Kmotr III / The Godfather: Part III (1990/162/USA/Krimi, Drama, Thriller, Mysteriózní) 86%

29.07.2018 13:28
JEDNOU VĚTOU
„Ve třetí části rozsáhlého eposu o italsko-americké mafiánské rodině Corleonů je hlavní postavou Michael, který se po otcově smrti stal novým kmotrem."

OBSAH
Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo.Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Nevím proč, ale třetí díl mám hodně rád. Je pravda, že jednička a dvojka jsou o něco lepší, ale na 100% to není o hvězdičku. Trojka má opět skvělý konec a jednu z nových důležitých postav hraje mladý Andyho Garcia (zasloužená nominace na sošku). Možná by Coppola do filmu nemusel dát tolik svých tajných oblíbenců a členů rodiny, ale je z filmu patrné, že jeho kvality jako režiséra se nevytratí ani za několik let. Herecky jde o nejslabší díl, ale celý třetí díl působí trochu jinak než předešlé filmy. Mladě, svěže a méně tradičně. F.F.Coppola dokončil skvělou sérii. Neukončil jí dech beroucím dílem, ale nic nejde udělat po třetí a stejně. (Djkoma) 5*

Nejdiskutabilnější díl trilogie by mohl nést podtitul „pokání“. Měl vzniknout? Neměl? Film jako by se lámal do dvou odlišných polovin. Ta první, situovaná do New Yorku, je plná zbrklých střihů, nevhodného humoru a nesympatických nových postav. Ve druhé, sicilské polovině nesympatické tváře zůstávají, ale Coppola se vrací k osvědčené soustředěné režii a budování atmosféry za pomoci dlouhých záběrů a Pacinova charismatu. Tento vnitřní boj mezi moderní režií a snahou o návrat ke kořenům vrcholí nejdelší a nejlepší gradací ze všech Kmotrů. Předposlední scéna, kdy je za pomoci několika flashbacků naposledy zdůrazněn symbol ženy-trpitelky, patří k těm nejlepším z celé trilogie. Všemi (právem) kritizovaná Sofia vystupuje jako snaživá holčička, která se chce mermomocí zavděčit tatínkovi – jenom chuděra neumí vůbec hrát. O něco talentovanější Andy Garcia svou nejasnou hereckou polohou korzuje mezi několika hereckými typy, ale nejblíže má k nevydařené kopii svého filmového otce Sonnyho aka Jamese Caana. Návrat ke kmotrovské tématice po mnohaleté pauze mohl dopadnout hůř, pravdou ovšem zůstává, že Kmotr a Kmotr 2 by klidně mohli existovat bez Kmotra 3. 85% (Matty) 4*

Zcela zřetelně a úmyslně jiný film než první dva díly a přesto stále geniální. Sice s nepatrně slabším rozjezdem, ale se závěrečnou půlhodinou, která je snad tím nejlepším z celé ságy. Coppola tentokrát dává přednost spíše mladší generaci v podání skvělé dvojice Garcia+Coppola, kde úřaduje hlavně Vincent jako Michaelova mladší verze. Je to krásný pocit, když se na scéně objeví i Connie nebo Kay a nade vším bdí těžce nemocný Kmotr, kterému se vrací téměř zapomenutá minulost. Hodně nostalgie, hodně osudovosti, hodně vzpomínek s novým nádechem a po celou stopáž mrazení v zádech, kdy divák více než tuší, jak to všechno skončí, ale nechce, aby tomu tak bylo. A aby to vůbec skončilo. (novoten) 5*

VELKÁ RECENZE
Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie.
Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti.
Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo.
Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie, neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením).

Ocenění:
Academy Awards
1991 - Nejlepší film (nominace)
1991 - Francis Ford Coppola (Režie) (nominace)
1991 - Andy Garcia (Vedlejší herec) (nominace)
1991 - Gordon Willis (Kamera) (nominace)
1991 - Střih (nominace)
1991 - Píseň (nominace)
1991 - Výprava (nominace)

Golden Globes
1991 - Nejlepší film - drama (nominace)
1991 - Al Pacino (Nejlepší herec - drama) (nominace)
1991 - Francis Ford Coppola (Nejlepší režie) (nominace)
1991 - Andy Garcia (Nejlepší herec ve vedlejší roli) (nominace)
1991 - Francis Ford Coppola (Nejlepší scénář) (nominace)
1991 - Carmine Coppola (Nejlepší hudba) (nominace)
1991 - Carmine Coppola (Nejlepší originální píseň) (nominace)

Razzies
1990 - Sofia Coppola (Nejhorší herečka ve vedlejší roli)
1990 - Sofia Coppola (Nejhorší vycházející hvězda)

DABING
1. DABING (Prima, ČT)
V českém znění: Petr Svoboda - Al Pacino (Michael Corleone), Zlata Adamovská - Diane Keaton (Kay Adamsová), Michal Jagelka - Andy Garcia (Vincent Mancini), Dalimil Klapka - Eli Wallach (Don Altobello), Marcel Vašinka - George Hamilton (B.J. Harrison), Marcela Nohýnková - Talia Shire (Connie Corleone), Václav Mareš, Zdeněk Maryška, Václav Knop, Jitka Ježková, Jan Maxián, Zbyšek Pantůček, Petr Burian, Milan Bouška, Hana Kolářová, Vlasta Peterková, Miloš Hlavica, Pavel Vondra, Ivo Novák, Zdeněk Podhůrský, Rozita Erbanová, Petr Neskusil, Jan Vágner (titulky)
Překlad: Vladimír Fuksa
Zvuk: Jaroslav Kosán
Produkce: Jana Prášilová, Radmil Buriánek
Dialogy a režie: Jiří Kvasnička
Vyrobila: Agentura Erasmus pro TV Produkce a.s. TV Prima 2004

2. DABING (DVD)
V českém znění: Jiří Prager - Al Pacino (Michael Corleone), Irena Hrubá - Diane Keaton (Kay Adamsová), Lucie Kožinová - Talia Shire (Connie Corleone Rizziová), Vladislav Beneš - Andy Garcia (Vincent Mancini), Karel Richter - Eli Wallach (Don Altobello), Jitka Ježková - Sofia Coppola (Mary Corleone), Petr Oliva - George Hamilton (B.J. Harrison), Michal Michálek, Dalimil Klapka, Miroslava Součková - Bridget Fonda (Grace Hamiltonová), Antonín Návrátil, Bohdan Tůma, Aleš Procházka, Zdeněk Maryška, Libor Hruška, Václav Mareš, Marek Libert - John Savage (otec Andrew Hagen), Zdeněk Hruška, Vladimír Čech, Jiří Zavřel, David Štěpán, Zuzana Schulzová, Ludvík Král - Joe Mantegna (Joey Zasa)
Překlad: Martin Gust
Zvuk: Tomáš Čisárik
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy a režie: Antonín Navrátil
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska 2008

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 1.1.1993
Premiéra USA: 25.12.1990 Paramount Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 7.3.2001 H.C.E
Poprvé na Blu-ray: 25.5.2022 Magic Box

Tržby celkem - $ 136 900 000
Náklady (Rozpočet) - $ 54 000 000
 
FILMY V SÉRII
Kmotr gastonrolinc.webnode.cz/news/a0121/
Drama / Krimi, USA, 1972
Režie: Francis Ford Coppola, Hrají: Marlon Brando, Al Pacino

Kmotr II gastonrolinc.webnode.cz/news/a0120/
Drama / Krimi, USA, 1974
Režie: Francis Ford Coppola, Hrají: Al Pacino, Robert Duvall

Kmotr III gastonrolinc.webnode.cz/news/a0115/
Drama / Krimi, USA, 1990
Režie: Francis Ford Coppola, Hrají: Al Pacino, Diane Keaton
 
Tvůrci a herci
Francis Ford Coppola (Režie), Francis Ford Coppola (Produkce), Carmine Coppola (Hudba), Gordon Willis (Kamera), Lisa Fruchtman (Střih), Barry Malkin (Střih), Walter Murch (Střih), Janet Hirshenson (Casting), Jane Jenkins (Casting), Roger Mussenden (Casting), Dean Tavoularis (Scénografie), Milena Canonero (Kostýmy), Gloria S. Borders (Zvuk), Fabrizio Sforza (Masky), Francis Ford Coppola (Scénář), Mario Puzo (kniha) (Předloha), Al Pacino (Herec), Diane Keaton (Herec), Talia Shire (Herec), Andy Garcia (Herec), Eli Wallach (Herec), Joe Mantegna (Herec), George Hamilton (Herec), Bridget Fonda (Herec), Sofia Coppola (Herec), Raf Vallone (Herec), Donal Donnelly (Herec), Richard Bright (Herec), Helmut Berger (Herec), John Savage (Herec), Franco Citti (Herec), Michael Bowen (Herec), Brett Halsey (Herec), Sal Borgese (Herec), Catherine Scorsese (Herec), John Cazale (Herec), Don Novello (Herec), Gregory Corso (Herec), Carmine Coppola (Herec), Rick Aviles (Herec), Ron Jeremy (Herec), Enzo Robutti (Herec), Salvatore Billa (Herec), Gia Coppola (Herec), Al Martino (Herec), Mimmo Cuticchio (Herec), Marino Masé (Herec)
 
1990/162/USA/Krimi, Drama, Thriller, Mysteriózní
 
Zajímavost k filmu
- Uprostřed natáčení zjistili otci Diane Keaton nádor na mozku. F. F.Coppola umožnil Diane na tři týdny přerušit natáčení a odletět do USA. Ve stejné nemocnici v L.A. v tu dobu podstupoval chemoterapii i Tom Rosqui, mafiánský pěšák Rocco Lampone z a Kmotra II (1974).
- Když zhroucenou Winonu Ryder nahradila v roli Mary Coppolova dcera Sofia, Coppola prohlásil, že roli stejně psal pro ni. Situaci do Palerma přiletěl řešit jeden z výkonných ředitelů Paramountu Sid Gannis, ale obsazení se již nezměnilo. Výkon Sofie kritika hodnotila jako fatální a mimo jiné za něj "obdržela" Zlatou malinu (Razzi awards) za nejhorší vedlejší herečku a nejhorší novou hvězdu roku 1990.
- Julia Roberts byla obsazena do role Mary (Sofia Coppola), ale protahované natáčení kolidovalo s dalšími projekty stoupající hvězdy, a tak film opustila. Madonna chtěla roli Mary, ale Coppolovi přišla příliš stará.
- V knižním podání Lucy Mancini (Jeannie Linero), milenka Sonnyho Corleone (James Caan), se po smrti Sonnyho přestěhovala do Las Vegas a nebyla těhotná, ani se Sonym dítě nečekala ani neměla. Tím pádem není možné, aby Michael Corleone (Al Pacino) byl Vincentův (Andy Garcia) strýc.
- S dĺžkou trvania 162 minút je film najkratší z celej trilógie. Krstný otec (1972) trval 175 a Krstný otec 2 (1974) 193 minút.
- Sylvester Stallone dostal od spoločnosti Paramount ponuku napísať scenár, sedieť na režisérskej stoličke i stvárniť hlavnú úlohu. Z tejto spolupráce zišlo, pretože jeden zo zamestnancov štúdia nedokázal túto senzáciu udržať v tajnosti a hneď na druhý deň o tom vedel celý Hollywood. Samozrejme išlo iba o úskočnú taktiku štúdia, aby podnietila režiséra Coppolu a Al Pacina do práce, Stallone však dostal odškodné vo výške 5 miliónov amerických dolárov.
- Michael (Al Pacino) hned v úvodu filmu při rozhovoru odmítá nabídnutou cigaretu a nekouří ani po zbytek filmu, přestože v obou předchozích dílech cigaretu téměř nepustil z ruky.
- Matka Martina Scorseseho si ve filmu zahrála postarší dámu, která si stěžuje Vicentovi na násilí v sousedství.
- Postava Joeyho Zasy byla založena na dvou šéfech gangu ze šedesátých a sedmdesátých let, Joe Colombovi a Joe Gallovi.
- Natáčení trvalo 125 dní.
- Na rozdíl od dvou prvních částí vznikl Kmotr III až na několik scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí)
- Tržby v USA za první víkend: 6 387 271 $ (1820 kin). Náklady na výrobu: 54 mil. $.
- Je mýtem, že Winona Ryder odmítla úlohu ve snímku kvůli natáčení filmu Střihoruký Edward (1990). V původním obsazení figurovala, ale následně byla "odejita" kvůli vyčerpání. Sama však natolik stála o spolupráci s Francisem Fordem Coppolou, že mu za půl roku osobně přinesla scénář k televiznímu filmu Dracula: The Untold story, z nějž následně vznikl Drákula (1992).
- Robert Duvall po letech přiznal, že roli Toma Hagena v tomto pokračování nepřijal proto, že Al Pacino měl dostat čtyřikrát větší plat než on. Řekl si údajně o 5 milionů amerických dolarů, což se studiu zdálo moc, a tak nechali jeho postavu zemřít a objevila se jiná, ne nepodobná postava právnika.
 
Odkazy