Božský Bruce / Bruce Almighty (2003/100/USA/Komedie, Fantasy, Romantický) 67%

19.12.2018 16:30
JEDNOU VĚTOU
„Kdybys mohl být na jeden týden Bohem, co bys udělal?“

OBSAH
Bruce Nolan (Jim Carrey) je reportér zpravodajské relace Eyewitness News lokální televize z Buffala, který je známý pro své humorné a prosté příběhy. Jeho reportáže dělají radost všem kromě jeho samého - mnohem raději by vystřídal moderátora, který již brzy odchází do důchodu, nebo se aspoň zabýval důležitými zprávami z celého světa. Bruce je nespokojený téměř se vším, co se v jeho životě děje, a málokdy si nechá ujít příležitost si na svůj život postěžovat. Jeho přítelkyně Grace (Jennifer Aniston), která provozuje pečovatelské středisko, je se svým životem spokojená a Bruce miluje i přes jeho negativistický přístup. Zatímco on sní o tom, že se jednou stane zpravodajskou legendou, ona je ráda, že může pomáhat lidem. Bruce dostane příležitost natočit u Niagarských vodopádů reportáž k 23. výročí vypuštění proslulé lodi Maid of the Mist. V klíčovém okamžiku však dojde k nepříjemnému zvratu a celý výstup se změní v největší katastrofu jeho kariéry. Po tomto fiasku následuje jedna pohroma za druhou. Rozzuřený Bruce viní ze svých životních útrap Boha a dává to hlasitě najevo. Poté se v jeho životě náhle začnou objevovat podivná znamení, která jej dovádějí až do zvláštní staré budovy. Zde se Bruce setkává se správcem domu (Morgan Freeman), který mu po chvíli odhaluje svou pravou identitu - je to samotný Bůh. Všemohoucí slyšel všechny Bruceovy stížnosti a má pro něj nečekanou nabídku - jeho vlastní místo. Bruce je obdarován božskými schopnostmi a musí dokázat, zda by úlohu Boha zvládnul lépe. Poté, co se Bruce přesvědčí, že není obětí noční můry ani psychotického záchvatu, začne se učit používat božské schopnosti ve svůj prospěch. Brzy však přijde nevyhnutelné - Bruce se ocitá na křižovatce a musí se rozhodnout, zda se stane největším a nejmocnějším pošukem ve vesmíru nebo se vrátí ke svému lidskému životu.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Škoda toho nízkého hodnocení, film má rozhodně na víc. Jim Carrey hraje tak jak jsme na něj zvyklý...a svůj gumový ksicht využívá v plné parádě. Mimo to jsem si zde prvně všimnul herce Steve Carella, který se v americe stal celkem rychle dobrým bavičem a doufám, že své umění použije ve více filmech. Jinak je to komedie s opravdu zajímavým nápadem, ale tvůrci ho bohůžel nevyužili na plno a ke konci s nápady krapet pokulhává. Přesto je tam celkem dost výborných scén a film stojí rozhodně za shlédnutí. Například mě dostala scéna u Niagárských vodopádů, kde probíhá rozhovor s Brucem a matkou K. Heppburnové nějak v tomto stylu: --- Řekněte mi proč jste hodila diamant srdce oceánu přes zábradlí Titanicu? Mrzelo vás když jste nechala Di Capria utopit a sama si plula na těch dveřích? (Malarkey) 4*

Jime, promiň, ale nedá se donekonečna stavět jen na tvých šklebech a na pitvoření se. Pár gagů se ti vyvedlo, celkově ale jde jen o průměrný kousek. Měl by ses definitivně setřást škatulky komika, ostatně Muž na Měsíci a Majestic dokázaly, že hrát umíš. Pokud budeš chtít příště vzít roli v komedii, vyhni se duu Shadyac - Oedekerk. Tihle pánové už ti bohužel asi nemají šanci nabídnout něco skutečně kvalitního nebo objevného. Věř mi, myslím to s tebou dobře. (Radyo) 3*

První půle má spád, je vtipná a zábavná, královsky jsem se při ní bavil. Ale od chvíle, kdy začne Bruce řešit své citové problémy, jde celý film do háje. Ve druhé půli jako by scenáristovi došly nápady, děj se sune kupředu hlemýždím tempem a Bruceovo ujasňování si vztahu k partnerce je díky míře sentimentu až k nevydržení. Ale když se podívám na fantastické tržby, tak asi přesně tohle Američani chtějí. Jenže nic pro mě. Jo a ještě něco - Jennifer Aniston, nedávno vyhlášená The World Celebrity No.1 :o)), je příšerná herečka. (Lima) 2*

VELKÁ RECENZE
V americké komedii Božský Bruce má Všemohoucí v bílém obleku černou pleť, hraje ho Morgan Freeman. Ale odtud se ani šťavnatý, natož provokativní humor neodvíjí. Zábavu obstarává hlavně Jim Carrey coby televizní reportér Bruce, jenž umí diváky rozesmát, ale touží po moderování hlavních "vážných" zpráv tak zoufale, až mu Bůh zapůjčí svou moc. Zkrátka pohádka o splněném přání.    A v tom je také potíž. Dokud hrdina vysílá reportáže o největší sušence nebo z vodopádů, kde si utahuje z Titaniku, dokud se vzteká nad svým údělem "Bůh je spratek s lupou, já mravenec", tryská z plátna příjemný smích.
Carrey šaškuje, ale nekarikuje, je ve svém živlu. Polidštěný Bůh vytírá podlahu, mění žárovky a trousí suché vtípky jako "mě na rouhání moc neužije, ale tohle mě rozesmálo" nebo "proč by Bůh nemohl mít dovolenou - slyšels o středověku?". Pěkné nápady vroubí i střední část, kdy si Bruce své nadpřirozené schopnosti ověřuje - polévku na talíři nechá rozestoupit jako Rudé moře, pro domácí romantiku si "přitáhne" blíž Měsíc, prostě boží dar utrácí v efektních ptákovinách.
Do chvíle, kdy zřídí na počítači "virtuální chrám", kam shromáždí všechny modlitby, aniž je četl, a přání splní všem automatickou odpovědí, má film ne sice závratnou, ale ještě milou hravost.
Jenže pak si Bruce začne božími prostředky zařizovat vlastní kariéru, přičemž druhé poškozuje nebo je přehlíží, a příběh zvedá káravě hlas: Hle, jak je to nečestné a nesportovní! Moralita sílí, mravoličné výklady převálcují humor, přicházejí zbytečně doslovná kázání, co je laciný pouťový trik a co zázrak - třeba školák, který odolá drogám, dí Bůh. Bruce je výchovně potrestán a polepšen, aby si pamatoval, že řídit svět není žádná legrace. Škoda.
Nosí-li už Bůh v nadsázce montérky, mohl místo poučování rovnou přiznat, že nudných vzorných patronů má už taky plné zuby a že jiskra vtipu, jíž Bruce pohrdal, je darem shůry.

DĚJ
Neúspěšný reportér Bruce (Jim Carrey) bez ustání hořce obviňuje Boha za vše nepříjemné, co se mu v životě děje – výpověď po neúspěšné reportáži (ke které přispěla zákeřnost kolegy Evana), zmlácení pouličním gangem a hádka s přítelkyní Grace.
Jednoho dne dostane záhadný vzkaz s nabídkou práce. Když se tam dostaví, nalezne rozlehlou budovu a v ní muže (Morgan Freeman), který se mu představí jako Bůh:
Nějak hodně sis na mě naříkal, Bruci, a už mě to unavuje (...) Chci Ti nabídnout práci. Mou práci. Myslíš, že to dokážeš líp - máš možnost. Až odtud nyní odejdeš, budeš obdařen veškerou mou mocí.
Bruce však tuto moc využívá sobecky ve svůj prospěch: k pomstě Evanovi, oslnění Grace a získání slávy svými reportážemi. Když jej Grace přistihne při flirtu s kolegyní, dojde jí trpělivost s Brucovým dlouhodobým sobectvím a rozejde se s ním. Bruce je zdrcen a nedokáže tuto situaci unést. Chce svoji moc použít, aby donutil Grace změnit názor, ale nemůže, protože svoji moc nesmí používat k maření svobodné vůle druhých.
Když je zahlcen modlitbami, rozhodne se všechny vyslyšet, což vede k paradoxním situacím: hlavní výhru v loterii získá obrovský počet lidí, takže každému je vyplacena nepatrná částka. Výsledkem jsou nepokoje v ulicích. Bruce zděšeně žádá Boha o radu. Ten se mu zjeví a s otcovskou láskou mu radí:
(Bruce): Bylo jich tolik. Dal jsem jim to, co chtěli.
Jo? A odkdy vůbec někdo ví, co opravdu chce?
Co mám dělat?
Rozdělit polévku není zázrak, Bruci, to je kabaretní trik (...) Mladík, který řekne drogám ne a vzdělání ano, to je zázrak. Lidi po mně chtějí, abych dělal všechno, a přitom nevidí, že sami mají moc.
Bruce se změní, opouští svoji sebelítost, přestane se honit za slávou a tráví čas pomáháním druhým. Poté však zaslechne modlitbu Grace "Bože, pomoz mi zapomenout na Bruce, přestat jej milovat. Nechci už víc trpět."
To Bruce zcela zlomí, takže před Bohem kapituluje a uzná, že Bůh ví lépe, co je pro něj správné. V ten moment jej srazí auto, ale Bůh jej nechá přežít.
V nemocnici se Bruce (již bez božské moci) smíří s Grace a společně začnou žít životem pro druhé, při němž Bruce odloží ego a využije svůj smysl pro humor v reportážích i v propagaci dárcovství krve.

O FILMU
Herec Jim Carrey a režisér Tom Shadyac patří k autorským dvojícím, které si byly souzeny. Jejich první společný film Ace Ventura: Zvířecí detektiv katapultoval Carreyho do centra pozornosti a pro Shadyaca, tehdy nováčka mezi režiséry, se stal velmi nadějným začátkem kariéry. Výsledkem jejich další spolupráce byla komedie Lhář, lhář, která se stala jedním z největších filmových hitů roku 1997.
Když se tedy Shadyac poprvé setkal se základním konceptem filmu Božský Bruce, tento projekt v jeho velmi vytíženém produkčním studiu ihned získal nejvyšší prioritu. A Shadyac věděl od prvního okamžiku, s kým chce tento film točit. Jenom jeden člověk by dokázal ztvárnit muže, který je náhle obdarován božskými schopnostmi, s takovou dávkou bláznivého humoru - a tím je Jim Carrey. "Jim je pro mě jako bratr," říká Shadyac. "V některých věcech jako mladší brácha a v některých jako ten starší." <>Obrázek nenalezen<> "Máme skvělé přátelství a Božský Bruce nastoluje některé otázky, které si sami často klademe. Čím je ve skutečnosti ta síla, které říkáme Bůh? Jak ta síla působí na naše životy? Jaký je náš vztah k ní? Z tématického hlediska je Božský Bruce příběhem o tom, odkud tato skutečná síla pochází."
Autorské duo Shadyac/Carrey doplnili producenti Michael Bostick a James D. Brubaker, kteří se v minulosti podíleli také na filmu Lhář, lhář. "Základní téma filmu Toma ihned oslovilo," říká Bostick. "A podle jeho dosavadní tvorby se jednalo o projekt, který byl přesně v jeho stylu. Je to komedie s velkými hereckými hvězdami a rychlým spádem, jejímž hlavním tématem je stav lidské společnosti. Tyto základní prvky jsou patrné ve všech jeho filmech."
"Tom i Jim před Božským Brucem pracovali na dramatických filmech a oba uvítali možnost vrátit se ke komediálnímu žánru. Kromě hlavní role Jim obsadil také úlohu producenta filmu a výraznou měrou se podílel na scénáři. Během natáčení pak aktivně přispíval ke konečnému doladění scén," dodává Bostick.
Po zahájení přípravných prací začali Shadyac, Bostick a Brubaker sestavovat filmový štáb. Většina lidí, které do štábu vybrali, s nimi již v minulosti spolupracovala. Součástí týmu se mimo jiné stali oscarový kameraman Dean Semler, hlavní výtvarnice Linda DeScenna, návrhářka kostýmů Judy Ruskin Howell, střihač Scott Hill nebo rekvizitář Brad Einhorn. "Dean Semler je kameraman, který bere vážně i natáčení komedie, ale přitom má velký smysl pro humor. Umí dokonale pracovat se světlem," říká Shadyac. "Zatímco Linda DeScenna přináší do filmu zajímavé a reálné prostředí, kostýmy Judy Ruskin Howell, ve kterých je mnoho symboliky, pomáhají formovat charaktery jednotlivých postav. Práce rekvizitáře je ve filmu s Jimem Carreym někdy stejně důležitá jako práce samotného režiséra, protože Jim rád pracuje s různými ,hračkami', které jsou zdrojem jeho inspirace. Brad Einhorn je v tomto směru opravdu skvělý. Občas se na place bavíme tím, že se jej pokoušíme nachytat - žádáme jej o různé šílené věci, ale on pokaždé jenom řekne ,OK, dejte mi pár hodin' a opravdu tu věc sežene. Všechno, co na světě existuje, je v jeho kamiónu!"
Po výběru filmového štábu však následoval mnohem těžší úkol - vybrat herce, kteří by obsadili zbývající dvě hlavní role: Bruceovu přítelkyni Grace a samotného Boha. "Nerad používám fráze, ale Jennifer Aniston je jednou z nejlepších hereček ve showbusinessu," říká Shadyac. "Herce a herečky, kteří v sobě spojují takovou krásu, sílu, inteligenci, zranitelnost a smysl pro humor jako Jennifer, lze spočítat na prstech jedné ruky. Grace není pasivní, ale naopak velmi silná žena, proto jsme pro tuto roli chtěli právě Jennifer."
"Diváci znají Jennifer jako Rachel z oblíbeného seriálu Přátelé, ve kterém hrála devět let, a myslím si, že ji rádi uvidí na stříbrném plátně s Jimem. Její komika má skvělé načasování a Jennifer svým postavám dodává emocionální hloubku," říká Bostick.
"Když jsem dostal do ruky scénář, napadnul mě jen jeden člověk, který by mohl hrát Boha - Morgan Freeman," vzpomíná Shadyac. "Boha lze zobrazit mnoha různými způsoby, ale my jsme jej chtěli ztělesnit v člověku, který by byl symbolem důstojnosti, síly a smyslu pro humor. Morgan dokázal ztvárnit humanitu a božskost tak dokonalým způsobem, že jsme do této role zkrátka nemohli obsadit nikoho jiného."
Trojici hlavních představitelů poté Shadyac doplnil talentovanými herci z divadelní, televizní i filmové branže. Objeví se mezi nimi Lisa Ann Walter z filmu Past na rodiče, Catherine Bell ze seriálu JAG, vynikající herec Philip Baker Hall, komik Steve Carell z pořadu The Daily Show, Nora Dunn z pořadu Saturday Night Live a všestranná držitelka Zlatého glóbu Sally Kirkland.<>Obrázek nenalezen<>Natáčení filmu začalo jednoho horkého srpnového dne v obrovském exteriéru společnosti Universal, kde hlavní výtvarnice Linda DeScenna s malou armádou řemeslníků a umělců zkonstruovala velkou část města Buffalo. Mamutí konstrukce byla další výzvou pro producenta Jima Brubakera, který v průběhu své spolupráce se Shadyacem dokázal již téměř nemožné. "Jim je zkrátka skvělý," říká Shadyac. "Když jsme spolu natáčeli, stačilo říct ,Hele, tady bych potřeboval horu a nad ní zapadající slunce, potom domorodý kmen a taky letadlo...' A ať to bylo cokoliv, dokázal to zajistit." Pro závěrečnou honičku ve filmu Lhář, lhář se Brubakerovi podařilo sehnat letadlo a pro film Na křídlech vážky dopravil na Havaj celý kmen jihoamerických domorodců.
"Myslím, že všichni lidé z Buffala budou na tento film velice pyšní," říká Brubaker. "Od mnoha obyvatel tohoto města se nám během natáčení dostalo neocenitelné pomoci."
"Celý proces začal důkladným průzkumem Buffala," říká DeScenna. "Při rekonstrukci jsme se pak snažili dodržet stejný styl architektury a barevného pojetí. Stejná jsou také jména ulic a od televizní stanice, ve které Bruce pracuje, jsme dokonce dostali i povolení použít skutečný volací znak."
V konečné fázi vypadala konstrukce jako velice hezké místo ke strávení dovolené i zbytku života. Její součástí byla pizzerie, cestovní agentura, novinový stánek, hodinářství, taneční škola, pekárna, čistírna, obchody se sýry, vitamíny, domácími zvířaty, čínskými bylinami, použitými knihami, potravinami či nábytkem a dokonce i indiánské muzeum. Prostředí bylo propracováno do takových detailů, že v autobusové čekárně visela skutečná dopravní mapa Buffala. Nemluvě o tom, že u čekárny stavěl opravdový autobus.
Kameraman Deam Semler vymyslel spolu se svým týmem několik jedinečných způsobů, jak docílit stálé intenzity osvětlení i v natolik proměnlivém prostředí, jako je Los Angeles a jeho obloha. Jedním z nich byl obrovský systém k ovládání průchodnosti slunečního svitu, který pochází z dílny Williama "Bear" Paula. Tento mechanismus sestával z velkého (12 x 18 m) kusu bílého materiálu, usazeného do půltunového kovového rámu, který byl poté vytažen do třicetimetrové výšky obrovským jeřábem.
"Na otázky, které si klademe v tomto filmu, se lidé snaží nalézt odpovědi už od počátku věků. Ani my je však neznáme. Nejsme tu proto, abychom přicházeli s novými dogmaty. Snažíme se pouze překládat otázky a při tom lidi pobavit," uzavírá debatu Shadyac.

DABING
V českém znění: Bohdan Tůma – Jim Carrey (Bruce Nolan), Miriam Chytilová - Jennifer Aniston (Grace Connelly), Pavel Rímský – Morgan Freeman (Bůh), Martin Velda – Steve Carell (Evan Baxter), Dalimil Klapka – Philip Baker Hall (Jack Baylor), Lucie Svobodová – Catherine Bell (Susan Ortega), Irena Hrubá – Lisa Ann Walter (Debbie), Olga Želenská, Marek Libert, Luděk Čtvrtlík, Václav Mareš, Hana Talpová, Karel Chromík, Bára Kodetová, Jitka Moučková, Hana Kolářová, Petr Neskusil, Kristýna Valová, Jakub Saic (titulky)
Překlad: Vladimír Fuksa
Zvuk: Tomáš Říha
Výsledný mix: Anvil Post Production, Londýn
Vedoucí výroby: Martin Odehnal
Produkce: Stanislav Wszolek
Dialogy a režie českého znění: Lucie Petra Svobodová
Vyrobilo: pro Warner Home Video AW Studio Praha, 2003

Premiéra ČR: 16.10.2003
Premiéra USA: 23.5.2003 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.3.2004 (VHS) Warner Home Video, 1.3.2004 (DVD) Warner Home Video
Poprvé na DVD: 22.5.2019 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 22.5.2019 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 17 087 266
Tržby celkem - $ 484 592 874
Návštěvnost v ČR 173 114
Náklady (Rozpočet) - $ 81 000 000

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Božský Bruce gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0206/
Komedie / Fantasy, USA, 2003
Režie: Tom Shadyac, Hrají: Jim Carrey, Jennifer Aniston

Božský Evan gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0214/
Komedie / Fantasy, USA, 2007
Režie: Tom Shadyac, Hrají: Steve Carell, Lauren Graham
 
Tvůrci a herci
Tom Shadyac (Režie), Jim Carrey (Produkce), Tom Shadyac (Produkce), Mark O'Keefe (Produkce), Michael Bostick (Produkce), James D. Brubaker (Produkce), John Debney (Hudba), Dean Semler (Kamera), Scott Hill (Střih), Junie Lowry-Johnson (Casting), Ron Surma (Casting), Linda DeScenna (Scénografie), Judy L. Ruskin (Kostýmy), Michael Hilkene (Zvuk), Kathleen Freeman (Masky), Steve Koren (Scénář), Mark O'Keefe (Scénář), Jim Carrey (Herec), Jennifer Aniston (Herec), Morgan Freeman (Herec), Philip Baker Hall (Herec), Lisa Ann Walter (Herec), Steve Carell (Herec), Nora Dunn (Herec), Eddie Jemison (Herec), Paul Satterfield (Herec), Sally Kirkland (Herec), Emilio Rivera (Herec), Robert Curtis Brown (Herec), Shaun Robinson (Herec), Catherine Bell (Herec), Mary Pat Gleason (Herec), Ara Celi (Herec), Max Grodénchik (Herec), Shashawnee Hall (Herec), Colby French (Herec), Bradley Stryker (Herec), Ben Livingston (Herec), Mark Adair-Rios (Herec), Noel Gugliemi (Herec), Ted Garcia (Herec), Annie Wersching (Herec), Darcy Fowers (Herec), Ron Jeremy (Herec), Michael Villani (Herec), Tony Bennett (Herec), P.J. Byrne (Herec), Cubbie Kile (Herec), Michael Bofshever (Herec), Lillian Adams (Herec), Mark Kiely (Herec), Alfred Dennis (Herec), Sabrina Culver (Herec), Ryan McGonagle (Herec), Dohn Norwood (Herec), Dan Desmond (Herec), Greg Collins (Herec), Tom Beyer (Herec), Christopher Darga (Herec), Rolando Molina (Herec), Don Dowe (Herec), Nelson Mashita (Herec), Carey Scott (Herec), Gino Montesinos (Herec)
 
2003/100/USA/Komedie, Fantasy, Romantický
 
Zajímavost k filmu
- Někteří diváci se snažili dovolat na telefonní číslo (776-2323), skrz kterého Bůh (Morgan Freeman) kontaktoval Bruce (Jim Carrey). Paradoxně se jednalo o číslo na pastora Bruce MacInnese, který obdržel stovky hovorů, ve kterých se volající dožadovali hovoru s Bohem. Proto bylo později číslo změněno na 555-0123, které už používá fiktivní předvolbu.
- Film byl zakázán v Egyptě i Malajsii, nicméně když se ukázalo, že film má velký úspěch, byl zákaz v obou zemích zrušen a film byl zpřístupněn pro diváky nad 18 let.
- Grace (Jennifer Aniston) sleduje v televízii film Život je krásny (1946).
- Po snímkach Ace Ventura: Zvierací detektív (1994) a Klamár, klamár (1997) ide o tretiu spoluprácu Jima Carreyho a Toma Shadyaca.
- Auto, se kterým jezdí Bruce (Jim Carrey) na začátku filmu, je Datsun 270Z 2+2 z roku 1976. Po získání svých nadpřirozených schopností jej vymění za Saleen S7.
- Plakát pro Bruce (Jim Carrey) jako „Mr. Exclusive“ byl vytvořen z promo fotek filmu Lhář, lhář (1997).
- Jennifer Aniston natáčela současně s tímto filmem i seriál Přátelé a film Riskni to s Polly.
- Na večírku na Bruceovu počest hraje píseň Micka Jaggera "God gave me everything," tedy něco jako "Bůh mi dal všechno".
- Náměstí ve filmu je to samé jako ve filmech Návrat do budoucnosti (1985) a Návrat do budoucnosti II (1990).
- Scény ve škole byly filmovány na té samé, jako ve filmu Lhář, lhář (1997).
 
Odkazy