Wall Street: Peníze nikdy nespí / Wall Street: Money Never Sleeps (2010/127/USA/Drama) 67%

15.10.2018 17:57
JEDNOU VĚTOU
„Michael Douglas zpět ve své oscarové roli finančního žraloka Gordona Gekka“

OBSAH
Gordon Gekko (Michael Douglas), bývalý finanční žralok, kterého pojistné podvody a praní špinavých peněz dostaly před 23 lety za mříže, stojí před branami věznice jako změněný a možná i lepší člověk. Jeho vyhlídky nejsou nijak růžové, skrz prsty se na něj dívají nejen jeho bývalí kolegové, ale i dcera Winnie (Carey Mulligan), která s ním záměrně zpřetrhala všechny vazby. Jistým mostem k dceři by se mohl stát její snoubenec Jacob (Shia LaBeouf), který nápadně připomíná postavu Charlieho Sheena z prvního dílu. Také je to mladý finanční dravec připravený chytit šanci za pačesy a už ji nepustit. Vydělává pohádkové peníze ve společnosti svého mentora Louise Zabela (Frank Langella), jenže série falešných obvinění firmy z obrovských dluhů vedou k hlubokému propadu jejích akcií. Na dno tak padne i Jacob, který se vypraví na přednášku svého potenciálního tchána, v níž napravený hříšník předjímá příchod světové finanční krize. Po přednášce Jacob Gekka vyhledá a uzavře s ním zvláštní dohodu. Gekko využije svých dávných kontaktů a pomůže mu zjistit, kdo a proč zničil firmu jeho chlebodárce. A Jake mu na oplátku proklestí cestu k jeho dceři. Klíčová otázka ovšem zní: Dá se Gordonu Gekkovi skutečně věřit?(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
É, bylo to o něčem jiném, než že od pohledu "ývl" mumifikovaný bankéř z Monopolů hraný Eli Wallachem přežije (za ustavičného děsivého cvrlikání) všechny a všechno, a proto, že v "tom" všichni mocipáni mají svoje zlaťoučké penízky, díky kterým si myslí, že oni (a ne Eli Wallach a jeho Melody Boys) tomu šéfují, se to hned tak nezmění? Vlastně jo, bylo to ještě o tom, jak byl Josh Brolin moc namachrovaný, jak geniální a sofistikovaný a v jádru dobrý chlapec Shia LaBoeuf našel svoje srdce (a hádejte co udělal s tím Brolinovým), a jak se Oliver Stone rozhodl udělat z Gordona Gekka alespoň trošku lidskou postavu... nebo taky ne:) Ano, je v tom to Stoneovo poťouchlé mrkání a výsměch burziánskému kapitalismu zvícího rozměrů, které si ani soudruzi v mírovém socialistickém táboře nedovedli představit, a takový ten nenápadně vztyčený ne prostředník, ale ukazovák (i když ten prostředník asi taky), ale nemohl jsem se zbavit dojmu rezignovanosti (i když to možná právě mělo působit šok a znechucení) - zvlášť ve scéně, kdy Charlie Sheen s Michaelem Douglasem vzpomněli na staré časy, kdy si ještě museli na něco hrát. První díl mi zkrátka přišel výrazně lepší, tohle je taková moderněji natočená, výborně obsazená, ale obsahově slabá sociální moralita, nazíráno "zevnitř shora". Zatmívačka s bublifuky už byla opravdu laciná... 70% a víc ani ránu, narozdíl od jedničky bez reprízy. (Gemini) 2*

I ekonomikou křtěný divák lecčemu nemůže rozumět. Naštěstí je tu Stone, za poslední dlouhé roky asi v nejlepší formě, který rozehrává další ze svých žalob. Tentokrát se pouští do těch chamtivých, kteří přivedli svět do hospodářských problémů. Naštěstí se vrací i vyzrálejší a vězením poučený Gordon Gekko, který už spíš víc glosuje a radí, než aby se sám do her o zelené bankovky pouštěl. Na to jsou tu jiní a je to škoda. Víc Douglase, méně LaBeoufa, přidávám se. Navíc bych čekal vzdušnější, důraznější scénář. Sice je fajn, že je Stone je řemeslně bezchybný (výborná kamera mimochodem) a občas nabídne živější střihovou pasáž, ale jinak je to občas pod tím nánosem chytráckých ekonomických průpovídek docela nuda. Přitom se nabízelo třeba víc zapracovat na napjatém vztahu mezi Brolinem a LaBeoufem.. Herci jsou do jednoho výborní!! Nejen proto nejlepší Stone od Vítězů a poražených - to je samo o sobě pochvalné.. (castor) 3*

Michael Douglas je po letech propuštěn z vězení a mezi jeho osobními věcmi je mu po výkonu trestu navrácen i obstarožní mobilní telefon, který jakoby symbolizoval dobu, ve které se odehrávala jednička. Jenže namísto Charlieho Sheena (i když na jeho podařené cameo přijde také řada) je zde Shia LaBeouf, je 21. století, peníze stále znamenají velkou moc a Oliver Stone je naprosto z formy. Jeho nejnovější počin je vlastně jen takový shluk blábolů, jejichž obsah je mně vzdálený jako obchodování na Wall Street. Film přes svou značnou délku nemá ani žádný dramatický oblouk.Těšil jsem se na společné scény Douglas/LaBeouf, ale nějak neměly ten potřebný náboj. Douglas zpočátku ze sebe dělá sympatickou postavu, pak vyhraje jeho "nenažranost" a pak zase uhraje plichtu v závěrečném smíření se svou milovanou dcerou, budoucím zetěm, a v neposlední řadě s budoucím vnukem. Vědomí, že bude dědeček z něj udělá charakterního člověka a této hovadině měl divák uvěřit. Shia LaBeouf se do role vůbec nehodil a představoval bych si ho dovádět někde na plácku za barákem, ale jako burzovní makléř působil nevěrohodně. Herecky nezklamal Frank Langella, který sice ve filmu nepobyl moc dlouho, ale jako zkrachovalý obchodník, který dovedl svoji společnost do záhuby, se jevil přesvědčivě a nevyzpytatelného slizouna si v zajímavé roli vystřihnul i Stoneův oblíbenec z poslední doby Josh Brolin. Jinak jsem se perfektně nudil a film byl naprosto o ničem. Čistý propadák. (kingik) 2*

VELKÁ RECENZE
Nevěříte snad na comebacky? Hamižný makléř Gordon Gekko vám otevře oči. Vrátil se po třiadvaceti letech, a přestože mu zšedivěla kštice, není pro smích a ani nepatří do důchodu. Vrátil se ale i Oliver Stone. Leckdo ho mohl odepsat po ubuleném World Trade Center a poté, co jeho uspěchanou bushovskou biografii W svět regulérně zasklil. Sequel Wall Streetu ovšem vrací Stonea přinejmenším na mediální výsluní. Budiž mu to přáno, přestože zvolil (zdánlivě) snazší cestu sequelu…
Tahle dvojka naštěstí má svoje logické opodstatnění. Kdo ho nevidí, měl by si poposednout, vytáhnout z pod půlek uši a konečně zaznamenat slova jako krize, dluhy nebo levné hypotéky. Ekonomické otřesy posledních let jsou enormní. Padají zažité představy, bortí se letité poučky a doba relativního klidu se bleskurychle přelila v permanentní nervozitu, do níž bliká otázka „co bude sakra dál?“ Je to ideální záminka, proč se znovu vrhnout do hektického a komplikovaného prostředí, plného čísel, výkřiků, potu a radosti, nebo naopak touhy hodit si mašli, když se pár milionů dolarů v mžiku vypaří. Velký makléřský byznys se pořád na plátnech nestihl okoukat, což při jeho napínavosti, dynamice a „high-class“ atraktivitě vybízí k dalšímu mapování. A když už si Foxové dlouho přáli návrat Gordona Gekka, ekonomická krize a průšvihy (nejen) na amerických trzích jim poskytly elegantní záminku.
Gordon Gekko se vrací poučený a evidentně vyzrálejší. Po konci trestu začíná prakticky od nuly. Objíždí fóra se svojí knihou, užívá si autogramiády… a divoké dění na burzách už jen sleduje z povzdálí, potažmo jej glosuje s nadhledem starého lišáka. Ani do role našeptávače se nežene – naopak sám mladý a ambiciózní Jake Moore (Shia Labeouf), toho času nápadník Gekkovy dcery, protřelému finančníkovi nadbíhá a nasává inspiraci, aby věděl, jak pomstít svého zesnulého mentora. Pravda, pomsta je příliš silné slovo, pomstička by byla možná přesnější. Nebo to rovnou můžeme nazvat pokusem o zjednání nápravy a odhalení padoucha, zkrátka o to provést zasloužené za-ucho-vytahání bezskrupulózního manipulátora Brettona Jamese (Josh Brolin). A v pozadí téhle story, do níž promlouvá spousta Jakeových rodinných problémů, se samozřejmě páchají obchodní nekalosti, občas sletí nějaká ta banka, nebo upadne kapitálový trh.
Nenechte se mýlit tím, že i v centru druhého Wall Streetu stojí snaživý a tak trochu naivní mladíček. Ty filmy jsou výrazně odlišné. Originál přinesl archetypální příběh o dobru a zlu, o nezažranosti kapitalistů, kvůli níž se víc cení virtuální peníze než poctivá chlapská práce. Byla to černobílá obžaloba hamižných kravaťáků, kteří pro naplnění svých luxusních snů udělají cokoliv – ale právě ona snadná čitelnost, vyhrocenost a univerzálnost dovolily, aby se z Wall Streetu stala nestárnoucí klasika. Dvojka vstupuje do mnohem složitějšího kontextu. Operuje v proměnlivém a dravém prostředí, v němž už nelze ukázat prstem, protože celý systém enormně nakypěl a teď se bortí dovnitř. Jake se v něm už umí prosadit, ale přesto si s sebou ještě vláčí pár ideálů, kvůli kterým chce okolo sebe slyšet cinkot peněz. Víc ho nicméně momentálně zajímá lump, který způsobil jeho chlebodárci tolik neštěstí - a nutno podotknout, že postup, kterým se dobírá cíle není scenáristicky úplně věrohodný. Hlavně se pod jeho vlivem celý film nepříjemně rozbíjí, ba dokonce místy i regulérně rozplizává. Je to velký kontrast vůči sevřené jedničce: Vždycky se tvrdilo, že v jednoduchosti je síla, a při srovnání prvního s druhým Wall Streetem se to jenom potvrzuje.
Éterem totiž lítá spousta chytráckých ekonomických průpovídek, ale samotné popotahování mezi Jakem a Brettonem je co do dramatičnosti slaboulinké. Gordon Gekko do něj vstupuje jen kradmo, a možná i proto se může zdát, že Stone nabízí složitější a v motivech komplexnější nástavbu prvního Wall Streetu. Osobně bych to ale nazval spíš odvarem (a přidal se tak k rezervovanějším zámořským reakcím). Elitní makléř prostě ještě jednou zve do frenetické finanční džungle – ale tentokrát už zdaleka ne s takovým nasazením jako poprvé. Příběh se rozbíhá do výrazně větší šířky, ovšem spíš mu to škodí, protože hlavní linka moc netáhne, některé epizodky vyznívají málem komicky (Susan Sarandon po Pevném poutu v další otravné roli) a nedaří se pak naplno prodat jak důležitější vedlejší linie, tak i spoustu inspirativních scén (ke konci už se film pouští bezmála na filosofickou půdu).
Přitom v jednotlivostech je Wall Street báječný. Dialogy jsou samy o sobě do hladka vybroušené. Ladně kloužou po patrech vynikajících herců, které by šlo jen chválit a chválit. Douglas si návrat do kůže „oscarového“ hrdiny evidentně vychutnává, Carey Mulligan jako Jakeova snoubenka přesvědčivě prodá každou emoci, Josh Brolin nezklamává a v drobných, leč funkčních cameech se filmem protáhnou Charlie Sheen, Eli Wallach i sám pan režisér. Zvláštní pozornost si pak zaslouží Shia – dospělejší, soustředěnější, ale stále přirozeně energický. Bez problému obstojí i mezi statnými chlapáky a doslova řve na producenty, že nemusí být jen za vtipného rychlomluvku z připitomělých popcornovek.
Stone k tomu zase jednou přesvědčuje bezchybným řemeslným podáním, občas prošpikovaným nějakou živější střihovou pasáží. Jenže tuhle rozklíženou látku s proměnlivým nábojem dotáhne jen na úroveň „v kině potěší, ničím neurazí a do měsíce se na ní zapomene“. Nemusím připomínat, že na první Wall Street se nezapomnělo přes dvacet let…

O FILMU
Je rok 2001 a Gordon Gekko po letech strávených ve vězení za praní špinavých peněz a pojistné podvody stojí před branami federálního nápravného zařízení jako změněný, lepší člověk. Nikdo na něj nečeká, ani dcera Winnie, které se odcizil, ani nikdo z kolegů z Wall Street, kteří stále čile hromadí větší a větší jmění. Nyní, po osmi letech za mřížemi, je Gekko sám, outsider.
V roce 2008 mladý, chytrý obchodník Jake Moore vydělává milióny ve společnosti Keller Zabel Investments, kterou vlastní Jakeův mentor Louis Zabel. Jakeova přítelkyně Winnie ho v podporuje v jeho idealistickém nadšení - které tolik postrádala u svého otce - investovat v “zelené energii”.
Náhlá vlna obvinění, že Keller Zabel je zatížena miliardami v toxickém odpadu, způsobí obrovský pokles jejich akcí na burze a Louis Zabel je nucen bojovat za přežití své společnosti. Když vládní federální rezervy odmítnou poskytnout záruky, partner silné investiční banky Bretton James nabídne, že jeho společnost Keller Zabel převezme za zlomek skutečné ceny.
Jake, hluboce zadlužen, s nejistým zaměstnáním a zasažen ztrátou svého mentora, navštíví přednášku Gordona Gekka, který propaguje svoji novou knihu “Je chamtivost dobrá?” Gekko popisuje, že hrabivost je nejen dobrá, ale v současné době i legální, a že nezdravý finanční systém umožňující nekontrolovatelné spekulace a zvyšující se státní dluh zničí americkou ekonomiku.
Jake, bez vědomí Winnie, vyhledá Gekka a nabídne mu, že mu pomůže zprostředkovat opětovné sblížení s dcerou, pokud mu Gekko poskytne informace, proč byl Louis Zabel podveden svými spolupracovníky. Vznikne tak partnerství mezi Jakem a Gekkem, jehož cílem má být pomsta za krach Kellera Zabela a obnovení vztahu Gekka s Winnie. Zbavil se ale Gekko skutečně své druhé tváře?
Wall Street: Peníze nikdy nespí je příběh o penězích za každou cenu a o lidech, kteří udělají cokoliv, aby si zajistili vstup do nejluxusnějšího klubu bohatství a moci. Stejně tak je to příběh otce, který se zoufale snaží získat zpět svoji ztracenou dceru, a který tomu věnuje stejné úsilí jako snaze opětovně vstoupit do světa, který ho odvrhl.
Filmový triumvirát v podobě režiséra Olivera Stonea, herce Michaela Douglase a producenta Edwarda R. Pressmana se po 22 letech opět sešel v New Yorku, aby spolu natočili pokračování slavného filmu Wall Street, tentokrát s podtitulem Peníze nikdy nespí .
Pro trojnásobného držitele Oscara, režiséra Olivera Stonea byl návrat do světa, který nezapomenutelně ztvárnil v roce 1987 ve filmu “Wall Street”, dobře načasová příležitost zkusit něco nového. “Tento film je velmi zajímavý příběh,” říká. “Myslím, že bych si natáčení neužil, kdyby to nebyl býval byl úplně nový příběh. Dvacet dva let je velký rozdíl. Je to pro mne velmi aktuální.”
Michael Douglas je zpět se svojí oscarovou rolí Gordona Gekka, jehož mantra “Chamtivost je dobrá” a drzé korporátní nájezdy z něj udělaly hvězdu mezi finančními titány.
Josh Brolin hraje bezohledného “šéfa” Wall Street, který chce poučovat Jakea Moora Frank Langella je Jakeův boss Louis Zabel, jehož smůla vyžene Jakea na cestu objevování; Carey Mulligan je Winnie Gekko, Gordonova odcizená dcera a Jakeova snoubenka a Susan Sarandon je Jakeova matka Sylvia, která hledá u svého syna pomoc, když krachuje její obchod s nemovitostmi.
Scénář napsali Allan Loeb a Stephen Schiff, podle postav, které vymysleli Stanley Weiser & Oliver Stone. Edward R. Pressman a Eric Kopeloff. Celia Costas, Alex Young a Alessandro Camon jsou výkonní producenti.
Po úspěšném oscarovém snímku z vietnamské války “Četa”, si Oliver Stone jako další projekt vybral příběh o válečném poli amerického byznysu. Film “Wall Street” byl uveden v roce 1987 a jeho hlavním hrdinou byl Bud Fox, mladý makléř v podání Charlieho Sheena, který se v touze uspět ve světě financí nechá zkorumpovat mocným a schopným finančníkem Gordonem Gekkem, kterého hraje Michael Douglas.
“Ve “Wall Street” jsem chtěl vidět domácí válku, tedy přesněji řečeno válku ve finanční džungli New Yorku, který je mým rodným městem,” říká Stone. Stoneův otec byl newyorksým makléřem, takže režisér znal prostředí Steet dávno před tím.
Ačkoliv se zdá, že Michael Douglas byl pro roli, kterou vymysleli Stone s kolegou Stanleym Weiserem, jako dělaný, pravda je ta, že jeho obsazení bylo víceméně překvapením. Stone vysvětluje: “Michael předtím podobnou roli nikdy nehrál, viděli jsme ho většinou v romantických nebo komediálních filmech, zatímco zde hrál postavu, která je poměrně odporná.”
Gekko ve své řeči v prvním filmu říká, že chamtivost je v americkém kapitalismu pozitivní silou. “Chamtivost je dobrá, pro lepší svět,” prohlásil Gekko. “Chamtivost je v pořádku. Chamtivost funguje. Chamtivost pomáhá pročistit, rvát se dopředu, dokáže zachytit podstatu pokrokového ducha. Chamtivost, ve všech svých podobách - chamtivost po životě, po penězích, po lásce, po znalostech, vždy znamenala posun lidstva směrem vpřed.”
Tato řeč je považovaná za jednu z nejzásadnějších ve filmové historii. Citát “Chamtivost...je dobrá” je v dnešní době často citován médii v souvislosti s nedávnou finanční krizí.
Role Gekka vynesla Douglasovi sošku Oscara a samotná postava se stala součástí americké kultury a Gordon Gekko jedním z největších filmových padouchů v historii. Po více než dvaceti letech a znovuoživení postavy Michael Douglas chválí, jaký dopad jeho postava měla. “Gekko mě zasáhl nejvíc ze všech mých postav,” říká. “Udělali z něj hrdinu přesto, že je to opravdový padouch!”
Douglas se domnívá, že je tomu tak především proto, že film je dobrá podívaná. “Lidé mají rádi příběhy o moci, jsou jí očarováni. To je také důvod, proč popularita Gekka a i celého filmu vydržela tolik let.”
“Gordon Gekko se díky bezpočtu citací v novinách a časopisech stal ikonou,” říká producent Edward Pressman, který produkoval několik filmů Olivera Stonea. “‘Wall Street’ vytvořil představu, jak vypadá svět finančníků, takže opravdu ovlivnil lidi, kteří tam pracují, aby se oblékali a chovali určitým způsobem.”
Gekkovo charisma a jeho způsoby “jít přes mrtvoly”, aby dosáhl svého z něj překvapivě udělali hrdinu. Nejenže někteří mladí makléři na Wall Street začali nosit podle vzoru Gekka dozadu hladce sčesané vlasy, ale mnozí přijali za své jeho heslo “Chamtivost je dobrá”.
“Popularita filmu během let rostla,” dodává Stone, který byl zpočátku překvapen, jakým způsobem diváci Gekka přijali. “Natočil jsem ‘Wall Street’ jako vyprávění o morálce, což mnozí pravděpodobně nepochopili. Stále mě překvapuje počet lidí, kteří po letech přišli s tím, že se díky mému filmu rozhodli pro kariéru na Wall Street. Mnozí z nich jsou dnes čtyřicátníci, kteří na Street prorazili - musím dodat, jako poctiví obchodníci.”
Ani Stone ale nemohl předpovědět události, které následovaly díky různým Gekkům, a které vedly k nejhorší krizi od dob Velké deprese v třicátých letech. Po prvním filmu “Wall Street” natočil Oliver Stone mnoho dalších filmů, zatímco finanční magnáti bohatli a bohatli. “Šokovalo mne, že během 90. let a začátku 21. století rostlo kumulování bohatství exponenciální křivkou,” říká Stone. “Čísla rostla a rostla, takže z milionů se stávaly miliardy. A chamtivost Gordona Gekka byla překonaná chamtivostí bank.”
“Na konci roku 2008 už nemohli další Gekkové přibývat,” pokračuje. “Naše postava, tento určitý typ bukanýra, byla nahrazena institucemi, které byly kdysi dávno regulovány. V minulosti banka byla bankou a pojišťovna pojišťovnou. V roce 2008 bylo všechno jinak. Ochranné mechanismy mezi těmito institucemi byly deregulacemi z 80. a 90. let zničeny.”
Během skutečných událostí na Wall Street začal Allan Loeb práci na dalším scénáři, který měl ukázat Gekkův život po letech. Stone se na psaní tentokrát nepodílel a poprvé jej četl až na začátku roku 2009. Právě díky scénáři se k projektu vrátil, viděl, jak důležitý může jeho nový film být.
“Ke zhroucení došlo v roce 2008 a naše téma se najednou stalo velmi zajímavé, protože rázem byly vidět všechny nedostatky systému,” vysvětluje Stone. “Wall Street: Peníze nikdy nespí” se vyrovnává s tím, co se stalo.”
Michael Douglas se připojuje: “Teď je ještě lepší doba prozkoumat tento svět než byla v době prvního filmu.” Allan Loeb, licencovaný makléř, který sám sebe nazývá “finančním odpadem”, byl koncem roku 2008 osloven, aby napsal scénář k novému filmu. Většinu podkladů shromažďoval během nejhlubší krize. “Setkával jsem se s opravdu velkými jmény finančního světa. Mnozí z nich prožívali zásadní momenty své kariéry, takže bylo velmi zajímavé s nimi mluvit,” vzpomíná Loeb.
Příběh začíná, když Gekko v roce 2001 opouští po osmi letech federální věznici. Jeho žena se s ním mezitím rozvedla, syn zemřel a jediný zbývající člen rodiny - dcera Winnie - s ním nemluví. Viní Gekka z rozpadu jejich rodiny. “Jak byl Gekko mocný v prvním filmu, tak na dně je na začátku filmu druhého,” říká Michael Douglas.
“Gekko je pokorný,” říká producent Loeb. “Ztratil rodinu a co pro něj bylo možná ještě důležitější, do vězení šel jako důležitý hráč. Byl velkým hráčem ve velké hře, vlastně tím nejdůležitějším. Když šel sedět, měl 50 miliónů dolarů a na začátku 21. století, když ho pustili ven, neměl nic. Gekko byl vyšachovaný ze hry, byl bezvýznamný. A to ho pokořilo nejvíc.”
“Vězení mu dalo pořádnou lekci. Měl spoustu času přemýšlet, spoustu věcí si ujasnil, dokáže se na problémy podívat objektivně, takže vidí, jak jsme zkažení.” Po propuštění z vězení je Gekko rozhodnut znovu získat pozici vlivného makléře na Wall Street. Chce ale víc než jen znovu nahromadit bohatství, chce, aby se o něm vědelo,” vysvětluje Douglas. “To je jeden z důvodů, proč napsal knihu.”
Stejně tak je Gekko rozhodnutý získat zpět lásku své dcery Winnie. Dichotomie Gekkových ambicí a odhodlání znovunavázat vztah s dcerou patří k nejdramatičtějších a nejpůsobivějších okamžikům filmu.
Aby dosáhl obou cílů, spojí se Gekko se Jakem Moorem - snoubencem Winnie. Jake představuje prototyp schopného, dravého, technicky zdatného jedince, který před rokem 2008 vydělal do svých třiceti pěkných pár miliónů. Gekko využívá Jakea, aby se dostal ke své dceři a Jake využívá Gekka, aby se dostal na kobylku bezohlednému bankéři Brettonu Jamesovi, který může za krach společnosti Jakeova mentora.
Jakea hraje Shia LaBeouf, který je známý například rolemi v “Transformers” nebo “Disturbia”. “Připomíná mi mladého Toma Cruise [se kterým Stone spolupracoval na filmu “Narozen 4. července”],” říká režisér -- “Ten samý drive, píle a energie.”
LaBeouf, který roli přijal kvůli obdivu, který chová vůči Oliveru Stoneovi, popisuje Jakea jako mladíka pocházejícího ze skromných poměrů, jehož oddaná práce pro šéfa uspěšné investiční banky Louise Zabela může vést k mnohem větším úspěchům. Byl přijat hned po škole a uvnitř firmy se tvrdě vypracoval až na post pravé ruky nejvyššího šéfa.”
“Když jsem přijal tuto roli, nevěděl jsem o světě financí zhola nic. Nevěděl jsem, co je derivát, akcie nebo dluhopis. Režisér mi řekl, že jestli tu roli chci, musím začít makat. Tak jsem se do toho pustil po hlavě.” Dá se říct, že během rychlokurzu nastudoval vše potřebné, co se týká financí a investování. Pak se dokonce do investic pustil a vše zakončil zkouškou, díky které je licencovaný makléř.
Díky Stonově vášni pro autentičnost se filmaři dostali do styku se špičkami finančního sektoru, kteří s filmaři, ať už na záznam nebo jen mimo, velmi ochotně mluvili o situaci, která dnes na Wall Street panuje. Jejich otevřenost má co dělat s oblibou prvního filmu a postavy Gordona Gekka.
V novém filmu jsou bankovníci “gekkovského” typu v 80. nahrazeni finančníky, kteří -zběhlí v globálním světě, vydělávají spíš stovky než desítky miliónů dolarů. Představitelem těchto magnátů je ve filmu Bretton James, partner v mocné investiční bance Churchill Schwartz. Tuto hlavní zápornou postavu hraje Josh Brolin, který zářil v jiném Stoneovu počinu “W.”.
Bretton je čtyřicátník, velmi bohatý, velmi arogantní, prototyp soudobého makléře na vrcholu kariéry. Brolin se těšil na opětovnou spolupráci s Oliverem Stonem, navíc umocněno faktem, že sám několik let vlastnil obchodní společnost, takže svět peněz je mu blízký.
Jamesovo sebevědomí a talent vedou k velkému úspěchu v podobě převzetí společnosti Keller Zabel. On osobně se kdysi dávno dostal do křížku s Gordonem Gekkem. Toho chce využít mladý Jake, který chce pomocí Gekka zjistit slabiny bankéře, aby mohl pomstít šéfa a učitele, jemuž James zlikvidoval firmu.
Gekko ale neposkytuje informace zadarmo. Chce, aby ho Jake dal znovu dohromady s dcerou Winnie - která je Jakeovou snoubenkou. Jake s Gekkem spolupracuje, ačkoliv si to Winnie nepřeje.
Do role Winnie obsadil Oliver Stone čerstvou tvář, Carey Mulligan, jejíž výkon ve snímku “Škola života” udělal na režiséra velký dojem. “Zavolal jsem Carey a řekl, že bych byl rád, kdyby si ten scénář přečetla, že by byla pro roli Winnie skvělá. A ona byla v šoku, že nebude muset na konkurz.”
“Neměla to nikdy jednoduché,” říká mladá herečka o své postavě. “Jejího otce každý znal a všichni věděli, co se mu stalo a co udělal. Celé její dospívání bylo poznamenáno přítomností soudů a rozchodem rodičů.”
V reakci na to otce zcela vymaže se svého života a začne pracovat jako novinářka pro politicky aktivní internetové stránky. “Vydá se úplně opačnou cesto než Gekko, zvolí více altruistický způsob života a má správné hodnoty, které její otec nikdy neměl,” vysvětluje Mulligan. “Ale i ona v sobě svádí vnitřní boj.”
Další ženou v Jakeově životě je jeho matka Sylvia Moore, která propadne iluzi, že snadno a rychle vydělá peníze. “V duchu tradice 90. let se stane majitelkou několika nemovitostí. Nakonec, když její domy začnou ztrácet hodnotu, je donucena půjčit si od Jakea peníze,” vysvětluje Stone.
Jakeův šéf Louis Zabel je zároveň jeho učitelem a uznávaným ředitelem společnosti Keller Zabel Investments. Langella popisuje scénář jako “mimořádně dobře napsaný a správně zachycující, co se děje v dnešním světě.” Herec je přesvědčen, že nový film “udeří hřebík na hlavičku” ještě víc než v 80. letech původní snímek.
Dalším veteránem ve světě vysokých financí je Julie Steinhardt, senior partner v Churchill Schwartz, kterému musí reportovat i mocný Bretton James. Zkušený herec, který zažil i krizi ve 30. letech dodává: “Co je na tomto filmu skvělé, je že mluví o Wall Street dnešních dnů. To, co se dnes děje s penězi a bankami, je děsivá záležitost.”

Ocenění:
Golden Globes
2011 - Michael Douglas (Nejlepší herec ve vedlejší roli) (nominace)

DABING
V českém znění: Jiří Štěpnička - Michael Douglas (Gordon Gekko), Martin Písařík - Shia LaBeouf (Jake Moore), Anna Remková - Carey Mulligan (Winnie Gekkoová), Taťjana Medvecká - Susan Sarandon (Sylvia Mooreová), Martin Stropnický - Josh Brolin (Bretton James), Aleš Háma - John Buffalo Mailer (Robby), Petr Pelzer - Frank Langella (Louis Zabel), Dalimil Klapka - Eli Wallach, Austin Pendleton (Julie Steinhardt, Dr. Masters), Hana Ševčíková - Vanessa Ferlito (Audrey), Gustav Bubník - Charlie Sheen (Bud Fox), Pavel Rímský, Jan Szymik, Milan Bouška, Pavel Tesař, Lukáš Jurek, Jolana Smyčková, Kateřina Velebová, Regina Řandová, Kateřina Petrová, Zuzana Mixová, Tomáš Karger, Ludvík Král, Jan Vágner (titulky)
Překlad: Petr Fantys
Zvuk: Martin Václavík
Produkce: Petr Skarke
Dialogy: Radka Přibyslavská
Režie: Vladimír Žďánský
Vyrobila: Společnost SDI Media v roce 2010

Premiéra ČR: 30.9.2010 Bontonfilm
Premiéra USA: 24.9.2010 20th Century Fox
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 14.2.2011 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 14.2.2011 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 7 053 114
Tržby celkem - $ 134 748 021
Návštěvnost v ČR - 52 047
Náklady (Rozpočet) - $ 70 000 000

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Wall Street gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-092/
Krimi / Drama, USA, 1987
Režie: Oliver Stone, Hrají: Charlie Sheen, Michael Douglas

Wall Street: Peníze nikdy nespí gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-096/
Drama, USA, 2010
Režie: Oliver Stone, Hrají: Shia LaBeouf, Michael Douglas
 
Tvůrci a herci
Oliver Stone (Režie), Eric Kopeloff (Produkce), Edward R. Pressman (Produkce), Oliver Stone (Produkce), Craig Armstrong (Hudba), Rodrigo Prieto (Kamera), David Brenner (Střih), Julie Monroe (Střih), Kathleen Chopin (Casting), Sarah Finn (Casting), Kristi Zea (Scénografie), Ellen Mirojnick (Kostýmy), Wylie Stateman (Zvuk), Tod A. Maitland (Zvuk), Matiki Anoff (Masky), Allan Loeb (Scénář), Stephen Schiff (Scénář), Shia LaBeouf (Herec), Michael Douglas (Herec), Josh Brolin (Herec), Carey Mulligan (Herec), Frank Langella (Herec), Susan Sarandon (Herec), Charlie Sheen (Herec), Vanessa Ferlito (Herec), Eli Wallach (Herec), Austin Pendleton (Herec), Natalie Morales (Herec), Brian Distance (Herec), James P. Anderson (Herec), Natalie Gal (Herec), Oliver Stone (Herec), Donald Trump (Herec), Jason Clarke (Herec), John Bedford Lloyd (Herec), Tom Mardirosian (Herec), Eloise DeJoria (Herec), Sylvia Miles (Herec), Julianne Michelle (Herec), Annie McEnroe (Herec), Claudette Lali (Herec)
 
2010/127/USA/Drama
 
Zajímavost k filmu
- Režisér Oliver Stone pôvodne chcel, aby Carey Mulligan (Winnie Gekko) mala vo filme dlhé vlasy a bol trochu vydesený, keď zistil, že má v reálnom živote ostrihané vlasy. Chcel, aby nosila parochňu, čo ona odmietla s tým, že by to malo vplyv na jej herecký výkon. A tak ho presvedčila, aby hrala svoju rolu s krátkymi vlasmi.
- Výrok Gordona Gekka (Michael Douglas), ktorý môžeme do slovenčiny preložiť ako "Vy prestaňte klamať o mne a ja prestanem o vás hovoriť pravdu", je v pôvodnom znení prevzatý z citátu amerického politika Adlaia Stevensona adresovaného republikánom.
- Jake Moore (Shia LaBeouf) nosí hodinky značky IWC Portuguese Perpetual Calendar.
- Záběr na Prahu, který se ve filmu objevuje, byl použit i ve snímku Agent bez minulosti (2002), barva tramvají však byla tentokrát ponechána originální a auta postprodukčně desynchronizována.
- Poprvé, co Oliver Stone režíroval filmové pokračování.
- Jako úvodní záběr scény ve švýcarském Curychu posloužil záběr Klárova z horní části pražské Chotkovy silnice, kde na pozadí je krásně vidět silueta Karlova mostu a Starého města.
- Michael Douglas se k natáčení připojil 18. září 2009, přesně týden před jeho pětašedesátými narozeninami. První scéna, do které se herec pustil, bylo propuštění Gordona Gekka z vězení.
- Do role Winnie Gekkové byly v jednu chvíli zvažovány Blake Lively a Lea Michele.
- Je to podruhé, co si Shia LaBeouf zahrál postavu jménem Jacob. Poprvé se tak stalo o rok dříve ve filmu New Yorku, miluji Tě (2009).
- Je to již podruhé během dvou let, co si Susan Sarandon zahrála s Michaelem Douglasem a Carey Mulligan. Poprvé se s Douglasem setkala při natáčení filmu Muž v pokušení (2009), s Mulliganovou ve snímku Dar (2009).
- Ve filmu má Jake Moore (Shia LaBeouf) jako vyzvánění v telefonu ústřední melodii z filmu Hodný, zlý a ošklivý (1966). V roli jednoho z bankéřů se objevuje Eli Wallach, který ve zmiňovaném westernu ztvárnil jednu z hlavních postav.
- Ve filmu při své přednášce řekne Michael Douglas větu: "Derivates are financial weapons of mass destruction" (Deriváty jsou finanční zbraně hromadného ničení). Ve skutečnosti tuto větu pronesl slavný miliardář Warren Buffett již v roce 2002. Jedná se o jeden z jeho nejznámějších výroků.
- Prostředí financí Shiu LaBeoufa zaujalo natolik, že si pořídil licenci a stal se skutečným makléřem.
- Rola Sylvie Moore bola viackrát ponúknutá Naomi Watts a Cate Blanchett, ale obe ju opakovane odmietli.
- Počas natáčania filmu spolu Carey Mulligan a Shia LaBeouf začali randiť.
- Pokračování úspěšného dramatu z roku 1987 znovu podbarvuje hudba Davida Byrneho a Briana Ena. Na soundtracku se mimo to objeví i dvě skladby Craiga Armstronga.
- Josh Brolin kvůli roli Brettona Jamese musel za měsíc shodit přibližně 14 kilo.
 
Odkazy