9 a 1/2 týdne / Nine 1/2 Weeks (1986/112/USA/Drama, Romantický) 63%

15.10.2018 16:28
JEDNOU VĚTOU
„Slavné filmové drama o vášni a erotických hrách tajemného byznysmena a plaché blondýnky."

OBSAH
Příběh o vášni, jež se vymyká kontrole. Žena, která vede úspěšnou uměleckou galerii, pozvolna shledává, že se propadá hlouběji a hlouběji do děsivého vztahu s mužem, který otevírá její nitro a posunuje rozkoš za hranice všeho, co kdy poznala, neboť je jím svedena k takovému odevzdání, jež nezná žádných zábran. Byla to láska? Ne, nespoutaná erotická přitažlivost. Snad od první chvíle, kdy se ti dva náhodně spatřili, věděli, kam jejich známost povede.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Tak tenhle kousek je spíš pro náročnější diváky, kteří si místo pohledu na pěknou ženskou (kterou Kim Basinger bezpochyby je) raději vychutnají trochu toho smyslného experimentu a vášně. Rourke sice není žádný extra krasavec (ale to jako chlap asi objektivně neposoudím), ale skrývá v sobě netušené možnosti. Možná až příliš, takový "vztah" jaký měli hlavní hrdinové tohoto dnes už víceméně kultovního snímku, se celkem těžko chápe. (Gemini) 4*

Drama, prodchnuté erotickým nábojem. Erotika je většinou spíše tušená, než viditelná, spíše náznaková, než otevřená, ale je jí dost. Kim Basinger své půvaby uměla prodat dobře, ale Mickey Rourke přece jen nevypadá jako ideální svůdník. I když - nejsem ženská, tak se možná pletu. Do dějin vešla často parodovaná scéna, v níž Rourke "servíruje" různé poživatiny na bříško Basingerové a následně je odtamtud i konzumuje, přičemž ji těmito potravinami i lehce eroticky "dráždí". Na to se dá koukat stále (hlavně kvůli tomu jídlu - pochopitelně. (Radyo) 3*

Adrian Lyne tímhle třaskavým příběhem potvrdil, proč si na Flashdance udělal jméno. Respektive stejně jako se o třicet let později umělých Padesát odstínů šedi stalo senzací ještě v průběhu natáčení, i tady se pracovalo s poměrně rafinovanými prvky. Lyne prostě nutí diváky zapomínat na strasti běžného života a v zářivých barvách vypráví své příběhy. On je plný tajemství i skryté agresivity, ona zase emocí, se kterými nikdy neměla moc odvahu pracovat. Ústřední duo bylo sakra dobrým krokem, ač nebylo tajemstvím, že si Kim Basinger a Mickey Rourke mimo plac nerozuměli. Tvůrci nabídli dusnou erotickou atmosféru, ta ovšem ještě jaro nedělá. Místy je to totiž překvapivě odtažité, navrch řada scén je poměrně otravných. Leccos ovšem spolehlivě funguje i dnes. (castor) 3*

VELKÁ RECENZE
Samotný název filmu upřesňuje dobu trvání vztahu mezi Johnem Grayem, arbitrem na Wall Street, a Elizabeth McGraw, rozvedenou třicátnicí a zaměstnankyní galerie v SoHo. John iniciuje různé sexuální experimenty a praktiky, které má pak pod svou plnou kontrolou. Tím posouvá její (Elizabethiny) hranice a ona se dostává do sestupné emocionální spirály, která vede k jejímu úplnému emocionálnímu zhroucení.
Kim Basinger (1990)
Elizabeth poprvé vidí Johna v New Yorku u čínského obchodníka s potravinami a později na pouličním bazaru, kde se rozhoduje, zda si má koupit šálu, která je pro ni drahá. John šálu koupí, a věnuje ji Elizabeth. Tím si získá její pozornost a srdce. Začnou spolu chodit a Elizabeth je stále více vystavena Johnovým behaviorálním zvláštnostem; např. když ji při milování zaváže oči. Ona zpočátku odolává jeho sexuálním přáním, ale postupně jim podléhá. Dává jí drahé zlaté hodinky, se slovy, že každý den v poledne si musí představit, jak se jí dotýká. Ona jeho přání respektuje a posune jej dál, že v určeném čase masturbuje na svém pracovišti v galerii.
Elizabeth chce Johna zapojit do svého života a seznámit jej se svými přáteli, ale on ji říká, že chce být večer a v noci s ní, a že může své přátelé vídat jen přes den, kdy on je v práci.
John nechává Elizabeth samotnou ve svém apartmá, z toho co zjistí je pak zmatená. Když si prohlíží jeho šatník, najde fotografii Johna s nějakou ženou, která se jmenuje April Tover. John se ji zeptá, zda si prohlížela jeho věci, když odpoví, že ano, John ji sdělí, že ji potrestá. Jejich následná hádka se změní v sexuální potyčku, kdy na ní John tlačí, aby se vzdala, s čímž s blaženým pocitem souhlasí. Jejich sexuální poměr narůstá, že začnou mít sex i na různých veřejných místech.
Elizabethina potřeba po psychosexuálním vzrušení ji přinutí jít za Johnem do kanceláře. Když spolu obědvají, ona se zmíní, že by chtěla být „také jednou klukem", John aranžuje setkání, kdy ona přijde převlečena za muže. Při odchodu z firmy, si je spletou dva homofóbní muži, kteří si myslí, že Elizabeth a John jsou gayové. Dojde k potyčce. Elizabeth zvedne ze země nůž jednoho z útočníků a druhého z nich bodne do zadku, oba útočníci uprchnou. Když je po boji, Elizabeth ukáže Johnovi bývalý vodní rezervoár, kde pak spolu mají sex plný vášně. Při následném setkání Johnovy sexuální hry získávají mnohem více sadomasochistických prvků.
Namísto prostého uspokojení, nebo sexuálního zmocnění se Elizabeth, tyto nové zkušenosti zintenzivňují její zranitelnost John se sejde s Elizabeth v hotelovém pokoji nízké úrovně, zaváže ji oči. Do místnosti vstoupí prostitutka, která začne Elizabeth hladit, John je pozoruje. Prostitutka sundá šátek z jejich očí a začne se uspokojovat Johna. Toto Elizabeth citově zasáhne a uteče z hotelu, John ji pronásleduje. Utíkají, dostanou se do míst, která jsou určena jen k zábavě pro dospělé. Elizabeth vstoupí do místnosti, kde se skupina mužů dívá na pár, kteří spolu souloží. Elizabeth, viditelně dosti naštvaná, si všimne, že ji John pozoruje, ona políbí muže, který stojí vedle ní. To je impulzem pro Johna a jde k ní. O chvilku později jsou John a Elizabeth spolu a ocitají se ve vzájemném objetí.
Elizabethina práce na výstavě děl umělce Farnswortha je u konce, ale je zcela jasné, že je emocionálně nestabilní. Farnsworth se na párty necítí příjemně, sleduje Elizabeth, která je v rohu místnosti a pláče. Elizabeth odchází z večírku a volá Johnovi.
Následující ráno je zřejmé, že Elizabeth strávila noc u Johna. Vstane a pomalu si sbalí věci, které si k němu přinesla ze svého bytu. Když si John uvědomí, že odchází, pokouší se s ní podělit o něco ze svého života. když Elizabeth odchází z bytu, řekne mu, že už je příliš pozdě. John začne v duchu počítat do 50 a doufá, že se vrátí než dopočítá.
Předlohou filmu byla kniha od Elizabeth McNeill Nine and a Half Weeks: A Memoir of a Love Affair, která v češtině vyšla pod názvem 9 1/2 týdne v roce 1991, pod názvem Devět a půl týdne v roce 2011 (tištěná, ekniha).
9 a 1/2 týdne (anglicky: 9 1/2 Weeks, také Nine 1/2 Weeks) je americký film natočený v roce 1986. Režisérem filmu byl Adrian Lyne, scénář napsali Patricia Louisianna Knop, Zalman King a Sarah Kernochan. Předlohou byla memoárová kniha od rakousko-americké spisovatelky Ingeborg Day z roku 1978. Hlavní role ve filmu hrají Kim Basinger jako Elizabeth McGraw a Mickey Rourke jako John Gray. Film byl dokončen již v roce 1984, ale k promítání byl uvolněn v únoru 1986.
V samotných Spojených státech amerických nebyl film příliš komerčně úspěšný, úspěch zaznamenal v celosvětovém měřítku, kde je dodnes dobře znám pro svůj neskrývaný erotický obsah s prvky BDSM, kandaulismu, ménage a trois, sadomasochismu a voyeurismu.
K tomuto filmu bylo v roce 1997 natočeno pokračování pod názvem Another 91 Weeks a v roce 1998 prequel pod názvem The First 91 Weeks.

Ocenění:
Razzies
1986 - Kim Basinger (Nejhorší herečka) (nominace)
1986 - Patricia Louisianna Knop, Sarah Kernochan, Zalman King (Nejhorší scénář) (nominace)
1986 - Nejhorší filmová píseň (nominace)

DABING
-

Premiéra ČR: 1.1.1991
Premiéra USA: 21.2.1986 Metro-Goldwyn-Mayer
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.1.1995 (VHS) Bonton Home Video, 8.3.2002 (DVD) Warner Bros.
Poprvé na VHS: 5.6.1995 Bonton Home Video
Poprvé na DVD: 1.4.2002 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 109 135
Tržby celkem - $ 100 000 000
Návštěvnost v ČR 549 931
Náklady (Rozpočet) - $ 17 000 000

FILMY V SÉRII
9 a 1/2 týdne gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-070/
Drama / Romantický, USA, 1986
Režie: Adrian Lyne, Hrají: Mickey Rourke, Kim Basinger

9 a 1/2 týdne II (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/dalsich-9-a-1-2-tydne-another-9-1-2-weeks-1997-105-velka-britanie-francie-usa-drama-32/
Velká Británie / Francie, Drama 1997
Režie: Anne Goursaud, Hrají: Mickey Rourke, Agathe de La Fontaine

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
9 a 1/2 týdne gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-070/
Drama / Romantický, USA, 1986
Režie: Adrian Lyne, Hrají: Mickey Rourke, Kim Basinger

Žár těla gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-071/
Krimi / Thriller, USA, 1981
Režie: Lawrence Kasdan, Hrají: William Hurt, Kathleen Turner
 
Tvůrci a herci
Adrian Lyne (Režie), Mark Damon (Produkce), Sidney Kimmel (Produkce), Zalman King (Produkce), Antony Rufus-Isaacs (Produkce), Jack Nitzsche (Hudba), Peter Biziou (Kamera), Caroline Biggerstaff (Střih), Ed Hansen (Střih), Tom Rolf (Střih), Mark Winitsky (Střih), Nan Dutton (Casting), Vicki Huff (Casting), Mary Jo Slater (Casting), Lynn Stalmaster (Casting), Ken Davis (Scénografie), Bobbie Read (Kostýmy), Bill Daly (Zvuk), David Forrest (Masky), Zalman King (Scénář), Sarah Kernochan (Scénář), Patricia Louisianna Knop (Scénář), Elizabeth McNeill (kniha) (Předloha), Mickey Rourke (Herec), Kim Basinger (Herec), Margaret Whitton (Herec), Christine Baranski (Herec), Karen Young (Herec), Olek Krupa (Herec), Dan Lauria (Herec), Corey Parker (Herec), Sarah Kernochan (Herec), Kim Chan (Herec), Julian Beck (Herec), Ellen Barber (Herec), Justine Johnston (Herec), David Margulies (Herec), Karen A. Brown (Herec), Ron Wood (Herec)
 
1986/112/USA/Drama, Romantický
 
Zajímavost k filmu
- Režisér pri natáčaní držal oboch hercov od seba, aby spolu nemohli komunikovať a Kim (Elizabeth) nevravel nič o tom, či to hrá dobre alebo zle, čím ju chcel znervózniť. Stávalo sa, že sama bola prekvapená tým, ako sa scéna začala vyvíjať, Mickey (John) totiž robil veci, o ktorých netušila, že sú v scenári.
- Záver filmu mal vyzerať inak. Obaja "zaľúbenci" mali užiť jedovatú tabletku, ale John (Mickey Rourke) by ju na poslednú chvíľu stihol vymeniť za vitamíny.
- Hovorí sa, že Kim Basinger (Elizabeth) neznášala svojho hereckého partnera, lebo smrdel cigaretami a alkoholom.
- Film bol nominovaný na tri Zlaté maliny v kategóriach Najhoršia herečka vo vedľajšej úlohe, Najhorší scenár a Najhorší originál song.
- Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu Elizabeth McNeill.
- Elizabeth nosí bílé nebo barevné oblečení, když je s Johnem, nosí černé nebo šedé.
- V některých sexuálních scénách byly za Elizabeth použity dablérky.
- V květnu 2008 se podle Moviefone umístili Mickery Rourke a Kim Basinger v žebříčku 25. nejvíce sexy filmových párů na 1. místě.
 
Odkazy