Experiment / The Experiment (2010/92/USA/Drama, Thriller, Psychologický) 66%

15.10.2018 17:54
JEDNOU VĚTOU
„Každý má svůj bod zlomu."

OBSAH
V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jelikož jsem neviděl originál, nedokážu soudit. Když to ale budu brát z pohledu tohodle filmu, moc se mně to líbilo. Adrien Brody a Forest Whitaker byla výborná volba, protože toho prvního jsem hrozně dlouho někde neviděl, a toho druhého naopak vídám často a rád. Škoda jenom, že nápad nebyl originálnější, a že tvůrci klasicky a zbaběle využili nápad německého scénáristy a výsledného německého filmu se stejným názvem. Rád bych ho viděl, protože tak zajímavý nápad jsem dlouho neviděl. Spolu s výbornými dialogy tento film nemá chybu a výsledná scéna mě okamžitě zarazila, nedonutila mě přemýšlet, pouze mi vyjasnila fakt, který dávno vím. Tenhle film za to stojí, ale pokud bych mohl, radši bych viděl originál. I když tady mi dost ve výsledném hodnocení dopomohla samotná dvojka herců.(Malarkey)

Hned jak jsem spatřil lehce pošahaného profesůrka z Číslo 5 žije, bylo mi jasné, že se experiment vymkne z rukou.. Uzavřené prostředí, probouzení stinných stránek pod tlakem situace a vybíjení si komplexů - jen člověk se silnou vůlí dokáže popřít zvíře v sobě, to je známá pravda, ale tady bylo vše v rámci dramatizace vyhnáno do zbytečných extrémů (smrt účastníka behaviorálního, téměř i orálního, výzkumu) a vývoj psychologie postav připomínal zbrkle postavený domeček z karet. Mám tušení, že na Scheuringovy filmy se v budoucnosti řady stát nebudou a Brody, ty se vrať ke hře na piano.. Jen mě tak napadlo, kdyby do experimentu zapojili Reginu s Biolitem, Zvěřinu na Babetě a hysterického lunetika Vladka, tak už druhý den budou bachaři i vězni společně klečet na kolenou u červeného světýlka a modlit se v jeho rozsvícení.. (Gilmour93) 3*

Je určitě dobře, že jsem německý originál neviděl, a proto se můžu vyhnout srovnání. Je to prosté. Stačí odpovědět na inzerát z novin, projít psychologickými testy, a poté se ocitnout v simulovaném vězení, které slouží jako behaviorální experiment pro vládní účely. A hlavně každý účastník dostane za 14 dní trvající experiment solidně zaplaceno. Na inzerát odpoví i z práce čerstvě propuštěný Adrien Brody, a hned po příchodu do vězení je část uchazečů rozdělena na dozorce a vězně.Ve vězení se musí dodržovat velmi přísná pravidla a režim, a pokud nebude vše splněno tak, jak má, rozsvítí se červené světlo, experiment bude předčasně ukončen a účastníci nedostanou slíbené peníze. S přibývajícím časem, stráveném v uzavřeném prostoru, vězni v čele s Brodym zjišťují, že bezprostřední nebezpečí nehrozí od spoluvězňů, ale od sadistických dozorců, kteří se do svých rolí vžili až příliš. Experiment se brzy vymkne kontrole. Film usiluje o to stát se jakousi psychologickou sondou do chování člověka vystaveného extrémnímu prostředí a podmínkám. Občas se mu to daří, občas až tolik ne. Chtělo to totiž lepšího režiséra. Řada scén nevyzněla tak silně, jak měla, a když to tak vezmu, tak ani jedna se mně pořádně nevryla do paměti, ale díky silnému hereckému trojlístku Adrien Brody, Forest Whitaker a Cam Gigandet stojí film za vidění. (kingik) 3*

VELKÁ RECENZE
Zbytečnost celého tohoto projektu je naprosto bijící do očí. Nevím zda tvůrci chtěli tuhle látku pojmout jako vylepšený remake německého originálu a nebo si na wikipedii našli informace o tomto projektu a zfilmovali ho prostě podle svého. každopádně je až zarážející jak se německý a tento film od sebe naprosto odlišují. Jeden je skvělý druhý se stěží dere do vod průměrnosti.
Příběhově je to dosti podobné, dvě skupinky bachařů a vězňů mají své role které když nebudou hrát, přijdou o vysněnou odměnu. Problém je v naprosté nelogičnosti, v německé verzi jste měli pocit, že na experiment pořád někdo dohlíží a vše je pod kontrolou, zde se poměrně brzy všechno vymkne z kontroly a všem je to šum a fuk. To je věc která mi vadila úplně nejvíc a hodně mě tím naštvala, protože jaký má potom význam oblékat příběh do kabátu experimentu, to rovnou mohli natočit film z reálného vězeňského prostředí. Bohužel od tohoto se odvíjí následující celý děj, který je prostě do nebe volající hovadinou.
Nechápete motivy hrdinů a rozhodně nechápete jejich morální sjednocenost, rozhodně potom nechápete motivy experimentátorů. Závěrečná scéna kdy si všichni v ruce drží své těžce vydělané peníze, místo toho aby byli někteří zatčení policií, se pak stává naprostým WTF celého příběhu.
Herecky je to na průměrné úrovni kdy Brody předvádí svůj standardní až podpůměrný výkon a Whitaker mi přišel jakoby se celou dobu neskutečně nudil. A vůbec jak se může na můj vkus áčkový herec jako Forest Whitaker poslední dobou upisovat pod takové role prostě nechápu (stejně tak třeba ve filmu Repo Man). (BMAJTZ)

DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Michal Holán - Adrien Brody (Travis), Jolana Smyčková - Maggie Grace (Bay), Lukáš Hlavica - Forest Whitaker (Barris), Filip Švarc - Cam Gigandet (Chase), Antonín Navrátil - Fisher Stevens (Archaleta + titulky), Bohdan Tůma - Ethan Cohn (Benjy), Jaroslav Horák - Rod Maiorano (Rex), Martin Stránský - Clifton Collins Jr. (Nix), Jiří Schwarz - David Banner (Bosch), Oldřich Vlach - Damien Leake (Govenor), Jan Šťastný, Týna Průchová, Vladimír Brabec, Miloš Hlavica, Růžena Merunková, Ivana Andrlová, Milan Bouška, Milan Slepička, Veronika Bajerová, Rozita Erbanová, Alice Šnirychová, Jakub Saic, Kristýna Valová, Oldřich Hajlich, Roman Hajlich
Překlad: Martin Gust
Zvuk: Matěj Večeřa
Produkce: Markéta Kratochvílová
Dialogy a režie: Jan Žáček
Vyrobila: Tvůrčí skupina Markéty Kratochvílové ve studiu Budíkov pro společnost Bontonfilm v roce 2010

2.DABING (Prima)
V českém znění: Martin Stránský - Adrien Brody (Travis), Martin Zahálka - Forest Whitaker (Barris), Filip Švarc - Cam Gigandet (Chase), Jan Szymik - Fisher Stevens (Archaleta), Martin Kubačák, Radek Hoppe, Ivo Novák, Vilém Udatný, Ivo Hrbáč, Bohuslav Kalva, Pavel Vondra, Klára Sochorová, Marcela Nohýnková, Petra Hobzová, Irena Hrubá, Klára Nováková a další
Překlad: Jan Zenáhlík
Dialogy: Regina Švédová
Zvuk: Petr Kočík
Produkce: Libuše Witzová
Vedoucí výroby: Kristýna Pavlíková
Vedoucí dramaturg: Olga Potužáková
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Režie: Jindřiška Švecová
Vyrobila: FTV Prima s. r. o. ve Studiu Audiotech v roce 2013

Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 21.9.2010 (DVD premiere)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Náklady (Rozpočet) - $ 21 800 000

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Experiment gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-083/
Drama / Thriller, Německo, 2001
Režie: Oliver Hirschbiegel, Hrají: Moritz Bleibtreu, Christian Berkel

Experiment gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-084/
Drama / Thriller, USA, 2010
Režie: Paul Scheuring, Hrají: Adrien Brody, Forest Whitaker
 
Tvůrci a herci
Paul Scheuring (Režie), Marty Adelstein (Produkce), Bill Johnson (Produkce), Maggie Monteith (Produkce), Scott Nemes (Produkce), Dawn Parouse (Produkce), Paul Scheuring (Produkce), Graeme Revell (Hudba), Amy Vincent (Kamera), Peter S. Elliot (Střih), Ann Wilkinson (Casting), Ronnie Yeskel (Casting), Gary Frutkoff (Scénografie), Yasmine Abraham (Kostýmy), Paul Scheuring (Scénář), Adrien Brody (Herec), Forest Whitaker (Herec), Cam Gigandet (Herec), Maggie Grace (Herec), Clifton Collins Jr. (Herec), Fisher Stevens (Herec), Travis Fimmel (Herec), David Banner (Herec), Jason Lew (Herec), Matt Harwell (Herec)
 
2010/92/USA/Drama, Thriller, Psychologický
 
Zajímavost k filmu
- Stanfordský vězeňský experiment, který realizoval Dr. Philip G. Zimbardo, byl – stejně jako ve filmu – ukončen již po šesti dnech, a to 20. srpna roku 1971.
- Filmovanie prebiehalo v americkom štáte Iowa a na viacerých miestach v ďalekej Indii.
- Původně se počítalo s uvedením do kin. Nakonec šel snímek v USA rovnou na video a stejně tak ve většině ostatních zemí.
- Remake filmu založeného na knize, která byla inspirována skutečným experimentem ve vězení Stanford.
- Elijah Wood byl původně do filmu obsazen, ale po několika dnech natáčení projekt opustil.
 
Odkazy