, jak kamery ukotvit, aby mohly akci nejen zachytit, ale i aktivně sledovat. Proto se obrátili na odborníky z úspěšné a mnoha cenami ověnčené firmy Ultimate Arm, která pronajímá dálkově ovládané jeřáby. Technici z Ultimate Arm posílili hlavu jeřábu, čímž byl schopen unést i váhu kamer IMAX. Pfister uvádí: „Většinu scén s Bat-Podem jsme natočili s pomocí Ultimate Arm, jež nám umožnilo dostat kameru do vzduchu, pohybovat s ní nahoru, dolů a dokonce kolem Bat-Podu. Díky tomu vznikly opravdu úžasné záběry.“
Ačkoliv měli tvůrci na své straně mnohé moderní technologie, kameraman Wally Pfister se obával, že váha kamery mu bohužel neumožní dělat žádné ruční záběry. Nolan měl však jiný nápad. Pfister vzpomíná: „Někdy na začátku reprodukční fáze mi Chris řekl: ´Musíš se pokusit udělat alespoň pár ručních záběrů i s kamerou IMAX, čistě pro klid svědomí, že´s to zkusil.´ A já mu na to odpověděl: ´To ať tě ani nenapadne, tenhle krám si na rameno nedám.´ Jenže on do mě stále ryl a pokoušel mě, abych to zkusil. Nakonec mě zlomil a já dal věcem volný průchod. Nakonec jsem s kamerou IMAX udělal jeden ruční záběr - běžel jsem před týmem záchranné jednotky S.W.A.T. do budovy. Myslím si, že Chris nebyl ani tak hrdý na ten záběr, jako spíš sám na sebe, že mě k tomu nakonec dotlačil.“
„Použili jsme formát kamer IMAX bez toho, abychom museli slevit z nároků, které bychom jinak kladli na natáčení s malými kamerami. Ani trochu nás to nezpomalilo, bylo úžasné sledovat, co může vzniknout,“ říká Nolan.
Kromě velikosti a váhy kamer však bylo důležité myslet i na jiné faktory, jež úzce souvisí s velkým formátem filmového políčka. „Kompozice záběrů je naprosto jiná, protože filmové políčko je mnohem větší, musíte tudíž objekty umísťovat blíže ke středu a cíleně nutit diváka soustředit se na akci. Stejně důležité je řádné zaostření, protože kamery IMAX mají menší hloubku ostrosti,“ říká Pfister. Velký formát obrazu měl také přímý dopad na množství světla. „U kamer systému IMAX je největším problémem, kam ukrýt světla. S větším filmovým políčkem máte po stranách mnohem víc prostoru, tudíž světla nemůžete umístit tam co obvykle. Musíte je co nejvíce umisťovat za objekty a skrývat je kde se dá.“
Velikost a jas záběrů z kamer systému IMAX ovlivnila práci i jiných oddělení. Nathan Crowley uvádí: „Natáčení s kamerou IMAX je pro každého výtvarníka velkým bonusem navíc, protože diváci si pak všimnou i docela malých detailů. Perspektiva je ohromující.
Záměrně jsme k natáčení vybírali místa s nízkými stropy a nablýskanými podlahami, protože to ve výsledku vypadá moc pěkně. Velký důraz jsme pak museli klást i na postprodukci, protože v záběru uvidíte opravdu každé smítko prachu.“
Všichni zúčastnění se shodují v tom, že výsledek za tu námahu a komplikace stál. „Rozdíl je dobře patrný,“ říká Pfister. „Obraz je ostřejší, má větší rozlišení, zvýšil se kontrast i sytost barev. Ať už film uvidíte na plátně IMAXu nebo na obyčejném plátně, obraz bude určitě mnohem lepší. Myslím, že ať už budete v jakémkoliv sále, vyskočí na vás skvělá akce.“
“V pokračování Batmanova příběhu bylo důležité vyrazit i do ulic Gothamu a ukázat jej jako velkou světovou metropoli.“
Ve filmu Temný rytíř se režisér pokusil rozšířit Batmanův svět v doslovném i praktickém slova smyslu - z větší části přesunul natáčení z ateliérů do exteriérů. „Hledali jsme způsob, jak rozšířit celkové měřítko filmu, proto jsme tentokrát v exteriérech natáčeli víc než u Batman začíná,“ říká režisér. „Skutečný svět má místa, která byste v ateliéru nikdy nepostavili.“
Filmovým Gothamem se stejně jako v případě Batman začíná stalo Chicago. „V Chicagu jsem po nějakou dobu vyrůstal,“ říká Nolan. „Znám to město a mám je rád. Je plné překrásné architektury a pro filmaře je to učiněný ráj. Několik týdnů jsme tam natáčeli Batman začíná, tentokrát jsme tam strávili několik měsíců. Město nám poskytlo neobyčejnou dávku pomoci a podpory.“
„Předseda Chicago Film Office, pan Daley, nám byl neustále k dispozici, občané Chicaga snad nemohli být přívětivější a mít ještě větší míru nadšení. Velmi ochotně s námi spolupracovali a dovolili nám v jejich ulicích natáčet poměrně nebezpečné věci. Moc jsme si toho vážili a doufám, že jsme této přízně nikdy nezneužili,“ říká producent Chuck Roven.
Ten nejnáročnější kousek, jenž představitelé města tvůrcům povolili, nemá obdoby: šlo o smyk a následnou havárii 20m dlouhého nákladního vozu přímo v centru města, nedaleko bankovní čtvrti LaSalle Street. Když si Chris Corbould přečetl popis havárie ve scénáři, nevěřil vlastním očím. „Chtěl jsem Chrise přesvědčit, aby od svých záměrů ustoupil. Není přece nutné, aby se vůz převrátil vzhůru nohama… v nejhorším případě můžeme použít nějaký menší. Jenže Chris si to nenechal rozmluvit.“
Nolan reaguje: „Jednoho dne jsem se k němu přitočil a povídám: ´Opravdu to musí být velký kamion. Vím, že dokážeš najít způsob, jak to zvládnout, protože ty na to máš a mimo jiné je to tvá práce.“
Základními pravidly kaskadérské práce jsou bezpečnost a jistota, že se vůbec kousek dá provést. „Po šesti týdnech počítání a příprav jsme byli připraveni na test,“ vzpomíná Corbould. „Vyjeli jsme do otevřeného prostoru, rozjeli se, zrychlili na požadovanou rychlost, pak jsme zmáčkli tlačítko… a kamion se s naprostou samozřejmostí převrátil. Hned jsem musel za Chrisem a řekl mu, že měl pravdu.“
Filmaři si však byli vědomi toho, že chování nákladního vozu uprostřed pustiny bude jiné než na ulici města. Předtím než tvůrci provedli akci na živo, sešli se s odborníky, kteří měli vydat potvrzení, že jejím následkem na LaSalle Street nedojde k poruše infrastruktury. Jakmile byla vymezena pravidla bezpečnosti, dostali filmaři zelenou.
Když nastala noc „N“, kamion se otočil doslova jako hodinová ručička kolem ciferníku. Kaskadérský kousek vyvolal u štábu i herců obrovské veselí. „Tenhle trik opravdu vzbuzoval úctu, představte si nákladní vůz, který letí vzduchem a dopadne přesně na to místo, jež Chris určil,“ říká Nathan Crowley. „Na vrcholu otočky vypadal úplně jako mrakodrap, jeho pád byl velmi ladný. Nic takového jsem nikdy neviděl.“
Filmaři využili při natáčení celé řady známých městských lokací, včetně proslulých architektonických pamětihodností a ulic o několika úrovních. Nolan při závěrečné honičce mezi Jokerem, policií a Batmanem využil i spletitý systém dálnic a nájezdů okolo Chicaga. Nebezpečná honička vehnala do ulic jako jsou Upper and Lower Wacker Drive, Lower Lower Randolph, Lower Lower Columbus a LaSalle Street různorodá auta, obrněné transportéry, velký kamion (se kterým to špatně skončí). Během honičky to Bat-Pod vezme zkratkou přes rekonstruovanou železniční stanici kousek od Millennium Park.
Film Temný rytíř je čtvrtým snímkem, který Nathan Crowley ve ´Větrném městě´ kdy natáčel. Výtvarník k tomu říká: „Architektura Chicaga je naprosto fenomenální, všichni velcí architekti minulého století v něm nechali svou stopu. Je to úžasně filmové město.“
Crowley si vybral i dvě budovy od architekta Mies van der Rohe, které mu posloužily v celé řadě scén. V budově IBM sídlila Wayne Enterprises, kancelář Harveyho Denta, kancelář starosty města i kancelář hlavního vyšetřovatele. Vstup do budovy One Illinois Plaza se zase proměnil v nové apartmá Bruce Waynea. Vyrobit z přízemních prostor apartmá těsně pod střechou mrakodrapu a se spektakulárními výhledy na město od tvůrců vyžadovalo použití relativně velkého množství vizuálních efektů. Bruceova ložnice vznikla pro změnu na 39. patře budovy Hotel 71 na East Wacker Drive.
Bruce a Alfred nyní žijí v mrakodrapu, protože Wayne Manor je po požáru stále v rekonstrukci. Nolan k tomu říká: „Na konci filmu Batman začíná Bruce říká, že postaví Wayne Manor cihlu po cihle. Něco takového zabere spoustu času a bylo by dost nerealistické, kdyby už se nastěhoval zpět. V komiksové sérii je zaznamenáno jedno údobí, kdy Bruce Wayne žije v penthousu ve středu města, a právě tahle situace se nám k tomu zdála velmi vhodná. Chtěli jsme, aby žil ve městě, protože příběh je ve druhém plánu i příběhem města. Bylo důležité, aby Bruce byl uprostřed těch, které má chránit.“
Bruceův penthouse byl záměrně v modernějším stylu než Wayne Manor. Crowley říká: „Získali jsme přístup do celé řady moderních prostor, cítili jsme, že tato architektonická éra je nejvhodnější k tomu, co za emoce chceme vyvolat. Jsou to chladné a prázdné místnosti, chybí lidské teplo.“ Nolan dodává: „Bruce žije velmi osaměle, strohý design jeho nového bydliště odráží i jeho momentální stav mysli.“
Hudební skladatelé Hans Zimmer a James Newton Howard, kteří se podíleli na hudbě k filmu Batman začíná, se sešli i u komponování hudby pro Temného rytíře. Nolan říká: „Mám rád, když proces nahrávání hudby probíhá paralelně se stříháním filmu, Hans a James jsou skvělí v tom, že mi dají přesně to, co potřebuji. Bez toho aby viděli konečný sestřih mi dávají jednotlivé skladby, které pak s mým střihačem Lee Smithem zakomponujeme do celku. Jde o velmi organický proces, který na oba skladatele klade velké nároky. I tak však odvedli skvělou práci.“
Zimmer s Howardem si při komponování a nahrávání hudby pro Temného rytíře - stejně jako u filmu Batman začíná - rozdělili povinnosti. Zimmer složil Jokerův hudební motiv a Howard si vzal na starost hudební motiv, který bude odrážet dvojznačnost Harveyho Denta/Two-Face. V konečné verzi soundtracku k filmu pak potlačili jakékoliv hrdinské fanfáry. Zimmer říká: „Batman se mi nezdá jako úplně typický superhrdina, proto jsem v hudbě potlačil vše, co by bylo ´super´. Hodně jsem přemýšlel o symbolu netopýra, který má Batman ve znaku. Sice jde o ikonické zobrazení Batmana, ale zároveň je v něm až příliš mnoho temných tónů, které mi vítězství příliš neevokují.“
„Batman je velmi komplexní postava,“ říká Howard. „Postupně se s ním seznamujeme. Myslím si, že snaha přiřadit mu ´natvrdo´ hudební motiv, který jej bude nějakým způsobem definovat, se míjí cílem.“
Nolan uzavírá: „Batman je postava, která má stále svůj význam, je fascinující a diváci se s ním mohou jednoduše ztotožnit. Mluví se o něm jako o superhrdinovi, ale podle mě je spíš hrdinou, který tak říkajíc ´vymyslel sám sebe´. Příběh o hrdinovi, který se silou vlastní vůle a úžasnou disciplínou stal nadčlověkem, hrdinou par excellence… no, tomu už říkám pořádný mýtus.“
Ocenění:
Academy Awards
2009 - Heath Ledger (Vedlejší herec)
2009 - Střih zvuku
2009 - Wally Pfister (Kamera) (nominace)
2009 - Lee Smith (Střih) (nominace)
2009 - Nathan Crowley (Výprava) (nominace)
2009 - Makeup (nominace)
2009 - Mix zvuku (nominace)
2009 - Vizuální efekty (nominace)
Golden Globes
2009 - Heath Ledger (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
BAFTA
2009 - Heath Ledger (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
2009 - Wally Pfister (Nejlepší kamera) (nominace)
2009 - Nejlepší střih (nominace)
2009 - Hans Zimmer, James Newton Howard (Hudba) (nominace)
2009 - Zvuk (nominace)
2009 - Kostýmy (nominace)
2009 - Masky (nominace)
2009 - Výprava (nominace)
2009 - Vizuální efekty (nominace)
New York Film Critics Circle
2008 - Heath Ledger (Nejlepší herec ve vedlejší roli) (nominace)
2008 - Wally Pfister (Nejlepší kamera) (nominace)
Florida Film Critics Circle Awards
2008 - Heath Ledger (Nejlepší vedlejší herec)
2008 - Wally Pfister (Nejlepší kamera)
Los Angeles Film Critics Association
2008 - Heath Ledger (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
2008 - Nejlepší film (nominace)
2008 - Christopher Nolan (Nejlepší režisér) (nominace)
2008 - Nejlepší výprava (nominace)
DABING
V českém znění: David Novotný - Christian Bale (Bruce Wayne / Batman), Petr Oliva - Michael Caine (Alfred Pennyworth), Martin Sobotka - Heath Ledger (Joker), Kateřina Velebová - Maggie Gyllenhaal (Rachel Dawesová), Alexej Pyško - Gary Oldman (Jim Gordon), Libor Hruška - Aaron Eckhart (Harvey Dent), Pavel Rímský - Morgan Freeman (Lucius Fox), Filip Jančík - Cillian Murphy (Jonathan Crane / Scarecrow), Antonín Navrátil - Nestor Carbonell (Starosta Anthony Garcia), Zdeněk Mahdal - Eric Roberts (Salvatore Maroni), Milan Slepička - Ron Dean (detektiv Wuertz), Jitka Moučková - Monique Gabriela Curnen (detektiv Ramirezová), Marek Libert - Chin Han (Lau), Ivan Jiřík - Joshua Harto (Reese), Jiří Čapka - Keith Szarabajka (detektiv Stephens), Kateřina Petrová - Beatrice Rosen (Nataša), Petra Jindrová - Melinda McGraw (Barbara Gordonová), Vojtěch Hájek, Pavel Tesař - Anthony Michael Hall (Mike Engel), Stanislav Lehký, Jan Szymik, Pavel Vondra - Ritchie Coster (Čečenec), Svatopluk Schuller, Michal Mařík, Martin Kot, Daniel Košťál, Jiří Schwarz - Colin McFarlane (komisař Gillian B. Loeb) + Michael Jai White (Gamble, titulky)
Překlad: Silvie Šustrová
Zvuk: Pavel Špatný
Výsledný mix: David Pavlíček
Vedoucí výroby: Daniel Košťál
Produkce: Stanislav Wszolek
Dialogy a režie: Martin Kot
Vyrobilo: AW Studio Praha 2008
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 7.8.2008 Warner Bros. CZ
Premiéra USA: 18.7.2008 Warner Bros. US
Premiéra Velká Británie: 24.7.2008
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 8.12.2008 (DVD) Magic Box
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 8.12.2008 Magic Box
Poprvé na DVD: 8.12.2008 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 8.12.2008 Magic Box
Tržby v ČR - Kč 19 459 984
Tržby celkem - $ 1 003 045 358
Návštěvnost v ČR 184 465
Náklady (Rozpočet) - $ 185 000 000
FILMY V SÉRII
Batman (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0122/
Krimi / Thriller, USA / Velká Británie, 1989
Režie: Tim Burton, Hrají: Michael Keaton, Jack Nicholson
Batman se vrací (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0137/
Akční / Krimi, USA / Velká Británie, 1992
Režie: Tim Burton, Hrají: Michael Keaton, Danny DeVito
Batman navždy (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0135/
Akční / Fantasy, USA, 1995
Režie: Joel Schumacher, Hrají: Val Kilmer, Tommy Lee Jones
Batman a Robin (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0154/
Akční / Krimi, USA / Velká Británie, 1997
Režie: Joel Schumacher, Hrají: Arnold Schwarzenegger, George Clooney
Batman začíná (Blu-ray) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0132/
USA / Velká Británie, Akční / Dobrodružný, 2005
Režie: Christopher Nolanm Hrají: Christian Bale, Michael Caine
Temný rytíř gastonrolinc.webnode.cz/news/a0133/
USA / Velká Británie, Akční / Drama / Krimi, 2008
Režie: Christopher Nolan, Hrají: Christian Bale, Heath Ledger
Temný rytíř povstal gastonrolinc.webnode.cz/news/a0134/
USA / Velká Británie, Akční / Krimi / Drama, 2012
Režie: Christopher Nolan, Hrají: Christian Bale, Gary Oldman
SERIÁLY V SÉRII
Gotham (seriál) gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/gotham-tv-serial-gotham/
USA, Krimi / Drama / Thriller, 2014
Režie: Danny Cannon, Hrají: Ben McKenzie, Donal Logue
Batman (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0122/
Krimi / Thriller, USA / Velká Británie, 1989
Režie: Tim Burton, Hrají: Michael Keaton, Jack Nicholson
Batman se vrací (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0137/
Akční / Krimi, USA / Velká Británie, 1992
Režie: Tim Burton, Hrají: Michael Keaton, Danny DeVito
Batman navždy (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0135/
Akční / Fantasy, USA, 1995
Režie: Joel Schumacher, Hrají: Val Kilmer, Tommy Lee Jones
Batman a Robin (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0154/
Akční / Krimi, USA / Velká Británie, 1997
Režie: Joel Schumacher, Hrají: Arnold Schwarzenegger, George Clooney
Batman začíná (Blu-ray) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0132/
USA / Velká Británie, Akční / Dobrodružný, 2005
Režie: Christopher Nolanm Hrají: Christian Bale, Michael Caine
Temný rytíř gastonrolinc.webnode.cz/news/a0133/
USA / Velká Británie, Akční / Drama / Krimi, 2008
Režie: Christopher Nolan, Hrají: Christian Bale, Heath Ledger
Temný rytíř povstal gastonrolinc.webnode.cz/news/a0134/
USA / Velká Británie, Akční / Krimi / Drama, 2012
Režie: Christopher Nolan, Hrají: Christian Bale, Gary Oldman
Gotham (seriál) gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/gotham-tv-serial-gotham/
USA, Krimi / Drama / Thriller, 2014
Režie: Danny Cannon, Hrají: Ben McKenzie, Donal Logue
Tvůrci a herci
Christopher Nolan (Režie), Christopher Nolan (Produkce), Charles Roven (Produkce), Lorne Orleans (Produkce), Emma Thomas (Produkce), James Newton Howard (Hudba), Hans Zimmer (Hudba), Wally Pfister (Kamera), Lee Smith (Střih), John Papsidera (Casting), Nathan Crowley (Scénografie), Lindy Hemming (Kostýmy), Richard King (Zvuk), Gary A. Rizzo (Zvuk), Ed Novick (Zvuk), Lora Hirschberg (Zvuk), Sue Robb-King (Masky), Robert Trenton (Masky), Conor O'Sullivan (Masky), Jonathan Nolan (Scénář), Christopher Nolan (Scénář), Bob Kane (komiks) (Předloha), Bill Finger (komiks) (Předloha), Christian Bale (Herec), Heath Ledger (Herec), Aaron Eckhart (Herec), Michael Caine (Herec), Maggie Gyllenhaal (Herec), Gary Oldman (Herec), Morgan Freeman (Herec), Cillian Murphy (Herec), Eric Roberts (Herec), Ritchie Coster (Herec), Anthony Michael Hall (Herec), Michael Jai White (Herec), Chin Han (Herec), William Fichtner (Herec), Keith Szarabajka (Herec), Danny Goldring (Herec), Beatrice Rosen (Herec), Edison Chen (Herec), Matthew Leitch (Herec), Nestor Carbonell (Herec), Nicky Katt (Herec), Monique Gabriela Curnen (Herec), Tommy 'Tiny' Lister (Herec), Nathan Gamble (Herec), Sarah Jayne Dunn (Herec), Matt Rippy (Herec), Bronson Webb (Herec), Melinda McGraw (Herec), Ariyon Bakare (Herec), Vincent Riotta (Herec), Peter Brooke (Herec), Marisol Giraud (Herec), Danielle Day (Herec), William Smillie (Herec), David Dastmalchian (Herec), Lisa McAllister (Herec), David Ajala (Herec), Ramses Jimenez (Herec), Andrew Bicknell (Herec), Colin McFarlane (Herec)
- Sám Sir Michael Caine prohlásil, že Heath Ledger byl lepší Joker než jeho předchůdce Jack Nicholson. "Jack byl jako klaun mírně podlý, možná spíš jako strejda zabiják. Mohl být vtipný a dokonce vás i rozesmál. Kdežto Heath oproti Jackovi zahrál bláznivého psychopata. Heath je hrozně milý člověk, proto je jeho Joker ve filmu daleko větším a pekelnějším zjevením."
- Jedná se o první film o Batmanovi, kde se v celém snímku neobjevil ani jeden netopýr.
- Jokerova (Heath Ledger) minulost byla po celou dobu filmu zahalena tajemstvím. Jedna z teorií říká, že Joker byl bývalý voják trpící posttraumatickým syndromem. Vysvětlovalo by to jeho vztek a nechuť k vládě a řídícímu systému v Gotham City, která byla ve filmu mnohokrát zmíněná.
- Efektní scénu, kdy tahač udělá na ulici přemet, natočil režisér Christopher Nolan tak, že jeho štáb tvůrců efektů odpálil skutečný náklaďák uprostřed Chicaga pomocí pneumatické plošiny. (VVah)
- Christopher Nolan uvedl, že na podobu Jokerova (Heath Ledger) make-upu měly vliv malby Francise Bacona. Konkrétně série portrétů papeže ve výkřiku.
- Vynález, kterým je Batman (Christian Bale) "vyzvednut" z Hongkongu, se zakládá na skutečnosti. Nazývá se Fultonův záchranný systém a byl již k vidění například v bondovce Thunderball (1965).
- Z celkové 152minutové stopáže je na Imax kamery natočeno 27 minut.
- Ve scéně na policejním oddělení, když policista vytahuje ostré předměty a nože z Jokerovy (Heath Ledger) vesty, je možné si všimnout, že jako poslední vytáhne škrabku na brambory.
- Při příchodu Harveyho Denta (Aaron Eckhart) a Rachel Dawes (Maggie Gyllenhaal) do restaurace, ve které se setkají s Brucem Waynem (Christian Bale), je možné u vedlejšího stolu vidět Heatha Ledgera.
- Bruce Wayne (Christian Bale) v obleku Batmana mluví jiným hlasem, aby nebyl identifikován. Použije ho ale i ve scéně, kde je sám s Foxem (Morgan Freeman).
- Kim Ledger, otec zesnulého Heatha Ledgera, po smrti svého syna zveřejnil deník, který si Heath vedl před natáčením filmu. V zápisníku byly různé nápady a inspirace, které chtěl Heath Ledger využít, aby vypadal jako ďábelský Joker. K tomu dostal od režiséra Christophera Nolana v rámci možností volný prostor. Na posledním listě zápisníku napsal zesnulý herec přes celou stránku: "Bye, bye."
- V jednom z posledních interview Heath Ledger prohlásil, že kdyby film natáčel Tim Burton a nabídl mu roli Jokera, odmítl by. Podle jeho slov by byl hřích snažit se jen napodobit to, co před ním stvořil Jack Nicholson. Nolanova verze Jokera se mu zdála zcela odlišná, a proto roli přijal.
- Ve filmu se Bruce (Christian Bale) ptá Luciuse Foxe (Morgan Freeman), zdali mu může sestrojit oblek tak, aby mohl "lehčeji otočit hlavou". Toto je odkaz na veškerá minulá zpracování Batmana, kde byli všichni předchozí herci nuceni nosit jeden kus pevné přilby, která pokrývala celou hlavu a krk až po ramena. Nemohli tedy otočit hlavou, proto se museli otáčet celým trupem. Bruce k otázce následně dodá jako vtip: "Ulehčilo by mi to couvání." Celý Batmanův kostým se skládal zhruba z dvou stovek částí.
- Na začátku filmu, když se parkoviště hemží nepravými Batmany, má každý z nich zbraň. Už v prvním komiksovém čísle "Batmana" bylo vysvětleno, že pravý gothamský hrdina nikdy nebude viděn se zbraní v ruce, aby se lišil od už tak podobného dalšiho komiksového hrdiny "The Shadow."
- Podle režiséra Christophera Nolana byla scéna, kde Bruce Wayne (Christian Bale) požaduje nový kostým Batmana od Luciuse Foxe (Morgan Freeman), jen hercovou záminkou, protože sám chtěl kostým celý předělat.
- Během natáčení kolem Lake Street v Chicagu obdrželo místní policejní oddělení vystrašené telefonáty od občanů, kteří viděli policejní auta pronásledovat černé auto neznámé značky a neidentifikovatelného modelu. Šlo pochopitelně o Tumbler.
- S problémem se musela vypořádat PR agentura, která byla najata na kampaň pro uvedení filmu do kin. V jejím rámci rozeslala napodobeniny dortů od samotného Jokera (Heath Ledger) obsahující vibrující mobilní telefon s vystrčenými dráty tak, že to vypadalo jako nastražená bomba. Několik televizních stanic, které dort obdržely, věřily, že se opravdu jedná o teroristický útok a raději evakuovaly svá pracoviště.
- Heath Ledger sám režíroval obě dvě Jokerova (Heath Ledger) domácí videa, která následně poslal do GCN. První video s falešným Batmanem režíroval pod dohledem Christophera Nolana. Ten pak prohlásil, že Heath odvedl tak slušnou práci, že při dalším videu, kde Mike Engel (Anthony Michael Hall) čte Jokerovo prohlášení, nemusí už vůbec být, plně mu věří a vkládá do něj veškerou důvěru.
- Oskarová nominace Heatha Ledgera (Joker) za vedlejší mužskou roli byla oznámena přesně rok po jeho smrti.
- Hans Zimmer zkomponoval speciálně pro Jokera (Heath Ledger) výstižný zvuk chaosu, kde se střádají dvě noty na violoncello, za použití not D a C, které Zimmer vybral podle jména nakladatelství DC Comics vydávajícího komiks "Batman."
Odkazy
Hrají:
Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster, Anthony Michael Hall, Michael Jai White, Chin Han, William Fichtner, Keith Szarabajka, Danny Goldring, Beatrice Rosen, Edison Chen, Matthew Leitch, Nestor Carbonell, Nicky Katt, Monique Gabriela Curnen, Tommy 'Tiny' Lister, Nathan Gamble, Sarah Jayne Dunn, Matt Rippy, Bronson Webb, Melinda McGraw, Ariyon Bakare, Vincent Riotta, Peter Brooke, Marisol Giraud, Danielle Day, William Smillie, David Dastmalchian, Lisa McAllister, David Ajala, Ramses Jimenez, Andrew Bicknell, Colin McFarlane, Vincenzo Nicoli, Jordon Hodges, Ron Dean, Charles Venn, Richard Dillane, Tommy Campbell, Ryan McGonagle, Joshua Harto, Ronan Summers, Stephen Armourae, Richard Strobel, Chris Wilson, Ian Pirie, Robert Patrick Stern, Keith Kupferer, Essa Zahir, Blayne Bennett, Will Zahrn, Jonathan Ryland, Douglas Bunn, Michael Stoyanov, Brandon Lambdin