Husí kůže 2: Ukradený Halloween / Goosebumps 2 (2018/84/USA/Dobrodružný, Komedie, Rodinný, Fantasy, Horor) 49%

24.01.2019 19:29
JEDNOU VĚTOU
„Dva kamarádi Sonny a Sam otevřou zamčenou knihu s názvem "Ukradený Halloween". Netuší však, co je čeká."

OBSAH
Když dva nejlepší kamarádi Sonny a Sam narazí na starý opuštěný dům, otevřou zamčenou knihu s názvem "Ukradený Halloween". Probudí tak plejádu halloweenských příšer – včetně čarodějnic, vlkodlaků a obrovských gumových medvídků... Pečlivě rozmýšlejte, co si přejete. Když nejlepší kamarádi Sonny a Sam zjistí, že na věcech, které jiní nepotřebují, se dá dobře vydělat, pustí se do úklidu domu pana Stineho. Stará zamčená kniha, kterou ze zvědavosti otevřou, ale probudí nadpřirozenou noční můru – Slappyho! Teď jim nezbývá, než se s pomocí Sonnyho sestry Sarah pustit do závodu s časem, aby zlověstnou figurínu a všechna další stvoření, která se probrala k životu, dostali zpět na stránky knihy dřív, než rozpoutají hotové peklo. (HBO Europe)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jednička byla ucházející béčko, které zachraňoval parádní Jack Black. A pokud všechno z jedničky snížíte o úroveň, téměř vymažete Blacka (objeví se až v cameu na úplném závěru), dostanete Husí kůži 2. Děti jsou ucházející a nemáte je chuť zabít (ono taky Madison Iseman je 21). On celý film je ve znamení "ucházející". Triky jsou fajn, monstra se po příšerně vlažný první hodince taky dostaví. Je škoda, že jsou tak šíleně nevyužitý. Právě to mě na jedničce bavilo. Každý monstrum tu mělo minimálně jednu scénu, tady se předvedou jen gumový medvídci. Finále je nudný, nezajímavý, náhodně generický a zoufale tu chybí ten Jack Black. Pokračování o ničem, který nebude nikoho bavit. Děti pod 10 se budou bát, ostatní nudit a rodiče spát. (Likan7) 2*

Jsou tu zřejmě dva důvody, proč se film pohybuje v průměrných číslech. Ten hlavní problém bude v tom, že první díl nabídl všechno, co v tomhle tématu šlo, tím pádem se nedalo v pokračování ničím překvapit a to se u většiny uživatelů odrazilo v hodnocení. Druhý důvod, který mrzel nejvíce mě, je absence Jacka. Ten má všeho všudy minutový prostor a myslím, že s jeho charismatem by byl celý film daleko záživnější, stejně jako předchozí díl nebo letošní The House with a Clock in Its Walls. Co se týče obsazení tohoto snímku, tak si troufám tvrdit, že je o chlup zajímavější a zábavnější než v prvním díle, a to samé platí o scénáři, který je sice jedno velké klišé pro děti, kde se ubralo na hororovějších scénách, ale pořád se to sleduje lépe, než romantika s Dylanem. Masky a efekty jsou stále na prvotřídní úrovni, takže jsem ve finále spokojený a procenta strhávám vyloženě za chybějícího Jacka. Na závěr se snad hodí říct, že komu se líbil díl první, tomu se bude líbit i díl druhý, protože jsou téměř totožné. (Hernycztek) 4*

Od druhé Husí kůže jsem nečekal žádné divy, takže jsem ani nemohl být nijak zklamaný. Dětští hrdinové nejsou kupodivu tak otravní, jak by mohl člověk předpokládat, o to více byl otravný hlavní záporák coby břichomluvecká loutka a Ken Jeong, který zde silně přehrával, parodizoval sám sebe a svým výkonem aspiroval na "pedofila roku". Oživlé příšery a jejich útok byl akčním vrcholem filmu a dokonce si na své přišel i starý známý R.L.Stine s tváří Jacka Blacka (který měl btw naprosto otřesný český dabing). Dokonce se tvůrcům podařilo na závěr připravit jeden vcelku nečekaný zvrat, který sice neměl sílu a hloubku plot twistu z předchozího dílu (viz dcera RLS), ale i tak potěšil. Zkrátka nenáročná oddychovka s pár facepalmy, která by z klišé a předvídatelnosti mohla vysázet celý les, nicméně to vesměs rychle utíká a vyloženě to nenaštve. (Stanislaus) 2*

VELKÁ RECENZE
Dětské knihy R. L. Stinea jsou natolik populární, že nebylo divu, když se na jejich motivy začal připravovat další celovečerní snímek. Naše děti opět čeká napětí a dobrodružství v lehce strašidelném příběhu, tentokrát ale s jinými postavami než předchozí díl. Dočkáme se nakonec i Jacka Blacka?
Husí kůže 2 s tématikou Halloweenu se k nám do distribuce dostává o dost později než v USA, ale naštěstí na tom až tak nesejde, protože tento svátek u nás nikdo tolik neprožívá, takže nad tím malí diváci asi mávnou rukou. Děti jsou přirozeně přitahovány lehce strašidelnými příběhy, což dokazuje popularita knižní série. Žádný rozumný rodič je nenechá koukat na skutečný horor, a tak jistě ocení, že pro ně někdo vytvořil pohádku plnou příšerek. Samozřejmě se ale nikomu nic nestane a každé setkání s monstry má být hlavně zábavné.
Sonny (Jeremy Ray Taylor) a Sam (Caleel Harris) jsou nerozluční kamarádi, přestože je každý trochu jiný. Sonny je trochu nerd, zatímco jeho parťák spíše podnikavý šprýmař, který oběma vymyslí „brigádu“, vyklízení starých domů v naději, že najdou něco zajímavého. A opravdu se tak stane. Najdou literární prvotinu R. L. Stinea a z prvního dílu již známou loutku Slappyho, kterou se jim povede oživit. Zezačátku je mluvící hračka s kouzelnými schopnostmi vítaným společníkem, dokonce se chce stát součástí Sonnyho rodiny.
Když kluci začnou tušit, že to asi není nejlepší nápad, je už pozdě a Slappy se chce mstít: oživí v jejich malém městečku nejrůznější bubáky, příšery a monstra, ať už to jsou halloweenské dekorace nebo gumoví medvídci. Zatímco je všechno vzhůru nohama, budou se muset hlavní hrdinové spojit se Sonnyho sestrou Sarah (Madison Iseman) a vymyslet plán, jak zachránit všechno, co je jim drahé. Slappy opět ukazuje, že se nepotřebuje stát vlkodlakem nebo jinou příšerou, aby byl nejmocnějším padouchem, ale stačí být vychytralý a manipulativní.
Hlavní hrdinové jsou tentokrát o něco mladší, takže celý film je trochu víc dětský. Jejich problémy s příšerami jsou realitě sice vzdálené, ale na začátku se snímek snaží malé diváky naklonit nesnázemi, které asi znají: starší kluci ve škole se jim posmívají, máma je věčně v práci, musí hlídat mladší sourozence/být hlídáni starším sourozencem, trable s první láskou… Díky tomu se snadno přiblíží svým divákům. Stejně jako u předchozího dílu jsou kombinovány počítačové triky s praktickými dovednostmi maskérů a kostymérů, opět se setkáme se scénami více i méně povedenými. Dabing je u některých postav slabší.
V první Husí kůži vynikal Jack Black, tento výrazný herec představoval rozporuplnou postavu, která prošla určitým vývojem. Tady už za něj nemáme žádnou náhradu, a když se nakonec objeví, jeho potenciál je zcela a naprosto nevyužitý. Ti diváci, kteří Blackovu charismatu nikdy nepodlehli, by se bez jeho účasti dokázali obejít úplně, a děj ostatně také.
Film se snaží pobavit i postrašit, tedy s ohledem na publikum, pro které je určen, ale přestože překypuje nápady, málokterá scéna nám utkví v paměti. Chybí kapka originality, výraznější příběh i pořádná hlavní postava, ale strašidelných pohádek tolik není, takže spousta malých diváků se jistě dobře pobaví.

DABING
V českém znění: Zuzana Novotná - Madison Iseman (Sarah), Jakub Nemčok - Jeremy Ray Taylor (Sonny), Jindřich Žampa - Caleel Harris (Sam), Martin Sobotka - Mick Wingert (Slappy), Stanislava Jachnická - Shari Headley (Kathy), Pavel Šrom - Chris Parnell (Walter), Jan Battěk - Peyton Wich (Tommy), Ondřej Havel - Bryce Cass (Tyler), Zbyněk Šporc - Ken Jeong (Chu), Jiří Chum - Jack Black (RL Stine), Lukáš Malínek - Ben Bladon (mumie), Hana Krtičková - Iyani Gwendolyn (čarodějnice 1), Johana Krtičková - Cheniqua Litchmore (čarodějnice 2), Milada Vaňkátová - Hali J. Ross (čarodějnice 3), Anežka Saicová - Courtney Lauren Cummings (kolednice), Daniel Rchichev - Tyler Silva (koledník), Karel Richter (pavouk)
Překlad: Zbyněk Ryba
Zvuk: Jaroslav Novák
Výsledný mix: Martin Václavík
Produkce: Petr Skarke
Dialogy a režie: Hana Krtičková
Vyrobila Společnost SDI Media v roce 2018

Premiéra ČR: 17.1.2019 Falcon
Premiéra USA: 12.10.2018 Sony Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 22.5.2019 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 22.5.2019 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 1 815 683
Tržby celkem - $ 91 359 797
Návštěvnost v ČR 12 682
Náklady (Rozpočet) - $ 35 000 000

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Husí kůže gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0225/
Dobrodružný / Komedie, USA / Austrálie, 2015
Režie: Rob Letterman, Hrají: Jack Black, Dylan Minnette

Husí kůže 2: Ukradený Halloween gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0224/
Dobrodružný / Komedie, USA, 2018
Režie: Ari Sandel, Hrají: Madison Iseman, Wendi McLendon-Covey
 
Tvůrci a herci
Ari Sandel (Režie), Deborah Forte (Produkce), Neal H. Moritz (Produkce), Dominic Lewis (Hudba), Barry Peterson (Kamera), Keith Brachmann (Střih), David Rennie (Střih), Rich Delia (Casting), Rusty Smith (Scénografie), Salvador Pérez Jr. (Kostýmy), David Esparza (Zvuk), Sean McCormack (Zvuk), Bill Johnson (Masky), Rob Lieber (Scénář), Madison Iseman (Herec), Wendi McLendon-Covey (Herec), Jeremy Ray Taylor (Herec), Caleel Harris (Herec), Ken Jeong (Herec), Chris Parnell (Herec), Bryce Cass (Herec), Shari Headley (Herec), Ben O'Brien (Herec), Courtney Lauren Cummings (Herec), Jessi Goei (Herec), Drew Scheid (Herec), R.L. Stine (Herec), Jack Black (Herec), Mick Wingert (Herec), Christian Finlayson (Herec), Kendrick Cross (Herec), Peyton Wich (Herec), Sydney Bullock (Herec)

2018/84/USA/Dobrodružný, Komedie, Rodinný, Fantasy, Horor
 
Odkazy