Bumblebee / Bumblebee (2018/113/USA/Akční, Dobrodružný, Sci-Fi) 68%

21.03.2019 10:40
JEDNOU VĚTOU
„První samostatný příběh jednoho z Transformerů se bude odehrávat v roce 1987, kde potkává mladou dívku. Společně zažijí nová dobrodružství."

OBSAH
Charlie Watsonová (Hailee Steinfeld) slaví osmnáctiny, ale moc důvodů k radosti nemá. Na čele jí vyrazil čerstvý megabeďar a naděje, že od rodiny dostane vysněné auto, se rozplyne ve chvíli, když rozbalí mimořádně trapné dárky. Až majitel bazaru a vrakoviště, u kterého brigádničí, se nad ní smiluje a daruje jí žlutý Volkswagen Brouk, jenž ovšem spadá spíš do kategorie dar nedar. Jen ten největší optimista by totiž vsadil na to, že tahle kraksna bude ještě někdy provozuschopná. Charlie ho dokáže rozchodit aspoň natolik, že s ním doskáče domů do garáže, kde se ho pokusí opravit. Když se ale poprvé zespodu podívá na podvozek, zírají na ni dvě veliké modré oči a Charlie okamžitě dojde, že tohle nebude obyčejné auto. S Autobotem Bumblebeem se dívka spřátelí pozoruhodně rychle, navzdory tomu, že ten s ní kvůli poškození nemůže komunikovat jinak než prostřednictvím útržků písniček z autorádia. Vzhledem k tomu, že Bumblebeeho poměrně intenzivně hledají nepřátelsky naladění Deceptikoni z jeho rodné planety a podobně nebezpečný vládní agent Burns (John Cena), nebudou mít Charlie a Bumblebee na bližší seznamování čas a prostor. Na útěku před nepřáteli však zjistí, že navzdory všem předpokladům můžou být v tomhle nesourodém tandemu neporazitelní.(CinemArt)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Ještě před týdnem bych nečekal, že můj první film v Novým roce 2019 bude Bumblebee a už vůbec ne, že to bude s uživatelem Claudelem a tuplem ne, že si pokecáme před filmem u mátového čaje, leč život se má brát, tak jak přijde a odmítat kamarády a filmy z USA, to se nedělá. Tímto, ale neskončilo, další věc, kterou jsem nečekal, že Bumblebee mě bude bavit a hodně bavit. Roztomilej žlutej plecháček by sám o sobě až takový zázrak nebyl, ale ta lehkost se kterou byl příběh vyprávěn, hudbou počínaje přes čistorkevně jednoduchou pointu až k takovým detailením nádherám jako plakátky paramountích filmových pecek z 80 let. Mimochodem ten dozor Spielberga byl znát snad v každým záběru, hrozně to vonělo osemdesátkama a to je moc dobrá voňavka. Když vemu postavy a tím nemyslím ty z plechu, ale ty z kostí, tak Hailee se mě hrozně líbila, není to tuctová kráska a má charisma i talent. John Cena je takovej ten typickej americkej drsoň asi se na podobný role docela hodí. Zpracování filmu se mě rovněž líbilo, taková krásná kombinace něhy a akce se hned tak nevidí. (Enšpígl) 4*

Bumblebee je něco jako E.T. s transformerem namísto mimozemšťana: outsiderka bez otce a kamarádů nachází spřízněnou „duši“ v návštěvníkovi z vesmíru. Celé se to odehrává na americkém předměstí v osmdesátých letech, což s sebou krom množství osmdesátkových hudebních hitů nese i sledování Alfa v televizi nebo odkaz na Snídaňový klub. Stejně jako rané filmy od Amblinu to navíc bezchybně šlape, bez zpomalování a bez scény, která by dříve či později nenašla své opodstatnění v celkové struktuře vyprávění. Travis Knight sice nenabízí tak přehledné a okázalé 3D akční scény jako Bay, ale zato věnuje mnohem víc času a prostoru postavám, jejichž jednání je srozumitelně motivované a lze se na něm snadno emocionálně napojit (ano, na Bumblebeeho taky). Film se velmi šikovně vyhýbá tomu, aby protagonistka vyřešila všechny své problémy (nízká sebedůvěra, žádní přátelé, stesk za otcem) tím, že získá auto. Potřebné zdroje díky prožívanému dobrodružství nachází sama v sobě. V rámci kategorie „blockbuster pro celou rodinu“ tomu filmu fakt není moc co vytknout. Moc příjemné překvapení. 80% (Matty) 4*

Strašně se to snaží vrátit do série emoce a zároveň navázat na současný trend back to 80s. Tak moc to touží být "cute" a s duší, až to padá do bezduché schematičnosti. Všechny věci jsou tak okázale smontované podle příručky, že spolu mají problém komunikovat, navíc pokud se někdo smál Bayovi, že jeho ženské hrdinky působí uměle, tak tohle je umělost zase jiného typu - Charlie je zkonstruovaná jako bytostná outsiderka s emocemi tak důsledně, až její střídání teenage angstu a smutku vyznívá čistě roboticky. Stejně jako neustálé zapracovávání 80s reálií a odkazů do děje. Chápu, že naivita je trademark filmů pro dospívající, ale i ty se dají udělat tak, aby nepůsobily jako výsledek sezení focus group. Bohužel přesně takhle Bumblebee vyznívá. Props za cameo Optima a nechtěně vtipného Johna Cenu. Já se tímto ze série odpojuji a budu rád vzpomínat na Bayovu totální sociopatii posledních dílů. V něčem byla víc stimulující než tenhle barevný nostalgický junkyard. (Marigold) 3*

VELKÁ RECENZE
Asi vám neuniklo, že teď v Hollywood frčí blockbustery s ženskými hlavními hrdinkami. Star Wars dostali Rey, Piráti z Karibiku Carinu, DCčku vládne Wonder Woman... a to se po návratu Tomb Raidera a kupě hraných disneyovek blíží ještě Captain Marvel, noví Charlieho andílci, očividně ženská šestka Terminátora nebo sólovka pro Harley Quinn. Holky zkrátka jedou. A Transformeři nechtěli zůstat po zadu.
Možná nejklukovštější velká sága (jsou tu jen bojující roboti a tím to hasne!) začala u Megan Fox a Rosie Huntington-Whiteley, jejichž filmová funkce byla vcelku přímočará. S novou dobou ale přichází i nový přístup, který byl po dvou zářezech s Markem Wahlbergem víceméně nutný. Ano, hlavní série šla ke dnu. A nevyhnutelný reboot předchází už jen menší prequel s Bumblebeem, jenž si pojem "transformeří film" vykládá o dost jinak, než jsme zvyklí.
Znamená to, že tu chybí epické akční scény? Inu, místo obvyklých deseti dostanete asi tři, protože režírujícího Travise Knighta (Kubo a kouzelný meč) řezání jedniček a nul zase tolik nebere. Ne že by ho neuměl natočit - ba naopak, zatímco Bay v posledních filmech už jen recykloval, tady se makalo hlavně na choreografii plechových střetů a je to rozhodně vidět. Knight se však soustředí hlavně na svoji hrdinku, čerstvě osmnáctiletou Charlie s tváří Hailee Steinfeld, kterou jako by někdo vystřihl z filmů Johna Hughese.
Co přesně to znamená? Že tu máme sympatickou outsiderku s kupou obyčejných problémů, která se omylem připlete do spielbergovského dobrodružství se zachraňováním světa. Tenhle koncept zní na papíře omšele a prvoplánově až běda. Knight k němu ale přistupuje jako ke klasické teenagerské sci-fi, v níž se holt místo E.T.ho našel velký robot a není úplně dobré se s ním někde ukazovat.
Epické CGI řežby proto jsou až někde na třetí koleji a v podstatě se dá říct, že by film fungoval i bez nich, což je rozhodně plus. Všechno tu totiž odtáhne totiž táhne Hailee Steinfeld, jíž věříte všechny herecké polohy a prožíváte s ní jednu "klasickou náctiletou situaci" za druhou. Hraje k tomu pasující retro soundtrack, který vám občas připomene, že jste v osmdesátých letech? To si pište. Transformeři se tak opravdu přesunuli do jiného žánru a vyloženě jim to prospělo.
Zapomeňte na obří billboardy Victoria's Secret. Zapomeňte na bortící se mrakodrapy. A zapomeňte i na často jalové herectví a kostrbaté robotí debaty, kterých jsme slyšeli dost a dost. Bumblebee je milý rodinný biják, na nějž s chutí vezmete syna i dceru beze strachu, že budete po kině muset nakoupit dvacet plastových robotů. Knight totiž pochopil, že osmdesátky nebyly jen o agresivitě a destrukci, ale i o zábavných a hravých dobrodružstvích, a teď jsme (poprvé od prvních Transformerů) konečně jedno takové dostali. Snad se z toho v Paramountu poučí i do budoucna!

PODROBNÝ POPIS FILMU
Na planetě Cybertron probíhá zuřivá válka mezi Autoboty, vedené Optimem Primem, a Deceptiikony, které vede zlý Megatron. Cybertron se však řítí do záhuby a Optimus Prime proto vysílá svého nejspolehlivějšího válečníka, B-127 později Bumblebee, aby připravil na Zemi základnu pro Autoboty, kde by se mohli přeskupit. Ten přiletí na Zemi v roce 1987, kde ztroskotá v Kalifornii v tajném Sektoru 7, kde právě probíhá vojenské cvičení. Bumblebee se musí utkat v boji s jednotkami a s Decepticonem Blitzwingem. Toho porazí, ale je zraněný, a proto se transformuje do žlutého Volkswagen Brouka. Jako auto je odtažen na vrakoviště.
Zde ho najde mladá puberťačka Charlie (Hailee Steinfeld), která má 18. narozeniny a je smutná z toho, že už s ní není její otec. Přeje si k narozeninám auto, které ji ale matka nechce koupit. Charlie proto zajde na vrakoviště, kde najde pojízdné žluté auto (Volkswagen Brouk), které dostane darem a odveze si ho domů. Zde poprvé zjistí, že její auto není obyčejné a je to Transformer - Autobot B-127. Dá mu jméno Bumblebee a začíná si s ním tvořit hluboký kamarádský vztah, i přesto, že Bumblebee nemůže mluvit.
Šéf sektoru 7 Jack Burns (John Cena) se rozhodne najít mimozemského Autobota za každou cenu. Bumblebeeho hledají i Decepticoni - Shatter a Dropkick, kteří se spolčí s Jackem Burnsem, aby ho mohli dopadnout a zabít. Decepticoni se jim představí jako mírumilovní tvorové, ale opak je realitou. Teprve když Bumblebeeho unesou, zjistí Jack, co jsou Decepticoni zač. Bumblebee s mladou Charlie musí proto zastavit Decepticony, aby nepřivolali posily a nezničili planetu Zemi.

Ocenění:
The Saturn Awards
2019 - Nejlepší sci-fi (nominace)
2019 - Hailee Steinfeld (Nejlepší herečka ve vedlejší roli) (nominace)

DABING
V českém znění: Barbora Šedivá - Hailee Steinfeld (Charlie), Jiří Köhler - Jorge Lendeborg Jr. (Memo), Bohdan Tůma - Dylan O'Brien (Bumblebee), Zdeněk Podhůrský - John Cena (agent Burns), Vanda Konečná - Pamela Adlon (Sally), Zdeněk Maryška - Peter Cullen (Optimus Prime), Hana Ševčíková - Angela Bassett (Fracture), Libor Terš - Justin Theroux (Dropkick), Mikuláš Převrátil - Jason Drucker (Otis), Marek Libert - Stephen Schneider (Ron), Igor Bareš - John Ortiz (Powell), Terezie Taberyová - Gracie Dzienny (Tina), Bohuslav Kalva - Len Cariou (strýc Hank), Tomáš Borůvka - Lenny Jacobson (Roy), Ota Jirák - Glynn Turman (generál Whalen), Jiří Krejčí - Edwin Hodge (Danny), Radka Stupková - Megyn Price (Amber), Petr Neskusil - Ricardo Hoyos (Trip), Zbyšek Horák - Andrew Morgado (Cliffjumper), Pavel Vondra - David Sobolov (Blitzwing), Jan Szymik - Tim Martin Gleason (Charliin táta), Ladislav Novák - David Waters (nervózní chlápek), Martina Kechnerová - Isabelle Ellingson (kamarádka 1), Milada Vaňkátová - Mika Kubo (kamarádka 2), Martina Bucková, Tomáš Hospodský, Petr Hrach (sbory), Taťána Chvojka, Dana Procházková, Martin Svejštil
Překlad: Jakub Racek
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Roman Čadek, Lukáš Polifka
Výsledný mix: Deluxe Media
Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák
Vyrobilo studio LS Productions - 2018

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 20.12.2018 CinemArt
Premiéra USA: 21.12.2018 Paramount Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 1.5.2019 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 1.5.2019 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 20 485 466
Tržby celkem - $ 458 043 558
Návštěvnost v ČR 132 554
Náklady (Rozpočet) - $ 135 000 000

FILMY V SÉRII
Transformers gastonrolinc.webnode.cz/news/transformers/
Akční / Sci-Fi, USA, 2007
Režie: Michael Bay, Hrají: Shia LaBeouf, Megan Fox

Transformers: Pomsta poražených gastonrolinc.webnode.cz/news/transformers1/
Akční / Dobrodružný, USA, 2009
Režie: Michael Bay, Hrají: Shia LaBeouf, Megan Fox

Transformers 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/transformers2/
Akční / Sci-Fi, USA, 2011
Režie: Michael Bay, Hrají: Shia LaBeouf, Rosie Huntington-Whiteley

Transformers: Zánik gastonrolinc.webnode.cz/news/transformers3/
Akční / Dobrodružný, USA / Čína, 2014
Režie: Michael Bay, Hrají: Mark Wahlberg, Jack Reynor

Transformers: Poslední rytíř gastonrolinc.webnode.cz/news/a230/
Akční / Dobrodružný, USA / Čína, 2017
Režie: Michael Bay, Hrají: Mark Wahlberg, Anthony Hopkins

Bumblebee gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0254/
Akční / Dobrodružný, USA, 2018
Režie: Travis Knight, Hrají: Hailee Steinfeld, John Cena

Transformers: Probuzení monster gastonrolinc.webnode.cz/news/transformers-probuzeni-monster-transformers-rise-of-the-beasts-usa-2022-akcni-dobrodruzny-sci-fi-v-priprave/
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi, USA 2022
Režie: Steven Caple Jr., Hrají: Anthony Ramos, Dominique Fishback
 
Tvůrci a herci
Travis Knight (Režie), Michael Bay (Produkce), Tom DeSanto (Produkce), Lorenzo di Bonaventura (Produkce), Don Murphy (Produkce), Mark Vahradian (Produkce), Dario Marianelli (Hudba), Enrique Chediak (Kamera), Paul Rubell (Střih), Denise Chamian (Casting), Sean Haworth (Scénografie), Dayna Pink (Kostýmy), Erik Aadahl (Zvuk), Ethan Van der Ryn (Zvuk), Tanya Cookingham (Masky), Tina Roesler Kerwin (Masky), Christina Hodson (Scénář), Hailee Steinfeld (Herec), John Cena (Herec), Jorge Lendeborg Jr. (Herec), John Ortiz (Herec), Pamela Adlon (Herec), Jason Drucker (Herec), Dylan O'Brien (Herec), Justin Theroux (Herec), Angela Bassett (Herec), Stephen Schneider (Herec), Megyn Price (Herec), Peter Cullen (Herec), Grey Griffin (Herec), Kenneth Choi (Herec), Len Cariou (Herec), Steve Blum (Herec), Gracie Dzienny (Herec), Rachel Crow (Herec), Teresa Navarro (Herec), Abby Quinn (Herec), Vanessa Ross (Herec), Christian Hutcherson (Herec)
 
2018/113/USA/Akční, Dobrodružný, Sci-Fi
 
Zajímavost k filmu
- Ve filmu zazní i píseň „The Touch“ amerického zpěváka a textaře Stana Bushe, která byla součástí prvního animovaného filmu Transformers: The Movie z roku 1986.
- K filmu nazpívala písničku představitelka hlavní role Charlie (Hailee Steinfeld).
- V jedné pasáži si můžeme všimnout plakátu odkazující na film Věc (1982).
- Ve scéně, kdy Bumblebee přistane na zemi a zjišťuje skrze svůj „systém“, co všechno má poškozeného, můžeme vidět v jeho softwaru označení Kernel Core. Kernel Core je jádro Unixu/Linuxu – operačního systému a znamená, že Bumblebeeho pohání software, který vymysleli lidé.
- Celosvětová premiéra proběhla 3. 12. 2018 v Berlíně.
- Zbraně použité ve filmu byly útočná puška M4, samopal MP5, kulomet M2 Browning. Decepticoni se proměňují v britskou stíhačku Harrier a vrtulník AH-1 Cobra. Technika použivaná americkou armádou zahrnovala vozidla Hummer a vrtulník UH-1 Huey.
- S rozpočtem ve výši 102–128 milionů amerických dolarů je to zatím nejméně nákladný film ze série Transformers.
- John Cena je třetím wrestlerovým zápasníkem, který se objevil ve filmu Transformers, po Dwayne Johnsonovi, který hrál Cliffjumper v Transformers Prime (od r. 2010) a Joe Seanoa, který hrál v Transformers: Power of the Primes (od r. 2018).
- Vzhled některých Autobotů a Decepticonů se vrací designově do éry, kdy vycházel původní komiks „Transformers“ z roku 1984. Místo futiristických tvarů můžeme vidět jednoduché „hranaté“ Transformery podle původních návrhů.
- Prvý hraný film z Transformers univerza, na ktorom sa režijne nepodieľa Michael Bay.
 
Odkazy