Husí kůže / Goosebumps (2015/104/USA/Horor, Komedie) 59%
24.01.2019 19:30
Zajímavost k filmu
JEDNOU VĚTOU
„Začnete věřit na příšery.“
OBSAH
Teenager Zach Cooper (Dylan Minnette) je znechucen tím, že se z velkého města musel přestěhovat do malého městečka. Zjišťuje ale, že vše má i své světlé stránky - setkává se totiž s krásnou dívkou Hannou (Odeva Rush), která žije v sousedním domě. Ale i v těch nejprosluněnějších končinách občas slunce zajde za mraky, a ty Zachovy se objevují ve chvíli, kdy zjišťuje, že Hannah má tajemného otce, ze kterého se vyklube R. L. Stine (Jack Black), autor série bestsellerů s názvem Goosebumps. Ukazuje se, že existují reálné důvody, proč je Stine takový podivín... Je totiž vězněm své vlastní představivosti. Příšery, kterými se jeho knihy proslavily, jsou skutečné, a Stine své čtenáře chrání tím, že tato monstra drží uvězněná ve svých knihách. Když Zach neúmyslně příšery z rukopisů vypustí a ty začnou terorizovat celé městečko, je na Stineovi, Zachovi a Hannah, aby je znovu vrátili do knih, kam patří.(Falcon)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Uznávám, že na druhé shlédnutí se tento film tváří daleko přívětivěji než když jsem ho viděl poprvé. Poprvé mě rozčilovali hlavně ti haranti, u kterých se to moc nezměnilo. Na druhou stranu musím uznat, že během sledování jsem si přišel jak kdybych v dětství koukal na Jumanji. A tím si mě nakonec získal. Husí kůže možná není nejlepší fantasy hororová komedie, ale pořád je to něco, co se dnes moc netočí. A hlavně to má i občasný vtip (hlavně fízlové), pěkné efekty, nápaditý příběh a Jacka Blacka. (Malarkey) 3*
Hu(p)sina? Ani moc ne. Klasická teenage oťukávačka při které Občan Black či ten mutující nerd s předkusem občas vypotí vtípek a mezi tím víří digitální mrdník ala posledních patnáct minut Chaty v horách, jen samozřejmě v jakési kinder-friendly verzi jako by Sony obejmula urnu strýčka Disneyho. Není to sice průser o velikosti Gulliverovy ranní stolice, ale reputaci v oboru hraných filmů si Letterman příliš nevylepšil.. Co se týká mých soukromých děsů, byl tam jenom klaun. Na obřího pavouka, Michala Davida a filmy Marie Poledňákové naštěstí nedošlo.. (Gilmour93) 3*
Co když ožijí ty nejhororovější postavy z knih jednoho spisovatele, který nemá ve svých knihách snad ani jedinou kladnou postavu? Může to být velká sranda, ale taky velký průšvih. V tomto případě film zůstal někde mezi tím. Nebyl to úplně odvaz ani něco, co by mě ohromilo, ale nejednalo se ani o průšvih. Jack Black je ve své roli fajn, teenageři jsou vcelku snesitelní, a panoptikum hororových postav je nesmírně bohaté, zajímavé a mnohdy i fascinující. Takže pak jde jen o to, nakolik zajímavý je samotný scénář. Ten sice tak nějak uplynul, aniž by nudil, ale zůstal mi z něj jen pocit ve stylu fajn, viděl jsem další hororovou komedii, a za chvíli mi z ní zbudou v paměti jen střípky. Což je vlastně celkem škoda, protože myslím, že potenciál tam byl, ale na druhou stranu nevím, jestli to šlo uchopit nějak lépe. Ve výsledku film považuji za průměrný a získává ode mne tři hvězdy. (freddy) 3*
VELKÁ RECENZE
To jsem to zase jednou chytil. Co psát o filmu, který je podle všech papírových předpokladů zcela průměrný a zajímavý asi jako jakékoli jiné generické rodinné fantasy? Vy si ale něco asi přečíst chcete, takže si to probereme trochu obšírněji.
Husí kůže navazuje na tradici rodinných pohádkových filmů, které byly zejména v devadesátkách celkem populární. Což je samo o sobě příjemné, protože většina rodinné zábavy se šoupla směrem k animákům. Hrdinou příběhu je znuděný teenager, který se s matkou přestěhuje do standardního ospalého městečka. Najde si trapného kamaráda a zamiluje se do sousedovic dcérečky. Idylku narušuje její podivínský otec (přesný Jack Black), z něhož se vyklube R. L. Stine, slavný spisovatel hororové série Husí kůže. Mimochodem, jedná se o postavu reálného spisovatele dětských strašidelných novel, které jsou hlavně za oceánem stále dost populární. Ale zpět k příběhu - shodou nepravděpodobných okolností a logických chyb se rozjíždí klišovitý řetězec událostí, kde hraje prim mladá láska, ohrané vtípky a uprchlá monstra z hororových knížek.
Audiovizuál husí kůže je dostatečně pestrý, aby udržel pozornost. Repertoár příšer je přesně takový, jaký byste čekali - sněžný muž, obří hmyz, zombíci, mumie, vlkodlaci, oživlé loutky, ufoni, zabijáčtí klauni… Plejáda nepřátel je pohříchu tak široká, že jen málo z nich dostane skutečný prostor k tomu, aby byli zábavní. Ale už jen jejich přítomnost drží u druhé, příběhově dost nenápadité polovině filmu víčka nahoře, takže buďme rádi aspoň za to. Danny Elfman oprášil své strašidelné soundtracky z Burtonových filmů a už jen to stačí, aby byla hudební složka výrazná a pro fanouška potěšující. Ale hudba i tak (stejně jako zbytek filmu) nepřekvapí.
Husí kůže se tedy nekoná a zbývá vcelku zbytečný film, na který si po skončení ani nevzpomenete. Málokdy je lehce nadprůměrné šestkové hodnocení tak na místě - nelogičnost a absence překvapení jsou vyváženy solidním tempem, efekty a koneckonců i příjemnou rodinnou atmoškou. Tenhle mix si na sebe ale pohodlně vydělá, a i když o dvojku nikdo stát nebude, v Sony si na tuhle duchařinu rádi vzpomenou na konci fiskálu. A my ostatní se pokorně vrátíme k Jumanji na dévédéčku.
O FILMU
S více než 400 miliony prodanými kusy je knižní série Husí kůže jednou z nejúspěšnějších knižních sérií v historii. Tyto pozoruhodné příběhy jsou bestsellerem již po několik generací. Nyní nový snímek Husí kůže společností Columbia Pictures a Sony Pictures Animation přivádí tuto sérii také na filmová plátna a kombinuje tucty slavných výtvorů jejího autora R. L. Stinea do jediného napínavého příběhu s Jackem Blackem v roli jejího slavného autora.
Podle producentky Deborah Forte je velice snadné pochopit, proč tato série oslovila čtenáře po celém světě. „Ve světě Husí kůže je zábavné nechat se vystrašit,“ míní. „Je plná dětských postav, do kterých se mohou čtenáři vžít a které se ocitají v pozoruhodných situacích. Navíc příběhy této série obvykle čtenářům nabízejí úžasná a zcela nečekaná zakončení, což děti prostě zbožňují. Husí kůže se stala fenoménem, který si dokáže získat i ty nejváhavější čtenáře.“ Forte byla prezidentkou společnosti Scholastic Media a výkonnou viceprezidentkou společnosti Scholastic, Inc., vydavatele knih ze série Husí kůže.
Zpočátku stáli tvůrci filmu - včetně režiséra Roba Lettermana, Forte a producenta Neala H. Moritze - před zapeklitou volbou: vzhledem k tomu, že celá série čítá téměř 200 různých knih, kterou z nich by si měli vybrat ke své adaptaci? Nakonec se ale odpověď dostavila: ve filmu se objeví tucty nejrůznějších Stineových výtvorů a také Stein samotný, ocitající se v centru veškerého dění. „Chtěli jsme divákům předložit něco, co pro ně bude velkolepějším zážitkem než knihy nebo televizní seriál,“ vysvětluje Forte. „Scénář musel zachycovat skutečnou podstatu knih ze série Husí kůže, ale současně divákům nabízet výjimečný filmový zážitek.“
Právě atmosféra knih byla něčím, co díky velmi pečlivé rovnováze oslovilo čtenáře mnohokrát po sobě ve stovkách knih. „Knihy z téhle série jsou strašidelné, ale ne příliš. Jsou zábavné, ale ne přehnané,“ popisuje Moritz. „Toužili jsme po příběhu, který by dokázal oslovit dětské diváky, a užít si zábavu s Jackem Blackem v roli R. L. Stinea. Jack dokáže odlehčit jakoukoliv situaci.“
„Kombinace humoru a děsu je naprosto ideální, obojí se k sobě skvěle hodí,“ říká Black. S ohledem na tuto skutečnost se tvůrci filmu snažili napodobit dokonalou kombinaci zábavného dobrodružství s tou pravou dávkou napětí, kterou knihy obsahují. A podle Blacka to bylo na doporučení samotného R. L. Stinea. „Když jsme se s R. L. Stinem setkali poprvé, dal nám jedinou radu - zachovat atmosféru knih. Scénář se mu moc líbil, byl nadšený z toho, že ho budu hrát já, a dostali jsme jeho oficiální požehnání.“
„To bylo pro mě ze všeho nejdůležitější - kombinuje v sobě film strašidelné prvky s humorem tak jako knihy? Je knihám důstojným společníkem? Musí v něm být dost humoru a musí obsahovat nejrůznější zvraty,“ říká R. L. Stine. „Vždycky jsem o knihách ze série Husí kůže hovořil jako o 'bezpečných strašidelných příbězích', protože děti vědí, co od nich mohou čekat. Po celou dobu, co knihu budou číst, se budou cítit v bezpečí, ale přitom se vydají na děsivá dobrodružství. Takže jsem měl velkou radost, když jsem si scénář přečetl a působil přesně jako knihy.“
„Atmosféra filmu byla jedním z jeho nejdůležitějších prvků, a byla tím nejnáročnějším, co jsme museli zvládnout,“ říká Letterman. „Mám moc rád staré filmy společnosti Amblin, a důvodem je to, že jsou velice pevně zasazené do skutečného světa. Všichni jejich dětští hrdinové mají reálné problémy, které jsou skutečným dětem blízké. A pak do jejich světa vstoupí něco nadpřirozeného nebo kouzelného nebo z vesmíru a vznikne působivý příběh, protože celý svět toho filmu vychází z reality. To tvořilo velkou část atmosféry Husí kůže, která pro mě byla velice důležitá.“
„Dalším úkolem bylo vyvážit humor a napětí, ujistit se, že náš film nebude pro děti příliš strašidelný, ale pořád bude obsahovat zábavné děsivé prvky, kterými se tahle knižní série proslavila,“ pokračuje Letterman.
Black ve filmu čelí celé řadě slavných Stineových výtvorů. Kdykoliv to bylo možné, vyrobili tvůrci filmu příšery fyzicky, za použití make-upu a speciálních efektů. „Pokud se jednalo o příšeru, kterou bylo možná skutečně fyzicky realizovat, udělali jsme to,“ říká Rob Letterman. „Pár z nich je čistě počítačových a několik jich v sobě kombinuje praktické triky a počítačovou grafiku, ale věděli jsme, že jich co největší množství musíme vytvořit doopravdy. Nechtěl jsem, aby naše příšery působily trapně zjednodušeně nebo jako z animované grotesky. Bylo mi jasné, že po stránce hereckých výkonů by pro herce bylo nejlepší, kdyby měli k dispozici něco, na co mohou svůj herecký výkon upřít - a právě díky tomu náš film působí skvěle, protože v něm kouzlo knižní série skutečně ožívá.“
V čele všech příšer kráčí hlavní padouch filmu, Stineův nejpopulárnější výtvor: panák Slappy. Ve filmu je Stineovým alter egem a mozkem celé zákeřné operace. Tvůrci filmu oslovili společnost Ironhead Studio, aby jim navrhla a vytvořila skutečnou funkční břichomluveckou loutku - takovou, která by v mnoha ohledech připomínala Jacka Blacka. Jednalo se o zcela kompletně ručně ovládanou loutku - bez jakékoliv elektroniky - kterou ovládal Avery Lee Jones, jenž tuto úlohu získal na základě celonárodních konkurzů. Jones mohl Slappyho ovládat ručními ovládacími prvky ve všech ohledech: točit hlavou ze strany na stranu nebo i kolem dokola, ovládat ústa, hýbat očima, mrkat, otvírat oči dokořán či pohybovat obočím. Dohled na provoz loutky s cílem zajistit její stoprocentní funkčnost pak měl Jake McKinnon ze společnosti Ironhead Studios.
Jádro celého filmu tvoří Jack Black v roli R. L. Stinea. Říká, že se snažil o to, aby byl Stine zcela ojedinělou postavou. „Když jsem si scénář párkrát přečetl, získal jsem pocit, že tahle postava musí vypadat a mluvit jinak, než já - nebylo možné připustit, aby se teď týpek ze Śkoly ro(c)ku teď pokoušel být R. L. Stine,“ říká. „Ne, muselo se jednat o postavu, kterou jsem dosud neztvárnil, o někoho, jehož činy mají větší váhu, o uznávaného spisovatele. Takže jsem začal pracovat na jeho hlasu a rozhodl jsem se, že mu dám tak trochu přízvuk ve stylu Orsona Wellse. Chtěl jsem, aby působil jako někdo se zálibou v sofistikovanější věcech.“
Blackova postava se samozřejmě ani vzdáleně nepodobá skutečného R. L. Stineovi, který je ve skutečnosti poměrně vtipný. „Mám rád postavy, do kterých se mohu skutečně ponořit, ztratit se v nich,“ říká Black. „Když přijdu s nějakým přízvukem nebo postavou, která se nechová jako já, získávám svobodu dělat věci, které bych normálně nedělal - když mám pocit, že hraji sám sebe, stydím se říkat některé dialogy nebo dělat některé věci. Když se schováte za jinou tváří a jiným hlasem, umožňuje vám to lépe se vyjadřovat.“
Ve výsledku proto nezáleží na tom, že se jeho Stine tomu skutečnému vůbec nepodobá - Blackova postava je úžasná a pro tento film naprosto dokonalá. „Nejzábavnějšími prvky mojí postavy jsou marnivost a pýcha v to, co dokázal,“ prozrazuje Black. „Měl celou řadu příležitostí povýšeně druhým - a zejména Champovi - dávat najevo, že je lepší než oni. Snaží se zabránit lásce mezi Zackem a Hannah, a domnívá se, že Champ je pitomec, ale tak je zkrátka celý film vystavěný - právě tihle lidé se stávají jeho nejlepšími kamarády.“
„S Jackem jsem spolupracoval už potřetí, takže jsme si na sebe už dost zvykli,“ říká Letterman. „Bylo skvělé sledovat, jak se s touhle rolí vypořádává, protože vím, že je to herec s klasickým vzděláním a výtečnými hereckými schopnostmi, ale zbytek světa v něm vždy vidí jen komedianta Jacka Blacka. Takže bylo fajn umožnit mu uplatnit obojí, a také to velice prospělo filmu, protože Jack pomáhá udržovat jeho atmosféru - svou přítomností divákům sděluje, že je film vhodný i pro děti, ale současně je zkrátka možné, že občas půjde trochu do tuhého.“
Po boku Jacka Blacka se ve filmu objevuje trojice mladých začínajících herců: Dylan Minnette coby Zach, Odeya Rush jako Hannah a Ryan Lee coby Champ. Protože tato čtveřice ve filmu spojí své síly, aby společně znovu polapili uprchlé příšery, bylo velice důležité, aby herci nejenom dokázali své role zvládat, ale aby také na plátně fungoval jejich vzájemný vztah. Proto se Letterman s herci sešel nejen jednotlivě, ale požádal je o skupinové zkoušky nejprve v trojici a posléze i s Jackem Blackem, aby měl jistotu, že jejich vzájemný vztah působí skutečně správně.
Na škodu samozřejmě nebyla ani skutečnost, že Minnette je fanouškem Husí kůže a přečetl již přes šedesát (dle jeho vlastních slov) knih z této série. „Všechny ty příšery znám - sněžného muže z Pasadeny, vlkodlaka z bažin, oživlou figurínu...mojí nejoblíbenější knihou z celé série je Say Cheese And Die, ale The Haunted School byla také strašidelná.“
Minnette taktéž naprosto souhlasí s volbou Slappyho coby hlavního padoucha filmu. „Koho by neděsila oživlá, zlá břichomluvecká loutka?“ ptá se. „Vidět Slappyho na vlastní oči bylo fascinující. Avery - loutkář, který měl na starosti Slappyho grimasy - dokázal zařídit, že jste měli dojem, že sledujete skutečnou živou bytost. Přesně takhle jsem si Slappyho v knížkách představoval.“
Minnette prohlašuje, že stejně jako v případě celé řady knih z této série se i v případě filmu Zach potýká se zcela běžnými problémy obyčejného kluka, dokud mu do života nevstoupí příšery. „Zach se zrovna přestěhoval z New Yorku do Madisonu v Delaware. Nechce město ani své kamarády opustit - je zvyklý na život ve městě a teď by měl začít život ve městě, ve kterém podle něj prakticky nikdo nežije,“ vysvětluje. „Navzdory přátelství s Hannah a Champem je nucen se s touhle situací vyrovnat - stejně jako se musí vypořádat s hrozbou desítek příšer, které na jeho nový domov útočí.“
Hannah ztvárnila Odeya Rush, herečka, která se narodila ve Spojených státech a vyrůstala v Izraeli. „Hannah je Stineova dcera,“ popisuje Rush. „Její otec je chorobně starostlivý - celý život se stěhují z místa na místo - a ona nemá moc kamarádů. Snaží se ji držet mimo dosah okolního světa. Když se do vedlejšího domu přistěhuje Zach, není Hannah víceméně vůbec zvyklá na kontakt s někým, kdo je ve stejném věku, takže stěží potlačuje své nadšení, ale přesto je velice obezřetná a musí si ho nejprve prověřit, protože na takové věci zkrátka není zvyklá.“
Podle Rush bylo kromě hereckých povinností samotných velice zajímavé i jen ocitnout se na natáčení filmu Husí kůže. „Například obědy byly legrační. Chcete se najíst, a ve frontě na jídlo stojí ledoví lidé nebo dívka s prokletou maskou. Sedíte na maskérském křesle a vedle vás na tom druhém sedí klaun, nebo někdo celý od krve. Bylo to dost bláznivé.“
Ryan Lee, který se proslavil zejména svou rolí v televizním seriálu Trophy Wife a vedlejšími rolemi ve filmech Super 8 a Čtyřicítka na krku, si zahrál Champa, Zachova jediného kamaráda v jeho novém bydlišti a strašpytla, který si ze setkání s oživlými příšerami odnese víc než pouze husí kůži. (Naštěstí má srdce na svém místě a dokáže se s takovou situací nakonec vypořádat.) „Stará se fotbalovému týmu o výstroj,“ vysvětluje Lee. „Je hrozně nešikovný...soucítíte s ním. Ale ve finále se dokáže se zmatkem a příšerami vypořádat a ukáže, co v něm doopravdy je.“
„Champ hraje ve filmu komediální roli na odlehčení, ale je to současně naprosto skvělá role,“ pokračuje Lee. „Například tu máme scénu, která je poněkud vypjatá - plížíme se potají do Stineova domu, pochopitelně tam nemáme co dělat, a jak se tak plížíme strašidelně vyhlížející chodbou, zeptám se šeptem Zacha, jestli si myslí, že by se Stine zlobil, kdybychom si u něj odskočili na záchod. Právě takové situace dokáží strašidelné scény odlehčit a vy se můžete trochu uvolnit, což je skvělé.“
Na Oscara nominovaná Amy Ryan se ujímá role Gail, Zachovy matky. „Gail je osamělá matka, která před nedávnem ovdověla, a pochází z New Yorku. Touží po novém začátku, takže se se svým synem Zachem přestěhuje do idylického městečka, které působí velice poklidným dojmem,“ vysvětluje. „Mají ze Zachem skvělý smysl pro humor a neustále si jeden druhého dobírají. Je to sympatická matka - ale Zach je zkrátka typický teenager, který nestojí o to, aby ho někdo viděl u školy v doprovodu matky, ačkoliv tam ona pracuje. Hned prvního dne v jejím novém zaměstnání na pozici zástupkyně ředitele se začnou dít neuvěřitelné věci. Čeká na ni největší překvapení jejího života. Její nový domov je lecčím, jen ne idylickým a poklidným místem.“
Komička Jillian Bell, která se podílela na seriálu stanice Comedy Central Workaholics a její scéna ve filmu 22 Jump Street ji vystřelila na cestu ke slávě, představuje Lorraine, Gailinu sestru a Zachovu tetu.
Bell, stejně jako Minnette, byla v dětství fanynkou této knižní série. „Byla jsem tím dítětem, které v den, kdy má vyjít nějaká knížka, vstane v sedm ráno a jde si stoupnout do fronty v knihkupectví, aby si ji mohlo koupit, a ještě ten den večer ji přečte. Byla jsem jimi posedlá.“
Tvůrcům filmu Bell dokonce složila velký kompliment. „Má přečtené úplně všechny knížky z téhle série. Když si přečetla scénář, prohlásila, že ho rozhodně schvaluje, že scenáristé odvedli skutečně poctivou práci. Společně s Dylanem byli během natáčení našimi odborníky na celou sérii.“
Bell byla také nadšena z jisté skutečnosti, související s její postavou. „Když mi film popisovali, prozradili mi, že moje postava R. L. Stinea tajně miluje. Já se jich zeptala, jestli se R. L. Stine ve filmu skutečně objeví. A oni prohlásili, že ne, že ho představuje Jack Black. Na to jsem opáčila, že to je více než uspokojivá náhrada.“
Hlavními hrdiny snímku Husí kůže jsou ale nejen fiktivní obyvatelé města Madison v Delaware, ale také stvoření, kterým dala vzniknou představivost R. L. Stinea. Když režisér Rob Letterman plánoval, jak těmto stvořením vdechnout život, bylo pro něj důležité, aby mohl co nejlépe kombinovat skutečné herecké výkony s počítačovou animací. Některá ze stvoření měla být fyzicky přítomna během natáčení a zaznamenána klasickou cestou, jiná měla naopak vzniknout až prostřednictvím počítačů, a další v sobě měla dokonce oba přístupy kombinovat.
„Věděli jsme, že by bylo úžasné, kdybychom co největší množství záběrů mohli natočit přímo naživo,“ popisuje Letterman. „Nechtěl jsem, aby příšery působily jako nějaký animovaný film. Děti jsou velice inteligentní a já nechtěl jejich inteligenci snižovat něčím podobným. Pokud ta stvoření skutečně budou existovat, bude vše nejenom vypadat velice dobře, ale pomůže to i hercům, kteří budou mít k dispozici něco, na co by mohli přímo reagovat.“
Letterman velice záhy při práci na příšerách navázal spolupráci s výtvarníkem Carlosem Huantem, zkušeným ilustrátorem a výtvarníkem příšer, který se podílel na filmech jako Muži v černém, Velký Joe, Hellboy, Válka světů, Kronika rodu Spiderwicků a Alenka v kraji divů, ale také na animovaném seriálu Krotitelé duchů. Později v průběhu natáčení pak jeho návrhy převedli do fyzické podoby vedoucí oddělení masek Fionagh Cush, výtvarník masek a efektů Stephen Prouty, vedoucí oddělení vlásenkářů Adruitha Lee a kostymérka Judianna Makovsky.
„Byla to práce snů,“ míní Prouty. „Málokdy se vám poštěstí to, že po vás někdo chce, abyste vytvořili armádu příšer. Scénář byl ohromně inteligentní a zábavný a okamžitě mě zaujal.“ „Vyšli jsme z koncepčních návrhů a následně jsme je převedli do trojrozměrné podoby forem na masky a další prvky,“ popisuje Cush. „Během našich testů jsme zjistili, že některé z návrhů byly až příliš strašidelné a jiné zase nebyly strašidelné dost. Museli jsme najít zlatou střední cestu.“
Museli například vytvořit osm ghúlů, kteří se objevují ve scénách na hřbitově a následně také během velkého finálního útoku. Jejich představitelům byly na tváře nalepeny jednotlivé kousky speciálně vytvořených latexových masek tak, aby vypadali jako zombies. Každá část masky byla vyrobena z lékařského silikonu a její výroba trvala celý jeden den. Pro každý natáčecí den pak bylo třeba použít zcela novou masku. Dlouhé a strašidelné prsty ghúlů ručně vyrobili členové dílny pro speciální efekty. Celkem odlili 1500 jednotlivých prstů, které následně ručně nabarvili a natřeli bezbarvým lakem na nehty. Jeden prst bylo možno použít maximálně třikrát.
Představitelé ghúlů byli s pohyby zombies velice dobře seznámeni, protože řada z nich už v minulosti ztvárnila nemrtvé v seriálu Živí mrtví. Příprava jednoho ghúla na natáčení trvala tři a půl hodiny a obnášela nanesení všech dílů masky, vytvoření patřičného účesu a oblečení zašlého starého kostýmu, který byl pro každého z nich zvolen specificky tak, aby odpovídal jeho vzhledu a osobnosti.
„Když během natáčení scény na hřbitově ghúlové ožili, působilo to ohromně realisticky a bylo to velice děsivé,“ popisuje Odeya Rush. „Nemohla jsem uvěřit tomu, co vidím.“ Další ze skutečných příšer je hadí dáma, která je charakteristická svým šupinatým obličejem, dlouhými blonďatými vlasy, spletenými do copánků a přiléhavým, kovově lesklým oděvem. Transformace její představitelky v hadí dámu trvala celkem tři hodiny. Některé z detailů této proměny byly velice sofistikované, a jiné překvapivě prosté - například její oči, vyrobené z polarizačních skel slunečních brýlí, které bylo možno snadno nasadit do okolní masky. Na její paruce pracoval tým tří lidí celkem 90 hodin.
Proutyho nejoblíbenější příšerou byla příšera z bažin - která byla do filmu zahrnuta až poměrně pozdě především proto, že se Lettermanovi velice zalíbil návrh, který pro ni Prouty vypracoval. Aby vytvořil její kostým, vymyslel Prouty látku, vycházející z maskovacích sítí loveckých obleků - každé vlákno bylo ručně všito do velice jemné látkové osnovy. Hlava příšery z bažin byla z pěnového polystyrenu a byla zavěšena na konzoli, na které se mohla při každém pohybu volně pohupovat.
Herec v kostýmu příšery z bažin měřil dva metry a nosil boty velikosti 50. Zajímavost pro fanoušky Husí kůže: představitelé příšery z bažin a hadí dámy spolu ve skutečnosti chodí. Tým návrhářů se nepříliš překvapivě soustředil na drobné detaily, jakými jsou oči nebo paruky a účesy. Například egyptská kněžka měla tyrkysové neprůhledné kontaktní čočky a v obočí měla pomocí hieroglyfů napsáno „Husí kůže“. Cronby, 90 cm vysoký zlý skřítek, nosil červené gelové kontaktní čočky. Zlý klaun měl kontaktní čočky žluté a svítící, a šílený elektrizující účes dr. Shocka trčel na všechny strany díky použití aviváže na praní.
Kostým a masku mumie pro film navrhla společnost Ironhead Studio z Los Angeles. Děsivé zuby, propadlé oči a zlaté a smaragdové ozdoby děsily každého, kdo s ní zkřížil cestu. Během natáčení bylo také na place možno potkat partu obtloustlých upírů, šamana, pomalovaného hlínou a s kostí v nose, Madam Doom, která byla vybavena zářící křišťálovou koulí a měla umělou špičatou bradu, kata, piráta, kterému skutečně chyběla noha, pár strašidel s fialovými obličeji, dva strašáky, příšeru s dýňovou hlavou a na chůdách či prokletou masku.
A nejděsivější výtvor? Zeptejte se Dylana Minnette, Odeyi Rush a Ryana Leeho a dostanete jedinou společnou odpověď - klaun. Jeho představitel během natáčení nikdy nevypadl z role a byl skutečně nepředstavitelně děsivý.
Ve filmu dojde ke zmražení několika osob. Pro potřeby filmu byly vytvořeny návrhy podoby celkem dvanácti různých zmrzlých lidí, mimo jiné Timothyho Simonse coby důstojníka Stevense, Amandy Lund v roli důstojnice Brooksové a Jillian Bell v roli tety Lorraine. Pro každou ze zmrzlých osob byla vyrobena speciální paruka s rampouchy.
Adruitha Lee, Oscarem oceněná vedoucí týmu vlásenkářů, o tom říká: „Bylo velice náročné najít ty správné materiály, díky kterým by vlasy vypadaly skutečně jako zmražené. Ptala jsem se svých kolegů a žádala je o jejich utajované recepty, ale žádný z nich pro naše potřeby nevyhovoval. Pak jsem dostala spásný nápad, vydala se do obchodu s potřebami pro domácnost, nakoupila dvanáct tub bílého a čirého tmelu a začala paruky natírat tím. Šlo o experiment - a naštěstí to zabralo!“
Výroba čtrnácti paruk trvala vlásenkářům celkem čtyři týdny. „Než jsme jednotlivé paruky podrobili procesu 'zmražení', upravili jsme je tak, aby stylově odpovídaly účesům jednotlivých herců,“ popisuje Lee. Oddělení masek muselo také vytvořit rampouchy, které dotyčným visí z různých částí obličeje, a pro jejich tvorbu jeho pracovníci použili čiré plexisklo a vakuově tvarovaný plast.
Pokud jde o prokleté auto, rozhodl se Rob Letterman sáhnout po staré klasice a zvolil černý Lincoln Continental Mark III z roku 1969. Tohle přes dvě tuny těžké dvoumístné kupé je velice známé svou čelní maskou, která připomíná vozy Rolls Royce. Pro potřeby natáčení byly použity dva identické vozy, pocházející z Floridy a Georgie. Do jednoho z nich nainstaloval tým speciálních efektů elektrický systém, díky kterému maska auta zdánlivě žhnula.
Postavy a obsazení
• Dylan Minnette - Zach
• Jack Black - Stine
• Ryan Lee - Champ
• Odeya Rush - Hannah
• Ella Wahlestedt - Anna
• Amy Ryan - Gale
• Jillian Bell - Lorraine
• Halston Sage - Taylor
• Ken Marino - trenér Carr
• Steven Krueger - Davidson
• Timothy Simons - důstojník Stevens
• E. Roger Mitchell - major
• Karan Soni - pan Rooney
• Benjamin Papac - Seth (neuveden)
• London Summers - středoškolačka
Ocenění
The Saturn Awards
2016 - Nejlepší fantasy (nominace)
DABING
V českém znění: Petr Lněnička - Jack Black (R.L. Stine / Slappy / Neviditelný kluk), Anna Marie Jurková - Odeya Rush (Hannah Stineová), Oldřich Hajlich - Dylan Minnette (Zach Cooper), Petr Neskusil - Timothy Simons (Stevens), Lucie Benešová - Amy Ryan (Gale Cooperová), Kristina Jelínková - Jillian Bell (Lorraine Cooperová), Jindřich Žampa - Ryan Lee (Champ), Petr Gelnar - Keith Arthur Bolden (ředitel Garrison), Ladislav Novák - Steven Krueger (Davidson), Rozita Erbanová - Halston Sage (Taylor), Svatopluk Schuller - Ken Marino (Carr), Tomáš Borůvka, Martina Kechnerová, Jan Szymik, Martin Sucharda, Martina Bucková, Tomáš Hospodský, Petr Hrach, Kateřina Langerová, Martin Svejštil
Překlad: Jakub Racek
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Roman Čadek
Výsledný mix: Pavel Rejholec - SoundSquare
Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák
Vyrobilo studio LS Productions - 2015
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 12.11.2015 Falcon
Premiéra USA: 16.10.2015 Columbia Pictures US
Premiéra Austrálie: 13.1.2016 Roadshow Entertainment
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 16.3.2016 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 16.3.2016 Bontonfilm
Tržby v ČR - Kč 7 313 929
Tržby celkem - $ 155 903 111
Návštěvnost v ČR 52 677
Náklady (Rozpočet) - $ 58 000 000
FILMY V SÉRII
Husí kůže gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0225/
Dobrodružný / Komedie, USA / Austrálie, 2015
Režie: Rob Letterman, Hrají: Jack Black, Dylan Minnette
Husí kůže 2: Ukradený Halloween gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0224/
Dobrodružný / Komedie, USA, 2018
Režie: Ari Sandel, Hrají: Madison Iseman, Wendi McLendon-Covey
„Začnete věřit na příšery.“
OBSAH
Teenager Zach Cooper (Dylan Minnette) je znechucen tím, že se z velkého města musel přestěhovat do malého městečka. Zjišťuje ale, že vše má i své světlé stránky - setkává se totiž s krásnou dívkou Hannou (Odeva Rush), která žije v sousedním domě. Ale i v těch nejprosluněnějších končinách občas slunce zajde za mraky, a ty Zachovy se objevují ve chvíli, kdy zjišťuje, že Hannah má tajemného otce, ze kterého se vyklube R. L. Stine (Jack Black), autor série bestsellerů s názvem Goosebumps. Ukazuje se, že existují reálné důvody, proč je Stine takový podivín... Je totiž vězněm své vlastní představivosti. Příšery, kterými se jeho knihy proslavily, jsou skutečné, a Stine své čtenáře chrání tím, že tato monstra drží uvězněná ve svých knihách. Když Zach neúmyslně příšery z rukopisů vypustí a ty začnou terorizovat celé městečko, je na Stineovi, Zachovi a Hannah, aby je znovu vrátili do knih, kam patří.(Falcon)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Uznávám, že na druhé shlédnutí se tento film tváří daleko přívětivěji než když jsem ho viděl poprvé. Poprvé mě rozčilovali hlavně ti haranti, u kterých se to moc nezměnilo. Na druhou stranu musím uznat, že během sledování jsem si přišel jak kdybych v dětství koukal na Jumanji. A tím si mě nakonec získal. Husí kůže možná není nejlepší fantasy hororová komedie, ale pořád je to něco, co se dnes moc netočí. A hlavně to má i občasný vtip (hlavně fízlové), pěkné efekty, nápaditý příběh a Jacka Blacka. (Malarkey) 3*
Hu(p)sina? Ani moc ne. Klasická teenage oťukávačka při které Občan Black či ten mutující nerd s předkusem občas vypotí vtípek a mezi tím víří digitální mrdník ala posledních patnáct minut Chaty v horách, jen samozřejmě v jakési kinder-friendly verzi jako by Sony obejmula urnu strýčka Disneyho. Není to sice průser o velikosti Gulliverovy ranní stolice, ale reputaci v oboru hraných filmů si Letterman příliš nevylepšil.. Co se týká mých soukromých děsů, byl tam jenom klaun. Na obřího pavouka, Michala Davida a filmy Marie Poledňákové naštěstí nedošlo.. (Gilmour93) 3*
Co když ožijí ty nejhororovější postavy z knih jednoho spisovatele, který nemá ve svých knihách snad ani jedinou kladnou postavu? Může to být velká sranda, ale taky velký průšvih. V tomto případě film zůstal někde mezi tím. Nebyl to úplně odvaz ani něco, co by mě ohromilo, ale nejednalo se ani o průšvih. Jack Black je ve své roli fajn, teenageři jsou vcelku snesitelní, a panoptikum hororových postav je nesmírně bohaté, zajímavé a mnohdy i fascinující. Takže pak jde jen o to, nakolik zajímavý je samotný scénář. Ten sice tak nějak uplynul, aniž by nudil, ale zůstal mi z něj jen pocit ve stylu fajn, viděl jsem další hororovou komedii, a za chvíli mi z ní zbudou v paměti jen střípky. Což je vlastně celkem škoda, protože myslím, že potenciál tam byl, ale na druhou stranu nevím, jestli to šlo uchopit nějak lépe. Ve výsledku film považuji za průměrný a získává ode mne tři hvězdy. (freddy) 3*
VELKÁ RECENZE
To jsem to zase jednou chytil. Co psát o filmu, který je podle všech papírových předpokladů zcela průměrný a zajímavý asi jako jakékoli jiné generické rodinné fantasy? Vy si ale něco asi přečíst chcete, takže si to probereme trochu obšírněji.
Husí kůže navazuje na tradici rodinných pohádkových filmů, které byly zejména v devadesátkách celkem populární. Což je samo o sobě příjemné, protože většina rodinné zábavy se šoupla směrem k animákům. Hrdinou příběhu je znuděný teenager, který se s matkou přestěhuje do standardního ospalého městečka. Najde si trapného kamaráda a zamiluje se do sousedovic dcérečky. Idylku narušuje její podivínský otec (přesný Jack Black), z něhož se vyklube R. L. Stine, slavný spisovatel hororové série Husí kůže. Mimochodem, jedná se o postavu reálného spisovatele dětských strašidelných novel, které jsou hlavně za oceánem stále dost populární. Ale zpět k příběhu - shodou nepravděpodobných okolností a logických chyb se rozjíždí klišovitý řetězec událostí, kde hraje prim mladá láska, ohrané vtípky a uprchlá monstra z hororových knížek.
Audiovizuál husí kůže je dostatečně pestrý, aby udržel pozornost. Repertoár příšer je přesně takový, jaký byste čekali - sněžný muž, obří hmyz, zombíci, mumie, vlkodlaci, oživlé loutky, ufoni, zabijáčtí klauni… Plejáda nepřátel je pohříchu tak široká, že jen málo z nich dostane skutečný prostor k tomu, aby byli zábavní. Ale už jen jejich přítomnost drží u druhé, příběhově dost nenápadité polovině filmu víčka nahoře, takže buďme rádi aspoň za to. Danny Elfman oprášil své strašidelné soundtracky z Burtonových filmů a už jen to stačí, aby byla hudební složka výrazná a pro fanouška potěšující. Ale hudba i tak (stejně jako zbytek filmu) nepřekvapí.
Husí kůže se tedy nekoná a zbývá vcelku zbytečný film, na který si po skončení ani nevzpomenete. Málokdy je lehce nadprůměrné šestkové hodnocení tak na místě - nelogičnost a absence překvapení jsou vyváženy solidním tempem, efekty a koneckonců i příjemnou rodinnou atmoškou. Tenhle mix si na sebe ale pohodlně vydělá, a i když o dvojku nikdo stát nebude, v Sony si na tuhle duchařinu rádi vzpomenou na konci fiskálu. A my ostatní se pokorně vrátíme k Jumanji na dévédéčku.
O FILMU
S více než 400 miliony prodanými kusy je knižní série Husí kůže jednou z nejúspěšnějších knižních sérií v historii. Tyto pozoruhodné příběhy jsou bestsellerem již po několik generací. Nyní nový snímek Husí kůže společností Columbia Pictures a Sony Pictures Animation přivádí tuto sérii také na filmová plátna a kombinuje tucty slavných výtvorů jejího autora R. L. Stinea do jediného napínavého příběhu s Jackem Blackem v roli jejího slavného autora.
Podle producentky Deborah Forte je velice snadné pochopit, proč tato série oslovila čtenáře po celém světě. „Ve světě Husí kůže je zábavné nechat se vystrašit,“ míní. „Je plná dětských postav, do kterých se mohou čtenáři vžít a které se ocitají v pozoruhodných situacích. Navíc příběhy této série obvykle čtenářům nabízejí úžasná a zcela nečekaná zakončení, což děti prostě zbožňují. Husí kůže se stala fenoménem, který si dokáže získat i ty nejváhavější čtenáře.“ Forte byla prezidentkou společnosti Scholastic Media a výkonnou viceprezidentkou společnosti Scholastic, Inc., vydavatele knih ze série Husí kůže.
Zpočátku stáli tvůrci filmu - včetně režiséra Roba Lettermana, Forte a producenta Neala H. Moritze - před zapeklitou volbou: vzhledem k tomu, že celá série čítá téměř 200 různých knih, kterou z nich by si měli vybrat ke své adaptaci? Nakonec se ale odpověď dostavila: ve filmu se objeví tucty nejrůznějších Stineových výtvorů a také Stein samotný, ocitající se v centru veškerého dění. „Chtěli jsme divákům předložit něco, co pro ně bude velkolepějším zážitkem než knihy nebo televizní seriál,“ vysvětluje Forte. „Scénář musel zachycovat skutečnou podstatu knih ze série Husí kůže, ale současně divákům nabízet výjimečný filmový zážitek.“
Právě atmosféra knih byla něčím, co díky velmi pečlivé rovnováze oslovilo čtenáře mnohokrát po sobě ve stovkách knih. „Knihy z téhle série jsou strašidelné, ale ne příliš. Jsou zábavné, ale ne přehnané,“ popisuje Moritz. „Toužili jsme po příběhu, který by dokázal oslovit dětské diváky, a užít si zábavu s Jackem Blackem v roli R. L. Stinea. Jack dokáže odlehčit jakoukoliv situaci.“
„Kombinace humoru a děsu je naprosto ideální, obojí se k sobě skvěle hodí,“ říká Black. S ohledem na tuto skutečnost se tvůrci filmu snažili napodobit dokonalou kombinaci zábavného dobrodružství s tou pravou dávkou napětí, kterou knihy obsahují. A podle Blacka to bylo na doporučení samotného R. L. Stinea. „Když jsme se s R. L. Stinem setkali poprvé, dal nám jedinou radu - zachovat atmosféru knih. Scénář se mu moc líbil, byl nadšený z toho, že ho budu hrát já, a dostali jsme jeho oficiální požehnání.“
„To bylo pro mě ze všeho nejdůležitější - kombinuje v sobě film strašidelné prvky s humorem tak jako knihy? Je knihám důstojným společníkem? Musí v něm být dost humoru a musí obsahovat nejrůznější zvraty,“ říká R. L. Stine. „Vždycky jsem o knihách ze série Husí kůže hovořil jako o 'bezpečných strašidelných příbězích', protože děti vědí, co od nich mohou čekat. Po celou dobu, co knihu budou číst, se budou cítit v bezpečí, ale přitom se vydají na děsivá dobrodružství. Takže jsem měl velkou radost, když jsem si scénář přečetl a působil přesně jako knihy.“
„Atmosféra filmu byla jedním z jeho nejdůležitějších prvků, a byla tím nejnáročnějším, co jsme museli zvládnout,“ říká Letterman. „Mám moc rád staré filmy společnosti Amblin, a důvodem je to, že jsou velice pevně zasazené do skutečného světa. Všichni jejich dětští hrdinové mají reálné problémy, které jsou skutečným dětem blízké. A pak do jejich světa vstoupí něco nadpřirozeného nebo kouzelného nebo z vesmíru a vznikne působivý příběh, protože celý svět toho filmu vychází z reality. To tvořilo velkou část atmosféry Husí kůže, která pro mě byla velice důležitá.“
„Dalším úkolem bylo vyvážit humor a napětí, ujistit se, že náš film nebude pro děti příliš strašidelný, ale pořád bude obsahovat zábavné děsivé prvky, kterými se tahle knižní série proslavila,“ pokračuje Letterman.
Black ve filmu čelí celé řadě slavných Stineových výtvorů. Kdykoliv to bylo možné, vyrobili tvůrci filmu příšery fyzicky, za použití make-upu a speciálních efektů. „Pokud se jednalo o příšeru, kterou bylo možná skutečně fyzicky realizovat, udělali jsme to,“ říká Rob Letterman. „Pár z nich je čistě počítačových a několik jich v sobě kombinuje praktické triky a počítačovou grafiku, ale věděli jsme, že jich co největší množství musíme vytvořit doopravdy. Nechtěl jsem, aby naše příšery působily trapně zjednodušeně nebo jako z animované grotesky. Bylo mi jasné, že po stránce hereckých výkonů by pro herce bylo nejlepší, kdyby měli k dispozici něco, na co mohou svůj herecký výkon upřít - a právě díky tomu náš film působí skvěle, protože v něm kouzlo knižní série skutečně ožívá.“
V čele všech příšer kráčí hlavní padouch filmu, Stineův nejpopulárnější výtvor: panák Slappy. Ve filmu je Stineovým alter egem a mozkem celé zákeřné operace. Tvůrci filmu oslovili společnost Ironhead Studio, aby jim navrhla a vytvořila skutečnou funkční břichomluveckou loutku - takovou, která by v mnoha ohledech připomínala Jacka Blacka. Jednalo se o zcela kompletně ručně ovládanou loutku - bez jakékoliv elektroniky - kterou ovládal Avery Lee Jones, jenž tuto úlohu získal na základě celonárodních konkurzů. Jones mohl Slappyho ovládat ručními ovládacími prvky ve všech ohledech: točit hlavou ze strany na stranu nebo i kolem dokola, ovládat ústa, hýbat očima, mrkat, otvírat oči dokořán či pohybovat obočím. Dohled na provoz loutky s cílem zajistit její stoprocentní funkčnost pak měl Jake McKinnon ze společnosti Ironhead Studios.
Jádro celého filmu tvoří Jack Black v roli R. L. Stinea. Říká, že se snažil o to, aby byl Stine zcela ojedinělou postavou. „Když jsem si scénář párkrát přečetl, získal jsem pocit, že tahle postava musí vypadat a mluvit jinak, než já - nebylo možné připustit, aby se teď týpek ze Śkoly ro(c)ku teď pokoušel být R. L. Stine,“ říká. „Ne, muselo se jednat o postavu, kterou jsem dosud neztvárnil, o někoho, jehož činy mají větší váhu, o uznávaného spisovatele. Takže jsem začal pracovat na jeho hlasu a rozhodl jsem se, že mu dám tak trochu přízvuk ve stylu Orsona Wellse. Chtěl jsem, aby působil jako někdo se zálibou v sofistikovanější věcech.“
Blackova postava se samozřejmě ani vzdáleně nepodobá skutečného R. L. Stineovi, který je ve skutečnosti poměrně vtipný. „Mám rád postavy, do kterých se mohu skutečně ponořit, ztratit se v nich,“ říká Black. „Když přijdu s nějakým přízvukem nebo postavou, která se nechová jako já, získávám svobodu dělat věci, které bych normálně nedělal - když mám pocit, že hraji sám sebe, stydím se říkat některé dialogy nebo dělat některé věci. Když se schováte za jinou tváří a jiným hlasem, umožňuje vám to lépe se vyjadřovat.“
Ve výsledku proto nezáleží na tom, že se jeho Stine tomu skutečnému vůbec nepodobá - Blackova postava je úžasná a pro tento film naprosto dokonalá. „Nejzábavnějšími prvky mojí postavy jsou marnivost a pýcha v to, co dokázal,“ prozrazuje Black. „Měl celou řadu příležitostí povýšeně druhým - a zejména Champovi - dávat najevo, že je lepší než oni. Snaží se zabránit lásce mezi Zackem a Hannah, a domnívá se, že Champ je pitomec, ale tak je zkrátka celý film vystavěný - právě tihle lidé se stávají jeho nejlepšími kamarády.“
„S Jackem jsem spolupracoval už potřetí, takže jsme si na sebe už dost zvykli,“ říká Letterman. „Bylo skvělé sledovat, jak se s touhle rolí vypořádává, protože vím, že je to herec s klasickým vzděláním a výtečnými hereckými schopnostmi, ale zbytek světa v něm vždy vidí jen komedianta Jacka Blacka. Takže bylo fajn umožnit mu uplatnit obojí, a také to velice prospělo filmu, protože Jack pomáhá udržovat jeho atmosféru - svou přítomností divákům sděluje, že je film vhodný i pro děti, ale současně je zkrátka možné, že občas půjde trochu do tuhého.“
Po boku Jacka Blacka se ve filmu objevuje trojice mladých začínajících herců: Dylan Minnette coby Zach, Odeya Rush jako Hannah a Ryan Lee coby Champ. Protože tato čtveřice ve filmu spojí své síly, aby společně znovu polapili uprchlé příšery, bylo velice důležité, aby herci nejenom dokázali své role zvládat, ale aby také na plátně fungoval jejich vzájemný vztah. Proto se Letterman s herci sešel nejen jednotlivě, ale požádal je o skupinové zkoušky nejprve v trojici a posléze i s Jackem Blackem, aby měl jistotu, že jejich vzájemný vztah působí skutečně správně.
Na škodu samozřejmě nebyla ani skutečnost, že Minnette je fanouškem Husí kůže a přečetl již přes šedesát (dle jeho vlastních slov) knih z této série. „Všechny ty příšery znám - sněžného muže z Pasadeny, vlkodlaka z bažin, oživlou figurínu...mojí nejoblíbenější knihou z celé série je Say Cheese And Die, ale The Haunted School byla také strašidelná.“
Minnette taktéž naprosto souhlasí s volbou Slappyho coby hlavního padoucha filmu. „Koho by neděsila oživlá, zlá břichomluvecká loutka?“ ptá se. „Vidět Slappyho na vlastní oči bylo fascinující. Avery - loutkář, který měl na starosti Slappyho grimasy - dokázal zařídit, že jste měli dojem, že sledujete skutečnou živou bytost. Přesně takhle jsem si Slappyho v knížkách představoval.“
Minnette prohlašuje, že stejně jako v případě celé řady knih z této série se i v případě filmu Zach potýká se zcela běžnými problémy obyčejného kluka, dokud mu do života nevstoupí příšery. „Zach se zrovna přestěhoval z New Yorku do Madisonu v Delaware. Nechce město ani své kamarády opustit - je zvyklý na život ve městě a teď by měl začít život ve městě, ve kterém podle něj prakticky nikdo nežije,“ vysvětluje. „Navzdory přátelství s Hannah a Champem je nucen se s touhle situací vyrovnat - stejně jako se musí vypořádat s hrozbou desítek příšer, které na jeho nový domov útočí.“
Hannah ztvárnila Odeya Rush, herečka, která se narodila ve Spojených státech a vyrůstala v Izraeli. „Hannah je Stineova dcera,“ popisuje Rush. „Její otec je chorobně starostlivý - celý život se stěhují z místa na místo - a ona nemá moc kamarádů. Snaží se ji držet mimo dosah okolního světa. Když se do vedlejšího domu přistěhuje Zach, není Hannah víceméně vůbec zvyklá na kontakt s někým, kdo je ve stejném věku, takže stěží potlačuje své nadšení, ale přesto je velice obezřetná a musí si ho nejprve prověřit, protože na takové věci zkrátka není zvyklá.“
Podle Rush bylo kromě hereckých povinností samotných velice zajímavé i jen ocitnout se na natáčení filmu Husí kůže. „Například obědy byly legrační. Chcete se najíst, a ve frontě na jídlo stojí ledoví lidé nebo dívka s prokletou maskou. Sedíte na maskérském křesle a vedle vás na tom druhém sedí klaun, nebo někdo celý od krve. Bylo to dost bláznivé.“
Ryan Lee, který se proslavil zejména svou rolí v televizním seriálu Trophy Wife a vedlejšími rolemi ve filmech Super 8 a Čtyřicítka na krku, si zahrál Champa, Zachova jediného kamaráda v jeho novém bydlišti a strašpytla, který si ze setkání s oživlými příšerami odnese víc než pouze husí kůži. (Naštěstí má srdce na svém místě a dokáže se s takovou situací nakonec vypořádat.) „Stará se fotbalovému týmu o výstroj,“ vysvětluje Lee. „Je hrozně nešikovný...soucítíte s ním. Ale ve finále se dokáže se zmatkem a příšerami vypořádat a ukáže, co v něm doopravdy je.“
„Champ hraje ve filmu komediální roli na odlehčení, ale je to současně naprosto skvělá role,“ pokračuje Lee. „Například tu máme scénu, která je poněkud vypjatá - plížíme se potají do Stineova domu, pochopitelně tam nemáme co dělat, a jak se tak plížíme strašidelně vyhlížející chodbou, zeptám se šeptem Zacha, jestli si myslí, že by se Stine zlobil, kdybychom si u něj odskočili na záchod. Právě takové situace dokáží strašidelné scény odlehčit a vy se můžete trochu uvolnit, což je skvělé.“
Na Oscara nominovaná Amy Ryan se ujímá role Gail, Zachovy matky. „Gail je osamělá matka, která před nedávnem ovdověla, a pochází z New Yorku. Touží po novém začátku, takže se se svým synem Zachem přestěhuje do idylického městečka, které působí velice poklidným dojmem,“ vysvětluje. „Mají ze Zachem skvělý smysl pro humor a neustále si jeden druhého dobírají. Je to sympatická matka - ale Zach je zkrátka typický teenager, který nestojí o to, aby ho někdo viděl u školy v doprovodu matky, ačkoliv tam ona pracuje. Hned prvního dne v jejím novém zaměstnání na pozici zástupkyně ředitele se začnou dít neuvěřitelné věci. Čeká na ni největší překvapení jejího života. Její nový domov je lecčím, jen ne idylickým a poklidným místem.“
Komička Jillian Bell, která se podílela na seriálu stanice Comedy Central Workaholics a její scéna ve filmu 22 Jump Street ji vystřelila na cestu ke slávě, představuje Lorraine, Gailinu sestru a Zachovu tetu.
Bell, stejně jako Minnette, byla v dětství fanynkou této knižní série. „Byla jsem tím dítětem, které v den, kdy má vyjít nějaká knížka, vstane v sedm ráno a jde si stoupnout do fronty v knihkupectví, aby si ji mohlo koupit, a ještě ten den večer ji přečte. Byla jsem jimi posedlá.“
Tvůrcům filmu Bell dokonce složila velký kompliment. „Má přečtené úplně všechny knížky z téhle série. Když si přečetla scénář, prohlásila, že ho rozhodně schvaluje, že scenáristé odvedli skutečně poctivou práci. Společně s Dylanem byli během natáčení našimi odborníky na celou sérii.“
Bell byla také nadšena z jisté skutečnosti, související s její postavou. „Když mi film popisovali, prozradili mi, že moje postava R. L. Stinea tajně miluje. Já se jich zeptala, jestli se R. L. Stine ve filmu skutečně objeví. A oni prohlásili, že ne, že ho představuje Jack Black. Na to jsem opáčila, že to je více než uspokojivá náhrada.“
Hlavními hrdiny snímku Husí kůže jsou ale nejen fiktivní obyvatelé města Madison v Delaware, ale také stvoření, kterým dala vzniknou představivost R. L. Stinea. Když režisér Rob Letterman plánoval, jak těmto stvořením vdechnout život, bylo pro něj důležité, aby mohl co nejlépe kombinovat skutečné herecké výkony s počítačovou animací. Některá ze stvoření měla být fyzicky přítomna během natáčení a zaznamenána klasickou cestou, jiná měla naopak vzniknout až prostřednictvím počítačů, a další v sobě měla dokonce oba přístupy kombinovat.
„Věděli jsme, že by bylo úžasné, kdybychom co největší množství záběrů mohli natočit přímo naživo,“ popisuje Letterman. „Nechtěl jsem, aby příšery působily jako nějaký animovaný film. Děti jsou velice inteligentní a já nechtěl jejich inteligenci snižovat něčím podobným. Pokud ta stvoření skutečně budou existovat, bude vše nejenom vypadat velice dobře, ale pomůže to i hercům, kteří budou mít k dispozici něco, na co by mohli přímo reagovat.“
Letterman velice záhy při práci na příšerách navázal spolupráci s výtvarníkem Carlosem Huantem, zkušeným ilustrátorem a výtvarníkem příšer, který se podílel na filmech jako Muži v černém, Velký Joe, Hellboy, Válka světů, Kronika rodu Spiderwicků a Alenka v kraji divů, ale také na animovaném seriálu Krotitelé duchů. Později v průběhu natáčení pak jeho návrhy převedli do fyzické podoby vedoucí oddělení masek Fionagh Cush, výtvarník masek a efektů Stephen Prouty, vedoucí oddělení vlásenkářů Adruitha Lee a kostymérka Judianna Makovsky.
„Byla to práce snů,“ míní Prouty. „Málokdy se vám poštěstí to, že po vás někdo chce, abyste vytvořili armádu příšer. Scénář byl ohromně inteligentní a zábavný a okamžitě mě zaujal.“ „Vyšli jsme z koncepčních návrhů a následně jsme je převedli do trojrozměrné podoby forem na masky a další prvky,“ popisuje Cush. „Během našich testů jsme zjistili, že některé z návrhů byly až příliš strašidelné a jiné zase nebyly strašidelné dost. Museli jsme najít zlatou střední cestu.“
Museli například vytvořit osm ghúlů, kteří se objevují ve scénách na hřbitově a následně také během velkého finálního útoku. Jejich představitelům byly na tváře nalepeny jednotlivé kousky speciálně vytvořených latexových masek tak, aby vypadali jako zombies. Každá část masky byla vyrobena z lékařského silikonu a její výroba trvala celý jeden den. Pro každý natáčecí den pak bylo třeba použít zcela novou masku. Dlouhé a strašidelné prsty ghúlů ručně vyrobili členové dílny pro speciální efekty. Celkem odlili 1500 jednotlivých prstů, které následně ručně nabarvili a natřeli bezbarvým lakem na nehty. Jeden prst bylo možno použít maximálně třikrát.
Představitelé ghúlů byli s pohyby zombies velice dobře seznámeni, protože řada z nich už v minulosti ztvárnila nemrtvé v seriálu Živí mrtví. Příprava jednoho ghúla na natáčení trvala tři a půl hodiny a obnášela nanesení všech dílů masky, vytvoření patřičného účesu a oblečení zašlého starého kostýmu, který byl pro každého z nich zvolen specificky tak, aby odpovídal jeho vzhledu a osobnosti.
„Když během natáčení scény na hřbitově ghúlové ožili, působilo to ohromně realisticky a bylo to velice děsivé,“ popisuje Odeya Rush. „Nemohla jsem uvěřit tomu, co vidím.“ Další ze skutečných příšer je hadí dáma, která je charakteristická svým šupinatým obličejem, dlouhými blonďatými vlasy, spletenými do copánků a přiléhavým, kovově lesklým oděvem. Transformace její představitelky v hadí dámu trvala celkem tři hodiny. Některé z detailů této proměny byly velice sofistikované, a jiné překvapivě prosté - například její oči, vyrobené z polarizačních skel slunečních brýlí, které bylo možno snadno nasadit do okolní masky. Na její paruce pracoval tým tří lidí celkem 90 hodin.
Proutyho nejoblíbenější příšerou byla příšera z bažin - která byla do filmu zahrnuta až poměrně pozdě především proto, že se Lettermanovi velice zalíbil návrh, který pro ni Prouty vypracoval. Aby vytvořil její kostým, vymyslel Prouty látku, vycházející z maskovacích sítí loveckých obleků - každé vlákno bylo ručně všito do velice jemné látkové osnovy. Hlava příšery z bažin byla z pěnového polystyrenu a byla zavěšena na konzoli, na které se mohla při každém pohybu volně pohupovat.
Herec v kostýmu příšery z bažin měřil dva metry a nosil boty velikosti 50. Zajímavost pro fanoušky Husí kůže: představitelé příšery z bažin a hadí dámy spolu ve skutečnosti chodí. Tým návrhářů se nepříliš překvapivě soustředil na drobné detaily, jakými jsou oči nebo paruky a účesy. Například egyptská kněžka měla tyrkysové neprůhledné kontaktní čočky a v obočí měla pomocí hieroglyfů napsáno „Husí kůže“. Cronby, 90 cm vysoký zlý skřítek, nosil červené gelové kontaktní čočky. Zlý klaun měl kontaktní čočky žluté a svítící, a šílený elektrizující účes dr. Shocka trčel na všechny strany díky použití aviváže na praní.
Kostým a masku mumie pro film navrhla společnost Ironhead Studio z Los Angeles. Děsivé zuby, propadlé oči a zlaté a smaragdové ozdoby děsily každého, kdo s ní zkřížil cestu. Během natáčení bylo také na place možno potkat partu obtloustlých upírů, šamana, pomalovaného hlínou a s kostí v nose, Madam Doom, která byla vybavena zářící křišťálovou koulí a měla umělou špičatou bradu, kata, piráta, kterému skutečně chyběla noha, pár strašidel s fialovými obličeji, dva strašáky, příšeru s dýňovou hlavou a na chůdách či prokletou masku.
A nejděsivější výtvor? Zeptejte se Dylana Minnette, Odeyi Rush a Ryana Leeho a dostanete jedinou společnou odpověď - klaun. Jeho představitel během natáčení nikdy nevypadl z role a byl skutečně nepředstavitelně děsivý.
Ve filmu dojde ke zmražení několika osob. Pro potřeby filmu byly vytvořeny návrhy podoby celkem dvanácti různých zmrzlých lidí, mimo jiné Timothyho Simonse coby důstojníka Stevense, Amandy Lund v roli důstojnice Brooksové a Jillian Bell v roli tety Lorraine. Pro každou ze zmrzlých osob byla vyrobena speciální paruka s rampouchy.
Adruitha Lee, Oscarem oceněná vedoucí týmu vlásenkářů, o tom říká: „Bylo velice náročné najít ty správné materiály, díky kterým by vlasy vypadaly skutečně jako zmražené. Ptala jsem se svých kolegů a žádala je o jejich utajované recepty, ale žádný z nich pro naše potřeby nevyhovoval. Pak jsem dostala spásný nápad, vydala se do obchodu s potřebami pro domácnost, nakoupila dvanáct tub bílého a čirého tmelu a začala paruky natírat tím. Šlo o experiment - a naštěstí to zabralo!“
Výroba čtrnácti paruk trvala vlásenkářům celkem čtyři týdny. „Než jsme jednotlivé paruky podrobili procesu 'zmražení', upravili jsme je tak, aby stylově odpovídaly účesům jednotlivých herců,“ popisuje Lee. Oddělení masek muselo také vytvořit rampouchy, které dotyčným visí z různých částí obličeje, a pro jejich tvorbu jeho pracovníci použili čiré plexisklo a vakuově tvarovaný plast.
Pokud jde o prokleté auto, rozhodl se Rob Letterman sáhnout po staré klasice a zvolil černý Lincoln Continental Mark III z roku 1969. Tohle přes dvě tuny těžké dvoumístné kupé je velice známé svou čelní maskou, která připomíná vozy Rolls Royce. Pro potřeby natáčení byly použity dva identické vozy, pocházející z Floridy a Georgie. Do jednoho z nich nainstaloval tým speciálních efektů elektrický systém, díky kterému maska auta zdánlivě žhnula.
Postavy a obsazení
• Dylan Minnette - Zach
• Jack Black - Stine
• Ryan Lee - Champ
• Odeya Rush - Hannah
• Ella Wahlestedt - Anna
• Amy Ryan - Gale
• Jillian Bell - Lorraine
• Halston Sage - Taylor
• Ken Marino - trenér Carr
• Steven Krueger - Davidson
• Timothy Simons - důstojník Stevens
• E. Roger Mitchell - major
• Karan Soni - pan Rooney
• Benjamin Papac - Seth (neuveden)
• London Summers - středoškolačka
Ocenění
The Saturn Awards
2016 - Nejlepší fantasy (nominace)
DABING
V českém znění: Petr Lněnička - Jack Black (R.L. Stine / Slappy / Neviditelný kluk), Anna Marie Jurková - Odeya Rush (Hannah Stineová), Oldřich Hajlich - Dylan Minnette (Zach Cooper), Petr Neskusil - Timothy Simons (Stevens), Lucie Benešová - Amy Ryan (Gale Cooperová), Kristina Jelínková - Jillian Bell (Lorraine Cooperová), Jindřich Žampa - Ryan Lee (Champ), Petr Gelnar - Keith Arthur Bolden (ředitel Garrison), Ladislav Novák - Steven Krueger (Davidson), Rozita Erbanová - Halston Sage (Taylor), Svatopluk Schuller - Ken Marino (Carr), Tomáš Borůvka, Martina Kechnerová, Jan Szymik, Martin Sucharda, Martina Bucková, Tomáš Hospodský, Petr Hrach, Kateřina Langerová, Martin Svejštil
Překlad: Jakub Racek
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Roman Čadek
Výsledný mix: Pavel Rejholec - SoundSquare
Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák
Vyrobilo studio LS Productions - 2015
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 12.11.2015 Falcon
Premiéra USA: 16.10.2015 Columbia Pictures US
Premiéra Austrálie: 13.1.2016 Roadshow Entertainment
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 16.3.2016 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 16.3.2016 Bontonfilm
Tržby v ČR - Kč 7 313 929
Tržby celkem - $ 155 903 111
Návštěvnost v ČR 52 677
Náklady (Rozpočet) - $ 58 000 000
FILMY V SÉRII
Husí kůže gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0225/
Dobrodružný / Komedie, USA / Austrálie, 2015
Režie: Rob Letterman, Hrají: Jack Black, Dylan Minnette
Husí kůže 2: Ukradený Halloween gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0224/
Dobrodružný / Komedie, USA, 2018
Režie: Ari Sandel, Hrají: Madison Iseman, Wendi McLendon-Covey
Tvůrci a herci
Rob Letterman (Režie), Jacqueline Durran (Produkce), Neal H. Moritz (Produkce), Danny Elfman (Hudba), Javier Aguirresarobe (Kamera), Jim May (Střih), Nicole Abellera (Casting), Jeanne McCarthy (Casting), Sean Haworth (Scénografie), Judianna Makovsky (Kostýmy), John Marquis (Zvuk), Phyllis Temple (Masky), Darren Lemke (Scénář), R.L. Stine (kniha) (Předloha), Jack Black (Herec), Dylan Minnette (Herec), Odeya Rush (Herec), Ryan Lee (Herec), Amy Ryan (Herec), Jillian Bell (Herec), Halston Sage (Herec), Steven Krueger (Herec), Amanda Lund (Herec), Karan Soni (Herec), Jeremy Ambler (Herec), Ella Wahlestedt (Herec), E. Roger Mitchell (Herec), John Bernecker (Herec)
2015/104/USA/Horor, Komedie
- Jedná sa už o druhý film, v ktorom Jacka Blacka (R.L. Stine) zviažu na zemi omnoho menšie postavy. Prvým boli Gulliverove cesty (2010).
- Původně měl adaptaci na plátna přinést režisér George A. Romero, ale nakonec se tak nestalo. V roce 1989 měl film připravit Tim Burton, i z toho však sešlo.
- Jack Black sa pri stvárnení svojej postavy nechal inšpirovať filmom Občan Kane (1941).
- R.L. Stine, tvorca knižnej predlohy, sa vo filme objaví v jednej scéne ako pán profesor Black.
- Natáčení probíhalo v Atlantě v USA.
- Původně měl adaptaci na plátna přinést režisér George A. Romero, ale nakonec se tak nestalo. V roce 1989 měl film připravit Tim Burton, i z toho však sešlo.
- Jack Black sa pri stvárnení svojej postavy nechal inšpirovať filmom Občan Kane (1941).
- R.L. Stine, tvorca knižnej predlohy, sa vo filme objaví v jednej scéne ako pán profesor Black.
- Natáčení probíhalo v Atlantě v USA.
Odkazy
Hrají:
Jack Black, Dylan Minnette, Odeya Rush, Ryan Lee, Amy Ryan, Jillian Bell, Halston Sage, Steven Krueger, Amanda Lund, Karan Soni, Jeremy Ambler, Ella Wahlestedt, E. Roger Mitchell, John Bernecker, Taber Cross, Keith Arthur Bolden, Jared Sandler, Caleb Emery, Melissa Eastwood, R.L. Stine, Matthew Carter, Benjamin Papac