Experiment / Experiment, Das (2001/120/Německo/Drama, Thriller) 76%

15.10.2018 17:54
JEDNOU VĚTOU
„Myslíš, že na to máš?"

OBSAH
Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Psychologický překvapivě prázdné a obsahově také. Partička lidí se nechá zavřít a podstoupí experiment, který je rozdělí na dva nemilosrdně se nenávidějící skupiny dozorců a vězňů. Kdo by čekal pokojný průběh je na omylu, protože "když dáš člověku moc nad jiným člověkem, vždycky jí zneužije...". Herci tu nejsi nijak kvalitní, ale lehce to napomáhá mírné snaze reálného experimentu. Bohužel délka zabíjí obsahově velmi řídký scénář, v kterém pouze čekáte, kdy konečně vězni pochopí, že jediná možnost, jak přežít je útěk. Tempo je pomalé, i když film ze začátku působí jako malý dokument postupem času se změní v obyčejný film, který vás ničím nepřekvapí. (Djkoma) 2*

Těžko můžu mít soucit s někým, kdo se na podobný experiment přihlásí dobrovolně kvůli prachům. Jeho prachy, jeho boj, tečka. Ani mě moc nešokuje do čeho všeho se dneska kvůli prachům lidi hrnou a z tohoto důvodů se u mě žádný nápětí nekonalo o nečekaným chování účastníku expemrimentu nemůže být řeč už vůbec, protože jestli někdo čekal, že si tam chlapci budou před večerem recitovat Karla Hynka Máchu, tak by měl víc začít vnímat dnešní svět, který je doslova prošpikován násilím, ponížováním a dalšíma podobnýma sračkama. Nic překvapujícího, nic napínavýho, postavy kompletně nesympatický, leč alespoň dobře zahraný. (Enšpígl) 2*

Ucházející thriller o mechanismech šikany. Svižně a stylově natočené, dobře typově obsazené a Moritz Bleibtreu válí. Je mi jasné, že bylo potřeba celý konflikt trochu zhustit, ale stejně na mě jeho vývoj působil mnohdy násilně a nepříliš věrohodně. Mimochodem skutečný vězeňský experiment se studenty ve Stanfordu také skončil už po několika dnech místo po plánovaných 2 týdnech, ale nikdo při něm nezemřel. Stejně jako později ve filmu při něm ale dozorci uklidňovali vězně minimaxy nebo je nutili pucovat záchody holýma rukama. Jinak film o filmu uvedený jako bonus na DVD je dost ubohý, doufal jsem, že se dozvím něco víc o Stanfordském experimentu, který filmaře inspiroval, ale čekal mě jen krátký, nezáživný záznam z natáčení. (choze) 3*

VELKÁ RECENZE
Oliver Hirschbiegel, který zatím točil výhradně televizní filmy a seriály (Komisař Rex), čerpal inspiraci pro svou filmovou prvotinu jednak z knihy Maria Giordano „Black Box”, a rovněž ze skutečných experimentů, které svého času proběhly ve Stanfordské věznici. V hlavní roli příběhu se představuje skvělý Moritz Bleibtreu (Run Lola Run) jako Tarek, bývalý novinář, který se nyní živí jako taxikář. V novinách ho zaujme inzerát, nabízející 4000 marek za účast na čtrnáctidenním psychologickém experimentu. Tarek vidí za nabídkou nejen snadno vydělané peníze, jako většina ostatních přihlášených, ale také možnost získat zajímavý příběh, a dostat se tak zpátky k novinařině. Za tím účelem si opatří hitech kameru, ukrytou v obyčejných brýlích. Vybraná skupina mužů se rozdělí na osm dozorců a dvanáct vězňů (Tarek je vězeň), a experiment může začít...
Dozorci i vězňové jsou na začátku všichni kamarádi - však ještě před chvíli ani nevěděli, kdo kterou roli bude hrát. Spousta chlapáckého vtipkování, opatrný respekt jeden k druhému, a že tu jsou nějaká pravidla pro chování vězňů? To je přece k smíchu, jsme všichni jen lidi... Rovnost, svornost a bratrství ale mohou fungovat jen v jakési ideální společnosti, kterou vězení rozhodně není. Jak si mohou být dva lidé rovni, když jeden může, a druhý nesmí? Vzpomínám si, že než jsem šel na vojnu, řekl mi jeden můj kamarád, že na vojně poznám jaký dokážou být lidi svině. A taky to, jaká svině dokážu být já sám. Byla to pravda, a i když vězení není totéž co vojna, základní vztahy definuje velice podobně. I v „experimentálním” vězení stačí jen pár hodin na to, aby se začaly projevovat charaktery silných, a mizet individuality slabých. Navíc Tarek, nyní jen číslo 77, potřebuje aby se něco dělo, a tak se od začátku rozhodně nevyhýbá konfliktům. A že se nemůže nic stát, když dozorci nesmějí pod hrozbou vyloučení z projektu a tím ztráty peněz používat násilí? I bez násilí je možné jiného člověka ovládat nebo ponižovat. Násilí je také velice relativní pojem. A pravidla jsou tu proto, aby byla měněna...
Das Experiment je skvěle natočený a dokonale uvěřitelný film. Osobně nemám rád takové ty standardní vězeňské filmy plné obehraných klišé o vzpurném vězni a zlých dozorcích (tedy pokud nejde o ženskou věznici :-) ), ale v tomhle případě jsem byl prostě nadšen. Možná tam mohlo být méně romantických flashbaků. Možná více vyhraněných postav. Vysvětlit některé příliš nepasující části děje. Možná mohl být konec méně krvavý. A možná je tohle všechno přesně na svém místě, a právě proto je Das Experiment skoro dokonalý film, který vás bude bavit celé ty dvě hodiny. A pokud se vám líbí věci jako Battle Royale nebo Lord of the Flies, budete z tohoto díla Olivera Hirschbiegela nejspíš nadšeni stejně jako já.

Ocenění:
European Film Awards
2001 - Oliver Hirschbiegel (Nejlepší film) (nominace)

DABING
-

Premiéra ČR: 3.4.2003
Premiéra USA: 25.5.2002 (Seattle International Film Festival)
Premiéra Německo: 8.3.2001 Senator Film Verleih
Poprvé na VHS: 1.10.2003 (VHS) S.P.I.
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Experiment gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-083/
Drama / Thriller, Německo, 2001
Režie: Oliver Hirschbiegel, Hrají: Moritz Bleibtreu, Christian Berkel

Experiment gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-084/
Drama / Thriller, USA, 2010
Režie: Paul Scheuring, Hrají: Adrien Brody, Forest Whitaker
 
Tvůrci a herci
Oliver Hirschbiegel (Režie), Marc Conrad (Produkce), Norbert Preuss (Produkce), Alexander Bubenheim (Hudba), Rainer Klausmann (Kamera), Hans Funck (Střih), An Dorthe Braker (Casting), Andrea Kessler (Scénografie), Claudia Bobsin (Kostýmy), Magda Habernickel (Zvuk), Wolfgang Wirtz (Zvuk), Mary May (Masky), Sylvia Reusch (Masky), Don Bohlinger (Scénář), Christoph Darnstädt (Scénář), Mario Giordano (Scénář), Moritz Bleibtreu (Herec), Christian Berkel (Herec), Oliver Stokowski (Herec), Wotan Wilke Möhring (Herec), Justus von Dohnányi (Herec), Nicki von Tempelhoff (Herec), Antoine Monot Jr. (Herec), Edgar Selge (Herec), Andrea Sawatzki (Herec), André Jung (Herec), Heiner Lauterbach (Herec), Fatih Akin (Herec), Maren Eggert (Herec), Philipp Hochmair (Herec), Timo Dierkes (Herec), Stephan Szász (Herec), Uwe Rohde (Herec)
 
2001/120/Německo/Drama, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Závěr z experimentu, který učinil v roce 1971 pan doktor Zimbardo, zněl: "Brutální zločiny například v době války nejsou dílem žádných psychopatů ani lidských zrůd, ale obyčejných lidí, vystavených nepřekonatelnému tlaku okolností."
- Inspirováno skutečnou událostí. Americký psycholog a sociolog Philip Zimbardo opravdu v roce 1971 zkoušel tzv. Stanforský vězeňský experiment a sám později napsal scénář k filmovému dokumentu, který byl částečně doplněn skutečnými záběry.
- Nátačení filmu probíhalo chronologicky podle scénáře za účelem větší realističnosti.
- Oliver Stokowski (Schütte) trpí klaustrofobií. Když jsou na počátku filmu všichni vězni nahnáni do výtahu, v jeho tváři jsou patrné stopy opravdové nevolnosti.
- Skutočný Stanfordský experiment trval 14 dní, vo filme trvá 20 dní.
- V skutočnom Stanfordskom experimente "vystupovali" ako väzni a dozorcovia študenti, nie jedinci, ktorí sa prihlásili na inzerát.
- Ačkoliv ve skutečném Stanfordském vězeňském experimentu nikdo nezemřel, musel být předčasně ukončen po šesti dnech, kdy se zcela zvrtl. Studenti v rolích věznů se "snažili odstoupit a chovali se patologicky" v důsledku ponižujícího zacházení, jež se jim dostalo.
- Několik scén je natočených přímo podle skutečnosti, například scéna s hasícími přístroji ze začátku filmu a také scéna, kde je vězeň nucen čistit záchod prakticky holýma rukama.
 
Odkazy