Anakonda / Anakonda (1997/89/USA, Brazílie, Peru/Thriller, Horor, Dobrodružný, Akční) 40%

30.09.2018 23:14
JEDNOU VĚTOU
„Když slyšíš praskat vlastní kosti a nemůžeš dýchat, nevydáš ani hlásku, i když se ti chce řvát."

OBSAH
Mladá režisérka dokumentárních filmů Terri vyráží se svým štábem na řeku Amazonku. Cílem expedice je vypátrat a nafilmovat legendami opředený indiánský kmen. Zanedlouho po vyplutí zachrání filmaři život drsnému lovci hadů jménem Paul Sarone, jehož loď uvízla ve vodních travinách. Sarone naoko projevuje vděčnost, ovšem krátce po jeho vstupu na palubu se za podezřelých okolností vážně zraní jeden z filmařů. pokud má přežít, musí se výprava co nejrychleji dostat do přístavu s nemocnicí. Aby ušetřili dva dny plavby proti proudu, navrhuje vychytralý Sarone zkratku přes podezřelou lagunu. Hnáni strachem o život přítele filmaři souhlasí. Netuší, že za pár hodin se sami octnou ve smrtelném nebezpečí. Obří anakonda ztrestá každého, kdo se pokusí proniknout na její teritorium. Navíc má se Saronem zjevně nevyřízené účty...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Na plakátu stojí: „Anakonda - Vám vyrazí dech.“ No leda, že by ji někdo chytl za ocas a praštil vás s ní přes záda.. Jako horor čiré utrpení, jako komedie naprosto úchvatné (vyblinkaný Voight, anakonda na souši rychlá jako průjem po kile třešní a litru mléka), ovšem sto tisíc USD za sekundu digitálního plaza se mi zdá krapítek moc. Osobně si myslím, že osm metrů zahradní hadice a klubko motouzu na vodící šňůrky z OBI by vyšly o něco levněji a efekt by byl stejný. Pokud se budeme bavit o kvalitách filmů, ve kterých je hlavním hrdinou útočící dlouhý had, tak u mě zatím vedou ty s Roccem Siffredim.. (Gilmour93)

Dámy mají rády pevné objetí, jenže tohle bývá zpravidla to poslední. A třeba taková Jennifer Lopez se bude zuby nehty snažit, aby to nebyl její případ. I když tuší, že z antropologicko-filmařské expedice v Amazonii, která pátrá po domorodém kmenu, zbude jen torzo. Tajemně přitažlivý deštný prales, pestré osazenstvo lodi, jeden posedlý lovec, gigantické nebezpečí ve vodě. Rozehrané by to bylo dobře, že by nevadil ani prostý příběh a hloupoučké dialogy. Jenže jakmile dojde na nějaký konflikt (ve vodě i mezi posádkou), podprůměrný tvůrce Luis Llosa netuší, co dělat. A nabízí jednu hloupost za druhou. Tehdy (1997) jsme nicméně hltali záběr z nitra hadího jícnu nebo efektní útok nad vodopádem. Triky jsou kolísavé kvality, dnes (2017) spíš úsměvné, ale dá se to snést. Celkově je to přímočaré, pokleslé a hlavně krátké. Pořád ale funkční. Z herců potěší snad jen pokroucený lovec Jona Voighta, zbytek je za statisty. Přepálené tři hvězdy. PS: Ten „obrácený“ vodopád je fakt cool. (castor) 3*

Anakonda kouše, saje, rdousí, ale na Jennifer Lopez je zdá se krátká. Námět na subžánr eco hororu je příznivý, prostředí atraktivní a herecká parta adekvátní. Nejvíc vyčuhuje maniakální Jon Voight, který to taky v závěru od anakondy slízne, a vyvržen natrávený z jejích útrob vypadal solidně. Má to pomalejší rozjezd, svižný prostředek, a solidní dojezd. Digitální anakonda v některých záběrech působí přesvědčivě a v některých uměle, a do reálného hada ji něco málo chybělo. Když zaútočila na své oběti, bylo na co se dívat. Když to srovnám s horory s podobným námětem, rozhodně tenhle patří asi k tomu lepšímu, co bylo v daném žánru natočeno. Tady opět spolehlivě trůní na dně tabulky, ačkoliv vysokou metu měl na dosah. Nejslabší článek filmu bych viděl asi v tom, jak chtěl být moc dobrý a když ho zpětně rekapituluji, přece jen je tak nějak fádně natočený, ale co čekat od bývalého filmového kritika Luis Llose. Poznal, jak je lehké kritizovat a natočit nějaký super film se mu nepodařilo, a tak od režie moudře upustil. Tohle je jeho nejlepší film. 70% (kingik) 4*

VELKÁ RECENZE
Hadi, to byla dlouhá léta moje nejoblíbenější zvířátka. Pravidelně jsem se na ně chodil dívat do zoo, prohlížel si o nich knížky (na jedné z nich jsem se ostatně učil číst, stačilo, aby mi někdo pod obrázky velkými tiskacími písmeny napsal, co zobrazují), kdykoliv byla příležitost jsem se k nim snažil dostat na dosah. Dnes už na ty doby jen vzpomínám s nostalgií, hadí oblíbence nahradily chobotnice :-). To mi ale nebrání podívat se na každý hadí film, co se mi dostane do spárů. Třebana Anacondu.
Výprava několika filmařů se vydala do Amazonie natočit "jedno z posledních neprobádaných tajemství amazonského pralesa", neznámý indiánský kmen "mlžných lidí". Krátce po začátku výpravy ale udělali zásadní chybu, která se v horrorech prostě neodpouští: za tropické průtrže mračen na svou loď přibrali stopaře. Lovec hadů Paul Sarone (permanentně se šklebící Jon Voight) se zpočátku zdál být přínosem pro svou znalost pralesa, to ovšem zdaleka nevyrovná posedlost najít a ulovit mýtického obřího hadího boha, velikou anakondu, která se má někde po okolí pochybovat. Že přerostlý had není jen legenda už diváci dobře vědí z dřívějších záběrů...
Sarone měl ovšem problém, že filmaři nějak nejevili touhu vykašlat se na indiány a vydat se raději na lov anakond. Když jemné pobídky typu chybného navigování nezabraly, musel se Sarone uchýlit k tvrdším metodám. A ty už bez úspěchu nezůstaly. Výprava se blíží k anakondím vodám a členové výpravy nevědí, jestli se mají spíše bát posedlého lovce nebo něčeho tajemného, co je postupně požírá... Vše pak vyvrcholí trohjstranným bojem hrdinové vs. Sarone vs. anakonda v opuštěném továrně (nebo co to je - na dům to má moc vysoký komín) uprostřed džungle. Děj je z mého pohledu poněkud zmatený, buď nejsem dost inteligentní na to, abych to pochopil, nebo si skutečně režisér nedělal těžkou hlavu s vysvětlováním, jak se parníček vyškrábal na ten několik desítek metrů vysoký vodopád. Pořád mi také není jasné, jestli byl Gary (jeden z filmařského týmu) jen normální moula, nebo ho Sarone nadrogoval, zhypnotizoval nebo co vlastně.
Anaconda se hned na začátku snaží navodit atmosféru realističnosti prezentováním některých faktů o skutečných anakondách. Jako metoda pro zvýšení zájmu diváka to je vcelku běžné a osvědčené, osobně bych ale doporučovat argumentovat fakty, které jsou aspoň částečně v souladu s realitou. Více než desetimetroví hadi jsou něco jako yeti, také o nich každý mluví ale nikdy je nikdo neviděl, a ani ti největší nejsou žádní jedlíci - určitě by jim stačili takoví dva lidi měsíčně - a po jídle si někde ve skrýši poklidně tráví. Rolující text na začátku anakondy si může stokrát tvrdit, že anakondy svou oběť zase hned vyvrhnou, aby mohly spolknout další, ale pravda to stejně nebude.
Dost mě překvapilo, jak je anakonda v tomto filmu slabá. Obvykle je hlavní zvířecí potvora skoro nesmrtelná, a pokud na ni vůbec něco zabírá, tak je to pořádná dávka výbušniny. Ne tak v Anacondě, na zadržení hada stačí obyčejný krumpáč, velmi vážná zranění způsobí obyčejná puška. Svým způsobem je to dobře, nesmrtelnost kohokoliv mě vždycky ve filmech štve, je ovšem pravda, že ta anakonda tak ztrácí hodně na působivosti. Ještě víc ztrácí přičiněním Jona Voighta v roli šíleného lovce, který celý film budí dojem mnohem větší hrozby než všechny anakondy, co jich jen v Amazonii je, dohromady. Jediná skutečná síla anakondy je v tom, že dokáže manipulovat se zemskou přitažlivostí, jak je vidět třeba ve scéně se skokem z vodopádu.
Vzhledově je anakonda docela slušná, i když nijak zvláštní. Technicky je tvořena zčásti počítačově, zčásti mechanickým robotem (resp. dvěma roboty), v rychlých záběrech z boku nevypadá špatně, hlava se tvůrcům moc nepovedla. Horší je to s pohybem - všechny útoky vypadají v podstatě stejně: Anakonda se vrhá na sou oběť, zakusuje se jí do hlavy nebo ramene, následně se kolem ní otáčí a následuje jen praskání kostí. V popisu to zní dobře, ve filmové podobě už moc ne, protože to omotávání je dělané stylem "namotáme špagety na vidličku a bude to". Obzvlášť ve scénách ve vzduchu to vypadá vyloženě směšně. Ve filmech poměrně vzácné, bohužel v Anacondě spíš nezvládnuté, je pohlcení jedné oběti zabírané zevnitř hada.
Mezi herci je celá řada poměrně známých tváří, počínaje hlavní hrdinkou Terri (Jennifer Lopez) přes zloducha Saronem (Jon Voight) až po jednu z bezvýznamných obětí, hrdinku řady jiných béčkových filmů Kari Wuhrer (můžeme jen litovat, že hlavní roli dostala Lopez a ne ona). Jako by tohle nestačilo je v týmu i rapper Ice Cube, prý docela známý (nemohu posoudit). Nejlepší ze všech je jednoznačně Voigt, který se celý film tváří velice zavile a nebezpečně (mimochodem, je to asi vzdálený příbuzný anakond, protože také dokáže ovlivňovat gravitaci, i když jen trochu) a narozdíl od samotné anakondy občas vyvolává něco vzdáleně podobného strachu. Škoda, že ostatní buď nestojí za moc, nebo nemají mnoho prostoru pro uplatnění.
Anaconda je prostě typický zvířecí film, jakých jsou desítky. Pokud vypnete mozek, dá se na to koukat, poslouchat se to dá i bez vypnutých uší (hudba Randyho Edelmana je docela příjemná, i když slabší než v jeho starších trhácích) a celé to trvá snesitelných 85 minut. Jsou i mnohem horší filmy...

PODROBNÝ POPIS FILMU
Na téhle řece můžete zemřít tisíci různými způsoby, vyjma sešlostí věkem. Deštný prales by o tom mohl vyprávět hodně příběhů se špatným koncem - a tohle je jeden z nich. Filmový tým dokumentaristů, vedený antropologem Dr. Stevenem Calem a režisérkou Terri Floresovou, vyrazil za tajemstvím amazonského kmene Širišamů. V tu chvíli se zachvěje okoralé srdce všech otužilých milovníků dobrodružných historek, neboť správně tuší, že expedice tohoto druhu nemají v drsném povodí Amazonky na růžích ustláno. A když tahle odvázaná filmařská parta vyloví po pár mílích podivného trosečníka Paula Saronea, je jasné, že je (téměř) celý kompars, statující obvykle ve standardních dobrodružných opusech z rovníkových džunglí, konečně pohromadě.
Především je to skupina těch, kteří neví do čeho se hrnou a nepřestanou, dokud se tam nedostanou. Její členové se vyznačují trapnou nepřipraveností na boj o život v extrémních podmínkách, a přestože disponují zbytnělým pudem sebezáchovy, může si otrlý divák hned na začátku tipnout, kteří (ti méně sympatičtí) si na Amazonce zapádlují naposled v životě. Kombinovaný antropologicko filmařský tým, směřující do zrádných a neprobádaných lagun, má totiž právě ty správné parametry výpravy, kde produkce, režie i poučený divák předem počítají s masivním snížením početního stavu. Zanedlouho po vyplutí se k expedici připojuje deviantní zloduch, který se na rozdíl od ostatních vyzná v tlačenici i v terénu, a než jeho posedlá obsese naplno exploduje, může působit i jako prima chlápek na přátelský pokec u vodáckého táboráku. Nemusíte být senzibilové, abyste pochopili, že říční krysa Sarone se nebrouzdá kalnou Amazonkou pro vlastní potěšení a že spolu s ním vstoupí na palubu expediční kocábky nelítostní démoni. A také vám musí být jasné, že tenhle obstarožní dobrodruh evidentně nestojí na vrcholu potravinového řetězce, v němž v těchto zeměpisných šířkách požírá každý každého, pokud mu síly a žaludek stačí. Supertěžká váha, jež vládne tomuto drsnému povodí, na všechny teprve hladově čeká - v Brehmově životě zvířat ji najdete pod nevinným názvem Eunectus murinus...

Ocenění:
Razzies
1997 - Nejhorší film (nominace)
1997 - Luis Llosa (Nejhorší režisér) (nominace)
1997 - Jon Voight (Nejhorší herec) (nominace)
1997 - Jon Voight (Nejhorší kombinace k vidění) (nominace)
1997 - Hans Bauer, Jack Epps Jr., Jim Cash (Nejhorší scénář) (nominace)
1997 - Nejhorší vycházející hvězda (nominace)

DABING
1.DABING (VHS)
V českém znění: Michaela Kuklová - Jennifer Lopez (Terri Floresová), Jiří Valšuba - Ice Cube (Danny Rich), Petr Oliva - Jon Voight (Paul Sarone), Gustav Bubník - Eric Stoltz (dr. Steven Cale), Petr Pospíchal - Jonathan Hyde (Warren Westridge), Martin Velda - Owen Wilson (Gary Dixon), Petra Hanžlíková - Kari Wuhrer (Denise Kalbergová), Martin Zahálka - Vincent Castellanos (Mateo) & (titulky)
Zvuk: Tomáš Bělohradský
Překlad, dialogy a režie: Soňa Bubníková
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska, studio Budíkov v roce 1998

2.DABING (Blu-ray)
V českém znění: Dana Černá - Jennifer Lopez (Terri Floresová), Filip Švarc - Ice Cube (Danny Rich), Petr Oliva - Jon Voight (Paul Sarone), Michal Dlouhý - Eric Stoltz (dr. Steven Cale), Pavel Šrom - Jonathan Hyde (Warren Westridge), Michal Holán - Owen Wilson (Gary Dixon), Nikola Votočková - Kari Wuhrer (Denise Kalbergová), Marek Libert - Vincent Castellanos (Mateo), a další...
Produkce: Evelyna Vrbová
Překlad a dialogy: Kateřina Sidonová
Zvuk: Jiří Moudrý
Režie: Alice Hurychová
Vyrobila: LS Productions dabing v roce 2009

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 24.7.1997 Falcon
Premiéra USA: 11.4.1997 Columbia/Sony
Premiéra Brazílie: 22.6.1997
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.2.1998 (VHS) Bonton Home Video
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 11.5.2009 Bontonfilm
Poprvé na VHS: 1.6.1998 Bonton Home Video
Poprvé na DVD: 1.4.2000 Bonton Home Entertainment
Poprvé na Blu-ray: 11.5.2009 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 7 206 552
Tržby celkem - $ 136 885 767
Návštěvnost v ČR 156 467
Náklady (Rozpočet) - $ 45 000 000

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Anakonda gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a0-045/
Thriller / Horor, USA / Brazílie, 1997
Režie: Luis Llosa, Hrají: Jennifer Lopez, Ice Cube

Anakonda: Honba za krvavou orchidejí gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a0-046/
Dobrodružný / Horor, USA, 2004
Režie: Dwight H. Little, Hrají: Johnny Messner, KaDee Strickland

Děti Anakondy (TV film) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/deti-anakondy-tv-film-anaconda-iii-2008-88-usa-rumunsko-akcni-horor-15/
Akční / Horor, USA / Rumunsko, 2008
Režie: Don E. FauntLeRoy, Hrají: Crystal Allen, David Hasselhoff

Anakonda 4: Cesta krve (TV film) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/anakonda-4-cesta-krve-anaconda-4-trail-of-blood-2009-83-usa-rumunsko-akcni-horor-13/
Akční / Horor, USA / Rumunsko, 2009
Režie: Don E. FauntLeRoy, Hrají: Crystal Allen, Linden Ashby
 
Tvůrci a herci
Luis Llosa (Režie), Jack Epps Jr. (Produkce), Verna Harrah (Produkce), Carole Little (Produkce), Leonard Rabinowitz (Produkce), Randy Edelman (Hudba), Bill Butler (Kamera), Michael R. Miller (Střih), Mindy Marin (Casting), Kirk M. Petruccelli (Scénografie), Kathy Monderine (Kostýmy), Nerses Gezalyan (Zvuk), Douglas B. Arnold (Zvuk), Richard C. Franklin (Zvuk), Ken Diaz (Masky), Jim Cash (Scénář), Jack Epps Jr. (Scénář), Jennifer Lopez (Herec), Ice Cube (Herec), Jon Voight (Herec), Eric Stoltz (Herec), Jonathan Hyde (Herec), Owen Wilson (Herec), Kari Wuhrer (Herec), Danny Trejo (Herec), Frank Welker (Herec)
 
1997/89/USA, Brazílie, Peru/Thriller, Horor, Dobrodružný, Akční
 
Zajímavost k filmu
- Před obsazení Jona Voighta byl do role Paula Seroneho zvažován francouzský herec Jean Reno.
- Na začátku filmu je řečeno že anakonda může dorůstat až 12 metrů. Největší potvrzená ovšem měřila "pouze" necelých 9 metrů.
- Tvůrci původně chtěli ve filmu použít skutečné hady. Nakonec od nápadu upustili, jelikož se jim jejich využití nezdálo příliš bezpečné.
- Tvůrci dali královně, kterou „ztvárnila“ samice anakondy, mírně červený nádech, aby vypadala ještě děsivěji.
- Owen Wilson byl při natáčení zraněn živou anakondou.
- Přestože film získal velké negativní recenze, stal se v té době kasovním trhákem a dokázal celosvětově vydělat více jak 136 000 000 amerických dolarů.
- Film byl nominován na šest Zlatých malin, a to v kategoriích nejhorší film, nejhorší herec, nejhorší režie, nejhorší scénář, nejhorší nová hvězda a nejhorší pár na obrazovce, na který byl nominován John Voight a anakonda. Snímek nakonec neproměnil ani jednu z nominací.
- Postava Jennifer Lopez se původně jmenovala Terri Porter.
- Během natáčení jedné scény zkratoval pult na ovládaní počítačem řízené anakondy a had byl zcela mimo kontrolu filmařů. Některé záběry jsou použity ve filmu.
- Film je uveden v seznamu 100 Most Enjoyably Bad Movies Ever Made v knize THE OFFICIAL RAZZIE® MOVIE GUIDE od zakladatele "Golden Raspberry Award" Johna Wilsona.
- Náklady na jednovteřinovou scénu s anakondou byly 100.000 dolarů.
 
Odkazy