Superman 2 / Superman II (1980/127/USA, Velká Británie/Dobrodružný, Fantasy, Sci-Fi, Akční) 67%

29.07.2018 13:29
JEDNOU VĚTOU
„Tři zločinci z planety Krypton uniknou z bezpečnostní zóny a sestoupí na Zem, kterou se chystají ovládnout.“

OBSAH
Na Zem přilétají zločinci z planety Krypton - generál Zod a jeho věrní vojáci Ursa a Non, kteří mají stejné schopnosti jako Superman. Ten se musí vzdát své lásky k Lois Lane a postavit se jim v boji, aby zachránil lidstvo před zkázou...Superman zabrání teroristům v odpálení vodíkové bomby z vrcholu Eiffelovy věže v Paříži. Bombu odnese do vesmíru, kde výbušnina exploduje. Zrovna tudy však prolétali ve dvojrozměrném vězení tři kryptonští vězni, kteří byli odsouzeni na začátku prvního dílu. Díky výbuchu uniknou a poté, co zabijí kosmonauty na Měsíci, se vydávají na Zemi.Lois mezitím zjistí, že Clark je Superman, a protože ho miluje, přesvědčí ho, aby se kvůli ní vzdal svých nadpřirozených schopností. Kryptonští zločinci se stanou absolutními vládci Země a chtějí se pomstít synovi Jor-Ela, který je odsoudil. Za pomoci Lexe Luthora, uprchlého z vězení, zajmou Lois a vyzvou Supermana na souboj v nočním Metropolisu.Druhý díl se natáčel současně s prvním a během natáčení přenechal Richard Donner režii Richardu Lesterovi. Pro závěrečný souboj v nočním Metropolisu byla postavena přesná replika 42. ulice mezi Druhou a Třetí avenue v New Yorku a z jednotlivých scén je patrné, že jedna z největších dekorací byla takřka zničena…(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Se změnou režiséra přišla podle očekávání také změna kvality. Bohužel k horšímu. Druhý Superman se bere až příliš vážně a zcela mu chybí nádech komična, zastoupený v jedničce nezapomenutelným padouchem Luxem Lethorem v podání Genea Hackmana. Ten tentokrát dostal pouze „brandovský“ štěk. A ostatní herci jakoby ztratili pevnou půdu pod nohama – působí nejistě, rozpačitě a nepřesvědčivě. Největším zádrhelem tohoto filmu však je stupidní scénář (koho by kdy napadlo, že se na něm podílel Mario "Kmotr" Puzo). Jeho míra – u komiksových adaptací nezbytné – naivity dosahuje obludných rozměrů, přičemž jednotlivé scénky na témata typu: Superman ztratí své schopnosti a zákonitě musí hned dostat na budku, jsou dokonalým příkladem scénáristovy bezradnosti a zároveň zoufalé neoriginality celého příběhu. Hořkosladce dojemné jsou dvě patriotické scény: americký prezident sděluje svému lidu, že předal vládu nad celým (!!) světem jakémusi pošukovi z kosmu; Superman letí s americkou vlajkou v ruce vstříc zítřkům bez kryptonit. (Matty) 3*

Znovu totéž, tentokrát obohacené o nějaký ten humor zamotaný do love story děvčete ještě o fous slepějšího než jistá rudohlavá Mary-Jane a chlapce ještě o fous teplejšího než rudobotého...hm, moment, on vlastně na pohled teplejšího superhrdinu nikdy nikdo s vážnou tváří do placu nehodil:) No prostě se do děje celkem vtipně a procítěně vpletla láf story a laserová operace očí slečny Lainové, což našeho tereje rudonohého přiměje k jednomu z nejblbějších a hlavně nejhůře načasovaných rozhodnutí v životě. Závěrečné rozuzlení jsem nikdy pořádně nepochopil, ale já si prostě se Supermanem vždycky rozuměl asi jako se Star Wars... Co k tomu jinak dodat? John Williams i zde stále vládne a tríčky jsou vzhledem k datu vzniku zhruba stejně přešlé dobou jako v díle prvém. Konečné hodnocení je pak zhruba totožné, a to znamená 60%. (Gemini) 3*

Opoznání horši než první díl, tady je snad všechno horší, kdyby aspoň ty nelogičnosti odstranili, ale ty bohužel ponechali a na to narvali přeplácanej příběh a ubohý souboje, nejdřív jsem si teda myslel, že to nebude špatnej nápad vložit supermanovi do cesty jemu rovnýho soupeře, bohužel hned od první chvíle kdy se tři "zlý supermanové" ocitnou na zemi a začnou pěkně trapně ovládat zemi a stupidně po každým chtít aby jim vyjádřil pokoru tim, že si před nima klekne, jsem věděl že to nebude to pravý a pozdější stálý prodlužování souboje mě v tom jenom utvrdilo a šel bych s hodnocením ještě níž, kdyby supermanovi odebrali jeho sílu, jak to v první chvily vypadalo, ale naštěstí, pro mě zahadným zpusobem ji zase ziskal zpět, takže jsem v klidu mohl skouknout úděsnou bitku, ve který byl superman v plný síle a nechci ani domyslet co by se stalo kdyby nebyl, bohužel taky nebyl skoro vůbec využitej Gene Hackman a ve filmu jen tak paběrkoval a i tak byl daleko lepší než ty "zlý supermanové", ale i tak superman je superman a už jenom kvůli nejlepším představiteli supermana Christopheru Reevovi tomu musim dát aspoň 3* (Shit) 3*

VELKÁ RECENZE
-

O FILMU
Superman zachrání Paříž před teroristy a výbuchem jejich vodíkové bomby, neboť tu vynese do vesmíru, kde exploduje. Její rázová vlna ale vysvobodí tři zločince vedené generálem Zodem ze zničené planety Krypton, Supermanova rodiště, kteří se vydají na Zemi, kterou chtějí díky svým nadlidských schopnostem ovládnout. Právě tomu musí Superman zabránit. Mezitím se jako Clark Kent sbližuje i s kolegyní Lois Laneovou.
Snímek vznikal souběžně s prvním dílem. Scénář pro oba filmy byl dokončen v červenci 1976, později byl ještě upraven a zkrácen. Filmy měl režírovat Guy Hamilton, ten však do Británie, kde se mělo natáčet, nemohl kvůli svému daňovému exilu, proto producenti museli najít nového režiséra. Stal se jím Richard Donner, který podepsal smlouvu na natočení snímků Superman i Superman 2.
Hlavní natáčení bylo zahájeno v březnu 1977 v anglických Pinewood Studios. Souběžné filmování dvou snímků mělo trvat osm měsíců, nicméně režisér Donner již záhy překročil rozpočet a také nedodržoval plán natáčení. Proto bylo v říjnu 1977 natáčení druhého dílu přerušeno (natočeno bylo zhruba 75 %) a Richard Donner se začal věnovat dokončení prvního filmu, který nakonec měl premiéru v prosinci 1978. Díky jeho komerčnímu úspěchu se producenti v březnu 1979 rozhodli dokončit i sequel, avšak s jiným režisérem – nově se jím stal Richard Lester. Manželé Newmanovi následně upravili scénář, do kterého mimo jiné přidali několik nových scén (včetně úvodní odehrávající se na Eiffelově věži nebo Clarkovy záchraně Lois u Niagarských vodopádů). Natáčení bylo obnoveno v srpnu 1979 a definitivně ukončeno bylo v březnu 1980. Aby Richard Lester mohl být uveden jako jediný režisér, musel přetočit některé scény, které již byly dříve nafilmovány Donnerovým štábem (těch zůstalo v konečné verzi filmu pouze asi 25 %). Využity byly lokace v Kanadě, Paříži, Norsku a na Svaté Lucii, nicméně záběry z města Metropolis, v prvním filmu představované New Yorkem, vznikly ve studiu. Rozpočet dosáhl částky 54 milionů dolarů.
Film Superman 2 byl do kin uveden 4. prosince 1980 v Austrálii. Následovaly premiéry v různých zemích, včetně domovské Británie 9. dubna 1981. V USA snímek utržil 108,2 milionů dolarů a stal se třetím nejvýdělečnějším filmem roku 1981.
Pro televizní vysílání připravili producenti rozšířenou verzi filmu, která oproti verzi uváděné v kinech obsahuje navíc 24 minut původně nepoužitých záběrů, včetně scén, které natočil Richard Donner.
V roce 2006 byla na DVD ve spolupráci s Richardem Donnerem vydána speciální upravená edice filmu s názvem Superman II: Verze Richarda Donnera, ve které byly využity scény natočené Donnerovým štábem. Zároveň byl sestřih filmu upraven podle původního scénáře.
Superman 2 (v anglickém originále Superman II) je britský dobrodružný film z roku 1980, který natočil Richard Lester. Snímek vychází z komiksů o Supermanovi, vydávaných vydavatelstvím DC Comics. Zároveň se jedná o pokračování filmu Superman (1978), ve kterém titulní postavu rovněž ztvárnil Christopher Reeve. Roku 2006 vyšel na DVD upravený sestřih Superman II: Verze Richarda Donnera.
V roce 1983 byl do kin uveden navazující snímek Superman 3.

Ocenění:
The Saturn Awards
1982 - Nejlepší sci-fi (nominace)
1982 - Christopher Reeve (Nejlepší herec) (nominace)
1982 - Margot Kidder (Nejlepší herečka) (nominace)
1982 - Ken Thorne (Nejlepší hudba) (nominace)

DABING
1. DABING (ČST)
V českém znění: Josef Somr - Gene Hackman (Lex Luthor), Vladimír Dlouhý - Christopher Reeve (Superman / Clark Kent), Jiří Knot - Ned Beatty (Otis), Jana Boušková - Margot Kidder (Lois Laneová), Naďa Konvalinková - Valerie Perrine (Eve Teschmacher), Radoslav Brzobohatý - Marlon Brando (Jor El), Jaroslav Kaňkovský - Terence Stamp (generál Zod), Jana Švandová - Sarah Douglas (Ursa), Petr Haničinec - Jackie Cooper (Perry White), Zuzana Šavrdová, Karel Richter - E.G. Marshall (prezident), Michal Suchánek - Marc McClure (Jimmy Olsen), Dalimil Klapka, Oldřich Janovský, Antonín Navrátil, Milan Bouška, Jana Hermachová, Šárka Joklová, Stanislava Šťastná, Zuzana Schulzová, Jiří Havel, Libor Terš, Stanislav Bruder, Filip Jančík, Ivan Richter, Tomáš Sedláček, Jaroslav Vlach, Jaromír Meduna (Titulky) a další
Překlad: Pavel Dominik
Dramaturgie: Věra Pokojová, Boris Adamec
Zvuk: Jiří Zelenka
Asistenka režie: Drahoslava Pešulová
Vedoucí výroby: Jiřina Finková
Dialogy a režie českého znění: Zdeněk Štěpán
Vyrobila: Hlavní redakce pořadů ze zahraničí ČST Praha 1991

2. DABING (Nova, AMC)
V českém znění: Vladimír Dlouhý - Christopher Reeve (Superman / Clark Kent), Jana Boušková - Margot Kidder (Lois Laneová), Josef Somr - Gene Hackman (Lex Luthor), Jaroslav Kaňkovský - Terence Stamp (generál Zod) + titulky, Zuzana Schulzová - Sarah Douglas (Ursa), Naďa Konvalinková - Valerie Perrine (Eve Teschmacher), Karel Richter - E.G. Marshall (prezident), Jiří Knot - Ned Beatty (Otis), Petr Haničinec - Jackie Cooper (Perry White), Jiří Hromada - Marlon Brando (Jor El), Matěj Hádek - Marc McClure (Jimmy Olsen), Radana Herrmannová, Jan Hanžlík - Clifton James (Šerif), Dana Sedláková, Otto Rošetzký, Jiří Havel, Jaroslav Vlach - Richard Griffiths (3. terorista), Milan Bouška, Jana Zenáhlíková, Jan Maxián
Překlad: Pavel Dominik
Zvuk: Martin Václavík
Produkce: Ivana Prejdová a Eva Maxová
Dialogy a režie českého znění: Zdeněk Štěpán
Vyrobila: Česká Produkční 2000 a.s. pro CET 21, s.r.o. v roce 1999

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 19.6.1981 Warner Bros. US
Preemiéra Velká Británie: 9.4.1981
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 10.9.2001 (DVD)
Poprvé na DVD: 10.9.2001 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: 22.6.2011 Magic Box

Tržby celkem - $ 190 400 000
Náklady (Rozpočet) - $ 54 000 000
 
FILMY V SÉRII
Superman gastonrolinc.webnode.cz/news/a0117/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1978
Režie: Richard Donner, Hrají: Christopher Reeve, Marlon Brando

Superman 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0118/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1980
Režie: Richard Lester, Richard Donner, Hrají: Christopher Reeve, Margot Kidder

Superman 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0116/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1983
Režie: Richard Lester, Hrají: Christopher Reeve, Richard Pryor

Superman 4 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0119/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1987
Režie: Sidney J. Furie, Hrají: Christopher Reeve, Gene Hackman

Superman se vrací gastonrolinc.webnode.cz/news/a73/
Dobrodružný / Sci-Fi, USA / Austrálie, 2006
Režie: Bryan Singer, Hrají: Brandon Routh, Kate Bosworth
 
Tvůrci a herci
Richard Lester (Režie), Richard Donner (Režie), Pierre Spengler (Produkce), Ken Thorne (Hudba), Robert Paynter (Kamera), Geoffrey Unsworth (Kamera), John Victor-Smith (Střih), Lynn Stalmaster (Casting), Peter Murton (Scénografie), John Barry (Scénografie), Yvonne Blake (Kostýmy), Sue Yelland (Kostýmy), Gerry Humphreys (Zvuk), Roy Charman (Zvuk), Stuart Freeborn (Masky), Basil Newall (Masky), David Newman (Scénář), Mario Puzo (kniha) (Předloha), Jerry Siegel (komiks) (Předloha), Joe Shuster (komiks) (Předloha), Christopher Reeve (Herec), Margot Kidder (Herec), Gene Hackman (Herec), Terence Stamp (Herec), Ned Beatty (Herec), Jackie Cooper (Herec), Sarah Douglas (Herec), Jack O'Halloran (Herec), Valerie Perrine (Herec), Susannah York (Herec), Clifton James (Herec), E. G. Marshall (Herec), Marc McClure (Herec), Richard Griffiths (Herec), Antony Sher (Herec), Eugene Lipinski (Herec), Richard Donner (Herec), John Ratzenberger (Herec), Shane Rimmer (Herec), Michael Shannon (Herec)
 
1980/127/USA, Velká Británie/Dobrodružný, Fantasy, Sci-Fi, Akční
 
Zajímavost k filmu- Gene Hackman, Valerie Perrine a Ned Beatty jsou jediní herci, kteří se v roce 1979 nezúčastnili přetáčení Supermana 2, protože Richard Lester použil záběry, které v roce 1977 natočil původní režisér Richard Donner.
- Původní režisér Richard Donner má ve snímku Superman 2 cameo (epizodní výstup) roli jdoucího muže ve světlehnědém saku, kterého je možné vidět ve scéně, kdy se Clark (zbavený svých supermanovských schopností) a Lois přibližují k restauraci u silnice v autě.
- Superman (1978) a Superman 2 (1980) se v roce 1977 točili současně. Richard Donner měl před svým odchodem z režisérské židle kvůli neshodám s producenty natočeno z druhého snímku podle jeho odhadu zhruba 75%. Jeho nástupce Richard Lester v roce 1979 mnoho Donnerových scén natočil znovu. Podle Donnera kinosestřih Supermana 2 obsahuje 25% jím natočených scén včetně všech, kde se objeví Gene Hackman jako Lex Luthor.
- Producentům se nelíbil vážný tón předchozího Supermana a chtěli "zábavnější" sequel. Richard Donner nesouhlasil a film za něj o několik měsíců později dotáčel náhradník, což je na výsledku znát. Například Reeveovi v některých scénách mizí svaly.
- Pod scénářem je podepsaný Mario Puzo. Tentýž Puzo, který má na svědomí Kmotra (1972).
- Původní režisér Richard Donner natočil pro tento díl scénu, kdy Superman mluví se svým otcem. Představitel Jor-Ela Marlon Brando si ale soudní cestou vymohl procenta ze zisků prvního filmu, a proto producenti nechali jeho scény z pokračování vystřihnout. Superman tak místo toho promlouvá se svou matkou. Díky soudnímu řízení ale Brando získal i podíl z druhého filmu, přestože se v něm nakonec vůbec neobjevil. Právě inkriminované scény s Brandem jsou k vidění v Donnerově režisérském sestřihu, který vyšel v roce 2006 a byly použity i v Singerově snímku Superman se vrací.
- Scéna, ve které Trio z Kryptonu použije svůj superdech na Metropolis, se natáčela během tří mrazivých listopadových nocí v anglických Pinewood Studios.
- V první verzi scénáře se objevoval čtvrtý padouch z Kryptonu. Jmenoval se Jak-El a měl být obdobou Riddlera (Hádankáře) z příběhů jiného hrdiny nakladatelství DC Comics - Batmana. Jak-El byl popsán jako "psychopatický šprýmař, jehož žerty mu přijdou dostatečně vtipné jen tehdy, vedou-li ke smrti nebo utrpení jiných". Od této postavy bylo nakonec upuštěno a nikdy nebyla ani předběžně obsazena.
 
Odkazy