Batman / Batman (1989/122/USA, Velká Británie/Akční, Krimi, Thriller) 81% -Originál DVD-

04.08.2018 11:34
JEDNOU VĚTOU
„Nad bezpečností města Gotham City bdí nejen policie, ale také tajuplný Batman, který jediný se dokáže postavit výstřednímu zločinci Jokerovi."

OBSAH
Velkoměsto Gotham City je sužováno gangstery, které vede kyselinou děsivě znetvořený Joker. Policie se zdá být bezmocná. Mnohem větší respekt mezi zločinci budí maskovaný netopýří muž - Batman - objevující se vždy tam, kde je páchána nějaká nepravost. Reportérka Vicki Valeová, píšící o Batmanových kouscích, se seznámí s plachým milionářem Brucem Waynem a stráví s ním opojnou noc. Joker se snaží Vicki unést, ale dívka je v poslední chvíli zachráněna Batmanem. Novinářka začíná tušit pravdu. Wayne a Batman jsou jedna osoba. Mezitím běsnící Joker terorizuje město otrávenými kosmetickými přípravky a vyzývá Batmana na rozhodující souboj.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
V roce 1989 si tvůrci jakéhokoliv komiksového filmu mohli ještě vymýšlet vysloveně co chtěli. A jelikož se v tomto případě jednalo ještě k tomu o Tima Burtona, bylo jasné, že tady v tomto případě o zklamání rozhodně nepůjde. I po takřka třiceti letech můžu totiž říct minimálně to, že na rozdíl od dnešních komiksáren tenhle má absolutní duši hračičky a vizionáře Burtona. Batman je tady temnej jak půlnoc, Joker je ujetej jak splašenej vlak a hudba v tomto případě je tak geniální, že ve spojení s Timem Burtonem, který tomu všemu dodal bláznovství, glanc a vizuálno, nemohlo vzejít zklamání. Je hezké vidět, jak tenkrát u podobných filmů vládla především zábava. Dneska hlavně barevnost, digitálno, pseudorealističnost a vnucené hlášky v hubě postav, které by si je ani nezasloužili. Tady se stačí zaměřit jenom na scénu a už jste na koni. Třeba ta, jak Joker vtrhne do muzea a za poslechu boží Princovi skladby tam se svými kumpány posprejuje a počmárá jeden renesanční obraz za druhým. To je prostě geniálnost taková, že přebít ji nedokáže ani celej arzenál samotného Marvelu současnosti. (Malarkey) 4*

Burton působí dojmem člověka, který je na své mateřské půdě, jakoby mu právě vizuální volnost komiksu rozvázala ruce a umožnila legitimně film prosytit svým svérázným viděním. Batman je tak filmem v nejlepším burtonovské tradici plný skvělých záběrů a odvážných výtvarných řešení, které dodávají celku nezaměnitelnou atmosféru na pomezí pohádky, horroru a tvůrčí fantasmagorie. Výborné jsou i cynické narážky na masovost a manipulovatelnost + skvělá komická vsuvka s nenalíčenými redaktory. Středobodem filmu však zůstává "muž dvou tváří" Michael Keaton (skutečně mu ta dvojsečnost sedí náramně) a především Joker Jacka Nicholsona, jehož nakažlivě extravagantní pojetí nové smrtonosné avantgardy patří mezli nejlepší záporácké manýry v dějinách filmu. Batman působí na svou dobu moderně, jako by předběhl vývoj a patřil spíše do současné vlny komiksových adaptací se vší tou lehkostí, vizuální vybíravostí a odporem k planému heroismu. Bohužel příběh filmu je až příliš řidký, nemá gradaci a ke konci obsahuje nudná a vyloženě samoúčelná místa, kde sice září Burtonův filmařský zrak, ale chybí napětí... Velmi podobný syndrom stihl i Batman Returns. Přesto řadím úvodní dobrodružství netopýřího muže na piedestal komiksových adaptací jako film, který vytyčil směr. A ptám se, proč Nolan a spol. cítí touhu ho převyprávět. (Marigold) 4*

Gotham City mluví o jediném: netopýřím muži, který je lovcem zločinců. Už na přelomu třicátých a čtyřicátých let komiksoví vydavatelé usoudili, že je třeba postavit se konkurenčnímu Supermanovi. Tenhle BatZorro se trefil do vkusu diváků, stejně jako o desítky let později při filmovém zpracování vcelku neznámého Tima Burtona. Pozornost na sebe i po letech strhává Jack Nicholson, chichotající se magor se zelenými vlasy, který otravuje kosmetické přípravky i dětské pudry. Mimochodem se ví, že měl smlouvu tak dobře sepsanou, že licenční poplatky mu plynuly i z dalších pokračování, z prvního dílu bral procenta také třeba z prodeje tužek nebo ořezávátek s logem žlutočerného hrdiny. To, co se děje na plátně, je na jednu stranu moc fajn (a se spoustou nápadů), jindy jsem se ovšem přistihl, jak sleduju hodinky. Možná i proto, že postavy vážně nedosahují takové hloubky, jak bych si přál. Danny Elfman ale neumí zklamat!! (castor) 4*

OLDIES FILMU
Zatímco film jako celek si svou integritu zachoval a především díky Burtonovu přístupu zůstává lákavou podívanou dodnes, trailer zestárl s ochotou přezrálého banánu, především pokud si už prvního Batmana moc nepamatujete, bude vám dělat problémy, abyste se naladili na kapku útrpné tempo. Skoro se zdá, že ukázka musela působit zastarale už tenkrát na sklonku 80. let. Když Michael Keaton pronese to svoje "I´m Batman", prakticky nic to s vámi neudělá. Možná jsem ale příliš nevděčný, vím že po prvním zhlédnutí Batmana jsem měl pocit srovnatelný div ne s osvícením a chtěl si doma na dvorku přestavět škodovku tak, aby uměla střílet rakety ze světlometů. O pár let později však ve mě tahle ukázka nespouští vůbec nic, snad jen lehké pousmání nad prkenným herectvím Kim Basinger, které však víc než zdatně vyvažuje svými kreacemi Jack Nicholson. Ten ostatně ukázce pomohl k výsledným třem hvězdičkám, i když to bylo o pověstný chlup. Je škoda, že nemáme srovnání s dalšími batmaními trailery (moc jsme vám je chtěli sehnat, ale je to bohužel skoro nadlidský úkol), vzpomínám si na upoutávku k Batman Returns a tam už to bylo o něčem trochu jiném. Evoluce je holt potvora a diváci jsou čím dál tím zhýčkanější. Snad vás ale tahle polosytá připomínka naláká do kina na Batman Begins. Ten film si zaslouží každý dolar řadového diváka.

GOLDIE FILMU
Dnes jsou áčkové komiksárny-blockbustery za desítky a stovky milionů naprostá samozřejmost, ale nějaké čtvrtstoletí zpět byly rozpohybované sešity jen béčkovou záležitostí. Málem to změnil už Superman, jenž ale trend ubil sám třemi méně a méně zdařilými pokračováními, které jakoukoli návaznost a boom velmi násilně utnuly. Bylo potřeba začít od začátku a jinak. Proto nebyl rok 1989 revoluční jen pro v budoucnu bývalý východní blok, ale i svět filmu. Co se nepodařilo skautíkovi z oceli, rozžehl Tim Burton a jeho temný rytíř Batman.
Gotický podivín s rozcuchem ještě nebyl idolem emodívek a jiných emověcí, ale nadějným a v podstatě začínajícím filmařem. Neexistoval kolem něho žádný velký kult, kterým by mohl jiskru zájmu zažehnout uměle, jak se mu to daří dnes. Jeho styl nebyl osvědčeným trademarkem, který napodobují jiní. Naopak. V době rozjuchaných diskotékových osmdesátek bylo svěření režie tomuto "týpkovi" jedním z nejriskantnějších rozhodnutí. A ukázalo se, že lidé změnu opravdu chtěli, protože z Batmana se stal trhák, jenž v kult sám o sobě skutečně přerostl. Burtonovy díly se staly stejně kanonické jako komiks samotný, což rozhodně není běžné. Temně stylizovaný hrdina bojující s přízraky jak fyzickými, tak těmi duševními, byl okamžitě oblíbencem a v neposlední řadě je dodnes velkým průkopníkem toho, co považujeme za standardní komiksové prvky zdaleka nejen u Batmana. Žánr, který od prvního Supermana stagnoval (protože, co si budeme nalhávat, Superman je jako charakter dost slepá ulička) získal potřebný prototyp.
Inovátorské pevné brnění, které nahradilo dosavadní látku a bez něhož se dnes už obejde málokterý komiksák, je jen střípek toho, co Tim do žánru vložil. Snímek totiž není jen burtonovsky temný a depresivní, ale skrývá se v něm i hravost a energie, kterou filmaři dodnes touží zopakovat. Tato duálnost, s Batmanem vždy spjatá, se stala jedním z nosných prvků mnoha komiksových postav.
Batman tu nemá jen temný plášť, ale i srdce a duši, díky čemuž může zastávat hlavně roli "srdcovky", kterou si užíváte zas a znovu. Právě takovou polohu se snaží zaujmout každý film tohoto žánru. Jde o snímek, kterému lze snadno podlehnout a hlavně kterému je radost podlehnout. A protože takové "podlehnutí" je to vůbec nejsilnější, co může kinematografie vyvolat, shrábnul Burton jackpot. Nejde sice o kus, který si budete dávat do žebříčku deseti nejoblíbenějších filmů, ale vždy, když na něj narazíte, se jím necháte rádi zlákat.
Je to právě Burtonova sebejistota jako režiséra, co Batmana navrátilo na pozici nejikoničtější komiksové postavy spolu se Spider-Manem a Supermanem. Vydupal si do hlavní role Michaela Keatona (poté, co natáčení opustil Mel Gibson), což fanoušci zprvu přijímali jen velmi neklidně, a odmítl jakékoli srovnávání s dosavadním filmovým Netopýřím mužem. Burtonova vize nebyla totiž zdaleka tou první, Batmana si lidé do té doby spojovali hlavně s televizním seriálem ze šedesátých let, jenž dnes působí jako odstrašující (a svým způsobem roztomilý) patvar komiksového hrdiny. Burton měl spoustu práce s tím, aby se ze stínu mírně zakrnělého mainstreamového Batmana navrátil zpět k vizi temného rytíře, jíž se netopýří muž kdysi na papíře chlubil. Pomáhal mu s tím dokonce Batmanův tvůrce Bob Kane, jenž zaručil úplný návrat ke kořenům, což byl ostatně směr, kterým se během osmdesátých let vydal i komiks samotný.
Es v rukávu má Burton hned několik. Působivá stylizace postav i světa, chce se říct samozřejmě, i když tenkrát šlo jistě o překvapení, dál silný příběh o pomstě a hlavně vyvážené postavy. Poslední bod je skutečně zásadní, protože právě v něm mnohé komiksárny (i některé novější díly Batmana) selhávají. Když totiž točíte film s charaktery tak silně stylizovanými, je snadné, aby měl ten záporný vždy navrch. Zdá se přirozeně zajímavější, nemá zábrany a nemusí na svých bedrech nést děj, takže své pozice "atrakce" naplno využívá. Ano, záporákovi podlehne vždy většina diváků, na čemž není nic špatného. Problém však nastává, když mu podlehne i příběh sám - ve chvílích, kdy záporák na plátně není, se pak děj stává nudným. Zde je navíc toto riziko umocněno ďábelským Jackem Nicholsonem.
Burton si naštěstí uvědomuje, že film se jmenuje "Batman" a nikdy tedy Jokera nestaví do popředí před hrdinu. Michael Keaton, který své ňoumovské charisma umí v mstitele bez bázně a hany proměnit s nečekanou lehkostí, tedy nemusí jen bezmocně přihlížet, jak Nicholson hláškuje. Batman proto rozhodně není Čekání na Jokera, což je vzhledem k jeho dokonalému ztvárnění a kadenci hlášek skutečně obdivuhodné. Potvrzuje to Burtona jako skvělého vypravěče. Jde mu skutečně o příběh Bruce Waynea a umí se toho držet.
Může se tedy ve výsledku vždy vrátit ke klasickému příběhu o vyrovnání účtů mezi sobě rovnými hrdiny, který nijak nekalí a nemá ho potřebu komplikovat.
Batman je skutečně veskrze jednoduchým filmem, který si na nic nehraje, protože to prostě nemá za potřebí. Je jako většina komiksů prvoplánový, povrchní a jako takový zábavný a působivý. Batmanova temná duálnost je daná, Jokerovo lstivost jasná a Batmobil nablýskaný. Nic víc a nic míń než charismatické postavy a stylový svět Burton nepotřebuje. Proč nic víc? Protože víc není potřeba. Proč nic míň? Protože to nedopustil.

VELKÁ RECENZE
Blíží se oslava dvousetletého výročí založení města Gotham City a současně probíhá volební boj o křeslo starosty. Zatímco gangster Grissom se s pomocí podsvětí, zejména gangstera Jacka Napiera pokouší dostat město pod svou kontrolu, kandoát na starostu Harvey Dent slibuje neústupný boj proti zločinu. Ten zatím v ulicích města vede úspěšně pouze tajemný Batman. Jeho skutečnou totožnost se pokouší odhalit nejen podsvětí, ale také atraktivní fotografka Vicky Vale, která právě nastoupila do redakce deníku Globe.
Společně s kolegou Alexem, který připravuje článek o tajemném ochránci zákona, jsou pozváni na večírek pořádaný podivínským milionářem Brucem Waynem. Grissom kvůli milence Alicii zradí Napiera a vláká ho do pasti v chemičce Axis. Do přestřelky zasáhne také Batman, který Napiera srazí do kádě s chemikáliemi. Přestože se všichni domnívají, že zemřel, Napier přežije, kyselinou znetvořená tvář je však stažena do grimasy připomínající šílenou karikaturu úsměvu. Pod jménem Joker, v bláznivém klaunském obleku zabije Grissoma a ovládne město.
Přestože je Bruce Wayne okouzlen krásou Vicky a stráví s ní noc, ráno ji však řekne, že nehodlá ve vztahu pokračovat. Neprozradí ovšem, že právě on je tajemným Batmanem a hodlá veškerou pozornost soustředit na pátrání po Jokerovi a jeho bandě. Krásnou fotografkou je však okouzlen také Joker a rozhodne se ji získat. Zatímco Batman má spoustu práce s kosmetickými přípravky, které Joker otrávil a které způsobují podivnou "chechtavou" smrt, unese psychopatický zločinec Vicky. Dřív než ji stačí znetvořit, objeví se Batman a zachrání ji. Předá ji seznam otrávených kosmetických přípravků a pak ji omámenou dopraví domů.
Joker v televizi oznámí, že během oslavy dvoustého výročí založení města rozdá v ulicích 200 milionů dolarů a současně veřejně vyzve Batmana na souboj. Před maskovaným bojovníkem proti zločinu stojí zdánlivě nemožný úkol. Musí porazit Jokera, zachránit obyvatele města, které Joker během oslavy chystá otrávit jedovatým plynem, a ještě zachránit Vicky, kterou Joker opět unesl,aby z ní i proti její vůli udělal svou milenku.
Dobrý komiksový film a lepší než dva ze tří Nolanových pokusů. Má to parádní atmosféru, Gotham je příjemně surrealistický a líbí se mi, což si umím představit, že čtenáře předlohy asi dost štvalo, jak se s padouchy Batman nesere a nemá problém je vyhodit do luftu bombou nebo je rozstřílet gatlingem. Na rozdíl od většiny dnešních komiksových adaptací snímek míří na dospělé, ale aniž by byl nekompromisně vážný a nesnaží se řešit hluboká témata. Je to zábava, temná, ale se spoustou vtipu. Nicméně příběh veškerý žádný a celé je to složené skoro výhradně ze scén, ve kterých Baťa mlátí lidi, a z videoklipů, v nichž Joker pózuje do rytmu Elfmanovy monumentální hudby, a to mi na dvouhodinový snímek přijde málo. Hlavně když je tady ten Joker tak strašně otravný. Navíc nevidím úplně důvod ho tam mít, když skoro celou dobu používá mejkap tělové barvy. No a potom ta závěrečná akce je fakt špatná. Jo, a Harvey Dent je černej, to jsem nežral.
Batman je americký kriminální thriller z roku 1989, který natočil Tim Burton podle komiksových příběhů o Batmanovi. Hlavní role ve filmu ztvárnili Jack Nicholson, Michael Keaton, Kim Basinger, Robert Wuhl a Pat Hingle. Do amerických kin byl snímek, jehož rozpočet činil 35 milionů dolarů, uveden 23. června 1989, přičemž celosvětově utržil 411 348 924 dolarů. Díky úspěchu filmu byl v roce 1992 natočen navazující film Batman se vrací.
Film získal Oscara v kategorii nejlepší výprava. Jack Nicholson byl za svůj herecký výkon nominován na Zlatý glóbus a cenu BAFTA. Snímek byl nominován i na dalších pět cen BAFTA, a to v kategoriích nejlepší kostýmy, masky, výprava, zvuk a speciální efekty.

Ocenění:
Academy Awards
1990 - Výprava

Golden Globes
1990 - Jack Nicholson (Nejlepší herec - komedie nebo muzikál) (nominace)

BAFTA
1990 - Jack Nicholson (Nejlepší herec ve vedlejší roli) (nominace)
1990 - Zvuk (nominace)
1990 - Kostýmy (nominace)
1990 - Masky (nominace)
1990 - Výprava (nominace)
1990 - Vizuální efekty (nominace)

San Sebastián IFF
1989 - Tim Burton (Zlatá mušle pro nejlepší film) (nominace)

DABING
V českém znění: Pavel Soukup - Jack Nicholson (Jack Napier / Joker), Miluše Šplechtová - Kim Basinger (Vicky Valeová), Zdeněk Hruška - Michael Keaton (Bruce Wayne / Batman), Marie Horáčková - Jerry Hall (Alicia Grissomová), Petr Pospíchal - William Hootkins (Eckhardt), Otakar Brousek ml. - Robert Wuhl (Alexander Knox), Jiří Schwarz - Billy Dee Williams (Harvey Dent), Josef Velda - Michael Gough, Lee Wallace (Alfred Pennyworth, starosta), Bohumil Švarc - Jack Palance (Carl Grissom), Ilja Prachař - Pat Hingle (komisař James Gordon), Rostislav Čtvrtlík
Překlad: Marie Policarová
Zvuk: Ivo Novák
Produkce: Ivana Prejdová
Režie českého znění: Marie Fronková
Technická spolupráce: Videostudio Klondike KF a.s.
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov dabing pro Warner Home Video 1992

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČSSR: 1.5.1992
Premiéra USA: 23.6.1989 Warner Bros. US
Premiéra Velká Británie: 17.5.2019 Warner Bros. UK
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.11.1992 (VHS) Warner Home Video
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 17.8.2009 Magic Box
Poprvé na DVD: 19.10.1998 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: 17.8.2009 Magic Box

Tržby celkem - $ 411 600 000
Náklady (Rozpočet) - $ 48 000 000

FILMY V SÉRII
Batman (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0122/
Krimi / Thriller, USA / Velká Británie, 1989
Režie: Tim Burton, Hrají: Michael Keaton, Jack Nicholson

Batman se vrací (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0137/
Akční / Krimi, USA / Velká Británie, 1992
Režie: Tim Burton, Hrají: Michael Keaton, Danny DeVito

Batman navždy (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0135/
Akční / Fantasy, USA, 1995
Režie: Joel Schumacher, Hrají: Val Kilmer, Tommy Lee Jones

Batman a Robin (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0154/
Akční / Krimi, USA / Velká Británie, 1997
Režie: Joel Schumacher, Hrají: Arnold Schwarzenegger, George Clooney

Batman začíná (Blu-ray) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0132/
USA / Velká Británie, Akční / Dobrodružný, 2005
Režie: Christopher Nolanm Hrají: Christian Bale, Michael Caine

Temný rytíř gastonrolinc.webnode.cz/news/a0133/
USA / Velká Británie, Akční / Drama / Krimi, 2008
Režie: Christopher Nolan, Hrají: Christian Bale, Heath Ledger

Temný rytíř povstal gastonrolinc.webnode.cz/news/a0134/
USA / Velká Británie, Akční / Krimi / Drama, 2012
Režie: Christopher Nolan, Hrají: Christian Bale, Gary Oldman
 
SERIÁLY V SÉRII
Gotham (seriál) gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/gotham-tv-serial-gotham/
USA, Krimi / Drama / Thriller, 2014
Režie: Danny Cannon, Hrají: Ben McKenzie, Donal Logue
 
Tvůrci a herci
Tim Burton (Režie), Peter Guber (Produkce), Jon Peters (Produkce), Danny Elfman (Hudba), Roger Pratt (Kamera), Ray Lovejoy (Střih), Marion Dougherty (Casting), Anton Furst (Scénografie), Bob Ringwood (Kostýmy), Tony Dunsterville (Kostýmy), Michael Babcock (Zvuk), Bill Rowe (Zvuk), Don Sharpe (Zvuk), Paul Engelen (Masky), Sam Hamm (Scénář), Warren Skaaren (Scénář), Bob Kane (komiks) (Předloha), Bill Finger (komiks) (Předloha), Michael Keaton (Herec), Jack Nicholson (Herec), Kim Basinger (Herec), Robert Wuhl (Herec), Pat Hingle (Herec), Billy Dee Williams (Herec), Michael Gough (Herec), Jerry Hall (Herec), Jack Palance (Herec), Tracey Walter (Herec), Lee Wallace (Herec), Mac McDonald (Herec), Philip Tan (Herec), Garrick Hagon (Herec), Richard Durden (Herec), Prince (Herec), Leon Herbert (Herec), William Hootkins (Herec), Lachele Carl (Herec), Hugo Blick (Herec), Vincent Wong (Herec), Wayne Michaels (Herec)
 
1989/122/USA, Velká Británie/Akční, Krimi, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Autoři obrazů a soch, které Joker (Jack Nicholson) ničí se svými kumpány v muzeu, jsou Rembrandt, Degas, Renoir, Vermeer, Stuart, Gainsborough. Dílo, které Joker kumpánům zakáže zničit, je malba Francise Bacona "Figure with Meat" z roku 1954.
- Vedoucí výtvarného oddělení Anton Furst později vysvětlil, že při stavbě Batmobilu se jeho autoři inspirovali u součástí proudových letadel, bojových vozidel a strojů a vůbec všech věcí okolo. Nakonec se rozhodli pro čistý expresionismus, přičemž použili i inspiraci u závodníků Salt Flat ze 30. let a strojů Sting Ray macho z 50. let.
- Keith Short který pomáhal vytvořit nový Batmobil, který vybíral ze 3 různých vozů. Byly to Ford Mustang, Jaguar (typ se neuvádí) a Chevy Impala. Nakonec vyhrála Impala, na kterou byly přidány dva kulomety Browning a další rekvizity.
- Město Gotham bylo mimo jiné inspirováno také snímkem Brazil (1985). Furst a Burton přejali tento snímek jako referenci k vytvoření Gothamu.
- Anton Furst, jenž vytvářel celé město Gotham City, později prohlásil, že inspirací jemu i celému týmu bylo kromě města New York i mnoho dalších architektonických stylů, které zkombinovali tak, aby Gotham City představovalo ošklivé, bezútěšné a kriminalitou prolezlé místo. Doslova řekl: "Představili jsme si, jak by vypadal New York bez plánovací komise. Byl by městem zločinu a chaotického prolnutí architektonických stylů, přímo esej o ošklivosti. Jako by se peklo prodralo zkrz chodník a rostlo dál."
- Jednou z variant bolo, že pôjde o komediálne ladený film, a preto bol do úlohy Robina zvažovaný Eddie Murphy.
- Prvá snímka s Batmanom, ktorá získala Oscara, a zároveň najzárobkovejší film roku 1899.
- Snímek byl ve své době propagován hračkami v Happy Mealu v McDonaldu, díky čemuž mnohé děti a rodiče nabyly dojmu, že půjde o veselý film pro celou rodinu. Údajně však byl tento snímek na mnohé děti příliš ponurý a ty často odcházely z kina s pláčem. Na četné stížnosti rodičů pak byla spolupráce mezi distributorem Warner Bros. a McDonaldem předčasně ukončena.
- Když si Vicki Valeová (Kim Basinger) a Alexander Knox (Robert Wuhl) prohlížejí u Waynea (Michael Keaton) síň s figurínami, lze zahlédnout hned dva odkazy na starší padouchy z komiksu o Batmanovi. Figurína s plynovou maskou je odkazem na Ratcatchera a figurína s černozeleným papírovým drakem je odkaz na Kitemana.
- Joker (Jack Nicholson) se zde jmenuje Jack Napier. Přestavitel Alfréda ve starším zpracování Batmana (1966) se jmenoval Alan Napier.
- Po premiére vyšli k filmu hneď dva soundtracky. Prvý vytvoril Elfman, druhý bol s piesňami, ktoré exkluzívne pre film zložil Prince. Jeho „Batdance“ sa do produkcie dostal na poslednú chvíľu ako náhrada za údajne „príliš hororový“ track „Dance with the Devil“. Úspech bol fenomenálny. Singel skončil na prvom mieste v americkej hitparáde.
- Adam West, predstaviteľ Batmana zo 60. rokov, bol údajne sklamaný, že mu Tim Burton neponúkol hlavnú rolu. Pre zaujímavosť, West mal v čase premiéry 61 rokov.
- Michael Keaton měl v úmyslu zříci se role Batmana, pokud by se baseballový tým Pittsburgh Pirates toho roku dostal do play-off. Keaton je totiž jeho velmi vášnivým fanouškem.
- Ve scéně, kdy si novináři v redakci z Knoxe (Robert Wuhl) utahují a ukazují mu obrázek "Netopýřího muže", je v rohu papíru vidět signatura Boba Kanea, tvůrce postavy Batmana.
- Letecké scény s Batwingom boli kompletne vytvorené CGI.
- Jokerov pôvod vo filme bol inšpirovaný komiksom The Killing Joke (v češtine vyšiel ako Kameňák), ktorý popisuje Jokera a jeho zranenie v chemickej továrni.
- Gothamská katedrála, v ktorej sa odohráva záver filmu, neexistuje. Filmári postavili iba vchod do nej, zvyšok je vytvorený pomocou miniatúr a CGI.
- Záverečná scéna filmu, pri ktorej Joker tancuje s Vicky Vale vo zvonici, nebola napísaná takto. Jack Nicholson bol spolu s producentom Jonom Petersom pred dokončením filmu na muzikále Fantóm opery a nechali sa inšpirovať jeho záverečnou scénou.
- Jack Nicholson bol zvažovaný ako Joker ešte než sa k projektu dostal režisér Tim Burton.
- Batmanov oblek si počas nakrúcania vyskúšal aj sám režisér Tim Burton.
 
Odkazy